Ajax niet in zijn gewone doen spoor;tv' 'Man van staal' kopt Feyenoord naar zege nk-j. 'De schrik zit er blijkbaar goed in' André Hoekstra slaat weer toe Auf wiedersehen' voor kleurloos HSV Kansje voor Kloppenburg Bus verstopt Mark Hughes volgt Madjer naar Bayern Ludieke actie supporters Ook geen vlaggen in 'De Kuip o SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - André Hoekstra stelt hardnekkige pogingen in het werk om in aanmerking te komen voor de eretitel 'Mister Feyenoord'. De geblokte middenvelder staat niet bepaald bekend als een technisch begenadigd voetballer, maar door zijn ploeg genoten wordt hij vanwege zijn positieve instelling in hoge mate gewaardeerd. Gister avond ging 'Koko' op de schouders, nadat hij met zijn koptreffer de Rotterdamse club ten koste van Aberdeen naar de derde ronde van de UEFA-cup had geloodst. AMSTERDAM (GPD) De bluf waarmee Ajax zich twee weken geleden in Hamburg presenteerde, stond in schril contrast met de faalangst, die het jeugdige elftal van Johan Cruijff gisteravond zo lang in de greep had. De Amster dammers hadden ondanks de 0-1 van Hamburg en de re cente overwinning op Feyenoord nog zo weinig vertrou wen in zichzelf, dat zij de thuiswedstrijd tegen het kleurlo ze HSV niet tot gala-avond konden maken. Pas na de 2-0 van Meijer, acht minuten voor tijd, legde Ajax de schroom van zich af. In de resterende speeltijd werd de opponent gekleineerd met technische hoogstandjes en wuifden 56.000 toeschouwers de bezoekers treiterig 'auf wiederse hen'. Hennie Meijer velt definitief het vonnis o r Hamburger SV. D< Pralja is kansloos. André Hoekstra torent hoog uit boven de verdediging van Aberdeen. Even later kopte de geblokte Feyenoord-speler de winnende treffer achter doelman James Leighton (links). (foto anp» Nederlandse fans houden zich rustig DEN HAAG (GPD) - De Amsterdamse politie hield gistermiddag, vooraf gaand aan de EC-wedstrijd Ajax-HSV, dertien Westduitse supporters aan op verdenking van openlijke geweldpleging en verboden wapenbezit. De supporters van HSV zouden tijdens de treinreis naar Amsterdam mede passagiers hebben bedreigd en bleken na arrestatie op het station boven dien in het bezit van messen, schietpennen en traangaspatronen. Later op de dag werden in de Am- porters bezocht een vijf man sterke sterdamse binnenstad nog e gen HSV-supporters aangehouden wegens verboden wapenbezit. Zij werden onmiddellijk terugge stuurd naar West-Duitsland, na af loop van de wedstrijd gevolgd door twaalf van de dertien eerder gear resteerde supporters. In het sta dion verrichtte de Amsterdamse politie één arrestatie: een Ajax- aanhanger wegens verboden wa penbezit. In Bern werden gistermiddag voor aanvang van de wedstrijd Young Boys-FC Den Haag drie supporters van FC Den Haag gear resteerd. Volgens de woordvoerder van de Bernse politie, Stefan Kas- par, hadden twee van hen zich te gen enkele vrouwen misdragen, de derde werd opgepakt wegens het aanrichten van vernielingen. Het drietal mocht na afloop van de wedstrijd met de bus naar Neder land terugkeren. Tijdens en ook na de wedstrijd in Bern gedroegen de 1400 suppor ters van FC Den Haag zich, kritisch gadegeslagen door een legioen Zwitserse handhavers van de openbare orde en tot opluchting van vooral de KNVB, opmerkelijk rustig. „De jongens zijn duidelijk geschrokken van de gebeurtenis sen bij Nederland-Cyprus en alle waarschuwingen vooraf', aldus Cor Visser, één van de drie Haagse poütie-agenten die de Zwitserse collega's van advies had voorzien. „De