Leiderdorpse flats mogelijk aangesloten op stadsverwarming WIJ HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! 'Als je goed verdrinkt ben je in één keer klaar' Rijkspolitie houdt enquête naar bevindingen van regio-inwoners Varkensfokker moet bedreigingen stoppen PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 LEIDERDORP/LEIDEN - Het stadsverwarmingsnet van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wordt mogelijk uitgebreid tot Leiderdorp. Het college van beheer van het energie bedrijf voert namelijk gesprekken met de Leiderdorpse woningbouwvereniging om on geveer 1000 flatwoningen aan de Engelendaal op stadsverwarming aan te sluiten. Tegelij kertijd zouden dan ook enkele grote gebouwen aan en rond de Engelendaal, zoals winkel centrum Winkelhof en het Elisabeth-ziekenhuis, aan het stadsverwarmingsnet kunnen worden gekoppeld. De Leiderdorpse wethouder Beze- ken, wordt ook de levering van - maakte dit gisteren bekend tij- warmte aan gebouwen als het LOI, dens de vergadering van de com missie financiën van het EBR. Be- zemer is behalve wethouder ook lid van het college van beheer - net dagelijks bestuur - van het ener giebedrijf. Toen het stadsverwarmingsnet in Leiden werd aangelegd, leefden er al plannen om het ook door te trekken naar nieuwbouwwijken in Leiderdorp. Die plannen werden echter getorpedeerd door de Lei derdorpse gemeenteraad, die bang was dat deze wijze van verwarmen te duur zou zijn voor de toekomsti ge gebruikers. De Leiderdorpse gemeenteraad is niet op dit besluit teruggeko men. Toch kan het net naar de Leidse buurgemeente worden doorgetrokken, omdat het het EBR in principe vrijstaat afzonder lijke contracten af te sluiten met af zonderlijke gebruikers, waarbij de gemeente Leiderdorp uiteraard wel toestemming moet geven voor de aanleg van de leiding. Duur Bezemer benadrukte gisteren na afloop van de EBR-commissiever- gadering dat slechts flats en andere grote gebouwen op stadsverwar ming zullen worden aangesloten en geen eengezinswoningen in nieuwbouwwijken. Het EBR kan dit laatste niet doen zo lang de Lei derdorpse gemeenteraad zich hier tegen verzet, maar bovendien wil het energiebedrijf het ook niet. Het is namelijk gebleken dat de levering van warmte aan afzonder lijke woningen niet winstgevend is. De aanleg van een apart leiding net in nieuwbouwwijken is zo duur dat het EBR dan op de levering van warmte geld moet toeleggen. Warmtelevering aan grote ge bouwen - zoals flatgebouwen, maar ook grote bedrijfs- en winkel panden - is daarentegen financieel wel interessant. In dergelijke ge vallen hoeft namelijk geen kost baar net in de grond te worden ge legd, maar kan worden volstaan met een enkele leiding. Het EBR heeft al een tijdje gele den zijn oog laten vallen op de flat gebouwen langs de Engelendaal. Van deze flats moeten op vrij korte termijn de verwarmingsketels wor den vervangen. In plaats daarvan zouden de gebouwen ook in hun geheel op stadsverwarming kun nen worden aangesloten. En als de hoofdleiding naar de Engelendaal hiervoor moet worden doorgetrok- het RIO, Winkelhof en het Elisa beth-ziekenhuis interessant. Nauwkeurig Een probleem bij het doortrek ken van het stadsverwarmingsnet naar de Engelendaal was dat er tot voor kort geen goede warmteme ters waren. Aangezien het EBR maar één aansluiting per gebouw verzorgt, en dus ook maar één me ter levert, kan het warmteverbruik in elke afzonderlijke woning niet direct worden gemeten. Er bestaan apparaatjes die dit gebruik indirect meten, maar die waren niet nauw keurig genoeg. Uit de woorden van Bezemer viel gisteren op te maken dat er inmiddels nauwkeurige me ters verkrijgbaar zijn. En daarmee '^7eVouZZ:^Tt^Zar' weg geruimd. Volgens de Leider dorpse wethouder zouden overi gens ook bewoners voordeel heb- ben b« een aansluiting