TAD LEIDEN 'Doorgeven erfelijke informatie moet bij wet worden verboden' LDM niet eerst verkocht aan EBR Hema blijft tijdens nieuwbouw gevestigd aan Haarlemmerstraat Diefstal trainingspak ken in Zoeterwoude opgelost Muziekcentrum-Noord houdt aanbod in beraad Extraatje voor aantal Leidse verenigingen LEIDSCH DAGBLAD Klinisch geneticus professor Van de Kamp: EENZAAM PROTEST ten", aldus prof. Van de Kamp in zijn oratie over de reden van de toe nemende belangstelling voor zijn vak. Aanstaande ouders die reeds een gehandicapt kind hebben, zelf met een erfelijke aandoening kampen of die familieleden met erfelijke aandoeningen hebben, kunnen dankzij een genetisch advies zelf beslissen of zij al dan niet voor kin deren kiezen. "Erfelijkheidsadvisering is der halve een zeer persoonlijke zaak van het ouderpaar. Het is niet di rectief. Dat wil zeggen dat de erfe lijkheidsadviseur geen beslissin gen voor de ouders neemt. Zijn ad vies vormt een onderdeel van de besluitvorming van de ouders". Angst Zwakzinnigheid van hun kind vormt een groot probleem voor ou ders. De angst dat een nog niet ge boren kind geen zelfstandig be staan zal kunnen leiden, is vaak de reden dat ouders in spe te rade gaan bij een erfelijkheidsadviseur. Maar ook ziekten als spierdystro fie, hartgebreken of een open rug getje zijn, wanneer zij in de familie voorkomen, reden dat ouders soms aarzelen om voor kinderen te kie zen. "In sommige gevallen maken mensen zich onterecht zorgen. Niet zelden blijkt het risico lager dan de ouders vreesden". Meestal speelt het onderzoek van de erfelijkheidsadviseur zich af op een 'pre-prenataal' tijdstip, wan neer er dus nog helemaal geen sprake is van een zwangerschap. Soms ook gebeurt het in een vroeg stadium van de zwangerschap. "We hebben met de vlokkentest bijna acht weken gewonnen. Deze test kan al rond de tiende zwanger- schapsweek worden uitgevoerd. Dat is een gigantisch voordeel". In deze periode van de zwanger schap wordt de placenta gevormd. Op dat moment is er een overvloe dig aantal 'vlokken' aanwezig, waaruit bepaalde erfelijke factoren kunnen worden afgeleid. Deze vlokkentest wordt pas sinds 1983 uitgevoerd. Onderzoek door mid del van de vruchtwaterpunctie is pas in de zestiende week van de zwangerschap mogelijk. Ook echo- onderzoek van de ongeboren vrucht kan bepaalde erfelijke af wijkingen aan het licht brengen. Maar dat onderzoek kan pas in een vrij laat stadium van de zwan gerschap worden verricht, waar door ouders voor een zeer moeilij ke beslising komen te staan: moe ten zij het kind geboren laten wor den of niet? De erfelijkheidsadvi seur kan in sommige gevallen ook beschikken over de resultaten van een dna-onderzoek, dat erfelijke defecten soms al tientallen jaren voordat de ziekte tot uitdrukking komt kan opsporen. "Wij hechten primaire waarde aan wat de mensen zelf ervan vin den. Maar het is moeilijk om ou ders goed en onbevooroordeeld te informeren. We moeten zorgen, dat wij het advies niet zelf gaan inkleu ren. De manier waarop je advies uitbrengt maakt heel wat uit. Als je zegt: u hebt vijf procent kans op een gehandicapt kind, dan klinkt dat heel anders dan wanneer je zegt: de kans dat u een gezond kind krijgt is 95 procent". Vrijheid Van de Kamp benadrukt nog maals dat de keus welke beslissing moet worden genomen bij de ou ders zelf ligt: "In de gezondheids zorg is een grote traditie van vrij heid. Dat werkt het beste. Vrije, goed geïnformeerde mensen ma ken een goeie keuze". In zijn oratie waarschuwde prof. Van de Kamp voor een gevaar dat dreigt, zeker in een tijd van bezui nigingen in de gezondheidszorg, vanuit de hoek van de ziektekos tenverzekeraars: dat mensen bij het afsluiten van een verzekering worden gedwongen genetische in formatie bloot te geven. "Het ge vaar dreigt dat de kennis van wat komen gaat mensen zal uitsluiten van ziektekosten- en levensverze keringen, van beroeps- en carrière mogelijkheden. Het is dan ook van dringend belang dat, net als de niet-joodverklaring, bij wet verbo den wordt