LEIDSCH DAGBLAD Inval bij Hazerswouds bedrijf GOEIE KRANT OPZOEKNAAR VASTE KLANT. 'Irissen' brengt 95 miljoen op Kemp verdacht van illegaal storten van afval in België Moskouse partijchef Jeltsin (56) vervangen Gegarandeerd goed Rechtbank beschouwt doden foetus van vijf maanden als moord Leidse wethouder wijst eisen van vakbonden af GRATIS GROENE STRIPPENKAART ZIE PAG. 3 een lamsvacht jas? see Morris before you buy DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38471 Weer recordbedrag voor doek van Van Gogh NEW YORK (AP) - Vincent van Goghs beroemde doek 'Irissen' is gisteravond bij het veilinghuis Sot heby's in New York voor een re cordbedrag van 53,9 miljoen dollar (ruim 95 miljoen gulden) verkocht. De koper, een anonieme kunst verzamelaar, bracht zijn bod telefo nisch via een Europese kunstma kelaar uit. Een ander meesterwerk van Van Gogh, 'Zonnebloemen', bracht eerder dit jaar bij het vei linghuis Christie's 39,9 miljoen dol lar op. Een Japanse verzekerings maatschappij kocht het doek. 'Irissen' werd ingezet op 15 mil joen dollar. Toen de prijs vrij snel door de 40 miljoen barrière ging steeg een luid applaus op in de vei lingzaal, waar omstreeks 1.000 be langstellenden aanwezig waren. Het doek werd uiteindelijk afgeha merd op een bedrag van 49 miljoen dollar rond; inclusief 10 procent commissie komt de totaalprijs op 53,9 miljoen dollar. 'Irissen' is een studie van een bloementuin, behorend bij het gek kenhuis vj Gogh zich nemen en bleef wonen tot kort voordat hij een jaar later zelfmoord pleegde. Het doek was eigendom van taxateur John Whitney Payson. Zijn moeder had het doek in 1947 gekocht voor een bedrag van 80.000 dollar. Tot haar dood in 1975 hing het altijd boven de schoor steen in haar huiskamer. Payson besloot het doek te verkopen nadat Van Goghs 'Zonnebloemen' een re cordbedrag had opgebracht. De verzekeringspremie werd hem te begrotelijk en bovendien voelde hy zich niet op zijn gemak dat hij een doek van enkele tientallen mil- Saint-Remy,"waar Van joenen in zijn huis had hangen. 1889 vrijwillig liet op- De opbrengst wordt verdeeld over zijn familie, een school in Portland (Maine) en een stichting voor steun aan kunstenaars. (Van onze verslaggevers) HAZERSWOUDE - Politie en justitie hebben gisteren met ongeveer veertig man een inval gedaan bij het trans portbedrijf Kemp in Hazerswoude-dorp. Het bedrijf wordt ervan verdacht van januari 1985 tot mei 1987 illegaal afval te hebben gestort in België. Het zou hierbij gaan om enkele duizenden tonnen. Onderzocht wordt of daar bij ook che mische stoffen zijn. Beschermeling van Gorbatsjov X 1 f* warme lucht opstijgt. (foto anp» WASHINGTON - Aan de oostkust van de Verenigde Staten is de win ter plotseling ingevallen. In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton viel een flink pak sneeuwter wijl de temperatuur maandag nog 22 graden was. Daklozen hielden zich met dekens in leven boven uit- laatroosters in het wegdek waaruit lucht opstijgt. MOSKOU (AP) - Boris Jeltsin, die oktober zijn ontslag in tijdens onlangs kritiek leverde op het tra- vergadering van het Centrale Co- ge hervormingstempo in de Sov- mité, waar hij kritiek leverde op de jetunie, is gisteren als chef van de stijl van leiderschap in de Sovjetu- partij-afdeling Moskou vervangen door Politburo-lid Lev Zaikov. De 56-jarige Jeltsin diende op 21 DEALER OCCASIONS Melk weer duurder RIJSWIJK (ANP) - De minimum melkprijs gaat, als het Produkt- schap voor Zuivel er mee instemt, maandag 23 november met twee cent per liter omhoog. Het is de tweede verhoging met twee cent in één maand tijd. De minimumprijs voor volle melk wordt 1,24 gulden per liter en die voor halfvolle melk 1,03 gulden. Perioden met regen Perioden met regen, later op de dag ook een enkele opklaring. Minimum temperatuur omstreeks 7 graden. Middagtempcratuur ongeveer 9 gra den. Zuidwestenwind, vrij krachtig, aan de kust en op het 1 JsseJmeer nu en dan hard of stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Vooral tijdens het weekeinde van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur rond 9 graden. Vrijdag 13 november zon op: 07.56 uur. zon onder: 16.51 uur; maan op: 23.25 uur, maan onder: 14.24 i het trage tempo van de her vormingscampagne van Sovjet partijleider Michail Gorbatsjov. Volgens de Russische televisie was Jeltsin door een vergadering van het Moskouse partijcomité van zijn functie ontheven, omdat hij „ernstige tekortkomingen" toonde in zijn werk als leider van de hoofd stedelijke partij-afdeling. Op die vergadering was ook Gorbatsjov aanwezig. Zijn vertrek lijkt een terugslag te zijn voor Gorbatsjovs campagne grotere openheid en zou een nieuwe, conservatievere benade ring van 's lands economische pro blemen kunnen inluiden. Het is niet onmiddellijk duidelijk of de verwijdering van Jeltsin een per soonlijke nederlaag voor Gor batsjov is. Jeltsin is wel de hoogste protégé van Gorbatsjov die zijn functie heeft verloren sinds Gor batsjov in maart 1985 secretaris-ge neraal van de partij werd. Gor batsjovs standpunt over Jeltsins ontslag is niet bekend. Jeltsin was één van de krachtig ste pleitbezorgers van Gorbatsjovs plannen voor „perestroika", de am- (Van een onzer verslaggevers) bitieuze herstructurering van de Sovjet-economie en maatschappij LEIDEN - De vakbonden willen als geheel. Hij is ook roulerend, dat van de gemeente Leiden de garan- wil zeggen niet-stemgerechtigd lid tie dat de komende 5 jaar ondanks van het regerende Politburo. Zijn bezuinigingen geen ambtenaren verwijdering uit die post lijkt vrij- gedwongen worden ontslagen. Dat wel zeker. werd vanmorgen op een bijeen- Jeltsins opvolger, de 63-jarige komst met het gemeentepersoneel Bij de inval waren vertegenwoordi gers van politie, justitie, de belas tingdienst en de regionale milieu inspectie aanwezig. De administra tie van het bedrijf aan de Hooge- veenseweg werd in beslag geno men. Er werd ook huiszoeking in de woning van de directeuren ge daan. Kemp zou één van de bedrijven zijn die illegaal chemisch afval hebben gestort in een zandgroeve bij Mellery in Wallonië. Juni dit jaar werd ontdekt dat de zandgroe ve ruim tweeëneenhalf jaar heeft gediend als stortplaats voor Zuid hollands afval, zonder dat hiervoor vergunningen zijn verstrekt. Tegen klanten zou de Hazers- woudse firma gedaan hebben alsof zij wel toestemming had. "De klan ten gingen daar waarschijnlijk van uit toen ze hun opdrachten gaven", aldus de Haagse officier van justi tie mr. J. de Wit. Justitie onder zoekt in hoeverre de verdenking klopt. Naast het storten van che misch afval zou Kemp zich hebben schuldig gemaakt aan oplichting (het doen voorkomen alsof het be drijf wel een vergunning had om te storten), valsheid in geschrifte (mo gelijk valse douanepapieren), over treding van de wet chemische af valstoffen en de afvalstoffenwet. De directeur van het bedrijf, J. Everling, wilde vanmorgen geen commentaar geven. In mei dit jaar werden container- wagens van Kemp in beslag geno men nadat het bedrijf afval had ge stort in het Belgische plaatsje Moeskroen zonder dat hiervoor een vergunning was verstrekt. De toenmalige directeur drijf, S. Kemp, heeft dit overigens altijd bestreden omdat hij wel een vergunning zou hebben gehad. Het storten van afval in Moeskroen was sinds maart verboden. In 1983 kwam het bedrijf ook al in opspraak. Bij een opslagplaats iets verderop aan de Hoogeveense- weg troffen spelende kinderen in de sloten rond het bedrijf zieken- huisafval aan, zoals gebruikte in jectienaalden. Het afval bleek af komstig van het Academisch zie kenhuis in Leiden. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op en er werd een procedure begonnen om de opslagplaats te sluiten. Zover is het niet gekomen, want Kemp staakte de activiteiten op die plek en concentreerde de werkzaamhe den op het terrein, waar gisteren de inval plaats had. Computers in IJsland gehuurd Inkoopbureau Rijk ontkent truc met btw DEN HAAG (GPD) - Het Rijks In koop Bureau (RIB) ontkent elke beschuldiging als zou zij compu ters huren zonder hiervoor de ge bruikelijke 20 procent btw te beta len. Sterker nog: het raadt gemeen ten af om deze truc te gebruiken. Een landelijk ochtendblad meldde vandaag dat de RIB op grote schaal computer-apparatuur via IJsland kocht en daardoor geen btw aan de Nederlandse staat be hoefde af te dragen. Voor het ministerie van finan ciën is hiermee de kous af. Volgens een woordvoerder van Financiën zijn geen harde bewijzen voorhan den dat hier sprake is van een 'pa pieren constructie' met als uitslui tend doel de btw te ontlopen. De Nederlandse btw-wetgeving maakt onderscheid tussen de leve ring van goederen en het verrich ten van diensten. Het verhuren (leasen) van computer-apparatuur valt onder de laatste categorie, om dat het produkt niet van eigenaar verwisselt. Bij het verrichten van diensten vindt de belastingheffing plaats in het land waar de dienst wordt verricht. Met andere woor den: als de apparatuur gehuurd wordt van een bedrijf uit IJsland, wordt de belasting in IJsland gehe ven. IJsland heeft echter geen btw- regeling zoals de Europese Ge meenschap (EG), zodat een organi satie een fiks bedrag kan besparen door haar apparatuur buiten de EG te huren. Het Nederlands computer-lease bedrijf Econom zou volgens deze constructie werken. Het IJslandse bedrijf Icelease zou door Econom als een 'tussenpersoon' worden ge bruikt bij de verhuur van de appa ratuur aan Nederlandse overheids instellingen. Die ontlopen hiermee 20 procent btw-heffing. De compu ters worden weliswaar geleverd door Icelease maar verdere contac ten, zoals service, reparatie en mar keting, gaan via Econom. Er zijn in EG-verband bepalin gen opgesteld om 'niet-heffing' te gen te gaan. Jaar voorwaardelijk voor gynaecoloog DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft een 64-jarige gy naecoloog vandaag veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk gevange nisstraf wegens moord op een on geveer vijf maanden oude foetus. De arts liet in februari 1986 in het Haagse ziekenhuis Leyenburg zijn assistenten een een 16-jarig meisje het be- dat 20 of 21 weken zwanger was aborteren. De foetus kwam levend ter we reld en werd in een bakje gelegd om daar te sterven. Tegen de arts was een boete van 7.500 gulden ge ëist wegens zware mishandeling. De rechtbank verwees in zijn vonnis naar de memorie van toe lichting bij de Arbortuswet. Daarin staat dat er geen abortus mag wor den gepleegd als de zwangerschap ouder is dan 20 weken, omdat de le- SIKHLEIDER GEDOOD - Twee gewapende mannen zijn gisteren in de Londense wijk Southall een aula van een school binnenge- vensvatbaarheid bij 24 weken be stormd, waar zy het vuur openden op een religieuze sekte bestaande uit sikhs en hindoes. Een gematig de sikh-leider vond de dood en drie mensen werden gewond. Twee ge wonden zijn er ernstig aan toe. De gedode leider is de 33-jarige Darshan Das Vasdev. Zaikov, heeft in het verleden bekend gemaakt. De bonden het hoofd gestaan van het partij-ap- voorts dat ambtenaren paraat in Leningrad. jaar en ouder de mogelijkheid krij- ter: 03.07 en 15.36 i gen om vervroegd uit te treden met behoud van het volledige salaris. Bovendien willen ze dat de ge meente maatregelen neemt om in terne functieverschuivingen te ver gemakkelijken. Wethouder Bordewijk (perso neelszaken) wijst de eerste twee ei sen af en zegt dat het college zijn ui terste best zal doen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Een ga rantie kan en wil hy echter niet ge ven. Bordewijk voelt er ook weinig voor om alle ambtenaren van 57,5 jaar en ouder hun volledige salaris te laten behouden wanneer zij ver vroegd uittreden. "Dat kan de gemeente alleen doen wanneer die ambtenaren een baan achterlaten die moet worden opgeheven of wanneer ze plaats maken voor iemand wiens baan op het punt staat te verdwijnen. An ders kost deze maatregel de ge meente alleen maar meer geld". De