Het Dorp' blijft resultaat van een uitstotingsproces Het begin is 25 jaar geleden gemaakt' ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 EXTRA PAGINA 25 Met luciferdoosjes vol kwartjes, dubbeltjes en stuivers gingen honderdduizenden Nederlanders op 26 november 1962 's avonds om negen uur naar de kruidenier op de hoek. Vijfentwintig jaar geleden is het nu dat er in een marathon-televisieuitzending van 23 uur, onder leiding van Mies Bouwman, massaal werd ingezameld voor de bouw van een woonwijk voor gehandicapten in Arnhem. Nederland was in de ban van de actie ,Open het Dorp'. Er was gegokt op 5 miljoen. De uiteindelijke opbrengst zou 22 miljoen worden. Drie bewoners over 'hun' dorp, een kwart eeuw later. 'Een volk bouwde dit dorp om een begin te maken waar eerst een einde was'. De gedenksteen onder de boom tegenover het kerkelijk-cultu- reel centrum in Het Dorp in Arn hem valt nauwelijks op. Zelfs bewo ners en mensen die hier dagelijks vertoeven weten hem amper te vin den. Toch is de inscriptie onlosma kelijk met deze Arnhemse wijk ver bonden. Maar de bewoners kunnen de geschiedenis van hun Dorp zo ook wel dromen. Daar hebben ze geen gedenksteen voor nodig. door Rian van Kuppenveld P. Klees was op het moment van de actie 39 jaar en woonde bij zijn ouders in Amsterdam. Ook hij volgde de televisie uitzending van minuut tot minuut, „le dereen vond het geweldig. Maar ik vond het in mijn hart toch wel stuitend". Klees, nu 64, woont al bijna 22 jaar in Het Dorp. Aan de actie heeft hij niet zul ke goede herinneringen: de delegatie van een ziekenhuis die ingezameld geld kwam brengen in een ondersteek; men sen die hun konijntjes voor het goede doel brachten; de vier grote Nederland se bedrijven die samen één miljoen gul den schonken „maar dat natuurlijk van de belasting aftrokken". Stuitend vond hij het, ontzettend stuitend. Een paar jaar later kwam hij als een van de eerste bewoners in Arnhem te recht. „Een buurman kwam eens praten en zei: is dat niks voor jou? En ja, mijn ouders werden wat ouder, mijn vader was al in 1951 gepensioneerd als hoofd onderwijzer. Zij wilden eigenlijk ook wel dat ik de deur uit zou gaan, zodat zij nog een tijdje rustig konden leven". Klees lijdt aan rachitis (vroeger Engel se ziekte genoemd), een botziekte die leidt tot snelle ontkalking. Hij heeft een elektrische rolstoel tot zijn beschikking. In zijn kamer van amper vier bij vier staat nog een 'gewone' rolstoel. „Er was eigenlijk geen andere keus dan Het Dorp. Het was wel een enorme overgang, maar het kon moeilijk an ders". Voor Klees zou er een paar jaar eerder inderdaad geen ander alternatief dan een verpleegtehuis zijn geweest. Want al waren er dan al wel aangepaste werkvoorzieningen, met zijn idee dat ge handicapten de mogelijkheid moesten hebben om zelfstandig te wonen in een omgeving met aangepaste voorzienin gen, was initatiefnemer dokter A. Klap wijk een pionier. Sfeertje Lia den Dekker was ten tijde van de actie 'Open het Dorp' 16 jaar. Met haar klasgenootjes vulde ze vol enthousiasme luciferdoosjes. Geen moment stond ze er bij stil dat Het Dorp ook voor haar bete kenis zou kunnen krijgen. Haar ouders zagen de actie niet zo zitten. Die dachten verder vooruit en vreesden dat Lia, die aan een botziekte lijdt waardoor de ge wrichten gaan vastzitten, ooit eens voor Het Dorp zou kiezen. „Mijn ouders vonden het idee dat er zoveel gehandicapten bij elkaar waren niet zo leuk. Ze hadden moeite met het idee dat ik in een groep met gehandicap ten ging wonen. Ze zagen