Politie krijgt minder mensen Jeugdcriminaliteit 'gaat vanzelf over' stoutenbeeh CDA wil geld zoeken voor onderwij s voorrangsbeleid Ministerie liet nota-Post over kostenmanipulatie in la liggen jMaHIl'Mi'in'ü Parlementair onderzoek bouwfraude Inkomen specialisten ten onrechte verlaagd' GERARD VAN DEN BERG BIJ STOUTENBEEK )87D1NSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Gerard van den Berg. Nededands bekendste exponent van de nieuwe lichting vormgevers is natuudi|k nadrukkelijk aanwezig bij Stoutenbeek. Met zijn Butterfly bijvoorbeeld. Een oogstrelende schepping in leder ol stof. Gedragen door een geëpoxeerd buis- frame in zwart, rood of wit Ruimtelijk en uiterst comfortabel. Jong en toch nu al duidelijk tijdloos. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Castle furniture Cor de Sede Durfet Fischbacher Gelderland Hülsta Interlübke J.A.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musteiring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rohé RolfBenz Saporiti 'Politie moet minder hulp verlenen' DEN HAAG (GPD) - Het kabinet houdt met steun van CDA en WD vast.aan zijn voorne men om het politiebeleid te wijzigen zonder extra geld. Dat betekent dat investeringen in betere apparatuur ten koste gaan van geld voor de politiemensen, aldus minister Van Dijk j(binnenlandse zaken) gisteren tijdens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de politiebegroting. UTRECHT (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) heeft een klein halfjaar geleden ten onrechte besloten het norminkomen van de medisch specialisten drastisch te verlagen. De minister is bij deze be slissing uitgegaan van de verkeer de onderzoeken. Dat stelt de ad viescommissie Inkomens Vrije Be roepsbeoefenaren, waarin onder meer oud-minister Van Aardenne zitting heeft, in een nog niet gepu bliceerd advies. De Koning en de Landelijke Spe cialistenvereniging (LSV) ruziën al lang over de juiste hoogte van het norminkomen. Het norminkomen is niet het werkelijke inkomen van de vrij gevestigde specialisten, maar een rekeneenheid om de spe cialistentarieven te berekenen op basis van een (denkbeeldige) normpraktijk. In mei liet de bewindsman de specialisten weten dat hij van plan was het norm inkomen terug te brengen van de huidige 181.000 gulden per jaar tot 148.000 gulden. Hij baseerde zich hierbij niet alleen op een functiewaarderingsonder- zoek dat, na uitgebreid onderhan delen met de LSV, speciaal voor dit doel gehouden was. Tot woede van de LSV betrok de minister ook twee andere rapporten bij zijn be slissing. Rapporten die er volgens de LSV met de haren bijgesleept waren. De minister legde alle on derzoeksgegevens bovendien ver keerd uit, zo meenden de specialis ten. De Koning legde het menings verschil met de LSV afgelopen zo mer aan de adviescommissie voor en die stellen de specialisten in het gelijk: De Koning had bij zijn be slissing over het norminkomen moeten uitgaan van het functie- waarderingsonderzoek, omdat hij het over de opzet van dit onderzoek met de LSV eens was. De andere onderzoeken mogen volgens de adviescommissie geen gewicht in de schaal leggen. Ze zijn in de onderhandelingen met de LSV nauwelijks aan de orde ge weest en bovendien zijn de cijfers uit deze rapporten niet geschikt voor het bepalen van het inkomen van de vrije specialisten, aldus de adviescommissie. De ministeries van sociale zaken en WVC wilden niet op de conclu sies van de adviescommissie reage ren. "We moeten het stuk nog be studeren en de minister zal het toch allereerst zelf moeten lezen", aldus een