IJIMEI I-MM VLIV Kasparov houdt voorsprong vast UVS - RCH iiÜHet Motorhuis Beroep KNVB lijkt een kansloze affaire Toch verbod TOP-Feyenoord LZ 1886 - VZC Erika ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 19 Duister Een 'duister' zaakje speelt zich af rond de zes masten die op het zo genaamde schoolsportveld in Sassenheim de rugbyclub The Bassets licht moeten verschaf fen. Drie van de zes 'kaarsen' zijn zo neergezet dat de korfbalvere niging TOP in de problemen dreigt te raken. Want behalve The Bassets maken ook TOP, de voetbalvereniging Teylingen en Sassenheimse scholen gebruik van het terrein aan de Parklaan. "Dat veld is dus overbespeeld Vandaar dat hel belangrijk is dat wij op dat veld kunnen schui ven. We proberen de lijnen steeds anders uit te leggen om het veld zo veel mogelijk te sparen. Dat lukt niet bij een heel druk pro gramma, want dan moeten we twee velden op het schoolsport veld inrichten en dat gaat net. Maar nu die lichtmasten er staan is dat onmogelijk geworden, want de helft van de palen staat een meter of vijftien het veld in. Een vreemde zaak, want ik heb tekeningen gezien waarop die palen keurig langs de kant van het veld staan. Wiens schuld het is, weet ik niet, maar die licht masten zijn dus niet overeenkom stig de tekeningen geïnstal leerd". moet spreekbuis Willem de Jong van The Bassets toegeven. "Maar de masten zijn wel ge plaatst overeenkomstig de af spraken met de gemeente. De in stallateur maakte ons en de ge meente er namelijk op attent dat het lichteffect voor een belang rijk deel verloren zou gaan als de masten volgens de eerste plannen zouden worden geplaatst. Van daar dat ze een stukje naar voren zijn verplaatst". Hetgeen dus verstrekkende gevolgen heeft voor TOP. Voor zitter De Graaff: "We moeten nu steeds op het zelfde stukje gras spelen dus de kwaliteit van het veld zal snel slechter worden en dat zou straks wel eens vervelende gevolgen kunnen hebben in de vorm van veelvuldige afgelastingen" Op het gemeentehuis is men nu naarstig op zoek naar een op- r het veldenprobleem de Parklaan. Woordvoerder Driehuis van de afdeling openba re werken: "We hebben te maken met de belangen van TOP en de belan gen van The Bassets die een in vestering heeft gedaan van 45.000 gulden. Inmiddels is er een compromis-voorstel gedaan. Het is mogelijk om de twee buitenste masten naar achteren te ver plaatsen zonder dat het lichtef fect verloren gaat. Dat zou bete kenen dat TOP twee velden van 80 bij 32 meter in plaats van 90 bij 40 meter kan uitleggen in de breedte van het schoolsportveld. De korfbalbond zou dan dispen satie moeten verlenen en wij heb ben begrepen dat dat geen pro bleem is". "Wij vinden dat geen oplos sing. Wij gaan geen dispensatie vragen om op kleinere velden te mogen spelen, terwijl er ruimte is voor twee volwaardige velden". Driehuis: "TOP stelt zich nogal formeel op. We moeten nog maar eens met de club rond de tafel gaan zitten. Wat ons betreft is het compromis nog niet van de baan". Suggestie. Kunnen die masten niet multifunctioneel worden ge bruikt. Een mandje is er toch zo aan opgehangen? Transferperikelen Theo van Seggelen verdient dit seizoen niet alleen in het veld, maar ook daarbuiten belangrijke punten voor AFC. Mede dankzij de Leidse kandidaat-notaris wordt de Amsterdamse hoofd klasser morgen in de gelegen heid gesteld de 3-0 nederlaag te gen EDO ongedaan te maken. Het betreft de thuiswedstrijd van de Haarlemmers, die door de KNVB ongeldig is verklaard en