toch datje een ander sfeertje krijgt als er veel gehandi capten bij elkaar zijn. Dat is anders dan wanneer er één gehandicapte tussen va lide mensen zit". Lia woont nu al achttien jaar in Het Dorp. Op haar 23ste besloot ze naar Arn hem te verhuizen. In haar geboortedorp, het Zeeuwse Hoedekenskerke. was ze coupeuse, een beroep dat ze zeker niet haar hele leven wilde volhouden. Haar grote ideaal was telefoniste. Ze besloot in Arnhem te gaan solliciteren, en toen ze was aangenomen bij een architecten bureau verhuisde ze naar Het Dorp. "Je kreeg de mogelijkheid zelfstandig te worden, dat had je thuis nooit geleerd. Als gehandicapte was je in die tijd toch wel bijzonder. Ik wil niet zeggen dat ik verwend was, maar ik voelde dat er een heleboel dingen voor mij moesten wor den gedaan die voor mijn broers en zus sen niet nodig waren. Ik vond het toch een nadeel om mijn hele leven zo door te gaan. Hier krijg je de mogelijkheid om het allemaal zelf te organiseren, om zelf te bedenken hoe je ergens moet komen, wat je wilt gaan doen, hoe je je dag wilt indelen". Net als Piet Klees had Lia den Dekker in het begin wel wat moeite met het ge- zamelijk koffie en thee drinken en de maaltijden gebruiken. Dat gebeurde in de beginperiode met tien medebewo ners en daar zaten ook mensen van 65 jaar tussen. En als je dan 23 bent is het leeftijdsverschil wel erg groot. Nu kun nen de maaltijden op de kamer worden gebruikt, in de echtparenwoningen heeft iedereen een eigen keuken en een aantal eenpersoons-eenheden hebben een gezamelijke kookgelegenheid. De individuele vrijheid is sterk toegeno- David Bowie Rocco de Joode is nu 21 jaar en woont sinds anderhalf jaar in Het Dorp. Als ge volg van zuurstofgebrek bij de geboorte liep Rocco een hersenbeschadiging op. Hij is licht spastisch in de benen en heeft een aantal operaties moeten ondergaan waarbij aan weerskanten van zijn li chaam pezen werden verlengd. Rocco loopt nu weer rechtop en kan zich ook zonder rolstoel voortbewegen. Hij ging zonder stoel naar het concert van David Bowie en stond daar de volle drie uur. Voor Rocco was Het Dorp een alterna tief voor begeleid kamerwonen. Dat sprong op een gegeven moment af; hij wilde in Arnhem blijven wonen waar hij zijn vrienden heeft en in een band speelt. De keus was wat hem betreft snel gemaakt. Rocco heeft een groot deel van zijn leven in eet revalidatiecentrum te genover Het Dorp doorgebracht. Zijn ouders zagen zijn besluit aanvan kelijk niet zo zitten. Ze waren er niet zo vooj dat hij als lichtgehandicapte tussen veel zwaardere gevallen terecht kwam. Bovendien waren ze bang dat hij zich zou terugtrekken, op zijn kamer zou blij ven zitten. Dat is honderd procent meegevallen. Sterker nog, Rocco is - naar eigen zeg gen - 'berucht' in Het Dorp. „Ik voel me een tiener, dus ik heb de muziek wel eens hard staan, en soms slapen er zes man op mijn kamer. Daar moesten ze wel aan wennen". Voor Rocco is Het Dorp net zo iets als op kamers wonen: hij heeft geen per soonlijke verzorging nodig en ziet het als een overgang. Met dat idee kwam ook Lia den Dekker. Zij wilde in een omge ving wonen waar toch, als dat nodig mocht blijken, hulp aanwezig was. Van uit Arnhem zou ze langzaam naar een andere mogelijkheid gaan uitkijken, zo was het plan. Maar ze is blijven hangen. „Als je hier langer woont krijg je toch een stukje eigen leven en dan ga je daar anders over denken". Relatie Vanuit Het Dorp bekeek Lia de ver schillende mogelijkheden en woog de voor- en nadelen tegen elkaar af. Ze heeft jaren