Beslissende ronde schoolstrijd Wij HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! Huisloze man op oorlogspad Getouwtrek rond openbaar onderwijs Warmond Veel illegaal vuurwerk in Leidse regio PAGINA 14 MaggBnamMmq DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 WARMOND - In december zal de gemeenteraad van War mond zich uitspreken over de uitslag van de enquête naar verlangd onderwijs. B en W zullen er geen voorstel bij doen, de gemeenteraad moet zelf maar zien. Eerder die maand komen openbaar onder wijs gezinde Warmonders bij een, op 10 december in 'De Zon' aan de Dorpsstraat. Ze willen hun getalssterkte peilen en de mogelijkheden nagaan tot stichting van een "andere" basisschool in het dorp, dat al leen een katholieke (De Leer- hoeve) en een protestants- christelijke (Oostergeest) school rijk is. De laatste en be slissende ronde in de school strijd is begonnen. In het plaatselijke huis-aan-huis- blad presenteren de twee initiatief nemers van deze bijeenkomst zich met een "oproep aan Warmonders die ook ander onderwijs willen". Hoewel de verhoudingen in de ge meenteraad al vast lijken te liggen, gaat het er in het Warmondse on- derwijswereldje toch om spannen. CDA en WD vinden de behoefte aan openbaar onderwijs onvol doende aangetoond. Ze wijzen er op dat de helft van de ouders niet heeft gereageerd op de enquête. De zwijgers zullen 'dus' wel tevreden zijn met de bestaande twee scho len, luidt de redenering. Maar ook al zou een meerderheid van de ge meenteraad niet bereid zijn een openbare school te stichten, indien ouders zelf een aanvraag indienen, dan zal Warmond er toch aan moe ten geloven. Zo staat het in de wet. De twee initiatiefnemers van de bijeenkomst in 'De Zon' zijn het voormalige raadslid van Progres sief Warmond, Gerard Slingerland, en Piet van der Vooren. In hun op roep zeggen ze dat het tijd wordt dat "de meest betrokkenen", ou ders dus die 'ander onderwijs' wil len, aan het woord komen. Het Oostergeest- en Leerhoevebestuur alsmede de dorpspolitici hebben bij diverse gelegenheden hun zegje al gedaan. Ouders zijn alleen nog maar in de enquête aan de beurt geweest. Iets meer dan de helft van de geênque- teerde ouders heeft gereageerd. Vijfenzestig van de 223 responden ten spraken een voorkeur voor openbaar onderwijs uit, 45 voor protestants-christelijk en 62 voor katholiek onderwijs. PW is tot nog toe de enige fractie die uit de cijfers concludeert dat er voldoende behoefte aan openbaar onderwijs bestaat om tot verdere actie over te gaan. Nu het initiatief voor de bijeenkomst in De Zon van minstens één PW'er uitgaat, zou de gedachte kunnen postvatten dat de progressieven in het Warmondse hun wil buiten de gemeenteraad om willen doordrijven. Piet van der Vooren verwerpt die suggestie met een driewerf "neen". Principieel "Dit heeft helemaal niets met PW te maken. Zelf ben ik niet gelieerd aan die partij. Ik ben wel plaatsver vangend burgerlid in een raads commissie maar niet namens wel ke partij dan ook. Ons initiatief vloeit voort uit de vergadering van de raadscommissie welzijn. Uit de enquête die daar is besproken, kwam een grote behoefte aan open baar onderwijs. Als ouder kun je dan gaan zitten wachten tot de ge meenteraad wat over die enquête zegt of je kunt zelf wat doen. Ge rard en ik waren aanvankelijk los van elkaar het een en ander van plan. Allebei wilden we antwoord geven op de vraag van de burge meester (die onderwijs in haar por tefeuille heeft, red.): 'Wat vinden ouders er nu verder van'. Overi gens ziet Gerard