'Teveel geld verdwijnt over grens' Moordende concurrentie bij jacht op supergeleiders NUMBER ONE ONZE EERSTE AANBIEDING IN HONDERD JAAR. Banken luiden noodklok KLM gaat in op eisen van vliegtuigbeladers EVEN KEUREN Boetes voor Urker vissers 'Ondanks groei stijging Westduitse werkloosheid' YAMAHA TIJDELIJK MET JUBILEUMTOEGIFT £10. Pieterskerkchoorsteeg 11 Leiden, tel. 122184 DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Om een enorme kapitaalvlucht over de grenzen te beperken moet de rentevrijstelling drastisch omhoog en op zijn minst worden verdubbeld. Zeker 3 mil jard gulden aan spaargeld zal jaarlijks verdwijnen naar buitenlandse rekeningen, als minister Ruding (financiën) niet wat royaler over de brug komt. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft ingestemd met de eis van haar vliegtuigbeladers 50 extra mede werkers in vaste dienst aan te stel len. Dit heeft de woordvoerder van de Vervoersbond FNV gistermid dag meegedeeld. Tevens hebben de partijen vaste afspraken gemaakt over een door stromingsregeling waarbij nu alle personeelsleden van de afdeling Vliegtuigbelading, waartoe ook de tankdienst en de postdienst beho ren, in hogere functies kunnen ko men, aldus de woordvoerder van de FNV. De vliegtuigbeladers van de KLM besloten vrijdagmiddag tot een actie nadat zij een eerder die dag bereikte overeenkomst tussen de KLM en de bonden hadden af gewezen. In die overeenkomst was de KLM bereid 30 extra vliegtuig- beladers aan te stellen en de door- stroming naar hogere functies voor 70 personeelsleden van de maat schappij mogelijk te maken. De modelacties zorgden zaterdag voor vertragingen die opliepen tot een half uur. Vrijdagavond en zaterdag zaten de KLM en de bonden opnieuw rond de tafel om over de eisen van de beladers te praten. Nadat de overeenstemming was bereikt schortten de beladers zaterdag- De KLM heeft verder toegezegd dat de dienstroosters van de bela ders alleen zullen worden inge voerd als een meerderheid van de betrokkenen er mee instemt. Te vens zijn afspraken gemaakt over een nieuwe verlofregeling. In de overeenkomst van vrijdag had de •KLM al toegezegd de faciliteiten op de werkplek van de beladers te zullen verbeteren en dat de stijl van leidinggeven zou worden herzien. De beladers hebben gesteld een sterke controle op de naleving van de overeenkomst te willen. „Zou de invoering van de gemaakte af spraken worden opgehouden dan zullen de beladers onmiddellijk tot actie overgaan," aldtis een onder handelaar van de Vervoersbond FNV. De actie van de beladers van af gelopen zaterdag werd onder steund door de KLM-personeelsle- den die in de bagagekelder wer ken. Ook zij behoren met de in to taal 500 beladers tot de afdeling vliegtuigafhandeling. Ook over hun positie is met de KLM gespro ken, waarbij is toegezegd dat de 30 medewerkers die nu extra bij dit bedrijfsonderdeel werken, daaraan vast zullen worden toegevoegd. Financiën: niets aan de hand met 1000 gulden voor alleenstaan- (fllldeil VIIM 1937 2000 eulden Dit stelt secretaris A. Cremers van de VKBV, een beroepsorganisatie in het bank- en verzekeringswezen. Ruding wil dat de belasting inzage krijgt in het spaargeld dat op ban ken is uitgezet. Om het leed voor de spaarder te verzachten wil de mi nister de grenzen voor Fiscale ren tevrijstelling verhogen gilden voor al den en van 1400 naar 2000 gulden voor samenwonenden. Volgens Cremers moet die grens ministens worden verdubbeld. Al leen dan kan de schade nog enigs zins worden beperkt, zo zei hij gis teren op een congres van de VKBV in Utrecht. Cremers waarschuwde dat een voortgaande kapitaal- vlucht ernstige gevolgen kan heb ben voor het Nederlandse bankwe zen, temeer daar voor een groot aantal banken verdere versterking van de vermogenspositie dringend noodzakelijk is. Het opgaan van de Nederlandse Credietbank (NCB) in de Credit Lyonnais Bank (waarbij volgens de VKBV 1000 