informatie te zoeken over iemands erfelijke aanleg". Maar als die informatie niet hoeft te worden gegeven, dreigt dan niet het gevaar dat verzekeraars zeg gen: u heeft dat voor ons verzwe gen. Nu betalen we de ziektekosten van u of uw kind niet uit? Van de Kamp erkent dat, maar geeft tegelijkertijd aan waar de be sparingen gezocht moeten worden: "Door ons onderzoek komt er een klein beetje minder ellende. Het LEIDEN - Op het Pieterskerkplein werd gistermiddag een lunchpauze-manifestatie gehouden onder het motto 'Stop Shells steun aan het apartheidsleger. Universiteit stop met Shell.' De manifestattie, georganiseerd door de Werkgroep Zuid-Afrika, de Leidse Studentenbond en'het landelijk Komitee Zuidelijk Afrika, was bedoeld om de Leidse universiteit er toe te bewegen haar cont(r)acten met Zuidafrika te verbreken. Het raadslid Laurier Links Leiden) zette namens wethouder De la Mar uiteen welk beleid de gemeente Leiden voert tegen het apartheidsbewind. Laurier noemde apartheid "de pest van de moderne tijd". De manifestatie trok nauwelijks belangstelling. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - De Hema blijft tijden de nieuwbouw aan de Leidse Haarlemmerstraat geves tigd. Aanvankelijk was er sprake van dat het bedrijf tijdelijk elders in de stad zou worden gehuisvest. Een woordvoerder van de gemeen te Leiden vertelde dit gisteren tij dens een zitting van de Raad van weet c ximitici RHH net State, waar mevrouw Laken een onderzoek kost de gemeenschap kwaai^En'dat spaart kosten! Maar nieuwbouw te schorsen. De omwo- economische aspecten zijn geens- nen<^® vreest dat de verplaatsing het voorkomt meentelij ke toestemming i de kende motoren voor haar deur stil staan, zo vreest zij. Volgens woordvoerders van de gemeente en de Hema verbetert de situatie juist. In de nieuwbouw ko men betere voorzieningen, zodat het lossen sneller kan plaatsheb ben. Gemeentewoordvoerster Schramm wees erop dat het bouw plan vrijwel geheel past in het goedgekeurde bestemmingsplan. Bovendien benadrukte ze dat er al tien jaar wordt gesproken over ver bouw en nu nieuwbouw van de He ma. in al die jaren is geprobeerd zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren van de omwonen den. Daarom moet de bouwver gunning gewoon worden verleend, meende zij. Maandag doet de Raad van State uitspraak. nïschhllnètfcuTvoOTop'',s,tMt dat haar huis grote'hinder zal opleve- het werk van Van de Kamp en zijn ren" de magazijningang tot collega's is gericht op het voorko men van individueel leed. Terugkomend op het verschil tussen de geneticus en de klinisch geneticus stelt Van de Kamp: "De geneticus houdt zich bezig met het genotype. Chromosomen, dna-on derzoek en dergelijke. Terwijl de klinisch geneticus naar het pheno- type kijkt, de waarneming van de mens. Tussen die twee specialis men gaapt een groot gat. Daar we ten wij nog niets van. Onderzoek naar dat gat is misschien nog wel veel interessanter dan wat genetici op dit moment kunnen doen. Juist op de weg van genotype naar phe- notype zou de behandeling van er felijke ziekten misschien kunnen liggen. Het zou kunnen zijn dat te bepalen valt dat bij zo'n genotype zo'n phenotype hoort. Via die weg moeten wij therapeutische moge lijkheden zien te vinden. Dat gat, die weg, is minstens zo veel interes sant als het genenonderzoek". Haar raadsvrouw, mr. Hazelzet, betoogde dat de huidige situatie al slecht is. De ingang van het maga zijn bevindt zich nu op 30 meter af stand van haar woning in de Jan- vossensteeg, maar zij heeft al last van de vrachtwagens die goederen komen brengen. In de toekomst zullen de vrachtwagens met ron- LEIDEN/ZOETERWOUDE - De Leidse politie heeft gisteravond drie mannen aangehouden die er van worden verdacht voor tiendui zenden guldens aan trainingspak- LEIDEN - De besturen van de On- derwijswinkel en het Muziekcen trum-Noord beslissen volgende week of ze akkoord gaan met de drie lokalen die het college heeft aangeboden in een schoolgebouw aan de Driftstraat. Het Muziekcen trum sloot vorige