nu voor straf in de hoofdstad moet worden overgespeeld. Te vens kreeg de club een voorwaar delijke boete van honderd gul den. De reden daarvan is het mees pelen van Martin Pirovano aan EDO-zijde. Volgens het bestuur van de club was diens overschrij ving van De Kennemers naar de plaatselijke top-amateurclub rond, maar later bleek aan de transfer van de speler toch een luchtje te te zitten. Die was der mate sterk dat de opponent van die bewuste middag op de hoog te werd gebracht en huisjurist Theo van Seggelen door het be stuur aan het werk werd gezet om het één en ander uit te zoe ken. De speuractie van de oud- speler van UVS had nadelige ge volgen voor EDO. Van Seggelen: redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Hoezo, er komt geen hond meer op het voetballen af? "Het zit heel eenvoudig in el kaar. Bij EDO dachten ze dat hij geen overschrijvingsformulier hoefde in te vullen omdat hij lan ger dan een jaar niet had ge speeld. Het bestuur dacht dat het genoeg was om een verklaring naar de KNVB te sturen dat hij zijn contributie bij zijn oude club had betaald. Ik heb ook gehoord dat dat papiertje nooit is aange komen op het bondsbureau. Bij EDO zeggen ze dat ze het echt heb ben opgestuurd". "Maar dat had niets uitge maakt. Het bestuur van AFC heeft mij gevraagd om de regie- inenten na te kijken. Daaruit bleek dat je als speler altijd moet overschrijven, behalve als je lan ger dan drie jaar niet hebt ge speeld. Dat was in zijn geval dus niet zo. Op ons advies hebben ze hem een week later niet tegen RCH laten spelen. Ze hadden ge woon weer zo'n zelfde briefje ge stuurd en dus was die wedstrijd vermoedelijk weer ongeldig ver klaard. Daarna was het zo ge piept omdat ze gewoon een over schrijvingsformulier hebben in gevuld, precies zoals het hoort". Grote broek In de laatste uitgave van Voetbal Totaal waarschuwt voorlichter Ger Stolk de clubs voor de gevol gen van een rechtzaak tegen de KNVB. Hij veegt daarbij ge makshalve iedereen op één hoop en het ligt daarom voor de hand dat hij juist het tegenovergestel de bereikt met het verhaaltje. Daarin heft hij op een arrogante manier het vingertje. Onder de kop 'Trek niet meteen de grote broek aan' stelt Stolk onder meer het volgende: "Het is met het accepteren niet meer wat het is geweest. Zodra er iets is wat ons niet bevalt, zet me nigeen de mond wijdt open en wordt de grootste broek aange trokken die er is. Bij een sportor ganisatie waarin 30.000 wed strijden plaatsvinden per week kan men hier over meepraten. Immers, bij het minste of gering ste dat mensen niet bevalt, loopt men naar de plaatselijk pers, die triomfantelijk- alsof het de groot ste primeur is - iedere keer weer klakkeloos weet te melden dat Zeist met oogkleppen op loopt". Maar daar blijft het niet bij. Daarna heeft Stolk het over de "spelregeltjes" waaraan we ons hebben te houden en wijst hij de clubs op de kosten' van een raadsman. Volgens Stolk wint de KNVB in negen van de tien ge vallen, reden waarom clubbe stuurders zich volgens hem eerst tweemaal moeten bedenken voordat zij gerechtelijke stappen ondernemen. "Een clubbestuurder die meent dat hem onrecht wordt aange daan, zou moeten redeneren dat de KNVB het belang behartigt van vele duizenden vemigingen. Dat kan er wel eens toe leiden dat het belang van uw cluppie éven onder ligt. Trouwens, als de KN VB kosten moet maken omdat u het voor de rechter gooit, betalen alle andere zusterverenigingen een stukje van de kosten van de KNVB. Het