Kamer gaat akkoord met politiebegroting HELP UW RODE KRUIS HELPEN GIRO 777 tempo-team uitzendbureau JOGGEN MET BABY Fokker-directeur stapt op Rapport over vormfouter bij Openbaar Ministerie Iran betoogt massaal OPEC-voorzitter Lukman: prijs ruwe olie mag geleidelijk omhoog HET VOLK VAN BANGLADESH WERKT ALWEER HARD AAN DEOOGST VAN APRIL 1988. MAAR TOT DAN MOETEN WEL 15 MILJOEN MENSEN ETEN. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer geeft de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) groen licht voor de politiebe groting 1988. Die begroting is tot 1990 'bevroren' op zo'n 3,5 miljard gulden per jaar. De Kamer zal begin volgend jaar nog praten over concrete voorstel len om binnen het budget 400 mil joen gulden vrij te maken voor au tomatisering. Deze herschikking van middelen kan alvast rekenen op steun van een meerderheid van CDA en WD. Dit bleek gisteravond tijdens de behandeling van de politiebegro ting en het beleidsplan door de vaste Kamercommissie voor poli tiezaken. Alleen de PvdA wil de mogelijkheid openhouden om de politie een groter budget toe te kennen. De regeringspartijen CDA en WD stemmen er ook mee in om voor de herschikking te bezui nigen op de nieuwe ongemakken- toeslag (inconveniëntieregeling) van de politie. Van Dijk en Korthals Altes zeg den de Kamer toe begin 1988 de voorstellen van het 'compact be raad' (departementen, Openbaar Ministerie, gemeenten en korp schefs) voor te leggen. Dit beraad zal concreet aangeven waar de 400 miljoen gulden voor automatise ring vandaan moet komen. De ta ken van de politie komen daardoor niet in het gedrang, "integendeel: de veranderingen zijn er juist op gericht die taken ook in de toe komst veilig te stellen", aldus Van Dijk. Hoewel minister Korthals Altes eerder zei de groei van het aantal bijzondere opsporingsdiensten 'zeer kritisch' te zullen volgen, voelde hij niets voor de motie van Stoffelen (PvdA) om het aantal bij zondere opsporingsdiensten en -ambtenaren 'zoveel als mogelijk en verantwoord is' terug te drin gen. De minister kon beter uit de voe ten met de motie van Van der Heij den (CDA) om na te gaan of nieuwe wetgeving of wijziging van regel geving nodig is voor particuliere beveiligingsdiensten. Hoewel Korthals Altes voor de beveili gingsdiensten een grotere rol op het gebied van de beveiliging van gebouwen en terreinen ziet wegge legd, verklaarde hij zich nog eens nadrukkelijk tegenstander van het toekennen van opsporingsbe voegdheid aan deze diensten en van het.dragen van wapens. De actie van de Amsterdamse politie bij de voetbalwedstrijd Ajax-HSV is gisteravond op een anti-climax uitgelopen. Het was de bedoeling dat een vliegtuigje vlak voor de wedstrijd 25.000 pamflet ten boven het Olympisch Stadion zou uitgooien om het publiek dui delijk te maken dat de politie actie voert tegen de door het rijk voorge stelde bezuinigingen. De stickers kwamen echter niet in het stadion terecht. SCHIPHOL (ANP) - Vice-voorzit- ter van de raad van bestuur van Fokker Daan Krook (58) zal zijn functie neerleggen. Dit besluit is gisteren in overleg met de raad van commissarissen genomen. Daan Krook maakte sinds 1 april 1979 deel uit van de raad van be stuur van de vliegtuigfabrikant. Hij was speciaal belast met marketing en verkoop. Vanaf 1 oktober 1982 was hij vice-voorzitter van de raad van bestuur, naast topman Frans Swarttouw. Daan Krook is vanaf 1958 bij Fokker in dienst geweest. Dat er problemen waren werd al eerder duidelijk toen Fokker op 13 oktober bekend maakte dat Krook zich niet langer bezig zou houden met de verkoopactiviteiten en het marketingbeleid van de onderne ming. Hij zou verantwoordelijk worden voor de andere sectoren van het bedrijf, zoals de reparatie- activiteiten, de militaire divisie en de ruimtevaart. De voorzitter van de raad van bestuur, Frans Swart touw zou zich vanaf dat moment gaan inzetten voor