'Jeugdherberg steeds meer in trek' 'Hoogheemraadschap dumpt zuiveringsslib' Noordwijkse De Duinark voor miljoen gulden opgeknapt 'Steunfonds voor de minima zal interen' Overname vliegverkeersleiding Valkenburg Bouw business-centre in Noordwijk PAGINA 16 Will REGIO DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 NOORDWIJK - De jeugdherberg De Duinark aan de Langevelderlaan in Noordwijk heeft de afgelopen maanden een ingrijpende opknapbeurt ondergaan. Een van de twee slaapzalen is omgebouwd tot elf kleinere kamers, voor vier en zes personen. De grote waszalen met ouderwetse granieten wasbakken zijn vervangen door moderne douches en wastafels. Bovendien is de keuken gemoderniseerd. De modernisering van de jeugdherberg heeft een miljoen gulden gekost. door Monica Wesseling Het werd, zo vertelt bedrijfslei der A.N.A.M. Borger, de hoogste tijd om de slaapzaal te vervangen door kleinere slaapkamers. "De mensen worden steeds individu- alistischer. Gezinnen, maar ook mensen die alleen op vakantie zijn, willen liever een ruimte voor zichzelf. Een slaapzaal is ei genlijk niet meer van deze tijd". Het was de bedoeling om niet alleen de slaapzaal met 22 stapel bedden, maar ook de tweede die 34 gasten kan huisvesten, tot kleinere kamers om te bouwen. Dat bleek evenwel financieel ge zien geen haalbare kaart. De ver bouwing heeft nu ook al een mil joen gulden gekost. Het ministe rie van wvc betaalt hiervan, in het kader van een zogeheten werkverruimende maatregel, de helft. De resterende 500.000 gul den moest worden opgebracht door de eigenaar van De Duin ark, de Nederlandse Jeugdher berg Centrale (NJHC). Borger: "De NJHC had ge woon geen geld om De Duinark in één keer helemaal te verbou wen. De subsidie die de stichting van het rijk krijgt, wordt steeds lager. Toch verwacht ik binnen vijf jaar ook de tweede zaal te kunnen verbouwen". De eerstkomende jaren kun nen bezoekers van De Duinark in elk geval nog de schrille tegen stelling waarnemen tussen de moderne kamers en de slaapver trekken van weleer. De kleinere slaapzaal, met ouderwets aan doende stapelbedden en een vol strekt gemis aan privacy, blijft gewoon in gebruik. Er is nog steeds een wasbak waar twintig mensen tegelijkertijd de tanden kunnen poetsen of het hoofd on der de ijskoude kraan kunnen steken. De nieuwe kamers zijn van alle gemakken voorzien. In verband met de beperkte hoeveelheid ruimte zijn ook deze kamers voorzien van stapelbedden. Alle bedden zijn nieuw aangeschaft. Elke kamer heeft een douche en een of twee wasbakken. De toi letten zijn nog steeds op de gang. Groeiend De NJHC subsideert alleen de bouw van nieuwe accommoda ties. De afzonderlijke jeugdher bergen moeten zelf zorgen voor een sluitende exploitatie. Borger merkt op dat de Noordwijkse Bedrijfsleider Borger wil graag meer ouderen op bezoek krijgen. Daarom wordt de Duinark niet meer n jeugdherberg maar herberg genoemd. (foto wim Dijkman) jeugdherberg dank zij een grote belangstelling, ook op financieel vlak heel aardig draait. De bedrijfsleider: "Het aantal overnachtingen is gestegen van 9.000 in 1965 tot ruim 22.000 nu. Jeugdherbergen komen steeds meer in trek. Een dergelijke ac commodatie biedt een goed on derkomen tegen een redelijke prijs. Bovendien blijkt voor veel gasten de mogelijkheid om con tacten te leggen van doorslagge vend belang". In de zomermaanden juli en augustus zijn alle bedden bezet. Op december en januari na ge ven de overige maanden een be zettingsgraad van 80 procent te zien. Hoewel de jongere gasten nog steeds in de meerderheid zijn, blijken ook steeds