TAI D 1 1 FIDFN Eis dat onder ambtenaren in Leiden geen ontslagen vallen 'Serieuze belangstelling van Japan voor Leeuwenhoek' Acties bij gemeentelijke diensten De la Mar: 'Haagse ambtenaren beschimpen woonwagenbewoners Fli nke buit bij inbraak B. Nooij straat Wethouder Fase na zakenreis Illegale verkoop vuurwerk s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 1 Calypso Eindelijk komt het er toch~van: op zaterdag 20 november wordt in de Stadsgehoorzaal een bene fietconcert gegeven voor de Leidse duikersvereniging Calyp so. Het feest heeft de naam Ca lypso Party meegekregen. Aan leiding voor het concert vormde de diefstal van de flessen met perslucht en hulpstukken met een waarde van zo'n 10.000 gul den. Onverlaten forceerden de toegang tot een schuurtje vlakbij zwembad De Zijl, waar de leden het duiken onder de knie probe ren te krijgen. Voor de kleine vereniging was de diefstal een grote, welhaast fatale strop. In deze rubriek van enkele maanden geleden deed vice- voorzitter Peter Ouwekerk een oproep of de daders zo vriende lijk wilden zijn de flessen terug te brengen. "Nieuwe leden geven wij altijd de apparatuur in bruik leen. Daarmee kunnen ze het duiken een beetje leren en kijken of ze het wel leuk vinden. De ou dere leden hebben hun eigen spullen. Doordat de flessen gejat zijn ligt het lesgeven helemaal stil", aldus Ouwerkerk die zelf ook trainer is. Calypso heeft niet zoveel geld. Het is geen school en de mensen die les geven doen dat gratis voor de vereniging. En nieuwe flessen aanschaffen, dat gaat het budget van de vereni ging te boven. En dat met een 25- jarig jubileum voor de deur... Simon Platteel, eigenaar van organisatiebureau Grapevine Music, vindt dat allemaal erg sneu en bood onmiddellijk aan een concert ten bate van de onge lukkige duikersvereriiging te or ganiseren. "Ik heb wat Leidse bands weten te strikken die ge heel belangeloos voor Calypso willen optreden. Dat zijn The Rocky Mobiles, Tiltteam en Fin gers. Het zou leuk zijn als we de avond kunnen besluiten met een sessie waarbij alle muzikanten op de bühne verschijnen", zegt Platteel. Ouwerkerk voegt daar aan toe dat Calypso nog een voorlichtingsstand gaat inrich ten. "Dan heeft de avond toch ook nog iets met de duiksport te maken". De zaal gagt om 21.00 uur open en uiterlijk om 3.00 uur moeten de laatste klanken uit de stadsge hoorzaal weggestorven zijn. Wezen Slechts weinig Leidenaars kun nen zich nog herinneren dat aan de St. Jacobsgracht een RK Wees- en Oude Liedenhuis heeft gestaan. In 1955 werd het opge heven om plaats te maken voor een huis voor minderjarigen met huiselijke of privéproblemen. In middels is dat ook al weer ver dwenen en zijn er in het pand één en tweepersoonsappartementen gebouwd. De huidige bewoners krijgen zaterdagmiddag een be zoek van mensen die hun jeugd op die plaats hebben doorge bracht. De wezen van vlak na de oor log houden dus een reünie. Ze komen zaterdag eerst bijeen in Het Haagse Schouw. Organisa tor B. Overes, die 23 jaar in het wees- en oudéliedenhuis 23 jaar heeft gewoond: "Dan is er een hernieuwde kennismaking van mensen die ik ruim dertig jaar niet meer heb gezien. Daarom heb ik ook de klus op me geno men. Ik ben zo benieuwd wat er van die mensen terecht is geko- Leidenaar Overes is anderhalf jaar bezig geweest met het ach terhalen van de 137 adressen van de vroegere huisgenoten. Daar van hebben er een kleine negen tig toegezegd te zullen komen. "Ik ben uitgegaan van een paar foto's die ik bij een verhuizing te" genkwam. Een paar namen her innerde ik nog en daarmee ben ik aan de slag gegaan. Via de grote families, er zaten soms wel tien kinderen van dezelfde ouders in Simon Platteel (links) en PeU van de Calypso Party. het tehuis, ben ik verder gegaan. Het was een heel speurwerk. Er zaten zelfs veel mensen in het buitenland". Het bericht van opheffing kwam begin jaren vijftig niet echt als een verrassing voor de kinderen, maar