'Betekenis Isd oorlogsslachtoffers blijft onduidelijk' Uniek onderzoek methode-Bastiaans gaat niet door wegens gebrek wetenschappelijke gegevens Zenders uit ether gehaald Motorrijdster (22) ernstig gewond na botsing met auto De la Bije Sinterklaas 21 november in Leiden Informatie nieuwbouw Maresingel De la Bije (2) WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - "Het is verdraaid jam mer dat professor Bastiaans geen betere dossiers heeft aangelegd. De unieke kans om vast te leggen wel ke betekenis er aan het middel lsd kan worden toegekend, is daardoor verloren gegaan. Niemand, waar ook ter wereld, heeft oorlogsslacht offers zo systematisch met lsd be handeld als Bastiaans". door Jan Westerlaken In de stem van dr. Henk van der Ploeg, als hoofddocent psycholo gie verbonden aan de universiteit van Leiden, klinkt enige spijt door. Spijt, omdat hij de opdracht van het ministerie van wvc - onderzoe ken welke invloed lsd heeft op het behandelen van oorlogsslachtof fers - zo negatief heeft moeten af ronden. Van der Ploeg constateert dat prof. Bastiaans niet voldoende gegevens over zijn patiënten be schikbaar heeft om een verant woord wetenschappelijk onder zoek te kunnen opzetten. De methode-Bastiaans is omstre den. De psychiater maakt bij zijn behandeling gebruik van lsd. Om er achter te komen of de risico's hiervan opwegen tegen het nut van de therapie, besloot staatssecreta ris Van der Reijden destijds tot het onderzoek. Het was de bedoeling dat de gegevens van ongeveer 300 met lsd behandelde oorlogsslacht offers zouden worden bestudeerd. In Nederland zijn echter nog maar 150 patiënten in leven. Slechts een handjevol dossiers voldoet volgens Van der Ploeg aan de eisen voor een goed wetenschappelijk onder zoek. Negen De psycholoog vertelt dat er niet meer dan negen dossiers zijn aan getroffen die als compleet kunnen worden beschouwd. "De rest is on volledig. En dat terwijl prof. Basti aans toch al 17 jaar lang patiënten met lsd behandelde. Met zo weinig gegevens kun je voor een weten LEIDEN - Een 22-jarige motorrijd ster uit Leiden is ernstig gewond geraakt bij een botsing op de krui sing Einsteinweg/Max Planckweg. Zij botste tegen de zijkant van een auto die uit de richting van de Ples- manlaan kwam. De bestuurder, een 30-jarige man uit Leiderdorp, verklaarde dat hij goed had uitge keken alvorens de kruising over te steken. Desalniettemin merkte hij de motorrijdster, die van rechts LEIDEN Geboren: Monique dv. P.M. Schlagwein, Michael Gijsbertus zv. W.J. Groenewoud en A.C.M. Gielen, Gideon zv. G.W. Aertsen, Daniël zv. G.W. Aert- sen, Jan Maarten zv. P.M. Bax en G.J. Schaart, Iris zv. F.M. Sloof en A. de Heus, Elisabeth Dorothea Francisca dv. A.P.J. Peeters en J.A.F. Verhoeven, Ma rijke Elisabeth dv. M. Janssen en A. van Dijk, Peter zv. J.M.C. Ferket en N. de Jong, Galid zv. A. El Moussaoui en F. El Moussaoui. Karim zv. A. Bouchnafa en H. Abbadi, Jacob Hendrik zv. H. Kreft en H. Kraaijenoord, Michaël Thijs zv. R.D.J, van Caspel en D.M. Voet, Wilhel- mina Mijntje dv. A. Meijvogel en D.C. de Mooij, Ruben Constanten zv. D.F. Dorn en C.U. Vriesde, Rick zv. P.J. van Hoe kelen en I.B.J. Molenaar, Martin Pieter zv. P.M. de Ruyter en J.G. Brandt, Mi chael zv. J. Rietkerken en K. Bemdt, Jermaine John Wesley zv. E. Perreijn, IJsbrand zv. IJ. van Rijn en J.C. Zuij- derduijn, Rea dv. J. Berveüng en J.M. van der Velden, Hakima dv. M. Errami en T. Bouchta, Sandra Elise