EIDEN 'Leescafé aantrekkelijker maken' 'Onder voorwaarden betalen voor garage LEIDSCH DAGBLAD 'Politie niets te verwijten in kwestie Korte Mare' De la Mar wil noodopvang van sociale werkplaats uitbreiden a.s.maandag opening ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 Directie-assistent Westerkamp van bibliotheek: Nieuwstraat heerst niet altijd noemt de recente vechtpartij serene stilte. In het verleden waren incidentje. "Al 2 i de bibliotheek soms wat onge regeldheden en pas nog brak er een vechtpartij uit waarbij mensen el kaar met een bierfles en een para plu te lijf gingen. Voor de directie van de openbare len, dan nog zal naar andere oplos singen worden gezocht dan te kie zen voor sluiting". Het idee om bagagekluizen neer te zetten waarin het publiek zijn spullen kwijt kan, spreekt hem niet aan. Hij noemt dergelijke kluizen Wat Westerkamp wel als uit komst ziet, is het personeel in het leescafé zodanig instrueren dat het dit zich herha- bij ongeregeldheden adequater kan optreden. De bezoekers moe ten de medewerkers echter niet als bewakers gaan beschouwen. de Nieuwstraat gebruiksonvriendelijk. Het is vormt dit echter geen reden c 'café' te sluiten. Integendeel, de bi bliotheek zoekt juist naar maatre gelen om het leescafé aantrekkelij- hele omweg voor de klant om zijn tas en soms ook paraplu ergens op te bergen, terwijl hij juist vaak spullen uit de tas nodig heeft. LEIDEN - De politie valt niets te zich op het politiebureau afspeelt, verwijten in de kwestie Korte Mare Overigens is er later wel proces- 24. De agenten die vorige maand verbaal opgemaakt wegens huis poolshoogte gingen nemen in het vredebreuk. "Dat verbaal zal zo gekraakte pand nadat bewoners spoedig mogelijk naar de officier om assistentie hadden gevraagd, van justitie worden gestuurd", hebben naar eer en geweten gehan deld. Dat schrijft commissaris De hoogste baas van de Leidse Mostert naar aanleiding van vragen politie tekent er bij aan dat het geen alledaagse juridische zaak be trof. Vandaar dat eerst informatie werd ingenomen alvorens stappen het Links Leiden-raadslid R. van Lint. Slopers van een plaatselijk be drijf Beij vielen op 2 oktober rond werden ondernomen. 7.00 uur de gekraakte woning bin nen en maakten in korte tijd het pand onbewoonbaar. Wasbakken en toiletten werden met voorha mers stuk geslagen. De gealar meerde politie trof vier bewoners en ongeveer 10 slopers aan. Volgens commissaris Mostert moesten de sloopwerkzaamheden op last van de politie worden ge staakt. Maar alvorens die opdracht kon worden gegeven, moesten de agenten zich eerst verdiepen in de problemen. Het is tussen die tijd stippen geweest dat de sloopwerk zaamheden gewoon door zijn ge gaan, aldus Mostert: "Achteraf moet gezegd worden dat deze voortgaande werkzaamheden afge keurd dienen te worden". Dat ter plekke geen proces-ver baal is opgemaakt, is volgens Mos tert geen ongewone zaak. Zodra er meer aangevers zijn, is het gebrui kelijk dat het doen van aangiftes De bibliotheekmedewerkers wa ren overigens niet aanwezig in het café tijdens de paraplu-ruzie. Ze draaien maar een beperkt aantal uren. Het is wel de bedoeling dat het aantal werkuren in het leescafé wordt uitgebreid. Maar dat kan pas nadat de bibliotheek volgend jaar meer heeft geautomatiseerd. Werk zaamheden die veel tijd vergen, zo als het bijhouden van een catalo gus, worden dan overgenomen door de computer. Dan komt er meer tijd vrij voor het bemannen van het leescafé. "Er zijn nog altijd mensen die de ruimte als een trefpunt gebruiken, om afspraken af te handelen. We hebben er niets op tegen, maar dat is niet het doel van het café. Door meer verwijsborden te plaatsen gaat dit soort publiek zich hopelijk ook interesseren voor de aanwezi ge lectuur. Die mensen komen weer eens een keer terug, maar dan om gebruik te maken van de eigen lijke functie van het leescafé". Als de automatisering is doorge voerd hoeft de bibliotheek bij het uitlenen van boeken geen gebruik meer te maken van een kaartenbe- stand. De leden worden in de com puter opgeslagen. Daardoor kan heel goed worden bijgehouden wie nog boeken in zijn bezit heeft. Tot nu toe