VS sturen Contra's nog volop wapens Verkiezingen in Haiti bedreigd door rechtse terreur Amerikaans columnist: Volle van VS heeft geen geheugen I Beschuldiging Ortega PO Syrië stemt in met veroordeling van Iran DIXONS EN TDK HEBBEN WEL HÉÉL SPECIALE BANDEN. 1 Reagan draagt minder omstreden rechter voor DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (GPD) - De president van Nicaragua, Da niel Ortega, heeft de Verenigde Staten er gisteren van be schuldigd het door vijf Middenamerikaanse presidenten opgestelde vredesakkoord te schenden door nog steeds wapens naar de Contra's te sturen. Sinds dat akkoord op 7 augustus in Guatemala werd getekend, zijn minstens 140 vliegtuigladingen aan bevoorradingen naar de Con tra's gegaan, aldus Ortega. Dat is in strijd met de in het akkoord geëiste onmiddellijke stopzetting van mili taire hulp, zo zei hij tijdens een toe spraak voor de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in Was hington. De Nicaraguaanse president zei dat de Sandinistische regering zich van haar kant „voor 100 procent" aan de vredesregeling zal houden. In het kader daarvan herhaalde Or tega dat hij spoedig met de Con tra's besprekingen zal openen. Dat zal indirect gebeuren, via be- Politie vindt lijken van ontvoerde Argentijnen BUENOS AIRES (AP) - De Argen tijnse politie heeft het lijk gevon den van een vijf jaar geleden ont voerde zakenman. Het lag op an derhalve meter afstand van de plek waar vorige week het lijk van een andere ontvoerde Argentijn was aangetroffen. De meest recente vondst betreft Benjamin Neuman, de voormalige eigenaar van een houtzagerij. De familie van Neu man heeft aan de ontvoerders des tijds een losgeld betaald van 300.000 dollar. Vrijdag werd in een bosje in Abasto, 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, het lijk gevon den van de de financier Osvaldo Si- vak. In verband met de dood van Sivak zijn vijf politieagenten, on der wie twee voormalige lijfwach ten van de financier in verzekerde bewaring gesteld. Sivak zou in au gustus 1985 zijn vermoord, twee dagen nadat zijn familie een los geld had betaald van 1,1 miljoen dollar. Oud-politieagent en lijfwacht Jo se Lorea heeft bekend de toen 46- karige Sivak te hebben doodge schoten. Op aanwijzing van Lorea heeft de politie ook het lijk ontdekt van Neuman. Uit een schouwing bleek dat Neuman door zijn slaap is geschoten: In Argentinië is grote opschudding ontstaan nu blijkt dat leden van het politieapparaat zijn betrokken bij dergelijke ernstige misdaden. Buitenland kort Protesten Sri Lanka was gisteren het toneel van studentenprotesten en bloedig guerrillageweld, waarbij volgens de politie 27 doden zijn gevallen. In de stad Kandy, in het midden van het land, gebruikte de politie traan gas en wapenstokken om een beto ging van 2.000 studenten uiteen te slaan, die demonstreerden tegen het wetsontwerp waarbij de Tamil- minderheid beperkte autonomie krijgt in het noorden en westen van het land. Noodtoestand President Alan Garcia van Peru heeft de noodtoestand uitgeroepen in de provincie San Martin. Het le ger is naar het gebied gestuurd om de rust te herstellen en de guerrilla strijders te verdrijven. Ongeveer honderd strijders van de revolutio naire beweging Tupac Amaru hou den vier dorpen in San Martin be zet. Bij een aanval van de rebellen is onlangs een politieman om het leven gekomen en zijn zeven ge wonden gevallen. De noodtoe stand voor San Martin geldt voorlo pig voor 60 dagen. Radioactief lek Brandweerlieden hebben giste ren bij Auckland in Nieuwzeeland een grote staalfabriek van de bui tenwereld afgesloten, omdat in de fabriek gesmolten staal over een vat met het zeer radioactieve cesi um 137 is gestroomd. De Pacific Steel Fabriek te Otahuhu, een voorstad van Auckland, is geheel ontruimd en volledig