'Grafologie is toegepaste psychologie' Manuel van Loggem toont nut van handschriftkunde aan in boek 14 NOVEMBER 1987 EXTRA PAGINA 37 Drs. Manuel van Loggem: "Er is altijd, een dynamische samenhang van eigenschappen die moeten worden inge past in het geheel van de persoonlijkheid". ifoto gpdi Grafologie wordt in Nederland nog altijd met de nodige argwaan bekeken. De kunst om iemands karakter te bepalen uit diens handschrift wordt vooral door psychologen schouderophalend afgedaan als een vorm van koffiedik-kijken. Dat de handschriftkunde niettemin veel waarde kan hebben bewijst drs. Manuel van Loggem in zijn pas verschenen boek 'Handschrift en Karakter'. door Paul de Tombe Met een zeer persoonlijk voorbeeld illustreert hij het belang van grafo logie. "Het heeft mjj eenmaal het le ven gered", zegt drs. Manuel van Loggem. "Tijdens de bezettingsjaren had ik met iemand een afspraak om na de oorlog een democratisch-socialistische partij op te richten, en de man met wie ik dat zou gaan doen had contact gelegd met een persoon die hij in een café zou ont moeten. Dat was schriftelijk afgespro ken en hij liet me het briefje zien waarin dat werd bevestigd. Het schrift dat ik toen zag vond ik zo onbetrouwbaar dat ik heb geweigerd mee te gaan. Mijn ken nis ging wel. Hij werd opgewacht door SS-ers en is doodgeschoten. Later bleek dat de persoon met wie hij een afspraak had Van der Waals was, de man van het Englandspiel". Voor de psycholoog en letterkundige Manuel van Loggem staat de waarde van de grafologie dan ook niet ter discussie. De kunst om uit iemands handschrift diens karakter te bepalen boeit hem niet alleen bovenmatig, maar heeft volgens hem ook grote voordelen. "Het gaat snel en als je het goed doet is er een hoge mate van overeenstemming met de werkelijkheid", verkondigt hij gedeci deerd. Het is een stelling die haaks staat op de algemene wetenschappelijke opvat ting. Anders dan in landen als Duits land, Zwitserland en Frankrijk wordt de grafologie in Nederland nog altijd met de nodige argwaan bekeken. Het hand schriftonderzoek wordt in het gunstig ste geval gezien als een leuk geheimzin nig spel en wordt vooral door psycholo gen schouderophalend ondergebracht in de categorie van het koffiedik-kijken. Allerlei omstandigheden werken er aan mee om dat vooroordeel te bevesti gen. Grafoloog is geen beschermd be roep en de boekjes over deze vorm van karakterkunde die de laatste tijd in Ne derland verschenen konden het algeme ne beeld ervan niet wijzigen. Door de po pulaire, weinig wetenschappelijke werk jes die het gevaar van simplificatie met zich meebrengen werd de argwaan eer der vergroot. Beunhazerij Manuel van Loggem vindt die scepsis enerzijds volkomen terecht "want er be staat veel beunhazerij in die wereld", maar werpt zich tegelijkertijd op als een vurig pleitbezorger voor de grafologie. Critici kennen aan grafologische oorde len doorgaans weinig waarde toe omdat deze niet veel vaker juist zouden zijn dan op grond van de kansberekening is te verwachten. Van Loggem probeert hen de mond te snoeren in het boek dat hij over dat onderwerp heeft geschre- In 'Handschrift Karakter' gaat hij op wetenschappelijke wijze te werk ("Ik be handel de grafologie niet als verschijnsel op zich, maar als onderdeel van een psy chologisch systeem") en analyseert hij tal van vaak zeldzame handschriften van bekende personen. "En die voorbeelden zijn zo overtuigend dat ik hoop dat de argwaan tegen de grafologie ermee wordt weggenomen", zegt hij. Hij lijkt er de aangewezen persoon voor om op dat gebied iets te bereiken. Van Loggem is psycholoog en auteur, had een praktijk als psychotherapeut en heeft vele jaren lang ervaring opgedaan als grafoloog. Tijdens de oorlogsjaren was de grafologie zijn enige vorm van broodwinning en als 71-jórige beoefent hij het vak nog altijd. Als zelfstandige werkt hij voor een Amsterdams bureau voor management-consult dat de sollici tatieprocedure verzorgt voor bedrijven. "Voor zaken die van die moeite verlost willen zijn of daarvoor de kennis niet in huis hebben. Dat zijn er heel veel op het ogenblik". Van Loggem bekijkt de solli citatiebrieven die binnenkomen, beoor deelt ze en vervolgens wordt zijn oordeel getoetst aan dat van een consultant die een paar uur met de sollicitant