is niet verkeerd, als mensen zich eerst de consequen ties ergens van realiseren". Alsof alle clubbestuurders het zelfde zouden zijn. Stolk licht desgevraagd toe: "Toch is dat heel vaak het ge val dat ze de consequenties niet overzien. Er zijn clubs die vervol gens in financiële nood komen. Ze moeten dan allerlei regelingen treffen om uit de kosten te komen. Ze kunnen het geld van eigen le den toch wel beter besteden? Toe vallig hadden we van de week nog zo'n zaak waarvan de rech ter zich afvroeg: 'Wat moet ik hier mee?' Wij willen niet stellen dat men zich maar moet onderwer pen aan de KNVB. We willen de clubs gewoon tegen zichzelf be schermen". U bent van mening dat de plaatselijk pers dingen klakke loos overneemt. Het is nogal aan matigend om te stellen dat dat in alle gevallen zo is (voor de goede orde: Stolk is zelf twintig jaar journalist geweest). Stolk: "Ik ben van mening dat het pu- i bliek een verkeerd beeld krijgt van wat de bond voor spelers be tekent. Van de 30.000 wedstrij den gaat er bij vier iets mis en daar lees je dan iets over. Een scheidsrechter die in elkaar wordt geslagen bijvoorbeeld. Na tuurlijk is dat interessant voor de krantenmaar ik ben van me ning dat de andere kant ook best wel eens kan worden belicht. Heel veel wedstrijden worden op nor male wijze tot een goed einde ge bracht". Het stukje is toevallig niet ge schreven omdat het aantal verlo ren rechtzaken toeneemt? Stolk: "Integendeel, het is geschreven op verzoek van onze jurist. Men heeft er nogal veel werk aan en als het al tot een rechtzaak komt, blijkt dat de KNVB in de meeste gevallen wint. Ik realiseer me dat het stukje belerend over komt. Maar ik ben van mening dat ik dat als voorlichter van de KNVB best kan doen. Dat het op weer standen stuit, is logisch, maar het is vooral gedaan om de clubs te gen zichzelf in bescherming te ne- Wie heeft er nu eigenlijk grote broek aan? Geintje Het Haarlems Dagblad haalde vorige week Dick Advocaat voor het voetlicht. De trainer van Haarlem deed in het vraagge sprek een opmerkelijke uil- spraak over Wout Holverda, de Leidenaar die dit seizoen in dienst is van de eredivisionist uit de Spaarnestad: "Typisch Holverda. Als je een lucifer op zijn schoen legt, gaat hij mank lopen". Holverda schatert het uit wan neer hij wordt geconfronteerd met de woorden van Advocaat: "Dat is een geintje van hem. Niemand hoeft daar wat achter te zoeken hoor, want mijn relatie met Advocaat is uitstekend. Ik heb nog bij Sparta met hem ge voetbald". meldt de weer in Leiden woon achtige profvoetballer, die na drie seizoenen Fortuna Sittard naar de Randstad terugkeerde. Hij vervolgt: "Advocaat probeert er mee te zeggen dat ik van die zwakke en kels heb. Dat is echt een probleem, want ik kwak er regelmatig door heen. Nee, ik heb het uitstekend naar m'n zin bij Haarlem. Het is er anders dan in Limburg. Daar hield ik mij alleen bezig voetbal len. Sinds ik bij Haarlem speel, werk ik in de zaak van mijn va der. Dat is financieel aantrekke lijk en het leidt de aandacht een beetje af'. Uitsmijter Frank Rijkaard in Het Parool: "Daags na mijn 25ste verjaar dag op 30 september kwam er een journalist bij me thuis. Hij kwam een cadeautje brengen. Ik liet hem als een gastheer binnen. De man, die voor een weekblad werkt, zei wel driemaal dat hij niet voor een interview kwam en dus niets zou schrijven. Hij kwam als een vriend, wij raak ten aan de praat en hij vertelde een traumatische ervaring uit zijn jeugd. Hij vroeg of ik