banen op de tocht staan) is een teken aan de wand. Cremers vroeg zich overigens af waarom de Nederlandse regering niet net als de Belgische overheid de moed kon opbrengen om een "generaal pardon" te geven voor niet opgegeven spaargelden en een streep te trekken door het verle den. Voor een dergelijk gebaar is DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van financiën ontkent dat er iets mis is met de dit jaar geslagen gul dens. „De gulden wordt met speci ficaties gemaakt zoals we dat als zes jaar lang doen, sinds de nieuwe vormgeving van de gulden", aldus woordvoerder J. Weeda. Volgens hem is er voorlopig geen enkele re den om de gulden 1987 uit de roula tie te nemen. „De gulden 1987 is de zelfde als die van 1986 en voorgaan de jaren". Volgens de VIDA, de vereniging van handelaren, fabrikanten en ge bruikers van geldautomaten, wei geren de automaten de dit jaar ge slagen guldens. De VIDA vindt dat de gulden 1987 maar uit de roulatie moet worden genomen. Woordvoerder Weeda van Finan ciën is het daar niet mee eens. „We hebben zelf een onderzoek inge steld en daaruit blijkt dat guldens die in 1987 zijn geslagen door zeer veel automaten geaccepteerd wor den. Het weigeren van geld docr automaten heeft waarschijnlijk niets te maken met de gulden. Ik heb de indruk dat het probleem eerder moet worden gezocht in de afstelling van sommige automa ten". VIDA-woordvoerder Van Reeuwijk betwijfelt dat. „De auto maten waar we problemen hebben, staan al enige jaren op de markt. Het zijn met name automaten waar moderne systemen in zitten die nauwkeurig de munten kunnen af tasten". Begin december komen vertegenwoordigers van 's Rijks Munt en de VIDA bij elkaar om over deze kwestie te praten. Diplomaten van Italië gaan massaal staken ROME (DPA) - De Italiaanse di plomaten hebben gisteren be kendgemaakt dat het corps over de gehele wereld op 30 no vember in staking gaat. Met de ze actie, die op het ministerie in Rome en alle consulaten en am bassades zal plaatsvinden, wil len de diplomaten protesteren tegen een hervorming van de diplomatieke dienst. Dat zal volgens hen tot onbillijkheden bij promoties leiden. Benzine De prijs van een liter benzine gaat morgen met twee cent omlaag. Aan de zelftankpomp gaat een liter superbenzine 158 cent per liter kos ten. Normaal ongelode benzine en Euro loodvrij gaan 153 cent per li ter kosten. De prijs van een liter dieselolie gaat 1,6 cent omlaag tot 88,80 cent aan de zelftankpomp. Binnenvaart De Nederlandse binnenvaartor- ganisaties vinden dat er volgend jaar 70 miljoen gulden extra moet worden uitgetrokken door het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat voor het instandhouden van een aantal voor de binnenvaart vitale sluiscomplexen. Anders vrezen de organisaties op middellange ter mijn stremmingen bij de sluiscom plexen en als gevolg daarvan ver tragingen in het transport. Maxwell Maxwell Communication gaat de Amerikaanse drukkerij Alco Gravure overnemen, zo is gisteren bekendgemaakt. De aankoop ge schiedt door Maxwells Amerikaan se dochteronderneming Maxwell Communication Corp. Inc. Het be drijf, dat eigendom is van de Britse krantenmagnaat Robert Maxwell, koopt Alco voor contant geld, maart een bedrag werd niet ge noemd. Vredestein Vredestein heeft een principe overeenkomst gesloten met de Ier se laarzenfabriek Wear Well Foot wear in Cork over het nemen van een belang in deze onderneming van 51 procent. Wear Well heeft on geveer tien mensen in dienst en produceert veiligheidslaarzen en werklaarzen voor de Engelse en Ierse markt. Volgens financieel-di- recteur J. van Eeghen van Vredes tein hoopt de onderneming hier mee haar positie in Europa te ver sterken en wil zij de sector buiten de bandenproduktie verstevigen. Emissie Het beleggingsfonds OAMF heeft haar claimemissie uitgesteld tot nader order, zo heeft het fonds (voorheen Oreo Australian Mortga ge Fund) gisterochtend