schrik voor zware straffen voor Nederlandse clubs zit er ken nelijk toch goed in". Een kleine afvaardiging van FC Den Haag-supporters had eerder al zijn goede wil getoond in Bern. Na mens de Nederlandse voetbalsup- delegatie gistermiddag het UEFA- gebouw, waar dienstdoende func tionarissen bossen bloemen kre gen aangeboden. „We hebben onze excuses aangeboden voor alle inci-* denten waarbij Nederlandse sup- portefs betrokken waren", aldus een woordvoerder. In ruil voor de ruikers kreeg de actiegroep UEFA- vaantjes en badges aangeboden. Ook bij de vier andere EC-duels met Nederlandse vertegenwoordi gers viel er voor wat betreft het ge drag van de supporters nagenoeg geen wanklank te noteren. Alleen voor aanvang van de wed strijd Ajax-HSV dreigde het even tot een confrontatie te komen tus sen de supporters van beide ploe gen, maar het incident liep met een sisser af. Kort daarvoor hadden on geveer 500 Amsterdamse politie agenten in het Olympisch Stadion gedemonstreerd tegen de verla ging van hun ongemakkentoeslag. De agenten waren in een lange co lonne van tientallen ME-busjes naar het stadion gekomen, waar ze spandoeken met daarop teksten als „Van Dijk en zijn ongemakken doet ons de broek afzakken" en „Bij politie Perestroijka" ontrol den. In eerste instantie had de Am sterdamse politie gisteravond een werkonderbreking willen houden uit protest tegen de plannen van de regering om „de 6000 arbeidsplaat sen bij de politie te schrappen en bovendien 200 gulden in de maand op het loon te korten", zo verklapte een woordvoerder van c?e politie. „Maar na het bom-incident tijdens de interland Nederland-Cyprus hebben we daarvan afgezien". Via de omroepinstallatie betuigde het Ajax-bestuur steun aan de actie voerende agenten. „Wij zijn ze er kentelijk voor hun werkzaamhe den voor onze veiligheid". Pamfletten Juist voordat de gespierde mid denvelder in de 76ste minuut zou worden gewisseld voor Ed Roos (het stond op dat moment nog 0-0), sloeg Hoekstra op karakteristieke wijze toe. Hij stond er gewoon toen Lars Elstrup de bal snoeihard rich ting Schots strafschopgebied transporteerde. Zonder poespas zette 'de man van staal' zijn hoofd tegen de bal en tekende voor de gouden treffer, die na de 2-1 neder laag in Schotland goed was voor nog een rondje internationaal voet bal. Emoties Zelfs de doorgaans onbewogen voorzitter Gerard Kerkum toonde na afloop zijn emoties. Hij griste na het laatste fluitsignaal van de Fran se arbiter Vautrot de microfoon uit handen van de stadionspeaker en bedankte spelers en publiek "voor de fantastische voetbalavond". De actie deed wat overdreven aan, maar was wel begrijpelijk. Feye noord werd immers bespied door UEFA-waarnemer Rudi Glockner. Kerkum besefte dat een vlekkeloze voetbalavond van groot belang was, vooral na het bomincident dat de Kuip vorige week in diepe rouw dompelde. Glockner heeft morgen in Bern evenwel niets dan goeds te melden op het UEFA-kantoor, van waaruit het Nederlandse voetbal vandalisme nauwlettend in de ga ten wordt gehouden. Niet alleen buiten, maar ook bin nen het veld verliep de wedstrijd naar de wens van Feyenoord. „Wat is dit heerlijk", verwees André Hoekstra naar het moment, dat hij doelman Jim Leighton passeerde. Het doelpunt was niet alleen de be- LONDEN (ANP/Reuter) - De kan sen voor Miijam Kloppenburg op afvaardiging naar de Olympische Spelen zijn vergroot. In het kwalifi catietoernooi, dat half november in Karlsruhe wordt gehouden, zijn bij de vrouwen acht tickets te verde len. Dat aantal