op het als al eerder bekend werd, ook met stadsverwarmingsnet. Leidse woningbouwverenigingen Het energiebedrijf heeft nog over een uitbreiding geen overeenkomsten gesloten, naar de Merenwijk. W Zijn die wel gemaakt, dan zou de ding wordt doorgetrokken naar uitbreiding volgens Bezemer bin- Leiderdorp, zou vrij eenvoudig nen een jaar gestalte kunnen krij- aftakking kunnen worden gen. Het Energiebedrijf praat, fij T REGIO - Bent u bang om 's avonds laat alleen over straat te gaan? Zo luidt een van de vragen die een aantal inwoners van onder meer Voorschoten de komende maand voorgelegd zullen krijgen. De vraag maakt deel uit van een en quête die wordt gehouden in alle gemeenten die vallen onder het district 's Gravenhage van de rijks politie. Daaronder vallen bijvoor beeld ook Oegstgeest, Leiderdorp, Sassenheim, Zoeterwoude en War mond. Het gaat hier om een onderzoek van het ministerie van binnenland se zaken waarbij ook alle activitei ten van de verschillende korpsen in de computer worden gestopt. Bedoeling is een overzicht te krij gen van de werkdruk op de politie en de manier waarop de bevolking het werk van de politie ervaart. Om een juist beeld te krijgen worden, behalve de korpsen van het district 's Gravenhage, ook politieposten op het platteland in Friesland, Limburg en Overijssel onder de loep genomen. w Met de resultaten van het onder- het net zoek, die in de loop van volgend naar de Merenwijk. Wanneer de lei- jaar bekend moeten worden, wil het ministerie beoordelen of de sterkte-toebedeling van de rijkspo litie moet worden herzien. Nu is het zo dat elke gemeente een poli- tie-agent(e) krijgt per 770 inwo ners, ongeacht de grootte of het ka rakter van zo'n gemeente. Ongenuanceerd Volgens adjundant C.L.G. Maat van het groepsbureau van de rijks politie in Voorschoten is dit een "nogal ongenuanceerde manier van het verdelen van politie-krach- ten. Het zou veel logischer zijn wanneer factoren als de werkdruk, de bebouwingsdichtheid en de sa menstelling van de bevolking zou den meetellen bij die verdeling". Bezemer: Alleen flats en andere maakt naar deze Leidse wijk. ZOETERWOUDE - De Zoetermeerse varkensfokker B. mag van de Haag se rechtbankpresident mr. P.A. Offers nooit meer de doorgang voor zijn buren belemmeren op het pad dat over zijn fokkerij naar de openbare wég loopt (De Dijk). Ook moet het uit zijn met het uiten van bedreigingen en het schreeuwen van scheldwoorden als die buren, twee Zoeterwoude- naren, gebruik maken van dat pad. De volumeknop van de radio van B. mag nooit meer zo open staan dat op aanpalende percelen kan worden meegenoten. B. moet telkens als hij deze regels overtreedt duizend gul den betalen. Tussen B. en zijn twee Zoeterwoudse buren is al jaren een enorme burenruzie aan de gang. B. en zijn zonen zouden het leven van de Zoeter- woudenaren zuur maken. Een van de echtgenoten durft niet eens meer alleen de deur uit. Aanleiding van de burenruzie is de weerstand die de twee Zoeterwoudenaren zouden hebben geboden tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de varkensfokkers voorzijn fokkerij, net op Zoeterwouds grondgebied. Het duo moet regelmatig gebruik maken van De Dijk. De een om bij zijn woning, de ander om bij zijn plantenkas te komen. Vrijwel elke pas sage ging de laatste jaren met incidenten gepaard. De twee hadden daar zo schoon genoeg van dat zij een kort geding^aanspanden. Zeg 'ns AAA-ploeg strijkt voor honderdste aflevering neer in Wassenaars Tikibad WASSENAAR - Schreeuwend om hulp verdrinken in een on diep golfslagbad. De mannen van Zeg 'ns AAA deden het gis teren in vissersplunje, keer op keer. De cameraman zette het Wassenaarse Tiki-bad in nacht licht en wanneer er later wat bliksemflitsen, krakende don der en voortsnellend wolken worden bijgemonteerd is het nét een nachtmerrie. Een