laten we ten. Orco openbaarde half oktober het plan op 3,5 miljoen participa ties uit te geven. Op 20 oktober, de tweede dag van de grote beursval, EINDHOVEN (ANP) - In de inter- kondigde OAMF aan de emissie nationale jacht op supergeleidende twee weken uit te stellen. materialen bij hogere temperatu- Conflict ren is PhiliPs een stapje verder ge- komen. Drie onderzoekers van het Om uit de impasse in het al we- philips-laboratorium in Briarcliff ken slepende conflict inde binnen- jyianor bij New York bereikten in ^aar^ ^pme,n heeft minister een bepaald soort keramisch mate- Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) rjaaj SUpergeleiding bij een tempe- BONN (GPD) - Een verdere groei van het aantal werklozen, een prijs stijging van 0,5 procent tot twee procent en meer staatsschulden bij een economische groei van twee procent. Dat zijn de kernpunten uit lijk gunstig zijn, ondanks minder goede voortekens. De wereldwijde turbulentie op de financiële mark ten, toont volgens hen wel nieuwe risico's aan, maar 'ze zullen noch de voorbodes noch de veroorzakers HEDEL - Deze paardenhande laar wil eerst het paard, dat hij op het oog heeft, wel eens even in de bek kijken voor hij tot zaken over gaat. De paardenkoper was een van de bijna 40.000 bezoekers van de paardenmarkt die gisteren in het Gelderse dorpje Hedel werd ge houden. In totaal werden hier 1480 dieren aangevoerd, die in de loop van de ochtend van eigenaar ver wisselden. (foto ANP) ZWOLLE (ANP) - De economische politierechter in Zwolle, mr. J. van Aerde, heeft gisteren 16 Urker vis sers in totaal 57.700 gulden boete opgelegd. Voor het merendeel had- den dè i issers in hun logboekfor mulieren opgegeven in het Deense gebied Sont en Belt (3b) te hebben gevist, terwijl zij daar niet zijn ge weest. Zij hadden het versturen van de verplichte telex vanuit dat gebied naar de Algemene Inpectie Dienst van het ministerie van land bouw en visserij achterwege gela ten. Hiervoor werd per reis een boete van 1.000 gulden opgelegd, conform de eis van de officier van justitie, mr. S. van Gend. Volgens Van Aerde geven de vis sers dat gebied op omdat die vang sten niet van hun contingent af gaan. Technisch is het echter vrij wel onmogelijk dat de vissers in zo grote getale in het vaak met ijs be dekte gebied hebben gevist. In de andere zaken ging het om de visvangsten in het Skagerrak (3a), waar werd gevist in de geslo ten periode. Voor deze zaken wilde de officier een boete opgelegd zien die de helft van de opbrengst be droeg, maar Van Aerde hield het op ongeveer 15 procent. Als reden voor zijn eis gaf Van Gend op dat de vis daar niet gevangen had mo gen worden en nu een rol heeft ge speeld bij de beslissing van de EG dat met ingang van heden niemand meer op schol mag vissen. De Nederlandse Vissersbond, één van de visserijorganisaties, heeft minister Braks (landbouw en visserij) gisteren verantwoordelijk gesteld voor de schade die vissers oplopen door het sluiten van de scholvisserij. De bond verwijt de bewindsman in een brief in het ver leden nalatig te zijn geweest in het voorkomen dat welwillende vis sers onder kwaadwillende colle ga's lijden. Ondanks tal van toezeg gingen in de afgelopen jaren heeft de bewindsman niets gedaan aan het beschermen van de individuele en groeps-vangstquota. In de huidige omstandigheden noemt de bond een massaal optre den van justitie tegen vissers die het vangstverbod negeren onaan vaardbaar. Hij waarschuwt de mi nister dat dit tot niet in de hand te houden emoties en acties zal lei den. Het merendeel van de vloot is gisteren normaal uitgevaren, on danks dat de belangrijke vissoor ten kabeljauw en schol niet meer mogen worden aangevoerd en het quotum voor wijting ook al bijna vol is. De richtlijn is dat vissers die 'verboden' vis aanvoeren een pro ces-verbaal krijgen aangezegd door de Algemene Inspectiedienst. Dit geldt ook voor de