lag aanvankelijk op vijf. Debet aan de verhoging is de uitbreiding van het aantal deel neemsters in Seoul. De Internationale Tafeltennis Federatie heeft na overleg met het IOC het aantal speelsters verhoogd van 32 naar 48, waardoor de ver deelsleutels aangepast moesten worden. Zeker van deelneming worden de eerste zestien op de we reldranglijst, met de restrictie van twee speelsters per land. Bij die zestien behoort onder andere Betti- ne Vriesekoop, die door het NOC al was aangewezen voor uitzending. Van de overige 32 speelsters ko men er acht uit Europa (Karlsruhe) en Azië, vijf uit Afrika en Zuid- Amerika, drie uit Noord-Amerika en twee uit Oceanië. De resterende plaats wordt door de ITTF op per soonlijke titel vergeven. Bij de mannen zijn geen verande ringen aangebracht. In het enkel spel zullen 64 spelers actief zijn, maximaal drie per land. In het kwalificatietoernooi in Karlsruhe vallen negen toegangsbewijzen te verdienen. Paul Haldan en Henk van Spanje zullen daar een gooi naar doen. Het tiende Europese tic ket staat in een speciaal toernooi in en voor Zweden op het spel. kroning op een van Feyenoord-zij- de redelijk goed gespeelde wed strijd, maar de treffer onderstreep te bovendien zijn goede spel van de laatste weken. Geen moment had Hoekstra getwijfeld aan de goede afloop: „Ik merkte het in het veld. Alle neuzen stonden dezelfde kant op. Ik voelde dat het niet mis kon gaan". Werken Met die instelling stapt André Hoekstra al seizoenen lang het veld op. Wisselbeurten kunnen hem niet deren, hij blijft zich immer po sitief opstellen. Gisteren had de 25- jarige inwoner van Capelle aan de IJssel een secondant in de persoon van Dave Mitchell. Tegen Ajax bleek afgelopen zondag hoeveel de Schotse Australiër, die het net als Hoekstra van hard werken moeten hebben, tegenwoordig waard is voor Feyenoord. Niet voor niets stoomde de medische staf Mitchell klaar voor deze wedstrijd, die bin nen de Rotterdamse gelederen "als de balangrijkste van dit seizoen" werd beschouwd. Alleen al de aanwezigheid van de buitenlandse aanvaller inspireerde Feyenoord tot beter spel dan afge lopen zondag, toen kansloos met 3- 1 van Ajax werd verloren. Met uit zondering van Regi Blinker (hij werd in de tweede helft voor Peter Barendse gewisseld) reikten de Rotterdammers tot een internatio naal aanvaardbaar niveau. Het was pittige mosterd na een vrij smakeloze maaltijd, die Johan Cruijff echter niet zo slecht op de maag bleek te zijn gevallen. De technisch directeur had het, in de euforie van het bereiken van de kwartfinale, over een 'zeer goede wedstrijd'. Waar aanvoerder John van 't Schip het niet helemaal mee eens was. „Om een of andere reden werden we steeds nerveuzer. In de eerste helft zaten we totaal niet in de wedstrijd. Na rust ging het be ter, maar pas na de 2-0 speelden we op ons niveau". Slordig Veel viel terug te leiden op de openingsfase van het duel. Ham burger SV startte met enkele venij nige counters, terwijl Ajax slordig opereerde, veel balverlies leed en met name achterin een gedesorga niseerde indruk maakte. „Vreemd", blikte Van 't Schip te rug, „omdat we normaliter in thuiswedstrijden plankgas van start gaan. We willen gelijk het ini tiatief. Dat mislukte vanavond, omdat de balsnelheid te laag was, we te weinig bewogen en HSV strak dekte". De Hamburgse defensie bleek gisteravond inderdaad stukken be trouwbaarder dan veertien dagen Aberdeen, Europa-cupwinnaar in 1983, legde van aanvang aan de prioriteit bij het verstoren van de Rotterdamse