"Niet langer dan vijf minuutjes koken." Joegoslaven de mist in Selinger: 'Dit was nuttig en leerzaam' ;po<s:tv Pernix moeizaam verder in LD-cup Blanchard: 'Het licht ging uit' Koele Engelsen slaan toe NSF en NOC slaan handen ineen Hughes maakt overuren] Volleyballers verpletteren Bulgaren Van de Weteiïngh stapt op HSV stuurt ook doelman Pralija weg Van je GroenteSpecialist moetje 't hebben DONDERDAG 12 NOVEMBER J987 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - Zes van de spelers vergeefs aan te sporen. De acht deelnemers aan de eindronde spelers bleven halstarrig de bal van het Europees kampioenschap rondspelen zonder ook maar een voetbal staan vast. West-Duitsland moment gevaarlijk trachten te wor- was als organisator vrijgesteld van den en dat werd hen tegen de met kwalificatiewedstrijden. Twee we- zeVen invallers spelende schotten ken plaatsten zich de Sovjetunie drie minuten voor tijd fataal, tot ontzetting van de 70.000 Bulgaarse en, oder voorbehoud, Nederland. Gisteren volgden Engeland, Ier- fans land en Denemarken dit beeld. De resterende twee plaatsen worden betwist tussen Italië en Zweden (groep 2) en Spanje en Roemenië (groep 1). Engeland verzekerde zich op re guliere wijze v wijs. Het elftal De Belgen, die na nederlagen in de uitwedstrijden tegen Bulgarije en Schotland kansloos waren voor een plaats in West-Duitsland, moe ten met ontzetting het resultaat hebben vernomen. De sterk ver- het toegangsbe- jongde ploeg van Guy Thijs speel- coach Robson de in het Heizel-stadion de laatste shockeerde in Belgrado 70.000 Joe- groepwedstrijd tegen Luxemburg i :_-l_ x i. .1. en wQn 2 Q ^oor doelpunten van Ceulemans, Degryse en Creve. Thijs bracht twee debutanten in het veld: Demesmaeker van KV Mechelen en Plovie van koploper Antwerp. De in Italië spélende Sci- fo ontbrak wegens een voetblessu- goslavische toeschouwers door vier doelpunten in de eerste vijfen twintig minuten te maken. Met 1-4 werden de Engelsen met de mar kante doelcijfers van 19-1 bijzon der overtuigend winnaar in groep 4. In Belgrado ging de eindronde voor het Joegoslavisch elftal even snel de mist in, als waarmee de ne vel een uur voor de aftrap plotse ling optrok in het stadion van Rode Ster. De dikke mist had het door gaan van de wedstrijd uren lang in onzekerheid gehouden. Na overleg De Engelse aanvoerder Bryan Robson haalt, gehinderd door Faruk Hadzibegic e ner 10), vernietigend uit voor de derde treffer. Links Gary Lineker. Angst Wales moest in Praag van het reeds uitgeschakelde Tsjechoslowakije om Denemarken in groep 6 te passeren. De Welsh- w men kwamen in de 32e minuut ach- met de waarnemer van de UEFA ter, liepen in de resterende speel- en Franse arbiter Vautrot werd be- tijd vergeefs storm op het doel van slist dat zestig minuten voor het of- de Tsjechen en werden kort voor ficiële aanvangsuur de beslissing zou vallen. Tot dat tijdstip bleven de toegangshekken gesloten en werden de toegangsrijen dikker en dikker. Vautrot hoefde geen oordeel te AMSTERDAM (ANP) - Sportfede ratie en Olympisch Comité heb ben, met behoud van hun eigen voorzitter verantwoordelijkheden, de zorg ketbal Boi voor de nationale topsport en de genwoordigers topsporter in één hand gelegd. Douwe de Vries De voorzitters van beide organi saties, Frank Schreve (NSF) en Henk Vonhoff (NOC) hebben de sa menstelling van het topsportcomi té bekend gemaakt. Beide overkoe pelende sportorganen zullen door drie leden vertegenwoordigd zijn De Deense coach Piontek wreef Ïksï beXSdX'befde oret zich op de schaars bezette tribunes niSaties, zal de de Nederlandse Bas- ter en richting geven aan het be- ketbal Bond. De andere twee verte- leid. Om het eenvoudiger te stellen, 1 de j^gp 2jjn voorkomen dat instanties langs el- Ineke Donker- kaar heen werken, streven tijd 1 i alle illusies beroofd (0-2). voort. De drie NOCers zijn twee vergroting van de middelen oud-chefs de mission bij Olympi- betere verdeling daarvan. Het na- sche Spelen, Bram Leeuwenhoek tionale beleid