Loonmatiging beste remedie in dollarcrisis' Minder oogst door slecht weer sa«ssfliMe stays metss Import van Japan in oktober naar record Bij Philips Hilversum 170 banen op de tocht BELLEN MET UW KLEINZOON IN AMERIKA IS GOEDKOPER DAN U DENKT. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Economie kort ptt telecommunicatie| DEN HAAG (GPD/ANP) - Loonmatiging is voor de indus trie de beste manier om de dollarcrisis te lijf te gaan. Door de sterk gedaalde dollarkoers staan de winsten van (vooral exporterende) bedrijven onder druk, waardoor negatieve gevolgen dreigen voor economische groei en werkgelegen heid. Deze waarschuwende woorden heeft voorzitter Van Lede van het overnemen, komen de Nederland- Verbond van Nederlandse Onder- se exporteurs als het ware meer op nemingen (VNO) gisteren laten ho- de eerste rang te zitten, want het ren na de maandelijkse bestuurs- centrum van de economische'groei vergadering van het VNO. Van Le- verplaatst zich naar nabije mark- de deed een klemmend beroep op ten, aldus Rom. De bankier wees werkgevers en werknemers om on der dit ongunstige economische gesternte maximale aandacht te geven aan gematigde loonontwik- wereld keling en flexibiliteit in de bedrij ven. "Het is een raadsel dat men op dit moment het lef heeft in de Am sterdamse haven te gaan staken vanwege roostervrije dagen", zei het VNO-opperhoofd. De sterke waardedaling van de dollar heeft volgens Van Lede de discussie in de T\veede Kamer over het behoud van koopkracht inmid dels achterhaald. Eén van de be langrijkste effecten van de interna tionale beurskrach verder op twee sterke elementen de Nederlandse economie: één de laagste inflatiecijfers in de flexibele ondernemers. Ruding is niet tegen vijandige overnemingen DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) is niet principieel tegen 'onvriendelijke overnemin- hV"£w gen' van bedrijven of concerns. Er de (TolLïrkoers' is'ëen stfrker? z«n 6oede argumenten voor wat het Nederlands Centrum voor Di- récteuren (NCD) in Den Haag. Zon- ïen verwees Ru- ding naar de mislukte poging die Elsevier afgelopen zomer heeft on dernomen om het Kluwer-concern tegen zijn zin over te nemen. Als een onderneming een wat grotere kans loopt overgenomen te worden, is er een extra prikkel voor het betreffende management om goede resultaten te halen en die te tonen, aldus Ruding. Een hogere overnemingsactiviteit kan de effi ciëntie in het bedrijfsleven positief beïnvloeden, zei de bewindsman, al is dat in de praktijk niet altijd het geval. Een zekere mate van bescher mingsconstructies blijft volgens hem daarom gewenst. Een markt onlangs nog voorspelde). Koop krachtherstel of -behoud door loonsverhogingen is volgens de Jal1!1 VNO-topman daarom overbodig. Ruding Minister Ruding (financiën) heeft gisteren op een bijeenkomst van het Nederlands Centrum voor Directeuren (NCD) de vrees gesust voor een economische recessie. De crisissituatie van enkele weken ge leden aan de effectenbeurzen loopt volgens hem niet uit op een ernsti ge teruggang. Maar: "het is daar voor wel nodig is dat de internatio nale monetaire autoriteiten hun be leid beter coördineren". Ruding wees erop dat het huidi ge koersniveau op de Amsterdam se beurs te vergelijken is met dat uit begin 1985 en nog altijd dan het dubbele van dat van 1982, di? behept is met overdreven be- toen de periode van forse koersstij- schermingsconstructies maakt gingen begon. "Het is gewettigd de ficn echter onaantrekkelijk voor vraag te stellen of vooral de buiten- beleggers. landse beurzen zich niet als een oververhitte markt hebben gedra gen die zichzelf heeft gecorrigeerd. Tijdens de bijeenkomst reikte de bewindsman de NCD-prijs 1987 uit aan ir. ing. H. de Boon, directeur van de Bloemenveiling Westland, wegens zijn 'leiderschapskwalitei ten en het juist ondernemerschap'. NMB-bankier Scherpenhuijsen Rom waarschuwde op dezelfde bij eenkomst de Nederlandse expor teurs zich niet bang te laten maken door de