Onvoorbereid maand op zee 'Pas op met soft drugs' Voorlichtingsfilm 'Hasj, wat is dat eigenlijk?' De zwevende leeftijd tussen groot en klein Hoogste leeftijd Liesbeth Kok uit Zoeterwoude doet mee aan zeiltocht Duidelijke taal van Dalbello k'unw met Hoopvol Willibrord mavo wint schoolpersprijs WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA 19 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 IachtergrondI PAGINA VOOR JONGEREN (Wordt vervolgd) "Het hoeft niet per se ergens over te gaan, als het woord 'jeugdcul tuur' er maar vaak in voor komt. En 'kind' en 'jongeren' en 'jeugd'. Alles kan jeugdcultuur zijn, maar vaak betekent het he lemaal niets. Kijk hóe de jeugd is, als zij al is. Zie wat de jeugd maakt, als zij al maakt. En schrijf op waar de jeugd van houdt, als Sir Hugh Beaver is de man die in 1954 het plan opvatte om een boek met allerlei mogelijke re cords samen tes tellen. Met twee Londense heren, experts in het verzamelen van gege vens, ging hij aan de slag en in 1955 was het eerste Guinness Book of Records een feit. Sinds die eerste uitgave zijn er 50 miljoen exemplaren ver kocht en daarmee staat het Guinness Book of Records zelf in dit naslagwerk als het meest verkochte boek aller tijden waarop auteursrecht rust. Ter gelegenheid van het ver schijnen van de editie 1988 van de Nederlandse versie zullen wij de komende weken een aantal van die records melden. zij tenminste ergens van houdt". Dat is de opdracht die de ge heimzinnige Mister Tookniet geeft aan zeven nieuwsgierige tieners. Ze gaan op zoek naar het verschil tussen groot en klein en het 'grijze gat daar tussenin'. Is er wel zoiets als jeugdcultuur, of is dat iets wat door volwassenen is bedacht? In het boekje 'De zwevende leeftijd' kun je de resultaten van die gesprekken lezen. Volwasse nen die vanwege hun beroep iets met jongeren te maken hebben komen aan het woord. De jonge interviewers horen hun visie over jeugdcultuur - niet zelden met verbazing - aan. Sigrid heeft een ontmoeting met prof. dr. J.S. van Hessen in Bilthoven. Hij is jeugdsocioloog en weet alles van jeugdculturen, jeugdsubculturen en jeugdsub- structuren. Sigrid hoort zijn in gewikkelde verhalen aan en denkt er het hare over. 'Zou de professor ooit een popconcert meegemaakt hebben?' "Waarom zouden jongeren iets speciaals zijn?" vraagt acteur John Buysman zich af. Met de voorstelling 'Jenever en banaan' stelt hij zich de vraag - en de an dere leden van toneelgroep de Zwarte Hand - of jeugdtheater wel bestaat. "Ze worden doodge gooid met jongeren-dit en jonge ren-dat. Wat weten wij dertigers van jongeren?" Na een dag op pad geweest te zijn komen de zeven intervie wers en Mister Tookniet weer bij elkaar. Ze praten nog wat na over de gesprekken die ze gehad heb ben. Veel vragen over 'jeugd' en 'jeugdcultuur' zijn niet beant woord. Toch zijn ze het met el kaar eens dat de verschillen tus sen jong en oud maar klein zijn. 'Het begrip 'jeugdcultuur' komt voort uit de volwassencultuur. Een heleboel volwassenen weten niet meer wie ze vroeger waren en gaan daarom boekje lezen over jeugd en kindercultuur'. 