de verkoop van de nieuwe Fokker-produkten, de Fokker-50 en de Fokker-100. Deze taakverschuiving binnen de Fok ker-top had, zo zei de woordvoer der toen, 'een tijdelijk karakter". In diezelfde periode werd duide lijk dat Fokker opnieuw in de fi nanciële problemen was gekomen en dat het bedrijf nieuwe steun van de overheid en de banken nodig had. In de discussies daarover werd ook het functioneren van de Fokker-leiding aan de orde gesteld. In de overeenkomst tussen de overheid, de banken en Fokker in zake de nieuwe steunverlening is als voorwaarde gesteld dat een uit drie leden bestaande raad van ad vies moet worden ingesteld om de raad van bestuur terzijde te staan. Wie in deze adviesraad zitting zul len nemen is nog niet bekend. - YAKIMA - Phil Baechler, uit Yakima in de Amerikaanse Washington, jogt met zijn zoon Travis. Dit karretje vond hij daarvoor uit. Door de fit heidsrage is er zo veel vraag naar deze jog-wandelwagen dat Baechler een bedrijf begon dat het karretje produceert en verkoopt, met veel succes. (foto AP) NICOSIA/LONDEN/PEKING - (AP/Rtr/DPA/AFP) - Iraniërs zijn giste ren massaal de straat op gegaan om te betogen tegen 'de Amerikaanse agressie in de Perzische GolF Een miljoen Iraniërs waren in Teheran aan wezig bij de herdenking van de bestorming van de Amerikaanse ambas sade in 1979. Zij riepen leuzen als 'dood aan Amerika' In het noordwesten van Iran werd tijdens een betoging een bomaanslag gepleegd. Daarbij vielen 2 doden en 26 doden. Volgens Radio Teheran was de aanslag het werk van Amerikaanse huurlingen". Eerdere bomaan slagen in Iraanse steden zijn echter toegeschreven aan in Iraq gevestigde dissidente bewegingen, die het regime van ayatollah Khomeini ten val willen brengen. DEN HAAG (GPD) - In opdracht van minister Korthals Altes (justi tie) stellen de procureurs-generaal een notitie op over de gevolgen van procedurefouten van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen maan den zijn verscheidene zware crimi nelen door vormfouten van het OM op vrije voeten gekomen. De mi nister wil aan de hand van de noti tie bekijken of de wet moet worden aangepast. Hij zegde dat gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Justitie toe aan de Tweede Ka- De bewindsman is het met het parlement eens dat procedurefou ten tot rechtsongelijkheid kunnen leiden. Onlangs moesten enkele verdachten in hoger beroep wor den vrijgelaten, omdat de dossiers waren zoekgeraakt. Die fouten hebben volgens de minister echter niets te maken met overbelasting, maar worden veroorzaakt door on zorgvuldigheid. Het voorstel van het CDA om van elk dossier een kopie te maken, wees Korthals Al tes van de hand. Wel denkt hij aan De bewindsman weersprak de suggestie dat de rechterlijke orga nisaties nog steeds overbelast zijn. Sinds het einde van het vorig jaar is daarvan geen sprake meer. In de afgelopen vier jaar zijn 1500 extra arbeidsplaatsen aan de rechterlijke macht toegevoegd. Ook zal volgens de minister in het begin van de jaren negentig het cellentekort door de nieuwbouw van vijf gevangenissen tot het verleden. Op dit moment worden nog steeds verdachten wegens ge brek aan cellen op vrije voeten ge steld. Vier drugshandelaren, die zaten opgesloten in een politiecel in Groningen, werden onlangs vrij gelaten, omdat zij van de rechter niet langer dan 26 dagen in een po litiecel mochten verblijven. Dat wekte de woede van CDA en WD, De minister zei daar niets aan te kunnen doen. „De rechter beoor deelt hoe lang iemand in een poli tiecel mag worden vastgehouden'.' Abortus Diep geschokt was ik, toen ik het artikel las over de geruchtmakende affaire van een ongeveer zes maan den oude foetus, die vorig jaar in het Haagse Leijenburgziekenhuis werd geaborteerd en levend ter we reld kwamHet is (bijna) niet te geloven dat zoiets gebeurt. Twee andere gynaecologen twij felen over het aantal weken waarin