Hasselt, jeneverstad bij uitstek VAN HAREN RUIMT OP BN DE HERFST EN NIET ZO ZUINIG OOK. ETEN EN DRINKEN VAN HAREN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 Sesam ouder dan de mensheid Tot de oudste kruiderij waarmee de mens zijn voedsel smakelijker heeft gemaakt, behoort sesam. Volgens de Babylonische mythologie is sesam zelfs nog ouder dan de mensheid. Want toen de godenzoon Mardoek krachten moest verzamelen om aan het zware karwei te beginnen van de schepping, dronk hij wijn met sesamzaadjes. Waar sesam oorspronkelijk vandaan komt, niemand weet het. Misschien uit Afrika, misschien uit India, de herkomst verliest zich in de verste mist der tijden. Het is een mooie, stoere eenjarige plant, die bloeit met fraaie pluimen, en thuishoort in een warm klimaat. Er komen een soort peulen aan, die vol zitten met kleine zaadjes. De naam sesam is afgeleid van het Griekse sesamon en dat komt weer uit het Arabisch: sumsum, en is misschien wel Babylonisch of Sumerisch. Van een Arabisch sprookje uit Duizend-en-een nacht, het verhaal van Ali Baba en de Veertig Rovers, komt het gezegde: Sesam open u. Niemand weet precies wat dit betekende, maar het zou kunnen dat de openspringende 'peulen' van de sesam golden als symbool van een openspringende deur. Sesamzaad is zeer rijk aan olie, de fijne, iets nootachtige sesamolie. Om deze olie zijn waarschijnlijk de eerste sesamplanten gecultiveerd. Maar toch ook om de smaak van de zaadjes zelf, die pas loskomt als ze geroosterd worden in de koekepan, of in de oven met brood worden meegebakken. India In de Indiase ruïnenstad Harappa, van ongeveer 3000 voor Christus is sesamzaad gevonden in de buurt van graankorrels en maalstenen. De Grieken leerden sesam kennen van de Perzen en Griekse slaven, die als kok naar Rome werden verkocht, brachten sesam in de Romeinse keuken. Ze bakten daar kostelijke kleine broodjes, van fijn gistdeeg, met honing bestreken, met sesam bestrooid. Ze werden zelfs symbolisch want men noemde lieve, vleiende woordjes ^sesamkoekjes'. De Arabieren, die met hun karavanen door de woestijn trokken, hadden een soort noodrantsoen, dat bestond uit verkruimeld hard droog brood met fijngewreven dadels, gehakte amandelen, suiker en sesamolie. En waarschijnlijk hebben de Chinezen sesam van de Arabieren, die langs de Zijderoute trokken, leren kennen. Nog altijd is sesamolie onmisbaar in de grote, klassieke Chinese keuken. Men gebruikt het om in te bakken, maar ook om als laatste smaakverfijning over een gerecht te sprenkelen. Wat een verrukkelijk, ietwat nootachtig aroma geeft. Men kan dit makkelijk proberen met alle mogelijke Chinese gerechten, zelfs met een huiselijke bami. Kransbroodjes In het Midden-Oosten wordt nog altijd veel sesamzaad en sesamolie gebruikt. Voor snoeperijtjes, zoals een soort nogal van lichtbruin gebrande suiker met sesamzaadjes en gehakte amandelen of pistache noten, voor allerlei koekjes en natuurlijk voor brood. Als de scholen uitgaan in Turkije en ook in Griekenland verschijnen de bakkersjongens op straat met grote bladen op hun hoofd of met kleine karretjes met een glazen kastje en stapels vers gebakken, geurige kransbroodjes met sesam en dan zie je de schooljeugd, in hun keurige jassschortjes of schooluniformen al knabbelend op sesambroodjes naar huis gaan. Waarschijnlijk dank zij het toerisme naar Griekenland hebben wij ook ontdekt hoe lekker sesambrood is, sesambolletjes, sesamstokbrood. Vooral met kaas, of alleen met boter. Ook in Amerika is sesam zeer geliefd. En net als het oude Rome danken ze de sesam aan de slaven. De