'Voorzie De Horsten van beeldentuin' Wij HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! Voorschotense na negen maanden gehakketak in het gelijk gesteld Cappella Wolkers terug naar Oegstgeest Zoeterwoude legt vier ton voor snelweg neer ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 15 VOORSCHOTEN - Yvonne La- ceulle uit Voorschoten heeft na ne gen maanden juridisch gehak ketak gelijk gekregen in een ge schil met de Postbank. De Voor- schotense werd dit jaar bijna afge sloten van gas, licht en water, om dat er een fout was gemaakt op het postkantoor. Haar storting voor de maandelijkse energierekening kwam daardoor niet terecht bij het gemeentelijk energiebedrijf in Voorschoten. Ze heeft geen goed woord over voor de houding van het energiebedrijf. "Ik had betaald en werd behandeld als wanbetaler. Daar ben ik ontstellend kwaad door Lucas van der Erven Yvonne Laceulle heeft een hekel aan rood staan. Toen er in decem ber vorig jaar niets op haar girore kening stond en zij haar maande lijkse nota van 125 gulden voor gas, licht en water moest betalen, vond Yvonne dat niet prettig. "In mijn drift om maar op tijd te betalen, leende ik geld van vrienden en ben ik naar het postkantoor gegaan om het bedrag op de rekening van het energiebedrijf te storten. Twee gul den en vijftig cent kostte me die service van het postkantoor". De betalingsherinnering die acht dagen na de storting in haar brie venbus viel, gooide Yvonne weg. "Een foutje, veroorzaakt door de sinterklaasdrukte", dacht ze en ze wierp het formulier in de afvalem- Op de negende van het inmid dels aangebroken nieuwe jaar ont ving Yvonne een aanbiedingsnota van het gemeentelijk energiebed- rif. In de brief werd haar verzocht het bedrag vermeerderd met tien gulden administratie- en incassok osten voor het einde van de maand over te maken op de rekening van het gemeentelijk energiebedrijf. Als het geld, in totaal 135 gulden, dan niet was overgemaakt, zou ze worden afgesloten van gas, licht en water. "Hoe nu", dacht Yvonne Laceul le, "ik heb toch al betaald?". Ze schreef het energiebedrijf dezelfde dag dat ze de maandelijkse afreke ning al had betaald. Bij de brief sloot ze het stortingsbewijs in, het door het postkantoor gestempelde administratiestrookje van de ac cept-girokaart. Het antwoord van het gemeente lijk energiebedrijf plofte half janu ari op haar deurmat. "Nimmer is uw geld voor de gebruiksmaand december ontvangen", schreef het energiebedrijf. "Ik verzoek u dan ook zich te wenden tot het postkan toor". Afsluiting Bij navraag bleek de stortings- kaart op het postkantoor niet meer terug te vinden. Het bedrag stond ook nergens geboekt. "De chef van het postkantoor zei dat hij een on derzoek zou instellen", zegt Yvon ne Laceulle. Twaalf februari van dit jaar vond ze alweer een schrijven van het energiebedrijf op de mat. Een blauw formulier dit keer. "Omdat u vandaag niet thuis was en wij de toevoer binnenshuis niet konden afsluiten", las Yvonne, "hebben wij de technische dienst verzocht de toevoer dezer dagen af te slui ten. Indien u op dat moment niet thuis mocht zijn, zal de toevoer bui tenshuis worden verbroken". Naast de tien gulden incasso- en administratiekosten werd Yvonne nu ook vijf gulden afsluitingskos- Lezers schrijven Hoewel wat laat, ik was helaas niet eerder in de gelegenheid, wil ik langs deze weg nog even reageren op het artikel over de Cappella pro Cantibus dat op maandag 2 novem ber in uw krant stond afgedrukt. Hoewel ik het met de strekking van de inhoud eens ben (behou dens enkele feitelijke onjuisthe den) moet mij toch van het hart dat ik mij nauwelijks herken in de on genuanceerde manier waarop som mige van mijn uitspraken worden gepresenteerd. Het ongetwijfeld met de beste bedoelingen geschreven stuk ademt daardoor een sfeer, die ik wellicht zelf heb opgeroepen, maar die niet strookt met mijn bedoelin gen. Theo Tobé Marelaan 34 Oegstgeest Bijna afgesloten van gas en licht door administratieve font het toch regelen?", zou de chef vol gens Yvonne hebben gezegd. Yvonne belde direct het postkan toor. Volgens het postkantoor was het geld net die dag overgemaakt. Dat bleek te kloppen. ten berekend, vijftien gulden in to taal dus. De kosten van opnieuw