ten opzichte van de en Tjeerd van Wimersma Greida- tosport was versnipperd. De Top- nus plus Hans Muller. sportcommissie zal rapporteren De voorstelling van de nieuwe aan zowel het bestuur van de NSF commissie, woensdagavond, ging als het NOC, dat zijn oude verant- vergezeld met de presentatie werkplan. Doelstelling LEIDEN - Pernix plaatste zich gis teren tijdens de tweede ronde van het korfbaltoernooi om de LD-cup volgens verwachting voor de fina les. De manier waarop was echter weinig overtuigend en zowel tegen De Algemene als tegen Vrienden schaar moest Pernix genoegen ne men met een gelijkspel. Zuider kwartier eindigde op een tweede plek en mag zaterdag gaan strijden voor de vierde tot en met de zesde plaats. Het eerste optreden van Pernix verliep al bijzonder moeizaam. Te gen De Algemene zorgden Kees Hortensius en Janneke Mulder nog wel voor een 2-0 voorsprong, maar De Algemene kwam, mede door twee doelpunten van Jori Sjardijn, terug tot 4-4. Een treffer van Jeroen de Boer zette Pernix zelfs op ach- terstand en het leek erop dat de Mehmed. Bazdarevic (num- overgangsklasser een onverwachte nederlaag zou incasseren. In de al lerlaatste seconde bracht Kees Hortensius de ploegen toch nog op gelijke hoogte en haalde daarmee een belangrijk punt voor Pernix binnen. In de wedstrijd tussen Zuider kwartier en Vriendenschaar was de eindstand al bij rust bereikt. Zui derkwartier verzuimde de 3-0 voor sprong verder uit te bouwen en de ploeg uit Bodegraven kwam in het geheel niet tot scoren. Ons Eiland was een maatje te klein voor Pernix. De derdeklasser speelde zeker niet onverdienste lijk, maar kon het tempo van Per nix niet volgen. Janneke Mulder (3x) en Carla Kuipers (2x) hadden een belangrijk aandeel in de 7-2 ze ge van Pernix. s Jan derland, het bevorderen van het i oud- klimaat voor topsport vergenoegd in de koude en klam- 2 handen bij de fraaie treffers x commissie coördinatie van de topsport in Ne- ploegen woordelijkheid behoud menstelling van de Olympische vellen. Toen hij het groen geverfde Knoflicek en Bilek. Zijn ploeg, met gras,^ dat door de herfst bruin ge- de bij PSV spelende internationals 1; J-*q|0|^ W1M1CH worden was maar op last van de te levisie alsnog een 'natuurlijk' kleurtje kreeg, betrad, was de mist tegen alle voorspellingen in ver dwenen. De nervositeit in de Joe goslavische gelederen was door de langdurige onzekerheid en tegen strijdige berichten in hoogspan ning veranderd. Binnen vier minu ten sloegen de nuchtere Engelsen, die aan een gelijk spel voldoende hadden, toe. Beardsley profiteerde van een misverstand tussen libero Eisner en,doelman Ravnic (0-1). Dertien minuten later had Rav nic eveneens schuld aan de tweede Engelse treffer. De doelman liep binnen het strafschopgebied teveel passen met de bal en Vautrot gaf derland Engeland een vrije trap. Barnes mikte raak: 0-2. Voordat Joegosla vië van de schrik was bekomen, verdubbelden aanvoerder Robson met een afstandsschot en verdedi ger Adams met een kopbal de voor sprong naar 0-4. Het doelpunt van Katanec, tien minuten voor het einde, was van geen betekenis voor de gedemora liseerde Joegoslaven. Het was de eerste en enige treffer die doelman Shilton in zes kwalificatiewedstrij den in groep 4 moest toestaan. Lerby, Nielsën, Heintze, Arnesen, mag volgend jaar opnieuw een seri- gooi doen naar de Europese ti- LIMASSOL (Rtr) - In de kwali- S ficatiegroep vijf, waarin ook Nederland uitkomt, heeft Po- g len de EK-strijd afgesloten met minimale overwinning op I ril O Hot Dn/llco dl ft-,1 mnn I Met deze kwalificaties zijn de Westduitse organisatoren verlost van het gevaar voor een Oosteu- Cyprus. Het Poolse elftal ropese overheersing in de eindron de. De Westduitsers vreesden met de komst van de Sovjetunie, Joego slavië, Bulgarije en eventueel Roe menië een rampzalig financieel te kort. Van die angst zijn de organi satoren bevrijd. In de plaats daar van staan de veiligheiddiensten voor een krachtmeting met de komst van duizenden fans uit Ier