aanvalsopbouw. Dat bleek een misvatting, want aan de rechterkant vond Feyenoord de hiaten in de vijandelijke defensie. Keje Molenaar was als vervanger van de geschorste Ben Wijstekers een voortdurend aanspeelpunt. Zijn scherp aangesneden voorzet ten kregen evenwel niet het juiste vervolg, al stelde Dave Mitchell verwoede pogingen in het werk de geroutineerde goalie Leighton te verschalken. Oogstrelend was het allemaal niet maar van Feyenoord wordt nu eenmaal geen technisch onderlegd voetbal verwacht. Kansjes Werken luidde zoals gebruikelijk het parool in de Rotterdamse voet- AMSTERDAM (GPD) - Ham burger SV heeft de eigen spe lersbus twee nachten moeten verstoppen. Uit vrees voor van dalisme werd de opzichtige bus 'ergens' in een Amsterdamse garage ondergebracht. Het bom-incident tijdens Ne derland - Cyprus en de gedra gingen van Nederlandse fans in Aberdeen en Hamburg, bleken ook op HSV indruk te hebben gemaakt. Uit angst voor de 'bar baren' heeft de chauffeur van de HSV-bus volgens zeggen 'half Amsterdam' afgezocht naar een veilige plaats. De bus is gisteravond zonder één schrammetje uit het Olym pisch Stadion vertrokken. Van daag vertrekt HSV met de bus naar Leverkusen, waar de ploeg zaterdag voor de compe titie aantreedt tegen Bayer. geleden, toen Kaltz werd gedold door de broertjes Witschge, Hinz zijn handen vol had aan Bergkamp en Jakobs zijn voorstopper Beiers- dorfer herhaaldelijk moest assiste ren om Meijer in te kunnen tomen. Nu bleef Kaltz koel overeind tegen Bryan Roy, stak Hinz Bergkamp in zijn zak en kwam Meijer nauwe lijks in het stuk voor. Door toedoen van de- Joegoslavische doelman Pralija moesten de Westduitsers de nul echter toch snel prijsgeven. Pralija blunderde in de dertiende minuut bij een afstandsschot van Mühren, dat hij als een nat stuk zeep door de vingers liet glibberen. Die treffer was het startschot voor een wederzijds foutenfestival, dat Cruijff echter als zodanig niet wenste te erkennen. Wel bena drukte hij: „Vooraf wisten we al dat het moeilijk zou worden. Zeker omdat de spelers zondag tegen Feyenoord al een enorme krachts inspanning hadden geleverd. Dat werkt met name door bij de jonge ren, die zitten er dan op een be paald moment doorheen". Maar het waren vooral meer ervaren krachten als Danny Blind en Stan ley Menzo, die niet tegen de druk bestand bleken. Blind zorgde keer op keer voor paniek in zijn eigen defensie en kreeg geel van de En gelsman Courtney toen hij, na bal- baltempel, waar in tegenstelling tot vorige week een voorbeeldige voetbalsfeer heerste. Ondanks het overwicht kon Feyenoord in de eerste helft slechts bogen op een aantal kleine kansjes. Een kopbal verlies te hebben geleden, de door brekende Dittmer by de kraag greep. Schuldig Menzo bleek helemaal over zijn toeren. De lenige sluitpost zondig de tegen de wetgeving voor doel- lieden door de bal twee keer op te pakken, zonder hem eerst buiten het strafschopgebied te hebben ge speeld. Een fout, waaraan Pralija zich enige minuten daarvoor ook al schuldig had gemaakt. In beide ge vallen liep het voor de doelbewa- kers goed af, omdat Van 't Schip uit de toegekende vrije trap naast knalde en Menzo zelf met een re flex de knal van Von Heesen on schadelijk maakte. Na de pauze het Menzo Ajax nogmaals huiveren door een effectvolle vuurpijl van Kroth te laten floepen. Door mid- van Monkou scheerde de lat terwijl Elstrup een schot zag gekeerd door Jim Leighton. Feyenoord verhoogde de druk in de tweede helft, maar het bevrij dende doelpunt liet