afgezet. Al leen deskundigen in speciale uit rusting mogen het terrein betre den. Ook de bewoners van enkele woningen in de omgeving van de fabriek zijn geëvacueerd. Gevreesd wordt dat het vat door het gesmol ten staal scheuren heeft opgelopen en is gaan lekken. De rente van de Postbankhypotheken maakt het kopen van een eigen huis extra aantrekkelijk. Vanaf: 62 Rente 2 jaarvast: 6,2% (6,48%) Rente 5 jaarvast: 7,2% (7,55%) Rente 7 jaarvast: 7,5% (7,87%) Rente 12 jaarvast: 7,8% (8,20%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020-5918011 of haal de folder op het postkantoor. UTRECHT - „Het Westen heeft de Koude Oorlog gewonnen zonder het te weten, en dat is een hoopvol teken". Een uitspraak van James Reston, de nestor van de Ameri kaanse journalistiek, die op uitno diging van het Nederlands Insti tuut voor Internationale Betrek kingen 'Clingendael', naar Neder land is gekomen. door Leonie van Bladel De 78-jarige Reston, die zijn car rière als sportverslaggever begon met een salaris van tien dollar per week, werkte in de jaren '30 in Lon den voor het persbureau Associa ted Press en later voor de New York Times. Na de Tweede Wereld oorlog behoorde hij tot de top van de New York Times. In die krant nam hij in zijn columns vijfender tig jaar lang de politiek onder schot. Voor een publiek van overwe gend journalisten, diplomaten, po litici en studenten gaf hij gisteren in het Haagse Diligentia zijn visie op de huidige politiek van de Vere nigde Staten. Die visie was milder dan zijn columns, die ook in de Ne derlandse pers werden gepubli ceerd, zouden doen verwachten. Met zichzelf enigszins de spot drij vend noemde hy zijn opmerkingen "mystificerende verduidelijkin gen". Hoewel Reston een uitgespro ken criticus van president Reagan is, lijkt hij, in een kort gesprek voorafgaande aan de lezing, het op timisme van deze president te de len. Ondanks de huidige schandalen die de Verenigde Staten teisteren, zoals de Iran-affaire, spreekt hij zijn voldoening uit over de wijze waarop het Congres deze zaak heeft uitgezocht. Naar zijn zeggen kon het ook niet anders lopen, om dat de grondleggers van de natie tweehonderd jaar geleden in het politieke systeem de mogelijkheid tot controle van de uitvoerende macht hebben ingebouwd. "U moet niet vergeten dat wij een volk zijn met een sterk besef van zonde. De mens kan corrupt zijn, ook een president of een columnist. Dat hebben de Founding Fathers voor- De Iran-affaire, en het in zeven jaar tijd verslijten van zes Nationa le Veiligheidsadviseurs, heeft vol gens Reston nog eens duidelijk ge maakt dat het buitenlands beleid thuis hoort bij het ministerie van buitenlandse zaken. Wel acht hij het twijfelachtig of een "effectieve geheime dienst in een echte open democratie wel kan funktioneren", er aan toevoegend dat "je je zo goed mogelijk moet beschermen tegen subversieve oorlogvoering". Reston ziet de door Reagan gesti muleerde anti-communistische ge voelens de komende tijd eerder veranderen in gevoelens van ver zoening dan van confrontatie. Res ton: "U moet Amerika niet met Reagan verwarren. Het mooie is, dat wij geen geheugen hebben. Wij denken aan de toekomst. Men vindt Reagan een mooie kerel, maar denkt momenteel: die gaat binnenkort tej-ug naar zijn huis in Californië". Aan voorspellingen wie de nieu we president van de Verenigde Staten zal worden waagt hij zich niet. Gezien de chaos bij de Demo craten, en het gebrek aan een kan didaat die landelijke bekendheid geniet en ervaring in de buiten landse politiek heeft, verwacht hij niet veel uit die hoek. De zwarte kandidaat Jesse Jackson maakt zijn inziens nog geen kans. Zelf gunt hij het Amerikaanse volk het meest de sterke persoonlijkheid van Mario Cuomo. Wat de Republikeinen betreft James Reston ziet hij in Bush een gematigde