voor een Focus-woning inge schreven gestaan: een voor gehandicap ten aangepast huis in een nieuwbouw wijk waar ook verzorging geboden wordt. Lia werd van de Focus-lijst afge voerd toen bleek dat zij geen persoonlij ke verzorging nodig had en dat is voor deze huizen een voorwaarde. „Dat had ik toch wel graag gewild". Lia had al heel lang een relatie met een visueel gehandicapte man uit Rotter dam. Toen ze besloten te gaan samenwo nen werd er weer naar geschikte wonin gen uitgekeken. Lia's man voelde aan vankelijk niet veel voor Het Dorp: hij vond de huizen nogal klein, had behoef te aan een hobbyruimte maar die moge lijkheid was er niet. Toen er een echtparenwoning vrij Rocco de JoodePiet Klees en Lia den Dekker (v.l.n.r.): "Als er geen Dorp was, waar hadden al die mensen dan gezeten?". kwam (kamer, keuken, twee slaapka mertjes) aarzelde Lia weer heel lang. Wat de keus extra bemoeilijkte was het feit dat het paar in feite gedwongen was te gaan trouwen. Bleven ze samenwonen dan zouden ze krachtens de AWBZ (Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten) per maand 2700 gulden moeten betalen. Trouwden ze, dan was dat maar de helft. Uiteindelijk koos het echtpaar uit prak tische en financiële overwegingen toch voor het huwelijk en Het Dorp: Lia had er meer mogelijkheden, met name de ge legenheid om haar elektrische rolstoel snel te laten repararen. Bovendien ligt Het Dorp vlak bij haar werk. Lia en haar man hebben nu drie uurtjes huishoude lijke hulp in de week: verder bedruipen ze zichzelf. Echtparen Woningen voor echtparen, een van de ontwikkelingen die in de loop van de tijd in Het Dorp hun intrede deden. A. J. Rinkel is sinds 1972 voorzitter van het bestuur. „De eerste huizen voor echtpa ren zijn tussen '67 en '70 gebouwd. Vijf jaar daarvoor werd er eigenlijk nog geen verband gelegd tussen gehandicapten en trouwen. Dat kun je de mensen van het eerste uur niet kwalijk nemen, zeker niet als je ziet hoe weinig de doorsnee Nederlander ook nu nog ingesteld is op gehandicapten". Rinkel heeft zo zijn twijfels over de ge dachte om gehandicapten en allen die 'anders' zijn te laten integreren in de maatschappij. "Want wat iedereen na de gulheid van 25 jaar geleden vergeten is, is dat Het Dorp toch het resultaat is van een uitstotingsproces: de maatschappij probeert nog steeds weg te duwen wat er niet bij hoort. Ook nu nog zie je dagelijks hoe weinig de doorsnee Nederlander in gesteld is op gehandicapten. Ik moet dan altijd denken aan de woorden van een spastische bewoner die zei: ik pro beer mensen die mij gek vinden altijd het gevoel te geven dat zij normaal zijn". Rinkel waarschuwt dan ook tegen een te ver doorgevoerde integratiegedachte: „Ook voor mij geldt het ideaal dat ieder een gelijke rechten en gelijke mogelijk heden moet hebben, maar dan praat ik wel over een andere samenleving. We weten nu toch zo langzamerhand wel dat Nederlanders niet zo tolerant zijn ten aanzien van alles wat afwijkend is". Vanaf het begin, zo zegt Rinkel, heeft bij Het Dorp de integratiegedachte voor op gestaan. De wensen van de allereer ste bewoners waren op dit punt duide lijk: een woonomgeving met voorzienin gen waar het individu zo veel mogelijk privacy zou krijgen en waar zo veel mo gelijk integratie met de samenleving zou zijn. Vierbaansweg Vlak na de planning kwam al de eerste kink in de kabel: tussen Het Dorp en het centrum van Arnhem kwam een vier baansweg. De architecten waren razend. De wijk kwam toch weer in een geïso leerde positie te liggen. Er is nu