Tijdelijke opvangadressen voor asielzoekers in Katwijl 'Het moeten wel poppen blijven' Hazerswoudse maakt kinderpoppen naar levend model Sneeuwschuivers en brandweer in actie tegen bietenmodder Kunstenaar wil 'exotisch' waterplein in Hazerswoude Raad tegen snelle tariefsstijging Alphen bij dure gemeenten PAGINA 14 Will REGIO WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 HAARLEMMERMEER - De we gen in grote delen van noordelijk Noord-Holland zijn in de loop van gisteravond spiegelglad geworden door de lichte regenval op de dikke lagen modder en bladeren, die er de afgelopen weken door de bie ten- en koolcamapagnes op terecht zijn gekomen. Volgens een politie woordvoerder werd het in de loop van de avond "een puinhoop" met tal van lichte aanrijdingen en slip partijen. Enkele wegen moesten tijdelijk worden afgezet. Ook in Zuid-Hol land werden de wegen op een aan tal plaatsen spekglad, zoals bij voorbeeld de IJ weg tussen Nieuw- Vennep en Hoofddorp die van nacht werd afgesloten. Vanmorgen waren ook de Rijnlanderweg en de Vijfhuizerweg in de Haarlemmer meer vrijwel onbegaanbaar. Er de den zich daardoor vanmorgen drie lichte aanrijdingen voor, waarbij twee lichtgewonden vielen. Volgens een politiewoordvoer der worden de boeren die verant woordelijk zijn voor de vervuiling van de wegen opgespoord en be keurd. In de loop van de dag zou de brandweer van de Haarlemmer meer proberen de wegen schoon te spuiten. Ook de gemeentelijke dienst openbare werken werd inge schakeld. Zij gingen aan het werk met sneeuwschuivers om een eind aan de overlast te maken. De poli tie van Haarlemmermeer waar schuwt dat de gladheid zal voort duren zolang de motregen aan houdt. HAZERSWOUDE - Als het aan beeldend kunstenaar Lucien den Arend ligt, wordt het Ambachts plein in Hazerswoude veranderd in een waterplein. Z(jn idee voor de herinrichting van het nu wat doods aandoende parkeerterrein, voor ziet namelijk in de aanleg van een vijver met moerasbomen. Hiermee zou Hazerswoude een 'uniek kunstwerk' kunnen krijgen. De le den van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleken hier gisteren tijdens de vergadering wel voor te voelen, evenals de leden van de culturele raad die aanwezig Den Arend heeft zijn idee uitge werkt in samenwerking met een stedebouwkundig bureau. Het plan dient twee doelen. Niet alleen zorgt het voor de broodnodige ver fraaiing van het plein, maar ook gaat het de verzakkingen tegen die nu steeds ontstaan door inklinking van de veengrond. In zijn toelich ting zei Den Arend gisteren bewust te hebben gekozen voor een wat 'exotisch' plan: "Het Ambachts plein is een wat vreemd element in de Hazerswoudse lintbebouwing, waar de waterlopen haaks op staan. Teruggaan naar die oor spronkelijke structuur was door de bebouwing niet meer mogelijk. Daarom heb ik gekozen voor ver sterking van dit uitheemse idee". De vierkante vijver van dertig bij dertig meter, die de kunstenaar heeft bedacht, krijgt enkele meters uit de oever een richel, waarin moe- rascypressen worden gepoot. Deze uit de Verenigde Staten afkomsti ge bomen, die een hoogte van on geveer twintig meter kunnen berei ken, kleuren in de herfst dieprood en stoten in de winter het blad af. De boom vertoont overeenkom sten met de in het sierteeltgebied bekendere Metasequoia. De richel verdwijnt uiteindelijk als de bo men luchtwortels gaan vormen, die enigszins doen denken aan een om gekeerde druipsteengrot. De vijver wordt omzoomd door een schuin aflopend grastalud. In de hoeken van het vierkant wil Den Arend vier kleine muurtjes plaat sen. Een dergelijk element wil de kunstenaar ook laten terugkomen bij de ingang aan de Dorpsstraat. Den Arend heeft verschillende plaatsen aangegeven, waar de vij ver op het plein kan worden aange legd. Dat kan zowel aan de westzij de, met een korte baan voor het doorgaande verkeer, als aan de oostzijde, vlak voor twee horecabe drijven. Zijn voorkeur gaat uit naar de laatste mogelijkheid, die ook iets meer ruimte biedt, omdat het 'natuurkunstwerk' dan