Mosselen te vaak dood of beschadigd in de zak Fraudebestrijding in EG 'stelt niets voor' Universiteiten van Zuidafrika verwachten botsing met regering EG-normen voor radio activiteit veel te hoog Gratis voedingdsadvies CONSUMENT De Groenteman Deetman zoekt oplossing voor hbo-studenten Indiase troepen pakken veertig Tamil-tijgers op DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 9 Met mosselen moetje gewoon geluk hebben. De rol die bloemkool gespeeld heeft in de ontwikkeling van het Nederlandse Veilingswezen is aanzienlijk: de man die ter plekke het systeem van opbod en afslag bedacht, nu 100 jaar geleden, was immers bloemkoolteler. Dat hiermee de grondslag voor een economisch zeer belangrijk en in de wereld uniek systeem werd gelegd is de groente in kwestie alleen ten goede gekomen: gemiddeld eten wij (per persoon) zeker vier - hele - bloemkolen per jaar. Vermenigvuldigd met 14 miljoen geeft dat een enorme berg. De bloemkool is dus geliefd. Dat komt ook omdat ze makkelijk is schoon te maken, snel en op diverse manieren kan worden bereid, goed is te bewaren, en bovendien nog goedkoop en gezond is. Wat kan de kieskeurige consument zich nog meer wensen? Over kwaliteit en verkrijgbaarheid heeft men zich hier nooit zorgen behoeven maken. Telers waken streng over de goede gang van zaken. Daarom zijn Hollandse bloemkooltjes ook ver over de grens bekend om hun mooie blanke hart en frisse groene kraag. Wie van bloemkool houdt, houdt vrijwel zeker ook van broccoli, het kleine broertje. Afgaande op de naam zou men kunnen denken dat die groene ietwat exo'tisch aandoende stronkjes uit het zonige Italië zijn komen overwaaien. In feite zijn het de Amerikanen geweest die hel oorspronkelijke gewas vlak na de Tweede Wereldoorlog veredelden. Hoewel fijner en iets pittiger van smaak en geur dan bloemkool komen de twee groenten in grote lijnen met "Een eenheid van tien mensen zal nooit in staat zijn op te roeien tegen weerstanden die er - zowel bij de commissiediensten zelf als bij de EG-lidstaten - bestaan tegen een actieve fraudebestrijding". In oktober kondigde de EG- Commissie in Brussel aan dat ze een speciale "anti-fraude-eenheid" in het leven ging roepen die recht streeks onder commissie-president Delors aan het werk zal gaan. Be gin dit jaar heeft EG-begrotings- commissaris Christophersen ech ter verklaard dat hij voor een goede fraudebestrijding een "vliegende brigade nodig zal hebben die min stens zeventig tot tachtig man zou moeten omvatten". Fraude vormt binnen de Europe se Gemeenschap een groot pro bleem. "Fraude komt voor. Maar er is geen enkele duidelijke bron die waarmaakt dat ze een omvang van tien procent (van het Europese budget) bereikt", aldus een nog niet in de openbaarheid gebracht rapport van de EG-commissie. Een commissie-woordvoerder zei on langs dat er in de periode 1972-1986 voor een totale omvang van onge veer 350 miljoen gulden aan fraud es in de landbouwsector ter kennis van de Commissie is gebracht. Dat fraudebestrijding een nood zaak is, zeker gezien de huidige be roerde financiële omstandigheden waarin de Gemeenschap verkeert. COLOMBO (AP) - De op Sri Lanka gestationeerde Indiase troepen hebben dit weekeinde 40 Tamil- Bevrijdingstijgers gevangen geno men die probeerden uit een hin doetempel bij Jaffna te ontkomen door zich voor te doen als vluchte lingen. Indiase militairen hielden de Nallur Kandaswamy-tempel omsingeld om iedereen die naar buiten kwam te kunnen controle ren. Sinds het Indiase offensief te gen Jaffna op 10 oktober van start ging hebben ruim 40.000 Tamils een veilig heenkomen in deze tem pel gezocht. Volgens Tamils die inmiddels Jaffna zijn ontvlucht, bevinden zich momenteel nog ongeveer 5000 elkaar overeen. Sommigen wijzen broccoli iets asperge-achtigs toe. maar dat is een hoogstpersoonlijke zienswijze. Stevig Van broccoli behoort de kleur diepgroen, en de structuur stevig te zijn. Omdat de groente snel slap wordt kan het maar hoogstens enkele dagen in de koelkast worden bewaard, bij voorkeur in de groetela, zonder verpakking. Schoonmaken