voortzetter van het Reagan beleid, die niet kansloos is. Maar die kans hangt sterk af van de stand van za ken in de Amerikaanse economie, en hoe de kandidaat in de media overkomt. Reston: "De macht van" de partijen is afgenomen. Een ad vies van de lokale partijman telt steeds minder. Amerikanen geven er de voorkeur aan hun kandidaat via de media te beoordelen". middeling van kardinaal Bravo, zo zei Ortega. Hij riep verder de Ame rikaanse regering op om zo spoedig mogelijk direct met Nicaragua te praten over de meningsverschillen tussen de twee landen. Die laatste oproep werd gisteren direct van de hand gewezen door de Amerikaanse ambassadeur bij de OAS, Richard McCormack. De ze wees er op dat president Reagan eerder deze week voorwaarden heeft verbonden aan de herope ning van de dialoog tussen Nicara gua en de VS. In een toespraak voor de OAS zei Reagan toen, dat hij alleen met Ni caragua wil praten als dat gebeurt in het kader van een ontmoeting met alle Middenamerikaanse lan den. Ook eist de Amerikaanse pre sident dat de dialoog tussen Sandi nisten en Contra's op gang moet zijn gekomen. O dev daarbij keer op keer de uitspraa van het Internationale Hof van Jus titie in Den Haag in herinnering, dat in de zomer van het vorige jaar de VS vroeg een eind te maken aan de steun voor de Contra's. Het was de eerste keer sinds 1979 dat Ortega in Washington was. Na zijn speech had hij gesprekken met Congresleiders. Gesprekken met functionarissen van het Witte Huis stonden niet op zijn agenda. ADVERTENTIE MEXICO - "De hele wereld moet weten dat dit land wordt geregeerd door moordenaars en brandstich ters". De 75-jarige Emmanuel Am- broise, lid van de verkiezingsraad die de Haïtiaanse presidentsver kiezingen van eind deze maand moet organiseren, was vorige week de wanhoop nabij. Zijn ijzerwarenwinkel was in een vuurzee opgegaan en er was ook geprobeerd om de vlam te zetten in zijn huis en zijn jeep. Sinds de elee- door Rob Sprenkels torale commissie vorige week maandag twaalf handlangers van de vroegere Duvalier-tirannie liet weten dat ze niet konden meedoen aan de presidentsverkiezingen, wordt Haïti door een nieuwe golf van geweld geteisterd. Nog dezelfde avond werd behal ve de ijzerzaak van Ambroise ook het hoofdkantoor van de verkie zingsraad in brand gestoken. Drie verdiepingen van het gebouw wer den vernietigd, evenals duizenden stembiljetten en een drukpers. Even later werd nog de vlakbij het presidentiële paleis gelegen zetel van de christendemocratische par tij beschoten. Sindsdien zijn er nog tientallen van dat soort aanslagen geweest. Onder meer beschieting van lokale kantoren van de electorale raad en van kantoren van politieke partijen en de residenties van de belang rijkste presidentskandidaten. De Tontons Macoutes, het ge vreesde repressie-apparaat van de Duvaliers, is weer springlevend. Maar bijna iedereen in Haïti beticht het bewind van generaal Henry Namphy van medeplichtig heid. Gevreesd wordt dat Namphy langer aan de macht wil blijven en het houden van de verkiezingen wil voorkomen. Progressieve krin gen geloven zelfs dat hij daartoe is aangezet door de Verenigde Sta ten. Sinds Washington vorig jaar fe bruari de rondbuikige Jean-Claude Duvalier ervan wist te overtuigen om een punt te zetten achter het van z'n vader geërfde 'president schap voor het leven', heeft er on der het Haïtiaanse volk een ware transformatie plaatsgevonden. De Generaal Namphy - medeplichtig (foto AP) vriendelijk glimlachende neger die alles over zich heen laat komen, is verdwenen. "Er zijn radicale krottenwijken in Port-au-Prince waar de bewo ners barricades opwerpen en het leger buiten de deur houden", zo beschrijft de communistisch gezin de socioloog Gerard Pierre-Charles de situatie. "Landarbeiders steken hun hoofden bij elkaar en