nachtmerrie van Mien Dobbel steen om precies te zijn. Zij krijgt de enge droom in de hon derdste aflevering, die op 22 de cember wordt uitgezonden. De af levering heet 'Op hoop van zegen' omdat de heren met een vissers bootje het zilte nat kiezen. De da mes staan vrolijk op de kade, maar duttend op de bank krijgt Mien het later flink te kwaad. Voor haar ge sloten ogen ziet zij het groepje drenkelingen snel uitdunnen, on der het slaken van liefdevolle af- scheidszinnen. door Paul v.d. Kooy Koffieconcert De Zoeterwoudse St. Jan's Fan fare organiseert komende zondag weer een koffieconcert in het Mu ziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. Dit keer treedt fanfare Crescendo uit Nieuwveen voor het voetlicht. Crescendo, dit jaar Nederlands kampioen gewor den in de afdeling 'superieur', brengt een modern concert met veel solo-optredens. Het geheel staat onder leiding van Danny Oosterman. Aanvang kwart over twaalf; toegang gratis. Disco-avond 'Kommunikatie Warmond' houdt op 6 november een disco avond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. Plaats van handeling is het Meerpunt. Aanvang acht uur. Toegang een rijksdaalder, niet-le- den betalen een gulden meer. Muzenhof Zondagmiddag, 8 november, spelen Pip van Steen (fluit) en Bert Maas (klassieke gitaar) in de Leiderdorpse Muzenhof werken van onder andere Bach, Castel- nuovo-Tedesco, Villa-Lobos en andere Zuidamerikaanse compo nisten. Aanvang half één in het centrum aan de Cor Gordijnsingel 4. Toegang drie gulden vijftig. Lunchconcert Werken van Benjamin Britten, Mozart en Schumann worden er komende zondag gebracht tijdens het lunchconcert in de Wasse naarse Pauwhof (Paauwlaan 2a). Esther Probst (hobo) en Annet Gudde (piano) nemen dit concert voor hun rekening. Aanvang twaalf uur. Reserveren kan via te lefoonnummer 01751-14283. Tamarco De Leiderdorpse drum-, fanfare- en majorettenvereniging 'Tamar co' kan een aantal nieuwe leden gebruiken om de drumfanfare-be zetting op peil te kunnen houden. Mensen die vrijblijvend een kijk je bij de vereniging willen nemen zijn woensdagavond tussen zeven en tien uur welkom in het clubge bouw aan de Splinterlaan 89a, achter het gebouw Zijlkwartier. Telefonisch is informatie te ver krijgen via het nummer 411242 of via pr-man De Jong, telefoon 897254. Oude Raadhuis Leidenaar Ab Steenvoorden ex poseert momenteel in het War- mondse 'Oude Raadhuis' aan de Dorpsstraat 36 zijn etsen. Zijn werk heeft volgens de organisatie een "vertellend karakter, dat uit nodigt tot meer dan vluchtig kij ken". De expositie is tot 28 no vember te zien op woensdag, don derdag en zondag van twee tot vier uur, alsmede op zaterdag tus sen elf en vier uur. Big Band De 'Big Band Bollenstreek' treedt zondag 8 november op in de theaterzaal van het Wassenaars cultureel centrum Warenar (Kerk straat 75). Op de tonen van de mu ziek die de Big Band brengt kun nen de foxtrot, de cha cha cha, de Weense wals en talloze andere dansen worden geoefend. Kijkers zijn eveneens welkom. De twintig man sterke formatie speelt tussen drie en zes uur. Entree vijf gulden. kent dit dat de cameraman eerst van bovenaf opnamen maakt van het vreemd geklede groepje. Daar na moeten de mannen een voor een een show opvoeren, zodat dat in de montagekamer mooi kan worden tussengevoegd. Dokter Hans (Man fred de Graaf), roept 'Mien, help de dokter verzuipt' en doet dat zó overtuigend dat hij na een paar se conden weer het water uit mag. "Als je goed verdrinkt ben je in één keer klaar", grapt hij. Hengel De man van Mien, John Leddy, heeft het moeilijker. Hij moet wat dichter bij waterkant, camera en microfoon-hengel blijven en komt - na het verdrinken - te snel weer boven. De zin: "Ik geef je mijn hen gel", valt slecht. "Dat kén niet. Die hengel is al verzopen", schreeuwen de mannen