Kans op plaatsing Woensdreclit klein Sjin Bet neemt het niet zo nauw met mensenrechten Ongebruikelijke presentatie van nieuwe Chinese leider Ondanks aandringen Weinberger Westduitsers in de ban van Diana en Charles 'Nicaragua belemmert vredesproces' Nieuwe kandidaat voor Hof VS onder vuur DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 BUITENLAND 1 PAGINA 5 MONTEREY - Zolang het akkoord over de verwijdering van alle middellange-afstands- doordaTbeiden" het hele' markt raketten niet door de Amerikaanse Senaat is goedgekeurd, moet de plaatsing van kruisra- plein rond liepen, met vele nieuws- ketten in Nederland en de vier andere plaatsingslanden in West-Europa gewoon door- gierigen een praatje maakten en honderden handen schudden. Ze BONN (GPD) - Waarschijnlijk bij gebrek aan een eigen koningshuis, heeft West-Duitsland zich massaal gestort op het bezoek van de Britse kroonprins Charles en zijn vrouw Lady Diana. De korte visite in West-Berlijn, waarmee het bezoek zondag begon, werd direct uitge zonden en ook gisteren waren de televisiekijkers rechtstreeks getui ge van de rondgang door Bonn Op het marktplein van de West- duitse hoofdstad namen de twee ie dereen voor zich in. Niet alleen doordat Charles zijn begroeting in het Duits uitsprak, maar vooral gaan. Dat zei de Amerikaanse minister Casper Weinberger gisteravond in het Californische Monterey, aan de vooravond van de halfjaarlijkse vergadering van de NAVO-minis- ters van defensie in de zogenaamde Nucleaire Plan Groep. De ondertekening van het ak koord door president Reagan en partijleider Gorbatsjov op 7 de cember is volgens Weinberger niet voldoende. „In de VS is een inter nationaal verdrag nog niet van kracht als het alleen door de presi dent is getekend. Zolang niet aan alle verplichtingen van onze grond wet is voldaan, hebben wij geen ak koord. En zolang er geen akkoord is, gelden alle voorwaarden nog die tot de plaatsing hebben geleid". presidentsverkiezingen van no vember 1988. „Dat kunnen de par tijen zich niet permitteren", aldus Van Eekelen. daarvoor zo veel tijd dat de tv-commentator meende te moeten opmerken dat de thee bij Hannelo- re en Helmut Kohl koud dreigde te worden. De theevisite bij de kanse lier was namelijk het volgende punt op de druk bezette agenda. Gisteravond bood president Ri chard van Weizsacker de hoge gas ten in Bad Godesberg een diner aan. Iedereen die in de Bondsrepu bliek iets te betekenen heeft, pro beerde een uitnodiging te krijgen. Onder de uitverkorenen was naast bijvoorbeeld tennisser Boris Bec ker (met vriendin), ook het 'blauwe bloed' vertegenwoordigd in de per sonen van de graaf Von Baden en de prins van Hessen. Maar ook vak bondsvoorzitter Ernst Breit was van de partij. Vandaag bezoeken de twee Keu len. Na een bezoek aan de Dom zal Charles de handelsbeurs 'Made in Britain' openen, 's Avonds laten de Britse mode- ontwerpers zien wat zij allemaal voor fraais hebben uit gedacht. Het bezoek van de prins van Wales en zijn vrouw heeft een zeer grote commerciële betekenis. De Westduitse boulevardbladen zijn al een week geleden begonnen met series over de schijnbare hu welijksperikelen tussen Charles en Diana en ook gisteren stonden de kranten bol van de verslagen. 