Ambtenaren weerspreken Deetman Delorean: veibijsterend verhaal van bezeten automan 81" -AUTO Sportwagen voor echte liefhebbers 'Kies Exact' van start Auto Allerlei Honda 'importeert' uit VS s,"PS0m 'Nepal schendt mensenrechten' Onvoldoende bewijs in Salem-affaire EEN NIEUWE START MET JAN VAN DEN BROEK JANvandenBROEK Geheime dienst Israel opnieuw in opspraak DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 TVR-S De echte liefhebber die zeventig mille heeft te verteren kan nu te recht bij Nimag in Heinenoord, die als TVR-importeur de 'S' in huis heeft gehaald. TVR Engineering Limited liet ruim een jaar geleden een ontwerp studie van de lage sportwagen zien op de autotentoonstelling van Bir mingham. Het resultaat was ver rassend: aan het einde van de show had de fabriek zestig orders ge boekt voor deze - op de voormalige TVR 3000 S geïnspireerde - 'klas sieker', waarvan de bouw nog moest beginnen. Nimag (die ook Suzuki impor teert) reageerde alert. Kort nadat in Engeland de produktie is begon nen wordt de wagen ook hier te koop aangeboden. De 'S' wordt grotendeels met de hand gemaakt. Het chassis bestaat uit stalen bui zen met kunststof beschermlaag, de carrosserie is van polyster. Licht, sterk en niet roestend. De 'S' heeft een 2,8 liter zescilin der injectiemotor van 160 pk. In 7 seconden uit stilstand naar 100 km/ uur en een topsnelheid van maar liefst 226 km/uur. Onafhankelijke wielophanging rondom met voor de uit de racerij bekend double- wishbone-constructie zorgt voor een goede wegligging. Ook de rest van het onderstel en de remmen zijn uiteraard aangepast aan de snelheden. De weekproduktie van de fa briek in Blackpool zal naar onge veer tien auto's per week worden opgevoerd. TVR-importeur Nimag levert naast de 'S' de al langer be staande 350i Convertible met Rover-motor 89.500). De auto's zijn de geesteskinde ren van Trevor Wilkinson, die in 1947 zijn eerste sportwagen bouw de op basis van een Alvis Firebird. Als merknaam koos hij TVR, afge leid van zijn voornaam. In 1949 ontwierp hij ook zijn eigen chassis. De motoren betrekt hij steeds van andere fabrieken. Samengesteld door Koos Post 'Studiefinanciering chaos' DEN HAAG (ANP/GPD) - Ook het personeel van de di rectie studiefinanciering in Groningen vindt dat de invoe ring van de nieuwe wet studiefinanciering tamelijk chao tisch is verlopen. De studiefinanciering is een georgani seerde puinhoop. Het computersysteem laat het afweten. De begeleiding van de mensen die met de computers moe ten werken laat te wensen over. Volgens de directie van de dienst studiefinanciering was voor invoe ring van het nieuwe beurzenstelsel drie jaar nodig, maar heeft zij toch toegegeven aan de politieke druk om de wet vervroegd op 1 oktober 1986 in te voeren. Hun uitspraken staat haaks op die van minister Deetman, die nog deze week be weerde dat er geen problemen wa- Dit oordeel geven drie ambtena ren van de Centrale Directie Stu diefinanciering in Groningen, die lid zijn van de dienstcommissie (dc), te vergelijken met een onder nemingsraad. Zij reageren op de berichten over de 'chaos in Gronin gen' in het blad 'Aanéén' van de ambtenaren AbvaKabo van deze week. Bij studiefinanciering wordt ge schat dat ongeveer vijfduizend beursstudenten echt in de proble men zitten, maar "dat zijn er na tuurlijk vijfduizend te veel", zo te kent het bondsblad op. Volgens de drie dc-leden moest men gaan werken met een nieuw computersysteem, maar een bege leidende cursus zat er niet in. Wel instructies, die men zelf moest uit pluizen en die bovendien binnen enkele weken waren achterhaald. Het ziekteverzuim op de afdeling die de beursaanvragen moet beoor delen is groot. Verscheidene men sen zijn al overspannen naar huis gegaan, aldus DC-voorzitter W. Witsenboer. Volgens de ambtenaren komt er nog veel meer narigheid op hun dienst af, zoals de inning van de 1030 gulden lesgeld die iedereen moet betalen. "Daar komen ook weer de nodige uitvoeringsproble men om de hoek kijken", aldus een ambtenaar. "Eerst nog eens zien hoe men dat oplost. Hopelijk heeft men iets van de te