wat meer in alge meen bijzonder onderwijs, ik in openbaar onderwijs. Gerard is wel ouder, ik niet maar ik ben een prin cipieel voorstander van openbaar onderwijs, ik ben ook lid van de Vereniging Openbaar Onderwijs". Van der Vooren heeft inmiddels de aandacht van de VOO gevestigd op de Warmondse situatie. Van der Vooren noemt de VOO "extremer dan ik". "Zelf zou ik dit liever langs minnelijke weg, dus in goed over leg met het gemeentebestuur en dat van Oostergeest en de Leerhoe- ve regelen. De VOO daarentegen zegt: je moet het ijzer smeden als het heet is. Die vindt dat in het on langs door de gemeenteraad aan vaarde scholenplan 1988-1991 al re kening gehouden had moeten wor den met de aangetoonde behoefte aan openbaar onderwijs". Van der Vooren erkent dat er ve le beren rondlopen op die minnelij ke weg die hij wil gaan. In War mond groeit het besef dat er voor drie scholen een te gering draag vlak is. Voorstanders van openbaar onderwijs vinden dat de twee bij zondere scholen dan maar een of andere fusie moeten aangaan, maar daar voelen Oostergeest en De Leerhoeve geen klap voor. Van der Vooren: "Dat draagvlak is voor drie scholen, denk ik, te klein, ja. Maar het gaat er natuurlijk om: voor welke van de drie en dan kijk ik, met de enquêtecijfers in de hand, naar de protestants-christe lijke school. Dat die school haar hachje wil redden is logisch maar dat mag anderen er niet v?»i weer houden te proberen openbaar on derwijs naar Warmond te halen. Er wordt nu gezegd: laten die ouders die voor openbaar onderwijs zijn hun kinderen op een school in Oegstgeest of Sassenheim doen, maar dat kun je nu die behoefte aan openbaar onderwijs is aangetoond net zo goed tegen protestants- christelijke ouders zeggen". Beroepsprocedures Johan Goossens is beleidsmede werker basisonderwijs bij het hoofdbestuur van de in Amster dam zetelende Vereniging Open baar Onderwijs. Warmond is niet voorzien van een plaatselijke VOO- afdeling. Goosens zegt dat dat de VOO er geenszins van zal weerhou den Warmondse ouders te helpen in hun strijd voor openbaar onder wijs. Mocht de gemeenteraad wei geren een openbare school te stich ten of onvoldoende meewerken aan de stichting door ouders zelf van een school, dan begeleidt de VOO ouders bij eventuele beroeps procedures, aldus Goossens. Een collega van Goossens zegt dat het een goede zaak zou zijn wanneer Warmond een eigen VOO- afdeling zou krijgen. "Dat zou wel zo handig zijn". Initiatieven daar toe moeten echter van Warmondse ouders uitgaan. Het verbaast de VOO enigszins dat al die jaren dat deze discussie nu al woekert in het Warmondse, vanuit het gemeente huis nog nimmer contact is gezocht met de VOO. Alleen al over de vraag of er een enquête moest wor den gehouden heeft men in War mond drie jaar gedaan, weet de VOO-medewerker. Volgens Goossens zijn er "in principe" 80 handtekeningen van ouders nodig om de bal verder aan de rol te krijgen "en nog maar 50 als de volgende openbare school op vijf of meer kilometer afstand van de woonplek is gelegen". Dat moe ten dan wel handtekeningen zijn van ouders van kinderen tussen de vier en twaalf jaar. Goossens brengt zelf het War mondse scholenplan 1989-1991 ter sprake. Dat de Warmondse ge meenteraad unaniem heeft vastge steld "dat er geen plannen zijn voor de oprichting van een nieuwe school voor de periode 1988-1991" voordat er besluiten zijn genomen over de enquête, noemt hij "du bieus". En: "Ik heb de tekst van dat raadsbesluit nog niet gezien maar het kan bijna niet anders of er zit ten