'De zwevende leeftijd' is een heel vermakelijk boekje dat te le zen is als roman. Het is geschre ven in opdracht van 'Janzeuven', het centrum voor Jeugdwerk in Zuid-Holland, ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum. Veel wijzer wordt je er echter niet van. Zijn jongeren nu een 'soort apart', of niet? Misschien iets om eens over na te denken. ERNA STRAATSMA 'De zwevende leeftijd' door An- nerieke Goudappel; uitgeverij: El- mar; prijs: 19,50. De hoogste officieel vastgestelde leeftijd die een mens ooit heeft bereikt, is 120 jaar en 237 dagen, door Sjigechijo Izoemi uit Asan op het eiland Tokoenosjima, 1320 kilometer ten zuidwestèn van Tokyo, Japan. Hij werd op 29 juni 1865 aldaar geboren en als 6- jarige geregistreerd in de eerste Japanse volkstelling (1871). Hij stierf op 21 februari 1986, na een longontsteking te hebben opge lopen. De oudste levende per soon na Izoemi's dood is nog niet met zekerheid vastgesteld, maar dat is waarschijnlijk de 113-jari- ge mevrouw Mamie Eva Keith, geboren in Anna, Illinois (Vere nigde Staten), op 22 maart 1873. UTRECHT (GPD/ANP) - In op dracht van de Consultatiebu reaus voor Alcohol en Drugs in Nederland en het afkickcentrum Jellinek uit Amsterdam is een voorlichtingsfilm over het ge bruik van hasj door jongeren ge maakt. De film, heeft als titel: 'Hasj, wat is dat eigenlijk?'. Het effect van het roken van de soft drugs hasj mag niet worden onderschat, zeggen de medewer kers van de Consultatiebureaus voor Alcohol én Drugs (CAD's). Tot nu toe is weliswaar weinig onderzoek gedaan naar de gevol gen, maar met enige zekerheid is te stellen datje weerstand tegen infectieziekten afneemt. By vrouwen loopt de vruchtbaar heid terug en het roken van hasj tast het longweefsel erger aan dan 'gewoon' roken. Hasj is niet lichamelijk verslavend zoals bij voorbeeld heroïne, maar bij veel vuldig gebruik wordt je er wel geestelijk afhankelijk van. Mede om deze reden hebben de CAD's de voorlichtingsfilm laten maken. Op 18 november wordt die voor het eerst ver toond tijdens een studiedag voor onderwijzers in Utrecht. De CAD's willen een zo objectief mogelijk beeld geven van de goe- wijl de Sandinisten dat niet van plan waren. Daarom heeft Reagan steeds geprobeerd de Sandinisten weg te krijgen en verleende daarvoor onder meer ruime fi nanciële steun aan de Contra's. De bereidheid van Ortega om uiteindelijk toch te gaan pra ten met de Contra's biedt ook de mogelijkheid dat in de naas te toekomst de relatie tussen Nicaragua en de Verenigde Staten wat opknapt. Dat zou zeker in het voordeel van de bevolking zijn die tot nu toe zeer heeft te lijden van het onophoudelijke geweld. Dat laatste geldt trouwens even eens voor de bevolkingen van El Salvador, Guatemala en Honduras waar linkse rebellen rechtse regeringen bestrijden. De toestand in Costa Rica is, vergeleken daarbij, een gunsti ge uitzondering. De bevolking leeft in betrekkelijke rust al heeft een stroom vluchtelingen en druk van de Verenigde Sta ten het land van Oscar Arias niet onberoerd gelaten. Arias heeft gezegd zich ervoor te zul len inzetten dat de vredige om standigheden in zijn eigen land ook ten deel zullen vallen aan de andere Middenamerikaanse landen. Met zijn vredesplan van sep tember heeft hij in elk geval een heel belangrijke stap in die richting gezet. Maar het zal nog heel wat praten en moeizaam schipperen vergen voordat er van een werkelijke vrede in het gebied sprake zal zijn. BERT PAAUW de en slechte kanten van hasjge bruik door jongeren tot achttien jaar. Dat gebruik neemt volgens de CAD's toe doordat hasj tegen woordig gemakkelijk verkrijg baar en bovendien niet duur is. Gemiddeld ruim vier procent van de Nederlandse