woordvoerder van Socia le Zaken. WVC liet weten te willen wachten tot het kabinet zich een oordeel heeft gevormd. "We gaan niet voor onze beurt praten", aldus een woordvoerder. De Landelijke Specialistenvereniging had even min commentaar. Van Dijk en zijn collega Korthals Altes (justitie) wonden er geen doekjes om dat de operatie pijnlijk zal zijn. "We kunnen niet op de ou de voet verder, dat zou wanbeleid zijn. Er zijn problemen bij de poli tie door de criminaliteit en de ver anderde maatschappelijke verhou dingen. De politie moet worden ge moderniseerd. Automatisering en betere verbindingen zijn daarvoor essentieel", aldus Van Dijk. Korthals Altes haalde zich de woede op de hals van de kamerle den Lankhorst (PPR) en Van Es (PSP) toen hij opmerkte dat de po litie minder hulp zal moeten verle nen en deze taak meer moet overla ten aan andere maatschappelijke 'Di instellingen. "Van die hulpverle ning komt alleen iets terecht als het er^ kabinet die maatschappelijke in- :n? stellingen ook de ruimte geeft om ize hun werk te doen," aldus Lank- de horst onder verwijzing naar de be- 'ol| zuiniging op het sociaal-cultureel iet werk. n". Ook ACP-voorzitter Koffeman hekelde na afloop van de vergade- be- ring de 'schaamteloze manier waar- er- op de minister de taak van de poli- d!> tie versmalt tot repressie'. Korthals Altes vond dat het kabinet wel de in' gelijk zijn verantwoordelijkheid sre kent door onder meer projecten lijf voor discriminatiebestrijding en en slachtofferhulp te subsidiëren, di-j aai Personeel ïwl Volgens de bewindslieden kun- *e- nen de problemen bij de politie °1- niet worden opgelost door het aan- 'n trekken van extra personeel. De aal| sterkte van de politie is sinds 1982 de met ruim tien procent gegroeid, in- "Dat heeft niet bijgedragen tot op- al- lossingen voor de problemen. Ook al zouden we over voldoende geld Nicaragua Namens ruim 250 gemeente raadsleden heeft de PvdA-fractie- leider in de Haagse raad Noorda- nus gisteren op de Amerikaanse ambassade een petitie aangebo den. Daarin worden de VS opge roepen de hulp aan de contra's in Nicaragua te stoppen. Midden- Amerika moet volgens hen de kans krijgen op eigen kracht vrede te sluiten. Ook vrezen de raadsleden, vooral afkomstig uit gemeenten die een stedeband met een Nicara guaanse gemeente onderhouden, voor de veiligheid van de Neder- I landse vrijwilligers in Nicaragua. Dierproeven Ondanks het grote maatschappe lijk verzet blijft het aantal dierproe ven stijgen. Vorig jaar steeg het 'l' aantal met 2,8 procent tot ruim 1,2 n miljoen. Er werden vooral meer vo- r" gels en vissen gebruikt. De toene- :0 ming van het gebruik van vogels is s' 1 toe te schrijven aan de ontwikke- n ling van nieuwe vaccins tegen v' pluimveeziekten. De vissen wor- n den gebruikt voor onderzoek naar n schadelijke stoffen in het drinkwa ter. )p Woensdrecht >1-1 Ondanks het komende INF-ak- o- koord gaat de maandelijkse blok- ift kade-actie op 'sirenemaandag' in k- Woensdrecht gewoon door. Zeven- s-1 tig activisten blokkeerden de giste- ïn ren de vliegbasis, van wie de politie rsj er 30 aanhield. Allen werden na verhoor en het opmaken van pro ces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Deze blokkade onderscheidde zich volgens de politie van de eer dere omdat de actievoerders zich nu na verloop van tijd verplaatsten naar het Amerikaanse deel van de basis. Ammoniak Nederland 'exporteert' 4,5 keer zoveel ammoniak (voornamelijk afkomstig van de veehouderij) dan er van over de grens ons land bin nenkomt. Sinds 1870 is de hoeveel heid ammoniak