'Wageningen biedt mij uniek top-laboratorium Nieuwe revaHdatiekliniek Zeehospitium geopend Bedenker van Leids bio-sciencepark Schilperoort begint eigen bedrijf ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 Will REGIO PAGINA II LEIDEN - Wat de klap voor Lei den zo hard maakt? Prof. dr. R.A. Schilperoort herhaalt de vraag. De bio-chemicus: "Twee stafmede werkers verhuizen met me mee naar Wageningen. En mogelijk nog een paar andere mensen. Daarom, denk ik althans, komt de klap in Leiden zo hard aan. Maar de uni versiteit had kunnen begrijpen dat dit te gebeuren stond. Zij kende mijn plannen. De universiteit zal haar vooraanstaande plaats in de bio-technologie niet kwijtraken. Er is voldoende potentie om die naam hoog te houden". door Jan Westerlaken Kortom, professor Schilperoort gaat in zaken. Hij begint zelf een bedrijf: Greengene nv. De onder neming komt in de nabijheid van de Landbouwuniversiteit in Wage ningen. Het is de bedoeling dat Greengene met ingang van het vol gend voorjaar onderzoek op bio- technologisch terrein gaat doen. In opdracht van bedrijven. De tech nieken die daarvoor worden ge bruikt zijn met octrooien be schermd. Ze zijn eigendom van de Leidse universiteit en van Schil peroort. Het recht op het gebruik van die patenten is bij Centrascien- ce in Etten-Leur ondergebracht. Gist-Brocades heeft dit bedrijf ge kocht om Schilperoort in de gele genheid te stellen een laboratori um op te zetten waar bio-technolo- gisch onderzoek op topniveau kan worden bedreven. Schilperoort deelt de mening van de Leidse universiteit niet. De kritiek uit deze hoek: de professor is wat te voorbarig met zijn Green gene van start gegaan. Zegt: "Al een jaar waren we met de universi teit in onderhandeling. Dus zij wist wat er speelde. Toen het blad van de Landbouwhogeschool de zaak naar buiten bracht, hebben de in vesteerders (Gist-Brocades en de Rabobank) in een persbericht ver klaard dat Greengene was opge richt". Wageningen De universiteit wist ook dat de keus op Wageningen was gevallen. Zakelijke overwegingen hebben tot die keuze geleid. De geboden huisvesting was prima en het lab kwam middenin de landbouw structuur te zitten. Prof. Schilper oort: "Eerlijk gezegd vind ik het zelf best jammer dat het Leiden niet is geworden. Ik heb gepro beerd om de gang naar Wagenin gen tegen te houden. Helaas ging dat niet. Op grond van die twee za kelijke overwegingen kon het ge woon niet anders. De Leidse uni versiteit heeft best de nodige moei te gedaan om ruimte te vinden waar ik zou kunnen werken. Maar je hebt een heel gespecialiseerde ruimte nodig waar je ook moet kunnen werken met radioactieve stoffen. En daaraan is een enorm gebrek. Leiden bood ruimte aan, die ik best had willen accepteren. Als je echter ziet welke mogelijk heden er in Wageningen zijn, ja, dan kan ik me best voorstellen dat de investeerders hiervoor hebben gekozen. Ik heb daarin verder de hand niet gehad. Wat nu wordt ge boden, een top-laboratorium, is een unieke buitenkans". Hoewel prof. Schilperoort met de investeerders akkoord is gegaan over de vestigingsplaats van Greengene, heeft hij nog nergens zijn handtekening onder gezet. Be tekent dit dat Leiden nog een kans heeft op het lab? Schilperoort manoeuvreert voorzichtig. Zegt: "Treden de in vesteerders opnieuw in contact met Leiden en er komen dingen uit die interessant zijn, tja, dan zien we wel weer. Nogmaals, de zakelijke mensen hebben de keus gemaakt. Zij maken uit waar Greengene komt, ondanks het feit dat ik naar mijn gevoel zowel in Leiden als Wageningen goed zou kunnen wer ken. Alleen zit ik in Wageningen wat dichter bij het vuur". Laks? Prof. Schilperoort ontkent dat de