huidige daling van de dol lar. "Angst is een slechte raadge ver. De dollar is natuurlijk een be langrijke munt en de VS zijn welis waar een grote economische macht, maar geen beide zjjn direct overheersend voor onze export. Slechts 16 procent van de Neder landse uitvoer wordt in dollars af gerekend, terwijl 70 procent van de export binnen het EG-gebied blijft", aldus Rom. Omdat Europa en Japan volgend jaar vermoedelijk de locomotief Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in oktober met een vijfde gedaald in vergelijking met dezelf de maand vorig jaar. Vorig jaar ok tober waren het er 379, in de afgelo pen maand 305. In januari tot en met oktober daalde het aantal fail lissementen met 15 procent tot 3.182 in vergelijking met de eerste tien maanden van 1986. Graan De Sovjetunie koopt 400.000 ton sojabonen en 150.000 ton sojabo- nenmeel van de Verenigde Staten, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van landbouw dinsdag bekend gemaakt. Het is de eerste grote transactie in deze produkten in het op 1 oktober begonnen handels- jaar. Moskou heeft in het lopende handelsjaar wel reeds 1,6 miljoen mais en 65.000 ton tarwe afgeno- Heidemij De Heidemij (cultuurtechnische werken) en de vakbonden hebben gisteren in beginsel overeenstem ming bereikt over een nieuwe 2-ja- rige cao voor de 1.500 werknemers die onder deze arbeidsovereen komst vallen. Het akkoord voorziet in een loonsverhoging van 1 pro cent op 1 januari 1988 en een een malige uitkering van 0,5 procent medio volgend jaar. De leeftijd voor vervroegde uittreding gaat dan in navolging van de agrarische bedrijfstak blijvend naar 59 jaar. Benzine Vanaf 1 januari zal in West-Duits- land geen normale, loodhoudende benzine meer verkrijgbaar zijn. Dan kan men-alleen nog normale en super loodvrije, alsmede lood houdende superbenzine tanken. Luxemburg is van plan vanaf 1 juli 1988 loodhoudende benzine te ver bieden. DEN HAAG - Minister Ruding (rechts) van financiën overhandig de gisteren in Den Haag de NCD- prijs 1987 aan directeur De Boon van bloemenveiling Westland. De tweejaarlijkse prijs van het Neder lands Centrum van Directeuren en Commissarissen kwam bij De Boon terecht vanwege zijn 'persoonlijke inzet, creativiteit en moed' bij het werk op de bloemenveiling West land. (foto ANP» VS en Sovjetunie samen in bedrijf MOSKOU (Rtr) - Het concern Com bustion Engineering heeft gisteren als eerste Amerikaans bedrijf een contract ondertekend voor het op zetten van een gezamenlijke onder neming met de Sovjetunie. De Sov jet-regering opende vorig jaar de mogelijkheid voor dergelijke joint ventures, maar westerse bedrijven hebben daar tot nu toe in het alge meen terughoudend op gerea geerd. Zij wachten af hoe de erva ringen van enkele pioniers uit Fin land en West-Duitsland uitvallen. Het gisteren getekende vijfjarige contract voorziet in de bouw van een fabriek voor de produktie van apparatuur voor de olie-industrie. De Sovjetunie neemt daarin over eenkomstig de regels voor joint ventures een belang van 51 procent en Combustion Engineering 49 procent. Er komen 200 tot 300 men sen te werken, voornamelijk van Russische nationaliteit. Een Russi sche algemeen-directeur krijgt de supervisie over de financiën. TOKYO (UCN/Rtr) - Het overschot op de handelsbalans van Japan is in oktober met 997 miljoen dollar gedaald ten opzichte van dezelfde maand van vorig jaar tot 6,81 mil jard dollar, zo heeft het ministerie van financiën gisteren bekendge maakt. Het is de zesde achtereen volgende maand dat het Japanse handelsoverschot een daling ver toonde. Ook ten opzichte van het overschot van 7,43 miljard dollar in september was er sprake van een afneming. Japan exporteerde vorige maand voor een bedrag van 20,62 miljard dollar. De import bedroeg 13,81 miljard dollar. De export bereikte een recordhoogte, vooral als gevolg van de verscheping van grote aan tallen auto's naar andere Aziati sche landen en de Europese Ge meenschap. Het vorige record