Nederland is centrum van drugshandel 'Deel gasprijs benutten voor milieu-investering' Raad van State bepaalt lot Tamils GRATIS GROENE STRIPPENKAART MiKeukeuring levert geld op Gezinszorg moet nu in 'bureaucratie' snoeien Hoorzittingen asielzoekers vandaag begonnen DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 BINNENLAND Recordvangst cocaïne bewijst: ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP/GPD) - Nederland geldt als een belangrijk doorvoerland voor hard drugs. "Je ziet dat illegale zaken vaak worden gecombineerd met legale transporten. Wij hebben hier nu eenmaal de grootste ha ven in Rotterdam en in Schiphol een belangrijke luchtha ven. Vanuit Nederland kan gemakkelijk het achterland worden bediend". Dat zegt coördinator A. Kops van Kops erkent wel dat de laatste ja de Verdovende Middelen Centrale ren ook sprake is van een veel gro- van de Centrale Recherce Informa- tere aanvoer. Volgens gegevens tiedienst (CRI) naar aanleiding van van de CRI werd er dit jaar tot me de grootste cocaïnevangst die ooit dio augustus, in Nederland 261 kilo in Europa werd gedaan. De cocai- cocaïne in beslag genomen. Vorig ne, 245 kilo met een straathandels- jaar was dat - over twaalf maanden - waarde van rond de 150 miljoen in totaal 274 kilo. Kops zegt er wei gulden, werd tijdens een routine- nig voor te voelen een slag te slaan controle door de Britse politie aan- naar het totaal voor dit jaar, maar getroffen in een container. De la- meent dat de 274 kilo van vorig jaar ding werd ongemoeid gelaten. Dat op dit moment "al lang is gepas- leidde gisteren tot de arrestatie van seerd". vijf mannen in Spjjkenisse, de eindbestemming van de container. Voor heroïne - "nog steeds een De gearresteerden bezitten allen de groter probleem dan cocaïne", al- Nederlandse nationaliteit. dus Kops - geldt dat er in 1986 in Kops noemt het onwaarschijn- Nederland 500 kilo in beslag werd lijk dat cocaïne voor afzet op de Ne- genomen, terwijl er dit jaar tot me- derlandse markt was bestemd, dio augustus 271 kilo in beslag is Daarvoor was de partij van 245 kilo genomen. In de heroïne-cijfers veel te groot. Ook in dit geval fun- over 1986 zit overigens een partij geerde Nederland als 'transit-land'. van 220 kilo, die in juli van dat jaar Er is in Nederland duidelijk sprake eveneens in een container in de van 'georganiseerde criminelen' Rotterdamse haven werd aange- die zich bezighouden met de door- troffen. Die vangst gold toen wat voer naar andere landen van hard heroïne betreft ook als een Euro- drugs, aldus Kops. "Het is moeilijk pees record, daar een vinger achter te krijgen", zegt hij. Nadat in Southampton al een deel van de cocaïne in beslag was genomen, werd de container gisteren in Spi nisse onder handen genomen met snijbranders. Dat leverde nog meer drugs op. (foto Breed verzet tegen bezuinigen op wir DEN HAAG (ANP) - Als het niet Energiebesparing en Schone anders kan, moet de overheid de Technologie, ondertekend door de voorgenomen verlaging gasprijs met 2 cent per kubieke me ter niet laten doorgaan en de op brengst gebruiken om de investe ringssubsidie op energiebesparing milieutechnologie op peil te Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV), de Consumentenbond en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW. consumenten daar één tot twee cent per kubieke meter aardgas voor over hebben. De energiecom missie van de Tweede Kamer zal zich maandag buigen over het be leid van de regering. DEN HAAG (ANP) - De instellin gen voor gezinszorg mogen tot op zekere hoogte zelf bepalen hoe ze de bezuiniging van 49 miljoen gul den invullen. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) slikte gisteren zijn oorspronkelijke plan in en kwam tegemoet aan de wensen van CDA en WD om de bezuiniging op een andere manier door te voe- Dees had aanvankelijk voorge steld de kortdurende gezinszorg niet meer te subsidiëren en voor het overige de eigen bijdrage te verhogen. Met zijn nieuwe voorstel komt hij niet alleen de meerder heid van het parlement, maar ook de Centrale Raad voor de Gezins verzorging tegemoet. De Raad had voor gepleit de instellingen volledi ge vrijheid te geven bij het invullen van de bezuiniging, als die toch door zou gaan. Zover wil De staatssecretaris wil de niet zover gaan. Hij haalde wel zijn eigen voorstellen van tafel, maar wilde wel - zoals ook de CDA- fractie had voorgesteld - richting geven aan de bezuiniging: zo min mogelijk op de concrete hulpverle ning, zoveel mogelijk op de bu reaucratie. Groenman (D66) zag wel wat in fusies in de gezinszorg, waardoor overhead-kosten zouden worden verminderd. Ter Veld (PvdA) pleit te ervoor de bezuiniging op de ge zinszorg ongedaan te maken door de belastingen minder te verlagen. Die mogelijkheid werd door CDA en WD echter niet overwogen. De belastingverlaging, aangekondigd in de Miljoenennota, komt later aan bod bij behandeling van de be groting van Financien. Onderwij svoorrang Minister Brinkman (WVC) hield vast aan het staken van de WVC- bijdrage aan het onderwijsvoor rangsbeleid. De regeringspartijen lieten zich niet door de minister overtuigen en dienden voorstellen in om althans een gedeelte van de financiering veilig te stellen. Over de voorstellen zal pas later dit jaar worden gestemd. De regeringspar tijen kregen overigens ook niet hun zin op het punt van de herstel lingsoorden. Dees wil deze oorden sluiten, hoewel hij erkende dat de herstellingsoorden een functie hebben. De staatssecretaris vond dat de Kamer te zachte alternatie ven heeft aangedragen. Duitse aannemer uitgesloten van bouw gevangenis SITTARD (ANP) - De gevangenis in Sittard zal niet door een Westduitse aannemer worden gebouwd. Van de 37 be drijven die voor dit project van 28 miljoen gulden hadden inge schreven zijn er door de Rijks gebouwendienst acht geselec teerd. Zeven Nederlandse en één Belgische firma. De vier Westduitse aanne mers zijn, zo verklaarde woord voerder A.H. van Westbroek, afgevallen omdat de Rijksge bouwendienst het minder ge past vindt om Westduitsers in Nederland een gevangenis te laten bouwen. De Tweede-We reldoorlog zou daarbij een rol spelen Een woordvoerder van de Rijksgebouwendienst zegt ech ter dat selectie en aanbesteding geheel volgens de normale pro cedure zijn verlopen. Hij dis tantieert zich van 'de persoon lijke mededeling van één mede werker'. houden. Dit staat in een gisteren gepre senteerd rapport ADVERTENTIE De wel gehoorde mening dat Ne derland voor deze lieden als werk terrein aantrekkelijk zou zijn van wege een hier heersend milder strafklimaat, verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Nederland blaast wat straffen betreft voor in- en doorvoer van hard drugs een be hoorlijk partijtje mee". Waarin Ne derland verschilt met andere Eu ropese landen is de tolerante hou ding ten opzichte van (vooral het gebruik van) soft-drugs. Volgens Kops begint de intensie vere samenwerking in Europa van de verschillende opsporingsdien sten op het gebied van de drugs smokkel onmiskenbaar vruchten af te werpen. Steeds vaker worden er in Europa steeds grotere partijen hard drugs, zowel cocaïne als hero ïne, in beslag genomen. „Vroeger ging het vaak per kilo met af en toe een uitschieter, nu worden er vaker partijen van tientallen kilo's opge spoord". Vrouwenhandel De rechtbank in Amsterdam heeft twee vrouwenhandelaren veroordeeld tot ieder twee jaar ge vangenisstraf en teruggave van de onrechtmatig verkregen 20.000 gulden en 1.500 gulden schadever goeding. Een derde betrokkene kreeg drie maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Het drietal had eind vorig jaar en begin dit jaar drie vrouwen uit Indonesië gehaald die, eenmaal in Nederland, als prostitu- ée moesten werken. Bezuinigingen op subsidies voor investeringen in energiebesparing en milieutechnologie zullen voor het Centrum de regering ingrijpende gevolgen hebben. De opstellers van het rap port verwachten een verlies van ongeveer 10.000 arbeidsplaatsen. Consommé double Dubbel getrokken runderbouillon met kruiden. Filet de porc Normand Gegrilde varkenshaas met een lichte kerrie-appel- saus. Bavarois au chocolat, sauce crème vanille Chocolade compositie met vanillesaus. 