gebeurt door de blaadjes, roosjes en stengels goed af te wassen, en van het laatste eventueel de onderkant te schillen. Bij dikke exemplaren is het beter de stengels in stukken gesneden eerst in de pan te doen, en na drie minuten pas de roosjes erbij. Alles is dan tegelijk klaar. Een geperst teentje knoflook in het kookwater benadrukt op prettige wijze de fijne smaak. Bloemkool en broccoli zijn beide (natuurlijk ieder voor zich!) goed te combineren met ei- of eiergerechten, kaas, vlees, vis en gevogelte. Er bestaan maar weinig sauzen specifiek bedoeld voor groenten. De meest bekende is wel de béchamel- of meelsaus, lekker maar onopwindend. Vandaar een kleine variatie: bechamel-madras: roer door de saus een gesnipperd, gefruit uitje en 1 a 2 theelepels kerrie. Béchemel-Italienne: voeg 1 of 2 eetlepels tomatenpuree, iets peper, paprikapoeder, een paar druppels tobasco en worcestersaus aan het meel-mengsel. Voor diegenen met veel vegetarische kennissen: bloemkool èn broccoli behoeven geen vlees. Ze geven op zich al zoveel voldoening! wordt in het rapport duidelijk on derstreept. Er gaat niet alleen geld door verloren. Fraude zorgt ook voor concurrentievervalsing en voor het verleggen van handels stromen. De EG-lidstaten hebben de plicht om elk half jaar aan de EG- commissie te melden wat ze onder nemen om fraude te bestrijden. "Die meldingen verschillen van de ene tot de andere lidstaat enorm in kwaliteit", zo meldt het commissie rapport. "Maar bovendien geven ze niet meer dan een statistische ana lyse van controle-activiteiten. Op die manier zijn ze onbruikbaar voor het bestrijden van individuele fraudezaken". EG-lidstaten hebben er geen fun damenteel belang bij streng op te treden tegen oneigenlijk gebruik van EG-gelden, aldus hoge ambte naren bij de commissie in Brussel. Dat oneigenlijk gebruik komt na melijk vaak hun eigen economie ten goede. Goede voorbeelden daarvan zijn de uitvoersubsidies die worden gegeven voor exporten naar de wereldmarkt. "De handel trekt automatisch naar die landen waar de export soepel wordt ge controleerd. Zo'n soepelheid trekt ook weer meer import aan. De drukte in de havens wordt groter waarmee de economie van een be paalde EG-lidstaat gediend is". Toegegeven wordt dat de contro- vluchtelingen in de tempel. Het In diase leger is ervan overtuigd dat zich bovendien Bevrijdingstijgers in de tempel ophouden en dat daar mogelijk ook 18 vermiste Indiase soldaten wel of niet levend worden vastgehouden. Inmiddels is bekend geworden dat een Singalese minister en zijn gezin zondag ternauwernood aan de dood zijn ontsnapt toen een bom vlak voor hun huis explodeer de. Het incident vond plaats in de buurt van Kandy en wordt door de politie toegeschreven aan het Volksbevrijdingsfront, een extre mistische Singalese organisatie die de regering verwijt te veel conces sies te hebben gedaan aan de Ta mils. Het overkoepelend bureau van de Europese consumentenor ganisaties (BEUC) heeft in Brussel felle kritiek geleverd op de nieuwe normen die de EG-commissie wil vaststellen voor de radio-activiteit in voed sel. Over die normen moet de EG-ministerraad zich binnen kort uitspreken. De normen liggen volgens de BEUC zo'n 100 tot 200 maal hoger dan de aanbevelingen die de Interna tionale Commissie voor Be scherming tegen Straling (ICRP) daarvoor doet. Samenstelling Raymond Peil De kritiek werd gespuid tijdens een persconferentie die de BEUC hield samen met vertegenwoordi gers van het Europees Milieu Bu reau (EEB), van de 'Westduitse Al ternatieve Bestralingscommissie' en van de Europese sectie van 'Art sen ter Voorkoming van een Kern oorlog'. De voorgestelde nieuwe grens waarden voor radioactiviteit in voedingswaren dienen meer ter be scherming van economische be langen dan van de bevolking, zo werd gezegd, zo vinden beide be- le vaak ook moeilijk is. "Ga er maar eens aan staan om bijvoorbeeld het suikergehalte (waarop subsidie wordt verstrekt) van een voor ex port bestemde partij perziken op sap te controleren", zo zeggen com missie-ambtenaren. Verder