de zwangerschap gevorderd was. Het meisjes zelf zegt 16 weken, haar vader (nota bene een huisarts) zegt weer wat anders en zo is er nie mand duidelijk. Het zal toch voor de gynaecologen niet de eerste zwangere vrouw zijn geweest die ze hebben gezien. Zelfs het verplegend personeel vond het meisje wel erg dik voor 16 weken en trekt zich geschokt te rug. De dienstdoende gynaecoloog meldt zich ziek en laat het aan een assistent over. Deze heeft ook zijn twijfels, maar vertrouwt op z'n meerdere. De geaborteerde foetus komt levend ter wereld en wordt in een bak in de vensterbank gezet de verwarming wat lager en het gaat vanzelf dood. Wat is de mens? Is hij nog wel mens? Laatste zin uit het artikel: 'Het is een algemeen aanvaarde praktijk'. Waar gaat het heen met de moraal en de ethische normen en waarden van de mens? Zijn we al zo diep gezonken? Ik weet niet wat ik er verder over moet/kan zeg gen, maar dergelijke ontwikkelin gen maken me bang, doodsdbang zou ik bijna zeggen. Waar is het ein de? De mens is toch verantwoorde lijk voor z'n eigen daden, ook al is het zwaar en ben je (nog maar, voor zoiets als dit) 16 jaar? Wat heeft dit mensje van 4.30 tot 6.45 uur doorworsteld voordat het stierf? L. Meershoek-v.d. Salm Waagdam 10 Warmond DELFT (ANP) - Het is wenselijk ook voor het grootste deel van vol gend jaar een olieprijs van achttien dollar per vat (van 159 liter) te handhaven. Vervolgens kan deze prijs geleidelijk stijgen tot 20 dollar in 1990 en misschien tot 25 dollar daarna. Deze ontwikkeling schet ste Rilwanu Lukman, minister van olie van Nigeria en voorzitter van de OPEC (Organisatie van Olie-Ex porterende Landen), gisteren in Delft, waar hij sprak op een inter nationaal symposium ter gelegen heid van het 95-jarige bestaan van de Mijnbouwkundige Vereeniging van de Technische Universiteit. Volgende maand vergaderen de OPEC-landen in Wenen over de vaststelling van een prijs- en pro- duktiestrategie voor volgend jaar. Volgens Lukman is het in het be lang van zowel producenten als consumenten om de prijs te stabili seren op het huidige niveau, met eventueel slechts een lichte aan passing naar boven ter compensa tie van inflatie en wisselkoers- schommelingen. De OPEC-voorman laat zich niet van de wijs brengen door berich ten over overschrijding van het produktieplafond van de organisa tie, op dit moment 16,6 miljoen va ten per dag, en de oproep van som mige lidstaten tot verhoging van dit maximum. Hij sluit de moge lijkheid van produktieverhoging en tegelijkertijd handhaving van de prijs geenszins uit. "Immers, op dit moment produceren de OPEC- landen dagelijks reeds tussen de 17,5 en 18 miljoen vaten, terwijl de prijs achttien dollar is gebleven, dus we hebben een referentie punt", aldus Lukman. Aan prognoses over de uitkomst van de OPEC-conferentie in We nen waagde de Nigeriaan zich gis teren niet. Wel kondigde hij aan dat er zeker zal worden gesproken over verbetering van de controle op de naleving van de produktie- afspraken. Lukman vindt het te vroeg om te zinspelen op de gevolgen van de beurscrisis voor het OPEC-beleid. Hij wees slechts op de mogelijk heid van een groeiende oneven wichtigheid tussen vraag en aan bod op de oliemarkt als gevolg van een eventuele recessie. "Indien de vraag naar olie minder groeit dan was verwacht, dan houdt dat een complicatie in voor de pogingen van de OPEC en de olielanden die met het oliëkartel samenwerken om de markt te stabiliseren", aldus Lukman. De Nigeriaanse minister gaf toe dat bij de vaststelling van de richt prijs geen rekening is gehouden met een koersval van de dollar zo als deze de laatste tijd is opgetre den. Hij verklaarde dat dit punt op de komende vergadering onder de loep zal worden genomen. In Wenen zal ongetwijfeld ook de positie van Iraq weer ter sprake ko men. Dit land, dat steeds eist ten minste evenveel te produceren als oorlogsrivaal