'Di en Charles welcome', schrijft Bild in grote chocoladeletters. Op een binnenpagina worden experts aan het woord gelaten, die verklaren dat deze week beslissend zal zijn voor het huwelijk. Het Keulse blad Express meldt dat 'Di Charles bla meerde': zij zou niet op de bruiloft van een nicht van Charles zijn ver schenen. Ook het gerucht dat de Britse vorstin Elizabeth de twee bij zich had geroepen en hen had ge wezen op hun verplichtingen, wordt breed uitgesponnen. En natuurlijk wordt elke stap van de twee haarscherp gevolgd. Lacht ze naar hem, kijkt hij naar haar. West-Duitsland kijkt in ieder geval zijn ogen uit. In diverse West duitse kranten wordt precies aan gegeven hoe laat het paar een be paalde plaats zal bezoeken. Er wor den tips bijgegeven waar men het beste kan gaan staan. Zelfs serieu ze kranten besteden pagina's aan het wel en wee van de Britse troon opvolger en zijn echtgenote. Tien tallen Britse journalisten zijn spe ciaal voor deze gelegenheid over gevlogen. door SAN JOSE (AP/IPS) - De president van Costa Rica, Oscar Arias, heeft gezegd dat Nicaragua's weigering om te onderhandelen met de Con tra's over een wapenstilstand, het Centraalamerikaanse vredesplan in een „soort impasse" heeft ge- HanS de Bruijn bracht. De voortdurende burger- oorlogen in Nicaragua, El Salvador en Guatemala doen het vredesplan geen goed. Donderdag moeten de belang rijkste voorwaarden in het vre desplan zijn uitgevoerd in de vijf landen die het plan hebben onder tekend. Nicaragua, Guatemala en Ei Salvador moeten een wapenstil stand in de heersende burgeroorlo gen bewerkstelligen. De onderhan delingen met het verzet in deze lan den vlotten echter niet al te best. Nicaragua weigert direct met de Contra's te onderhandelen en wil alleen maar met de Verenigde Sta ten praten, de financiers en advi seurs van de tegenstanders van het Sandinistische bewind. De verliezen in de burgeroorlog Maar de Nederlandse minister van defensie Wim van Eekelen zei gisteravond in een reactie niet te verwachten dat deze opstelling van invloed zal zijn op de plaatsing van de kruisraketten in Woensdrecht. Van Eekelen gaat er van uit dat de goedkeuring door de Senaat toch al in april of mei 1988 haar beslag zal krijgen. De plaatsing in Woensdrecht is pas voor de late zo mer van volgend jaar voorzien en zou dan achterwege kunnen blij- Van Eekelen deelde ook mee dat hij niet op de goedkeuring door de Senaat zal wachten met het aan de orde stellen van de kerntaken van de Nederlandse krijgsmacht. De in El Salvador zijn intussen geste- heroverweging van die taken be- gen. Volgens opgaven van de strij- gint zodra het akkoord begin de- dende partijen zijn in de maand ok- cember is getekend, tober bijna duizend mensen ge- De laatste dagen komen steeds wond geraakt of omgekomen, be- meer kritische geluiden uit het duidend meer dan de maand daar- Amerikaanse Congres over het voor. De cijfers zijn gisteren in San INF-akkoord. Vooral aan republi- Salvador bekendgemaakt. keinse zijde bestaat een vaste kern Bij het Nationaal Bevrijdings- van senatoren die niets van het ak- front Farabundo Marti (FMLN) vie- koord moeten hebben. Maar minis- len 108 doden en 94 gewonden, zo ter Van Eekelen zei gisteren zich heeft de voorlichtingsdienst van niet te kunnen voorstellen dat de het leger gezegd. Deze verliezen Senaat onoverkomelijke proble- zijn zo hoog door het tegenoffen- men zal opwerpen, ook al omdat de sief „Concordia", waarbij volgens regering in Washington het ak- militaire bron 40.000 soldaten be- koord afgerond wil hebben voor de trokken zijn. Het verzet liet via de clandestiene radio Venceremos weten dat het de afgelopen maand 728 doden en gewonden onder het leger telde. Ontspannen pratend, met journalisten presenteerde Zhao Ziyang zichzelf tijdens een kennismakingsborrel. SINGAPORE - De 68-jarige nieu we sterke man van China, Zhao Ziyang, zal binnenkort zijn functie premier overdragen aan den zich gisteren op ongebruikelij ke wijze aan de