wel een verbindingsbrug, maar het idee te zijn weggestopt is moeilijk weg te krijgen. Waarschijnlijk heeft de ligging van Het Dorp ook een rol gespeeld bij de kri tiek die er in de loop der jaren op deze woonvorm is gekomen. De ideeën over het wonen van gehandicapten zijn sterk veranderd. In het begin was Het Dorp nieuw en uniek, maar langzamerhand ging de gedachte steeds meer leven dat gehandicapten moesten gaan wonen in Negentienhonderdtweeënzestig. De koude oorlog is op z'n hoogtepunt. De tijd waarin een pond belegen kaas nog maar 1 gulden 45 kost, een pak koffie in de aanbieding 88 cent, en de krant nog maar 8 gulden 40 per kwartaal. Maar ook het jaar waarin Mies Bouwman op haar eigen manier de dank voor de Nederlandse hulpvaardigheid onder woorden brengt; „Het zijn fijne mensen hier in de RAI en ook jullie thuis, jullie zijn allemaal fijne mensen". Haar stem verstikt in tranen. Die dagen leek heel Nederland bereid de hulpbehoevende medemens een eigen dorp te geven. Een dorp in Arnhem, waar de levens van validen en minder validen zich zouden verstrengelen, waar gehandicapten een verzorgd zelfstandig bestaan zouden kunnen leiden. Een dorp dat echter in de loop der jaren steeds meer aan kritiek onderhevig werd. De rolstoelers wenstep echte zelf standigheid, zonder betutteling. Echte contacten met valide buren. De aange paste maatschappij voor 300 gehandi capten, die volgens de geestelijke vader ervan, dr. A. Klapwijk, op nog meerdere plaatsen in Nederland gestalte diende te krijgen is volgens de criticasters m 25 jaar verworden tot een enclave in de mo derne maatschappij, waarvan veel ge handicapten liever afscheid nemen dan erin onder te gaan. Die duistere gedachte had in 1962 nog bij niemand post gevat. Er moest 25 mil joen op tafel komen om de poorten van Het Dorp te kunnen openen. Een voor die tijd fabuleus bedrag. Vijf miljoen hoopten de organisatoren van de inza- melactie bijeen te sprokkelen. Ruim vier keer zoveel schraapten de 12 miljoen Ne derlanders in enkele dagen uit' de toch nog niet al te goed gevulde zakken. Geld voor „een dorp zoals elk ander dorp", zo als de plannen werden omschreven. Invoelbaar Met de zelfde gedrevenheid waarmee hij 25 jaar geleden werkte aan de verwe zenlijking van zijn droom is de thans 66- jarige dr. A. Klapwijk nog steeds in de weer voor de gehandicapten. Voor hem heeft Het Dorp in de afgelopen jaren niets van zijn waarde verloren. De toen malige doelstellingen gelden nog steeds, zo vindt hij. „Natuurlijk is er kritiek. Maar de uit gangspunten zijn zo eenvoudig en zo in voelbaar dat ze altijd goed zullen zijn. Natuurlijk kon het geen glad verhaal worden. Het is een groeiproces dat nog steeds bezig is. Ik heb in het begin dui delijk gemerkt dat veel mensen het moeilijk hadden met de gelijkwaardig heid van gehandicapten. Ik hoop dat de lessen die we tijdens het proces van de afgelopen jaren hebben geleerd, ons wij zen hoe we met elkaar moeten omgaan. Een proces waarin we moesten leren omgaan met de bouwstenen die werden aangereikt. Ik durf niet te voorspellen hoe lang het nog duurt voordat iedereen in de maatschappij die gelijkwaardig heid van validen en gehandicapten als vanzelfsprekend beschouwt. Maar het begin is 25 jaar geleden gemaakt. In die periode hebben we naar mijn mening toch winst gemaakt". De maatschappij had 25 jaar geleden nauwelijks aandacht voor de zwaar ge handicapte medemens. Het enige wat hun geboden werd was, als ze geluk had den, eens in de zoveel jaar een weekie vakantie op een Rode