is het vaak een probleem voor het personeel uitgeleende boeken te achterhalen. "Vooral studenten bezorgen ons enorm veel werk. Het komt nogal eens voor dat zij verhuizen. De mede werkers kunnen de niet ingelever de boeken dan niet achterhalen. Deze boeken, die soms niet meer verkrijgbaar zijn, zijn we voorgoed kwijt. De computer stelt ons straks tijdig op de hoogte welke boeken niet zijn ingeleverd. We redden zo een deel van onze inkomsten". Al met al leidt de automatisering tot uitbreiding van de dienstverle ning. Het personeel dat nu uit 90 man bestaat (de filialen inbegre pen) gaat het publiek uitgebreid begeleiden. Bovendien wil de bi bliotheek volgend jaar voor een be paalde periode tussen februari en april op de zaterdagen tot 16.00 uur open blijven. "Het publiek vindt meestal 's middags zijn weg naar de stad en daar willen wij gebruik van maken. Het is nu te vroeg om de plannen nog verder uit te die pen. Eind november komt het be sluit dan kunnen we meer over zeg gen", aldus Westerkamp. Wethouder Peters tijdens ledenvergadering PvdA; LEIDEN - PvdA-wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening en ver keer) sluit niet bij voorbaat uit dat de gemeente meebetaalt aan de aanleg van parkeerplaatsen voor bewoners in de binnenstad. Dat be tekent volgens Peters dat de ge meente bereid moet zijn om geld te investeren in parkeergarages wan neer daarin ook parkeerplaatsen voor bewoners aanwezig zijn. Voorwaarde is dan wel dat er par keergelegenheid op straat wordt opgeheven zodat de auto's uit het straatbeeld verdwijnen. Peters zei dit gisteravond op een ledenvergadering van zijn partij. Hij sprak zich hiermee uit tegen het collegeprogramma waarin staat dat 'aan de bouw en exploita tie van parkeergarages geen ge meenschapsgeld wordt besteed'. Peters gaf te kennen een discussie op gang te willen brengen over de verantwoordelijkheid van de ge meente voor de parkeerbehoefte van bewoners in de binnenstad. Er is volgens hem de afgelopen jaren onvoldoende rekening gehouden met deze behoefte. Een ander argument voor de bouw van parkeergarages is vol gens Peters dat minder auto's op straat op zoek gaan naar een par keerplaats. Ook hierdoor wordt het verblijfsklimaat in de stad bevor derd. Peters gaf toe dat een ge meentelijke bijdrage de bouw van parkeergarages kan bespoedigen. De wethouder zei gisteravond dat het parkeren de gemeente in de nabije toekomst tóch geld gaat kos ten. "Het parkeerregime dat onbe taald parkeren onmogelijk maakt, Gemeente wil duidelijkheid Heerma over woonwagens LEIDEN - De gemeente Leiden wil meer duidelijkheid van staats- secreatis Heerma over zijn stand punt over het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. De staats secretaris wil pas een definitieve beslissing over het centrum nemen als Leiden twee kampen met 15 plaatsen heeft aangelegd. Wethouder De la Mar overweegt zelfs om Heerma te passeren en rechtsreeks steun te zoekqn bij de kamercommissie volkshuisves ting. De la Mar wil de toezegging dat het Trekvaartplein wordt ge handhaafd met plaats voor 40 woonwagens. De gemeente wil snel beginnen - zo mogelijk nog voor de zomer - met de aanleg van een woonwagen centrum met 15 plaatsen. Volgende week bekijkt De la Mar met zijn collega's Tesselaar (volkshuisves ting) en Peters (ruimtelijke orde ning) welke lokaties in Leiden in aanmerking komen voor inrichting tot een woonwagencentrum. De la Mar kan geen onderdak vinden voor asielzoekers LEIDEN - Wethouder De la Mar is pessimistisch over de kansen om een grote groep asielzoekers tijde lijk onderdak te bieden in Leiden. De wethouder heeft inmiddels een negatief antwoord ontvangen op zijn verzoek aan het Academisch Ziekenhuis en de universiteit om lege gebouwen ter beschikking te stellen. Beide instanties beschik ken niet over gebouwen die ge schikt zijn om ongeveer 250 men sen te huisvesten. De wethouder denkt wel dat het lukt om voor 1 januari 1989 in totaal zo'n 200 vluchtelingen definitief onderdak te bieden. "Het zoeken naar huisvesting verloopt moei zaam, maar ik ben overtuigd dat de vluchtelingenopvang in Leiden gaat lopen als een trein", aldus De la Mar kan in