dv. G.D.L. Ceulemans en J.E. Deijn, Bart Fokke zv. M.G.N, van Overbeek en K.A. Dijkstra, Jimmy-Boy zv. J.J.M. Stouten en A.J.J. Muilenburg. Michelle dv. H.J.A..M. van Leijden en M. Berveling, Brigitte Alida Maria dv. A.I. de Jong en H.J. Bonte, Nick Christopher zv. H.W. Koster en J. Nagtegaal, Patrick zv. P. van Vliet en E.S. Nijenhuis, Sven Willem zv. W.A.J. Schelvis en L.C. Vermeul. Pim Ruud Derick av. A.C. Nieuwenburg en G. Koolstra. Zénobie Sophie dv. G.P.R. de Jongh en A.M. Aghina. Jennifer dv. W.P. van der Valk en J.P. Barnhoom. LEIDEN - De politie heeft gister avond twee illegale radiozenders in beslag genomen. De zenders, waar van er één in werking was, stonden opgesteld in een verwarmings ruimte van een flat aan de Haviks horst. Wie de eigenaar is van de zenders, is nog niet bekend. schappelijk onderzoek niets begin nen. Geschrokken? Nee, dat ben ik met. We hadden dit onderzoek graag willen doen. Het had een goe de bijdrage kunnen leveren op de vraag of lsd terecht wordt toege past. Ik vind het jammer dat we het onderzoek in die sfeer niet hebben kunnen voltooien". Hadden de onderzoekers er geen vermoeden van dat er maar zo wei nig bruikbaar materiaal voorhan den was? Henk van der Ploeg ontkent dit met klem. Zegt: "Nee, zeker niet, want dan waren we niet eens aan het onderzoek begonnen. We hoop ten dat alles in orde zou zijn. Ja, we hebben wel eens horen zeggen dat de dossiers niet compleet zouden zijn. Zekerheid had ik daarover niet. Psychotherapeuten kijken zelden bij elkaar in de behandelka mer. Ze praten met elkaar, maar meekijken, nee, dat is er niet bij. Dus weetje ook niet of er nu wel of geen goede status (hierin worden het ziektebeeld en de behandelwij ze van de patient aangetekend) be staat. Overigens denk ik dat er veel behandelaars zijn die met gebrek kige dossiers werken". Banden Hoewel prof. Bastiaans met ban dopnamen werkt, aldus Henk van der Ploeg, zijn die niet in het onder zoek betrokken. "Omdat", maakt de psycholoog duidelijk, "ze hoofdzakelijk betrekking hebben op de inhoud van de therapie. Ons onderzoek moest vooral gericht zijn op de resultaten die lsd op de oorlogsslachtoffers had. Die resul taten kun je moeilijk afleiden uit de bandopnamen die prof. Bastiaans tijdens een zitting (de periode waarin de psychiater met de pa tiënt, onder invloed van lsd, bezig is) heeft gemaakt. Wij waren van mening dat we het onderzoek met behulp van geschreven materiaal moesten kunnen uitvoeren". Of prof. Bastiaans slordig is ge weest? Henk van der Ploeg denkt dat de Leidse psychiater vooral aandacht heeft gehad voor het welzijn van zijn patiënten en minder nauwkeu rig is geweest bij het bijhouden van de dossiers. Over het waarom daar van zegt hij: "Bastiaans kon niet weten dat zijn dossiers ooit nog eens onderwerp van een studie zouden worden. Maar ze zijn wél belangrijk", benadrukt hij. Belangrijk, omdat er sinds de be handeling veel met een oorlogs slachtoffer kan zijn gebeurd. Henk van der Ploeg: "Onderzoek je die patiënten vandaag, dan moetje het doen met wat ze je vertellen. Mate riaal om te vergelijken is er niet. Het is van belang om de mening van nu naast die van de psychiater van toen te leggen. Een voorbeeld? De patiënt zou nu kunnen zeggen dat hij de problemen op eigen kracht heeft overwonnen, maar dat hij destijds zei baat dat het effect van de therapie kwam. Veel facto ren kunnen van invloed zijn. Een uitkering, de levensloop enz. Die