land, Engeland en eventueel Ne- MÜNCHEN (ANP) - Mark Hughes van Bayern München heeft giste- I ren al zijn conditie moeten aanspreken voor tien kwartier voetbal. De spits van Wales verloor 's middags in Praag met zijn land de doorslag gevende kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechoslowakije (2-0), waardoor i de Europese titel. - gcvciiuc ivwamiv.aucwcuauiju icgcii löjcuiuöiuw Wales werd uitgeschakeld voor het eindtoernooi c met 1-0. Lesniak passeerde zes- v Direct na het duel vloog de aanvaller met een privé-vliegtuig München, waar de Westduiste landskampioen de replay in de tweede bekerronde tegen Borussia Mönchengladbach afwerkte. Hughes, rige week van Barcelona naar Bayern gekomen, nam tijdens de rust plaats op de reserve-bank van zijn nieuwe club. Nadat Thiele Borussia in de tweede helft op voorsprong had gezet, bracht trainer Jupp He- j inckes in de zestigste minuut de aanvaller in het veld. Met Hughes i de ploeg trok Bayern de stand in evenwicht. In de verlenging sloegen I de Zuidduitser toe: 3-2. tien minuten voor het einde doelman Charitou, die een aan- bod in beraad houdt in Oss een korte vakantie door te brengen. Het was de derde zege van de Polen, die uitkwamen op acht J uit acht en daarmee waar- schijnlijk vierde en voorlaatste i worden in groep 5. De Algemene was in zijn tweede duel tegen Vriendenschaar op nieuw goed op dreef. Alfred Lam- booy had reeds twee keer ge scoord, toen Vriendenschaar voor de eerste keer de mand wist te doorboren. Aanvoerder Ad Schild gaf zijn team het goede voorbeeld en bracht met twee doelpunten de stand in evenwicht. In de laatste tien minuten toonde De Algemene zjch toch de meest trefzekere ploeg en dat resulteerde in een 7-3 over winning. Zuiderkwartier, op dat moment nog koploper met vier punten uit twee wedstrijden, verspeelde te gen Pernix de kans op de eerste plaats. De formatie van coach Wim van Huis raakte in de aanval de bal te snel kwijt en de verdediging van Zuiderkwartier was tegen die voortdurende druk niet opgewas sen. Wil de Wit redde de eer van de Hulp Ierland en Denemarken hadden in tegenstelling tot Engeland de hulp van derden nodig. Ierland werd in het duel tussen Bulgarije en Schotland 87 minuten in het on zekere gehouden. Toen scoorde MacKay in Sofia de winnende tref- SEOUL (ANP) - De Nederlandse volleybalploeg heeft op de laatste speeldag van het toer- fer voor de Schotten (0-1) en de be- nooi om de FIVB-beker in Seoul in exact één. uur speeltijd beslag gelegd op de derde nederlaag van d^Bufgaren^die^én plaats' Bulêariie werd gisteren met 3-0 (15-8, 15-9, 15-13) afgedroogd. De eindzege ging punt nodig hadden voor hun deel- naar Europees kampioen Sovjetunie, die Olympisch- en wereldkampioen Verenigde Sta- nemersbewijs in de Bondsrepu- ten in een thrillerachtige finale met 3-2 versloeg, bliek, werd Ierland de sensationele groep 7. De schotse overwinning in Sofia was verdiend. De Bulgaarse bonds coach Vukov had zijn spelers dins dag al gewaarschuwd voor een 'eventueel verlies: „Als we op een gelijk spel gokken, kan dat wel eens verkeerd uitpakken. Daarom moeten we aanvallend spelen." De vooruitziende coach kreeg een dag later gelijk. De Bulgaren, die één punt nodig hadden, bleven aanval lend ver onder de maat. De nerveu ze Vukov verscheen herhaaldelijk aan de rand van het veld om zijn De tweede zege op Bulgarije de voor Oranje niet alleen e vanche x optreden Amerika, maar leverde vooral ploeggenoten van de Amstelveen- se hoekaanvaller zoals Grabert en het onbevredigende Zoodsma, ploften totaal leegge- de kruisfinale tegen speeld neer op de bank. In een machtige krachtsexplosie hadden klassering op, die als een buitenge- de Oranje-hemden de kater wegge- selectie en trai- werkt, die was blijven hangen nerskoppel Selinger/Brokking de frustrerende nederlaag tegen de Verenigde Staten. Bulgarije, dat een etmaal eerder „Ik ben hardstikke kapot. Kijk, mijn speelshirt dampt als een ketel toernooi-' kokende rijst", steunde Ron Zwer- rand