wijken waar parkeermeters staan zichzelf bedruipen", zei Pe ters, "maar wanneer het wordt uit gebreid tot wijken zonder meters moet er geld bij. De 180 gulden per jaar die bewoners voor een par- keervergunning moeten betalen, is dan niet meer voldoende". Er bestaan overigens nog geen concrete plannen voor de bouw van nieuwe garages. Peters wil eerst de ingebruikname van de Marca-garage op het Ir. Driessen- plein afwachten. Gistervond werd wel duidelijk dat wanneer gezocht gaat worden naar een lokatie voor een garage in het westen van de stad, het 'bom'-terrein op de hoek Morsweg/Morssingel t mogelijkheid is. Het onderwerp 'gemeentelijke bijdragen aan het parkeren' is in de gemeenteraad de laatste jaren een heikel punt geweest. WD en CDA waren er wel toe bereid, maar PvdA en Links Leiden zijn er altijd fervent tegenstander van geweest. Deze partijen vinden dat het parke ren zichzelf moet bedruipen. In het collegeprogramma werd dit nog eens nadrukkelijk vastgelegd. Het is vooralsnog niet de bedoe ling van de wethouder dit program ma open te breken. Eerder liet Pe ters al weten de bouw van een nieu we parkeergarage in de binnenstad pas 'in de jaren negentig onont koombaar te vinden'. Dat betekent dat bijstelling van het collegepro gramma pas in 1990 na de volgende verkiezingen nodig is. 'Leids Debat' LEIDEN - De Stichting 'Het Leids Debat' organiseert op dinsdag 10 november in samenwerking met het Studium Generale van de Leid se universiteit een debatavond. Naar het model van de Cambridge Union Debating Society zal door vier gast- en vier studentpleiters worden gedebatteerd over de stel ling 'Sexueel verkeer is altijd een verantwoordelijkheid van de sa menleving'. Gastpleiters zijn prof.dr. C.P Bertels, hoogleraar wijsgerige so ciologie, mgr. H. Bomers, bisschop van het bisdom Haarlem, A. Gre- wel, lid van de Emancipatieraad, en prof.dr. G.A. Kooij. De voorzittershamer zal worden gehanteerd door prof.dr. J.G. van Dijk, sexuologe. Het debat wordt gehouden in het Groot Auditori um, Rapenburg 73, Leiden. Biegstraten: 'Geef minima het recht bij te verdienen' LEIDEN - CDA'er P. Biegstraaten vindt dat mensen met een mini mum-uitkering het recht moeten krijgen bij te verdienen. Het raads lid vindt dat het wettelijk moet worden geregeld dat uitkeringsge rechtigden tot het minimum-loon bijverdienen. De CDA'er wordt in deze opvatting door zijn fractie ge steund. Biegstraaten nam gisteren tij dens de behandeling van de begro ting door de raadscommissie socia le zaken afstand van de uitlatingen van wethouder De la Mar, die eer der zei begrip te hebben voor men sen die bijverdienen en in bepaalde gevallen 'grijs' werken wil toe staan. Hij vindt dat frauduleus han delen nimmer mocht worden toe gestaan. Wel pleitte hij voor een wettelijke regeling. "Je verlicht in elk geval de zorgen van de mensen die willen en kunnen werken". 'Morschwijk' viert feest LEIDEN - Wethouder Van Dongen (samenlevingsopbouw) geeft zater dag 14 november om 11.00 uur het startsein voor de festiviteiten die in het kader van het 12jarig bestaan van het buurthuis Morschwijck plaatshebben. Overdag kunnen oud en jong zich vermaken bij de kermisachtige aktiviteiten in het buurthuis, 's avonds wordt een su per-bingo gehouden. LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) wil de noodopvang van de sociale werkplaats uitbrei den tot 50 plaatsen. Ook wil de wet houder een ander gebouw zoeken voor de noodopvang die nu aan de Driftstraat is gehuisvest. Hij denkt daarbij aan een lokatie dichter bij de sociale werkplaats in Leider dorp, zodat van de voorzieningen in Leiderdorp gebruik gemaakt kan worden. De noodopvang werd vorig jaar gestart voor jongeren die nog niet bij de sociale werkplaats terecht konden, maar ook 'te goed' waren voor de dagopvang voor geestelijk gehandicapten. Er werd plaats ge- Plannen Deetman zijn einde democratisering universiteit DEN HAAG/LEIDEN - Gekleed in vrouwenkleren moesten eerstejaars van de Leidse studentenvereniging Quin- tus de fontein op het Haagse Binnenhof schoonmaken. Met emmers en borstels gingen zijn ter ontgroening aan de slag in Den Haag. (foto anp> LEIDEN - "Studenten zullen zwaar worden ontmoedigd om be stuurlijke taken binnen de univer siteiten en hogescholen op zich te nemen als de plannen van minister Deetman voor de invoering van één inschrijvingsduur voor het ho ger onderwijs doorgaan". De voor zitters van de universiteitsraden van twaalf universiteitssteden, waaronder Leiden, hebben dit ge schreven in een gemeenschappelij ke brief aan de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen van de Tweede Kamer. De voorzitters stellen in hun brief dat wanneer de huidige moge lijkheden van verlenging van in schrijvingsduur komen te verval len, studenten er in feite voor wor den gestraft wanneer zij bestuurs functies op zich nemen en daar door langer over hun studie doen. "Te vrezen valt dat het wetsvoor stel het einde betekent van een de mocratiseringsproces dat 15 jaar geleden is ingezet met de deelname van studenten aan het universitair bestuur. In die periode is gebleken hoe belangrijk deze deelname is voor de kwaliteit en de representa tiviteit van de universitaire besluit vorming", aldus de brief. De voorzitters van de universi teitsraden achten het wetsvoorstel alleen al vanwege de bestuurlijke gevolgen voor de universiteiten on aanvaardbaar en doen een beroep op de kamercommissie deze over wegingen mee te nemen in de be oordeling van het wetsvoorstel van minister Deetman. boden aan 15 jongeren, van wie er nu drie zijn overgeplaatst naar de sociale werkplaats. Bij de sociale werkplaats is de af gelopen twee jaar een vergaande reorganisatie doorgevoerd die moet leiden tot een beter rende ment en een bedrijfsmatiger aan pak. De rijksoverheid verschaft vanaf 1 januari 1989 een vast bud get aan de werkplaats en is van plan vervolgens dat budget drie jaar lang met acht procent in te krimpen. Wethouder De la Mar wil met steun van andere gemeenten actie ondernemen tegen deze be zuinigingsplannen. Raadslid C. Vergeer (SP) sprak gisteren tijdens de begrotingsbe handeling door de raadscommissie sociale zaken de vrees uit dat bij de bedrijfsmatige aanpak van de soci ale werkplaats, waarbij verhoging van het rendement centraal staat, het sociale aspect verloren dreigt te gaan. "Mensen die niet produktief genoeg zijn, dreigen uit de boot te vallen", aldus Vergeer. De la Mar is het niet met het SP- raadslid eens. "De sociale doelstel ling komt niet in gevaar, zeker niet nu we voor de mensen die niet toe gelaten dreigen te worden, een noodopvang in het leven hebben geroepen". ADVERTENTIE BEDRIJVEN KONTAKT DAGEN Misbruik De film 'Gezocht: Lieve vader en moeder' wordt dinsdag 10 no vember om 09.00 uur vertoond op video in de grote zaal van het het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Deze documentaire gaat over seksueel misbruik van meisjes door hun vader. Na af loop geeft het samenwerkingsver band tegen seksueel geweld infor matie over opvangmogelijkhe den in Leiden en omgeving voor seksueel misbruikte kinderen en vrouwen. Kiezelsteen 'Noordelijke stenen en oostelijk grind in Nederland' is de titel van de lezing die ing. J.G. Zand- stra dinsdag 10 november houdt in de filmzaal van het Rijksmuse um van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht f in Leiden. De lezing begint om 20.00 uur en is om 22.00 uur afge lopen. Filipijnen Twee Filipijnse vrouwen be zoeken maandag 9 november de afdeling Leiden van de Vrou wenbond FNV. De Vrouwenbond zal in een gesprek met de vrou wen te weten proberen te komen hoe zij leven en werken op de Fi lippijnen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur op de Rapenburg 48. Carnaval Prins George I van carnavals vereniging 'De Leidse Hutspot ten' opent het nieuwe carnavals seizoen op 11 november om 23.11 uur bij het beeldje van Comelis Joppensz. aan de Lammen- schansweg in Leiden. Voor en na de opening zijn 'De Hutspotten' te vinden in café Zuid aan de He renstraat. Zaterdag 14 november viert de vereniging het Prinsen bal in hun Aiitonius clubhuis aan de Lange Mare 43. EEN BRON VAN NIEUWE KONTAKTEN OP 9 EN 10 NOVEMBER 1987 Maandag Dinsdag 14.00 - 22.00 uur Plaats: Hobahohal/Lisse Bollenstreek STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9