op de wal. "Ik heb al tijd van je gehouden", komt er doorleefd en dodelijk proestend uit en dan is het de beurt aan dok- terszoon Gert-Jan (Hans Cornelis- sen). Hij verdwijnt langzaam, met een wanhopige laatste handbewe ging. Héél mooi. Jopie's "Ik heb altijd van je ge houden", kén niet. Dat heeft Koos ook al gezegd. Spontaan schakelt de huisvriend van madame Tefsen over op het niet minder treffende: 'Moppie, ik was gek op je'. En dan drijft alleen de Nederlandse vlag nog op de woelige baren. De came ramannen leggen het dramatische beeld vast totdat de in zwembroek gestoken regisseur het genoeg vindt. Na anderhalf uur filmen staat de halve minuut nachtmerrie op de vi deo en nemen de tv-sterren de langste en snelste binnenglij banen van Nederland. Echt een ochtendje uit, vinden ze. Zelfs het keer op keer verdrinken blijft leuker dan verkleumen in de doornatte klei ("weetje nog, daar bij Muiden") of die vreselijke regen tijdens een Frans uitstapje. "Dat waren echt ontberingen", zegt acteur John Leddy, op weg naar de razendsnel le attracties. Documentaire Persfotografen volgen de heren op de voet, terwijl ook een VARA- ploeg een kijkje neemt. Het team maakt een documentaire van twin tig minuten die vóór de honderdste aflevering wordt uitgezonden en de kijker een blik gunt in de keu ken van Neêrlands meest succes volle dramaserie. Flitsen van het jubileumfeestje, beelden van repe tities en opnames, fouten in opna mes en vergelijkingen tussen de acteurs toen en nu. Zijn ze toch ou der geworden, ondanks alle aange prezen knoflookpillen? Als rode draad fungeert het verhaal van de bedenkers Alexander Pola en Chiem van Houwelingen. Ze ver tellen hoe ideeën ontstaan en laten zien waar en hoe ze schrijven. "En als het programma goed gelukt is, zie je het geheim van Zeg 'ns AAA", zegt Paul Hegeman, de regisseur van de twintig minuten inzicht. In het Tiki-bad blijkt dat het ge heim moeilijk te vatten is. Ook een wetenschappelijke ploeg is er niet écht uitgekomen, aldus Nico Knapper regisseur van Zeg 'ns AAA, Nieuwe buren en MCW - een Tros-serie vol ziekenhui saffaires. Gek is dat niet: "Als zij het geheim zouden weten, zou ie dereen het weten". Judith Jacobs, producente van de documentaire, probeert het zo: "Volgens de schrijvers gaat het er om dat er veel situaties voorkomen uit de échte wereld, die dan net een beetje worden veranderd. Vooral Chiem loert daar op, krijgt ook veel tips van mensen". Veel herken baarheid, kortom. En liefde voor de typetjes die het toch steeds weer even anders doen dan ver wacht. "En dan zo'n Mien Dobbel steen met dat rare loopje, dat is toch enig" zegt Judith, die het pro gramma overigens maar zelden ziet. Op het moment van de uitzen ding heeft ze het altijd druk en met de aanschaf van een video wacht ze al jaren. Ze weet wel dat het "een bijzonder fenomeen" betreft: "Ik geloof niet dat er ooit zo'n populai re serie is geweest in Nederland". Maatschappij "Het staat dicht bij de mensen en is steeds nieuw", oppert regisseuse Hanneke Koek. "Leuk geschreven en leuk gespeeld". Maar er is meer. "In de serie zit een visie op de maatschappij, worden vergaande ideeën geëtaleerd", weet Judith. "Een lesbisch echtpaar, een Turks vriendinnetje dat liefdevol wordt opgevangen. Verdraagzaamheid". Het liefdevol omgaan met elkaar van verschillende bevolkingsgroe pen. Dét is het uitgangspunt van de schrijvers. De regisseur, die ook Ie der zijn deel en Cassata maakte, vindt het een mooi uitgangspunt. "Het is ook de basis van de ware democratie". Om uit zo'n uitgangspunt een succesvolle serie te laten groeien is het, volgens het wetenschappelijk onderzoek, nodig een goed script te hebben, goede acteurs, een goe de regisseur en een goede sfeer. Over de kwaliteit van acteurs en re gisseurs doen de betrokkenen be scheiden, maar