Iran, heeft bij vorige gelegenheden niet ingestemd met de produktie-afspraken en draagt aanzienlijk bij tot de overschrij ding van het produktieplafond. Lukman zei dat Iraq zal worden aangespoord weer in het gareel te lopen. Hij vindt het ongepast dat een land wel profiteert van het OPEC-beleid, maar daaraan geen bijdrage levert. Lukman (foto gpd» Proza - 'Vader en moeder', waarin Michel van der Plas een twintigtal bekende per soonlijkheden aan het woord laat over hun vader en moeder, hun jeugd en hun ouderlijk huis. Bosch en Keuning, prijs 29,50. - 'De liefde is onderweg', verhalen bundel van Herman Romer, waarin vooral het isolement centraal staat. Ad. Donker, prijs 24,90. - Van Peking naar Parijs', het ver haal van een avontuurlijke autotocht dwars door twee continenten. Dat was m 1907 een heel hachelijke onderne ming, vertelt Luigi Barzini. Zelfs in het kader van een'wedstijd uitgeschreven door het Franse dagblad Le Matin. Hol lands, prijs 29,50. - 'De beste verhalen van Cyriel Buysse', die met warme menselijkheid ten strijde trok tegen de onrechtvaardig heden in het Vlaamse leven. Manteau, prijs 35,90. - 'Meneer Foppe en het gedoe', het solodebuut van Wim de Bie, die tot- nutoe altijd samen met zijn onafscheide lijke partner Kees van Kooten heeft ge publiceerd. Wim de Bie bundelde in dit boek zestig satirische observaties van eigentijds gedoe. Mono- en dialogen, brieven, interviews, korte verhalen en dergelijke. De Harmonie, prijs 19,90. - 'Van een knecht' door Willem Bijs terbosch, die een oude, levensmoede da me, een zachtzinnige kantoorbediende en een lijfknecht op een afgelegen land goed bijeen brengt. Dan blijkt de dood eenvoudig. Bert Bakker, prijs 20,90. - 'Indonesische sagen en verhalen', opnieuw verteld door de onlangs overle den Bob Tadema Sporry en van illustra ties voorzien door haar man Auke A.T- adema. De Haan, prijs 19,90. - 'J. van Oudsboorn Marionetten'. Wam de Moor heeft twee door J. van Oudshoorn nagelaten werken in dit boek bijeengebracht: een onvoltooide roman zonder titel en het toneelstuk 'Marionetten, spel van geld'. De tekst van beide werken is door Henriette Bos- sinade naar de manuscripten van de au teur verzorgd. De Arbeiderspers, prijs 39,50. - 'Een man aan de deur', roman van J.J. Peereboom. Zijn hoofdpersoon is een ontevreden tv-regisseur, die in een reportage over het Gooi hoopt te ont dekken wat vrijheid voor anderen - en voor hemzelf - kan betekenen. De Arbei derspers, prijs ƒ36,50. - 'Gedroomde kanalen', roman van Mischa de Vreede. Herkenbare mensen in een vlot, spits verhaal, dat had kun nen gebeuren. De Arbeiderspers, prijs 29,50. - 'Veranderlijk en wisselvallig', vijf variaties van de liefde, zoals die door Ge- erten Meijsing wordt gezien en in verha len is neergelegd. De Arbeiderspers, prijs 38,50. Poëzie - 'De vrouw en de trommel', gedich ten van Renée van Riessen. Bert Bak ker, prijs 24,90. 'Brieven motieven juffrouw Vonk', gedichten van Ankie Peypers. De Prom, prijs 20.50. - 'Ter nagedachtenis', gedichten van Guillaume van der Graft. De Prom, prijs ƒ21,50. - 'De watertuin', gedichten van Maria de Groot. De Prom, prijs 21,50. - 'De langzame man', gedichten van Jozef Eyckmans. De Prom, prijs 19,90. - 'Hemelkelder', gedichten van Eu- génie de Munck. De Beuk, prijs 17,50. - 'Sinaasappelkreek', gedichten van Johanna W.P. Heil. De Beuk, prijs 17,50. - 'Het huwelijk', gedichten van Char les Ducal. De Arbeiderspers, prijs 29,50. - 'De wimpers van de dageraad', ge dichten van J.Eijkelboom. De Arbei derspers, prijs 29,50. - 'Twee werelden', gedichten van Gerrit Komrij. De Arbeiderspers, prijs ƒ28,50. Diversen - 'Frisse zaken' door Pieter Lakeman, die het ditmaal heeft over belangen vermenging van de top van de Neder landse politiek met het bankwezen. La keman ziet heel wat rookgordijnen han gen. Baleins. - 'Het Groot Guinness Record Bock'. waarvan