informatie is nodig voor het onder zoek, maar ze zijn helaas niet in vol doende mate aanwezig". Vraagtekens Of er sprake is van een gemiste kans? Henk van der Ploeg doet er geen uitspraak over. Zegt wel: "Indien er goede dossiers zouden zijn ge weest, dan hadden we in Neder land op een unieke manier kunnen nagaan wat in al die jaren het effect van lsd op de behandeling van slachtoffers van geweld was ge weest. Het is jammer, maar met de gegevens die er nu zijn kun je daar niet meer dan een indruk van krij gen. Daarmee kun je de weten schappers niet overtuigen". Wat er nu moet gebeuren? Van der Ploeg vindt dat er een heel nieuw onderzoek moet wor den opgezet. "Misschien moet de groep patiënten die voor dat onder zoek in aanmerking komt, zich ver der uitstrekken dan alleen oorlogs slachtoffers. Bij die mensen ga je dan kijken hoe het in het begin was, hoe tijdens en hoe na de be handeling. Dat registreer je. Een bescheiden groep zal je daarna moeten volgen. Dan krijg je ant woord op de vraag of lsd nu wel of niet de juiste methode van behan delen is of dat je toch maar beter een ander geneesmiddel kunt ge bruiken. Ik kan er in komen dat mi nister Brinkman daar niets voor voelt, omdat het om oudere men sen gaat. Maar dat hoeft niet zo te zijn. Er zijn genoeg mensen van middelbare leeftijd die in verband met de oorlog hulp nodig hebben. De groep waar het hier om draait is groter dan alleen maar ouderen". Vrijwillig De mensen die aan dit onderzoek willen meewerken, zouden zelf om hulp moeten vragen. Van der Ploeg. "Zo kunnen we er dan ach ter komen of zo'n ingrijpende the rapie als een behandeling met lsd, de juiste methode is. Wellicht ko men we dan tot de conclusie dat als niets helpt, het toedienen van lsd de enige manier is om de proble men van een patiënt op te lossen. We moeten ons echter wel beden ken dat er in Nederland weinig spe cialisten zijn die deze therapie wil len toepassen. Er zijn niet zo veel therapeuten die ervaring met lsd hebben. Bovendien, het middel is niet zonder gevaar. Ik kan me voor stellen dat er therapieën zijn waar bij lsd helemaal niet hoeft te wor den toegepast. Praten, eventueel in combinatie met andere geneesmid delen. zoals vandaag de dag wordt Onderzoeker dr. Henk gedaan, bijvoorbeeld. Het is een ge geven dat er, wereldwijd gezien, weinig mensen met lsd werken. Danmagjeje afvragen of het inder daad in de therapie moet worden aangewend". Een onderzoek zonder resultaat. Welke gevolgen moeten daaraan worden gekoppeld voor de oor logsslachtoffers? Henk van der Ploeg: "Als prof. Bastiaans vertrekt, gaat vermoede lijk de enige persoon die therapeu tisch met lsd mag werken, weg. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat er na hem niemand meer een ver gunning krijgt om dit middel nog langer toe te dienen bij oorlogs slachtoffers. De Gezondheidsraad heeft al eens laten horen heel voor zichtig met lsd om te gaan en zelfs terughoudend te zijn. Zodoende zijn er maar een paar therapeuten bereid met lsd te werken. Helder heid over de werking ervan ont breekt. Helaas heeft dit onderzoek daarin geen verandering kunnen brengen. Inderdaad, er is een aan tal patiënten dat zegt dat prof. Bas tiaans en de lsd-behandeling grote betekenis voor hen heeft. Om dit objectief te onderzoeken is niet mogelijk". Teleurgesteld kwam, niet op. De toedracht van het ongeval is niet helemaal duide lijk. De politie sluit niet uit dat de motorrijdster vanuit 