negers, die uit Afrika als slaaf naar Amerika verscheept werden, namen sesamzaadjes mee als een soort amulet dat geluk moest brengen. En dat hadden die arme drommels wel nodig. Zo kwamen er sesamplanten langs de randen van de katoenplantages in de zuidelijke staten. Zwarte kokkinnen bakten voor hun meesteressen benne-cakes (benne was het Afrikaanse woord voor sesam), die een sieraad waren voor het ontbijt en de theetafel. Kleine broodjes van fijn gistdeeg met boter en eieren, gedoopt in honing, bestrooid met sesam en zo bruin en luchtig gebakken. De trieste geschiedenis van de Griekse slaven herhaalde zich in de 'Deep South'. Met culinaire gevolgen. WINA BORN De liefhebbers van stoofpotten die weten er alles van: hoe langer de zaak staat te trekken en te prutte len hoe beter de smaak. Het enige probleem is dat er in die tijd ook aardig wat vocht verdampt zodat er dan zo nu dan een scheut heet water moet worden toegevoegd. De Fransen hebben daar iets op gevon den, tenminste het merk Coussan- ces. De truc is dat de pan zo goed af sluit dat er geen stoom ontsnapt en dat het deksel zo is geconstrueerd dat de kookdamp keurig conden seert waardoor uw stoof lapje lek ker mals blijft. Het geheim van het deksel is dat bovenop een holte zit die u kunt vullen met koud water of ijsblokjes en dat aan de onderkant kleine puntjes zitten waar de wa terdruppeltjes kunnen ontstaan. Deze Doufeupannen, die worden geïmporteerd door Vogels agentu ren in Valkenswaard zijn lever baar in een paar kleuren. Een pan van 22 cm kosten 120 gulden. Ook altijd gedacht dat jenever een Nederlandse uitvinding was? Zeg dat dan maar niet hardop in België. Want hoewel de wet Vandervelde in 1919 het schenken van 'wittekes' in cafe's en staminees verbood, bleven de Belgen hun 'kielkretserke' (keelkrabbertje) trouw innemen, waarbij zij keus konden maken uit enkele honderden soorten en merken. door Rien van Reems De industriële revolutie in de twee de helft van de vorige eeuw ging gepaard met een massale trek naar de steden waar armoede, onmense lijke werkomstandigheden en slechte behuizing duizenden deed vluchten in de drank. De anti-alco- holwet was het antwoord op het vaak schrijnend leed dat grof alco holmisbruik aanrichtte onder het proletariaat. Sinds de wet Vandervelde een paar jaar gelèden werd ingetrok ken openden in jenevers en likeu ren gespecialiseerde proeflokalen hun deuren. Voorbeelden daarvan zijn De Vagant in Antwerpen en het Dreupelhuisje 1919 in de Ke melstraat in Brugge waar de sfeer wordt bepaald door rood pluche en eiken panelen uit een door de secu larisatie getroffen kerk. Beide eta blissementen bieden een keus uit honderden jenevers. Daaronder ook Nederlandse maar de hoofd moot is van Belgische oorsprong. En dat zijn lang niet allemaal bor reltjes van 30 procent. Wie wil kennismaken met de Belgische borrel moet eigenlijk naar Hasselt, de levendige hoofd stad van Belgisch Limburg en het Schiedam (waar overigens nauwe contacten mee worden onderhou den) van onze zuiderburen. Welis waar is het aantal stokerijen in Has selt op de vingers van één hand te tellen maar vroeger waren dat er tientallen en er is een Confrérie van de Hasseltse Jenever die de histo rie levend houdt. Zo bekend was indertijd de Hasseltse opkikker dat Guy de Maupassant het heeft over 'un Hasselt' als hij een jenever be doelt. Oude apparatuur vormt de kern van hetjenevermu Museum Sinds 1980 is Hasselt een jene vermuseum rijk, dat gedragen wordt door een enthousiaste groep particulieren. Wim Van Lishout, schepen voor cultuur van de stad Hasselt noemt hen „mensen