heeft ge sproken. "Meestal corresponderen mijn opmer kingen met die van hem en dat is erg bevredigend", zegt van Loggem, die de plank zelden zegt mis te slaan. "Elk oor deel wordt na een half jaar gecontro leerd en als ik daarmee vaak zou hebben mis gezeten zou ik hier niet al twaalf jaar in deze fraaie kamer zitten", voert hij aan als bewijs. Het is nauwelijks nodig nu hij ter plekke een meegebracht hand schrift heeft onderworpen aan een ana lyse die als "opmerkelijk juist" wordt er varen. Romeinen Van Loggem laat zich er niet op voor staan - "soms kun je het heel snel zien" - maar het is wel een van de redenen waarom hij de grafologie is gaan beoefe nen. Al is de geschiedenis van het hand schriftonderzoek nog niet oud (als vroegste tekst over dit onderwerp geldt een geschrift uit 1622 van de Italiaan Baldo), de algemene belangstelling voor het handschrift als toegangsweg tot de persoonlijkheid gaat terug tot de oude Chinezen en Romeinen. "Al bij een oude Romein, C. Suetonius Tranquillus (120 na Chr.), vindt men in zijn boek De Vitae Ceasarum een uiting over keizer Octavius Augustus. Diens handschrift zou duidelijk zijn kenmer kende zuinigheid tonen. Hij zou de woorden dicht naast elkaar hebben ge schreven en bij het eind van de regels eronder nog wat letters hebben bijge voegd", beschrijft Van Loggem de oor sprong van de grafologie.' "Zelf ben ik ermee begonnen als grapje, maar het bleek te kloppen dat je de schrijver uit zijn handschrift kan herkennen. Dat is ontzettend boeiend. Ik interesseer me in mijn medemensen. Ik verbaas me om hen en om mijzelf'. Het is een van de kenmerken van de auteur die Van Loggem "voor alles" is. Eigenlijk is hij letterkundige. Hij geniet vooral bekendheid als schrijver zowel voor als over het toneel en hij wordt be schouwd als een van de grondleggers van de literaire science fiction in Neder land. Maar hij schreef ook romans, boe ken over het jodendom en thrillers. In de 37 jaar na zijn debuut met de roman 'As falt en horizon' in april 1940 (een boek dat na het uitbreken van de oorlog direct werd verboden) heeft hij een uitgebreid en gevarieerd oeuvre verzameld. Hij bewerkte 'Lijmen' en 'Het been' van Willem Elsschot voor het toneel, schreef televisie- en hoorspelen en werken als 'Inleiding tot het toneel', 'De psychologie van het drama', 'Handboek voor het amateurtoneel' en 'Drift en Dra ma'. Voor het toneel schreef hij onder meer 'De Chinese fluitspeler' en het in Duitsland bekroonde 'Jeugdproces'. En aan zijn kleine zelfgeschreven biblio theek heeft hij onlangs weer twee boe ken toegevoegd: een toneelstuk over het leven van de dichter Gerrit Achterberg en het inmiddels verschenen 'Hand schrift Karakter'. Geheimzinnig Een betere pleitbezorger zou de grafo logie zich dus nauwelijks kunnen wen sen. "De grafologie is niet alleen ontzet tend boeiend, maar het heeft ook inder daad iets geheimzinnigs. Waarom schrijft de mens niet hoe het hem op school is geleerd? Het is geheimzinnig dat iedereen een eigen handschrift ont wikkelt en als hy dat niet doet is dat ook een uiting van hemzelf', zo motiveert Van Loggem wat hem intrigeert in de grafologie. Speciaal daarvoor heeft hij na de oor log ook psychologie gestudeerd. "Want ik vind het onjuist om een vorm van psy chologie te bedrijven als je geen psycho loog bent. Dat kan ik gemakkelijk zeg gen omdat ik het wel ben, maar ik heb toch de moeite genomen om het te wor den. Er zijn maar weinig universitair ge schoolde grafologen in Nederland". Met die opmerkingen schaart hij zich achter de kritiek op de leken die de gra fologie beoefenen. De beunhazen die na het lezen van een paar boekjes denken grafologische adviezen te kunnen geven. "Sommige leken kunnen best goed zijn", nuanceert hij dat oordeel zelf, "maar er zijn zo weinig waarborgen. Er zijn er ook die er een variéténummer van maken en optreden als een variété-ar tiest die bepaalde kunstjes gebruikt. Dat kan levensgevaarlijk zijn". Van Loggem geeft daarvan een voor beeld dat hij ook in zijn boek gebruikt: een in het najaar van 1986 in het tijd schrift Libelle verschenen artikel. "Daarin worden kenmerken van het handschrift genoemd die op allerlei ver schrikkelijke ziekten wijzen en die een argeloze lezer de stuipen op het lijf kun nen jagen. Lichamelijke