die vanwege mijn huidskleur ook niet had. Er werden wat privé- zaken opgerakeld. En wat bleek later: van dat gesprek is een co verstory voor het blad ge maakt". Columnist Frans Kotterer in "De vriend is Frits Barend van Nieuwe Revu, een toch als be kwaam bekend staande verslag gever. Ziet u hem staan, met dat cadeautje op de stoep. Nog even duim omhoog naar Henk van Dorp in de auto, even diep adem halen en aanbellen". Snelle remise in schaaktweekamp SEVILLA (GPD) - Weder om is Anatoly Karpov er met de witte stukken niet in geslaagd de Gruenfeldver- dediging van Gary Kaspar ov te doorbreken. Nog voor de tijdcontrole besloten de spelers tot remise. De dertiende partij gaf gister avond overigens een interessante strijd te zien. Lange tijd volgden de spelers een actuele variant, die de afgelopen jaren uitvoerig onder zocht is en die door vele vooraan staande grootmeesters in de prak tijk werd beproefd. Karpov pro beerde het met een aanbeveling van zijn landgenoot Tukmakov; het zag er even gevaarlijk uit voor zwart, maar uiteindelijk wist de wereldkampioen alle gevaren te bezweren en een volkomen veilige vesting te bouwen. In de laatste fa se scheen Kasparov zelfs nog even agressief te worden, doch de vrije witte d-pion was voldoende garan tie om het halve punt te kunnen Geheel tevreden zal Karpov over de gang van zaken niet geweest zijn. Tot zijn verdriet overhaast Kasparov zich niet; de wereldkam pioen speelt vooral met de zwarte stukken veilig en sterk. Volgens velen heeft Karpov geen schijn van kans meer. Anderen vinden dit oordeel echter voorbarig. Wit: A. Karpov Zwart: G. Kaspa- 13e matchpartij, Sevilla 1987 Gruenfeldindisch 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 g7-g6 3. Pbl-c3 d7-d5 4. Pgl-f3 Geen ruilvariant dit keer 4...Lf8-g7 5. c4xd5. Toch, maar ditmaal een ruilvariant in zijn meest moderne vorm. Het werd in derdaad de hoogste tijd, dat Kar pov zijn programma wat aanpaste. In de vorige match was hij enige keren succesvol met 5. Db3, dxc4 6. Dxc4 0-0 7. e4, maar vermoedelijk vreest hij, dat Kasparov juist deze variant diepgaand onderzocht heeft. 5...Pf6xd5 6. e2-e4 Pd5xc3 7. b2xc3 c7-c5 8. Tal-bl! Deze zet is de laatste jaren een bron van veel on derzoek geweest. Vroeger speelde men meestal 8. Le2 of 8. Lb5+. De laatste zet kwam voor in de zoge naamde stampartij, de eerste partij waarin Gruenfeld, de grote Oosten rijkse meester en theoreticus, zijn verdediging in praktijk bracht. La ter verloor hij het vertrouwen in zijn vinding. Inmiddels heeft de theorie zich stormachtig ontwik keld, vooral door het werk van Russische meesters. Gruenfeld heeft het niet meer meegemaakt; hij overleed in 1962. 8...0-0 9. Lfl-e2 c5xd4 10. c3xd4 Dd8-a5+ Eén van de vele methodes, die zwart kan kiezen. Over de eerste 18 zetten is zoveel te vertellen, dat er helemaal niets van te vertellen is. En welke liefhebber is er nog we zenlijk geïnteresseerd in uitgebrei de variantencomplexen? Zelfs pro fessionals kunnen hun eigen pro gram niet meer bijbenen. Van de beide hoofdrolspelers mag worden verwacht, dat zij op de komende gebeurtenissen zijn voorbereid. 11. Ddl-d2 Da5xd2+ 12. Lclxd2 e7-e6 13. 0-0 b7-b6 14. Tfl-dl Lc8-b7 15. d4-d5 eOxdS 16. e4xd5 Pb8-d7! Slecht is 16...Lxd5? wegens 17. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 i VONDELLAAN 80.2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071 -769313 Sportief Aktief ZURICH (GPD) - Het beroep dat de KNVB wil aanteke nen tegen de straf die de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie heeft opgelegd aan het Nederlands elftal, lijkt op voorhand een kansloze affaire. Zowel uit de motivering van de sancties, die 'Zeist' gisteren in de namiddag bereik te, alsmede uit de (spaarzame) reacties van de leden van de strafcommissie moet worden opgemaakt dat Oranje geen been heeft om op te staan. Volgens Otto Andres, het Duitse lid van de uit negen leden bestaande tuchtcommissie van de Europese voetbalunie, zijn de sancties tegen Oranje ook niet 'ongewoon zwaar', wel de geldboete van 40.000 Zwit serse francs die Cyprus aan de Uefa moet betalen. Kasparov (zwart) hpudt het hoofd erbij Lb4 Td8 18. Lc4; ook dit staat reeds in de boeken. 17. Ld2-b4 Tf8-c8 18. Lb4-e7 Deze zet staat vermeld als een suggestie van de Rus Tukmakov. Van nu af aan zijn de spelers op ei gen kracht aangewezen. De drei ging is 19. Lb5. !8...Lg7-f6 19. d5-d6 Kg8-g7 Dekt de loper, zodat het paard vrij kan spelen. 20. Tdl-el. Op 20. Lb5 Lc6 21. La6 Te8 22. Tbcl volgt 22...Pc5 en nu is de kom- binatie 23. Txc5? bxcö 24. d7 Txe7 25. d8D Txd8 26. Txd8 Lxf3 niet correct. 20...Tc8-c5 21. Le2-b5 Lb7-c6 22. Lb5xc6 Tc5xc6 23. Tbl-dl Karpov probeert het wel, maar hij kan zijn acties niet de nodige oss (ANP) - Burgemeester Van Kuip tijdens het interlandduel Ne- Het spel is vastgelopen. Geen van beide partijen kan iets onder nemen. Voor de witte actie is f2-f4 noodzakelijk, maar dan wordt de witte koning kwetsbaar. Anders- zijds moet een zwarte toren op de achtste rij blijven, omdat anders Le7-d8 gevaarlijk wordt. 32. f2-f4 Kg7-g6 Goed genoeg, maar 32...Thh2 was minstens remise. 33.f4xg5 Kg6xg5 34. Tel-fl Kg5- g6 35. Tfl-f2 Th8-c8 36. Td4-f4 Tc2xf2 REMISE Kasparov behoudt zijn voor sprong; de stand is 7-6 in zijn voor deel. Voor maandag staat de veer tiende partij op het programma. HANS BOUWMEESTER Een etmaal na de 'dag des oordeels' was de Westduitser als één der wei nigen van de commissie bereid zijn mond open te doen. Andres liep al vast op de motivatie van de com missie vooruit. „Als die bom drie meter links of rechts van de keeper was gevallen, zou er weinig aan de hand zijn geweest en was de wed strijd gewoon doorgegaan. In dat geval was Nederland er vanaf ge komen met een geldboete. Maar nu kon de keeper van Cyprus de wed strijd niet uitspelen en dat is de doodsteek geweest. Er moest nu wel een voorbeeld gesteld wor den". Die 'eer' viel dus het Nederlands elftal te beurt, ofschoon de spelers part noch deel hebben aan de tries- kracht bijzetten. Na 23. Lxf6+ Kxf6 24. Tbdl Td8 25. Te7 Txd6 26. Txf7+ Kxf7 27. Txd6 Ke7 staat het resterende eindspel iets beter voor zwart. 23...Lf6-c3 24. Tel-e3 fl-f6 De loper op el is actief, maar kan nu niet gemakkelijk weer losko- Veldhuizen van de Brabantse'ge- derland - Cyprus, 28 oktober, uit meente Oss heeft toch een verbod uitgevaardigd voor de voetbalwed strijd tussen hoofdklasser TOP en Feyenoord in de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker. 25. g2-g4 g6-g5 De zwarte vesting lijkt nu veilig genoeg. Als wit niets onderneemt &aailt „aaina HL i komt de pionnenmeerderheid op wer(j verschoven de damevleugel naar voren. 26. h2-h4 h7-h6 27. h4xg5 h6xg5 28. Pf3-d4 Onvermijdelijk. Als wit het paard naar fl omspeelt, volgt kenH ...Le5! 