in de Nederlandse atmosfeer vervijfvoudigd, terwijl die in heel Europa slechts is ver dubbeld. Jaarlijks stoot Nederland 170 miljoen kilo ammoniak uit. On geveer 70 procent daarvan is af komstig van rundvee. De rest wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de mest van varkens en pluimvee. Incest De rechtbank in Den Bosch heeft een 36-jarige man uit het Bra bantse dorp Zeeland en zijn 55-jari- ge stiefvader veroordeeld tot res pectievelijk vijftien maanden cel straf, waarvan vijf voorwaardelijk, en tien maanden onvoorwaarde lijk. De mannen hebben vanaf be gin 1985 tot juli dit jaar het nu 13-ja- rige dochtertje van de 36-jarige man regelmatig seksueel mis bruikt. De psychiater omschrijft "beide mannen als zwakbegaafd. beschikken, dan kiezen we toch voor betere materiële voorzienin gen en niet voor extra personeel". Het kabinet meent dat de kwali teit van de politie met minder per soneel en meer investeringen aan zienlijk kan worden verbeterd. Minder personeel - gesproken wordt over een verlies van 6400 ar beidsplaatsen - is mogelijk door au tomatisering en 'afstoting van onei genlijke taken aan onder meer par ticuliere beveiligingsorganisaties. De bewindslieden ontkenden ove rigens dat er zoveel ontslagen zou den moeten vallen. De korpsen kunnen volgens hen zelf kiezen of ze efficiëncymaatregelen nemen of mensen op straat zetten. De politie moet weer de straat op en het bureauwerk kan door bur gers worden gedaan, luidt de filo sofie van het kabinet. De voorge stelde maatregelen, die in totaal 400 miljoen gulden ten behoeve van de investeringen moeten ople veren, zullen overigens pas in de loop van 1988 worden uitgevoerd. De bewindslieden zullen de maat regelen bespreken met Een van de maatregelen is een nieuwe ongemakkentoeslag, die niet meer dan 270 miljoen gulden mag kosten. De huidige regeling, die door beide partijen als onwerk baar wordt beschouwd, kost ruim 310 miljoen gulden. De bonden vrezen een achteruitgang voor hun leden en eisen een inkomensgaran tie. Het kabinet is alleen bereid meer geld voor een nieuwe rege ling uit te trekken, als dat door be zuiniging op-andere personeels- posten kan worden opgebracht. Volgende week praten de bewind slieden verder met de bonden. Het debat over de politiebegro ting wordt morgenavond voortge zet. De belangstelling voor de behandeling van de politiebegroting in de Kamer was gisteren groot. (foto AMSTERDAM (ANP) - Binnen enkele uren na zijn spectaculaire ont snapping uit de Bijlmerbajes met een speedboot is een 34-jarige gedeti neerde gistermiddag snel achterhaald. Omstreeks twee uur werd op de bmnenplaats waar de gevangene aan het sporten was, een dik touw werd over de muur gegooid. Nadat de man een bewaker met een scherp voor werp, waarschijnlijk een mes, had bedreigd, klom hij over de muur. Bui ten de gevangenis zette hij koers naar de Weespertrekvaart, waar zijn 37- jarige helper, die eerder het touw over de muur had gegooid, wachtte met een raceboot. Van de Weespertrekvaart ging het duo met de boot de Amstel op. Via een aantal grachten in Amsterdam-Zuid kwamen de twee op de Bernard Zweerskade terecht, waar zij aanlegden en aan wal stapten. Niet ver van de aanlegplaats werden zij echter door de inmiddels gealarmeerde politie in de kraag gevat. Op de foto maken politiemensen het bootje los van de Bernard Zweerskade om het 'corpus delicti' vervolgens naar het politiebu reau te slepen. (foto anp> ROTTERDAM (GPD) - Het CDA wil voorkomen dat het onderwijs voorrangsbeleid, dat bedoeld is om kinderen in achterstandssituaties extra te