westerse pers. Na zijn definitieve benoeming tot se cretaris-generaal van de partij en mand die jonger is dan hij. Zhao zei tot ieders verrassing ook tot eerste dit gisteren in Peking tijdens een vice-voorzitter van de militaire ongedwongen ontmoeting met westerse journalisten. Zhao en zijn nieuwe team van het Politburo, het hoogste politie ke lichaam in de partij, presenteer- Gaddafi De Libische leider kolonel Gaddafi heeft aangekondigd dat hij de Arabische topconferentie, die zondag in Amman begint, niet zal bijwonen. "Hoe kan ik deelne men aan een topconferentie die is bevolen door de Verenigde Staten om de strijd aan te binden met Iran en opdat de Arabieren de Ameri kaanse belangen gaan verdedigen die voor het eerst ernstig worden bedreigd door de Golfoorlog?", zei Gaddafi. Libië en Syrië zijn de eni ge Arabische bondgenoten van Iran. Koerden In een vuurgevecht tussen Turk se legersoldaten en vermeende Koerdische opstandelingen zijn gisteren zeven Koerden en een sol daat om het leven gekomen. Het vuurgevecht deed zich voor iri het zuidoostelijke district Cizre, dat te gen de Syrische grens ligt. Het persbureau Hurriyet meldde dat veiligheidstroepen een grot had den omsingeld, die werd gebruikt door Koerdische opstandelingen. In het gevecht dat volgde vielen de acht doden. PARIJS - Parijs is over een halfjaar weer een bijzonder bouwwerk rij ker. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de verwezenlijking van een pyramide, naar ontwerp van de Zuidkoreaanse architect Pei. Het ge bouw, opgetrokken uit glas en metaal, moet volgens schema volgend jaar april worden opgeleverd. Het is gesitueerd op het plein voor het Louvre- museum. (foto ap> commissie, nodigde premier Zhao Ziyang de journalisten uit voor een kennismakingsborrel in de im mense zaal van de Grote Hal van het Volk. Het is nog niet eerder in de Chi nese geschiedenis voorgekomen dat de partijtop de buitenlandse correspondenten, die het dertiende partijcongres gedurende acht da gen hebben verslagen, uitnodigde voor een drankje in een ontspan nen sfeer. Breedlachend beant woordde Zhao op joviale toon de vragen die op hem werden afge vuurd. Speciale aandacht gaf Zhao aan een Taiwanese journalist, die ondanks het verbod van zijn rege ring, naar Peking was gereisd om het congres te verslaan. Zhao Ziyang, de motor achter de economische hervormingen in China, is de enige van de oude gar de die in het nieuwe Politburo is gebleven. De anderen, onder wie Deng Xiaoping, president Li Xian- nan en econoom Chen Yuan, een tegenstander van de hervormin gen, hebben hun plaats in de partij top, die zij veertig jaar lang hebben bezet, ingeruimd voor een jongere generatie leiders. Westerse diplomaten hebben hun verbazing uitgesproken over de samenstelling, die stukken jon ger is dan de oude. De jongste is 51 jaar en staat aan het hoofd van de commissie die toezicht moet hou den op de hervormingen. De oud ste is de 80-jarige Yang Shankun, een militaire veteraan en een warm voorstander van vernieuwingen in het leger. Bijna alle leden hebben zich openlijk ingespannen voor de hervormingen. Er is geen enkele conservatief in te bekennen, aldus de mening van een diplomaat. Deng heeft zijn opvolging op een indrukwekkende, veelomvattende wijze veiliggesteld, die Mao nooit heeft kunnen bereiken, zo is de me ning van deze diplomaten. De grootste verrassing is de her benoeming in het centrale comité van de begin dit jaar na de studen tendemonstraties ontslagen secre taris-generaal Hu Yaobang. Deng Xiaoping is eveneens herkozen als voorzitter van de militaire commis sie. Dat betekent dat