Een monument van toen met een monument van nu Wij HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! Voormalige Züverfabriek nu prestigieus complex PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 Opname van een stukje hal en het opmerkelijke, acht meter hoge, glas wand die nergens recht loopt. Gevolg: opmerkelijke lichtreflecties, (foto pr> De monumentale voorgevel van de aloude Züverfabriek. De hoofdingang is hier gebleven. De pui werd prak tisch onaangetast gelaten, maar werd wel teruggeverfd in de oorspronkelijke kleuren. En de naam 'Van Kempen en Begeer' die over de hele breedte stond is verwijderd... (f0to pd De hal met trappenhuis naar de bovenste verdieping. Ook hier vele door kijkjes en effecten wat de lichtinval betreft. (foto pr> De imposante hal met al$ enige functie: de passant laten genieten van de ruimte om zich heen. VOORSCHOTEN - De Voorschotense Züverfa briek is weer in de oude glo rie hersteld. Modebedrijf Mexx is bijna twee jaar ver der en miljoenen guldens armer, maar het voormalige complex van Van Kempen en Begeer staat er nu dan ook fraaier bij dan ooit. door Miep de Graaff Wie benieuwd is naar het resultaat, k&n vandaag nog tot vier uur een kijkje nemen in het pand op de hoek Leidseweg/Voorschoterweg. Mexx houdt open huis, juist om al- (foto pr> ie nieuwsgierigen tevreden te stel len. Regelmatig staan er de laatste tijd mensen voor de monumentale gevel die vragen of ze alsjeblieft even mogen kijken. Voor het be drijf geen doen. Het hoopt vandaag dus iedereen in één klap te bedie nen. Voor het oog van de voorbijgan ger is er niet eens zoveel van de ri goureuze veranderingen aan het historische gebouw te zien. De" ze ventig meter lange gevel met de boogramen is teruggeverfd in de oorspronkelijke kleuren grijs/wit. De naam 'Van Kempen' moest plaatsmaken voor het in beschei den letters uitgevoerde logo van Mexx. Maar wie er binnenstapt, herkent niets meer van de lange reeks van jaren dat de Züverfa briek er was ondergebracht. De fa- brieksruimten achter het hoofdge bouw zijn alle gesloopt. Daarvoor in de plaats kwam een 1-vormige vleugel. Sfeer De sfeer in het gebouw, dat nu als internationaal verkoopkantoor dient, veranderde eveneens radi caal. Zo donker en somber als het tot voor een paar jaar geleden bin nen oogde, zo licht en strak is de entourage nu. Waar vroeger kolos sale machines munten, sieraden en allerhande edelmetalen gebruiks voorwerpen vervaardigden, daar klopt nu het creatieve hart van de textielonderneming. In het pand zitten ontwerpers, architecten, re clame- en promotiemedewërkers en de mensen die de produktie co ördineren. Zwart, wit, grijs en naturel zijn de kleuren die binnen overal wer den doorgevoerd en als materialen voor de gevels werden glas, veel glas, en aluminium gebruikt. In de benodigde ruimtes voor het perso neel, maar evenzogoed in de im mense hal. Een hal die geen echte functie heeft, behalve dan dat de passant er kan genieten van veel ruimte. De acht meter hoge glazen wand van de hal loopt evenwijdig aan de vijver buiten en mondt uit in een restaurant, dat torenachtig van Overigens is geen enkel raam in die wand hetzelfde. Niets loopt er gewoon recht. Hetgeen opmerke lijke lichtreflecties teweeg brengt. OpvaUend zijn verder de vele door kijkjes. In het complex zijn behalve de werkruimten een restaurant, een presentatieruimte voor evenemen ten als modeshows en seminars, fitnessruimte plus magazijnen, on dergebracht. Het wordt omgrensd door een drie hectare groot park, dat eveneens een grondige op knapbeurt kreeg. Al met al een ruimte in overvloed. Mexx hoeft er nooit meer weg, sterker: het mode- bedrijf wil dat hoogstwaarschijn lijk ook nimmer meer. Zoals een van de Mexx-'bazen' het uitdrukt: "Het gebouw inspireert ons enorm. En niet alleen ons, maar ook ieder een die hier binnenkomt". Bijna twee jaar was Mexx - voorheen Amex geheten - doende om het anderhalve eeuw oude ge- Een van de Mexx-'bazen', A. Advani, in de hal van het nieuwe onderko men: 'het inspireert ons onnoemelijk..(foto r. Nicoiaii bouw te renoveren. Het haalde daarvoor de Amerikaanse post-mo- derne architect Robert Stern in huis. Stern liet klassiek en modern samengaan. Een monument van toen met een monument van nu, heet het. Mooi of lelijk? Zoals gewoonlijk een kwestie van smaak. Dat het een prestigieus gebouw is, daar is in elk geval duidelijk. (Zie ook de voor malige Adler-fabriek aan de Leidse Rooseveltstraat, een ander Mexx- gebouw). Dat het "aloude onderko men van Van Kempen en Beheer zonder de tussenkomst van het textielbedrijf was verpauperd, is niet denkbeeldig. Wie heeft er zin en gelegenheid om een slordige tien miljoen uit te trekken? Anderzijds krijgt Mexx natuur lijk nooit meer een ruimte die zo re presentatief is als de voormalige Züverfabriek. Niet voor niets heeft het bedrijf een dikke vijfjaar op het gebouw geaasd... VOOR EEN PRIKKIE RED JE EEN LEVEN. Wij zijn Leidsch Dagblad krantenbezorgers en hebben het daarom slim bekeken; wij 'lopen' niet alleen de best gelezen krant in de regio, maar we verdienen er ook ons vaste zakgeld mee. Wil jij ook een eigen wijk, bel dan: 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10