zowel van uit de Dorpsstraat. KATWIJK - De gemeente Katwijk zal het ministerie van wvc alsnog laten weten dat zij woonruimte beschikbaar stelt voor asielzoekers die nog niet over definitieve ver blijfsvergunning beschikken. Het besluit van B en W om alleen huizen beschikbaar te stellen voor asielzoekers- die permanent in ons land mogen blijven wonen, wordt daar voor gewijzigd. De rijksoverheid heeft voorlopig geen be hoefte aan blijvende huisvestingsmogelijkheden, maar wel aan tijdelijke opvangadressen. De enige manier om ondanks de woningnood in de gemeente toch iets te doen voor asielzoekers is het deelnemen aan de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA), die al leen geldt voor asielszoekers s de aanvraag v gunning nog handeling is. In principe wil het ministerie met de gemeenten volgende jaren zou dat bijvoor beeld 2 of 3 promille kunnen zijn. Doordat gemeenten op basis van vrijwilligheid aan de regeling deel nemen, kunnen deze percentages definitie- door het rijk echter niet worden af- i be- eenkomsten aangaan m. Elke opvangplaats dan ook welkom, aldus de ambtelijke nota die inmiddels door Dat blijkt uit een ambtelijke nota die morgenavond wordt behan deld door de raadscommissie voor zorg, volksgezondheid en econo mische zaken (zve). Katwijk zal hiet het ministerie van wvc waar schijnlijk een contract aangaan voor een periode van vier jaar, de periode die het gemiddeld duurt voordat een asielverzoek is afge handeld. Hoeveel woningen er be schikbaar worden gesteld is nog niet bekend. In de nota wordt ge sproken over zes huizen waarin dan ongeveer 18 asielzoekers zou den kunnen worden onderge bracht, maar definitief is dit aantal nog niet. Het gemeentebestuur van Kat wijk wilde aanvankelijk niet mee werken aan de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) van het minis terie omdat de kustplaats geen wo ningen beschikbaar had en de bij drage van het rijk niet kostendek kend was. Uit recente berekenin gen en een nadere toelichting van wvc kan echter worden opgemaakt dat de opvang van asielzoekers Katwijk geen geld hoeft te kosten. Ook het argument van onvoldoen de huisvestingsmogelijkheden is inmiddels achterhaald. B en W maakten immers al in oktober be kend dat er wel een aantal huizen kon worden vrijgemaakt voor de opvang van asielzoekers die per manent in ons land mogen blijven wonen. Kerngemeente Voor de opvang van asielzoekers die in ons land mogen blijven geldt een andere regeling dan voor de groep die in afwachting van de be slissing op de asielaanvraag in ons land verblijft. Om als 'kerngemeen te vluchtelingen' te worden aange wezen, moet een gemeente con stant minstens dertig plaatsen be schikbaar hebben om deze vluch telingen op te nemen. Hiervoor worden door wvc gemeenten met zogenaamde rijksvoorkeurwonin- gen benaderd. Ook Katwijk kent dergelijke rijksvoorkeurwoningen, maar die worden bewoond door rijksambte naren en andere inwoners van de kustplaats. Het benutten van deze huizen voor asielzoekers waarvan bekend is dat ze hier mogen blij ven, is verder ook niet aan de orde omdat de rijksoverheid momenteel over voldoende van deze plaatsen beschikt. De beslissing die B en W van Katwijk in oktober namen om alleen definitieve huisvestingsmo gelijkheden aan te bieden, is vooral om deze laatste reden dan ook niet uitvoerbaar. aantal opvangplaatsen afhankelijk wordt gesteld van het aantal het B en W van de kustplaats is overge- Het ligt dan ook voor de hand dat Katwijk zich bij het vast- In het eerste jaar zou dat 1 stellen van het aantal plaatsen promille zijn of m het geval van - - - Katwijk 39 personen. In de daarop- Prijsverhoging camping Zuidduinen moet geleidelijker KATWIJK - Het voorstel om de ta rieven van het Kampeerterrein Zuid in Katwijk na de renovatie zo snel mogelijk te verhogen, is on aanvaardbaar. Dat bleek gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor vorming, recreatie en ontmoeting (vro) van de kustplaats, waar een meerder heid van de leden zich uitsprak te gen