Deng, hoewel hij zijn andere posten heeft neerge legd, duidelijk zichtbaar aanwezig blijft in de top van de partij. Hij blijft in feite de leider, maar zal van achter de schermen de politiek be palen. Zijn invloed is met zijn ver trek niet verdwenen. De 68-jarige Zhao heeft evenals Deng Xiaoping tijdens de Culture le Revolutie heel wat vernederin gen moeten doorstaan. In 1967 werd Zhao met een ezelskop op het hoofd, door de straten van Guang dong gesleept. Vier jaar hoorde men niets van hem, maar in 1970 dook hij in Binnen Mongolië op als partijsecretaris. Tien jaar later zag men hem terug als gouverneur van Zechuan, China's dichtstbevolkte provincie, waar hij de landbouw- communes ontmantelde en de boe ren toestemming gaf zelf hun land te verbouwen en de produkten te verkopen. Zijn hervormingen maakten in die provincie een einde aan de voedseltekorten, die de be volking op de rand van een honger dood hadden gebracht. In 1980 stootte hij door naar de top van de partij en een half jaar later volgde zijn benoeming tot premier. WASHINGTON (AP) - Nadat presi dent Ronald Reagan lik op stuk heeft gekregen bij zijn voordracht van de conservatieve rechter Ro bert Bork voor het Hooggerechts hof, is ook zijn nieuwe kandidaat, Douglas Ginsburg, in opspraak ge raakt. Ginsburg blijkt namelijk be trokken te zijn geweest bij een be slissing in een rechtszaak over ka beltelevisie waar hij mogelijk per soonlijk voordeel van heeft gehad. Verder heeft Ginsburgs vrouw, een arts, tijdens haar opleiding abortussen uitgevoerd. Dat laatste zou onverkwikkelijk zijn voor Reagans religieus-conservatieve achterban. Voor het progressieve deel van de Amerikaanse oppositie komen de aantijgingen tegen Ginsburg mogelijk als een geschenk uit de hemel. De progressieven vrezen dat Reagan met de benoeming van een hem geschikt lijkende kandi daat het Hooggerechtshof voor de komende decennia een bolwerk maakt van conservatisme. De laatste weken hebben de pro gressieven naar een mogelijkheid gezocht om te testen of Ginsburg wel zo'n onafhankelijk rechter is als hij in hun ogen behoort te zijn. De vorige kandidaat Robert Bork heeft ervaren wat dit betekent. Zijn oordelen uit het verleden werden onder de loep genomen. Daaruit bleek op zijn zachtst gezegd dat Bork niet vrij was van vooroorde len. Douglas Ginsburg (41) heeft ech ter maar een kort spoor achtergela ten. Hij was een jaar federaal rech ter, werkte korte tijd op het minis terie van justitie en doceerde voor dien aan de Harvard Law School. Jong en briljant noemen collega's hem, maar hoe hij als opperrechter zal fungeren is niet bekend. Oner varenheid speelt hem parten, even als zijn visie (of hét ontbreken daar van) op grondwettelijke zaken als privacy, burgerrechten en burger lijke vrijheden. Nu is naar voren gekomen dat Ginsburg mogelijk voordeel heeft gehad bij een rechtszaak van een kabelmaatschappij tegen de stad- Los Angeles die de maatschappij beperkingen wilde opleggen. De maatschappij kreeg steun van de federale regering. Ginsburg was namens het ministerie van justitie belast met de supervisie over de zaak. Maar Ginsburg had 140.000 dollar geïnvesteerd in een andere kabelonderneming. Als de kabel onderneming in Los Angeles zou winnen betekende dat ongetwij feld voordeel voor alle andere maatschappijen. Ginsburg heeft destijds de mogelijke verstrenge ling van belangen niet met zijn su perieuren besproken. De andere kwestie die tegen Ginsburg tegen kan werken is dat zijn vrouw tijdens haar co-assis- tentschap in Boston abortussen heeft uitgevoerd in de jaren 1979- 1980. Mevrouw Ginsburg is arts maar voert