gaan over tot grondbezettingen, studen ten verbranden Noordamerikaan- se vlaggen; er is sprake van een niet af te stoppen opkomst van massa bewegingen". Pierre-Charles wijst erop dat lang niet iedereen blij is met derge lijke ontwikkelingen. In het bijzon der noemt hij Washington. "De Amerikanen zijn bang dat er op een steenworp afstand van Cuba een tweede Cuba komt", redeneert hij. "Daarom hebben ze Namphy een alliantie met de Tontons Macoutes aangeraden nu alle pogingen om de verkiezingen te kunnen contro leren zijn mislukt". In februari van dit jaar mobili seerde het Haïtiaanse volk zich om een grondwetgevende vergadering te dwingen tot het opnemen van een aantal kardinale punten. En zo kwam vast te staan dat een onaf hankelijke verkiezingsraad de ver kiezingen voor z'n rekening moest nemen en dat handlangers van de Duvalier-kliek gedurende 10 jaar geen publieke functies mogen be kleden. In juni probeerde generaal Namphy met een verordening die onafhankelijke verkiezingsraad naar een tweede plan te verwijzen. Opnieuw kwam het tot massale manifestaties en een verlammende nationale staking. Namphy moest besluiten de verordening weer in te trekken. Vanaf dat moment z(jn de Tontons Macoutes weer steeds dui delijker aanwezig in Haïti. Eind juli werd een groep van meer dan 100 boeren die voor een eigen lapje grond streed in het noordelijke gehucht Jean Rabel uitgemoord. Kranten en radio-sta tions ontvingen dreigementen. Ra dio Soleil, de populaire zender van de katholieke zender, werd met ko gels bestookt. Vier progressieve priesters kro pen door het oog van de naald tij dens een moordaanslag. Verschil lende waterbronnen in het droge noorden van het land werden ver giftigd. Daarop volgden mysterieu ze ontvoeringen en moorden in de krottenwijken van Port-au-Prince. Twee niet al te belangrijke presi dentskandidaten werden ver moord. En dan nu de reeks van aanslagen tegen de verkiezings raad, tegen partijen en vooraan staande en politici. De terreur is gezaaid. De ge- meenteraads- en burgermeester- verkiezingen van zondag aanstaan de zijn uitgesteld tot 20 december, in 157 districten had zich geen en kele kandidaat ingeschreven. De negen leden van de verkiezings raad proberen koortsachtig om or danks alle tegenslagen de pres dentsverkiezingen toch op 29 no vember te kunnen houden. De pa rallel geplande parlementsverkie zingen zullen waarschijnlijk wor den uitgesteld. SHOCK NA BOMAANSLAG U vindt Dixons in: Almelo, Amersfoort. Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem. Assen. Bergen op Zoom. Breda. Bussum, Delft, Dordrecht, Drachten, Eindhoven, Gorinchem, Groningen, 's-Gravenhage. Haarlem. Heerenveen. Heerlen. 's-Hertogenbosch. Hilversum, Hoogvliet, Leeuwarden. Leiden, Maassluis. Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Oss, Purmerend, Rotterdam, Ridderkerk, Spjjkenisse. Tilburg, Utrecht, Vlaardingen, Zeist. Zwolle en Zwijndrecht. AMMAN (AFP/Rtr) - Syrië heeft tij dens de topconferentie van de Ara bische Liga in Amman grote con cessies gedaan ten aanzien van de Iraaks-Iraanse oorlog en de betrek kingen met Egypte. Hoewel hij de voornaamste Arabische bondge noot is van Iran, voegde de Syri sche president Assad zich bij de an dere Arabische landen in een ver oordeling van Teheran. In de slot verklaring die, in aanwezigheid van de staats- en delegatieleiders, werd voorgelezen door secretaris generaal Chadli Klibi, werd het niet-Arabische Iran in krachtige termen veroordeeld wegens "pro vocaties, bedreigingen, agressie, misdaden en bloedige acties". Het regionale beleid van Teheran werd in al zijn aspecten bekriti seerd: de wil van Teheran de oorlog met Baghdad voort te zetten, zijn weigering resolutie 598 van de Vei ligheidsraad te aanvaarden, de be zetting van Iraaks grondgebied, "bedreiging en