wordt er op gewezen dat handelslanden zoals bijvoorbeeld Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland doua nediensten hebben die "traditio neel meer kijken naar de import dan naar de uitvoer". Al bij al wordt vastgesteld "dat de lidstaten, zelfs als ze fraudes ontdekken, de neiging hebben om Brussel darover niets mee te de len". Melden kan de handels stroom nadelig beïnvloeden, maar het kost de lidstaten ook geld. Want ten onrechte uitbetaalde uit voersubsidies moeten worden te ruggestort. JOHANNESBURG (IPS) - De li berale universiteiten in Zuidafri ka bereiden zich voor op een bot sing met de regering. Die lijkt on vermijdelijk na de gebeurtenis sen van afgelopen week, zeggen universiteitsbestuurders. Zij houden er ernstig rekening mee dat hun inkomsten worden ge kort. Vorige week waarschuwde de minister van nationaal onderwijs De Klerk dat de regering nog 'an dere middelen' ter beschikking stonden. Dat was een verwijzing naar de eerder afgekondigde or demaatregelen. In zijn verkla ring maakte hij een duidelijke toespeling op de financiën. "Bin nen het kader van de wet genie ten universiteiten de volledige vrijheid en autonomie. Maar men kan niet verwachten dat zij ge subsidieerd worden ongeacht wat de staf en studenten doen" De overheidssubsidies maken ongeveer tachtig procent van de inkomsten van de meeste Zuid- afrikaanse universiteiten uit. Met name de liberale universitei- langengroeperingen. "De post- Tsjernobyl discussie over toelaat bare hoeveelheden radioactiviteit in voedingswaren in de EG is ver worden tot een louter politiek de bat". De Westduitse arts en biochemi cus prof. Roland Scholz (van 'Art sen ter Voorkoming van een Kern oorlog') meent dat als de door de EG-Commissie voorgestelde grenswaarden worden geaccep teerd, na een eventuele nieuwe kernramp 1 kind op 50 en 1 volwas sene op 190 aan kanker zal sterven na het eten van radioactief besmet voedsel. Een vertegenwoordiger van de BEUC concludeert mede nar aanleiding hiervan dat "als de EG deze normen aanvaardt, be staat er in feite geen bescherming meer tegen nucleaire bestraling van voedingswaarde". De organisaties hebben een geza menlijk beroep op het Europese Parlement gedaan om tegen de nieuwe normen in het geweer te komen. Zij hebben alle parle mentsleden persoonlijk een brief over deze zaak geschreven. Ze wil len ook dat de EG een voedselvoor raad opzet waaruit, bij een even tuele nieuwe kernramp ten minste kleine kinderen, zwangere vrou wen en zogende moeders onbe- straald voedsel kunnen krijgen Het overleg binnen de EG-minis- terraad over de normen voor radio activiteit hebben overigens vorige week nog tot niets geleid. ten van Witwatersrand, Natal, Kaapstad en de Westkaap voelen zich aangesproken. De gekozen vice-kanselier van de universi teit van Witwatersrand dreigde afgelopen week zich terug te trekken als de regering zou be sluiten om op de instelling te be zuinigen. In de vorige week bekend ge worden maatregelen heeft de re gering zich reeds de mogelijk heid gegeven om te korten op de subsidies. Volgens de nieuwe re geling moet de universiteitsraad optreden bij illegale bijeenkom sten, boycot van colleges en exa mens en 'ieder ander onordelijk gedrag'. De raad moet ervoor zor gen dat het onderwijs en onder zoek ongestoord kan worden voortgezet en 'disciplinaire maatregelen' nemen tegen stu denten of stafleden die zich schuldig maken aan intimidatie of meedoen aan boycotacties of de eerder genoemde illegale bij eenkomsten. Als zoiets gebeurt moet de uni versiteitsraad binnen drie weken De kwaliteit van de mossel laat flink te wensen over. In 40 procent van de bij een onderzoek betrokken porties zaten te veel dode en/of beschadigde mosselen. Dit zegt Konsumenten Kontakt na een uitvoerige analyse van de omstandigheden rondom dit steeds populairder wordende schelpdier. Er zijn nauwelijks regels die de consument hier kunnen beschermen. In Amerika is een nieuw blikje voor frisdranken ont wikkeld, met een deksel dat luchtdicht kan worden geslo ten als het blikje nog niet leeg