39,00 Rapenburg 97, tel. 071 -122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur. Bovendien zal de overheid straks kostbare ingrepen in de milieu- en energievoorzieningen moeten doen. Deze zouden niet nodig zijn, DEN HAAG (ANP) - Invoering van als er nu voldoende ruimte blijft de milieukeuring op auto's levert voor investeringen op dit gebied, de Nederlandse automobilisten zo staat in het rapport. jaarlijks een besparing op van 120 miljoen gulden. Door controle op Het kabinet wil de investerings- de afstelling van de motor kan 5 subsidies voor energiebesparing procent zuiniger worden gereden, en milieubehoud volgend jaar ver minderen met respectievelijk 107 Minister Nijpels (milieu) gaf deze en 80 miljoen gulden. Dit jaar wa- cijfers gisteren tijdens overleg in al kortingen van 204 em 135 de Tweede Kamer over de keuring. Het kabinet wil een verplichte, Besparing van vijf procent op benzinegebruik niljoen gulden. De betrokken ganisaties zijn voornamelijk ont- jaarlijkse milieukeuring invoeren stemd over de bezuinigingen om- voor auto's ouder dan een jaar. dat dit overheidsingrijpen volko- bestaande periodieke keuri men haaks staat op het regeerak- (APK) wil het kabinet voortaan koord. Bovendien negeert de rege- het vijfde levensjaar ring hiermee de positieve adviezen laten plaatsvinden plaats v de de Energieraad en de Centrale huidige drie. Dergelijke keuringen hebben pas na vijf jaar duidelijk gunstig effect op de verkeers- Raad voor de Milieuhygiëne. Uit een peiling van de Consu mentenbond blijkt dat consumen- veiligheid, lildus Smit-Kroes, ten bereid zijn iets te betalen voor milieumaatregelen. "Er moet dan De Kamer is zeer verdeeld over wel een gericht programma ko- de voorstellen van de beide minis- men". Volgens de bond zouden ters. PvdA en WD betwijfelen of DEN HAAG - De afdeling recht- nadat de opvang van de Tamils spraak van de Raad van State hoort met i de hoorzitting waarin beide partijen - Staat en Tamils - hun zaak voor Staatsraad J. van der Does mogen verduidelijken, lijkt het einde in t, x zicht van de juridische procedure r dSpOUrt rond het al dan niet erkennen van De Vereniging van Nederlandse de Tamils als vluchtelingen. Gemeenten heeft gisteren in een brief aan staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) laten weten dat de proef met de invoe ring van een nieuw fraudebesten dig paspoort in tien gemeenten niet op 17 november kan beginnen De firma Kenmerk gistratie (KEP) zijn niet in staat de door Gert van Wijland/ANP - De Raad van State is de laatste Persoonsre- rechtsinstantie die zich zal uitspre- - - - m stfat de ken over de status van de Tamils, benodigde apparatuur op tijd te le- ^jyfocht de Staatsraad over ongeveer veren. zes weken oordelen dat zij niet Geen kaartje Een 18-jarige jongen uit Hoorn, uitgezet. Maar of dat ook daadwer- die zonder kaartje in de trein zat, kelijk zal gebeuren is vers twee: heeft gisteravond tussen de sta- "Wij hebben geen enkele aanwij- jaap in het gezicht gegeven. Twee Vluchtelingenwerk. conducteurs slaagden erin de jon gen vast te houden tot de politie hem op het station Hoorn van hen kon Wielklemmen wielklemmen in gebruik genomen de Tamil-tijgers als te voorkomen dat auto's op wegens belastingschuld beslag is gelegd, voortijdig verdwijnen. In het verleden bleek vaak dat de auto waarop beslag was gelegd voortij dig was verdwenen. Informatica In het hoger beroepsonderwijs gaan elf expertise-centra van start. De centra verzorgen onderwijs en doen onderzoek naar toepassingen van informatica. Het zijn samen werkingsverbanden van onderwijs en bedrijfsleven. Met de oprichting is 60 miljoen gulden gemoeid. De expertise-centra moeten er voor zorgen dat er over enkele jaren een groot aantal mensen afstudeert dat deskundig is op het gebied