de scripts blijken "vol goede verhalen" te zitten en zijn "vakkundig gemaakt". De sfeer lijkt uitstekend. Veel grapjes, onderhoudende praatjes en ondersteunende lachjes. "Het is één grote familie", zegt producente Hanneke. "Het is altijd fijn om weer aan de slag te gaan". Volgens de regisseur moet dat ook wel. Vanaf het begin, in 1980, is de fami lie tussen oktober en maart immer onafscheidelijk geweest. Ze komt vyf en soms zes dagen per week bijeen. Het schema is strak en re gelmatig: eerst repeteert de ploeg drie weken lang 's morgens en dan worden in acht dagen vier afleve ringen 'gedraaid'. In die lange week werken de a-zeggers 's och tends én 's middags en wordt ook de zaterdag aangesproken. Deze week is het draaiweek en na de op names in Wassenaar gaat het op naar het Amsterdamse Slotervaart- ziekenhuis, waar de vrouwen wachten. 2000 'De acteurs, twee kledingassis- tenten, regisseur, assistent-regis seur en producer weten precies wat daar gebeurt. Voor NOS-came- raman Tim Nijzink en een toege voegde geluidstechnicus is dat een verrassing. Ze horen - als enige aanwezigen niet tot de vaste Zeg 'ns AA-ploeg, maar worden op het laatste moment toegewezen aan de meest uiteenlopende kleinschalige Drijfnat volgen de acteurs Manfred de Graaf, Jan Blaaser en H< Cornelissen (vlnr) vanaf de kant van het Tikizwembad de opnamen. produkties. De ene dag doet Tim het journaal, de volgende dag glijdt hij met Linda de Mol tussen zijn benen een glijbaan af en dan hoort hij dat hij "een ramp bij nacht moet doen voor Zeg 'ns AAA". Professioneel als hij dan is neemt hij in zo'n geval blauw licht mee om dat op het nachtelijke wa ter te laten spiegelen en geel/oranje licht voor de broodnodige maanef- De verdrinkingscène. De i ochtendje uit.... r mannelijke Zeg 'ns AAA-acteurs in het warme) water v fecten. Wit licht zorgt voor het con trast, terwijl het diafragma gekne pen is en hij een bewust verkeerd gekozen filter heeft ingedraaid. Voordat de opnamen beginnen heeft hij er, samen met de geluids man, al een uurtje opzitten. En na afloop, wanneer de acteurs nog lekker glijden, verzamelen de tech nische heren van de NOS vele ki lo's apparatuur. Op de kleine monitors is duide lijk te zien dat de tv-kijker profes sioneel wordt gefopt. Uit de luid sprekers klinkt een brandingach tig geluid. De vier verschillende lengte- en breedtegolven die het 'pretpark in huis heeft, klotsen als de zee. Van het zwembad en de vriendelijke Duinrell-obers dus echt geen spoor. Voor een passende reclame moet het pretpark het meer hebben van de documentaire. Pr-man Mark Wi- chers heeft al met de regisseur be sproken hoe breed de marges van de media-wetgeving zijn en hoopt dat toch minstens "wat relaties kunnen worden gelegd met borden en t-shirts met het bekende logo". Afhankelijk van de mate van expo sure kan de VARA dan iets plezie rigs verwachten. Bij een gekuisd programma blijft het bij gratis faci liteiten en een overvloedige cate ring. Koffie, frisdrank en hapjes vliegen in hoog tempo over de set en schuiven ook bij het napraten op de bar. "Zeg 'ns AAA gaat door", zegt de regisseur afsluitend. De schrijvers bruisen van de ideeën en gaan de serie beter maken dan vorig jaar. Ze zijn bewust teruggevallen op het oorspronkelijke groepje: de Dobbelsteens, inclusief pa en de twee Lansbergens met aanhang. Minder gasten dus, al krijgt Lans bergen junior een nichtje over d vloer - met alle complicaties dien. Voor John Leddy is het jaai 2000 de limiet: "Dan moet één va mijn zoons het maar overnemen' Wij zijn Leidsch Dagblad krantenbezorgers en hebben het daarom slim bekeken; wij 'lopen' niet alleen de best gelezen krant in de regio, maar we verdienen er ook ons vaste zakgeld mee. Wil jij ook een eigen wijk, bel dan: 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14