'Geen enkel beroep kan zich aan de invloed van de computer onttrekken' Vuüverbrandingsbedrijven zitten tot over hun oren in het huisvuil Achtergrond Anglicaanse synode gewijd aan seksualiteit PAGINA 2 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 Voorzitter Penning (informatica-platform) ziet brood in 'expertisecentra' Elke hogeschool-student moet gelegenheid krijgen kennis te maken met informatica, omdat hij daarmee in de toekomst moet kunnen om gaan. "Er zijn in de toekomst niet veel beroepen meer die nog zonder in formatica kunnen. In bijna elk beroep zullen de gevolgen merkbaar zijn, ook al zit straks niet iedereen achter een beeldscherm". Dat voor spelt ir. A.Penning, voormalig topman van Philips en voorzitter van het informatica-platform van de HBO-raad, waarin alle hogescholen zijn verenigd. Penning vindt dat de samenleving meer rekening moet houden met de geweldige invloed van de informatica. Als voorzitter van het infor matica-platform is hij dan ook een pleitbezorger van de zoge naamde expertise-centra bij de hogescholen. Bedrijven kunnen daar praktisch onderzoek laten doen en studenten leren er wat informatica betekent voor de wereld van morgen. Gisteren is een aantal van deze centra van start gegaan. ning het zo belangrijk dat iedereen die aan een instelling voor hoger beroepsonderwijs (hbo) studeert, kennis maakt met de computer. "Wie van een sociale academie komt en de introductie van compu ters in een bedrijf moet begeleiden, komt er niet met mensenkennis al leen. Hij moet ook weten wat een computer kan en hoe je daar mee omgaat. Pas dan kan daar rekening mee gehouden worden in de orga nisatie". door Theo Haerkens De tekstverwerker waar de secreta resse tegenwoordig mee werkt is meer dan een veredelde schrijfma chine. Met zo'n apparaat moet ze heel anders werken dan ze gewend is. Een brief twee keer typen is niet meer nodig: na één keer wordt hij in het geheugen opgeborgen en is steeds weer beschikbaar. "De secretaresse moet met ande re processen leren omgaan en de beginselen daarvan kennen. In fei te gaat ze informatiebestanden be heren", verklaart Penning. Als een bedrijf een computer koopt, of een oude vervangt, moet het werk op een vergelijkbare manier worden gereorganiseerd. Wie dat niet doet, laat mogelijkheden onbenut. De werkwijze van een bedrijf of instelling veranderen is een ingrij pende operatie. Het is dus geen wonder dat er behoefte bestaat aan mensen die zo'n proces kunnen be geleiden. Juist daarom vindt Pen- Expertise-centra Dat betekent volgens Penning dat iedere hogeschool van een beetje omvang moet beschikken over een 'expertise-centrum'. Nieuwe toepassingen zoeken voor informatica gaat daar hand in hand met onderwijs geven. Naarmate het onderzoek vruchten afwerpt, moeten deze resultaten direct in het onderwijs worden verwerkt. Beide disciplines stimuleren el kaar. Gisteren zijn elf van deze cen tra officieel begonnen. Penning wil dat elk expertise-centrum zich spe ciaal bezig houdt met de toepas singsmogelijkheden van informati ca voor een beroepsgroep. "Zo voorkom je dat iedereen hetzelfde doet en kun je echte specialismen ontwikkelen". Het expertise-centrum dat is ver bonden aan de Hogeschool der Kunsten in Amsterdam gaat zich bezig houden met ontwerpen met behulp van de computer ('compu ter aided design': cad). Het cen trum van de hogeschool in Ensche de richt zich óp kantoorautomati sering en dat in Utrecht onderzoekt de mogelijkheden van kunstmati ge intelligentie en geeft studenten gelegenheid daarmee vertrouwd te raken. De expertise-centra mogen ech ter geen eilandjes worden. Ontwer pen is niet voorbehouden aan kun sten-studenten. Studenten tech niek moeten er ook terecht kun nen. "We willen in Nederland voor ieder vakgebied één expertise-cen trum dat baanbrekend werk doet, waarvan ook andere hogescholen van profiteren". De voorzitter van het informatica-platform