vroege invoering van de studiefinanciering geleerd" ZOETERMEER (GPD) - Aanleg en interesse spelen een belangrijke rol bij het kiezen van een vervolg studie na de middelbare school. Maar de kans op een baan moet bij die afweging een grotere rol gaan spelen. Dat zei minister Deetman van onderwijs gisteren toen hij het startsein gaf voor de campagne 'Kies Exact, kies een studie met perspectief. Om de opleiding voor leraar in een technisch vak aan trekkelijk te maken, hoeven stu denten aan de Pedagogisch Tech nische Hogeschool in Eindhoven volgend jaar geen collegegeld te betalen. Met de campagne 'Kies Exact, kies een studie met perspectief wil de minister stimuleren dat steeds meer jonge mensen kiezen voor een opleiding die uitzicht geeft op een technisch beroep of een oplei ding voor leraar exacte vakken. Vooral meisjes laten het op dit ter rein afweten. In het hoger tech nisch onderwijs is niet meer dan vijf procent van de studenten vrouw. Om de belangstelling voor deze lerarenopleiding te stimule ren, kondigde Deetman aan dat studenten aan dit instituut het ko mend studiejaar geen collegegeld hoeven te betalen. De hogeschool telt 500 volletijds- en 4500 deeltijd studenten, zodat met dat cadeautje een bedrag van bijna vier miljoen gulden is gemoeid. weg komt men bijvoorbeeld terecht bij de Autoglascentrale aan de Zoe- terwoudseweg in Leiden. Het opbrengen gaat gemakkelijk. Men heeft niet meer nodig dan een emmer met afwasmiddel met sop. een spons, een ontvetter en een kunststof spatel. Allereerst wordt de carrosserie vetvrij gemaakt. Met wasbenzine of een silikonevrije cleaner. Dan zeept men de opper vlakte met het schuim van het sopje in, haalt het rugmateriaal van het lijmvlak van de strip en smeert dat ook in met sop. Dankzij het sop kan de strip ge makkelijk op zijn plaats worden geschoven. Dan wordt met de spa tel schuim en lucht onder de strip weggestreken. Strook voor strook, van binnen naar buiten. Blijft er toch een luchtbelletje over, even met een speld doorprikken en gladstrij ken. Ten slotte wordt de bescherm laag onder een scherpe hoek bijna parallel aan de carrosserie) gelijk matig weggetrokken. Men behoeft geen kunstenaar te zijn om zo de auto levendig te kunnen aankle den. Meer Porsches Porsche breidt de viercilinder- reek uit. Van de deze maand ver schenen 944 turbo S met katalysa tor (250 pk - top 260 km/uur) zullen er maar duizend worden gebouwd. In januari volgt de 944 Cabriolet, gebaseerd op de 944 S. Alle vierci- linder Porsches worden in Neckar- sulm gebouwd. Twee miljoen Exact vier jaar, acht maanden en vier dagen na de lancering van dc kleine Peugeot 205 liep in fabriek in Mulhouse het 2.000.005ste exem plaar van de succesvolle serie van de band. Dit jubileumstuk was be stemd voor Japan, waar Peugeot sinds twee jaar actief is. Met succes (meent Peugeot). In de eerste drie kwartalen van dit jaar werden in Japan 900 Peugeots verkocht, vo rig jaar waren dat er 200. Z©lf 331*1 - Honda gaat in Amerika niet alleen auto's bouwen, maar ook ontwikkelen. «ai De eerste 'Amerikaanse' Honda wordt een coupé van de Accord. De eer- ste 3.000 wagens van dit model worden volgend iaar naar 'thuisland' Ja- 10 DfGnCjGn pan geëxporteerd. Maar al wordt de coupé daar verkocht, hij zal niet in Ja pan worden gebouwd. De nieuwe mode in de autowereld wordt 'striping' genoemd: het ver sieren van een wagen met aller lei strepen. Speciaal bij het merk behorende strepen of alle mogelijke andere kleurige strepen. Men vindt het kennelijk leuk de auto een eigen ge zicht te geven. Natuurlijk heeft de handel op die rage ingehaakt. Ook voor de doe- het-zelvers. Fasson Europe in Lei den maakt de strips, Ellermeyer in Almere 'importeert' ze en AutoArt geeft via telefoonnummer 071- 897784 op waar men die dingen kan kopen. Via die ingewikkelde De TVR-S: sportwagen voor de liefhebbers. In 1991 moet de totale export van in Amerika gebouwde Honda's naar diverse landen 70.000 auto's bedragen. Driekwart van de onderdelen van die wagens zullen dan ter plaatse worden gekocht. Om al die plannen te kunnen waarmaken