Leidse universiteit laksheid zou moeten worden verweten. "Hoe wel ik vorig jaar nog wel heb ge zegd: jongens, schiet een beetje op want als Wageningen er lucht van krijgt... Omdat men in Wageningen openbaarheid van bestuur kent, konden de plannen in het blad van de hogeschool worden gepubli ceerd. Zo is het naar buiten geko men. Over een schuldvraag wil ik niet spreken. Niemand is schuldig. Louter en alleen uit zakelijk oog punt heeft men voor Wageningen gekozen". Wat gebeurt er met de investerin gen die Leiden voor zijn vakgroep biochemie heeft gedaan? Schilperoort: "In mijn groep is weinig geïnvesteerd. Ik draaide met drie stafleden en en ongeveer een man of dertig. Toch wilden we op topniveau onderzoek blijven verrichten. We stonden echt op on ze tenen om in het spoor van Ame rika te blijven. Een duwtje en we la gen ondersteboven. Nee, de uni versiteit kan daar niks aan doen. Of je nu Den Haag of de politiek de schuld moet geven, ik weet dat niet. Eens gaat het fout. Als je een boom snoeit, moet je dat goed doen, anders wordt hij een mon ster. De wetenschap wordt naar be neden gehaald, ze brokkelt af. Om dat te voorkomen zou er juist een vuist moeten worden gemaakt". Deeltijd Prof. Schilperoort weg uit Lei den. Voor goed? Hij zegt: "Ik heb aangeboden om het hoogleraarschap in deeltijd in Leiden te willen blijven vervullen en dat niet in Wageningen te doen. Maar de universiteit heeft daarop nog niet gereageerd. Ze hoeft in Professor Schilperoort in zijn laboratorium in Leiden: "...Er moet veel te veel verantwoording worden afgelegd. Dat geeft onrust in de wetenschap... eerste instantie niet bang te zijn dat het verkeerd gaat. Een aderlating? De boel een keer opfrissen kan geen kwaad. Indien dat maar goed gebeurt. Andere mensen kunnen wat nieuws opzetten en zich op de ontwikkeling richten. Kijk, je kunt dit een trieste zaak vinden. Daar kan ik in komen. Je moet proberen niet van één man afhankelijk te zijn. Behoudzucht is niet goed". Schilperoort is de bedenker van het bio-sciencepark in Leiden. Hij hielp bedrijven van de grond tillen. Welke invloed heeft zijn vertrék hierop? Een gevoelig verlies? "Je kunt dat zelf niet zeggen", vindt hij. "Maar ik denk het wel. Zoiets, ik heb dat al gezegd, mag niet van één man afhankelijk zijn. Ik heb dit werk altijd gezien als iets dat moest gebeuren. Nachten heb ik eraan gewerkt, zo enthousiast was ik er voor. Dan denk je niet aan geld. Je bent gemotiveerd bezig. Nooit heb ik een cent voor al dat werk gehad". Rijk Nu legt hij, voor een deel althans. zijn hoogleraarschap neer. Wil hij op z'n 49-ste jaar munt slaan uit zijn kennis. In korte tijd vlug rijk worden? Schilperoort lacht Zegt: "Nee, daar heb ik niet bij stilgestaan. Ik rijk worden? Dat gebeurt nooit. Ja ren geleden had ik dan moeten in gaan op aanbiedingen uit Amerika. Dan had ik rijk kunnen worden. Mijn vrouw klaagt weieens dat ik zoveel dingen doe en er niets voor krijg. Een teken aan de wand hè? Wanneer je echt rijk wilt worden moet je je kans op je veertigste grij pen en niet, zoals ik, op je vijftigste jaar. Investeren in mensen vind ik een stuk belangrijker dan geld. Daar kunnen ze later mee vooruit". Nog even de gemeente Leiden. Zij werft bedrijven voor het bio-scien cepark. Heeft dat, met zijn vertrek in zicht, nog wel toekomst? Schilperoort: "Waarom niet? Na tuurlijk heeft dit park toekomst. De bedrijven vinden zelf hun weg. Ze hebben zich in een vereniging georganiseerd. De laatste tijd heb ik maar weinig voor ze hoeven te doen. Wat ik wel met nadruk tegen hen heb gezegd is, dat ze op de komst van een strategisch plan moeten aandringen. Maar daarvoor hebben ze de gemeente en de uni