formele fouten in". Goossens zegt dat de raad alvo rens hij zo'n besluit neemt "moet kunnen aantonen dat er geen enke le behoefte aan openbaar onder wijs is en de enquête spreekt heel andere taal". De VOO'er Goossens had graag gezien dat een of andere formulering in het raadsbesluit was opgenomen waarin op het be staan van die behoefte wordt gewe zen. "Dan was het tempo wat opge schroefd want een aanvraag voor een openbare school kan nu op zijn vroegst in het scholenplan 1989- 1992 worden opgenomen". Gemeentesecretaris C. Zoete melk bestrijdt dat door het raads besluit alvast een voorschot op de discussie in december is genomen. "We waren eigenlijk zelfs te laat met het scholenplan, dat had al een paar maaden geleden aan de pro vincie moeten worden gestuurd. Los daarvan dienen aanvragen vóór nieuwe scholen 1 april binnen te zijn". VOO'er Goossens besluit zijn be toog met de opmerking dat uit di verse uitspraken van de Raad van State is gebleken dat de stichting van een openbare school nooit kan worden tegengehouden met het ar gument dat het voortbestaan van bestaande scholen erdoor in geaar wordt gebracht. "Vrijheid van onderwijs, hé", kent mevrouw A.P.E. Vielvoye- Kerkmeer, voorzitter van de stich ting katholiek onderwijs Warmond natuurlijk de wet ook. "Men moet inderdaad kunnen kiezen. Maar dat wil nog niet zeggen dat wij nu maar moeten samenwerken met de andere bijzondere school. Die der de school in Warmond, of dat nu een openbare is of niet, moet maar bewijzen dat drie te veel is. Wij gaan niet over tot welke actie dan ook. Dat zou niet reëel zijn. Vijfen negentig procent van de Warmond se kinderen zit nu op een van de twee bijzondere scholen. In het be drijfsleven geldt dat pas tot fusies wordt overgegaan als de een de an der nodig heeft. Welnu, Ooster geest en de Leerhoeve hebben el kaar niet nodig om te kunnen blij ven voortbestaan. Het zou toch te gek zijn voor woorden als wij moe ten fuseren ten behoeve van de kleinste school in Warmond". Maar stuurt u dan niet aan op een schoolstrijd? "Er is geen sprake van een schoolstrijd, er valt helemaal niks te strijden". Politie wil actie Wassenaarder voorzitter exportcliib SASSENHEIM/WASSENAAR - De Wassenaarder mr. K. de Kluis (51) is benoemd tot voorzitter van de in Sassenheim gevéstigde Dutch Japa nese Trade Federation (Dujat). De Kluis volgt J.H. de la Porte op, die in ju li overleed. De la Porte was in 1984 oprichter van de Dujat, die zich ten doel stelt de export van Nederlandse produkten naar Japan te bevorde- De Kluis is momenteel voorzitter van de raad van bestuur van de nv Ge meenschappelijk Bezit VRG. In deze functie is hij als im- en exporteur be trokken bij de handel met Japan. De Kluis is onlangs benoemd tot voor zitter van de raad van commmissarissen bij Abemy Holding bv in Sassen heim. Hij bekleedt bovendien een commissariaat bij Abemy Internatio nal Holding nv in Genève. Strijkijzer vergeten, politie gebeld... OEGSTGEEST - Een inwoner van Oegstgeest kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven toen hij bedacht dat hij zijn woning aan de Kennedy- laan had verlaten zonder het strijkijzer uit te zetten. Vanuit Utrecht belde hij de politie op. Bij controle bleek het strijkijzer op de ijzeren plaat van de strijkplank te staan. Omdat er geen brandge vaar dreigde, heeft de politie niet in de woning ingebroken. Een huisge noot van de man heeft enkele uren later alsnog het ijzer uitgeschakeld. Zwangere vrouw (21) aangereden LEIDERDORP - Een 21-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond aangere den op de kruising Laan van Ouderenzorg/Merelstraat in Leiderdorp. De vrouw reed op haar fiets over de Laan van Ouderenzorg. Een 27-jarige au tomobilist uit Oegstgeest reed vanuit de Merelstraat de Laan van Oude renzorg op en zag hierbij de fietster over het hoofd. De Leidse liep geen zichtbare verwondingen op. Omdat zij in verwach ting is, is ze voor controle overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. De huisloze Voorschotenaar A. Van Rooij bij zijn VOORSCHOTEN - Wanneer de Voorschotense burge meester zaterdag nog geen woning heeft voor een ge scheiden plaatsgenoot, gaat die plaatsgenoot op zijn stoep wonen. In een caravan. Sinds vrijdag staat die ca ravan op de parkeerplaats achter de Bloklaan. De twee weken daarvoor huisde Voorschotenaar A. van Rooij bij het Valkenburgse meertje. In die drie weken is de vochtigheidsgraad in het plastic huisje flink gestegen, de bitterheid van de be woner eveneens. "Ze laten me hier doodgaan", zegt de 58-jarige man, die al vele jaren vocht achter zijn longen heeft en in 1974 afgekeurd werd. In zijn werkzame ja ren heeft hij in de mijnen gezwoegd, ging hij vrijwillig naar Korea, Indonesië en Suriname en werkte hij als fotolasser. Eerst bij koppelbazen, later bij de Hanab. Hij verdiende goed en kreeg bij terugkeer uit Korea zelfs de burgemeester op de stoep, met de plaatselijke fanfare. Om hulp vroeg hij niet graag. 3 augustus 1987 schrééuwde hij om hulp, maar kon de gemeente niets doen. De eerste weken bleef hij nog in zijn gemeente woning; 3 oktober - kort voordat de scheiding werd uit gesproken - liet hij zich opvangen door plaatselijke fransiscanen. Het liep hier niet gesmeerd en na 23 dagen "waren mijn WAO-centen en doorheen". Hij kon best wat nachtjes bij familie blijven, maar wilde geen inbreuk op hun privacy doen. Bovendien had hij zoiets als: mij krijgen ze er niet onder. Het leven in de caravan blijkt echter moeilijk. In Val kenburg hebben jongens ingebroken, werd Van Rooij gedwongen een alarmpistool te kopen en stuurde de gemeente hem weg. De gaspitjes maken alleen het bo- venste deel van het huisje warm, het onderste deel wordt met de dag vochtiger. Zijn matras is gewoon nat, kleren ruiken muf en de ramen zijn een minuut na het zemen weer beslagen. Voor zijn behoeftes heeft hij een emmer en water haalt hij enkele honderden meters verderop, bij de sporthal. Zoveel mogelijk bezoekers van de parkeerplaats krijgen zijn verhaal te horen, naar de politie zwaait hij en ook nonnen ontkomen niet aan zijn tirades en droe vige vertelsels. "Je wilt praten, problemen spuien", zegt hij. "Vroeger kwam ik alleen in de kroeg om te kla verjassen, nu blijf ik er echt hangen". Een tweekamerwoning zou alles oplossen: "Dan kan ik mijn benen onder mijn eigen tafel steken. Mijn spul len heb ik al - van de kraak". Volgens Van Rooij staan alleen al in de buurt vijf kleine woningen leeg: een aan de Bloklaan en vier aan het Bijdorpse Kramsvogelerf. De woningen aan het Kramsvogelerf zouden bedoeld zijn voor jongeren en die aan de Bloklaan voor bejaar den. Van Rooij lacht om die woorden. "De man die in dat woninkje woonde, was 52, zes jaar jonger dan ik". Dagelijks staat hij Van Rooij bij de gemeente op de stoep en zaterdag bezocht hij het spreekuur van wet houder L. Marselis. De bestuurder bleek echter op va kantie. Volgens gemeentesercretaris H. Overbosch kent de gemeente het probleem, maar is het niet eenvoudig een woning toe te wijzen. "In de goedkope huursector is het in zijn