gaat Honda de Amerikaanse investeringen fiks vergroten. De Japanners hebben nu al twee bedrijven in Ohio: een complete autofabriek en een vestiging, waarin alle voor die autofabriek benodigde gereedschappen worden gemaakt. Dat laatste genoemde bedrijf en de researchafdeling van de autofabriek zullen aanzienlijk worden uitgebreid. Daartoe is het bestaande Transpor tation Research Center of Ohio door Honda aangekocht. Op het terrein van dit aangekochte reserachcentrum worden al voorbe reidingen getroffen voor de bouw van een geheel nieuwe tweede fabriek. Daarmee alleen is al een investering van 380 miljoen dollar gemoeid. De eerste paal gaat in februari in de grond, de produktie moet in augustus 1989 beginnen. Het personeelsbestand in de verschillende Honda-vesti- gingen zal ook flink worden uitgebreid. Met de vergroting van de capaciteit van de al bestaande fabriek in Anna (Ohio) zal de totale Honda-produktie in de komende jaren 650.000 stuks op jaarbasis gaan bedragen. Dat John Z. Delorean (nu 62) een geniaal autobouwer was hadden ze bij General Motors al vroeg door. Op diverse posten was hij de jong ste uit de geschiedenis van het be drijf. Zijn ster steeg razendsnel. Hij zat al op de 'veertiende etage' van het hoge hoofdkwartier in Detroit en leek hard op weg naar de aller hoogste functie bij het allergroot ste concern ter wereld toen hij van ene dag op de andere ontslag nam. In zijn door de journalist Ted Schwarz sober geschreven levens loop vertelt hij waarom. Kort ge zegd: hij voelde zich bij GM niet happy en hij wilde zo graag zelf au to's gaan bouwen. Delorean geeft grif toe dat hij toen kapitale fouten heeft ge maakt. Hij heeft de moeilijkheden van het opzetten van een eigen fa briek grandioos onderschat, de aversie bij GM tegen zijn onderne ming gebagatelliseerd, vele ver keerde medewerkers aangetrok ken en de plaats van zijn bedrijf al even erbarmelijk slecht gekozen. Zijn fabriek stond in Noord-Ier- land in de frontlinie van twee par tijen, die al meer dan zes eeuwen onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Toch werd zijn exclusief model van roestvrij staal en met vleugel deuren een succes. Er ontstond veel vraag naar zo'n Delorean-auto. Maar de kostbare voorbereidingen hadden zijn financiële draagkracht ondermijnd. Toen er een stagnatie in de autoverkoop ontstond en de voorraden tijdelijk groter werden een jury van alle beschuldigingen vrijgesproken. Deloreans verhaal valt uiteen in drie delen. In het eerste schetst hij zijn carrière in Detroit en zijn dro men over een eigen fabriek. In het tweede geeft hij zijn visie op het drama dat zich rondom zijn fabriek en zijn persoon voltrok en in het laatste deel komen zijn rechtzaak, de verlossende uitspraak van de ju ry en zijn religieus beleven uitvoe rig aan de orde. De laatste twee delen laten zich lezen als een thriller. Zelfs al zou Delorean niet in alle onderdelen zich meer de juiste toedracht her inneren, dan nog blijft het - door een jury onderschreven - verbijste rende totaalbeeld overeind dat een gewone burger door 'het gezag' zo onder de zoden kan worden ge veegd. Want al was Delorean door zijn eigen loopbaan en die van zijn derde vrouw (een gevierd fotomo del) nog zo bekend, hij was op het moment van zijn arrestatie niets meer dan een bezeten zakenman met de moed der wanhoop op zoek naar middelen om een mislukking af te wenden. Maar hoe spannend en beangsti gend die laatste delen ook zijn, de beschrijving van zijn loopbaan bij General Motors intrigeerde mij het meest. Niet vanwege de successto ry op zichzelf. Het moderne Ameri kaanse sprookje van een loopjon gen die directeur wordt, kan men in alle mogelijke variaties tegenko men. Het waren meer Deloreans zijdelingse opmerkingen. John Z. Delorean Bijvoorbeeld over de Japanse auto's. De arbeidskosten zijn maar weinig hoger, meent Delorean. Het verschil zit in de bedrijfsvoering en de overhead. Het gemiddelde di rectielid in de Amerikaanse auto industrie verdient dertig keer zo veel als de gemiddelde arbeider. In Japan twaalf keer zoveel. 