'parkeers tand' is opgetrokken. De politie zoekt getuigen (tel. 258888). De vrouw is met vermoedelijk rug- en nekletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De echtgenote van de autobestuur der is voor onderzoek eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Tamar Jaël dv. J. de Vreugd, M.A.C. Ioanne dv. G. Eenkhoorn en G.W. Ittersum, Ghislaine dv. D.M. van der Zwan en J.C. Driessen. Liliane Miranda dv. R.F.C. Kriens en E. Schutrups, Ka- therina Valeria dv. P.O. Wezel en T.L. Ignatova, Tim zv. A.C. Kriek en F. Era- dus, Anouschka Sara Josephine dv. D.J. Borst en M. Jvan den Broek, Angelo Jo hannes Jacobus Cornells zv. C.L.J, de Roo en S.S. Deijn, Rutger Anthony zv. E. Engelenburg en S.Y. Bleijswijck, Ro nald zv. F.W.C. Lardee en J.L. Koot, Ma- rye dr. J.L. van der Kooi en E.M.. Ger- ritsma, Mandy dv. J.C. Ravensbergen en H.J.J. van'Gerven, Linda Adriana dv. J. Oudshoorn en J. Pardon, Kitty dv. J.B.N. Satumalay en A.J. Zandbergen, Linda dv. J.B.N. Satumalay en A.J. Zandbergen, Christian zv. D. de Jong en M.H. Oliemans, Kim dv. F.B. Walraven en H. Arbouw, Anne Floor dv. J.D. Flu- rij en R. de Koning, Anouk dv, P.J.L. Wetselaar en G.M. Engel, Pieter Jacob Adriaan zv. H.T. Le Fever en A.P. Meij- DEN HAAG - Ouderen van de PvdA werkgroep Ouderenbeleid hebben gistermiddag een petitie aangeboden aan het Tweede-Kamerlid J. Worrel, de voorzitter van de vaste kamercommissie Welzijn en Cultuur. Inde petitie - met ruim 1200 handtekeningen - maken de ouderen bezwaar tegen de rijksbezuinigingen op de gezinszorg, de ge zondheidszorg en de individuele huursubsidie. Op de foto overhandigt Toos Fallaux, de voorzitter van de werk groep, de petitie aan het PvdA-kamerlid. (foto gpdi Landbouw De studentenvereniging SSR- Leiden houdt donderdag 12 no vember een forumdiscussie over het EG-landbouwbeleid in het ge bouw Hogewoerd 10S. Aan de discussie nemen deel de heerHus- tinx, hoofd voorlichtingsbureau EG in Den Haag: de heer Mar es. algemeen secretaris van de Ko ninklijke Nederlandse Boeren en Tuindersbond en de heer Graven- daal, directeur voorlichting en externe betrekking van het mi nisterie van landbouw en visse rij. Aanvang 20.00 uur. JAC Het Jongeren Advies Centrum Leiden zoekt mensen die jonge ren tijdel ijk onderdak willen ver lenen. Voor informatie tel. 126052 tussen 14.00 en 17.00 uur (behalve woensdag). Hengelsport Visvereniging Hengelsport vis te in het Noordhollands kanaal. De uitslag: 1 Th. Blansjaar 14 stuks, 5890 gram; 2 A. Beij 12 stuks, 3200 gram; 3 C. v.d. Berg 8 stuks, 2160 gram; 4 H. Boelee 6 stuks, 1800 gram; 5 W. Verhoeff 8 stuks, 1520 gram. Volksdans Volksdansvereniging Krici Krici Tecek viert zaterdag 14 no vember haar 16-jarig bestaan met een instuif. Leden van de ver eniging dansen van 20.00 tot 24.00 uur een groot aantal dan-, sen uit verschillende landen in de danszaal op het terrein van Jeugddorp aan de Voorschoter- weg in Leiden. Rommelmarkt De gereformeerde en hervorm de wijkgemeenten houden op za terdag 14 november van 10.00 tot 17.00 uur een grote rommelmarkt in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat in Leiden. Daarnaast is er een rad van avontuur, een spelcircuit voor kinderen en een tentoonstelling van zeer uiteenlopende hobby's. Cronesteynloop Zondag 15 november wordt de 2de Cronesteynloop gehouden. Er kunnen drie afstanden gelopen worden: 3, 8 en 16 kilometer. Het startschot wordt gegeven om 10.30 uur bij