helpen, verloren gaat. De fractie bekijkt of ze de 14 miljoen gulden die hiervoor nodig zijn, toch kan vinden op de begroting van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Mi nister Brinkman (WVC) wil dat geld niet meer beschikbaar stellen. CDA-kamerlid Van de Camp maakte gisteravond in Rotterdam bekend dat zijn fractie naar moge lijkheden zoekt om het onderwijs voorrangsbeleid te behouden. Van de Camp hoopt daarbij op steun van de PvdA, dat deze bezuiniging al eerder heeft afgewezen. Hij kon digde een serie amendementen aan op de begroting van WVC. Het CDA bereidt een aantal varianten voor om de PvdA over de streep te kunnen trekken. Van de Camp taxeert de kans dat zijn fractie erin slaagt met alternatieve bezuinigin gen te komen op 70 procent. De kans dat CDA en regerings partner WD het eens worden over de bezuinigingsplannen is nihil, al dus Van de Camp. De WD stemt in met de bezuinigingen op het on derwijsvoorrangsbeleid. Maar het WD-kamerlid Franssen voorzag dat er ten minste 5 miljoen gulden nodig is om de afspraken na te ko men die over het onderwijs voor- rangsbeleid gemaakt zijn met een aantal grote steden. "We moeten contractbreuk voorkomen, zei hij. Meer geld wil de WD niet uittrek ken voor het zogenaamde welzijns- gedeelte van het onderwijsvoor rangsbeleid dat al met al ruim 60 miljoen gulden kost. Onderwijs neemt het leeuwedeel van deze kosten voor zijn rekening en Deet- man is bereid dat geld beschikbaar te blijven stellen. Als we er niet in slagen het on derwijsvoorrangsbeleid in zijn hui dige vorm tot 1990 te redden, moe ten we in elk geval zorgen dat er voor volgend jaar geld is. Dan heb ben we een jaar de tijd om naar an dere oplossingen te zoeken, aldus Van de Camp. De gemeente Amsterdam plaatst de komende weken aan het Rokin een 7,5 meter hoge 'Mirakelkolom'. Dit monument herinnert aan het Mirakel van Amsterdam in het jaar 1345. Duizenden mensen lopen nog altijd mee in de jaarlijkse Stille Omgang naar aanleiding van dit 'wonder' waarbij een stervende man een hostie kreeg toegediend, die hij later uitbraakte. Het braak- sel werd in het vuur geworpen, maar de hostie bleek de volgende dag onbeschadigd. DEN HAAG - In kleine gemeen schappen leven de mensen in een hechter verband en is de sociale controle groter. Jongeren kijken daar wel uit voor ze iets doen wat niet mag". Zo verklaart de sociolo ge dr.J. Junger-Tas het verschil in criminaliteit tussen de grote stad en het platteland. "En in steden is ook meer gelegenheid. Er zijn meer grote warenhuizen en grote disco's. De kans dat je daar betrapt wordt bij diefstal is veel kleiner dan in een klein winkeltje in een dorp". door Theo Haerkens Op het platteland maken jonge ren tussen 12 en 18 jaar zich minder schuldig aan crimineel gedrag dan hun leeftijdgenoten in de Rand stad, zo bieek uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van het We tenschappelijk Onderzoeks- en Do cumentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie. Dr. Jun ger-Tas is leidster van het onder zoek. Uit het onderzoek van Junger- Tas blijkt dat de helft van de jonge ren tussen 12 en 18 jaar zich vorig jaar schuldig gemaakt heeft aan crimineel gedrag. Dat kan een win keldiefstal zijn, maar ook geweld, brandstichting of vernieling. Slechts in één op de 25 gevallen komt de politie er aan te pas. Elf procent van de jongeren heeft wel eens een fiets gestolen en zeven procent kocht wel eens ge stolen goed. "Daar keek ik wel van op", erkent de onderzoekster. Toch ziet ze de toekomst niet al te som ber. "De top van het crimineel