maand zijn deu ren na aanhoudende vernielingen en overlast van een groep jongeren. De Onderwijswinkel is op zoek naar een nieuw pand aangezien haar huidige onderkomen in een dermate slechte staat verkeert dat de verzekeringsmaatschappij het pand uit de verzekering heeft ge gooid. Wethouder Van Dongen (onder wijs) heeft de beide instellingen de lokalen gisteren officieel aangebo den. Ze liet de besturen ook weten dat de gemeente bereid is de huis vestingssubsidie tijdelijk extra te verhogen met in totaal 7000 gulden. De huur voor de drie lokalen is na melijk hoger dan wat het Muziek centrum en de Onderwijswinkel nu voor hun onderkomen betalen. Als de twee instellingen het nieu we onderkomen aanvaarden, kan de verhuizing op betrekkelijk kor te termijn plaatshebben, mogelijk nog binnen een maand. Eventueel heeft de gemeente nog een noodop vang beschikbaar in het pand van de dienst sociale werkvoorziening. De gemeente vraagt de Streekmu- ziekschool overigens een bijdrage te geven in de huur die het Muziek centrum straks kwijt is. Het college meent dat het centrum in feite een dependance is van de muziek school. LEIDEN - De voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, dr. H. Heestermans, heeft gisteren een gedenksteen ter nagedachtenis van de letterkundige Albert Verwey onthuld. De steen is ingemetseld in de ge vel van het geboortehuis van Verwey, het pand Kloksteeg 25 Daar zag hij precies 100 jaar geleden het daglicht. De schrijver is 50 jaar geleden gestorven. De onthulling werd voorafgegaan door een herdenkingsbijeenkomst in het Academiegebouw aan het Rapenburg waar onder anderen C.A. Zaalberg en F. Ligtvoet lezingen over de let terkundige hielden. (foto Henk Bouwman) Yoga Ex '85, centrum voor hulp en bewustwording, geeft een cursus Kundalini yoga, een methode voor lichamelijke en geestelijke ontspanning. Op dinsdag 17 no vember is de eerste les in een serie van tien. Ex '85 is te vinden aan de Koppenhinksteeg 15 in Lei den. Tel. 133494. ken te hebben gestolen. De daders, allen Leidenaars, werden min of meer bij toeval ontdekt. De inbraak werd deze week in de nacht van donderdag op vrijdag op het industrieterrein van Zoeter woude gepleegd. Waarschijnlijk - de preciese aantallen zijn niet be kend - werden een paar honderd trainingspakken ontvreemd. De auto van de daders, waarachter een gesloten aanhangwagen, werd die zelfde nacht door een surveillance wagen van de Leids politie gesig naleerd. Maar er bestond toen geen aanleiding de auto te laten stoppen. Pas later werd een verband ge legd met de inbraak in Zoeterwou de. Dezelfde politiemensen zagen gisteravond bij toeval die auto met aanhangwagen weer rijden. Zij dwongen de bestuurder tot stop pen en cónstateerden dat de aan hangwagen tot de nok toe was vol geladen met dure trainingspakken. Twee van de verdachten zijn be kenden van de poitie. LEIDEN - Voorzitter mevr. M.E. la Rivière-Dankmeijer van het Leidse organisatiecomité van het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten heeft gistermiddag in de kantine van de 3 Octoberhal 2475 gulden overhandigd aan drie gehandicap ten-sportverenigingen. Stichting Paardrijden Gehandicapten, GSV De Sleutels en Stichting Tandem Activiteiten Gehandicapten kre gen elk 825 gulden. Het geld is af komstig uit de collecte die de plaat selijke afdeling dit jaar hield. De collecte is april van dit jaarge houden ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Het Leidse organisatiecomité haalde toen 16210,57 gulden op. Het leeu- wedeel van dat bedrag is overge maakt aan het nationale fonds, 15 procent mocht het Leidse organi satiecomité houden om te schen ken aan de plaatselijke gehandi capten-sportverenigingen. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 LEIDEN - De verkoop van de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) levert de gemeente zeer waarschijnlijk geen 30 miljoen, maar 'slechts' 25 miljoen gulden op. Veel gevolgen voor Leiden heeft dit echter niet. Het verlies kan namelijk worden wegge streept tegen een paar meevallers die de gemeente heeft op andere terreinen. Overigens wil het colle ge de LDM nu rechtstreeks verko pen aan het nieuw te vormen nuts bedrijf voor Zuid-Holland-Noord en niet, zoals eerder de bedoeling was, eerst overdragen aan het Energiebedrijf Rijnland. De verkoopprijs- van de LDM was aanvankelijk gebaseerd op de winst die het bedrijf maakte. Een deel van die winst verdwijnt op dit moment nog in de gemeentekas. Als de LDM zou worden overge dragen aan het nieuwe nutsbedrijf, zou de gemeente deze bron van in komsten voortaan moeten ontbe ren. Om toch nog wat geld te zien, had de gemeente berekend wat het drinkwaterbedrijf haar gedurende een aantal jaren zou hebben opge leverd. Op deze wijze was Leiden op een verkoopprijs van 30 miljoen uitgekomen. De methode stuitte echter op problemen bij de andere fusiepart ners. De verkoopprijzen van de overige elektriciteits- en drinkwa terbedrijven die in het nieuwe nutsbedrijf opgaan, zijn namelijk gebaseerd op de werkelijke waarde van deze instellingen. De eigenaars van deze bedrijven, de gemeenten, hadden er moeite mee dat Leiden wat dit betreft uit de pas liep. Het college heeft nu laten bere kenen wat de LDM de gemeente oplevert als de methode wordt ge volgd die ook de andere fusiepart ners hanteren. En in de praktijk blijkt dat een verschil op te leveren van ongeveer vijf miljoen gulden, een verlies dat zoals gezegd betrek kelijk eenvoudig kan worden opge vangen. Om de fusie niet te hinde ren, stelt het college de gemeente raad nu voor de LDM op eenzelfde manier over te dragen als dat met de andere nutsbedrijven gebeurt. Met het voorstel om de Leidsche Duinwatermaatschappij recht streeks te verkopen aan het nieuw te vormen nutsbedrijf, komt het college tegemoet aan een wens van onder meer de ondernemingsraad van de LDM. Dit instituut had er bezwaar tegen dat het drinkwater bedrijf voor de fusie eerst zou wor den overgedragen aan het Energie bedrijf Rijnland. LEIDEN - Een patiëntvriendelijk vak, waardoor ouders na goede in formatie in alle vrijheid hun keuze kunnen maken. Zo omschrijft prof. dr. J.J.P. van de Kamp, sinds kort bijzonder hoogleraar in de klini sche genetica aan de Leidse univer siteit, de taak van de klinisch gene ticus. door Annemiek Ruygrok Prof. Van de Kamp heeft bij zijn benoeming in het bijzonder op dracht gekregen om de erfelijk heidsadvisering te bevorderen. Een facet dat nogal gevoelig ligt en waarover veel indianenverhalen de ronde doen. 'Genetische manipula tie' is dan de te pas en te onpas ge bezigde term, waarbij te denken valt aan het creëren van supermen- Van de Kamp wijst deze sugges tie meteen van de hand: "Dergelij ke verhalen nemen het zicht op wat wel en niet kan weg. Bovendien hebben zij niets met klinische ge netica, maar met de genetica te ma ken. De opdracht van de klinisch geneticus is, anders dan die van de basale geneticus, zich bezig te hou den met mensen. Dat is ons me disch specialisme". In onze maatschappij is het ziek tepatroon de laatste tientallen ja ren sterk veranderd, aldus Van de Kamp. Ziekten die (voor een deel) hun oorzaak vinden in erfelijke aanleg nemen een steeds belangrij kere plaats in. Dat komt omdat ziekten van buitenaf (infectieziek ten en dergelijke) voor een deel uit het menselijk bestaan zijn verdre ven. Ook wordt bij een aantal ziek ten zoals suikerziekte, hoge bloed druk, sommige vormen van kanker en vele andere in toenemende mate erkend dat erfelijke factoren een rol kunnen spelen. "De mens van nu is niet zwaar der erfelijk belast dan de mens van vroeger, maar is door het wegval len van veel bedreigender gevaren zich deze belasting wel meer be wust geworden. En zoals de mens van vroeger poogde zichzelf en zijn kinderen zo goed mogelijk te be schermen tegen die van buitenaf komende bedreigingen, zo vragen ouders nu hoe zij hun kinderen al thans zo goed mogelijk kunnen be hoeden voor ziekten en aandoenin gen die op erfelijke aanleg berus- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13