streeft er naar elk jaar minstens één centrum bij te krijgen. Hij mikt op twintig in totaal. Stichting Bij het onderzoek naar nieuwe ^toepassingen voor informatica hebben ook bedrijven belang. Die blijken best bereid kennis in te brengen en een deel van de kosten Voor hun rekening te nemen. Pen ding vindt dat een goede zaak. Zo Stimuleren bedrijfsleven en onder- Wijs elkaar. Studenten krijgen z:icht op de toepassing van informa tica in het bedrijfsleven en bedrij ven profiteren van de daar ontwik kelde toepassingsmogelijkheden. De expertise-centra gaan zelf standig opereren, maar blijven wel onderdeel van de hogescholen. De meeste worden actief in de vorm van een stichting of een beperkte vennootschap. Maar de hogeschool blijft de belangrijkste deelnemer met de meeste bestuurders of de meeste aandelen. Rijksoverheid, hogeschool en het bedrijfsleven dragen ieder een derde van de kos ten. Met het geld dat de expertise centra ontvangen in ruil voor dienstverlening aan bedrijven - personeelscursussen of het oplos sen van problemen - kunnen oplei ding en stages van hbo-studenten worden betaald. Daarmee lijken de expertise-centra rechtstreekse concurrenten van de ondernemen de universiteiten. Penning bestrijdt dat: "De uni versiteiten hebben het toegepast onderzoek altijd laten liggen. Wij springen gewoon in dat gat. Als de universiteiten met onwezenlijke dingen bezig zijn, moeten ze daar maar mee ophouden. Bovendien, de ondernemende universiteit moet nog komen, ondernemende hogescholen zijn er al". Overigens vindt de voorzitter van het infor matica-platform dat het onderwijs aan de universiteiten te weinig we tenschappelijk is gericht. Als voor beeld noemt Penning de toepas sing van kunstmatige intelligentie. Hogescholen moeten bekijken hoe je die leunt inzetten in bedrijven, maar ze moeten geen talen gaan ontwikkelen voor kunstmatige in telligentie. Dat is typisch werk voor een universiteit. "Er zijn ge noeg bedrijven die behoefte heb ben aan fundamenteel onderzoek en daarvoor best willen betalen", is zijn overtuiging. Geen windeieren Penning benadrukt dat goede opleidingen het bedrijfsleven geen windeieren leggen. "Hoe beter mensen zijn opgeleid als ze de ho geschool verlaten, des te minder geld hoeven bedrijven te steken in de opleiding van eigen mensen. Nu lost het bedrijfsleven dat probleem op door zelf cursussen te geven". Dat klinkt heel loffelijk, maar is niet echt een oplossing. "Een be drijf leert zijn personeel alleen om gaan met apparatuur die het in huis heeft. Dat is ad hoe-werk want na afloop kunnen de mensen uitslui tend met die apparatuur werken. Het aanleren van basisvaardighe den is veel nuttiger". De voorzitter van het informati ca-platform maakt onderscheid tussen mensen die zelf met de ap paratuur moeten werken en dege nen die de introductie van compu ters in een bedrijf of instelling be geleiden. De laatste groep moet globaal weten wat er met de appa ratuur mogelijk is. Wie er zelf mee werkt, moet alle trucjes en foefjes in de vingers hebben. Daarvoor is een technische knobbel niet nood zakelijk. "Musici en ook kunste naars weten vaak heel veel van computers. Dat is niet echt verba zingwekkend. Rembrandt wist zo veel van de samenstelling van verf, van licht en van perspectief dat hij er optimaal gebruik van kon ma ken. Zo moet het met computers ook gaan". ROTTERDAM - Alle vuüverbran dingsbedrijven in ons land, zo'n elf stuks, zitten tot over hun oren in het huisvuil. Metershoog ligt het huisvuil opgestapeld op het stort- bordes bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) langs de Nieuwe Waterweg. Niet alleen de grootste vuilverbrander van ons land maar die van de hele wereld. door Bas Hoppel Chauffeurs van vuilniswagens moeten bij de AVR soms twee uur in de file staan om er hun portie huisvuil te kunnen storten. Dat was voor 't eerst in het vooijaar bij de kennelijk nog steeds