lang op zich wachten. Dave Mitchell was dicht bij een treffer, maar Leighton red de met een fantastische redding. Uiteindelijk moest André Hoek stra er aan te pas komen om Feye noord aan een uiterst belangrijke treffer te helpen. „Als er een ploeg verdiende te winnen, was Feye noord dat", merkte Rinus Israel te recht op. „Deze overwinning komt voor ons op het juiste moment. De ploeg zat na de slechte wedstrijd tegen Ajax in een slechte periode. Ik moet Feyenoord een compli ment maken". Met dank aan André Hoekstra. ROB ONDERWATER del van een noodsprong achter haalde de nerveuze ballenvanger het leer op de doellijn. Al wilde Cruijff het naderhand niet toegeven, toch zal de tech nisch directeur op die momenten uiterst ongemakkelijk hebben ge zeten. Bewust als hij zich was van het feit, dat Ajax' perspectief zich dit seizoen opnieuw beperkt tot het Europees voetbal. De landstitel is inmiddels ver uit zicht en de KNVB-beker wordt normaal ge sproken door de Nederlandse top slechts als troostprijs beschouwd. „HSV was in zoverre een breek punt, dat het belangrijk is om ook na de winter nog internationaal mee te spelen. Dan heb je tijdens die vervelende stop iets om naar toe te leven. Maar voor mezelf en voor de directe toekomst van Ajax wil ik deze wedstrijd niet als zoda nig kwalificeren. Of we er nou uit waren gevlogen of niet, ik blijf op dezelfde wijze doorwerken". Die eigenzinnigheid onder streepte Cruijff gisteravond nog eens door Roy, en niet de falende Meijer, te vervangen door Richard Witschge. Om prompt gelijk te krij gen, aangezien uitgerekend Meijer de verlossende tweede treffer plaatste. De geblokte spits was er dolgelukkig mee. „Want ik heb het de laatste tijd niet makkelijk. De overgang van Roda JC naar Ajax laat zich nu voelen. Ik ben elke dag doodop, val 's avonds al om acht uur voor de tv in slaap. De intensie ve trainingen, de Europa Cup en ook Oranje, het is allemaal wel wat veel zo ineens. Vandaar dat ik blij ben, dat Cruijff vertrouwen in me blijft stellen en dat ik dat vertrou wen niet heb beschaamd", aldus Meijer. Maar het meest van iedereen glom voorzitter Ton Harmsen, die het elftal beloonde met een extra premie. Geld dat er wel weer eens afkon, aangezien Ajax een bruto recette incasseerde van ongeveer twee miljoen gulden. Voor het Su per Cup-duel met FC Porto, over drie weken, zijn inmiddels ook al 30.000 kaarten aan de man ge bracht. Het ligt dan ook 'voor de hand, dat de Amsterdammers, die momenteel toch al over een vette bankrekening beschikken, binnen kort de transfermarkt zullen betre den. Pogingen van de politie om het publiek de slogan „Van Dijk, wat is dat voor gezeik" te laten scanderen hadden geen succes. De pamflet ten, waarin de supporters daartoe werden aangezet, bereikten alleen het vak met HSV-supporters vlak onder dat van de actievoerende po- litie-agenten. Ook het plan om 25.000 pamfletten met een vlieg tuig af te werpen boven het sta dion, viel in het water. De meeste pamfletten kwamen buiten het sta dion terecht. „Toen men dat in het vliegtuig bemerkte,,, aldus de poli tie, „zijn ze er mee opgehouden. Ze konden niet meer op de goede koers komen". Met de handen in de salades HOLTEN (GPD) - Supporters van de Hamburgse voetbalvereniging HSV hebben gistermiddag huisge houden in het AC-restaurant aan de Al in Holten. Ze waren per bus op weg naar de Europacup-wed strijd in Amsterdam. Zo'n 40 voet balfans trokken het wegrestaurant binnen. Daar haalden ze een kratje bier uit de vitrine zonder te beta len. Tableaus