is. Reynolds Metal Com pany presenteerde deze vori ge week op een tentoonstel ling in Chicago. Anders dan de plastic drankflesjes is dit blikje geschikt voor herge bruik, terwijl het plastic dek sel milieuvriendelijk af breekbaar is. (foto API PIJLERWEG de regering op de hoogte stellen én tegelijkertijd maatregelen suggeren. De regering beoor deelt dan op haar beurt of de uni versiteit overeenkomstig het nieuwe ordereglement is opge treden. De onderwijsinstelling die dat niet doet, kan worden ge straft met een korting op de sub sidies. Demonstraties De nieuwe maatregelen lokten vorige week massale demonstra ties uit. In Johannesburg voerde de politie charges uit en verjoeg studenten met traangas. De Afri kaner universiteiten hebben zich achter de regeling geschaard. "Ik kan ermee leven", zei de rector van de universiteit van Stellen- bosch. Volgens hem betreft het niets nieuws. De maatregelen ko men overeen met het huidige be leid van zijn universiteit. De docenten en studenten van de liberale universiteiten veroor deelden tijdens bijeenkomsten de maatregelen. Deze week ver gadert de commissie van univer- De consumentenorganisatie denkt dat onderzoeken naar vis steeds weer tot dezelfde conclusie leiden: de kwaliteit is onvoldoende. KK wijst daarbij op de afgelopen jaren gehouden onderzoeken naar gar nalen, haring en paling. Voor mos selen is het niet anders. Mosselen kopen is een kwestie van vertrou wen. Soms gaat het goed, soms fout. Een verpakkingsdatum staat er meestal niet op. De aanduiding van de grootte is verwarrend. Verschillen De zakken verschillen sterk in gewicht en de groothandel houdt deze verwarrende toestand over eind. Men zou overal duidelijke, overal geldende normen moeten hanteren. KK kocht bij 25 vishan delaren 'gewone' mosselen in zak ken van twee kilo. In 40 procent van de porties kwamen veel te veel slechte (dood of beschadigd) mos selen voor. Eén partij was door te veel zand oneetbaar. De consument kan niet weten of zo'n partij dan al of niet aanvaard baar is. Wanneer kun je ermee te rug? Ook de prijs is geen goede graadmeter. Duurdere mosselen zijn zeker niet per se beter dan goedkope. De prijzen verschillen sterk per handelaar. Positief is dat de mosselen niet verontreinigd zijn met colibacteriën en verwaarloos baar weinig cadmium bevatten. De meeste viswinkels koelen hun pro- dukt goed. Intrek KK gaat nu het ministerie van landbouw en visserij vragen de consumenten meer duidelijkheid over de mosselen te geven. Het on- siteitsbestuurders in Pretoria. De nieuwe maatregelen vormen daar onderwerp van de discussie die naar verwachting hoog zal oplopen omdat alle politieke richtingen m de commissie zijn vertegenwoordigd. De leiding van verschillende li berale universiteiten overwegen om de maatregelen in de wind te slaan en ze voor de rechter aan te vechten. In de vorige week ge houden toespraken figureert veelvuldig de autonomie van de onderwijsinstellingen, waaraan de regering volgens de critici niet mag komen. Wetenschappelijke integriteit wordt afgezet tegen staatsideologie. De universiteit is een 'ideologisch en repressief verlengstuk' van de regering, al dus formuleerde docent Philip Tobias van de Witwatersrand universiteit zijn angstbeeld. Sommige bestuurders hopen dat het het nieuwe reglement net zo vergaat als de nieuwe wet op derzoek werd ook uitgevoerd, om dat mosselen in ons land steeds meer in trek komen. Werd in het seizoen 1979-1970 nog 8,3 miljoen kilo verse mosselen gegeten, zes jaar later was dat al 11,2 miljoen ki lo. De lekkernij gaat in zakken van twee kilo over de toonbank. Maar er zijn flinke verschillen. Tussen de zwaarste en de lichtste bij het onderzoek betrokken zak zat een verschil van liefst 430 gram. Twintig procent van de zakken woog 200 gram of meer te weinig. Het wordt tijd dat hiervoor vaste regels gaan gelden, meent KK. De consumentenorganisatie be taalde voor de onderzochte mosse len tussen de 5,95 en 9,50 per zak 'Dure' vishandelaren leverden meestal geen betere mosselen dan 'goedkope'. Prijs en kwaliteit zijn