28...Lc3xd4 29. Tdlxd4 Ta8-h8 30. Te3-el Tc6-c2 31. a2-a4 a7-a5 De wedstrijd stond oorspronkelijk voor 15 november gepland, maar de autoriteiten in Oss, noch die in Rotterdam wilden hem laten door gaan, waarna hij in eerste instantie 29 novem ber. Ook op die datum wil de bur gemeester van Oss het duel niet in zijn gemeente laten plaatsvinden. Dat maakte hij gistermiddag be- Oss komt. Van Veldhuizen was bereid het verbod in her-overweging te ne men, indien er door de strafcom- ADVERTENTIE wit: Kgl, Td4, Tel, Le7, pi.a4.d- zwart: Kg7, Tc2, Th8, Pd7, pi.a- „Door de ongunstige beslissing van de strafcommissie van de UE FA tegen het Nederlands elftal moet van het spelen van de belaste en met extra risico's omgeven wed strijd worden afgezien", stelde Van Veldhuizen. De burgemeester vreest wraakacties van supporters, omdat de gooier van de bom in De Morgenmiddag 15 november HEREN/WATERPOLO HOOFDKLASSE aanvang 15.15 uur Vijfmeibad Deze advertentie wordt U aangebo den door Bowlingrestaurant Hans Menken missie van de UEFA een maatregel was afgekondigd, die de kwalifica tie van Nederland niet op het spel zou zetten. Nu de zege van 8-0 op Cyprus is omgezet in een nederlaag van 0-3, blijft Van Veldhuizen bij zijn eerder genomen beslissing. Zijn Rotterdamse collega Peper verbood de ontmoeting eerder de ze week, omdat hij op korte termijn niet voldoende politiemensen zou kunnen inzetten. Burgemeester Van Veldhuizen verklaarde wel, dat het spelen van de wedstrijd in Oss tot de mogelijk heden behoort, indien Nederland zich alsnog plaatst voor de eind ronde van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap. „Daarbij denk ik niet alleen aan de uitwed strijd van 16 december in Athene tegen Griekenland", legde Van Veldhuizen uit. „De beroepszaak bij de UEFA dient volgende week. Wellicht is er daarna duidelijk- te en schaamteloze gebeurtenis. Andres begrijpt dat gevoel van machteloosheid, maar voegde er meteen aan toe, dat toch bij iemand de schuldvraag moet worden neer gelegd. „En dat is vanzelfsprekend Nederland, die als organisator ver antwoordelijk is voor het gedrag van de supporters en voor de orde en veiligheid in het stadion. De meest ideale oplossing zou zijn dat bezoekers aan een voetbalwed strijd op een zelfde manier gecon troleerd zouden worden als dat ge beurt op een vliegveld. Maar dat is moeilijk te realiseren". Het voornaamste argument om de overwinning van Oranje om te zetten in een nederlaag van 0-3 is echter het gegeven dat Cyprus de wedstrijd moest voortzetten met de tweede doelman. Grofweg ge formuleerd komt de klacht in de besluitvorming er op neer dat er een speler moest worden vervan- gen door een blessure die is veroor- w zaakt door iemand die niet aan de 5 wedstrijd deelnam. „En daar staat bij de Uefa maar éen straf op", al- dus het Belgische commissielid" Louis Wouters, „en dat is het om- zetten van de uitslag in een neder laag. Daarom is deze straf ook niet "3 ongewoon zwaar". Even krachtdadig trad de Uefa op tegen de Cyprioten. Hen wc reit verweten dat het mogelijk was ge weest om de wedstrijd in Rotter- dam na tien minuten te hervatten in plaats van het oponthoud van - bijna een vol uur dat de ontmoe- ting nu werd onderbroken. Vol- gens de strafcommissie was dat i n strijd met de sportieve regels. Maar even opmerkelijk als de hoogte van - die geldstraf (40.000 Zwitserse - francs) zou het zijn wanneer Oranje de kwalificatiewedstrijden voor i het wk wel zou mogen afwerken in i de Kuip. Het stadion Feyenoord is~ door de Uefa tot 31 juli 1990 besmet j verklaard, op 11 december beslist de Fifa, de wereldvoetbalfederatie. of zij die straf overneemt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19