meer ou deren de jeugdherberg te ont dekken. De bedrijfsleider en het overige personeel van De Duin- ark spreken dan ook niet meer over de jeugdherberg, maar ge bruiken consequent de bena ming herberg. Men staat zeker niet afwijzend tegenover de komst van meer ou deren. Borger: "De bevolking vergrijst. Dat betekent dat we, om ons staande te kunnen hou den, andere markten moeten aanboren. Alleen met een accom modatie die aangepast is aan de eisen van deze tijd, kunnen we voldoende oudere gasten binnen onze deuren halen". Een bezoekje aan een jeugd herberg betekende in vroeger da gen geheid een afwasbeurt of de plicht de wc's eens flink te schrobben. Onder het motto 'Corvee is passée' is de verplich ting om de handen uit de mou wen te steken in 1983 afgeschaft. "De gasten hoeven nu niets meer te doen. De thee bij het ontbijt wordt gebracht en 's avonds staat een kok klaar om al hun wensen te vervullen", aldus Borger. Het afschaffen van de corvee plicht heeft ook te maken met het toenemend aantal studiebij eenkomsten, bijscholingscur sussen en bezinningsweekein- den die in De Duinark worden gehouden. Het gebouw beschikt over vijf zalen. Men kan tot 150 personen herbergen. Borger: "De verbouwing ver groot ook onze kansen op de zo geheten congresmarkt. Zeker groepen uit het middenkader of verenigingen kunnen wij hier prima onderbrengen. Voor de echte managers-cursussenen zijn we waarschijnlijk niet luxe genoeg ingericht. Voor die bij eenkomsten is voldoende ruimte in het congrescentrum Leeu wenhorst of hotel Huis ter Duin". De gast die zich wil ontspan nen, kan in De Duinark tafelten nissen, van tijd tot tijd een film bekijken, biljarten of gewoon een borreltje drinken aan de bar. Een sauna, solarium of fitness centrum is er niet te vinden. Wat Borger betreft, komen die er ook niet. "Er zijn in Noordwijk al een heleboel prachtige fitnesscentra en andere sportvoorzieningen. We moeten niet proberen daar te gen op te boksen". Tarief Een overnachting in De Duin ark kost, inclusief ontbijt, ruim 16 gulden. Voor vol pension moet 32 gulden per persoon wor den neergeteld. Omdat de slaap zaal minder luxe is dan de afzon derlijke kamers is de bedrijfslei der van plan na de officiële her opening op 6 november twee ta rieven in te voeren. "De slaapzaal wordt iets goedkoper en de ka mers houden het huidige tarief'. Net als alle andere logiesver- strekkende bedrijven heeft ook De Duinark de plicht van de gas ten toeristenbelasting te vragen. Borger: "Eén gulden per persoon .per nacht lijkt niet veel, maar bij een schoolgroep van 50 kinderen telt het toch flink aan. Gelukkig zjjn we de enige jeugdherberg in deze streek, zodat we geen dra matische terugloop van het aan tal schoolbezoeken hoeven te verwachten. Dat neemt niet weg dat er al drie scholen om die re den hebben afgezegd". Vuilverwerkingsbediijf in Alphen buiten boekje gegaan ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil paal en perk stellen aan de activi teiten van het vuilverwerkingsbedrijf Jannes Vos aan de Steekterweg in Alphen. Daartoe is een overeenkomst in voorbereiding, waarin de ondernemer belooft het zuiveringsslib op het achterterrein te laten weghalen en zijn bedrijf niet verder te vergroten. Op haar beurt komt de gemeente Alphen over de brug met de noodzakelijke vergunningen. In de vergadering van de raads commissie voor openbare werken bleek die constructie gisteravond de steun van nagenoeg de hele ge meenteraad te krijgen. Voorts oe fent de gemeente druk uit op de provincie, teneinde de controle op de activiteiten van Jannes Vos te