niet duidelijk gekoppeld, consta teert KK. De hoeveelheid mosselvlees ver schilt ook sterk per zak. Het komt zelfs wel voor dat in de ene zak bij na twee keer zoveel mosselvlees zit als in de anderen. Volgens het Mos selkantoor moet een mossel uit tenminste 25 procent vlees be staan. Bij het onderzoek van KK bleken vijf handelaars (20 procent) mosselen te verkopen die gemid deld onder de norm bleven. Boven dien staat er bijna nooit een ver pakkingsdatum op de zaak, zodat de groothandel de afspraken die twee jaar geleden met de Consu mentenbond werden gemaakt aan haar laars lapt, aldus KK. Dat er geen dode of beschadigde mosselen in een zak mogen zitten wordt onderschreven door des kundigen van TNO in IJmuiden. ZOETERMEER (GPD) - Studen ten die volgend jaar zes jaar inge schreven zijn in het hoger onder wijs hoeven hun studie niet halver wege af te breken. Minister Deet man (onderwijs) heeft gisteravond een werkgroepje in het leven ge roepen dat een oplossing zoekt voor studenten die in de proble men dreigen te komen door beper king van de inschrijvingstermijn met ingang van het komend jaar. Vooral studenten die eerst een hogere beroepsopleiding gevolgd hebben en daarna aan de universi teit zijn gaan studeren, dreigen daardoor in de problemen te ko men. Deetman wilde voor deze groep slechts een jaar extra toe staan. Daarna zou ook voor hen de studiefinanciering vervallen en het collegegeld verdubbelen. Op aandrang van de universitei ten en hogescholen, wordt nu naar een oplossing gezocht. De hbo- raad, de vereniging van hogescho len, en de vereniging van Samen werkende Nederlandse Universi teiten zullen samen met ambtena ren van het ministerie van onder wijs zitting nemen in het werk groepje. het universitair onderwijs uit 1959. Daarin werd rassenschei ding bij de hogere onderwijsin stellingen voorgeschreven. Toen gingen studenten en docenten ook massaal de straat op. Blanke universiteiten mochten toen zwarte studenten toelaten, zij het met voorafgaande toestemming van de overheid. Een paar jaar geleden wilde de regering een quotum voor zwarte studenten invoeren. De wet werd goedge keurd maar bleef een stuk pa pier, omdat de minister van on derwijs geen maxima per univer siteit heeft vastgesteld. Wie van bloemkool houdt, zal ook broccoli niet versmaden, (foto gpd» BRUSSEL (ANP) - De tien man sterke speciale "anti-fraude-eenheid" die binnen de EG- commissie wordt opgericht stelt niets voor. "Een papieren tijger die alleen maar gecreëerd is om het Europees parlement de indruk te geven dat de commissie de fraudebestrijding met grote voortvarendheid aanpakt", zo zeggen topambtenaren bij de diensten van de commissie in Brussel. OOSTERSCHELDE - Na de Pijlerdam zelf is nu ook de weg over de dam, Rijksweg 57, klaar voor gebruik. Hoewel prinses Juliana donderdag de weg officieel zal openen, reden gisteren de eerste wagens reeds over de nieuwe oe ververbinding. (foto ANPl Het levensmiddelenbedrijf Albert Heijn, de margarinefabrikant Van den Bergh en Jurgens en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding gaan per soonlijke voedingsadviezen uitdelen. Iedereen kan tot 1 december zo'n advies aanvragen met behulp van een formulier in het gratis recepten blad Allerhande van Albert Heijn. Het advies kost niets, alleen de postzegels die nodig zijn om het formu lier op te sturen. De deelnemers moeten er wel wat tijd en moeite in investeren, door een week lang alles wat ze eten en drinken te noteren Op basis hiervan en op grond van nog enkele persoonlijke gegevens stelt de computer een gedetailleerd voedingsadvies vast. Dat advies besteedt aandacht aan onder meer vet-, cholesterol-, vezel- en vitaminegebruik. Bij een proef, begin deze zomer in de stad Groningen, is gebleken dat vooral vrouwen belangstelling hebben voor een voedingsadvies. Zij stuurden driekwart van de 500 aanvragen in. Vooral het vetgebruik lijkt aan aanpassing toe te zijn: van de deelnemers aan de proef kreeg ruim de helft het advies minder vet te eten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9