een sterke tarievenstijging bin nen maximaal twee jaar. De raadsleden noemden de ver hoging van de prijzen met 40 tot 70 procent niet in verhouding met de huidige tarieven van het kampeer terrein. Een geleidelijke verhoging verspreid over vier jaar, zoals aan vankelijk ook de bedoeling was, werd wel acceptabel genoemd. De commissie boog zich gister avond over de nota kampeertarie- ven 1988, waarin tevehs een aantal voorstellen waren opgenomen voor het toekomstig beheer van het Kampeerterrein Zuid. De camping ondergaat momenteel een grote opknapbeurt. De bestaande be bouwing wordt vrijwel volledig vervangen door nieuwbouw en de voorzieningen op het terrein wor den gemoderniseerd. Met de reno- vatie is een bedrag van 1,9 miljoen gulden gemoeid. In de nieuwe situatie zullen op het terrein in de zuidduinen kavels ter grootte van 70 vierkante meter worden uitgezet, waardoor een eenheidstarief kan worden inge voerd. In de huidige situatie is de prijs afhankelijk van de grootte van het onderkomen van de sei- zoenkampeerders, waardoor er wel vijf verschillende tarieven worden gehanteerd. "Het nieuwe systeem is rechtvaardiger", zei wethouder A.C. Berkheij gisteravond, "want iedere kampeerder beschikt over evenveel ruimte. Verder wordt ook de controle op de tarieven aanmer kelijk eenvoudiger". Elektriciteit De meeste seizoenkampeerders op het Kampeerterrein Zuid be taalden dit jaar nog een bedrag tus sen de 890 en 1090 gulden. Na de re novatie zullen deze tarieven waar schijnlijk worden opgetrokken tot 1530 gulden. Wethouder Berkheij hield daarbij overigens een slag om de arm omdat alle financiële conse quenties van de renovatie i teel nog niet kunnen worden i ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen blijkt in de categorie van plaatsen met 50.000 tot 70.000 in woners tot de 'kopgroep' van duur ste gemeenten te behoren. Althans als het gaat om het in rekening brengen van onroerend-goedbelas- ting, rioolrechten en afvalstoffen heffing. Dit blijkt uit een onder zoek dat de gemeente Helmond heeft uitgevoerd onder 19 gemeen- Als de drie bovengenoemde ge- dit jaar 241,50 gulden kwijt te zijn. In de groep van de ongeveer evengrote gemeenten staat Alphen hiermee op een vierde plaats. Gouda is onbetwiste nummer een met 298,81 gulden, gevolgd door Deventer en Amstelveen. zien. Zo is nog niet bekend of er tij- dens de opknapbeurt ook elektrici teit en voorzieningen voor kabelte levisie zullen worden aangelegd. Berkheij toonde zich daar wel een voorstander van. "De aanleg is nu betrekkelijk goedkoop omdat het kan worden meegenomen in de totale opknapbeurt. Als we daar over later pas beslissen, kan de in vestering aanmerkelijk hoger uit vallen", aldus de wethouder. Berk heij voerde verder aan dat deze voorzieningen noodzakelijk zijn voor een goede exploitatie van de camping. Van de commissieleden noemde gisteravond alleen het WD-raads- lid D. van der Pias-van der Plas het versneld optrekken van de tarie ven aanvaardbaar. "We moeten niet vergeten dat de kampeerders voor die prijs ook ineens veel meer comfort krijgen", aldus mevrouw Van der Plas. De overige commis sieleden spraken zich uit voor een geleidelijke verhoging, bijvoor beeld binnen vier jaar. De commis sie stemde wel unaniem in met het hanteren van één tarief dat wordt gekoppeld aan een kavelgrootte van 70 vierkante meter. De SGP'er M. van Rooijen vond als enige de aanleg van aansluit- kastjes voor kabeltelevisie op het kampeerterrein niet noodzakelijk. "Ik vraag me af of er ooit een en quête is gehouden om de behoefte aan kabeltelevisie te peilen", aldus het raadslid. Volgens wethouder Berkheij is echter op landelijk ni veau gebleken dat de kampeerders uiteindelijk toch om deze voorzie ning vragen. De raadscommissie ging gister avond ook akkoord met de veran dering van de naam Kampeerter rein Zuid in camping De Zuiddui nen. De nota over het kampeerter rein wordt nog door de gemeente raad van de kustplaats behandeld. HAZERSWOUDE - Haar boek over kinderpoppen dat driejaar ge