bestaande landelijke 'Grote Schoonmaak'. Maar ook in de afgelopen weken bij de najaarsbeurt leidde de grote stroom afval bij de AVR tot filevor ming en vertraging. De enorme afvalberg heeft de vuilverbranders verrast. Die kon den de onverwacht grote hoeveel heden alleen verwerken door te im proviseren en het nemen van enke le noodmaatregelen. Maar als die berg blijft groeien, loopt 't volgend vooijaar gegarandeerd fout, zo is de verwachting van Laurens Che valier. Hij is directie-secretaris bij de AVR en geeft aan hoe men zich in de voorspellingen heeft vergist. "De afvalproduktie is altijd als een jo-jo op- en neergegaan met de welvaart. Is er een crisis en armoe de, dan is er ook minder huisvuil. Stijgt de welvaart, dan groeit ook de afvalberg mee. Voor dit jaar was er dan ook maar een lichte stijging van het huisvuil verwacht. Er moet echter een koopexplosie zijn ge weest, want de enige manier om iets te kunnen weggooien, is dat je 't eerst moet hebben gekocht. Of de welvaart is meer toegenomen dan was verwacht. Maar er kan een an dere oorzaak zijn: dat de mensen de bezuinigingen gewoon beu zijn". In de periode van 1982 tot en met 1985 was er slechts een minimale stijging van het huisvuil: van nul tot één procent. In 1986 steeg dat percentage onverwacht tot vier procent. Dat zou volgens de ver wachtingen een tijdelijke piek zijn, een inhaalmanoeuvre. AVR-secre- taris Chevalier: "Dit jaar blijkt per hoofd van de bevolking het huis houdelijk afval te zijn gestegen met maar liefst acht tot tien procent. ren wordt gekeken naar de hoe veelheid afval, zit er wat de vor- spellingen betreft finaal naast". Doodzonde Omgerekend heeft iedere Neder lander, van jong tot oud, dit jaar voor zo'n 295 kilo aan vuilniszak ken bij de stoep gezet. Jarenlang heeft die hoeveelheid echter rond de 280 of 285 kfio geschommeld. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven heeft eens gekeken wat daar allemaal inzat. Honderden vuilniszakken uit Am sterdam, Almere, Arnhem en Ove- rasselt bij Nijmegen zijn daarvoor opengesneden. Ongeveer de helft bestond uit groente-, fruit- en tuin afval. Bijna een kwart (24 procent) was papier, 6 procent glas, 7 pro cent kunststoffen, 3 procent ijzer, 2 procent brood en ook 2 procent textiel. Verder bevatten de grijze zakken nog wat hout, rubber, kera miek en het zogenaamde klein che misch afval als batterijen. Vooral de nog grote hoeveelheid papier die met de vuilnisman mee gaat, is de milieu-bewusten een doorn in het oog. Het heeft alles te maken met de papiermarkt die in elkaar is gestort. De prijs van oud papier is zo gekelderd dat het voor scholen en sportverenigingen niet meer aantrekkelijk is om het te ver- Theo Warns van de Vereniging Milieudefensie, en velen met hem, vinden dat doodzonde. Omdat een waardevolle grondstof zo in rook en vlammen opgaat. Hij vindt dan ook dat het de taak is van de over heid om het ophalen van oud pa pier te stimuleren. Bijvoorbeeld door er een gegarandeerd mini mumbedrag per kilo voor te geven. Meer papier de vuilniszak uit zou de groeiende vuilnisberg al aan zienlijk kunnen verkleinen. De ge meenten maken dan minder kos ten bij het ophalen. Volgens AVR-secretaris Cheva lier is het voordeel van het thuis be ter scheiden van het huisvuil maar betrekkelijk. Hij voorziet het ont staan van allerlei kleine bergjes die uiteindelijk toch weer op die ene grote hoop terechtkomen, omdat er geen afzet is. "Alleen met de glasbakken is het een succes ge worden. Maar het apart houden van groente- en fruitafval zie ik niet zo snel op een massale manier ge beuren. Bovendien worden de nor men voor de compostverwerking binnen een aantal jaren zo aange scherpt dat het geen zin heeft om het hiervoor te bewaren". Dat de experimenten in de ver scheidene steden met gescheiden afval nog met tot aansprekende successen hebben geleid, komt volgens Theo Warns van Milieude fensie