bijvangst. In overleg met het Openbaar Ministe rie kan de besomming van de vangst in beslag worden genomen en, in het uiterste geval, het schip van de visser die in overtreding is aan de ketting worden gelegd. Het laatste is dit jaar eenmaal gebeurd, maar op last van de rechter moest deze maatregel na enkele dagen worden teruggedraaid. ADVERTENTIE de prognose voor 1988 die de vijf van een wereldwijde recessie zijn'. leidende economische onder zoeksbureaus in de Bondsrepu bliek gisteren in Bonn presenteer den. In hun najaarsrapport over de in ternationale en de Westduitse con junctuur komen de 'vijf wijzen', zo als de bureaus worden genoemd, tot de conclusie dat de vooruitzich ten ook voor volgend jaar nog rede- DEN BOSCH - Deze twee stratenmakers nemen er tijdens de lunchpauze even hun gemakje van. Op de achtergrond de Sint Jan van 's-Hertogen- bosch. (foto NF) De opstellers van het rapport achten het veel waarschijnlijker dat een aanhoudende vertrouwen scrisis kan worden vermeden en dat 'een voortgang van de positieve ontwikkeling in een gematigd tem po' te verwachten is. Zij houden zich echter gezien de gebeurtenis sen van de laatste weken aan de voorzichtige kant. In hun rapport wordt op ver schillende plaatsen gewezen op het weer opleven van de inflatie, niet alleen in de VS, maar ook in de Bondsrepubliek. Indien de VS inderdaad serieus tot bezuinigen overgaan, achten de economische experts het onver mijdelijk dat landen met een groot overschot, zoals Japan en de Bondsrepubliek hun eigen groei moeten versterken om het inzak ken van de wereldconjunctuur te vermijden. De Westduitse regering heeft in een reactie op het rapport al laten weten daar weinig voor te voelen. Minister van economische zaken Bangemann zei dat de rege ring ondanks de recente paniek op de beurzen, bij haar groeiprognose van twee tot 2,5 procent voor 1988 blijft. En ze ziet geen aanleiding om buitengewone maatregelen te ne men. De minister voelt er ook niets voor de geplande belastinghervor ming eerder door te voeren om de binnenlandse vraag te stimuleren. Ook wil hij geen maatregelen ne men om de dollar te steunen. De CDU-CSU-fractie stelde dat er gezien de ontwikkeling in de Bondsrepubliek geen enkele aan leiding voor bezorgdheid is: 'De conjunctuur is beter als de stem ming aan de beurs'. De SPD en de vakbeweging eisen daarentegen concrete stimuleringsmaatregelen van de regering-Kohl. SPD-woord- voeder Roth zei dat de Bondsrepu bliek als dominerende economi sche macht in Europa de plicht heeft de leiding bij een expansieve economische politiek op zich te ne men. Doorgaans zijn wij niet zo kwistig met korting. Maar we bestaan 100 jaar. En dan mag je wel een keer een toegift geven. Daarom: t/m 30 november 1987 f 100,- korting op onze Compact Disc spelers (op de Yamaha 900 en 1100 zelfs f200,-). En een gratis compact disc t.w.v. f55,-. Zodat u meteen kunt horen dat Yamaha precies klinkt zoals het is bedoeld. O YAMAHA Bthe hifi studio hifi-apparatuur in elke prijsklasse. Tel. 071-131512 Gangetje 14, LEIDEN DIGITAL AUDIO 159 Keivin. Dat is 114 graden Celsius onder nul. Het maandag de schippersvakbonden rat,llir ONS en ASV alsmede de verlader- gracjen vtloluo sorganisatie EVO uitgenodigd corcj me^ dit materiaal, yttriumba- voor besprekingen. Het conflict in riumk0peroxide genaamd, stond de binnenvaart is ontstaan doordat tot nu toe op 95 Kelvin (min 178 verladers op de schippersbeurzen gracjen Celsius). Supergeleiding treedt °P- als elektrische stroom in tnriopo min or stof geen enkele weerstand waardoor de schippers minder werk hebben. ECT De onderhandelingen tussen Eu rope Container Terminus (ECT) in Rotterdam en haar grootste client de Amerikaanse rederij Sea-Land over een nieuw contract verkeren ondervindt. Tot voor kort kon supergeleiding uitsluitend worden opgewekt in enkele metaallegeringen beneden de zeer lage temperatuur van onge veer 255 