turnvereniging Cro- nesteyn aan de Vrouwenweg in Leiden. Carnaval Carnavalsvereniging De Hutspotten verkiezen zaterdag 14 november hun nieuwe prins carnaval op het Prinsenbal. Mu zikale medewerking wordt ver leend door de boerenblaaskapel De Dorsvlegels. Het Prinsenbal wordt gehouden in de residentie van de vereniging aan de Mare 43. Aanvang 21.00 uur. Klaverjassen Voetbalvereniging Oranje Groen houdt vrijdagavond 13 no vember in de kantine van de Bos- huizenkade een klaverjas- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur Bingo Clunhuis Maülo aan de Zaan- straat 126 houdt vrijdag 13 no vember een bingo-avond. Aan vang 20.00 uur. Feest Boekhandel Manifest viert za terdag 14 november haar vijfja rig bestaan in studentenvereni ging Catena aan de Kolfma- kersteeg 8. In de filmzaal zijn vanaf 20.00 uur informatie stands van Leidse groeperingen opgesteld. Disko Prino verzorgt de hele avond de muziek, maar wordt om 23.00 uur onderbroken door een optreden van de rhy- thm&blues-rock-formatie Roose velt Frankie. Henk van der Ploeg: "Teleurge steld", zegt hij. Schudt vervolgens het hoofd om aan te geven dat hij op die vraag niet verder wil ingaan. Geldt dat ook voor prof Basti aans zelf Een geemotioneerde psychiater Bastiaans: "Dit is een schop na die ik zeker niet heb verdiend. Ik gaf altijd de meeste aandacht aan het werk van anderen en minder aan dat van mezelf. Altijd ben ik er van uit gegaan dat ik mijn wetenschap pelijke werk tussen m'n 65ste en 70ste jaar zou kunnen afronden. Daar ben ik nu het slachtoffer van geworden. Wanneer de minister hiervoor nu geen geld meer be schikbaar wil stellen, dan zal ik proberen andere bronnen aan te boren om dat onderzoek alsnog te kunnen voltooien". Prof. Bastiaans noemt het 'onbe hoorlijk' dat hij pas kennis van het rapport nam toen het al naar het ministerie en de media was. "Daar ben ik uiterst verontwaardigd over", zegt hij. "Als ik van tevoren had geweten dat mij dit zou over komen, dan had ik Van der Ploeg nooit voorgedragen om het onder zoek te doen. Ik kan niet anders zeggen dan dat dit ongelooflijk on collegiaal is. Deze man heeft dank zij mij carrière gemaakt. En nu laat hij me in de val lopen. Ja. ik voel me vies genomen. Maar drie van zijn medewerkers hebben al te ken nen gegeven het met de uitkomst van het onderzoek niet eens te zijn. Er is getreuzeld en alleen maar in de ziektegeschiedenissen van de patiënten gerommeld. Kun je je voorstellen dat ik me erg beduveld voel?". Geen overleg Met klem ontkent prof. Basti aans dat de gegevens voor een goed wetenschappelijk onderzoek naar de resultaten van lsd zouden ont breken. "Dat is niet waar", bena drukt hij. "Er is nooit overleg met mij geweest. Van alle patiënten heb ik bandopnamen. Maak je daarvan een studie, dan weetje precies hoe een patiënt zich in een later stadi um voelde. Van der Ploeg wenste daarvan geen gebruik te maken. Zou hij mij echter hebben verteld dat hij die ziektegeschiedenissen miste, dan had ik die op kunnen zoeken. Cijfertjes wilde hij zien. Op de uitnodiging om eens een zitting mee te maken, is Van der Ploeg nooit ingegaan. Nu zegt hij dat de gegevens over het werk Bastiaans niets waard zijn. Ik ben werkelijk diep verontwaardigd dat ik zo te pakken word genomen". Lezers schrijven Vooropgesteld dat een huurover eenkomst tussen een huurder en de gemeente Leiden door beide partijen moet worden nagekomen, zou ik bij het geschil tussen de fir ma De