voor een deel ook door de 'nieuwigheid'. Zo is bijvoorbeeld het bedrijf Leto in Almelo van plan om uit lege batterijen nog waarde volle grondstoffen te halen. Dat kan echter alleen als er een conti nue aanvoer is zodat de produktie- lijn niet hoeft stil te staan. Dat is echter weer afhankelijk van de be reidheid van de bevolking om de batterijen te verzamelen. Zo stimu leren de gemeente Rotterdam en Tholen dat door een paar dubbel tjes te geven voor iedere kilo inge zamelde batterijeh. De winst in milieu-termen is des ondanks niet gering. Eenmaal in de vuilrtiszak belande batterijen wor den verbrand en komen, grof ge zegd, via de schoorsteen van de vuilverbranding in dampvorm te rug om vervolgens op het land of in zee neer te slaan. Het massaal inza melen en verwerken van batterijen kan echter al tot een kwikvermin- derering op aarde zorgen van 50 procent. De synode van de Anglicaanse Kerk (in Londen bijeen) heeft gisteren homoseksuele hande lingen veroordeeld. Met 403 te gen 8 stemmen bij 13 onthoudin gen aanvaardde de synode een motie waarin seksuele gemeen schap wordt omschreven als een "handeling van totale toewij ding, die binnen het huwelijk thuis hoort". Overspel en on tucht zijn zonde tegen dit ideaal, en ook homoseksuele handelin gen doen daaraan tekort. Mensen die zich aan overspel en homo seksueel gedrag schuldig maken moeten worden opgeroepen be rouw te tonen. Maar zij moeten ook met mededogen worden te gemoet getreden. Alle christenen, zegt de angli caanse motie, zijn geroepen, voorbeeldig te zijn op alle gebie den van de ethiek, inclusief de seksualiteit. In het bijzonder mag van de geestelijke leiders op dit punt de nodige 'heiligheid' worden verwacht. De synode zwakte een motie van het conservatieve synodelid Tony Highton enigszins af. Die wilde de synode laten uitspre ken, dat echtbreuk en alle homo seksuele en ontuchtige handelin gen onder alle omstandigheden zondig zijn. Op christelijke lei ders zou een beroep moeten wor den gedaan, voorbeeldig te zijn op alle gebieden van de ethiek, inclusief het seksuele gedrag. Als zij hieraan niet voldoen, zou den ze hun ambt moeten neerleg gen. Bisschop Michael Beughen van Chester antwoordde daarop, dat alle bisschoppen en pastores zouden moeten aftreden als de synode deze oproep van Highton 'Potenrammen' Leden van organisaties van christelijke homoseksuelen be schuldigden na de stemming de synode ervan, dat zij het 'poten rammen' op deze manier had ge rechtvaardigd. Highton verklaar de daarop, dat hij elke afwijzing of vervolging van mensen, ook van homoseksuelen, afkeurt en geenszins oproept tot een hek senjacht. Alleen: het is nu de hoogste tijd om de bijbelse stan daard weer tot leidraad te nemen voor de seksuele moraal. Aartsbisschop dr. Robert Run- cie van Canterbury steunde het voorstel. "Natuurlijk zijn on tucht en overspel zonde", zei hij. Overigens gaf hij toe, dat het met homoseksualiteit wel anders ligt. "Ik kan niet het extreme stand punt innemen dat een homo seksuele relatie eenvoudig een alternatieve leefwijze is, gelijk waardig aan het christelijk hu welijk. Maar er zijn veel homo seksuelen die zich verantwoor delijk gedragen tegenover ande re mensen en niet telkens van partner verwisselen. Tegenover zoveel vooroordelen wil ik be klemtonen, dat iemand die van nature homoseksueel is volledig mens is en dat homoseksuelen dezelfde rechten hebben als an dere mensen". Homoseksuele predikanten hoeven de kerk ook niet te verlaten. De anglicaanse synode ver wierp met 325 tegen 64 stemmen een voorstel van de predikant Malcolm Johnson, die werkt in de anglicaanse gemeente in Lon den waar het hoofdkwartier is van de organisatie van christelij ke homoseksuelen. In zijn voor stel werd in vage termen gespro ken over de noodzaak van stabili teit en toewijding in alle mense lijke relaties. Als dit voorstel wordt aangenomen, dacht de meerderheid van de