verscherpen en de bodem te laten Op het bedrijfsterrein aan de ver der agrarische Steekterweg, een voormalige vuilstortplaats, is vorig jaar vijfduizend kubieke meter zui- veringveringsslib gedumpt. Dit veelal sterk vervuilde afvalprodukt van zuiveringsinstallaties is af komstig van het Hoogheemraad schap van Rijnland, de organisatie die juist over een schoon milieu be hoort te waken. Jannes Vos moet het slib eerst laten weghalen. Pas dan mag een stortplaats van verontreinigd puin, elders op het terrein, met folie en grond worden afgedekt- De gang vap zaken omtrent de affaire Jannes Vos heeft de afgelo pen dagen tot grote irriratie geleid Jaarlijks veertig mille tekort in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het noodfond? voor de minima in Al phen teert jaarlijks met een derde in. Deze voorspelling doet de ge meentelijke sociale dienst in de no ta 'Hulpverlening in schuldsitua ties'. Het voortgangsrapport moet overigens nog worden besproken door de Alphense gemeenteraad. De raad heeft vorig jaar 120.000 gulden ter beschikking gesteld als beginbedrag voor een dergelijk steunfonds. De belangrijkste bedreiging voor het fonds vormen de saneringskre dieten voor uit de hand gelopen schulden van cliënten van de dienst. De financiering van een krediet voor een geheel of gedeel telijke terugbetaling aan de schuldeisers wórdt in handen ge geven van een particuliere bank. De sociale dienst staat dan garant voor die lening. In vijftien procent van de afbetalingsregelingen wordt de borg aangesproken. In welke mate het fonds jaarlijk se aanvulling behoeft is volgens de dienst moeilijk te becijferen. De voortgangsnota: "Aan de ene kant vanwege het ontbreken van vol doende gegevens over aantallen sa- neringsgevallen par jaar die te ver wachten zullen zijn. Aan de andere kant omdat niet valt in te schatten in hoeverre er een extra toeloop zal ontstaan na meer publiciteit over de hulpverlening". Het Alphense steunfonds voor schuldenproblemen bij sociale mi nima kan op meer manieren wor den gebruikt. Allereerst als een zelfstandig werkend noodfonds, die saneringskredieten verstrekt en eenmalige giften voor 'zeer schrijnende gevallen' doet, aldus de nota. Voorts kan het noodfonds worden gebruikt als garantstelling voor saneringskredieten van parti culiere banken. De hulpverlening bij de schul denproblematiek kan eveneens in drie vormen worden onderschei den. Het budgetteren is daarbij van groot belang. Hiermee worden de inkomsten van een cliënt in ver houding gebracht met de uitgaven. Wanneer een onbetaalbare schuld van een uitkeringstrekker wordt aangepakt, duurt dat maximaal drie jaar. De nota: "Mogelijke pro blemen die het evenwicht nog wankeler maken, zijn problemen binnen relaties, drank-, drugs- en gokverslaving". Overigens is het door de gemeen te beschikbaar gestelde bedrag van 120.000 gulden als startkapitaal nog steeds niet aangesproken voor het minimabeleid. Het geld is af komstig van de winst uit 1985 van het gemeentelijk energiebedrijf. Momenteel wordt er rente over ontvangen en het komt pas be schikbaar wanneer de gemeente raad instemt met de beoogde hulp verlening, zoals die in de nota wordt voorgesteld. bij de raadscommissies voor ruim telijke ordening en openbare werken. Ook de verantwoordelijke wethouders geven toe dat de zaak uit de hand is gelopen. De hulp wordt zelfs ingeroepen van de Al phense burgemeester M. Paats, want hij kan zijn collega in Zeven hoven diplomatiek inlichten over de illegale praktijken aan de Steek terweg. Burgemeester Huigsloot van Zevenhoven is commissaris