Kruisboot. Voor de rest van hun leven voor velen een bed en vier muren. Thuis, of op een zaal die nog eens met vijf anderen gedeeld moest worden. Geen privacy, geen rechten. „Dat waren dingen waarvan ik als jong arts begon te steigeren", vertelt Klap wijk. „Maar men wist in die tijd geen an dere oplossing". Klapwijk kon echter niet berusten in de situatie en ging zoeken naar een op lossing voor dat probleem. Hij formu leerde een aantal doelstellingen waaraan een leefgemeenschap voor zwaar licha melijk gehandicapten zou moeten vol doen. Vóór alles gelijkwaardigheid, het serieus nemen van de wensen van ge handicapten, het aanbieden van een zin volle bezigheid, arbeid of ontspanning en medezeggenschap over de invulling van hun leven. Bouwstenen „Het Dorp dat ik in gedachte had mocht beslist geen instelling voor ge zondheidszorg zijn. Het moest een deel van de maatschappij worden. Naar mijn mening is dat ook bereikt. Wij kunnen echter in Het Dorp de bewoners alleen bouwstenen aanreiken die tot een geluk kiger leven leiden. Zij zullen dat geluk zelf moeten opbouwen. Het Dorp is niet de enige oplossing voor mensen met een handicap. Er moeten ook andere oplos singen komen, zodat zij kunnen kiezen. Die keuzemogelijkheden zijn er eigen lijk pas de laatste vijf jaren werkelijk ge komen. Dat was in 1962 nog niet zo. Er zijn voor gehandicapten nu zo veel vor men van wonen dat er een werkelijke keuze gemaakt kan worden. Mijn ideaal is dat een gehandicapte begeleid wordt naar de woonvorm van zijn eigen keuze. Ik hoop dat er nog heel veel eeéxDeri- menteerd wordt om de keuze nog roya ler te maken", aldus Klapwijk. „Het Dorp staat aan de uiterste grens van de zorg voor gehandicapten. Het was natuurlijk veel gemakkelijker ge weest om iets voor lichter gehandicap ten op te zetten. Maar ik ben nog steeds ontzettend blij dat we niet bij het ge makkelijkste zijn begonnen. Wij reiken de bewoners bouwstenen aan voor hun levensgeluk. Het Dorp is een leerschool voor gehandicapten om met die dingen om te gaan. Dat betekende voor sommi gen dat zij Het Dorp niet meer nodig hadden. De bewoners worden ook aan gespoord om tot een zo groot mogelijke mate van zelfstandigheid te komen. En dat werd ze vroeger te weinig geleerd. Daarbij komt dat in de loop der jaren ook de revalidatie zich heeft ontwikkeld. Door die factoren is een doorstroming van bewoners op gang gekomen. Een stroom die echter twee kanten op gaat. Enerzijds trekken bewoners weg naar lichtere woonvormen, anderzijds stro men ook vanuit die lichtere woonvor men de bewoners weer toe. De laatste tijd tonen veel jonge ernstig gehandicap ten belangstelling voor het dorp". Medezeggenschap "Ik heb altijd gevochten voor het plaatsen van gehandicapten in de lei ding. Ook dat was een groeiproces. Bij de komende dagen van herdenking staat de medezeggenschap sterk in de belang stelling. Ik hoop dat men daaraan zwaar zal blijven tillen. Blijven uitgaan van de gedachte dat deze wijk bedoeld is om het leven van de bewoners naar hun ei gen smaak met volledige medezeggen schap tot hun recht te laten komen". ARNOUD CORNELISSEN aangepaste woningen in 'normale' wij ken. Er kwam kritiek op Het Dorp: de ge handicapten zouden er toch te geïso leerd, te ver van de 'echte' maatschappij wonen. Daarnaast ontstonden er be stuurlijke problemen. Bewoners ver trokken naar nieuwe woonmogelijkhe- den, zoals de Focus-huizen en aangepas te woningen. En Het Dorp kreeg heel wat slechte publiciteit. Rinkel: „Het Dorp heeft nooit willen pretenderen