werd in juli geboekt, toen Japan voor 20,4 miljard dollar uitvoerde. De import kwam echter eveneens op een recordniveau. Het vorige re cord van dertien miljard dollar in december 1981 werd ruim over schreden. Volgens functionarissen van het ministerie van financiën lijkt het erop dat een halt is toegeroepen aan de exportdaling van de afgelo pen maanden. Aan de andere kant blijft de import gestaag toenemen. Het surplus van Japan m zijn handel met de Verenigde Staten bedroeg in oktober 4,99 miljard dollar, het op één na grootste over schot uit de geschiedenis. Het re cord dateert van april dit jaar, toen een overschot van 5,14 miljard dol lar in de handel met de VS werd ge boekt. In oktober vorig jaar be droeg het Japanse handelsover schot met de VS overigens 4,98 mil jard dollar. De export naar de Europese Ge meenschap nam met 18,7 procent toe tot 3,1 miljard dollar. Dat was grotendeels toe te schrijven aan de levering van telecommunicatie-ap- paratuur, kantoorbenodigdheden en auto's. De import uit de gemeen schap daalde met zestien procent tot 1,53 miljard dollar. MACINTOSH - Macintosh (con fectie, Superconfex, Kwantum hallen) verwacht dat de nettowinst over 1987 ongeveer eenderde min der zal zijn dan de winst van 1986. In 1986 maakte Macintosh een winst van 40,8 miljoen gulden. De oorzaak is de tegenvallende kle- dingmarkt en een blijvende druk op de verkopen en marges door de lage koers van een aantal valuta's. Opslag van oud papier. HAARLEM (ANP) - Ook in 1986 heeft de Nederlandse papier- en kartonindustrie met een produktie van ruim 2 miljoen ton een record behaald in de verwerking van ruim 1,2 mihoen ton oud papier tot nieuw papier en karton. Daarmee is Nederland aan de top gebleven van de wereldranglijst van het ge bruik van oud papier. Dit staat in het jaaroverzicht van de Vereni-, ging van Nederlandse Papier- en' Kartonfabrieken VNP. Het aandeel van oud papier als grondstof voor papier en karton bedroeg in 1960 nog maar 20 pro cent. Inmiddels is dat gestegen tot 65 procent. In de Nederlandse oud papierhandel werken meer dan Hergebruik oud papier naar record 5000 mensen in 250 lokale onderne mingen en 100 groothandelsbedrij- Het verbruik van oud papier zal in de komende jaren nog aanzien lijk stijgen als gevolg van grote in vesteringen in verwerkingsappara- tuur door de Nederlandse industrie en door de bouw van nieuwe ma chines in Roermond, Renkum, Nieuweschans en Oude Pekela. Het verbruik van oud papier zal in 1988/89 een niveau van circa 1,5 tot 1,6 miljoen ton bereiken, dit wil zeggen een groei vertonen van 20 tot 25 procent ten opzichte van 1986. Deze groei zal tot gevolg hebben dat in 1988 de inzameling van oud papier in Nederland tot circa 1,25 miljoen ton zou kunnen toenemen of met circa 75.000 ton. Een en an der betekent dat de inzameling van oud papier moet worden voortge zet, zo mogelijk met ondersteuning door de gemeenten, die daardoor een volumevermindering van het afval stimuleren, aldus de VNP. Oproep VNO-bons Van Lede: EINDHOVEN (ANP) - Philips Te lecommunicatie en Data Systemen Nederland (PTDSN) gaat de mon tage-activiteiten in Hilversum sa neren. Als gevolg daarvan zullen op de montage-afdeling ongeveer 170 van de 300 arbeidsplaatsen ko men te vervallen. Bovendien gaan enkele tientallen arbeidsplaatsen verloren in de centrale hulp- en stafafdelingen in Hilversum. De maatregelen houden verband met het feit dat van sommige oude re produkten die niet tot de kernac tiviteiten behoren, het einde van de levenscyclus in zicht is, aldus een bekendmaking van Philips. In de loop van dit jaar heeft Phi lips al het verdwijnen van ongeveer 1400 arbeidsplaatsen bij vestigin- Toestemming voor fusie in de Britse luchtvaart LONDEN (VWD/ANP) - De Britse regering heeft gisteren haar goed keuring gegeven aan de voorgeno men fusie van de luchtvaartmaat schappijen British Airways (BA) en British Caledonian (BCal). Wel zijn aan de fusie een aantal voor waarden gesteld, zo is