bij het bedrijf van Vos. De Alphense wethouder G. van As (WD) zei dinsdag in de com missie voor ruimtelijke ordening: "Ik heb er geen goed woord voor over wat bij Vos is gebeurd. Het is belachelijk dat tegen kleine vervui lers wordt opgetreden, dat mensen duivenhokjes en schuurtjes op volkstuinen moeten weghalen als die tegen de regels zijn geplaatst, maar dat tegen zo'n groot bedrijf niet wordt opgetreden". Jannes Vos heeft de grond ach ter het bedrijf in 1983 gekocht. Destijds is wel gesteld dat er con sequenties zaten aan het vervuilen van de grond. Toen dat ook daad werkelijk vorig jaar gebeurde, ont snapte het aan ieders aandacht. PvdA-wethouder W. de Jong van openbare werken gisteravond: "Er wordt helaas te veel aan verdiend". Raadslid D. van der Veen Meer- stadt (WD) zei dinsdag al: "De man heeft de naam van het dier". Kwader Van der Veen Meerstadt maakte zich gisteravond als het even kon nog kwader dan de avond ervoor: "Die hele vuilstort is een klap in het gezicht van Alphen. Als ge meente zijn we voor paal gezet. En het ergste is misschien nog wel dat de afzender van het slib het Hoog heemraadschap van Rijnland is. Waar blijf je dan met je wetgeving, als die instanties ook al illegaal werken?" Volgens milieu-wethouder De Jong duurt het geen maanden meer voordat het slib wordt verwij derd. De afdeklaag en de inzaaiing met groen op de stortplaats van het vuile puin moeten in de toekomst de afbakening vormen voor de ac tiviteiten van het bedrijf. Intussen is de zakelijke samenwerking tus sen de gemeente en het bedrijf, zo als voor de verwerking van puin, op een laag pitje gezet. Het hoog heemraadschap in Leiden zal voorts door de gemeente worden gemaand om het slib te laten ver wijderen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense wethouder W. de Jong (openbare werken) gaf gistermiddag op het pleintje voor de Aarhof het startsein voor een ludieke actie van de gemeente tegen zwerfvuil. Als symbolische daad reikte hij de eerste rode kaart uit aan een wandelende vervuiler en zo ook gaf hij een oorkonde aan een voorbeeldige voetganger. Een en ander werd op de voet gevolgd door een nieuwe en opvallende veegploeg van de reinigingsdienst die deze maand in de hele gemeente oorkonden uitreiktalsmede rode en gele waarschuwingskaarten. Een goed voorbeeld wordt door de in witte overalls gestoken straatvegers beloond met een zakje bloembollen. De witte straatvegers rijden rond in opgeknapte twintig jaar oude bakfietsen van de dienst. Het project van de reinigingsdienst wordt gehouden in het kader van het Jaar van het Milieu. Tegelijkertijd loopt bij vier scholen ook een project over zwerfvuil in de gemeente. Hierbij zijn voor duizend gulden prijzen te winnen. Bovendien worden deze maand de compostvaten aangeboden door de gemeente voor de helft van de prijs. (foto Nanno Bloupot) Verkeersongeval op skate-board KATWIJK - Een 4-jarige jongentje uit Katwijk is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de kruising Duinstraat/ Zuidstraat in zijn woonplaats. Het jongentje reed volgens de politie van de badplaats met zijn skate-board vanuit de Duinstraat, de Zuidstraat op. Een 65-jarige au tomobiliste, eveneens uit Katwijk, kon het kind niet meer ontwijken. De jongen is met ernstig hoofd letsel en diverse andere verwon dingen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Ruilbeurs voor ansichtkaarten NOORDWIJK - In hotel De Bran ding aan de Rembrandtweg 26 in Noordwijk aan Zee wordt zaterdag een grote ansichtkaartenruilbeurs gehouden. De organisatie is in han den van 'De