er sinds de eerste uitgave in 1955 meer dan 50 miljoen exemplaren zijn verkocht. Sinds 1971 verschijnt ook een Nederlandse editie. Die is er dus nu weer. Kosmos, prijs 24,90. - 'Koken met sterren' door de astro loge Sigrid Grossing, die de geheimen op culinair gebied onthult voor alle twaalf tekens van de dierenriem. Twaalf boekjes met recepten (van Helga Meix- ner). Van Dishoeck, prijs 9,95 per deel tje. - 'Zo verzorgt u de zieke thuis' door de arts G.van de Bruinhorst en de ver pleegkundige Diana Hastings. Geza menlijk gaan zij in op nagenoeg alle fa cetten van de verpleging thuis. Met een groot aantal praktische tips. Kosmos, prijs 29,50. - 'Gezond leven' door dr. Deepak Chopra. Gezond zijn is wat anders dan niet ziek zijn. Wie werkelijk gezond is tintelt van levenslust. Deepak Chopra paart kennis van westerse geneeskunde aan oosterse wijsheid en geeft aan hoe we vele vaak voorkomende ziekten kun nen vermijden. Kosmos, prijs 27,90. - 'Als liefde pijn doet en je weet niet waarom' door dr. Susan Forward en Joan Torres. 'Hoe is het mogelijk dat ie mand dat neemt?'. Psychologe Forward beschrijft de achtergronden van zo'n re latie: de man is in wezen een vrouwen hater. Zij geeft aan hoe een dergelijke verhouding kan worden verbeterd. Kos mos, prijs 27,90. - 'Budget-agenda' van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Ver schijnt voor de derde maal. NIBUD, prijs ƒ9,90. Wij hebben direct werk voor mN. C02 -lassers op LTS-niveau, voor een produktie- bedrijf in Katwijk. Indien u woonachtig in de omgeving van Katwijk bent en niet ouder dan 25 jaar, komt u voor deze vacature in aanmerking. produktie- personeel met een technische achtergrond en een gemotiveerde instelling. De meest ge schikte leeftijd ligt tussen de 18 en de 21 jaar. De kandidaat dient woonachtig te zijn in Katwijk en omgeving. Its-ers metaal voor een relatie in de omgeving van Leiden, bij een produktie-bedrijf. Moge lijk geldt deze functie voor langere tijd. elektro-monteurs voor een installatie-bureau. De werk zaamheden vinden plaats in een nieuw- bouw-project. En voor Alphen aan de Rijn en Zoeterwoude. De kandidaten dienen zelfstandig te kunnen werken en ervaring te hebben in het draadtrekken en het buigen van pijpen. De opdracht geldt voor langere termijn. draaiers/frezers LTS-B-metel machine-bankwerkers met ervaring op CNC of conventionele draai banken. cv-monteurs/ loodgieters met ervaring, voor een relatie in de buurt van Leiden. ItS-ers houtbewerking met ervaring voor een timmerfabriek in de buurt van Leiden. De opdracht geldt voor 2 é3 maanden. 1e hoofd-monteur voor een montage-afdeling. Vereist is: goede contactuele eigenschappen, erva ring in het leiding-geven, specialisatie in de fijn-mechanica. Bel voor informatie over bovenstaande vacatures tel. 071-126443 en vraag naar Janet van der Slikke, of kom langs op onze vestiging. Stationsplein 212, Leiden HET NEDERLANDSE RODE KRUIS DEN HAAG Verkoop bij Executie Op vrijdag. 6 november 1987 te 11.00 uur. zullen ten laste van J. Bakker, wonende te Noordwijkerhout Emtinckstraat nr. 13 worden verkocht enige roerende goederen, te weten: meubilaire en huishoudelijke goederen, schilderijen en wat verder te koop zal worden aan geboden. De verkoop vindt plaats aan bovenstaand adres en geschiedt contant zonder opgeld. De goederen zijn een '/zuur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie Verkoop bij Executie Op vrijdag, 6 november 1987 te 11.00 uur, zullen ten laste van P. Hakker, wonende te Voorschoten Chopinlaan nr. 54 worden verkocht enige roeren de goederen, te weten: meubi laire en huishoudelijke goede ren en wat verder te koop zal worden aangeboden. De ver koop vindt plaats aan boven staand adres en geschiedt a contant zonder opgeld. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie J.A. van Haastrecht,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9