versiteit nodig. En dat gaat nu een maal niet zo vlug. De toekomst is goed. Er komt een extra acade misch bedrijvencentrum in het park bij waar jonge ondernemers met steun aan de slag kunnen". Goed bezig Dus de gemeente Leiden is in zijn ogen goed bezig? Schilperoort knikt. "En zeer ac tief is ze", voegt hij eraan toe. Het moet alleen nog wat zakelijker worden aangepakt. Proberen om over de politieke bezwaren heen te stappen. Als je a zegt, moet je ook over b stappen. Doe je dat niet, dan verpruts je de zaak. De gemeente is enthousiast bezig. Het zou wat sneller moeten kunnen en niet van één man afhankelijk moeten zijn. Als ik in deeltijd hoogleraar kan blijven en een dag aan de universi teit kan werken, kan ik in de sfeer van adviseren nog veel doen". Het bedrijf van prof. Schilper oort begint met vijftien man. Over enkele jaren moet dat aantal ver dubbeld zijn. Binnen vijfjaar moet Greengene quitte spelen. De be doeling is dat de onderneming winst gaat maken. Winst die moet komen uit royalty's. Greengene doet, op contractbasis onderzoek naar technieken om gewassen te verbeteren. De opdrachtgevers be talen hiervoor slechts de kostprijs. Is de ontwikkeling goed, dan stroomt een deel van de winst naar Schilperoorts bedrijf. Er zullen ook mensen uit het bedrijfsleven wor den opgeleid, evenals studenten. Dat bedrijfsleven kan zelf ook in het laboratorium onderzoek doen. "We hebben een enorme ervaring", zegt Schilperoort. "Ik zit 26 jaar bij de universiteit en dat is bepaald geen sinecure". Bezuinigingen Welke invloed hebben de bezuini gingen op zijn beslissing gehad om het hoogleraarschap op te geven en als ondernemer verder door het le ven te gaan? "De bezuinigingen zijn een van de redenen dat ik ermee stop. Maar niet de belangrijkste", zegt prof. Schilperoort er onmiddellijk ach teraan. "We willen goed weten schappelijk onderzoek doen. Ik maak me werkelijk grote zorgen over de ontwikkeling van goede groepen aan de universiteit en het praatcircuit dat in Nederland is ontstaan. Over de meest onbenulli ge bedragen wordt eindeloos ge praat. Of dat geld nu wel goed be steed is. En noem maar op. Ik heb wel eens gezegd: geeft de weten schappers een bedrag en laat ze een paar jaar in rust hun onderzoek doen. Geen tussentijdse rapporten of maar weer eens opdraven voor een gesprek. Veel te veel verant woording moet er worden afge legd. Dat geeft onrust in de weten schap. De universiteit moet het bolwerk van wetenschappelijk on derzoek en onderwijs zijn. We moe ten eindelijk eens zien af te komen van dat witte-boorden-syndroom. Je moet gewoon de beste mensen hebben. Iedereen naar de universi teit? Nee, daar mag je geen politiek onderwerp van maken. Wanneer iemand naar het conservatorium wil kan hij ook te horen krijgen dat talent ontbreekt. Zoiets moet op de universiteit ook kunnen. Over die ontwikkeling maak ik me zorgen" KATWIJK - Gedeputeerde drs. W.H.M. Aalbers heeft gisteren de nieuwe revalidatiekliniek van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk geopend. Aalbers deed dit door het onthullen van een maquette. De nieuwe kliniek voor volwassenen en kinderen is al enkele weken in gebruik. De kliniek komt in de plaats van het ou de paviljoen Blankenheym en heeft tussen de 5 en 5,7 miljoen gulden gekost. Blankenheym is inmiddels bijna 80 jaar oud en in de afgelopoen jaren is er bijna niets aan onderhoud ge daan. Dit omdat ervan uit werd ge gaan dat een nieuw te bouwen re validatiecentrum in een nieuw te stichten kliniek in Leiden zou wor den ondergebracht. Dit plan ging echter niet door zodat in allerijl een nieuw plan voor vervanging van Blankenheym moest worden ge maakt. In zijn openingstoespraak