Prentbriefkaarten- kring De Bollenstreek'. Ter gelegenheid van de beurs wordt een speciale ansichtkaart uit de serie 'molens in de bollenstreek' uitgegeven. Dit keer is het een op name van de Hoogeveense Molen, die in de polder staat tussen Noordwijk en 'Voorhout. De foto van de molen is gemaakt door de bekende Noordwijkse amateurfotograaf H. Braakman. VALKENBURG - De vliegver- keersleiding van Valkenburg wordt pas over enkele weken door de Rijksluchtvaartdienst overge nomen. Het vliegen boven Valken burg zou al half augustus worden overgenomen door Schiphol en Zestienhoven. Eerst moet nog nieuwe apparatuur op Valkenburg worden geïnstalleerd. Tot op heden is het luchtruim in deze regio in drie gebieden ver deeld: Schiphol, Zestienhoven en Valkenburg. Dat heeft de nodige overlappingen tot gevolg. Het af stoten van het begeleiden van vliegtuigen op grote hoogte werkt ook kostenbesparend. Door de reorganisatie verdwijnen twaalf ar beidsplaatsen op Valkenburg. "Het is zeker niet zo dat de ver keerstoren op Valkenburg overbo dig wordt. Vanuit de toren wordt al het doen en laten op de basis in de gaten gehouden. Bovendien ne men de verkeersleiders de begelei ding van de vliegtuigen over vanaf een hoogte van ongeveer 500 me ter", verduidelijkt voorlichter W. Geneste van het ministerie van De fensie. De vertraging in de overdracht is volgens Geneste ontstaan bij de plaatsing van nieuwe apparatuur. Momenteel wordt een apparaat geïnstalleerd dat signalen uitzendt naar de vliegtuigen. Aan de hand daarvan kunnen de piloten zelf de landingsbaan vinden. Zodra deze apparatuur gereed is, neemt de Rijksluchtvaartdienst de verkeers leiding over. Tegen de reorganisatie hebben de marineverkeersleiders zich steeds verzet. Schiphol en Zestien hoven begeleiden nu al in de avonduren de militaire vliegtui gen. Dat zou al tot de nodige inci denten hebben geleid. Daarnaast vinden zij het 'binnenpraten' van vliegtuigen veel veiliger dan zo'n apparaat dat signalen uitzendt. Mo menteel kan Valkenburg met zeer moderne apparatuur vliegtuigen zelfs bij slecht weer binnen praten. Tevens hebben zij hun zorgen over de begeleiding in tijden van span ning en de stakingsgevoeligheid van de RLD-vliegverkeersleiders. "De verkeerstoren op Valken burg blijft altijd operationeel", weerlegt Geneste. "Bij stakingen of in tijden van spanning kunnen we de verkeersleiding zelf overne men. Ook na de reorganisatie blijft de toren met name overdag rede lijk bezet". Hoeveel mensen nu exact worden overgeplaatst kon Geneste niet meedelen. NOORDWIJK - Het Noordwijkse aannemersbedrijf De Raad bouw bv gaat een business-centre bouwen op de hoek van de Van Panhuysstraat/Duinwetering in Noordwijk-Binnen. In het pand, waarvan de bouw kosten worden geschat op 5 miljoen gulden, worden alleen kantoren ondergebracht. Het business-centre kan, mits de gemeente snel de benodigde vergunnin gen afgeeft, eind 1988 worden geopend. Architect H. van Egmond uit Noordwijk heeft in op dracht van De Raad een gebouw van drie verdiepin gen met een totale vloeroppervlakte van 3000 vierkan te meter getekend. Naast een aantal kantoorruimten worden in het te bouwen centrum een centrale recep tie, administratieve dienst en telefooncentrale onder gebracht. Volgens P.L.M. Brandjes, directeur van het Noord wijkse aannemersbedrijf is het de bedoeling tweeder de van de totale oppervlakte te verhuren aan al be staande bedrijven. De overige kantoorruimten kun nen worden gehuurd door startende ondernemers. Brandjes: "De huurperiode voor die jonge onderne mers ligt niet vast. Er kan bij wijze van