laatste eis, wijst Bordewijk niet af. "Maar het is de vraag of de bonden het eens zullen zijn met de uitwer king die de gemeente eraan geeft". Dollarkoers stijgt AMSTERDAM - Op de Europese wisselmarkten is de koers van de Amerikaanse dollar vanochtend verder gestegen. In Amsterdam opende de dollar op 1,8835 gulden, vrijwel gelijk aan de slotkoers van 1,8830 gulden op woensdag. Kort na aanvang begon de munt aan een opmars. Om elf uur werd 1,8930 gulden genoteerd. De beurzen lieten gisteren en vanochtend eveneens duidelijk herstel zien. Zware gevechten in zuid-Angola JOHANNESBURG (GPD) - Het Zuidafrikaanse ministerie van de fensie heeft vanochtend toegege ven, dat zeker vier blanke militai ren zijn gesneuveld tijdens hevige gevechten in zuid-Angola. Minister Malan (defensie) be schuldigde vanochtend de VS er van 'Zuidafrika in de steek te laten in de strijd tegen de Russische ex pansie in Afrika': „Door de aanhou dende internationale roep om meer sancties tegen Zuidafrika is de poort voor de Russen in Afrika wijd opengezet", aldus Malan. Volgens bevelhebben Geldenhuys kwamen Zuidafrikaanse eenhe den de Unita-beweging te hulp, waarna de Russen en Cubanen weer het Angolese Fapla-rege- ringsleger bystonden. gint en er een veiligheidsmarge van vier weken moet zijn. „Verdachte kende de 20-we- kengrens. Desondanks heeft hij, wetende dat deze grens was over schreden, welbewust afgezien van het vaststellen van de zwanger- schapsduur", aldus de rechtbank. „Bovendien heeft hij de assisten ten verkeerd voorgelicht, waar door voor hen de noodzaak om zelf standig onderzoek te doen, kwam te vervallen. Zo liep de gynaeco loog het risico opdracht te geven tot het afbreken van een zwanger schap die al meer dan 24 weken duurde", aldus de rechtbank. De rechtbank legde de voor moord ongebruikelijke straf op, omdat de gebruikelijke motieven bij een moord ontbreken. „Het gaat hier om een abortus, die door het meisje uitdrukkelijk werd ge wenst, terwijl ook haar ouders hier mee uiteindelijk instemden. Een tweede 56-jarige arts werd vrijgesproken, zoals de officier van justitie twee weken geleden ook had voorgesteld. De arts had het kind niet meer verzorgd. Dat kan medisch een onjuiste belissing zijn, aldus de officier van justitie twee weken geleden, maar dan zou het een geval voor de medische tuchtrechter zyn. 1 Generaal Namphy beticht van rechtse terreur in Haïti. PAGINA 5 Vuilverbrandingsbedrij- ven zitten tot over hun oren in het huisvuil. PAGINA 2 Tamils vandaag massaal naar Raad van State. PAGINA 3 Werkgevers vinden loon matiging beste remedie tegen dollarcrisis. PAGINA 7 Minister Brinkman geeft toch extra geld voor dans. PAGINA 23 Haarlem: Barteljorrisslr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 223596 ME moet in Den Helder wachten DEN HELDER (GPD) - Het pelo ton van de mobiele eenheid dat vanochtend in Den Helder werd gestationeerd om eventuele onge regeldheden rond de gemeentelij ke visafslag het hoofd te kunnen bieden, hoefde niet in actie te ko men. Verwacht werd dat in ver band met een voor de vissers gun stige uitspraak van de Alkmaarse rechtbank, inzake de aanvoer van verboden bijvangsten (kabeljauw, schol en wijting), extra veel vissers zich aan de Helderse afslag zouden melden. Maar er kwam vanmorgen geen kotter voor de (los)wal. Ondanks de storm maken de gro tere Noordzeevissers hun vis week normaal vol. Ze worden nu op zijn vroegst vannacht verwacht. Mobie le eenheid en functionarissen van de Algemene Inspectie Dienst (AID) doden tot dan de tijd met wachten. I JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLANol De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis. Pas daarna betaal ik Per maand 123.25* Per kwartaal: 168,95 Per halljaar: 1137,90 Per jaar (262,40 Stuur deze bon op naar het Leidsch/Alphens Dagblad, p'a Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (postzegel niet nodig) ol bel 071-144941

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1