algemeenheid moeilijk om snel een oplos sing te vinden bij een scheiding", zegt hij. Termijnen van een half jaar zijn eerder regel dan uitzondering. Dat er woningen echt leegstaan, ontkent hij. Die zullen heus wel aan anderen zijn toegewezen. REJGIO - De overlast van (illegaal) vuurwerk rijst nu, anderhalve maand voor oud en nieuw, al de pan uit. De rijkspolitie in dit dis trict heeft er de handen aan vol. "Het wordt elk jaar maar erger én eerder. De ellende begint nu al eind oktober. Vorig jaar was het tenmin ste nog half november", verzucht politievoorlichter R. Teijken. Tot haar verbijstering merkte de rijkspolitie dat er in de dorpen rond Leiden«zo'n twee weken gele den al vuurwerknallen te horen wa ren. Volgens Teijken gaat het om vuurwerk dat op illegale wijze wordt verkocht en, bijvoorbeeld, is ingevoerd vanuit Duitsland. Volgens de algemene politiever ordeningen is vuurwerkoverlast een zaak van de gemeente, niet x de politie. Maar het is wel laatstge noemde instantie die er met de re gelmaat van de klok mee wordt ge confronteerd. En in elke apv wordt een officiële verkooptermijn van vuurwerk aangehouden die dicht in de buurt van 31 december ligt. Teijken: "Dus alle vuurwerk dat nu wordt afgestoken, kan op geen en kele wijze op legale wijze zijn ver kocht". Echt aanpakken kan de rijkspoli tie de afstekers niet. Alleen de ver kopers kunnen worden gestraft. Dus bereidt de politie op een aan tal, uiteraard geheime, plaatsen in de regio acties voor om er achter te komen waar dat vuurwerk van daan komt. Teijken: "Want we wil leb dolgraag weten hoe het in de re gio terecht komt en waar het wordt verhandeld". De politiewoordvoerder zegt dat het om doorgaans "levensgevaar lijk spul" gaat: "Zware dondersla gen waar niet eens een behoorlijke lont aan zit en die dus direct wegge gooid moeten worden... Ze zijn zo zwaar dat er ontzettend veel letsel door kan ontstaan". Er zijn dit jaar "gelukkig" nog geen gewonden gevallen, maar, zegt Teijken, "ik denk eerlijk ge zegd dat we er vandaag of morgen mee worden geconfronteerd". ten van een boom heeft de Óegst- geester wethouder mevrouw T.L. Blom een centraal wonen project geopend in Haaswijk. Het gaat - heel uniek - om zeven huurwoningen, vier premie-A woningen, twee vrije sectorwo ningen en een gemeenschappe lijk huis - mét grote recreatie zaal. De woningen, die sterk in prijs en grootte verschillen staan rond een gemeenschappe lijke tuin. In 1983 ontstond het idee voor dit 'samen maar toch apart'-idee en toog een werk groep aan het werk. Uiteinde lijk werkten vijf partijen mee: de Vereniging van Huiseigena ren, de Verenigingen Centraal Wonen van Leiden en Oegst geest, de Woningbouwvereni ging Centraal Wonen en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De laatste tijd waren het vooral de bewoners die de handen uit de mouwen staken: zij werkten veel af in hun wo ningen aan het Anna Bijnshof. (foto Holvast) INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Vincent van Goghlaan in Oegstgeest is gisteren geluid- en videoapparatuur ont vreemd. De daders braken de ach terdeur open terwijl de bewoners niet thuis waren. Wij zijn Leidsch Dagblad krantenbezorgers en hebben het daarom slim bekeken; wij 'lopen' niet alleen de best gelezen krant in de regio, maar we verdienen er ook ons vaste zakgeld mee. Wil jij ook een eigen wijk, bel dan: 071-144941. De katholieke Leerhoeve-school in Warmond. De protestants-christelijke Oostergeestschool te Warmond. (foto's Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14