leden verscheen is inmiddels toe aan een derde druk. Onlangs ver scheen haar tweede boek. De Ha zerswoudse Joke Grobben maakt al jaren furore met de door haar ge maakte poppekinderen. Bij ver koopgelegenheden vliegen ze weg en ook haar cursussen zijn erg in trek. De poppenmaakster lijkt er nuchter onder te blijven: "Het is makkelijker om aan de top te ko men dan er te blijven". door Jolanda Mak De Hazerswoudse is van oor sprong beeldhouwster. Na een op leiding modeltekenen aan de vrije academie in Den Haag, maakte ze de eerste pop eigenlijk min of meer toevallig. Tussen alle opdrachten om kinderkopjes te boetseren, werd ze gevraagd een complete kinderpop te maken naar een mo del. "Dat was twaalf jaar geleden", vertelt ze. Het succes dat ze met haar pop pen oogstte bij een expositie in een antiekwinkeltje in Zoetermeer, in 1978, was voor haar de stimulans om met het maken ervan verder te gaan. De poppen van Joke Grobben lij ken een beetje afgekeken te zijn van de speelpoppen uit grootmoe ders tijd. Het hoofd, de handen en de voeten worden gemaakt van klei, de rest van het lichaam wordt vervaardigd van stof en opgevuld. In tegenstelling tot de poppen uit het begin van deze eeuw maakt Jo ke Grobben deze niet om mee te spelen. "De poppen van vroeger hadden nog wel dat doel, hoewel ze daarvoor niet geschikt waren. Mijn produkten zijn vooral als kunst be doeld. Meer voor volwassenen dus, hoewel kinderen er graag naar kij ken". De techniek leerde ze zichzelf. "Die wilde ik aanvankelijk niet prijsgeven", vertelt ze. "Als je die doorgeeft, worden je poppen nage maakt. Ik wilde uniek blijven. Om die reden wilde ik aanvankelijk ook geen boek uitgeven. Tot de uit gever liet weten dan een ander in mijn plaats te nemen. Toen heb ik maar toegestertid". Kinderen Naar eigen zeggen was ze in 1983 een van de eersten die mét het les geven in poppenmaken begon. Als ze erop wordt gewezen dat Expres sie 70 in Alphen daar al aan het eind van de jaren zeventig jaren mee is begonnen, zegt ze ervan overtuigd te zijn dat ze de eerste was. "Ik geloof dat ik een rage heb ontketend. Dat is toch wel een leuk gevoel". Ze maakt alleen maar kinder poppen. "Nee, geen karakterpop pen van ouderen bij voorbeeld. Ik houd niet van hoekige figuren. Rijk geen behoefte aan permanente huisvesting vluchtelingen Kinderkopjes zijn altijd rond". Ze werkt veelal volgens levend model. "Kinderen blijven een inspiratie bron. Op een kindergezicht kun je alle emoties aflezen. Kinderen zijn heel primair en direct in dat soort dingen. Hun onschuldige en tege lijk wetende manier van kyken spreekt me aan. Soms kom je in een kindergezicht al trekjes tegen die de persoon als volwassene in zijn of haar karakter blijkt te heb ben". Haar poppen hebben bijna alle maal een open mondje, iets wat je niet vaak tegenkomt. "Het is ook wel moeilijk om dat te maken, maar ik vind dat ontspannen open mondje juist zo aantrekkelijk bij kinderen. Die denken er nog niet aan dat ze hem beter kunnen dicht houden". Grobben probeert alle poppen een eigen uitstraling te geven. Nog steeds werkt ze veel naar levende modellen. Wel kleedt ze alle pop pen nostalgisch aan. "Dat doe ik niet alleen omdat ik gek ben op strikjes, kantjes en franje maar ook omdat ik de kinderen liever niet helemaal namaak. Het moeten wel poppen blijven. Als ik ze helemaal zou nabootsen vind ik het net dode kindertjes. Je krijgt dan het effect van een wassen beeld. Dat wil ik niet". v "Wel vind ik het belangrijk om een gevoel te krijgen bij watje ziet. Zo heb ik een pop die op het punt staat in huilen uit te barsten. Tra nen maak ik niet, dat vind ik kit scherig. Ook heb ik eens een jonge tje gemaakt dat op een bank zit met een gezicht van 'hier wil ik gauw van af, ik hoef niet zo nodig meer op dat bankje te zitten'. Dat je een verhaal kunt verzinnen rond mijn poppen, vind ik ernorm belang rijk,". Lessen In haar boeken - het een over het maken van poppen, de ander over het fabriceren van de patronen - staat de techniek van het poppen maken