aansluiten zouden tien gulden be dragen. Toen ze de blauwe brief kreeg, is Yvonne onmiddellijk naar het postkantoor gegaan. Het onder zoek naar de zoekgeraakte stor- tingskaart bleek nog steeds niet af gerond. Op het gemeentehuis praatte Yvonne met de chef van de Centrale Boekhouding Van Beest. "Die man hield vol dat ik niet had betaald, omdat hij het geld niet had ontvangen. Het gestempelde af schrift van de accept-girokaart be- lag volgens haar bij het postkan toor. Het weerwoord van wethouder Van Dalen was opgesteld door mr. P. Bos van de juridische afdeling van de gemeente. De jurist toonde in de brief aan dat de gemeente Voorschoten 'juist handelde'. Omdat de hele affaire dreigde te verzanden in een juridisch stekspel om de vijftien gulden administra tie-, incasso- en afsluitingskosten, riep Yvonne Laceulle de hulp van consumentenorganisatie Konsu- menten Kontakt in. Dit najaar volgde uiteindelijk de ontknoping van het debacle met een brief van de Postbank aan Konsumenten Kontakt. In de brief geeft de Post bank toe verantwoordelijk te zijn voor fouten die op het postkantoor met Postbankzaken worden ge maakt. De Postbank stelde zich schouwde hij niet als wetting beta- daarmee aansprakelijk voor de vijf- lingsbewijs". Toch beloofde de tien gulden, chef voorlopig niet te zullen afslui ten. Hij wilde wèl dat Yvonne in ie- "De les die ik van dit alles ge- der geval de vijftien gulden admi- leerd heb, is dat contant betalen nistratie-, incasso- en afsluitings- toch het meest betrouwbaar blijft", kosten betaalde. "Dat vond ik wel zegt Yvonne Laceulle. "Toen bleek erg makkelijk verdiend", zegt dat het geld door storting niet bij Yvonne. de gemeente terecht kwam, ben ik Qfraf maandenlang naar de kas van het OMclA energiebedrijf geweest om de Toch bleek de 125 gulden twee maandelijkse rekening contant te maanden later nog niet overge- betalen. Als de gemeente mij ver maakt. Yvonne werd toen opgebeld antwoordelijk stelt voor fouten van door de chef boekhouding met de het postkantoor, kan ik gewoon vraag waar het geld bleef. "Je zou niet anders". Desondanks was Yvonne niet helemaal tevreden. Ze was niet van plan de vijftien gulden 'straf we gens te laat betalen over te maken, omdat ze vond dat ze betaald had 'en op tijd. Daarom schreef ze een boze brief aan de Postbank en één aan de wethouder van financiën van Voorschoten, J.D. van Dalen. In de brieven vroeg ze of een bewijs van storting geldt als een bewijs van betaling. Het antwoord van de Postbank liet niet lang op zich wachten. De bank voor thuisbankiers verbaas- SiïSSSSS Schrijver heropent verbouwde 'Witte Huis' delijk voor de vertraging, de fout Jan Wolkers verricht de openingshandeling. OEGSTGEEST - Jan Wolkers heeft gisteravond het vernieuwde en vergrote hotel 'Het Witte Huis' in zijn aloude woonplaats Oegst geest geopend. De schrijver/beeld houwer legde tijdens de openings handeling een relatie met het voor woord van het beroemde boek 'De opstand der horden' van de Spaan se filosoof Ortega y Gasset. Dat voorwoord heeft de Spanjaard na melijk in 1937 in het Oegstgeester hotel geschreven. Wolkers onthul de gisteravond een herinnering aan de filosoof. 'Het Witte Huis' heeft een rijke traditie. Velen kennen het hotel van de CBR-rijexamens, waarvoor het sinds 1960 de pleisterplaats is. Het bedrijf bestaat echter al veel langer. Sinds 1902, om precies te zin. Het was een van de eerste pan den in het oude Oegstgeest. Het lag toen pal langs de oude rijksweg Amsterdam-Den Haag. Het Witte Huis groeide en bloei de en in 1948 nam de vader van de huidige eigenaar het over van diens vader. Danslessen werden er gegeven, verenigingen hielden er hun vergaderingen, feesten- en kaartavonden. In 1980 werd de vroegere danszaal-koetshuis ge sloopt en in de plaats daarvan kwam een moderner ogend pand met grotere zalen en 16 hotelka- Twee jaar geleden trok de eige naar, H.A. van Ingen Schenau, zich terug ten behoeve van zoon Bob en diens vrouw Tineke. Zij runnen nu samen het hotelbedrijf met acht man personeel. Het huidige 'Witte Huis' telt 22 slaapkamers, een con ferentieruimte en drie grote zalen. Bij de recente verbouwing ver schenen onder meer een nieuwe entree en dito receptie. De bewo ners van de Leidse regio konden dat gisteravond tijdens het open huis aanschouwen. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude moet een bedrag van 400.000 op tafel leggen om de aan sluiting van de Burgemeester Smeetsweg (langs Heineken) en de Ommedijkseweg op de nieuwe rijksweg 11 - tussen Alphen en Lei den - mogelijk te maken. De totale kosten van die aanslui ting, die in 1992 klaar moet zijn, be dragen rond de vier miljoen gul den. Het rijk en de provincie ne men de rest van de kosten voor hun rekening. Omdat het traject var Opzienbarend plan van twee Wassenaarse kunstenaars WASSENAAR - Een internatio naal vermaarde beeldentuin in de Wassenaarse landgoederen de Horsten. Twee Wassenaarse kunstschilders hebben daar hun zinnen op gezet en brieven ge schreven aan de gemeente, de Ko ninklijke familie, musea en de Rijksdienst Beeldende Kunst. Prinses Juliana moet haar park beschikbaar stellen, musea en rijksdienst dienen de beelden uit hun depots te halen. Het publiek ziet beelden die het anders zelden of nooit zou zien en gewone wandelaars kunnen Een woordvoerder van het Haags Gemeentemuseum heeft het over "gekkenwerk". Hij vindt het veel te gevaarlijk om kostbare kunst onbewaakt tussen veel pu bliek te zetten. Bovendien heeft zijn museum een "vrij kleine col lectie", die ze zo veel mogelijk in de hernieuwde beeldenzaal wil op stellen. Het Rijksmuseum in Amster dam, gespecialiseerd in wat oudere kunst, heeft niets geschikts. Het ene beeld dat in depot staat, mist een arm. De andere tien tuinbeel den staan in de kleine museumtuin de beelden die ook maar enig- kunstzinnige hobby bij krijgen, zins kwetsbaar zijn, houden stellen Vorkink en Crasborn opti- servatoren liever binnen. Het natte mistisch. Via hun iniatief hopen zij klimaat en de zure regen kunnen iets te doen aan het "chronisch ge- veel kwaad aanrichten - in Amster- brek aan accommodaties om beel- dam, maar ook in het park langs de den te tonen". drukke Rijksstraatweg. Een secretaresse van de konin- Museum Boymans-Van Beunin- gin-moeder heeft de ontvangst van gen schetst een ander beeld. Het hun brief inmiddels bevestigd en museum, dat meer is ingesteld op had 'gevoelens van de meeste schilderijen, heeft maar een klein hoogachting'. J.L. Vorkink, een deel van de beeldencollectie opge- van de kunstenaars, put daar hoop steld. De rest staat in het "vreselij- uit: "Het is in zekere zin een posi- ke grote depot Metaalhof in de tief antwoord. Zeker geen afwij- Alexanderpolder". De beelden zing". worden zelden geëxposeerd i museum, maar vullen nu en dan beeldentuinen in binnen- en bui tenland. Of ze ook de Wassenaarse tuin gaan verrijken is nog onduide lijk. "Dat hangt van zoveel dingen Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst ziet geen aan leiding voor dergelijke conclusies. Volgens hem is er een zeer alge- meen briefje geschreven nadat op af',' nïïdtdé"Woordvoerder vuur de verkeerde plaats - het secretan- zichüg. De Rijksdienst zit midden aat van koningin Beatrix - een af- in een verhuizing en kan pas over druk werd bezorgd van een brief enkele weken antwoordenF aan B en W. Hij vindt dat het ge meentebestuur van Wassenaar aan zet is èn de initiatiefnemers vervol gens de prinses moeten benaderen. B en W hebben dat zo niet begre pen. Ze wisten niet dat van hen iets concreets wordt verwacht en na men het schrijven "voor kennisge ving aan". De aangeschreven mu sea hebben evenmin toegehapt. Vorkink en Crasborn hebben ook het Stedelijk Museum in Amster dam aangeschreven, de gemeente musea van Den Haag en Schiedam, het Centraal Museum in Utrecht en Boymans-Van Beuningen in Rot terdam. Honderden De voorzichtige tot negatieve re acties slaan de initiatiefnemers niet uit het veld. "Als bijvoorbeeld Am sterdam nee zegt en Rotterdam ja, dan kunnen we die twee musea te gen elkaar uitspelen", redeneert Vorkink. Bovendien denkt hij dat niet alle musea de boodschap goed hebben begrepen: ze hoeven niet veel op transport te zetten. Wan neer hij van verschillende kanten wat zou krijgen, is hij al zeer ver heugd. Een collectie van vijftig beelden vindt hij al heel aardig. Vullen doet het niet. De landgoe deren, met vele kilometers wandel route, kunnën plaats bieden aan honderden beelden. Oude beelden, nieuwe en