'Als je het aantal topfuncties in onze be drijven bekijkt is alleen dat ver schil al enorm'. Over de voorwielaandrijving. Delorean noemt dat 'een perfect voorbeeld van innovatie om de in novatie'. Voorwielaandrijving geeft volgens hem alleen maar meer ruimte, vooral in de kleine auto's. 'Geen enkele auto met voor wielaandrijving zal ooit zo goed be stuurbaar zijn als een goed gecon strueerde auto met achterwielaan drijving. Ik ben benieuwd hoe lang 's werelds beste auto's zoals Merce des, BMW, Porsche en Jaguar het zullen uithouden met een principe dat regelrecht ingaat tegen een po pulairder concept, dat bovendien wordt ondersteund door miljarden aan advertentiegelden van de in dustrie. Voorwielaandrijving is he laas het technologische equivalent van de staartvleugels in de jaren zestig'. Over service: 'Klanten vragen zelden iets onredelijks. Maar als zo'n klant niet met respect wordt behandeld verandert elk rammel tje of miniscuul foutje in een groot probleem'. Over Ralph Nader: 'Ik heb ge zien hoe General Motors deze om budsman probeerde kapot te ma ken omdat hij het had gewaagd kri tiek te leveren op de Convair, ter wijl de technici van GM zelf al had den gewaarschuwd dat het ont werp niet deugde'. En als laatste voorbeeld: 'Op de veertiende etage begon ik de reali teit van het leiden van een grote onderneming als werkelijk schok kend en ook als persoonlijk weer zinwekkend te ervaren'. K.P. Ontleend aan 'Delorean', het verhaal van een geniaal autohouwer verteld aan de journalist Ted Schwarz. Ver schenen hij Wever, prijs 27,50. raakte de Ierse fabriek prompt in geldnood. Delorean zegt bij herhaling dat zijn onbuigzame trots en mateloze ambitie de drijfveren waren achter de intensieve kapitaaljacht die hij toen inzette. Hij wenste geen mis lukking te accepteren. Hij was be reid waar dan ook geld vandaan te halen. Maar hij ontkent met de meeste nadruk dat hij zich daarbij ooit met misdaad heeft ingelaten. Volgens zijn verhaal werd hij toen door de FBI in de val gelokt. Volgens hem moeten ze met veel kosten en moeite de hinderlaag hebben gelegd, die het mogelijk maakte hem voor drugshandel te arresteren. Omdat de glans van de arrestatie van zo'n bekende figuur zou afstralen op degenen, die hem hadden gepakt: 'Dan komen wij op de cover van de Times'. Hoewel hij maar met moeite een advocaat kon betalen werd Delorean later door De auto waarvoor Delorean alles in de waagschaal gooide. (foto pr) BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE ZAANDAM - In regenkleding trotseerden kinderen in Zaandam gisteravond de herfstige elementen om, voor zien van lampionnen, zingend langs de deuren te trekken en wat lekkers in de wacht te slepen. (foto anp» DEN HAAG (ANP/IPS) - De rege ring van Nepal maakt zich schuldig aan schendingen van de mensen rechten. Dat meldt de internationa le organisatie voor de mensenrech ten Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. Vol gens de organisatie worden Nepa- lese burgers om politieke redenen opgepakt en gemarteld. Iedere pprtijpolitieke activiteit is in Nepal sinds 1960 verboden. De 'Wet op de Openbare Veiligheid' maakt het mogelijk mensen die dit verbod schenden maximaal drie jaar gevangen te houden, zonder enige aanklacht of vorm van pro ces. In het rapport geeft Amnesty voorbeelden van vakbondsleden, studenten en journalisten, die uit sluitend gevangen zijn gezet van wege het "op vreedzame wijze uit oefenen van het recht op vrijheid van meningsuiting en vergade ring". Minstens honderd mensen zitten om politieke redenen gevangen, al dus de organisatie. Onder hen zijn ook christenen, die op grond van een zeer strikte wetgeving in de Nepalese hindu-gemeenschap zijn vervolgd In de gevangenissen van het Hi- malaya-koninkrijk Nepal is marte ling een vaak voorkomende prak tijk om bekentenissen te krijgen van zowel 'gewone' criminelen als van politieke gevangenen, zo schrijft Amnesty. Politieke gevan genen worden volgens de organisa tie eveneens mishandeld. Dit jaar zijn zeker twee verdachten volgens Amnesty naar alle waarschijnlijk heid doodgemarteld.De