gisteren be kendgemaakt in Londen. BA en BCal, tot voor kort aartsri valen, verrasten de luchtvaartwe reld half juli met de aankondiging dat BA de veel kleinere BCal wilde overnemen voor 237 miljoen pond sterling (790 miljoen gulden). De Britse regering besloot daarop de plannen voor te leggen aan de mo nopoliecommissie. BCal dreigde in dat geval af te zien van een fusie, omdat een on derzoek van de commissie te veel tijd zou kosten en de tcoh al moei lijke financiële positie van de maat schappij daardoor verder zou ver slechteren. Omdat het onderzoek slechts drie maanden zou duren in plaats van de gebruikelijke zes maanden werd van uitvoering van het dreigement afgezien. Om tegemoet te komen aan de scherpe protesten van kleine onaf hankelijke Britse maatschappijen, zoals British Midland en Air Euro pe, heeft de regering bepaald dat BCal niet meer mag vliegen op bin nenlandse trajecten in Groot-Brit- tannië, inclusief die naar de Ka naal-eilanden. Ook moet de maat schappij de diensten vanaf het Londense vliegveld Gatwick naar Parijs, Brussel, Nice en Athene op geven. BA heeft gisteren de cijfers over het tweede kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar bekend gemaakt. De bruto-winst bedroeg 142 miljoen pond (475 miljoen gul den) tegen 110 miljoen pond in de zelfde periode van het voorgaande boekjaar. De omzet steeg van 934 miljoen pond tot 1,060 miljard pond (3,35 miljard gulden). BCal leed over 1986 een verlies van 19,3 miljoen pond (65 miljoen gulden). MEUBELEN - De detailhandel woninginrichting kijkt met tevre denheid terug op het derde kwar taal van dit jaar. Ten opzichte van hetzelfde kwartaal van 1986 stegen de omzetten met 4,9 procent. Om dat het derde kwartaal twee vakan tiemaanden bevat, blijkt dat de va kantiebestedingen niet ten koste van de bestedinger aan woningin richtingsartikelen zijn gegaan, zo constateert het Centraal Bureau voor Woninginrichtings- en Meubi- leringsbedrijven gen door het hele land aangekon digd. In Tilburg zullen volgend jaar als gevolg van een ingrijpende re organisatie 470 van de 1580 banen verloren gaan en ook daarna zal de werkgelegenheid verder vermin deren. Eind september werkten er bij Philips in Nederland 70.100 mensen; dat waren er 1200 minder dan een jaar tevoren. Landelijk bestuurder J. Toxopeus van de Industrie- en Voedingsbond CNV plaatst het schrappen van 170 arbeidsplaatsen in Hilversum in het kader van het strategische beleid van het Philips- concern. "Alles wat niet rendeert en niet voldoet aan de beleidslij nen, wordt weggesneden. Er is sprake van een duidelijke ver schuiving van lager personeel naar mensen met een middelbare of ho gere beroepsopleiding", zei hij. De CNV-bond zal in elk geval eisen dat de reorganisatie zonder gedwon gen ontslagen zal verlopen. De Industriebond FNV heeft eer der dit jaar de vrees geuit dat er de komende jaren bij Philips 15.000 werknemers met een lagere oplei ding zullen afvloeien, waarvoor 10.000 werknemers met een hogere opleiding in de plaats zouden ko men. Deze bond verwijt het con cern gebrek aan openheid; in hoog tempo wordt de ene na de andere reorganisatie aangekondigd zon der dat de bonden duidelijkheid krijgen over het te voeren beleid. Toxopeus signaleert in alle lagen van het Philips-personeel 'moede loosheid en apathie'. "De zeker heid die een baan bij Philips vroe ger bood, is fors uitgehold. Wij als bonden missen de informatie en de mankracht om echt greep op de toestand te krijgen. In feite kunnen we alleen voor brandweerman spe- lep", merkte hij op. Werkloosheid iets gedaald DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen is in de maand oktober met 4.000 gedaald tot 683.100 men sen. De daling deed zich zowel bij mannen (met 1.700) als bij vrouwen (2.300) voor. Eind oktober vorig jaar stonden er bij de arbeidsbu reaus 696.000 mensen als werkloos ingeschreven. Na correctie voor de invloeden van het seizoen is de werkloosheid in oktober gestegen met 1.900 