jongeren heeft ervaring met hasj. In totaal gebruiken zo'n 800.000 Neder landers met enige regelmaat hasj. Hasj versterkt je gevoelens. De CAD's vinden het gebruik ervan niet te combineren met school, werk en deelname aan het ver keer. Je concentratievermogen neemt door veelvuldig gebruik af, vergeetachtigheid komt er voor in de plaats. De voorlichtingsfilm 'Hasj, wat is dat eigenlijk?' laat zien waar de hasj vandaan komt, hoe deze tot plakken wordt verwerkt en hoe het wordt gerookt. In de film komen veel jonge en oude hasj-rokers aan het woord over hun ervaringen: op welke leeftijd zij voor het eerst rookten en waarom. Dat blijkt om uiteenlo pende redenen te zijn. Om span ningen kwijt te raken, uiti verve ling, of om het prikkelen van de fantasie. De hardrockformatie Marillion speelde maandag en dinsdag in in Ahoy. In het voorprogramma stond de Canadese Dalbello. In Neder land is deze dame niet erg bekend maar op vaderlandse bodem is ze ja renlang een succesvol discozangeresje geweest. Totdat ze daar genoeg van had en het roer finaal omgooide. Samen met de voormalige gitarist van David Bowie, Mick Ronson, sloeg ze een nieuw muzikaal pad in. In 1984 verscheen het resultaat van die samenwerking, de elpee 'Whomanforsays' (Woman fources). Lisa Dalbello's gezicht staat in oorlogskleuren geschilderd op de hoes, heel toepasselijk bij de stevige muziek en de strijdbare, feministische teksten. De aanval wordt onder meer geopend op huwelijk, incest en religie. De. nieuwe langspeler van Dalbello is zojuist verschenen en heet kortweg 'She'. De produktie is dit keer in handen van Rupert Hine. Opnieuw een plaat waarop Dalbello duidelijke taal spreekt. Haar plot seling gedaantewisseling blijkt definitief te zijn. jt/MllMelrd Uwen'. Zetfntek1.-- oil iu'ef... üm Hm biedt In Midden-Amerika zijn de laatste maanden hoopvolle ontwikkelingen aan de gang. Sinds de presidenten van Nica ragua, El Salvador, Honduras en Guatemala in september een vredesvoorstel van de pre sident van Costa Rica, Oscar Arias, ondertekenden, is er ein delijk enig uitzicht op verbete ring van de omstandigheden in genoemde landen die al jaren worden geteisterd door uit- zichtsloze burgeroorlogen. Arias, die voor zijn initiatief vorige maand de Nobelprijs voor de Vrede ontving, heeft onder meer voorgesteld dat er in de verschillende landen ver zoeningscommissies worden opgericht die een staakt-het- vuren tussen de strijdende par tijen moeten bewerkstelligen. Daarnaast moeten persvrijheid en andere burgerrechten wor den hersteld. De stappen die de regering van Nicaragua tot nu toe heeft ondernomen springen vooral in het oog. Het revolutionaire be wind van president Daniel Or tega, dat in een economische wurggreep wordt gehouden door de Verenigde Staten, Oorlogssiachtoffers in Nicaragua lopen mee in een demonstratie voor de vrede. heeft al voor een flink gedeelte de bepalingen in het voorstel- Arias uitgevoerd. Het afgelopen weekeinde kwam Ortega zelfs met de me dedeling dat hij via een bemid delaar ook wel wil onderhan delen met de rebellen, de zoge naamde Contra's. Tot voor kort wees hij dergelijke onderhan delingen altijd resoluut van de hand. De Contra's, die worden gesteund door de Amerikaanse president Reagan, proberen het bewind van Ortega omver te werpen, zonder al te veel succes overigens. Reagan is zeer gebeten op de regering van Nicaragua die veel te links is