geen praktijk. GOLFOORLOG,- De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Ja- vier Perez de Cuellar, heeft giste ren met de afgevaardigden van Iran en Iraq bij de VN gesproken over zijn jongste voorstel voor vre de in de Perzische Golf. Hun reac ties op die voorstellen zijn „veelbe lovend", zo is vernomen in VN- kringen. ADVERTENTIE ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Sihanouk De Kamucheaanse verzetsleider prins Norodom Sihanouk heeft ge- ten dat publiceerde twee weken geleden aantijgingen als 'leugens' die rapport over het Midden-Oos- niet om loog. Martelin- andere vormen van schen- n mensenrechten zijn in de Arabische regio en Iran dagelijkse praktijken van geheime diensten milities. Israël, dat niet in het rij- weigerd in te gaan op een aanbod gen om zitting te nemen in de pro-Viet- ding namese regering in Phnom Penh. Op 8 oktober j.l. bood de regering van Kampuchea Sihanouk aan een hoge regeringspost te bekleden als tje van landen voorkwam, blijkt hij vrede zou sluiten en zou terug- sinds het verschijnen van een ver keren naar Kampuchea. Vietnam nietigend rapport over de binnen- heeft 140.000 soldaten in dat land landse veiligheidsdienst Sjin Bet, en steunt de regering in Phnom begin deze week, het eveneens niet Penh die aan de macht kwam na- zo nauw te nemen met mensen dat het schrikbewind van de Rode rechten. En zeker niet met die van khmer was verdreven. Sihanouk de Palestijnen in de bezette gebie- wil een neutraal, niet-communis- den. tisch China. Helmplicht Protesten tegen de verplichting aan Indonesische motorrijders om een valhelm te dragen zijn het afge lopen weekeinde in de stad Ujung- padang op Zuid-Sulawesi uitgelo pen op rellen. Daarbij zijn volgens berichten in de Indonesische pers vier studenten en een politieman om het leven gekomen. De krant Merdeka schreef dat het protest werd geleid door studenten die mo torrijders dwongen om hun hel men af te zetten. Politie en militai ren openden op een gegeven mo ment het vuur op de betogers om de orde te herstellen. door Taco Slagter De 'verschrikkelijke waarheid', zoals de commentator van de Jeru zalem Post het verslag van een door de Israëlische regering be noemde staatscommissie karakte riseerde, kon echter geen verras sing zijn. Jarenlang hadden advo caten van gedetineerde Palestijnen zich namens hun cliënten beklaagd over de gewelddadige manieren waarop het ondervragingsteam van de Sjin Bet bekentenissen afd wong. Maar de Israëlische autori teiten, met de verschillende pre- verlengstuk waren van de 'propa- ganda-oorlog' om de joodse staat in diskrediet te brengen. Die ballon is met een knal doorgeprikt. Het stelselmatig martelen van op beschuldiging van terreurdaden gevangengenomen Palestijnen is nu met zoveel woorden bevestigd door een onafhankelijke onder zoekscommissie. Maar niet alleen dat. Agenten van de Sjin Bet pleeg den ook meineed. Zestien jaar lang bedrogen zij met voorbedachten rade de militaire rechtbanken met het bewijsmateriaal. Omwille van de 'staatsveiligheid'. Dat Israël in het kader van de de mocratische rechtsorde aan zelfon derzoek heeft gedaan, pleit in haar voordeel. De diktators in Syrië, Irak, Iran en al die anderen die op de zwarte lijst van Amnesty staan, zouden daar nooit aan beginnen. Maar hoe kon het in Israël zo ver komen? En waarom kwam de com- missie-Landau tot de verbijsteren- •de conclusie dat in feite niemand voor al die misdrijven verantwoor delijk is te stellen? De gedetailleerde antwoorden op deze vragen zijn allemaal terug te voeren tot de wortel van het pro bleem: het Israëlisch-Palestijnse