men sen tot 683.300. Deze stijging komt grotendeels door de ontwikkeling bij vrouwen (plus 1.600, ofwel plus 1 procent). Het verschil in ontwikkeling tus sen mannen en vrouwen komt voor een deel door een grotere stijging van de werkloosheid van vrouwen bij beroepsgroepen zoals kantoor personeel, onderwijzend personeel en sociaal en geneeskundig perso neel, en voor een deel door een da ling van het aantal werkloze bouw vakarbeiders bij mannen. Naar leeftijd bezien daalt de voor sei zoen gecorrigeerde werkloosheid van jongeren onder de 23 jaar. Bij de overige leeftijdsgroepen doet zich een stijging voor. Het verschil in de ontwikkeling van de werkloosheid tussen man nen en vrouwen is vooral te zien in de leeftijdsgroep tussen de 25 en 50 jaar. Het aantal werkloze mannen tussen de 25 en 40 jaar daalt, terwijl meer vrouwen in deze leeftijds groep werkloos worden. In de vier westelijke provincies, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland steeg de voor sei zoen gecorrigeerde werkloosheid in oktober. Verenigde Staten ca.f 3.95 per minuut. DEN HAAG (ANP) - Het slechte weer van afgelopen zomer en na jaar heeft, zoals al werd verwacht, diepe sporen nagelaten bij de Ne derlandse akkerbouwers. Vrijwel over de gehele linie behaalden zij per hectare een gemiddeld lagere opbrengst dan vorig jaar. Voor een aantal produkten lag de opbrengst zelfs lager dan de gemiddelde op brengst per hectare over de afgelo pen vijf jaar. Alleen de aardappelen vormden een uitzondering. Per hectare werd gemiddeld 10 procent meer dan vo rig jaar gerooid, zo blijkt uit de defi nitieve oogstraming akkerbouwge wassen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van een aantal produkten was bovendien de kwaliteit beduidend minder, waardoor de boeren nog eens minder geld kregen. Boven dien hebben veel boeren soms ex tra kosten moeten maken om de produkten van het land te krijgen en te drogen. Overigens is er wel sprake van grote regionale ver schillen in opbrengsten. De gemiddelde tarweoogst per hectare (zomer- en wintertarwe) is 6.900 kilogram tegen 8.000 vorig jaar. Dat is 6 procent minder dan het gemiddelde over de afgelopen vijfjaar. Van één hectare kwam dit jaar gemiddeld 5.200 kilo gerst (zo mer en winter) tegen 6.500 vorig Ijaar (95 procent van het vijf-jaarge middelde). De rogge- en haverop- brengst lagen beide 14 procent la ger dan vorig jaar maar weken niet of nauwelijks van het gemiddelde over de laatste vijfjaar af. De opbrengsten van de peul vruchten (groene erwten, schok kers, kapucijners, grauwe bonen en bruine bonen) lag in vergelij king met vorig jaar gemiddeld 30 tot 40 lager per hectare. In vergelij king met de voorgaande vijf jaar lag de opbrengst gemiddeld vijf tien tot 38 procent lager. Van de handelsgewassen kool-, karwij en blauwmaanzaad en vlas lagen de gemiddelde opbrengsten respectievelijk acht, 64 en 73 pro cent lager en twee procent hoger. Over de afgelopen vijf jaar lag de gemiddelde opbrengst van kool zaad en vlas een fractie hoger. Die van karwijzaad en blauwmaanzaad bleef achtereenvolgens 52 en 20 procent achter bij de laatste vijf jaar. De gemiddelde opbrengst van consumptie-, voer- en pootaardap- pelen was 45.000 kilo per hectare tegen 41.000 vorig jaar. De op brengst is zelfs vijftien procent ho ger dan het gemiddelde over de af gelopen vijf jaar. De suikerbieten- opbrengst lag met gemiddeld 54.000 ton iets lager maar nog wel drie procent boven het vijf-jaarge middelde. Daar staat tegenover dat het gemiddeld suikergehalte lager lag. De oogst van voederbieten was in vergelijking met beide periodes een fractie hoger. De slechte graanopbrengst heeft tot gevolg dat er gemiddeld per hectare ook minder stro is binnen gehaald. Het gaat, afhankelijk van de soort om dalingen van twee tot elf procent in vergelijking met vo rig jaar en twee tot dertien procent in vergelijking met het gemiddelde over de voorgaande vijf jaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7