naar zijn zin. Ze ven jaar geleden grepen de hui dige regeerders van de Sandi- nistische partij na een verbe ten jarenlange guerrilla tegen de rechtse dictator Somoza de macht. Dat was een tegenslag voor Amerika omdat Somoza altijd 'braaf' naar de pijpen danste van de Amerikanen ter- In het televisieprogramma 'De eerste de beste' werd vorig jaar een oproep gedaan. Gezocht werden Nederlandse jongeren die mee wilden doen aan een zeiltocht naar Australië. Onge veer 3000 enthousiastelingen meldden zich aan bij de Stich ting STAN (Sail Training Association the Netherlands). Na een uitvoerige selectieprocedure bleven 99 uitverkorenen over die verdeeld over negen groepen allemaal één etappe van de reis mogen meemaken. Liesbeth Kok uit Zoeterwoude is één van de gelukkigen. Op 8 december vertrekt ze naar Perth in Australië. Per vliegtuig wel te verstaan, want alle deelnemers doen maar GOOT ab?êileéVchatPPmeeeanDede23e SE Erna Straatafma lange schoener Abel Tasman is op 27 juni vertrokken uit de ha- den omda* net project wordt ge ven van Delfzijl. Op 24 juli 1988 sponsord. Wel veel inderdaad wordt het schip in deze haven drieduizend gulden, maar voor- weer terug verwacht, na een reis lopig heb lk het ®eld Seleend van om de wereld in 392 dagen. In m«n ouders. Dat betaal ik nog Australië doet de Abel Tasman wel ,eens temS, af en toe heb ik mee aan wedstrijd met een hele- een baantje. Nu dus niet want ik boel andere schepen uit andere 2lt het examenjaar, 6 vwo op het landen. Als Austalië is aange- Bonaventuracollege in Leiden", daan gaat de tocht (dan pas op de vertelt Liesbeth. helft) via Zuidamerika (Panama) Hoe moet dat dan met school? en de Bermuda-eilanden weer te- In de üJd dat Liesbeth weg is rug naar Nederland. worden namelijk net de school- onderzoeken gehouden. Down under "De rector vond het hartstikke De zeiltocht en evementen in leuk dat ik meeging. Hij heeft Australië hebben te maken met eenspwiale regeling voor mij ge- de viering van de 200ste verjaar- trotten. Ik kan de schoolonder- dag van de eerste Europese im- zoeken nu doen als ik terug- migratie naar dit werelddeel. Die kom", verjaardag valt op 26 januari. (De Nederlander Abel Tasman ont- SlODGnd hè dekte in 1642 dit verre eiland „f, down under. Op 24 november ,Wat haar precias te wachten van dat jaar zette hij voor het ft?at1™v,die maa"d °P.ze%wee eerst voet aan walLiesbeth nog niet precies. Er zal flink gewerkt moeten worden Het eerste elftal ging op 27 juni aan boord, dat is wel duidelijk, van dit jaar naar Tenerife. Daar "We hebben ons niet voorbereid werd de bemanning vervangen op de i^eis. Het is ook helemaal door een nieuwe, per vliegtuig niet vereist dat je kunt zeilen. Ik 'aangevoerde' ploeg. Deze nieu- heb vroeger wel wat zeillessen we bemanning kreeg een maand gehad in een klein bootje op het de tijd om naar Lüderitz (aan Braassemermeer, maar ik weet zuidkust van Afrika) te varen. dat er ook mensen meegaan die Het derde elftal zette omstreeks nog nooit gezeild hebben. Op zee 26 september koers richting Fre- heb ik ook nog nooit gezeild, mantle, aan de westkust van Au- Vier uur slapen en vier uur aan stralië. boord, zó moeten we die maand In deze plaats komt Liesbeth doorbrengen. Slopend hè. Ik ben Kok (17) op 12 december aan wel benieuwd hoor. We moeten boord. Met tien andere jongeren ook zelf steeds berichten zenden in de leeftijd van 16 tot en met 25 naar