ziekten zijn heel moeilijk in het schrift te ontdekken. Het kan natuurlijk zijn dat ziekten diepe invloed op het gemoedsleven hebben en dat die stemming zich in het handschrift uit. Maar om een hartvormige O - die heel veel voorkomt, ook bij volstrekt ge zonde mensen - met een hartziekte te verbinden kan veel kwaad veroorza ken". Tekenduiding Dat artikel is duidelijk geschre ven door een beunhaas, dat kan niet an ders, zegt Van Loggem over deze duide lijke illustratie van de zogenaamde te kenduiding waartegen hij zich ernstig verzet. Dat systeem werd in de vorige eeuw ingevoerd door de Franse priester Michon, die de term grafologie introdu ceerde en tot de overtuiging kwam dat mensen met dezelfde eigenschappen ook dezelfde kenmerken in het hand schrift vertoonden. "Op die manier werd het beoefenen van de grafologie een rekensommetje. Men kon kenmerken vergelijken met de lijst van tekens in het leerboek en de daarmee gepaard gaande eigenschappen optellen. Zo makkelijk gaat het helaas niet", stelt Van Loggem. "Tekens in een handschrift kunnen alleen aangeduid worden in verband met de rest. Er is al tijd een dynamische samenhang van ei genschappen die moeten worden inge past in het geheel van de persoonlijk heid. Grafologie is niet het toepassen van een optelsommetje. Grafologie is toegepaste psychologie. En de kennis van de elkaar beïnvloedende eigen schappen die een karaktereenheid vor men, is belangrijker dan de kennis van tekens in het handschrift". In zijn boek gebruikt Van Loggem een overkoepelende beschouwingswijze. "Er is steeds een wisselwerking tussen een psychologisch systeem en de grafo logie als toegepast pyschologisch sys teem. Ik gebruik de grafologie als hulp middel en niet als verschijnsel op zich. Bovendien komt ook de subjectieve kant aan de orde, de mate van begaafd heid van de grafoloog en diens ervaring. In geen enkel Nederlands boekje dat ik ken was daarvan tot nu toe sprake. Alles wat hiervoor is verschenen voldoet niet aan die kenmerken. Zulke boeken zijn er wel in het buitenland, maar daar wordt veel waarde gehecht aan de grafo logie". Scheuring Daarvan is in Nederland zelden sprake geweest. Als gevolg van een scheuring in de psychologie leek het na de Tweede Wereldoorlog even de goede kant op te gaan voor de grafologie. Een aantal ziel- kundigen was georiënteerd op Duits land en Frankrijk en voor de persoon lijkheidsleer hield dat in dat grafologi sche methoden wel werden toegepast. Aan de Leidse universiteit werd in de ja ren vijftig zelfs een buitengewoon hoog leraar grafologie benoemd. De tweede verzameling psychologen was meer op de VS gericht en die stro ming, die niets op had met de grafologie, werd steeds sterker. De handschriftkun de raakte vervolgens geheel uit de gratie door het proefschrift van Jansen, die tot vernietigende conclusies kwam. "Het ongunstige oordeel over de grafologie in psychologische kringen wordt daardoor nog steeds sterk beïnvloed", constateert Van Loggem. Met zijn boek probeert Van Loggem dat oordeel om te buigen. Hij plaatst de nodige kritische kanttekeningen bij het proefschrift van Jansen en gaat bij zijn handschrift-analyses uit van een aantal maatstaven zoals de kwaliteit van het schrift, het intellectueel gehalte, de ver houding tot de buitenwereld en de ver houding tot zichzelf. Met een groot aan tal onderverdelingen heeft hij de hand schriften van veel onbekende en beken de personen aan een analyse onderwor pen. Van schoolkinderen en school meesters, van beroemde schrijvers als Du Perron, Ter Braak, Vestdijk en van dichters als Roland Holst, Slauerhof en Achterberg (die bij zijn leven de karak teranalyse van Van Loggem bevestigde). De handtekening van Pele, waarin dui delijk een voetbal is te herkennen, komt ook voor in het boek, waarin voorts nog tal van geschriften van geleerden, staatslieden en fascistische leiders als Eichman, Mussert en Mussolini aan een onderzoek worden onderworpen. Verschil Voor die vaak zeldzame handschriften putte Van Loggem uit zijn privéverza- meling. "Ik heb er een aantal gekregen en veel heb ik vroeger zelf uit prullen bakken opgevist", zegt de auteur die soms zelf verrast was door de uitkomst van zijn analyse. "Die van het hand schrift van Mussolini bijvoorbeeld lever de een