zaligmakend te zijn. Toen het ontstond was het uniek in de wereld. Daarna zijn er nieuwe woonvormen bij gekomen, logisch dus dat sommige be woners daarvoor kozen. Maar voor heel wat Nederlanders die in 1962 zo massaal hadden gegeven was dat heel moeilijk te accepteren. Er kwam verstoring in hun paradijs". Rinkel stelt dat bij alle kritiek vaak vergeten wordt dat 'de' gehandicapte niet bestaat. „De een kan zich veel beter redden dan de ander. En voor Het Dorp gaat nog steeds de begindoelstelling op dat hier mensen kunnen wonen voor wie dat elders niet haalbaar is. Bovendien betekent integratie voor mij dat je je be zig houdt met zaken die in de wereld aan de orde zijn. En of je dat nu doet vanach ter de begonia's of als gewoon Arnhem mer, dat hangt van jezelf af'. Nadeel Lia den Dekker kan zich de kritiek wel enigszins indenken: „Ik vind het nog steeds een nadeel, zoveel gehandicapten bij elkaar. Ik woon nu in een straat waar weinig ernstig gehandicapten wonen, je hebt dus niet zo het verpleeghuis-idee. In andere straten waar mensen nogal wat zorg nodig hebben, is dat veel meer het geval. Er zijn sinds 1979 veel meer mogelijkheden gekomen voor gehandi capten door heel Nederland. In alle nieu we wijken komen aangepaste woningen. Als je dus een beetje mobiel bent dan pak je die kans. Het betekent natuurlijk wel dat op den duur hier de zwaarder gehandicapten overblijven". Lia denkt er niet meer over uit Het Dorp weg te gaan. Ze heeft het er nu pri ma naar haar zin. „Als ik weg had gewild had ik het eerder moeten doen. Niet als je ouder wordt en je handicap erger wordt. Maar ik constateerde eigenlijk al heel vroeg dat ik mij hier toch makkelij ker kon bewegen dan in een wijk van Arnhem". Ook Piet Klees heeft er een jaar of vijf geleden over gedacht naar een aange paste woning te verhuizen: „Maar ik was er te oud voor en de verantwoordelijk heid was te zwaar. Bovendien...ik ben hier weieens alleen en eenzaam, en ik was bang dat ik daar nóg eenzamer zou worden. Je moet dan zelf je boodschap pen doen, zelf koken en zo, en dan blijft er weinig tijd voor andere dingen over. Ik heb nogal wat contacten buiten Het Dorp en ik denk dat dat heel belangrijk is: je moet een evenwicht hebben". Klees ziet toch wel veel voordelen aan het wonen in Arnhem. Ondanks de grote overgang vond hij er al snel zijn draai. Zeker toen hij nog jonger was betekende het voor hem een kans om te reizen. Hij kwam op plaatsen waarvan hij vroeger nooit had durven dromen. Hij voer per boot de Rijn af, bezocht Zwitserland, ging in Parijs de Eiffeltoren op, en zag Londen. Hij ging veel naar de schouw burg en logeren bij vrienden in Leeu warden en Noord-Brabant. Nu hij wat ouder is wordt dat allemaal wat minder overmatige inspanning moet hij de vol gende dag bezuren. Nu gaat hij 's avonds naar zijn kamer, trekt de gordijnen en de deur dicht en denkt: ziezo, nu heb ik niets meer met Het Dorp te maken. Vervelend Alle drie worden ze geregeld gecon fronteerd met vooroordelen ten opzichte van het wonen in Het Dorp. Rocco: „Je krijgt dan van die opmerkingen als: die gozer zit in Het Dorp, wat een klucht. Ik vind dat wel vervelend, maar het is een soort reactie, waarschijnlijk ook omdat ik vrij mobiel ben en kan lopen. Het klinkt nogal zwaar als je vertelt datje er zit. Maar ja, als er geen Dorp was, waar hadden al die mensen dan gezeten?". Koningin Juliana geeft het startsein voor de bouw van Het Dorp, geflan keerd door dr. Klapwijk en Mies Bouwman.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25