synode, kan dat gemakkelijk worden uitge legd als goedkeuring van homo seksuele handelingen. Aids De synode sprak ook over de vraag wat het antwoord van de kerk moet zijn op de ziekte aids. "De enige veilige manier om ver spreiding tegen te gaan is trouw", zei de aartsbisschop van Canterbury. In navolging van Runcie hield de synode vast aan de gedachte dat het christelijk huwelijk - voor het hele leven, monogaam en trouw - de enige plaats is waar de menselijke sek sualiteit verantwoord en volledig kan worden genoten. Unaniem aanvaardde de syno de een motie waarin de traditio nele leer van de kerk aangaande trouw in relaties en kuisheid wordt onderstreept. Alle anglica nen werden opgeroepen om de mensen die door aids zijn aange raakt met mededogen en begrip tegemoet te treden. Runcie waar schuwde voor toegeven aan angst voor aids. Dat kan ontaar den in een heksenjacht. Voorkeur. Mensen hebben het recht zelf uit te maken hoe zij willen voldoen aan de goddelijke opdracht elkaar lief te hebben, vindt de Nationale Coalitie van Vrouwelijke Religieuzen in Amerika. De 2000 leden tellende organisatie spreekt zich in een verklaring uit voor een "ethiek die niet discrimineert op basis van seksuele voorkeur". Ze ver zet zich "tegen elk milieu waarin het mensen niet is toegestaan hun eigen geweten te volgen". Maatregelen De synode van de Evangeli sche Kerk in (West-)Duitsland is vóór 'doeltreffende sancties te gen Zuid-Afrika'. "Het is een schande dat in dat land christe nen elkaar onderdrukken, mar telen en doden", zegt de synode in haar besluit. Het synodebe- stuur gaat onderzoeken of het vermogen van de kerk zo is te be leggen, dat daarmee het apart heidssysteem niet wordt ge steund. Nog op heel ander gebied sprak de Westduitse synode zich uit. Ze verwierp het 'draagmoe derschap' als middel tegen eigen onvruchtbaarheid. En ook het gebruik van zaad- of eicellen van derden. Hervormde Kerk: beroepen te Ens-Kraggenburg kandidaat J. Smit Kollum; aangenomen naar Zwolle S. H. Smits Driel, naar Pesse (Dr.) kandidaat F. Verboom Harderwijk. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwkoop J. P. Boiten Schiedam. Katwijk. De hervormde cen trale kerkeraad in Katwijk aan den Rijn heeft ds. J. Kattenberg (59) te Den Helder benoemd tot bijstand in het pastoraat, voor twee dagen per week. Sinds 1982 is ds. Kattenberg geestelijk ver zorger van de 'Noorderhaven' in Julianadorp. Leiden. De Leidse Studente- nekklesia gaat met ingang van zondag 3 januari weer een paar maanden gebruik maken van de Marekerk. Om stookkosten te besparen is de Hooglandse kerk in de wintermaanden gesloten. De gewone morgendiensten in de Marekerk beginnen dan om kwart voor 10. ren professor dr. D. C. Mulder als voorzitter voor een nieuwe ter- mijn van twee jaar. In het be stuur kwam mevrouw A. Knut tel-Oosten (Remonstrantse Broe derschap). Afscheid. Harry Pals heeft, na negen jaar daarin te hebben gewerkt, afscheid genomen van de doopsgezinde wereld. Hij was eerst medewerker van de Doops gezinde Vredesgroep en daarna doopsgezind studentenpastor in Groningen. Omdat hij lid van de Hervormde Kerk bleef, was hij gastlid van de doopsgezinde ge meente in Groningen. Pais heeft een functie in het vormingswerk gekregen en is nu weer volledig 'hervormd'. Ongerust. Het bestuur van de Stichting Evangelische Hoge school is, blijkens een bericht vandaag in het blad 'De Waar heidsvriend', ernstig verontrust over het achterblijven ven bin nenkomende giften. Die zijn aan zienlijk lager vergeleken met vo rig jaar. De eerste drie maanden van het nieuwe boekjaar verto nen een tekort van f. 180.000. Het bestuur heeft een klem mend beroep gedaan op de 'EH- vrienden' om het gevaar van acu te financiële nood te keren en de continuïteit van het onderwijs te verzekeren. Ir.A.Penning: "Je moet voorkomen dat iedereen hetzelfde doet' GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2