Radio Scheveningen". jaar vaart de Abel Tasman dan De overige tien bemanningsle- naar Melbourne, in het zuiden den kent Liesbeth nauwelijks, van Australië. Eén keer hebben ze elkaar ont- Leuk natuurlijk zo'n maandje moet. "Om eens kennis te maken ver weg, maar wie betaalt die reis zijn we toen uit eten gegaan. An- eigenlijk? ders ken je elkaar helemaal niet "De reiskosten moetje zelf be- als je vlreg gaat", talen, dat is 3000 gulden. De ove- Volgens Liesbeth zijn er veel rige kosten kunnen betaald wor- leerlingen op het Bonaventura college die wel mee hadden wil len doen aan de zeiltocht. "Ik ken een heleboel mensen die zich ook hebben aangemeld, maar die zijn allemaal afgewezen. Die in schrijving was eigenlijk een soort sollicitatie. Je moest een brief schrijven waarin je uitlegde waarom je zo graag mee wilde. Wat ik er in gezet heb? Nou, dat ik het leuk zou vinden om nieu we werelddelen te ontdekken met een groep mensen en zo. Je kon kiezen uit één van de negen etappes. Ik heb gekozen voor de vierde omdat Australië het verst is, dat vind ik het leukst. Als we in Australië zijn is het daar zo mer, lekker warm. Alhoewel ik laatst gehoord heb dat de ergste stormen daar in december voor komen..." NOORDWIJK - De rooms-katholieke Willibrord mavo uit Noordwijk heeft zaterdag voor de tweede achtereenvolgende keer de schoolpersprijs van het openbaar vervoer gekregen. Die prijs wordt elk jaar uitgereikt door de Nederlandse Spoorwegen en de Koninklijke Nederlandse Vereniging en Transport onderneming. De redactie van de Duinroos kreeg een beker en een bedrag van 500 gulden uitgereikt. De eerste prijs voor het schrijven van een artike lenreeks in de schoolkrant over het openbaar ver voer moest dit jaar gedeeld worden met een school uit Haarlem, de Schoter scholengemeenschap. In totaal deden ongeveer 90 scholen mee aan de wedstrijd. "Maar 10 of 11 scholen daarvan hadden serieus hun best gedaan", vertelt Thijs den Otter (14) 'Is reclame in het openbaar vervoer kunst?', luidde de Vraag voor de deelnemende redacties. De redactie van Duinroos besteedde uitvoerig aandacht aan dit onderwerp. Sander Plug (14) en Thijs den Otter hielden een enquête onder de win keliers in de Leidse Breestraat over het afsluiten van deze straat voor het verkeer. Redactielid Marco van Duyn uit de tweede klas hield een.interview met een buschauffeur van de NZH over vandalisme in de bus (Vraag: Wat voor mensen zijn vandalen? Antwoord buschauffeur: "Hoofdzakelijk school jeugd die kliedert op banken en jongens die uit de disco komen die dingen vernielen".) Ook werden enkele artikelen gewijd aan het onderwerp 'open baar vervoer in 2100'. De prijs van 500 gulden zal besteed worden aan het maken van een dagtocht. Gedacht wordt aan het maken van een excursie naar de radio- en televi- sestudio's in Hilversum, maar helemaal zeker is dat nog niet. Ruim een maand hebben de acht redactieleden van de Duinroos gewerkt aan de special over het openbaar vervoer. "Elke week zijn we er ongeveer twee uur mee bezig", vertelt Mireille Beuk (15). "Het is een soort hobby". De meeste redactieleden zijn niet serieus van plan met schrijven later hun brood te verdienen. "Af en toe is het echt zenuwen- werk", zegt Sander Plug (14). "Ik word het liefst ste wardess", zegt Roosje van Vugt (14) "maar mis schien ga ik toch de journalistiek in.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19