verbijsterend verschil op met wat ik dacht dat ik zou zien. Terwijl ik hem altijd heb beschouwd als een brulboei kwam hij er heel anders uit. Wel egoïs tisch, agressief en wreed, maar ook als een intelligente, krachtige, fantasierijke In de discussie omtrent diens en Hit- Iers vervalste dagboeken, waarover in de loop der jaren een hevige polemiek werd gevoerd, mengt hij zich niet. "Dat is een heel ander onderwerp". Daarbij gaat het om de schrift-expertise die zich richt op het vaststellen van de identiteit van de schrijver. De grafoloog probeert diens persoonlijkheid te schetsen. Van Loggem doet dat door zijn hele boek heen, aan de hand van talloze voor beelden, om de waarde van de grafologie aan te tonen. Niet voor zichzelf, "want ik heb er altijd succes mee gehad en er be hoorlijk mijn boterham mee verdiend", maar voor de grafologie op zich. De be langstelling daarvoor is in Nederland wel aan het toenemen, zoals blijkt uit het groeiende aantal leden van de Vereni ging voor Grafologie en Schriftexperti se, maar die club wordt nog altijd niet au serieux genomen in de academische we reld. Van Loggem is er geen lid van ("Ik vind het ook onjuist om een vereniging op te richten als je niet academisch bent"), maar merkt soms ook zelf dat er sprake is van tegenwerking. "Ik zou eens een lezing houden op een congres van klinische psychologen toen er een brief kwam van een Groningse hoogle raar die de organisatoren verbood mij te laten spreken. Die spreekbeurt is toch doorgegaan, maar het was wel type rend". Angst Van Loggem schrijft de argwaan toe aan angst. Voor beunhazerij en voor de grafologie op zich. "Psychologen zien het als een bedreiging. Als mijn preten ties juist zijn dat de grafologie een goed hulpmiddel is, is dat een grote concur rentie voor allerlei psychologische tests waar ook veel kritiek op is", legt hij uit. "Ik hoop natuurlyk dat mijn voorbeel den zo overtuigend zyn dat de argwaan ermee kan worden weggenomen en dat de grafologie geïntegreerd zal worden in de psychologie. Dat er een onderzoek sinstituut en een opleiding komt binnen de vakgroep psychologie. Ik denk alleen niet dat het ervan komt. Ik geloof dat psychologen zich altijd bedreigd zullen voelen door een begaafdé grafoloog die met betrekking tot een persoonsanalyse veel goedkoper en doeltreffender kan werken. Jammer, want de grafologie heeft wel degelijk veel belang. Mijn le ven is er in elk geval sterk door bëin- vloed". iq^pz 1U rtL A, Handschrif - ten van kinde- ren op de lagere school. Het eer- ste is veel regel- matiger dan het tweede. We k'ün- nen nu al zeg gen dat kind 1 rustiger is dan kind 2, minder nerveus en ang stig is en in de klas ook minder moeite zal ver oorzaken. "tjXau- ri<\ J f itl Av{ -LsZ- A* m (L ids* •HrKAMfU*urf.. ik w.v 4 /f euv, A.Siï-uljcsf tvtu+r ,j Ptft-e. 'A. :k*A it// ktvy,, lenjoilor J fe*' iktUarSp* Ut iz~JjL Links een hand schrift van zeer hoog artistiek scheppend niveau (van de dich ter A. Roland Holst). Let op de grote oor spronkelijkheid van het hele schriftbeeld. Links het handschrift van Adolf Eic/ifnann. De eerste indruk is van grote kilheid en hardheid. De goed volgehou den hoekvorm is duidelijk, de druk is sterk en afwisselend en de boventekens zijn meestal dolkvormig. Kijk voor al naar de ineengerolde a's en naar de hoofdletter A in de tweede regel, naar de klodderige overdekkingen in Dienstlei- tung (derde regel) en naar de verkom merde eindhalen, die correct zijn ge schreven, maar geen enkele neiging tot sociaal contact vertonen. Eichmann was een intelligente, ijdele, wrede leugenaar, een gevoelsarme psychopaat. Rechts het hand schrift van Napoleon, met duidelijke trek ken van het streven naar grootheid. De plotseling opzwellen de grootte van begin letters (in de tweede regel bijvoorbeeld) Het handschrift van een intro vert mens (boven). Alles wijst op terughoudendheid: de schrijfboek naar links, de korte en afgebroken halen aan het eind van de woor den en de gesloten a's en a's. ju- AU Jy Het handschrift van een duide lijk extravert mens (onder). Let op de grote letters, de wijdheid tussen de letters, de open hooglet ters (o en a) en de boogvormige verbindingen. <X\ <- J Cj.» ..JC. (Bron: Handschrift en Karakter)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 37