van de informatie-technologie. Haag tot onhoudbare toestanden had geleid. In afwachting van de land asiel aanvroeg. Met de juridische procedure waren ze in grote getalen slachtoffer geworden van huisjesmelkers. Verscheidene keren moesten pensions gesloten worden wegens bij voorbeeld brandgevaar. Vele Tamils zwier ven begin 1985 zonder onderdak door de steden. De nieuwe regeling hield in dat de Tamils in een aantal grote op vangcentra werden bracht. Daar werden z< gens het kabinet 'humane, maar so bere manier' opgevangen: ondanks de geconstateerde wantoestanden in de steden vond de regering de tot dan toe gebruikelijke bijstands uitkering te gunstig afsteken tegen de opvang in de ons omringende landen. Hierdoor was een 'aanzui gende werking' ontstaan. In de centra kregen de Tamils nog slechts zakgeld van 20 gulden in de week. Eten, wasgelegenheid en een bed werden voor hen geregeld. Inmiddels had staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) de meeste Tamils afgewezen als vluchteling. Het ministerie vond dat zij veelal uit economische mo tieven hun land hadden verlaten, terwijl volgens de regering ook niet vaststond of de Tamils niet naar het zuiden van Sri Lanka hadden kunnen vluchten. Hoewel nog niet alle Tamils ook in herziening een het rege- definitieve afwijzing hebben ge kregen, is het merendeel inmiddels bij de Raad van State in beroep ge gaan. geding dat de regering geen Tamils Amsterdam en Den naar Sri Lanka mocht terugsturen. Ook de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties oefende druk uit op de Ne derlandse regering om de vluchte lingen niet uit te zetten. Toen het vonnis van de rechtbank in hoger beroep bevestigd werd door het ge rechtshof in Den Bosch zegde de regering toe alle gevallen in ieder geval voor de leggen aan het com missariaat van de VN. Tot de dag van vandaag heeft Nederland geen onderge- Tamils teruggestuurd naar Sri Lanka. Wel werden geregeld men sen naar een ander Westers land uitgezet. Enige maanden later kwam het kabinet met een nieuwe opvangre- geling voor de Tamils, zoals die per 1 november van dit jaar in hoofdlij nen ook is ingevoerd voor alle ove rige asielzoekers. Vooruitlopend daarop werden de Tamils al na 1 oktober 1986 ondergebracht in ge meentelijke woningen door het he le land. Zij kregen vanaf dat mo ment 445 gulden per maand voe ding-, kleed- en zakgeld. Per Tamil ontvangen de gemeenten rond de 650 gulden voor huisvesting en op vangvoorzieningen. Onder de nieu we regeling hebben zich lijks problemen voorgedaan. de milieukeuring al na een jaar ver plicht moet worden gesteld. De er varing leert dat mensen met een nieuwe auto toch regelmatig voor een onderhoudsbeurt naar de gara ge gaan. Nijpels wil vasthouden aan het verplichte karakter als "stok achter de deur". Hij denkt echter dat met de bedrijfstak goede afspraken zijn te maken over het gecombineerd uitvoeren van milieukeuring en on derhoudsbeurten. Ook over het verlaten van de al gemene keuring verschillen de me ningen in de Kamer. Het CDA is daar voor, maar wil de keuring na vier jaar. PvdA, WD en SGP vin den dat minister Smit-Kroes haar voorstel om pas na vijf jaar te keu ren onvoldoende onderbouwt. Nijpels relativeerde de voorde len voor het milieu van een 'scho ne' auto enigszins. Die worden ei genlijk teniet gedaan door de toe name van het aantal auto's en het aantal verreden kilometers. Die ontwikkeling baart de minister 'grote zorg'. Minister Smit-Kroes gaf gisteren het bewijs voor de ver keersproblemen. Zij kwam te laat bij de middagvergadering van de beide Kamercommissies, omdat zij in een file had gestaan. KUSTWACHT - De Tweede Ka mer wil uitstel van de inkrimping bij de zeeverkennersposten ofwel de kustwacht. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wilde bij de posten in Den Helder. Texel, Amel and en Delfzijl 15 arbeidsplaatsen schrappen. De Kamer wil van Smit-Kroes eerst weten hoe vol gens haar deze inkrimping te rij men is met een van de doelen van de afslanking bij de rijksoverheid: kwaliteitsverbetering.