uitgebreid beschreven. De voorbereidingen, het boetseren van hoofd, nek en borststuk, het maken van handen en armen wordt allemaal duidelijk uitgelegd. Het boek is inmiddels in allerlei ta len verschenen. "Het is een van de betere werken op dit gebied", ver telt ze zelfverzekerd. "Dat verzin ik niet zelf hoor, maar het blijkt wel uit het feit datje het boek overal te genkomt: op scholen, in boekhan dels en in de bibliotheek". Ook het lesgeven doet ze in aller lei landen. "Ik zit regelmatig in Zwitserland, Frankrijk, België en Duitsland. Ik ben gevraagd om in de Verenigde Staten te komen. Dat zou dan een tournee worden van drie weken en dat vind ik voorals nog te lang. Er zijn wel poppen van mij in de Verenigde Staten. Ook zijn er enkele in Japan". Joke Grobben: "Mijn produkten zijn vooral als kunst bedoeld Na elke periode van lesgeven neemt ze ook weer wat tijd om zelf poppen te maken. "Anders kom ik daar niet meer aan toe. Zelf heb ik voor het maken van een pop nog al tijd zo'n negentig uur nodig. Die poppen exposeer ik dan op een beurs of tentoonstelling. Tijdens een open huis heb ik weer mijn ge hele collectie van 28 poppen ver kocht. Fantastisch is dat. Het sti muleert je gewoon om door te gaan. Natuurlijk probeer ik wel zo veêl mogelijk bij te houden waar de poppen naartoe gaan. Soms gaan ze echter zo snel weg dat ik er niet eens tijd voor heb om een foto van ze te maken". WOENSDAG 11 NOV. Katwijk try-out van Yuop van 1 Hek: 'Hond op het ijs', aanvang 20.15 uur in Tripodia, Hoornesplein. Lelden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen van 20.00 tot 22.00 uur, Gerestraat 20. opening van het nieuwe carna valsseizoen van carnavalsvereni ging 'De Leidse Hutspotten' door Prins George 1. om 23.11 uur bij het beeldje van Cornells Jop- pensz. aan de Lammeschans- weg. spectaculair jazz-concert door het Klaus Flenter Trio, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K O, Oude Vest. concert Toonkunstorkest Lei den. aanvang 20.00 uur. Rijksmu seum van Oudheden. Wassenaar wijnproeverij Leiderdorps Wijn gilde 'Societé du Vin', wijnhandel Klerks, Van Hogendorpstraat. thema-ochtend voor vrouwen ver voeding, aanvang 9.30 uur in buurthuis t Spoortje aan de Bern- hardkade. lunchconcert door Annemarie de Boer, plano, zij speelt werk van Schumann en Tsjaikowsky. van 12.45 tot 13.30 uur. informatiecentrum van het Dia betes Fonds Nederland, van 10.00 tot 15.00 uur, op het Leidse Plein van het AZL. dia-lezing door dr. A.W.H. van Dongen over 'Oost-Turkije: de ba kermat van beschavingen' aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal zich K O. Leidse universiteit presenteert het bedrijfsleven onder het motto:'Bedrijvig naar het bui tenland', van 10.00 tot 17.00 uur. Arsenaal. forum-discu9Sie van de studen tenvereniging SSR-Leiden Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge- woiSen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. 18.45 tot 19.30 vanaf 10 jaar. zaal De Werf, Schoolstraat, of zaal Albadaplant- soen. ren, aanvang 20.15 u VRIJDAG 13 NOV. Katwijk orgelconcert door Anthon Doornheim uit Rijnsburg op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Lelden voorstelling 'In den ouden Bit- lenburcht' door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur in Mi crotheater Imperium aan de Oude Vest. Leiderdorp folklorefestijn met optreden van dansgroep Hupsakee, aanvang 20.00 uur in de Sjelter aan de Heemraadlaan. open huis bij de Stichting Basi seducatie Leiderdorp, van 14.00 Warmond opvoering blijspel 'Oscar' door toneelvereniging St. Mattias, aan vang 20.15 uur in 't Trefpunt, He renweg. Wassenaar toneelvoorstelling: 'Mijn zuster en ik' met Josephine van Gaste ren, aanvang 20.15 uur in Wa- renar', Kerkstraat 75. Zoeterwoude bazar hervormde jeugdraad, de hele avond, in Ons Huis, Kos- ZATERDAG 14 NOV. Leiden carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten viert het Prinsenbal in het Antonius clubhuis aan de Lan ge Mare.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16