'Ekklesia gelooft anders' Binnenskamers hebben we elkaar verguisd. Meer ruimte voor kerk op Cuba PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 Breed beraad over eigen theologie LEIDEN - De afstand tot de 'bestaande' kerken blijkt te groeien en daarom houdt het 'ekklesia-team' van de Leidse Studentenekklesia volgende week woensdag, 18 november, in het cen trum 'Rapenburg 100' een breed beraad over de ma nier waarop in deze geloofs gemeenschap wordt ge theologiseerd. Dan gaat het niet zozeer over theologie als vakwetenschap, maar vooral over het geheel van geloofsvoorstellingen die gelovigen bezitten, verlaten of zich scheppen. Een voorbereidingscommissie, be staande uit Maurits Dekker, Her man Wiersinga (studentenpredi kant) en Ans Zuyderhoudt, heeft een programma voor die avond ge maakt, dat begint met gesprekken in kleinere groepen over een drie tal vragen en besluit met een vol tallig gesprek over theologie in de Ekklesia. Daartussen geeft dr. Wiersinga informatie over theolo gische ontwikkelingen. Het is niet de bedoeling, deze avond besluiten te nemen. "Wij willen elkaar van dienst zijn in ons zoeken van onze theologische weg", schrijft de voorbereidings commissie in haar aankondiging. De vragen waarover de deelne mers eerst met elkaar praten gaan uit van een kindertekst uit Huub Oosterhuis' boek 'Alle mensen van de wereld', een door jongeren ge maakte 'geloofsbelijdenis 1987' ter gelegenheid van hun belijdenis in de Ekklesia op Pinksteren, een ta felgebed, een tekst aangereikt door de vrouwengroep en een lied van Oosterhuis. Vragen zijn: wat in de ze tekst aanspreekt, of die verschilt van vroegere teksten en of de tekst soms 'te mager' wordt geacht. De informatie die dr. Wiersinga de deelnemers verschaft heeft be trekking op recente theologische ontwikkelingen, zoals ervarings- en bevrijdingstheologie, Joodse en feministische theologie. In het ple naire gesprek gaat het over vragen als: welke rol spelen bijbel en tra ditie voor ons, hoe spreken we over God en komt onze persoonlijke ge loofsbeleving voldoende aan bod. Ernstig nemen "Ieder die met geloof aan de gang is bedrijft theologie", zeggen Leiden. Morgen om 10 en 7 uur zal de gospelgroep 'Burning Cand les' uit Zwolle meewerken in wel komstdiensten van de baptistenge meente in de aula van de Rem- brandt-scholengemeenschap aan de Noachstraat 2 (bij Churchill- laan). Voorganger is ds. A. H. Agte- reek. - In de Bethlehemskerk Lam mermarkt 57 wordt morgenavond half 8 de film 'Bedrog en vergeving' vertoond, uitgaande van het Evan geliecentrum. Noord wijk. Het Leidse Petra gospelkoor werkt morgenochtend om 10 uur mee aan een dienst in de hervormde kerk van Noord wijk aan Zee (Hoofdstraat) met de reli- musical 'De Overwinnaar'. Voor ganger is ds. G. J. Ruitenburg. Verwaarloosd. "Het religieuze fundamentalisme in de Verenigde Staten heeft zo'n grote aantrek kingskracht omdat veel ouders het bijbelonderricht aan hun kinderen hebben verwaarloosd en de vol wassenencatechese in gebreke blijft. De kerk moet de bijbel op creatieve manier inpassen in het dagelijks leven van de gelovigen. Ook moet er beter worden ge preekt". ('Pastorale verklaring' van speciale commissie uit de rooms- katholieke bisschoppenconferen tie). Dekker, Wiersinga en Zuyder houdt. "Dat geldt ook voor ieder die betrokken is bij vieringen en andere activiteiten van de Ekkle sia. De teksten die wij gebruiken voor gebeden, liederen, meditaties en vieringen verraden een bepaal de theologie. Dat is ook zo in de ge- spreks- en werkgroepen". De afstand tot de 'bestaande' kerken wordt groter. (De Ekklesia trekt niet alleen studerenden aan, maar ook kerkleden die het in hun eigen kerkelijke gemeente niet meer zo goed kunnen vinden of daarvan vervreemd zijn geraakt - redactie). "Wie eens een andere dienst bijwoont of de radio aanzet, merkt dat direct. Wij zingen an ders, bidden anders, geloven an ders". De Ekklesia heeft ook meerma len kritiek moeten verduren op héér visies. "Bijvoorbeeld dat het bij ons alleen gaat om ethiek, niet om geloofsleer, alleen om actie, niet om spiritualiteit. Je hoort wel de ene uitdaging na de andere, maar waar blijft de troost?" De voorbereidingscommissie vindt, dat de Ekklesia die vragen ernstig moet nemen. "In hoeverre hebben wij de traditionele katho lieke en protestantse geloofsleer achter ons glaten en is er wat voor in de plaats gekomen. En wét dan? Is er wel 'een' theologie van de Leidse Studentenekklesia, laat staan 'de' theologie?" Die staat in elk geval niet op pa pier. "Het zou een heel werk zijn om zo'n theologie samen te stellen op grond van meditaties van pasto res en gastsprekers of op grond van liederen van Oosterhuis en de tafelgebeden. Voorlopig beperken we ons maar tot een gesprek van alle betrokkenen". Van de informatie van Wiersinga en het plenaire gesprek op deze avond krijgt de Ekklesia later een verslag. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot LEUSDEN - De verhouding tussen kerk en staat op Cuba verbetert. Door de wat ruimere opstelling van de staat tegenover die kerk is er weer hoop op kerkelijke groei de ko mende jaren. Met die indruk kwam de predikant P. Gilhuis (Leusden), secretaris voor de Zending van de Gereformeerde Kerken in Latijns- Amerika, terug van een bezoek aan Cuba. Hij bracht dat op uitnodi ging van de Oecumenische Raad van Kerken, in het bijzonder van de Iglesia Reformada. Sinds de revolutie van 1959 is Cuba een van de meest geseculari seerde landen van dit werelddeel geworden. Stonden christenen met hun afkeer van de dictatuur van Batista aanvankelijk positief te genover de revolutie, toen Fidel Castro zonder beperking voor het marxisme koos, haakten de kerken af. De Rooms-Katholieke Kerk ver zette zich openlijk tegen het nieu we bewind. Van dat ogenblik af - vertelt Gil huis in zijn verslag van het bezoek - was de breuk tussen kerk en staat definitief. Christenen konden geen Toeristen bij de kathedraal in Havana. lid worden van de partij en kwa men daardoor aan de rand van het maatschappelijk leven terecht. Trouwens, zij kunnen nóg geen lid worden. Veel actieve christenen vertrokken naar de Verenigde Sta ten. Wie een toch al zwakke band De rooms-katholieken in Oegst- geest hebben met een huiselijk feest het 300-jarig bestaan van hun pa rochiekerk gevierd. Er was vreugde over dat eeuwenlang voortbestaan tot vandaag toe, maar ook spijt over de verdeeldheid onder christe- Pastor D. Koster in nisch Oegstgeester Kerkblad: "In geen enkel land heeft het 'christelijk geloof zoveel verdeeld heid en wantrouwen gebracht als bij ons. We staan bekend als een to lerant volk, met zelfs een vrijzinni ge inslag, maar binnenskamers hebben wij christenen elkaar ver guisd als in een ouderwetse boe renroman. De eeuwenoude achter docht heeft diepe wónden geslagen en nog altijd zijn we lichtgeraakt. Woorden als ouderling, kerkeraad en avondmaal roepen bij katholie ken een wereld-op-afstand op, zo als begrippen als paus, Maria en mis licht ontvlambaar materiaal zijn bij protestanten. En al deze be grippen suggereren gapende klo ven. Maar we hebben ze zelf ga pend gemaakt, terwijl het spleten zijn, meer niet, wét synodes én bis schoppen ook beweren". "Alleen behoedzaam kunnen wij deze erfelijke gevoeligheid doen slijten", meent pastor Koster. Een goed voorbeeld vindt hij het terug geven van de historische naam aan het Groene Kerkje. Dat heet nu 'Groene of Willibrordkerk'. "De verwarring van buitenstaanders die naar een rouw- of trouwdienst in de Willibrordkerk zoeken, ne men we op de koop toe". (De rooms-katholieke kerk in Oegst- geest heet namelijk 'Sint Willi brordkerk'). Koster vraagt zich af hoe de reac tie zou zijn als de parochie, gezien het vollopende 'Haaswijk', de pro testanten zou vragen, af en toe de eucharistie te mogen vieren in de Groene of Willibrordkerk voor de parochianen in die wijk. 'Roomse' invloed Liturgische verfraaiingen in protestantse diensten, zoals gebeds mantels met stola, doopkaarsen en een paaskaars, doen sommige kerk gangers bezorgd vragen of hun kerk niet zoetjesaan bezig is 'rooms' te worden. De gereformeerde predi kant dr. G. C. van de Kamp van Delft-Abtswoude (vroeger in Was senaar-Zuid en nog eerder christe lijk gereformeerd predikant in Hil- legom) noemt dat in zijn kerkblad 'koudwatervrees'. "Er wordt dan totaal geen reke ning gehouden met veranderingen ten gevolge van de oecumene. Over en weer is een duidelijke herken ning ontstaan van het waardevolle in de traditie van anderen. Her nieuwde aandacht voor de Rooms- Katholieke Kerk heeft