provocaties" tegen Kuwayt en de Golfstaten en "mis daden" begaan in Mecca". Aange zien de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Farouq al Sharah, deelnam aan het opstellen van het slotdocument en er geen reserves van Damascus in staan omschre ven, lijkt Syrië afstand te hebben genomen van Teheran. Tot dusver steunde Syrië altijd de Iraanse eis dat geen eind kan ko men aan de Golfoorlog als Iraq niet wordt aangewezen als aanstichter van het uitbreken van de vijande lijkheden. Bovendien had Damas cus na de bloedige gebeurtenissen in Mecca afgelopen juli geen schul dige aangewezen terwijl de topcon ferentie de vinger wijst in de rich ting van Iran. De Verenigde Arabische Emira ten is gisteren de eerste Arabische staat geworden die de betrekkin gen met Egypte heeft hersteld. Tij dens de top van de Arabische Liga kon men het niet eens worden over een terugkeer van Egypte in de Arabische Liga maar werd beslo ten dat het aan de afzonderlijke landen is de relaties met Cairo te normaliseren. &TDK HIGH QUALITY SÏAHDABD TDK HS E-180 3 uursVHS videoband. Nu met hoge Picture Purity Index profes- i sionele. ongeëve naarde beeldkwaliteit. TDK SA-x audio cassettes. Type II (CrO;) met CD-kwaliteit ©TDK 'SA-X TDK HS E-24014,95 ;,2 11 TDK EHC E-18014,95 C-60 3 voor 18,95 TDK EHC E-24019,95 BIJ DIXONS KOM JE OGEN EN OREN TEKORT. BAYRUT - Een oudere vrouw, die een shock heeft opgelopen na een bomaanslag op het vliegveld van de Libanese hoofdstad Bayrut, wordt geholpen door een Rode Kruis hulpverlener. Een zware bom, verborgen in een aktetas, explodeerde gistermmiddag in het gebouw van de internationale luchthaven. Daarbij kwamen zes mensen om het leven, onder wie de vrouw die de tas droeg. Drieënzeventig mensen raakten gewond, aldus de politie. De slachtoffers waren voor het merendeel Libanezen en andere Arabieren. De luchthaven was gisteren heropend na een vijfdaagse landelijke staking. Het is onbekend wie de daders van de aanslag zijn. (foto AP) WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Reagan heeft een gematigd conservatieve rech ter, Anthony Kennedy, voorgedra gen voor de sinds juli openstaande plaats bij het Hooggerechtshof. Het is zijn derde voordracht voor deze zetel. De eerste voordracht van Reagan, de aartsconservatieve Ro bert Bork, werd door de Senaat met de grootste meerderheid in de geschiedenis van dergelijke benoe mingen verworpen. Zijn tweede voordracht, de niet minder conser vatieve Douglas Ginsburg, liep spaak toen bleek dat Ginsburg wel eens marihuana had gerookt. Gistermiddag kon president Reagan Kennedy in het Witte Huis aan het land presenteren. "Rechter Kennedy is wat velen de afgelopen weken een echte conservatief zijn gaan noemen", zo beweerde Reagan. In werkelijkheid heeft de presi dent een stapje terug moeten doen. Bork en Ginsburg waren ideolo gisch gemotiveerde conservatie ven die Reagans conservatieve re volutie nog lange tijd in het Hof, dat belangrijke politieke besluiten neemt, veilig hadden moeten stel len. Kennedy is meer pragmatisch van aard. De uitspraken die hij in zijn huidige functie bij het Federa le Hof van Beroep en andere rech terlijke posities heeft gedaan, wij zen daar op. Kennedy geldt als een voorstan der van de doodstraf. Hij heeft in het verleden verder ongeUjke belo- Rechter Kennedy - pragmaticus - gelijkwaardige functies goedge keurd. Maar hij heeft ook uitspra ken gedaan ten gunste van de pers vrijheid, en heeft een wisselende staat van dienst waar het gaat om zijn uitspraken over burgerrech ten. In de Senaat werd gisteren ge matigd positief op Reagans jongste voordracht gereageerd. Zowel De mocraten als Republikeinen zei den dat de voordracht van Kenne dy duidelijk minder omstreden is dan de twee voorgaande.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5