alles verliep toch sneller dan iedereen dacht. "Er- werd gezegd dat je even bij de priorin (hoofdzuster) moest ko men. Een paar d,agen later was jè weg. Vaak gingen ze weer naar hun vader of moeder terug. We hadden ook veel schipperskin deren die naar hun ouders gin gen. Degenen die niemand meer hadden gingen naar een nieuw tehuis. Maar het gebeurde dat je niet eens afscheid kon nemen. Dat besefte ik toen niet, maar daar ben ik laatste tijd pas over gaan nadenken. Elke dag ver trokken er kinderen met wie je toch lief en leed had gedeeld", al dus Overes. Verschillende reünisten had den bij Overes aangedrongen op een bezoek aan het huidige pand aan de St. Jacobsgracht. "Ja, zij waren reuze benieuwd hoe dat er anno 1987 uitziet. Veel mensen laten bij de ingang van zijn sinds hun vertrek uit het te huis niet meer in Leiden ge weest. De bewonerscommissie had geen bezwaren, dus gaan we daar een kijkje nemen en herin neringen ophalen". Na dat be zoek gaat de groep weer richting Haagse Schouw voor een koud buffet. "Ik hoop dan een geluks- toast te kunnen uitbrengen met m'n vroegere huisgenoten", zegt Overes. Erepenning (4) Het is met het gemeentebestuur nog slechter gesteld dan we aan vankelijk dachten. Gevreesd moet worden dat Leiden op een haar na een verschrikkelijke af gang bespaard is gebleven. We hebben reeds uitvoerig bericht over de discussie binnen B en W over de uitreiking van de erepen ning in goud. Eerder was al uit gelekt dat daar twee kandidaten voor waren: Mary Servaes-Bey alias Zangeres Zonder Naam en het Rijksmuseum voor Volken kunde. Op 2 oktober is tot onze grote teleurstelling de erepen ning uitgereikt aan de directeur van Volkenkunde Van Gulik. Stadsgehoorzaal hun poster zien (foto Jan Holvast) Nu is uit zeer betrouwbare bron vernomen dat wethouder Fase een heel andere kandidaat naar voren heeft geschoven tij dens de beraadslagingen over dit onderwerp. Zij vond professor R.A. Schilperoort, één van de grondleggers van het Leidse bio- sciencepark, wel een geschikte kandidaat. De man die in een in terview met.deze krant afgelo pen zaterdag ijskoud vertelde dat hij de Leidse universiteit ge dag zegt en met twee stafmede werkers naar Wageningen ver huist. De professor gaat in zaken. Maar wel met medeneming van enkele octrooien! "Nee", zo zei hij, "de universiteit zal haar voor aanstaande plaats in de bio-tech- nologie niet kwijtraken". Dat moest er nog eens bijkomen ook. Wethouder Fase had in ieder geval haar kaarten gezet op een man die de stad heeft verraden. Zelf wil ze absoluut geen com mentaar geven op haar keuze voor de erepenning. Het wordt kortom tijd dat de Leidse bevol king zelf haar helden mag kiezen. Het college is op dat gebied vol strekt ongeschikt. LEIDEN - Ambtenaren van de Leidse gemeentereini ging hebben vanochtend het werk twee uur neerge legd. De ambtenaren willen van het college van B en W de garantie dat er bij de ge meente geen gedwongen ontslagen vallen als gevolg van de bezuinigingen. Zij willen dat de raadscommis sie financiën en personeels zaken zich morgenavond vóór een dergelijke garantie uitspreekt. Morgen staat er een actie bij de af deling civiele werken van de ge meente op stapel. Ook willen de ambtenaren morgenavond in het stadhuis actie voeren. Indien de commissie donderdag niet met een toezegging komt, krijgen de pro testen een serieuzer karakter. De fractie van Links Leiden heeft inmiddels een poging gedaan om beide partijen bij elkaar te brengen, nadat wethouder Borde- wijk en ambtenaren eerder niet tot overeenstemming kwamen. Frac tievoorzitter Van Lint heeft het col lege gevraagd toe te zeggen dat met Uitzondering van bijzondere geval len, geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Die uitzonderingsge- vallen wil Van Lint aan een daar voor in het leven te roepen 'bezwa- rencommissie personele zaken' voorleggen. Hierin hebben naast vertegenwoordigers van het colle ge ook afgevaardigden van de