veel protes tanten overtuigd van de verarming die is ontstaan op het moment dat de kerk de rijke liturgische traditie van de kerk van Rome voor gezien hield. De Reformatie betekende verschraling op het gebied van de liturgie". "Als er dus in de huidige ere dienst aandacht komt voor muziek (cantorij), licht (kaarsen) en kleur (mantels, kansel- en tafelkleden), is dat niet 'rooms', maar erkenning van het feit dat we veel waren kwijtgeraakt van wat we niet had den hoeven achterlaten". Van de Kamp waarschuwt voor een klak keloos gebruik van het woord 'rooms' als iets "waaraan we niet gewend zijn". "Kerkeraadsleden worden erdoor tot wanhoop ge bracht omdat er eigenlijk geen weerlegging mogelijk is als het ge bruik van het woord 'rooms' wordt ingegeven door vrees, soms zelfs gevolgd door dreigen met opstap pen of gerammel met de geldbui del". Gehoorzaam "Er wordt vandaag de dag zeer gedegen gehoorzaamd", vindt Adri Bosch in het alternatieve informa tieblad 'De Roerom' in het bisdom- Den Bosch. "Ik betaal gehoorzaam mijn belastingen, houd me aan de regels van het verkeer, gehoorzaam de mensen van mijn werk als ze mij opdrachten geven, beantwoord op roepen tot hulp, enzovoort. Ik zal het nog sterker vertellen: ik kom overal mensen tegendie net zo ge hoorzaam zijn als ik". Maar nou het probleem... "In Ro me wordt een synode gehouden over de leek, en daar blijkt op nieuw dat veel Nederlandse man nen en vrouwen in de kerk dingen doen die eigenlijk niet aan leken zijn voorbehouden. Merkwaardig Kaarsen in de kerk... steeds 'roomser'. dat al die mannen en vrouwen nu niét gehoorzamen. Ze blijven die verboden dingen doen, die in de kerk nu eenmaal gedaan moéten worden; ze bidden, lezen, verkon digen en gaan voor. Vraag: waarom gehoorzamen wy alles en iedereen, maar geven geen gehoor aan het centrum van de kerk?" Adri Bosch ziet het zo: "In 2000 wordt in Rome officieel afgekondigd dat het voor iedere leek wet en plicht is, zich in de kerk voor de volle honderd procent in te zetten. Misschien maken wij het zelf niet meer mee. Maar onze kin deren zullen dan zeggen: onze ou ders, dét waren pas volgzame gelo vigen. Die gehoorzaamden al aan deze wet toen het nog niet ver plicht was". Toekomst Is er nog toekomst voor de Gere formeerde Kerken? Wie afgaat op het laatste deel van de IKON-serie 'De Nazaten', zou zeggennauwe lijks. Maar Henk Verburg zegt in een hoofdartikel in 'Kerkinforma tie', officieel orgaan 'van deze kerk: 'Jazeker'. "We zyn minder vergrijsd dan vele andere kerken. De leeftijdsop bouw in onze kerken is een plus punt. Weliswaar hebben we met aanzienlijk ledenverlies té maken, maar dat houdt ook verband met ons soort kerk: een kerk waar je ac tief lid van bent. Je meldt je in een nieuwe woonplaats bij de kerk en die kerk doet een beroep op je. Wie daar niet bij wil horen, laat dat eer der weten dan in een 'volkskerk'. De keerzijde van het ledenverlies is een groot aantal vrijwilligers, actief irt pastoraat, diakonaat, evangelisa tie enzovoort". Crisis-gevoel kan voortkomen uit het feit dat oude uitroeptekens zijn omgebogen tot vraagtekens. "Vroeger wisten gereformeerden precies waar ze aan toe waren. Dat is drastisch veranderd. Dat maakt het wel spannender in de kerk. Ve len die zich de triomfale kerk van vroeger herinneren, ervaren die spanning als crisis". Verburg geeft zijn lezers in over weging, die veranderingen ook eens te waarderen als mogelijkhe den en uitdagingen. "Niet om de 'zuivere leer' te vervangen door een bonte verzameling van ervaringen, maar wél om elkaar niet langer de put in te praten". Motorclub Er bestaat een 'evangelische motorclub Psalm 23'. De jongens dragen een trui of t-shirt met een embleem met daarin de aandui ding 'PS 23'. Ze mochten zich on langs in 'Ander Nieuws' van de NCRV voorstellen. Een lid van de club vertelde, dat motorrijden een dure hobby is waarvoor je boven dien over de nodige gaven moet be schikken. De clubleden hebben het gevoel dat hun die kwaliteiten wor den geschonken. Ze beroepen zich daarbij op een vers in psalm 23, waar staat: "Mij ontbreekt niets". Bovendien, zeggen zij, kan dat em bleem aanleiding worden tot een goed gesprek. De vrijgemaakt-gereformeerde predikant H. J. Feenstra uit Berkel- Rodenrijs gelooft daar niets van. Uit het