(ANP) Knol niet terug als woordvoerder over Suriname DEN HAAG (ANP) - De PvdA-frac- tiecommissie voor buitenlandse zaken ziet geen aanleiding haar be sluit terug te draaien waarbij aan het fractielid Knol het woordvoer derschap inzake Suriname werd ontnomen. Het besluit werd giste ren 'herbevestigd'. Knol moest zijn woordvoer derschap aan zijn fractiegenoot Pronk overdragen nadat hij enkele weken geleden voor de radio de in tegriteit van de drie in Suriname werkzame Nederlandse journalis ten in twijfel had getrokken. Hij zette echter alles op alles om het te rug te krijgen, zeker nadat de rech ter in kort geding had geoordeeld dat het PvdA-kamerlid zich niet onnodig grievend over de journa listen had uitgelaten. Drie jaar geleden meldden zich binnen enige maanden tijd onge veer 3.500 Tamils in Nederland. Zij waren het toenemende geweld in hun geboorteland Sri Lanka ont vlucht. Het zijn voornamelijk jonge mannen in de dienstplichtige leef tijd die naar het westen kwamen. Zij zeiden bang te zijn voor zowel ringsleger. Beide partijen zouden hen als potentiële tegenstanders beschouwen. Momenteel zijn er nog ongeveer 1.400 Tamils in ons land. De overi gen zijn in de loop van de rechts procedure verdwenen: het meren deel is uitgeweken naar andere Westerse landen als Frankrijk, De nemarken en de Bondsrepubliek Duitsland. De pogingen die het ka binet toentertijd ondernam Zonder gevaar De overweging om de Tamils niet als vluchteling te erkennen was mede gebaseerd op een rap port van een ambtelijke commissie die onder leiding van voormalig reizend ambassadeur mr. H. Wijn- Tamils naar Sri Lanka terug te stu- aendts het Tamil-probleem op Sri deden veel vluchtelingen be sluiten hun heil elders te zoeken. Ook na het invoeren van de zoge noemde bed-, brood- en badrege- ling nam het aantal Tamils sterk af. Onhoudbaar Het ministerie van WVC besloot in mei tot een deze nieuwe regeling lanka had onderzocht. Volgens de commissie konden de Tamils zon der gevaar terug worden gestuurd naar het zuiden van Sri Lanka. On danks forse kritiek vanuit allerlei t w w o groeperingen nam het kabinet dit voorwaardelijke gevangenisstraf, standpunt in april 1985 over. De president van de rechtbank in Maastricht vond echter in kort Bleef de opwinding over het al dan niet terugsturen nog beperkt tot hoofdzakelijk de kring van be trokken organisaties en andere be langstellenden, eind april 1985 was de commotie algemeen. Uit onvre de over hun slechte huisvesting vernielden de Tamils in de nacht van 23 op 24 april de pensions waar ze waren ondergebracht. De scha de beliep door het hele land enige miljoenen guldens. Vernielingen De vernielingen waren een reac tie op een kamerdebat van de mid dag ervoor. Minister Brinkman weigerde toen te garanderen dat de de huisvesting van de Tamils zou verbeteren. Eerder sprak de Twee de Kamer over mensonwaardige toestanden. Vluchtelingenwerk Nederland had de minister al ge waarschuwd voor 'gettovorming en een explosieve, uitzichtloze si tuatie'. De vereniging wees de vernielin gen resoluut van de hand, maar kon wel begrip opbrengen voor de bestaande onvrede onder de Ta mils. Premier Lubbers noemde de acties 'schandelijk'. Verscheidene Tamils gingen vervolgens in hon gerstaking om alsnog betere huis vesting af te dwingen. Rond de 50 vluchtelingen werden door de poli tierechter veroordeeld wegens ge weldpleging. Zij kregen een geheel ADVERTENTIE De rechter in Breda toonde begrip voor de 'sombere gemoedstoe stand' van de Tamils. Het is bijna niet te geloven, maar het is echt waar... een gratis strippenkaart Zo gaan Groene Persil en de streek bus op weg naar een beter milieu. Groene Persil is immers fosfaatvrij en wie gebruik maakt van de bus, ontlast het verkeer en dus ook 't milieu. - Net als de nationale strippenkaart is de Groene Persil-strippenkaart overal geldig, behalve op werkdagen tussen 7.00 en 9.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3