amb tenarenbonden zitting. Een woordvoerder van de amb tenaren noemde het compromis voorstel van Van Lint gistermid dag 'bespreekbaar'. Wethouder Bordewijk (personeelszaken) wil eerst een toelichting van Van Lint horen alvorens een standpunt in te nemen. Eind dit jaar loopt een enkele ja ren geleden gesloten overeen komst tussen ambtenarenbonden en college af. Hierin werd destijds overeengekomen dat de ambtena ren in ruil voor het behoud van ar beidsplaatsen 1,3 miljoen gulden per jaar zouden inleveren. Dat be drag kwam tot stand doordat de ambtenaren periodieken en toela gen inleverden en akkoord gingen met het later uitbetalen van hun sa laris. Voor 1 januari moet er een nieuwe overeenkomst aangegaan worden en daarin willen de ambte- LEIDEN - "Ik heb sterk het idee dat de afdeling woonwagenzaken van het ministerie van volkshuis vesting de woonwagenbewoners beschouwt als één grote criminele bende. Daarom maakt men zich sterk voor kleine woonwagen kampjes. Als het om het woonwa- genbeleid gaat, telt vooral het argu ment van openbare orde". Dat zegt de Leidse wethouder voor woonwagenzaken De la Mar (Links Leiden) in een toelichting op een artikel van zijn hand dat on langs in het nieuwe blad voor links Nederland 'Helling' verscheen. De wethouder maakt in dat artikel en kele opmerkelijke uitspraken van Haagse (top)ambtenaren openbaar die werden gedaan tijdens het overleg tussen De la Mar en ambte naren van het ministerie over de toekomst van het Leidse woonwa genkamp. De la Mar schrijft in het artikel: "Een HID (Hoofd Ingenieur Direc teur, in dit geval voor de volkshuis vesting) waarmee ik overleg voer de over het Leidse woonwagenbe- leid, vertrouwde me toe dat je - als je ovér het Leidsë kamp loopt - niet weet of je van achteren of van vo ren beschoten zal worden". Desge vraagd liet de wethouder gister middag weten dat het hier de HID inZuid-Holland, de heer drs. J. Post betreft. Deze luchtte zijn hart in een ontmoeting met de Leidse wethouder ter voorbereiding op een gesprek tussen De la Mar en staatssecretaris Heerma begin dit jaar. De heer Post was gistermid dag niet bereikbaar voor commen taar. Ook bij andere ambtenaren blij ken volgens de wethouder tal van vooroordelen aanwezig. De la Mar schrijft dat een beleidsambtenaar van de staatssecretaris hem toever trouwde dat woonwagenbewoners vaak gruwelijk overdrijven wan neer hen dat uitkomt. "Als een woonwagenbewoner hoest, heeft hij al astma", zou de ambtenaar volgens De la Mar gezegd hebben als bewijs dat een gehandicapten beleid voor woonwagenbewoners overbodig is. Over dezelfde beleidsmedewer ker: "In de wandelgangen vertelde hij ons dat het Leidse kamp een speelhol is, iedereen er rotzooit met uitkeringen en een broeinest van criminaliteit is". De la Mar zei gis termiddag zich de naam van de be treffende ambtenaar niet meer te kunnen herinneren. De Leidse wethouder komt in zijn artikel tot de conclusie dat er wordt gesold met de belangen van de woonwagenbewoners. Van de beoogde integratie door middel van kleine centra's binnen de be bouwde kom is volgens hem geen sprake. De la Mar: "Zoek ze maar eens op, die nieuwe centra. Daar voor moet je naar de uiterste rand van de gemeente gaan. Achter een fabrieksterrein, achter een myste rieuze geluidswal of in een parkje, daar vind je ze. Integratie?" "De mening van de woonwagen bewoners wordt niet gevraagd. De burgers weten wel wat goed voor ze is. En in hun eigen belang wor den ze heen en weer gesleept, al dan niet met hulp van de ME", al dus De la Mar. soonlijk denk ik dat het nog wel an derhalf tot twee jaar duurt voordat de eerste Japanse onderneming zich in Leiden vestigt Maar voor hetzelfde geld is dat over een half jaar". Wethouder Fase heeft van 19 tot en met 31 oktober meegereisd met de Holland Japan Express, een trein die verschillende Japanse ste den aandeed en waarmee het Ne derlandse bedrijfsleven zich pre senteerde aan Japanse zakenlui. Het