spreken een kantoor voor één dag worden gehuurd". De Raad gaat er vanuit dat jonge ondenemers, zodra hun nieuwe zaak voldoende vaste grond onder de voe ten heeft, naar een andere onderkomen verhuizen. Om deze doorstroming te bevorderen, is de huur voor star ters de eerste maanden laag, maar neemt met het ver strijken van de tijd toe. De exploitatie van het grootste deel van het pand komt in handen van het aannemersbedrijf. "De kan toorruimten voor bestaande bedrijven worden op commerciële basis verhuurd. Deze ruimten worden voor langere tijd gehuurd zodat een sluitende exploi tatie mogelyk moet zijn", aldus de directeur. De verhuur voor korte perioden aan startende on dernemers wordt in handen gelegd van een nog op te richten stichting. In die stichting hebben naast een vertegenwoordiger van De Raad, ook een gemeente ambtenaar en een door de Kamer van Koophandel aangewezen persoon zitting. Mits de gemeenteraad akkoord gaat, participeert de gemeente Noordwijk ook op financieel terrein door samen met het aannemingsbedrijf het risico van ver huur aan beginnende ondernemers te dragen. "Die in komsten zijn veel minder zeker", aldus de woordvoer der van De Raad. DONDERDAG 5 NOV. Alphen speelgoedbeurs in buurtcen trum Elckertyc, Havixhorst, ver koop van 20.00 tot 21.30 uur. Paul Raube over 'Buch und Zeits- chrift in literarischen Expressio- s'. aanvang 20.00 uur in het R.E. Wessels. verbonden aan de Erasmusuniversiteit en de Univer sity of Rochester, aanvang 20.00 uur, Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats. Leiderdorp Muzenhof.Cor Gordijn- klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 6 NOV. film: True Stones' in Hooftstraat Filmhuis, Hooftstraat 210, aanvang 20.30 mensen die iets over volksschilde ren willen weten, van 10.00 tot 12.00 uur in dub- en buurthuis Het Westerkwartier aan de Ten Kate- bazar anex rommelmarkt in verpleeghuis Zuydtwijck, Aaltje Noorderwierlaan, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 rommelmarkt in de Ire- neschool, Stadhouderslaan 1b, van 18.30 tot 21.00 uur. speelgoedbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken, inleveren tus sen 13.30 en 14.30 uur. verkoop van 19.30 tot 20.30 uur. bazar in het vèrzorgingshuis Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21, van 14.00 tot 16.30 uur. Leiderdorp klaverjastoernooi supporters ver. RCL, aanvang 19.45 uur in kantine van Sportpark De Bloe- merd. Alliance Francaise organiseert toneelvoorstelling: 'L'Avare' 1 Molière, gespeeld door Eychen- ne, aanvang 20.15 uur in de Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel. Voorschoten tweedehands kunstbeurs in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voor straat 12. 20.00 uur. Warmond disco-avond Kommunikatie Warmond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt, Meerrustlaan. ZATERDAG 7 NOV. Alkemade toneelver. St Pancratius speelt len klucht van John Dole in het dorpshuis, Alkenburcht, Roelof- arendsveen, aanvang 20.00 uur Leiden wandel- of molentocht vanaf het VW-kantoor aan het Stations plein, starttijd tussen 10.00 en 13.00 uur. optreden van de zangeres Vicki Brown, tevens signeert zij LP's, bij Vroom Dreesman, tussen 13.45 en 14.45 uur. postzegelbeurs van Philatelica, aanvang 10.00 uur in de aula van Dr. Visser 1 Hooft-lyceum aan de Kagerstraat. Leiderdorp kinderkermis met een optreden van Apple en Flappie t.g.v. 20-ja- rig bestaan van de Stichting Kin deropvang Leiderdorp, opening rommelmarkt bij Con Bravura, van 10.00 tot 17.00 uur, Beuken schans.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16