moderne beelden: alles is mogelijk in "het mooiste park van de Randstad", aldus Vorkink. "Er staan hele mooie planten en bomen en in het voorjaar bloeit de seringenberg er". Hij ziet genoeg goede lokaties voor veel goede beelden. Naast beelden heeft hij geld no dig voor vervoer en sokkels. Voor vijftig beelden blijft dat onder de ton, aldus de kunstschilder. Hij hoopt op gulle donaties en wil geld inzamelen, zodat er ook een catalo gus en enkele affiches kunnen ko men. Die catalogus moet in binnen- en buitenland rondgaan en ook in de Horsten overal verkrijgbaar zijn. De verzekering hoeft geen spel breker te zijn. "Of de beelden zijn al verzekerd óf minister Brinkman springt bij", stelt Vorkink. En wat dat betreft'is hij optimistischer dan woordvoerders van musea. Zij "moeten dat nog bezien'!. Een beel denbeheerder lijkt Vorkink over bodig. De Horsten vormen een af gesloten geheel. Gedurende 'de openingstijden moeten mensen kaartjes kopen en is er toezicht. Wanneer de landgoederen gesloten zijn, zijn ze ook goed gesloten. Daarnaast wijst Vorkink erop dat prinses Christina een landhuis heeft in de koninklijke wouden en haar bewakers mooi op de beelden kunnen letten. Dat het gebied tegen Wassenaar aan ligt is een bijkomend voordeel. "Het is een rustige, plezierige ge meente", merkt de Wassenaarder op. "We hebben regelmatig exposi ties gehouden in park De Paauw en er is nooit iets gestolen of ver nield". Voorwaarde is wel dat de beelden zo groot en zo zwaar zijn dat ze niet onder jassen verdwijnen of wilde zwijnen ze gaan onder schoffelen. rijksweg 11 langs Zoeterwoude het eerst wordt aangelegd, zijn de werkzaamheden voor deze aanslui ting al een maand geleden begon nen. In Alphen en Leiden zijn de voorbereidingen voor deze verbin ding in volle gang. De gemeente Zoeterwoude zegt tevreden te zijn met het financiële resultaat dat zij met rijk en provin cie heeft bereikt. Hoewel directeur D. Veen van gemeentewerken be seft dat het om een 'behoorlijke be drag' gaat, vindt hij de investering een goede zaak. Het belang van Zoeterwoude is ermee gediend, zegt hij. "Het komt vooral de be reikbaarheid van het industrieter rein ten goede. En dat is een prima zaak". Wat zeker niet uit het oog mag worden verloren, aldus directeur Veen, is het terugdringen van de verkeersintensiteit op de Hoge Rijndijk dat hiermee wordt be reikt. "De mensen die langs de Rijndijk wonen moeten na 1992 eenvoudig bij hun woning kunnen komen. Evenals het verkeer dat bij de bedrijven in deze buurt moet zijn. De gemeente zal het door gaande verkeer zoveel mogelijk te gen proberen te houden. Op welkè manier weten we nog niet precies. Maar dat daarvoor maatregelen zullen worden getroffen is een ding dat zeker is". Origami Volksuniversiteit K&O Lei derdorp organiseert enkele mini cursussen Origami onder leiding van mevrouw J. Koster. Origami is Japanse vouwkunst. Van speci aal papier worden prachtig gesti leerde figuren gevouwen. In twee lessen leren de 'deelnemers deze vouwtechnieken. Er zijn twee cursussen gepland: op de maan dagen 16 en 23 november van 13.45 tot 15.45 uur en op de dins dagen 17 en 24 november van 9.30 tot 11.30, steeds in het K&O-ge- bouw aan de Splinterlaan 91 in Leiderdorp. Voor inlichtingen en aanmeldingen (tussen half tien en half twaalf 's ochtends) tele foon 071-411732. Vlietlandloop De stichting Triathlon en Eve nementen Promitie organiseert, samen met Recreatiecentrum Vlietland, wederom de bekende Vlietland-loop bij het recreatie gebied Vlietland. Aanstaande zondag is het zo ver. Het start schot voor de 1,5 en 3 kilometer wordt om twaalf uur gelost, voor de vijf en tien* kilometer om half één en voor de 16,09 kilometer om één uur. Inschrijven kan tot een kwartier voor de start in het pa viljoen Vlietland. Het recreatie gebied is te bereiken via de rijks weg A4, door de afslag Zoeter- woude/Voorschoten te nemen, richting Leiden te gaan en voor de Lammebrug linksaf te slaan. Wij zijn Leidsch Dagblad krantenbezorgers en hebben het daarom slim bekeken; wij 'lopen' niet alleen de best gelezen krant in de regio, maar we verdienen er ook ons vaste zakgeld mee. Wil jij ook een eigen wijk, bel dan: 071-144941. Hf

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15