grootste deel van de trein was volgepakt met produkten waar voor Nederlandse ondernemers belangstelling hoopten te wekken van Japanse importeurs. Eén wa gon was echter vrijgemaakt voor gemeenten en instellingen die Ja panse bedrijven naar Nederland willen trekken. Bekendheid Ook Leiden had ruimte in de wa gon gehuurd. De gemeente wilde op deze wijze het sciencepark in de Leeuwenhoek extra onder de aan dacht brengen van Japanse bio- technologische bedrijven. Biotech nologie is een bedrijfstak die ook in Japan steeds belangrijker wordt en Leiden hoopt daarvan een graantje te kunnen meepikken. Fase heeft samen met S. Groene- wegen van de directie economi sche zaken tijdens de reis een groot aantal vertegenwoordigers ontvan gen van Japanse ondernemingen. Bovendien hebben beiden bezoe ken gebracht aan biotechnologi- sche bedrijven daar. Tijdens de reis is Fase gebleken dat het science park daar al enige bekendheid ge niet en dat Leiden bovendien seri eus wordt genomen. "Dat laatste merkten we aan bij voorbeeld de manier waarop we werden ontvangen. Japanners, zijn uiterst beleefd, maar als ze niet werkelijk in je zijn geïnteresseerd, wimpelen ze je af, overigens op een zeer nette manier. Bovendien geldt bij hen: hoe belangrijker ze je vin den, hoe belangrijker de gastheren. Gezien het niveau van de gastheren werden we kennelijk zeer belang rijk gevonden", aldus mevrouw Fa- Ze merkt voorts op dat Japan ners nogal wat belangstelling had den voor de Leidse folders. "In Eu ropa zou dat niet zoveel zeggen. Bij een beurs hier zie je mensen door gaans flink graaien in de stapels folders, maar na afloop van de beurs ligt de helft daarvan alweer in de vuilnisbakken. Japanners gaan er echter veel kieskeuriger mee om. Je ziet ze doelgericht hun informatie uitzoeken en ze nemen alles wat ze hebben opgepikt ook inderdaad mee". Dom Mevrouw Fase kreeg voor haar reis enige kritiek te verduren van het Links Leiden-raadslid Laurier. Hij verwachtte niet veel resultaat van de reis en vroeg de wethouder of het geld dat de gemeente hier voor heeft uitgetrokken - ongeveer 20.000 gulden - niet op een betere manier had kunnen worden be steed. Fase is het volstrekt oneens met Laurier. "Een flink deel van het geld is besteed aan promotie-mate riaal; spullen die vaker kunnen worden gebruikt voor wervingsac tiviteiten. Dat is dus zeker geen weggegooid geld. Maar ook het geld voor de reis zelf is goed be steed. Het is misschien niet een voudig om Japanse bedrijven te werven, maar Japan is wel de twee de markt ter wereld. Het zou toch ontzettend dom zijn om dat te ne geren". naren de garantie vastgelegd zien dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Ontslagen kunnen volgens de bonden worden voorkomen wan neer een aktief herplaatsingsbeleid gevoerd wordt. Een dergelijk be leid is volgens het college echter niet toereikend. Het college vreest- dat door de sluiting van de vuilver branding - dat kan ontslag voor 34 mensen betekenen - en de gedaal de investeringen van de gemeente in infra-structurele werken (we gen, e.d.) niet te ontkomen valt aan ontslagen. Bij de start van de bezui nigingsoperatie dit voorjaar werd reeds een verlies van enkele tien tallen arbeidsplaatsen voorspeld. Volgens AbvaKabo-kaderlid Halfwerk doet het college de zaak ernstiger voorkomen dan die is. "Wij zijn altijd erg coöperatief ge weest, het college moet nu niet met zo'n kruidenierspolitiek aanko men", aldus Halfwerk. Hij acht het waarschijnlijk dat wanneer het col lege niet over de brug komt, de ambtenaren de eerder gemaakte af spraken niet zullen verlengen. Dat zou een extra tekort op de gemeen tebegroting voor volgend jaar van 1,3 miljoen gulden tot gevolg heb ben. LEIDEN - Uit een woning in de Beppy Nooij straat is in de nacht van maandag op dinsdag een grote partij goederen ontvreemd. De in brekers kwamen binnen door een raam van de woning te forceren. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Meegenomen werden ondermeer een videorecorder, een complete geluidsinstallatie, een fo tocamera, kledingstukken, diverse persoonlijke papieren en een be drag van 100 gulden. De preciese waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. Personeel van de gemeentereiniging zit bijeen in de kantine van het bedrijf. De werkonderbreking vanmorgen is een protest tegen het uitblijven van garanties dat geen gedwongen ontslagen vallen onder ambtenaren. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Wethouder Fase van economische zaken is ervan over tuigd dat binnen afzienbare tijd ten minste één Japans bedrijf zich tigt in de Leeuwenhoek. Bij de ge meente heeft zich inmiddels eer serieuze kandidaat gemeld. Me vrouw Fase verwacht nog mee langstellende Japanse onderne mingen, want tijdens haar bezoek aan Japan vorige maand heeft zij gemerkt dat bedrijven daar grote interesse hebben voor het Leidse sciencepark. door Wim Wegman "Vraag me niet v ste Japanse bedrijf naar Leiden komt. Dat is heel moeilijk te zeg gen. Japanners nemen dit soort be slissingen zeer zorgvuldig en ze ge ven ook nauwelijks aan wanneer je een besluit kunt verwachten. Per- Ook stelt ze: "Het i ons ook zouden kunnen richten op landen als de Verenigde Staten en Frankrijk. Maar in de Verenigde Staten zijn we al actief, kijk maar naar de bedrijven die inmiddels al in de Leeuwenhoek zijn gevestigd. En Frankrijk... Ik vraag me af of het wel zo veel zin heeft om bedrijven te werven uit nabijgelegen landen. Een Frans bedrijf kan de Europese markt toch net zo goed bedienen uit Frankrijk zelf?" Advertentie Hoewel de promotiereis de ge meente Leiden het nodige geld heeft gekost, maakt Fase duidelijk dat een actie van de gemeente Lei den afzonderlijk nog veel duurder zou zijn geweest. "Vergeet niet dat bijvoorbeeld een advertentie van een halve pagina in een landelijke krant daar ongeveer zes ton kost. En als we de zaken niet gezamen lijk zouden hebben aangepakt, zouden bijvoorbeeld ook vervoers kosten en dergelijke nog veel hoger zijn uitgevallen". De wethouder verklaart voorts dat de promotietoer met de Hol land Express, juist ook omdat er een groot aantal bedrijven en in stellingen aan meedeed, in Japan veel publiciteit heeft gekregen. "Ze vonden het daar een unieke actie. Er is heel veel over geschreven in kranten en we zijn heel wat keren op televisiejournaals te zien ge weest". Fase zelf mocht daarbij op wat extra belangstelling rekenen. Een Japanse televisieploeg, die een re portage maakte over de toer, be sloot haar als 'rode draad' te nemen voor het programma. "Ik werd het steeds terugkerende element in dat verslag. Aan de hand van wat ik deed, wilden ze illustreren wat er tijdens de promotiereis allemaal gebeurde". "Waarom ze juist mij namen? Misschien omdat ze het wel aardig vonden dat ik een vrouw was. In Japan is het niet gebruikelijk dat vrouwen hoge functies bekleden. Overigens weten ze daar heel goed dat dat in het Westen anders is". LEIDEN - Nu de jaarwisseling na dert, wordt de politie weer gecon fronteerd met de illegale verkoop van vuurwerk. Vuurwerk mag in Leiden slechts gedurende de laatste dagen van december ver kocht en afgestoken worden. Gisteren kwam de politie voor de eerste keer dit jaar een illegale han delaar op het spoor. Dat gebeurde na aanhouding van drie jongens (13, 14 en 14 jaar) gistermiddag in de Tasmanstraat die met vuurwerk gooiden. Het drietal bleek het vuurwerk te hebben gekocht van een particulier in de Evertsen- straat. Bij een huiszoeking bleek een 40- jarige Leidenaar een partij vuur werk met een waarde van 300 gul den in huis te hebben. Daaronder bevonden zich ook 600 zogenaam de strijkers, vuurwerk dat in Ne derland is verboden en waarvan het gebruik door de politie 'levens gevaarlijk' wordt genoemd. Het vuurwerk is in beslag genomen, te gen de man is proces verbaal opge maakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13