met bierglazen wer den op de grond gesmeten. Verder grepen ze met hun handen in bak ken salades. De assistent-bedrijfsleidster ren de de vandalen achterna om het kentekennummer van de bus te no teren. De Duitsers gingen echter voor de nummerplaat staan. Toen ze dichterbij kwam, liepen de jon gens dreigend op haar af. Ze koos eieren voor haar geld en vluchtte naar binnen. PEC-FC Den Haag op 11 november ZWOLLE (ANP) - De eredivisie wedstrijd PEC Zwolle-FC Den Haag, die voor het komende week einde op het programma stond, is verschoven naar woensdagavond 11 november. Het duel werd eerder verboden door de Zwolse burgemeester. De KNVB weigerde in eerste instantie medewerking te verlenen om de wedstrijd naar de woensdag te ver plaatsen, maar is uiteindelijk toch overstag gegaan. DONDERDAG 19.00-19.50 BBC 2: World Cup Cricket: samenvatting. 22.30-24.00 SCH: Matchroom Champion of Champions Snooker Tournement. 23.05-00.05 SKY: Spaans com petitie-voetbal. 23.15-23.50 BBC 2: Champions hip Bowls: UK indoor. 00.40-01.00 BBC 2: Champions hip Bowls: UK indoor. VRIJDAG 15.15-18.30 BBC 2: Sport on Fri day: met Championship Bowls. MUNCHEN (SID) - Bayern München heeft de Welshman Mark Hug hes op huurbasis overgenomen van Barcelona. Dat maakte Bayern- voorzitter Fritz Scherer gisteravond een uur voor de voetbalwedstrijd tegen Xamax Neuchatel bekend. De spits, die bij de Catalaanse club uit de gratie is geraakt, debuteert waarschijnlijk al zaterdag in de competitie tegen Uerdingen. Binnen anderhalve dag heeft de Westduitse kampioen twee spitsen van naam aangetrokken. Eerder was overeenstemming bereikt met Madjer van de Europese kampioen FC Porto. Bayern kocht de 28- jarige Madjer, die na dit voetbaljaar naar Beieren komt, voor drie miljoen mark (bijna 3,5 miljoen gulden). De 23-jarige Hughes, afkomstig van Manchester United, tekende in 1986 een contract voor acht jaar bij Barcelona. De Engelsman Gary Lineker en de Westduitsèr Bemd Schuster kregen dit seizoen echter de voorkeur en vormen momenteel het maximaal toegestane „bui tenlandersbestand" bij Barcelona. Bayern huurt Hughes tot het einde van dit seizoen voor ongeveer een half miljoen mark (bijna 600.000 gulden). VERONA (ANP) - Een groepje supporters van FC Utrecht heeft het historische stadsbeeld van Verona gisteren een flinke face lift gegeven. De gevel van de are na aan de beroemde Piazza Bra, een overblijfsel uit de oudheid, ging enige tijd schuil achter een reusachtige roodwitte vlag. De aanhangers klommen bij het bezichtigen van de arena naar boven en rolden tot verba zing van het winkelende publiek de tientallen meters lange vlag uit. Incidenten deden zich niet voor. Naar schatting slechts tweehonderd Nederlanders on dernamen de trip naar Noord- Italië. ROTTERDAM (ANP) - Voor aanvang van de UEFA-bekerwedstrijd Feyenoord - Aberdeen werden gisteravond zeer strenge veiligheids maatregelen genomen. De 22.000 toeschouwers mochten geen losse attributen mee de Kuip in nemen. De politie nam van alles in beslag. Ook vlaggen en spandoeken waren verboden goed. Alleen de twee honderd Schotten mochten hun spandoeken houden. De in beslag genomen spullen werden opgeslagen in vier grote containers voor de ingangen. De uitvoerige controle nam zo veel tijd in beslag dat lang niet alle toeschouwers op tijd op de tribune zaten. In overleg met de Franse scheidsrechter Vautrot werd daarom beslo ten de wedstrijd een kwartiertje later dan voorzien te laten beginnen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17