ver, nahijgend van de strafexpedi- (2-0 i tie tegen de Bulgaren. Niet alleen Zwerver, LEIDEN - Leo van de Weteringh wil niet meer in actie komen voor RCL. De spits van de Leiderdorpse zaterdagtweedeklasser verscheen vorige week niet op de training en kwam afgelopen zaterdag ook niet opodagen voor de competitiewedstrijd tegen Oranje Wit. De topscorer van vorig seizoen van de Leiderdorpse Racing trainde dinsdagvaond al bij zijn oude club Woubrugge. "De aanleiding voor mijn beslissing om bij RCL op te stappen was dat ik voor de wedstrijd tegen s' Gravenzande onterecht wissel werd gezet. De trainer geeft mij de schuld van de sleqhte resultaten. Hij ver wachtte van mij hetzelfde als vorig jaar, maar niet alleen ik maar de hele ploeg draait gewoon slecht. Ik heb nog een gesprek met de trainer en de voorzitter, maar wat mij betreft hoeft het niet meer". 11-8 in de derde periode) fungeerde ook verscheidene als kop van jut voor de smaakma kers van het treffen in de toekom stige Olympische stad. Service en blokkering, Jan Posthuma en Ed- Benne rolden als beste blok- nooi-coach, als tegenzet Marco Brouwers en Avital Selinger bin nen de fijnen stuurde. Het Martinus-duo gaf Oranje nieuw elan, ging gretig voorop in de felle slagwisseling, waaruit de Nederlandse equipe uitgeput maar zegevierend tevoorschijn kwam: 15-13. „De ploeg maakte even een pas op de plaats. Avital en ik ston- Sovjetunie op de den voor de taak het team over het de afgrond had gebracht dode punt te helpen. Dat lukte per- voorsprong van fect met onze agressieve speelwij ze", merkte Brouwers achteraf op. Terugblikkend op de toernooi- week constateerde Arie Selinger dat zijn selectie, zonder voorberei ding (vanwege competitiebelan- gen) afgereisd naar dit topevene- keerders uit de analyse-computer ment, uitstekend gepresteerd van de Zuidkoreaanse organisatie, heeft. „Afgezien van het feit dat we vormden de pijlers waarop Neder- de Verenigde Staten te weinig te- land de winst in de eerste twee sets genstand hebben geboden, is deel- speelstijl. Ten slotte hebben we er varen op welke onderdelen we zelf nog te kort schieten. Kortom, het is blauw-gelen, maar kon daarmee de nederlaag niet verhinderen: 4-1. De Algemene en Zuiderkwartier moesten vervolgens uitmaken wie zich met Pernix zou plaatsen voor de eindronde van zaterdag. Tot de rust ging de strijd gelijk op en bei de ploegen verzuimden de kansen af te maken. Theo van Leeuwen en Simone van der Kaay legden in de tweede helft de basis voor de 4-1 ze ge van Zuiderkwartier. een nuttig en leerzaam toernooi ge weest, waarop we met een tevreden gevoel kunnen terugkijken". Even leek het erop dat Vrienden schaar tegen Pernix voor een ver* rassing zou zorgen. „Als je zoveel mogelijkheden krijgt, verslapt je concentratie en help je de makke lijkste kansen om zeep", zo ver klaarde Geerten Breedveld het fa len in de afwerking van Pernix. Joost Poot scoorde de gelijkmaker voor Vriendenschaar en alleen door een beter doelsaldo dan Zui derkwartier eindigde Pernix als nog als poule-winnaar. Ons Eiland rook tegen het gedes- sillusioneerde De Algemene zijn kans om een puntje te behalen. Jacco van Weele toonde zich koel bloedig en bezorgde Ons Eiland vanaf de strafworpstip zelfs de 5-4 overwinning. JETSKE GOUDSMIT HAMBURG (SID) - Bij Hamburger SV wordt na de slechte prestaties van de laatste tijd in de competitie en de kansloze uitschakeling door Ajax in het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars rigoureus or de op zaken gesteld. Na het ontslag van coach Josip Skoblar volgde het heenzenden van de Joegoslavische doelman Mladen Prahja. Dieter Burdenski is zijn opvolger. De 36- jarige sluitpost zat dit seizoen bij Werder Bremen op de bank. Bur denski maakt zijn debuut pas op 21 november in de uitwedstrijd tegen Borussia Dortmund. Het bestuur van Bremen weigerde de reserve keeper voor de derby Hamburger SV-Werder Bremen, die zaterdag wordt gespeeld, vrij te geven. Bur denski speelde 475 wedstrijden in de bundesliga en droeg twaalf keer het nationale tricot. DONDERDAG 15.15-18.30 BBC 2: Internatio nal Tennis: Benson Hedges vanuit Wembley. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: golf-La Manga Trophy. 23.00-23.30 Ned 2: Studio Sport: met een reportage van uit het Zwitserse Zurich, waar de strafcommissie van de UE FA zich heeft beraden over het bomincident tijdens de voet balwedstrijd Nederland-Cyp- 23S30-00.30 SKY: Spaans com petitie voetbal. 23.35-00.30 SCH: Football. 00.25-01.15 BBC 2: Internatio nal Tennis: Benson Hedges vanuit Wembley. r zich toe trok. De Bulgaarse coach Todor Pi- perkov verbande aan het begin van de derde reeks zijn 'dubbele me ters' Ganev en Todov naar de bank zijn van deelname en viel voor de spelverdeling terug sche Spelen", op de sedert lang gepasseerde oude dit toernooi succesvol leerrijk geweest. We hebben onze krachten gemeten met en gewon- ploegen die al verzekerd dé Olympi- "We hebben de fantastische i s Florof. De forse omzetting leek stelling kunnen bewonderen die goed uit te pakken: 3-7. Totdat Arie Amerika onder alle omstandighe- Selinger, bij de ceremonie-proto- den etaleert 0 colair uitgeroepen tot beste toer- met de hedendaagse Aziatische ADVERTENTIE USK (ANP) - Na ruim acht en een halfjaar is de Europese bokstitel in kennis gemaakt het halfzwaargewicht niet meer in Nederlands bezit. Alex Blanchard realiseerde zich dat nauwelijks toen, een half uur na zijn zware ne derlaag door knock out tegen zijn Engelse uitdager Tom Collins, ein delijk de deur van de kleedkamer open ging. Wat verwezen op de hoek van tafel zittend en steunend tegen een kast had de 29-jarige Am sterdammer van zijn verzorgers ge hoord, wat er gebeurd was. Na twee minuten en 15 seconden in de tweede ronde lag Blanchard ge strekt op het canvas. De Belgische arbiter Bob Logist behoefde in fei te niet eens te tellen want het was duidelijk dat Blanchard na de rechtse hoek, die op zijn linker slaap en - jukbeen terecht kwam, niet meer in staat zou zijn voor de fatale tiende tel op te staan. „Ineens ging het licht uit. Ik voelde een stoot op de linker kant van mijn gezicht en nu zit ik hier in de kleedkamer". Blanchard toonde nauwelijks respect voor zijn tegen stander, de 32 jaar geleden op Cura cao geboren Collins, van wie hij elf maanden geleden in de Rijnhal in Arnhem vrij gemakkelijk op pun ten had gewonnen in een partij over tien ronden. „In negen van de tien gevechten win ik moeiteloos van zo'n jongen. Dit was dus ken nelijk die ene keer". In zijn 36e partij in zijn profcar rière, die op 8 januari 1979 in Rot terdam begon door een overwin ning met knock out (tweede ronde tegen de Westduitser Klaus Hein) leed Blanchard zijn eerste neder laag. Zijn eerste verlies liep hij op 15 november 1982 in het Sportpa leis Ahoy' in Rotterdam op toen hij een poging deed Rudi Koopmans als Europees kampioen te onttro nen. Anderhalf'jaar later verliet Blanchard in de Amsterdamse Edenhal wel als Europees kampi oen de ring toen hij de Fransman Richard Caramanolis in de zesde ronde knock out sloeg. Het verlies tegen de Engelse kampioen kost Blanchard veel geld. Na de ruim 40.000 gulden, die hem in Usk wachtte na zijn ver plicht op het spel zetten van de ti tel, zou hem op 11 december in West-Berlijn 70.000 gulden uitbe taald worden voor een vrijwillige titelverdediging tegen de in West- Duitsland wonende Turk Yilde- rim. Die partij is nu van de baan. Blanchard zal hard moeten werken om weer om het Europees kampi oenschap te mogen boksen. Manager Henk Ruhling, uiterlijk onberoerd door het zware verlies, stelde dat het minimaal een jaar zal duren voordat Blanchard weer in aanmerking komt voor een titelge vecht. „Collins moet binnen een half jaar zijn titel verdedigen tegen een nog aan te wijzen officiële uit dager. Dat mag Blanchard niet zijn. Wanneer dat gevecht is gehouden, kan Blanchard wel weer in aanmer king komen. Maar dan zijn wij ze ker alweer een jaar verder".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17