kerkblad voor Zuid-Hol land: "Als deze psalm zo op eigen ma nier in eigen leven wordt ingepast, gebeuren er ongelukken. De mo torrijder zal maar in gesprek ko men met een ex-rijder in een revali datiecentrum, die na een zwaar on geluk in een rolstoel moet leren le ven en nooit meer op een motor zal zitten. Waar blijft dan psalm 23? De rolstoelrijder kan niks met die psalm..Het tegendeel is voor hem waar: mij ontbreekt zowat alles!" "Daar sta je dan met je embleem. Moetje zoeken in je bijbel naar een 'woordje' voor de rolstoelrijder? Een énder 'woordje' dan psalm 23? Wat doe je dan nog met de bijbel? Die komt zelf toch niet meer aan het woord. Neem dan de Libelle maar. Of wat beter is: hou op met dat sollen met de bijbel en ga eens luisteren. Eerbiedig en serieus". Volgens de vrijgemaakte Feenstra wordt de ernst van de Schrift op de manier van de. motorclub verplet terd onder 'evangelische opper vlakkigheid en schreeuwerigheid'. Oude lied Zondagavond 22 november wordt in de Dorpskerk in Voorscho ten een zangdieiist met 'oude liede ren' gehouden. Dominee A. K. van der Schoot heeft voldoende verzoe ken binnen gekregen om er een 'blij en mooi' uur van te maken. Gezon gen wordt uit de oude kerkbundel, maar ook uit 'Wie zingt mee' en 'na tuurlijk' uit de bundel van de vroe gere evangelist Johannes de Heer. Van der Schoot in kerkblad: "Wij hebben een mooi Liedboek, dat literair en esthetisch op hoog peil staat. Maar dat heeft wel tot ge volg, dat bepaalde aansprekende teksten en melodieën er zeer matig in zijn opgenomen. Uiteraard staan in het Liedboek ook liederen die handelen over persoonlijke beke ring en overgave, maar het is toch niet toevallig dat het vooral dié lie deren zijn die door de aanvragers zijn genoemd". "Een kerk die met haar God met de kerk had, liet het afweten. Isolement Cuba werd in de jaren 50 zen dingsterrein van de Christian Re formed Church. Castro maakte aan die relatie een eind en er volgde een volstrekt isolement. Zelfs post uit de Verenigde Staten werd te gengehouden. De jonge kerk kwam, net als alle andere protes tantse kerken, helemaal op eigen benen te staan. Nu is er weer con tact. Vertegenwoordigers van de grote Christian Reformed Church mogen de kleine zusterkerk (500 le den, 13 gemeenten, 4 predikanten, van wie 1 in deeltijd, 2 theologi sche studenten) weer bezoeken. De andere protestantse kerken, zoals methodisten en presbyteria nen, hebben ook geen groot leden bestand. Bij elkaar nog niet 1 pro cent van de bevolking. Ze onder gingen een gevoelige aderlating toen Castro de macht had overge nomen en heel wat leden hun heil in de Verenigde Staten zochten. Sommige kerken hadden meer le den in Miami dan op Cuba zelf. Al leen binnenskamers mochten ker ken nog functioneren. Geen evan gelisatiecampagnes, radiopro gramma's en lectuurverspreiding meer en ook boeken en lectuur uit het buitenland waren verboden. De verandering van de laatste tijd geldt aan beide kanten. Vooral binnen de Oecumenische Raad van Kerken en de presbyteriaanse top kreeg men oog voor het goede dat de revolutie tot stand had ge bracht. En ook de Rooms-Katho lieke Kerk sprak vorig jaar uit, dat het bewind vorm had gegeven aan onmiskenbaar evangelische waar den. Gilhuis in het zendingsblad 'Vandaar': "De schreeuwende on gelijkheid, die je overal in Latijns- Amerika tegenkomt, vind je hier niet. Ook mensen die kritiek heb ben op het revolutionair systeem, zijn vol lof over de gezondheids zorg en het onderwas". Herzien De staét heeft zijn standpunt ten aanzien van kerk en christendom herzien. Gilhuis: "Het feit dat el ders in Latijns-Amerika veel chris tenen zich inzetten voor vernieu wing van de samenleving, ging ook Castro niet voorbij". Het visum-beleid voor kerkelijke bezoekers is verruimd. Af en toe worden zendingen theologische lectuur en bijbels doorgelaten. Een kleine drukkerij van de Oecumi- sche Raad van Kerken kan alleen bestaan doordat naast drukwerk voor de kerken ook werk wordt uitgevoerd voor de regering, vooral op onderwijsgebied. Zo krijgen de aangesloten kerken materiaal waaraan ze grote behoefte hebben, evangelisatiefolders, zondags schoollessen, het mededelingen blad van de Raad van Kerken, een liedboek voor de Presbyteriaanse Kerk en bijbelstudies. Acht jaar geleden stond de Igle sia Reformada nog op het punt haar gebouw in de hoofdstad Havana maar te sluiten, nu komen gemiddeld weer 50 mensen r derweg is naar Zijn Rijk zal steeds o nieuwe liederen gaan zingen. Dat diensten. De tweestudenten kan niet anders.JVIaar dat betekent deze kerk zijn van plan, na hun stu die met zendingswerk te beginnen. De groei wordt nu beperkt door ge brek, aan continue bearbeiding. Maar de mogelijkheden zijn er wel, vooral persoonlijke evangelisatie. niet, dat alleen het nieuwe goed i en het oude heeft afgedaan. Goed is wat aanspreekt. En veel oude liede ren spreken ook vandaag nog velen aan, ook jongeren". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia: Ma- rekerk 10 dr. Meijers, ha, 5 ds. De Graaf, H.woude; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Rietveld: Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey-Meulendijk, 11.15 pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. Leertouwer; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wyk 'Stevenshof zie na geref. kefk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, mor gen 10.30 ds. Hemmes. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina mese.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. P. de Bruyn, O.geest; Merenwijk zie herv. gem. Wyk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 dienst, 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 prof. dr. Oosterhoff. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Siregar-Emck, A.dam. Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistenge meente 10 en 7 ds. Agtereek, mmv go spelgroep 'Burning Candles' uit Zwolle (in aula Rembrandt-scholengemeen- schap Noachstraat 2). Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 evang. A. Meu- lenberg, 10.30 evang. A. Jansen. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. (Bethle hemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 film, wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7. 'De Christenge meenschap': zat. 21 nov. 9.45 in oud- kath. kerk Zoeterw.singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat 7. zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12 15. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 kand. J. Verweij, A.dam, 7 ds. R. Bakker, A.dam, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Zoetewey, Berkel. Ge ref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Bjjleveld, Heerde. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hoogendijk, 5 ds. Ommering; Kruiskerk 10 ds. Jonk man; Opstandingskerk 10 ds. Omme ring, 6.30 zie Salv.kerk; G. Herderkerk 10 vic. Allewijn, 5 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 (Meteoorlaan) 9.30 ds. Siebelink, Lin- schoten, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Zijl stra, A.dam, opendeurdienst. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. K. Mollema. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. Slagboom. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. Jongejan, 6.30 hr. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. W. van Putten. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, Z.meer. Ge ref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. - BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Groenendijk, Den Haag, 6.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v. Willigen, Veenendaal. Geref. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Vlasblom: De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. J. Mondeel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. W. Hage. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Eyk, 6.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Hof land, 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoek steen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Marinevliegkamp Valkenburg: zie on der Valkenburg. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. A. Visser, Putten, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. H. Vis ser, 5 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. Hovius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, 6 ds. Christ. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoek steen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. N. van Egmond, Utrecht. Ge ref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 hr. P. Noordam, Soest, 5 ds. Kersten. Geref. K. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Chr. Geref 5 ds. v.d. Meij, 3 u. voor gehan dicapten. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 18 nov. 3 en 7.30 ds. Boogaard, dankdag. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) he den 8 u. film, morgen 10 hr. M. Stam, Geleen, ma. 8.15 ds. J. A. Visser. Soefi beweging Universel Murad Hassil (ein de Zuid-Boulevard) 4 nam. universele KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwyk, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Ba- de, 7 ds. T. J. Hagen, Westerveld, open- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v. Loe- nen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, 7 hr. N. Stam, Nieuwkoop, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. Bras, S.heim, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Bras, zie ook herv. gemeen te. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4.30 ds. P. Baas. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Ma- riakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. -. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 9.30 mevr. W. Teusink, 5 avondgebed. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra, Amstelveen, 7 ds. Baane. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. Vermaat, Maassluis, 7 drs. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruiten burg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Van str.) 10 ds. Wilschut, Dordrecht, 5 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Cziria, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11: Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 dr. H. Berkhof, Leiden; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 mevr. J. A. Bros- tröm-Bruin,. Roelofarendsveen, 7 drs. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Plomp en pastor Koster, oecum. dienst met ge handicapten. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 7 ds. Harmannij, Monster. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Zyl, 5 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- dienst, tiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. v. Dalfsen, Overschie; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. v.d. Berg, Giessen-Ryswijk, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Rienstra, Sche- veningen, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. H. v. Slooten, Putten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulage meenschap Noordhofland 10.30 woord dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Ilooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Schipaanboord; Rehobothschool 9.30 ds. Westland, Scherpenzeel; Imm .kerk 10 en 5 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 10 dr. S. de Jong, Woerden. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, 7 ds. Germans. Ge ref. Kerk 10 ds. Swierts, Maassluis, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Sterrenburg, Rysoord. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raarzat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 dr. Vermeulen. Geref. Kerk 10 dr. Vlym, 6.30 ds. Oegema. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Vlietkamp Valkenburg: 10 eucharistie viering. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorps centrum 9.30 ds. v. Trigt, Middelharnis. Geref. Kerk Zijllaan 10 mevr. T. Berg- sma, Den Haag, 7 ds. Huisman. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. A. Jon kers, Den Haag. Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Honig. Hi w ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth'. A WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer, 6.30 ds. Koele- wijn, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesinkj Noordwyk, 6.30 hr. L. Broek, O.geest. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. M. Roos. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, N.-Vennep, 7 ds. Cziria. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 oe cum. dienst, pater Buil en ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. evang. op ge- Eysenga, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Zyl.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2