la Bije en de gemeente een paar kanttekeningen willen plaat sen. Of het bedrag van de hum- evenredig is met hetgeen destijds geboden werd, zijnde een verwaar loosd voormalig fabrieksterrein, is zeer twijfelachtig. Genoemde huurder heeft daar met zeven dagen in de week van minimaal 12 uur hard werken een bedrijf uit de grond gestampt dat op z'n minst een aanwinst voor LEIDEN - Sinterklaas komt op za terdag 21 november in Leiden aan. Om 13.00 uur meert zijn schip af aan de Haven. Vervolgens begin nen Sint en zijn Pieten, vergezeld van het muziekkorps Concordia, aan een rondrit door de stad. Die voert via de Haven, Haarlem merstraat, Kort Rapenburg en Breestraat naar het stadhuis, waar burgemeester Goekoop de Goed heiligman zal toespreken. Daarna begint Sinterklaas aan een tocht over de markt. Tussen 15.00 en 16.00 uur vertoeft de Sint in het Waaggebouw waar de jeugd in de gelegenheid is hun weldoener per soonlek de hand te schudden. LEIDEN - In de kantine van het stadsbouwhuis wordt dinsdag avond 17 november een informa tieavond gehouden over de nieuw bouw op de plaats van de voormali ge Marnix van St. Aldegonde- school aan de Maresingel. Het is de bedoeling hier een onderkomen voor de Stichting Basiseducatie en 18 drie-kamerwoningen te bou wen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Leiden genoemd mag worden. Zeer velen met mij die de water sport een warm hart toedragen, zullen dat beamen. Wat mij echter het meeste trof was de zeer lompe uitdrukking van de heer Van der Hoeven die deed voorkomen of hij het over een openbare pisbak had die in Leiden best gemist kon worden. Hoe is het mogelijk dat iemand een zeer hard werkende ondernemer zo op z'n ziel kan trappen. Met hem zou ik B en W dan ook willen verzoeken een voor beide partijen passende oplossing na te streven. S. Heemskerk. Marienpoelstraat 19a, Leiden. Op 6 november heeft de gemeente Leiden beslag laten leggen op de goederen van het watersportbe drijf/winterstalling De la Bije. Ook criminelen lezen de krant, want nog diezelfde nacht werd op het terrein ingebroken. Zolang de ge meente onder de huidige omstan digheden geen politie laat patrouil leren zal dit nog vele malen gebeu- De beslaglegging, een verregaan de stap in een conflict dat al vier ja ren voortsuddert, had op geen slechter gekozen moment kunnen geschieden. In oktober en novem ber hebben meer dan honderd stadgenoten hun boot op de kant laten hijsen en vervolgens klaarge maakt voor de winter. In hoeverre de gemeente gelijk krijgt in het conflict met de huur der zal de rechter uitmaken. De tijd zal uitwijzen of wij hier met een smerig politiek spelletje te maken hebben, waarbij de overheid een sympathiek en met onze stad ver groeid bedrijf het mes op de keel zet om het terrein voor haar eigen plannen te gebruiken. Eén ding is zeker: het getuigt van onbehoorlijk bestuur wanneer de booteigenaars nu gelast worden hun boten weer in het water te ta kelen (door wie?) en naar een ande re winterstalling om te zien. Wan neer de gemeente de familie Berg man had willen pakken zonder daarbij derden in verlegenheid te brengen en andermans goederen vogelvrij te verklaren (bij gebrek aan bewaking), dan had zij dat in augustus of september moeten doen, toen er nog geen schepen ge stald waren. Hopelijk is het laatste woord over dit aspect van de zaak nog niet gesproken. L. Blussé, Doelensteeg 16, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15