met een passie". Het is trouwens het be leid van de stad Hasselt om interes sante museale collecties bijeen te brengen en die dan over te dragen aan groepen geïnteresseerden. Zo worden steeds weer andere bevol kingsgroepen betrokken bij het wel en wee van hun stad. „De idee moet gedragen en gekoesterd wor den door de bevolking", zegt sche pen Van Lishout en het stadsbe stuur stimuleert die betrokkenheid door de activiteiten een dak boven het hoofd te bieden. In het geval van het jenevermu seum gebeurde dat door de collec tie museumstukken onder te bren gen de vroegere jeneverstokerij Stellingwerff/Theunissen aan de Witte Nonnenstraat 19. Waarmee het Nationaal Jenevèrmuseum van België is ondergebracht in het oud ste industriële monument van Bel gië. Kern van het museum,in feite een werkende jeneverstokerij, is de voor Europa unieke stoom brande rij van H. Servais uit Malmédy die dateert uit het laatste kwart van de vorige eeuw. Onder leiding van Roland Wissels, telg uit een be faamd Hasselts stokersgeslacht - zijn moeder versnijdt nog altijd je nevers en maakt likeuren - wordt gedemonstreerd hoe mout wordt geplet, versuikerd, tot gisting ge bracht en tenslotte gedistilleerd. Stokerijen stonden vroeger altijd op de arme zandgronden. Grond stoffen waren gerst en rogge. Het afvalprodukt, de draf, werd aan de ossen en varkens gevoerd en hun De beeldfontein het Jenevermanneke in de binnenstad van Hasselt sym boliseert de kringloop van gerst en rogge-jenever - draff veevoer) - ossen en varkensmest en weer gerst en rogge. (foto gpdi mest verrijkte weer de grond waar op gerst en rogge werden geteeld. Stokerijen waren dan ook deels boerderijen, 's winters werd jene ver gemaakt en 's zomers het land bewerkt. De voormalige ossestal aan de Witte Nonnenstraat is nu tentoonstellingszaal. Panacee 'Hebt gij jicht ofhartepijn Klauwzeer, pips offlerecijn, Koopt en neemt mijn medecijn En weg zal 't zijn.' Een drupke of bobijntje jenever is in het bruine museumkroegje voor luttele frankskes te bekomen en kan worden genuttigd onder de bo men die altijd bij elke stokerij wer den aangeplant en die morellen, walnoten en Williamsperen voort brengen, vruchten waarmee jene vers op smaak en kleur werden ge bracht. Een bezoek aan het Natio naal Jenevermuseum in Hasselt, dat dagelijks behalve op maandag is geopend van 14.00 tot 18.00 uur, is trouwens goed te combineren met een stadswandeling langs vele monumenten en uitstekende win kels. Hasselt is namelijk niet alleen jeneverstad maar ook modestad en kan wat dat laatste betreft met Maastricht en Brussel wedijveren. VOORDEELSTORM VAN WINDKRACHT 10. Van Haren ruimt op als nooit tevoren. En dat betekent ongelooflijk veel korting op fantastisch mooie schoenea Hier onder een bescheiden greep uit al dat voordeel. DAMESSCHOENEN TOT ZO'N 70; VOORDEEL hoogst elegante pumps leuke collegeschoen kort laarsje comfortabele wandelschoen hoge leren laarzen van £89^Ü nu 39.90 van £-8990' nu 49.90 van -l-99r: nu 69.90 van £449^ nu 79.90 van £469^ nu 99.90 HERENSCHOENEN TOT 50; VOORDEEL. sportieve schoen van £-99,90' nu 49.90 soepele instapper of veterschoen van -£409,nu 69.90 warm gevoerde laarzen van £4-49,— nu 69.90 KINDERSCHOENEN TOT 50; VOORDEEL. van £-64^90" nu 39.90 van £649&nu 39.90 van £-6990" nu 39.90 van £-89^0" nu 39.90 stevige kinderschoenen warme laarsjes mooie collegeschoentjes sportieve meisjeslaars VRIJETIJDSSCHOENEN TOT 30; VOORDEEL. snelle sportschoen van £-§9^0' nu 29.90 oersterke gevoerde nylonboots van f-ë9fiü nu 29.90

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11