zei de gedeputeerde dat de totstandko ming van de kliniek geen geringe prestatie is. "Ik hoef maar de woor den 'beddenreductie', 'heroverwe ging' en 'bevriezing bouwplafond' te noemen en u weet waarover ik spreek", zo hield Aalbers de aan wezigen, waaronder Katwijks bur gemeester C.A. Bos en de wethou ders W. van der Plas en R. Hiet- kamp, voor. Volgens de gedeputeerde be ogen al deze maatregelen het te rugdringen van de kosten van de gezondheidszorg, maar stellen zij het provinciaal bestuur voor soms schier onoplosbare problemen. Aalbers liet er geen misverstand over bestaan dat hij voorstander is van een andere invulling van de ge zondheidszorg. "Ik acht dit - en niet alleen uit financieel-econo- misch perspectief - ook voor de gebruikers van de gezondheids zorg een goede zaak". Aalbers hield zijn gehoor voor dat hij echter wel problemen heeft met wijze waarop de overheid de nadruk op de bezuinigingen heeft gelegd. "Te weinig aandacht is be steed aan het totstand brengen van een integraal gezondheidszorgbe- leid", aldus de gedeputeerde. Voorzitter L. Kruyt van het be stuur van het Zeehospitium zei veel waardering te hebben voor de wijze waarop het bestuur overleg over het bouwplan met het ge meentebestuur van Katwijk heeft gevoerd. "Ook al kijken ze soms met lede ogen naar het complex van het Zeehospium, waar een aan tal woningen zouden kunnen wor den gebouwd. "Wij zullen dit com plex met hand en tand verdedi gen", zo maakte hij het Katwijks gemeentebestuur duidelijk. Algemeen directeur F.H. Gouds waard sprak zijn bewondering uit over de wijze waarop de klus is ge- klaard."Er is veel overleg gevoerd en heeft ook veel gevraagd van een ieder die er bij betrokken is ge weest', aldus Goudswaard. Namens de stichting Vrienden van het Zeehospitium sprak F.P.J. Oostelbos. Deze stichting zamelt geld in om extra activiteiten voor het Zeehospitium mogelijk te ma ken. Activiteiten die niet uit het normale budget kunnen worden bekostigd. Oostelbos bood voor het nieuwe centrum een foto-colla ge aan van Blankenheym. Na de officiële was er voor be langstellenden" een open huis. lijkheid een tentoonstelling van kijkje te i Naast een rondleiding door het ge- materialen die bij de revalidatie sentatie c bouwencomplex, was er de moge- worden gebruikt te bezoeken een niek. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onge veer zeventig gezinnen in de Al- phense Zeeheldenbuurt hebben alsnog huurgewenning gekregen over de jaren 1984 tot en met '86. komen met de huurgewenning Dezer dagen is het ministerie van voor de buurt. De gezinnen dreig- volkshuisvesting over de brug ge- den het geld mis te lopen, omdat de Gezinnen winnen stuiverkwestie Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel: 218661, spreekuur: Ros molen 2.. zo 8 uur tot 24 uur: J.A.Verhage/C.M.Ma- ris, Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 129, tel: 132500. Groep 3 - Pleiter, v.d. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: W. de Bruijne, De Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Winger den, Boshuizerkade 31, tel: 310047. zo 8 uur tot 24 uur: E. Baart, spreekuur. Meloenstraat 39. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Pnnce, Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer. tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindeplein 2a, tel: 122268. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za.: M.B. Land smeer, Grotiuslaan 57. tel: 413913; zo.: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139; bei de dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Florijn 10, tel: 891000. verhoging een stuiver te weinig was om officieel voor subsidiever lening in aanmerking te komen. >t ma 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za.: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118; zo.: F. Koopmans, Churchillweg F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 01711-10030. Wassenaar za.: M.H. van Tolingen jr., tel: 15939, spreekuur: Vah Polanenpark 94; zo.. R. van Niekerk, tel: 19014, spreekuur: Var Polanenjjark 92. de Zoetenvoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr.6/11 tot vr. 13/11 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel: 071-214060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel: 071-2525. Apotheek Wassenaar, Langstraat 156, tel: 070-11350. tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. t 47. Voorschoten, tel 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: G.W.A. Kleinveld, Zoeterwoudse singel 56, Leiden, tel: 071-134433. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder i 071-155375; tevens spreekuur v woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of ZATERDAG 7 NOV. s Vicki Brown, tevens signeert zij LP's, bij Vroom Dreesman, tussen 13.45 en 14.45 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.00 uur. verkooptentoonstelling van schilderijen, lot 16.30 uur in de Stadsgehoorzaal. Breestraat. exotische Indiaase muziek van Shenter Mahadevam en Srider Tadar in 'Droomfabriek Art Cen tre, aanvang 21.30 uur. optreden van het Bachkoor Holland met Vespers van Rachmaninofl in de Pieterskerk, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp kinderkermis met een optreden van Appie en Flappie t.g.v. 20-ja- rig bestaan van de Stichting Kin deropvang Leiderdorp, opening 11.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. rommelmarkt bij Con Bravura, tot 17.00 uur, Beukenschans. jubileumconcert t.g.v. 10-jarig bestaan van het Leiderdorps Ka merkoor i.s.m. Leiderdorps Ka merorkest en diverse solisten, aanvang 20.15 uur in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat. Oegstgeest concert van Christian Brière, viool en John-Patrick Millow, pla no, met werk van Ravel in het Groene Kerkje, aanvang 20.15 Voorschoten open huis vernieuwbouw in de voormalige Zilverfabriek/huidig hoodfkantoor textielbedrijf Amex aan de Leidseweg, van 12.00 tot 16.00 uur. blijspel 'Oscar' door de War- mondse toneelver. St. Matthias, aanvang 20.15 uur in het Tref punt, Herenweg. open huis in het Gezinsvervan gend tehuis aan de Havenstraat 44, tot 16.00 uur. ZONDAG 8 NOV. Lelden volksdansgroep Tarantella houdt een instuif in het LVC aan de Breestraat, aanvang 19.00 uur. strandloop over 2,5, 5.10 of 15 km, van de atletiekver. De Bata ven. start om 11.00 uur in Noord- wijk bij restaurant De Wulk, Kon. Wilhelminaboulevard. verkoping van kerstartikelen, handwerken en geschenken t.b.v. de kerkklokken in de Herensingel kerk, van 10.00 tot 13.00 uur. film over de Borobudur, een boedhistische monument op Ja va, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. Leiderdorp rommelmarkt bij Con Bravura, Beukenschans, van 10.30 tot 17.00 uur. koffieconcert door Pip van Steen, fluit en Bert Maas. gitaar, koffie klaar om 12.00 uur in de Mu zenhof. Cor Gordijnsingel. Blok Quintet, aanvang 16.00 uur in jazzboerderij Meerrust, Dorps- winterwedstrijden van de ko ninklijke watersportver. De Kaag, de hele dag op de Kagerplassen. Wassenaar lunchconcert met Esther Probst, hobo en Annet Gudde, lenstreek met mogelijkheid tot Zoeterwoude koffieconcert door de fanfare Cresendo, aanvang 12.15 uur. Muziekcentrum Schenkelweg. MAANDAG 9 NOV. Lekten bijeenkomst van het Leidse Gastouderproject voor belang stellenden, aanvang 20.15 u het pand E

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11