conflict. Sinds 1967 vecht Israël, in eigen land en daarbuiten, tegen wat zij 'terrorisme' noemt en de PLO 'verzet of besvrijdingsstrijd' noemt. Palestijnse guerrilla's per fectioneerden de afgelopen twintig jaar hun gewelddadige acties, zo wel in de voorbereiding als in de uitvoering. Voor de Sjin Bet werd het steeds moeilijker binnen de wettelijke bepalingen en langs de weg van geheimhouding daders te pakken en, nog belangrijker, aan slagen te voorkomen. De commissie toont veel begrip voor dat dilemma. Uitvoerig wordt in het verslag beschreven hoe Pa lestijnse gevangenen die in pricipe bereid zijn aan de verhoren van de geheime dienst mee te werken, on der druk staan van intimidatie en doodsbedreigingen van Palestijn se leiders in de gevangenkampen. Hoewel de onderzoekers martelen veroordelen, menen zij met de Sjin Bet dat verhoren onder het genot van een kopje koffie en een sigaret je geen bekentenissen of informa tie over verzets(terreur)organisa- ties en hun manier van werken op leveren. In een voor het publiek geheim gehouden bijlage van het rapport zijn nu richtlijnen vastgesteld in hoeverre een verdachte mag wor den gepijnigd om hem aan de praat te krijgen. Want de commissie kan zich voorstellen dat het in het 'be lang van mensenlevens' bij hoge uitzondering noodzakelijk kan zijn 'fysieke druk' uit te oefenen. Met andere woorden: martelen mag, als het maar niet volgens de brute me thodes gaat die landen als Syrië er op nahouden. Dus niet de endeldarm van een verdachte met koud water laten vollopen of stroomstoten door de testikels jagen. Maar wat dan wel? Slaan, schoppen, de verdachte uren naakt in de kou laten staan af gewisseld met ijskoude douches, geen slaaprust gunnen, z'n hoofd in een WC-pot vol uitwerpselen du wen of hem met nog grovere mid delen vernederen, zoals dat in het verleden is gebeurd? De commis sie houdt dat voor de buitenstaan der geheim. In het belang van de 'staatsveiligheid'. Met mensenrechten valt echter niet te sjoemelen. Maar dat gebeur de zestien jaar lang wel. Onder de neus van de premiers Rabin, Be gin, Peres en Shamir. Maar die wa ren er ziende blind voor. Misschien wisten ze niet alles, maar zeker is, zo zijn politieke waarnemers en in gewijden in de werksfeer van ge heime diensten ervan overtuigd, dat de politiek verantwoordelijken heel veel niet wilden weten. Dat be denkelijke gedrag geldt ook voor de militaire rechters die zich dag in dag uit door de Sjin Bet lieten beet nemen. Het is toch nauwelijks voor te stellen dat zij nooit vraagtekens hebben geplaatst bij de rechtma tigheid van (vervalste) bewijsstuk ken en de geheimhouding waar mee de bronnen daarvan waren omgeven. Rechtbanken hadden slechts de keus een blind vertrou wen te stellen in de integriteit van de Sjin Bet. Niet kan worden ontkend dat de staatscommissie goed werk heeft gedaan, een beerput heeft geopend die het politieke establishment ge sloten wilde houden. Wijs klinken de waarschuwen van de commissie dat Israël verandert in een politie staat als geheime diensten menen boven en onder de wet te kunnen handelen. Maar onwijs en onbegrij pelijk is het dat onder de dekman tel van vergoeilijkende opmerkin gen blijft gewettigd. Terreur en andere vormen van geweld zijn een moeilijk te bestrij den fenomeen. Niet alleen voor Is raël. Bovendien moet Jeruzalem zich als bezetter realiseren dat ver zet daartegen vanzelfsprekend Maar bovenal moet worden beseft dat voor het schenden van mensen rechten een hoge prijs wordt i langd: die van onbetaalbare en vervangbare democratische w; den.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5