graden onder nul. Het on derzoek naar supergeleiding kwam in een beslissend stadium: ECT, begin dit jaar in een stroomver- het grootste containeroverslagbe- snelling door de ontdekking van drijf ter wereld, wil Sea-Land bin- de Zwitserse natuurkundigen J. nen enkele weken een 'eindbod' Bednorz en K. Muller dat superge- voorleggen. leiding zich in keramisch materiaal bij veel hogere temperaturen voor doet. Zij kregen hiervoor de Nobel prijs voor natuurkunde. De wereldwijde 'koudkoorts' heeft dit jaar al tal van 'records' op geleverd, maar deze worden lang niet allemaal wetenschappelijk er kend. Onlangs meldden onderzoe kers van de Universiteit van Hous ton bewijzen te hebben dat bepaal de materialen hun elektrische weerstand zelfs verliezen bij een temperatuur van 47 graden onder nul. Besparing - Overal ter wereld 'koken' en 'bakken' specialisten in hun labo ratoria allerlei nieuwe keramische materialen, waarvan zij hopen dat supergeleiding optreedt bij steeds hogere temperaturen. Het uitein delijk streven is kamertempera tuur, omdat het materiaal dan niet meer gekoeld hoeft te worden om elektrische weerstand uit te ban- De koortsachtige activiteiten van deze onderzoekers worden opge roepen door de besparing van vele miljarden guldens die in het voor uitzicht ligt, als men erin slaagt su pergeleiding in de praktijk bruik baar te maken. Een van de moei lijkheden bij keramisch materiaal is dat het bros is en daardoor onge schikt voor elektrische leidingen. Onlangs slaagden onderzoekers en technici van het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten er echter in voor het eerst bruikbare vormstukken te vervaardigen uit keramisch materiaal, dat bij 170 graden onder nul en mogelijk ho gere temperaturen supergeleidend Bij de huidige hoogspanningslei dingen gaat 15 procent energie ver loren als elektriciteit over 200 kilo meter wordt getransporteerd. Over een afstand van duizend kilometer verliest men 40 procent van de ge produceerde energie. Computers werken langzamer door de weer stand die elektrische impulsen on dervinden. Behalve energiebespa ring zijn er tal van nieuwe toepas singen mogelijk, als supergelei ding in de dagelijkse praktijk haal baar wordt. Goedkoop Het verschijnsel van de superge leiding werd m 1911 ontdekt door de Nederlandse natuurkundige Heike Kamerlingh Onnes. Bij 4 Kelvin, dat is 269 graden Celsius onder nul, verdween in een kwik draad alle elektrische weerstand. Deze lage temperatuur kan alleen met behulp van het kostbare he- Dat was voor de onderzoekers erg belangrijk, omdat zij voor de koe ling van het materiaal nu stikstof konden gaan gebruiken. Dit is der- lium bereikt worden. Daarna bleef tig keer zo goedkoop als helium. zoeken naar metalen en lege ringen die bij een hogere tempera tuur supergeleidend worden, maar hoger dan 23 Kelvin (=250 graden onder nul) kwam men niet. In de jaren zeventig kwam daar verandering in, toen men ontdekte dat in keramische materialen su pergeleiding bij veel hogere tem peraturen bereikt kon worden. De Zwitserse natuurkundigen slaag den erin supergeleiding te verkrij gen bij een temperatuur van 35 Kelvin (min 238 graden). Het on derzoek kwam in een stroomver snelling terecht. Korte tijd later be reikte men supergeleiding bij 77 Kelvin (196 graden onder nul). Stikstof is in grote hoeveelheden beschikbaar. Bovendien kan men daarmee veel makkelijker werken De concurrentie is thans moor dend. In snel tempo worden aller lei onderzoekprogramma's opge zet. Amerika heeft dit jaar meer dan honderd miljoen dollar in het supergeleidingsonderzoek gesto ken. Japan wil volgend jaar dertig miljoen gulden uittrekken voor particuliere ondernemingen die zich met supergeleiding bezig hou den. In Nederland zijn de krachten tussen de universiteiten, onderzoe kinstituten en bedrijfsleven enkele maanden geleden gebundeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7