mensen- ROTTERDAM (ANP) - In de olie- zwendel, die onder de naam Salem- affaire voor de Rotterdamse recht bank is gekomen, is te weinig be wijsmateriaal gevonden. De hoofd verdachte, een 61-jarige Rotter damse zakenman, is vrijgesproken van betrokkenheid van wat wel de grootste scheepsfraude aller tijden wordt genoemd. Tegen de man was drie jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de rechtbank is niet wettig en overtuigend bewezen, dat de hoofdverdachte in decem ber 1979 was betrokken bij de ver koop van een partij van bijna 200.000 ton ruwe olie aan het door een olieboycot getroffen Zuid-Afn- ka en dat die olie van diefstal af komstig was. rechtenorganisatie noemt het voor beeld van een na marteling overle den gevangene, die was gearres teerd op beschuldiging van diefstal JERUZALEM (AP/Rtr/DPA) - De Israëlische geheime dienst, de Shin Beth, staat opnieuw in het middelpunt van een schandaal. Drie ondervragers van de dienst zijn geschorst omdat ze hebben ge logen over de dood van een Pales tijnse gevangene na een verhoor. De Israëlische procureur-generaal Yosef Harish heeft gisteren een on derzoek gelast naar de dood van een Palestijn tijdens een ondervra ging door agenten van de Shin Bet. Hamdan overleed in juli tijdens zijn voorarrest. Twee dagen daar voor was hij aangehouden omdat hij lid zou zou van een onwettige organisatie, doorgaans een aandui ding van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. Het onderzoek naar Hamdans dood zal door Harish zelf worden geleid. Het is het eerst onderzoek dat volgt nadat er een rapport was verschenen waarin de geheime dienst Shin Bet wordt gehekeld vanwege haar ondervragingsprak tijken en omdat agenten van de dienst de afgelopen 16 jaar in getui genverklaringen stelselmatig heb ben gelogen. Het dagblad Yediot Ahronot het weten dat de zaak van Hamdan ook onderdeel was van dat onderzoek van rechter Landau en zijn com missie. De commissie-Landau werd in juni benoemd na twee af faires waarbij aan het licht kwam dat de Shin Bet wrede methodes heeft gebruikt om bekentenissen los te krijgen. De eerste affaire was de nasleep van een kaping van een pendelbus in 1984. Twee Palestijnse kapers werden door Shin Bet-agenten doodgeslagen. Aanvankelijke heette het dat de Palestijnen bij de overval op de bus om het leven wa ren gekomen. Later werd echter een foto gepubliceerd met daarop een Palestijn die werd afgevoerd De zaak kwam aan het rollen en de Shin Bet probeerde de schuld in de schoenen te schuiven van een lege rofficier. De tweede affaire was die van de luitenant Izat Nafso die zeven jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten wegens verraad en spionage. Nafso beweert echter dat hij is geslagen en zijn bekentenis onder dwang heeft afgelegd. Meer winst Shell DEN HAAG (ANP) - De netto winst van de Koninklijke/Shell Groep is in het derde kwartaal van dit jaar gestegen met 27 procent van 525 miljoen tot 667 miljoen pond (een pond is 3,35 gulden waard). In de eerste negen maan den steeg de winst ten opzichte van dezelfde periode van 1986 met 13 procent van 1788 miljoen tot 2025 miljoen pond, zo heeft de groep be kendgemaakt. De winst per aandeel van de Ne derlandse moedermaatschappij, Koninklijke Olie, nam in het derde kwartaal toe van 4,43 naar 5,38 gul den en in de eerste negen maanden van 16,03 naar 16,06 gulden. Maak nu kennis met Jan van den Broek. Dat betekent een nieuwe start voor uw auto Een goed contact dat startproblemen kan voorkomen. Laat uw accu gratis testen bij Jan van den Broek. De vakman, die uitsluitend accu's van het topmerk Prestolite levert Heel voordelig en met maar liefst twee jaar garantie. Wie start met Jan van den Broek, maakt kennis met service. Gun uw auto die kans op een nieuwe start! 42 vestiging- AUTOBANDEN-UITLATEN-SCHOKDEMPERS-ACCU S Profiteer van de extra voordelige aanbiedingen in onze Auto- info- Krant Niet ontvangen? Hij ligt klaar in onze vestigingen. BOVAG 40 tot 50 Amp. 32 tot 40 Amp. 50 tot 63 Amp. Plus het voordeel van "Tóp kwaliteit!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11