ge drag ligt bij vijftien jaar. Daarna vermindert het vanzelf. Bij onge veer tachtig procent gaat het over als ze zeventien of achttien jaar worden". De misdrijven passen bij die levensfase. Onbezonnen ge drag en risico's nemen zijn dan po pulair. "Wat is er spannender dan dingen doen die de pers halen en de televisie"? "Maar als ze een vriendinnetje krijgen of een baantje vinden, wordt de prijs te hoog die ze moe ten betalen als ze betrapt worden". Op die leeftijd komt er spontaan een eind aan wat Junger 'statuscri- minaliteit' noemt. Bovendien geldt dat met het toenemen van de leef tijd ook de betrokkenheid met de maatschappij groter wordt. Vernie lingen zijn dan niet meer aan de or- de. aldus Junger. Meisjes zijn minder crimineel dan jongens. De verhouding is 39 tegen 55 procent. Bij meisjes gaat het meestal om diefstal. Het mees te geweld komt voor rekening van jongens. Junger denkt dat de ver schillen voortkomen uit de opvoe ding: "Op meisjes wordt nog altijd veel meer gelet". Jongens moeten er op uit om geld te verdienen en status te verwerven. Bij meisjes is de opvoeding meer gericht op suc ces in relaties en gezin. Geen verrassing Voor de Nijmeegse criminoloog dr. J. Fiselier. verbonden aan het criminologisch instituut van de Katholieke Universiteit, houdt het onderzoek geen echte verrassing in. Hoewel hij het rapport van het ministerie van justitie niet kent. merkt hij op dat de uitkomst wel erg hard klinkt. "Dat de helft van de jongeren crimineel is, zegt niets zonder nadere gegevens. Het maakt wel wat uit of er een roof overval wordt gepleegd of een win keldiefstal". Bovendien moet er onderscheid worden gemaakt tus sen jongelui die één keer iets pik ken en degenen die daar een ge woonte van maken. Fiselier is het eens met de verkla ring die Junger geeft voor het ver schil in criminaliteit op het platte land en in de stad. Hij meent dat er geen enkele reden is om te denken dat de jeugd slechter is dan vroe ger. "Hoeveel volwassenen rijden niet door het rode licht terwijl ze ei genlijk nog wel konden stoppen? En wie heeft er nog nooit gesjoe meld met de belasting, een uitke ring of een onkostendeclaratie?" Ook hij constateert dat crimineel gedrag spontaan verdwijnt. "Offi cieren van justitie en rechters zien het gros van de jongeren niet meer terug als ze de wilde haren zijn kwijtgeraakt of verkering krijgen. Ik geloof niet dat de jeugd van nu opgroeit voor galg en rad. Als dat zo was, konden we de samenleving wel sluiten". DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van volkshuisvesting heeft in 1982 niets ondernomen na de waarschu wing van ambtenaar Post over ge- manipuleer met subsidie-aanvra gen, omdat de subsidieregeling voor beleggerswoningen twee jaar daarvoor al was gewijzigd. Weer een verandering in de regeling, daar houden de betrokkenen (de bouw) niet van. Dit bracht plaats vervangend directeur-generaal Steensma gisteren naar voren als één van de overwegingen op grond waarvan werd besloten de nota- Post te laten voor wat zij was. Steensma, die voor de derde maal voor de enquêtecommissie moest verschijnen, zei dat staatsse cretaris Brokx bovendien zo'n druk op het ambtelijk apparaat had gelegd met zijn plannen ter bevor dering van het eigen-woningbezit, dat de verscheidene afdelingen van Volkshuisvesting aan vrijwel niets anders meer toekwamen. Toen één van die afdelingen uit eindelijk in 1985 adviseerde om "de fraudelijn naar de beleggers te dichten", werd in 1986 een accoun tantsverklaring ingevoerd. Dat wil zeggen dat de beleggers de door hen opgegeven bouwkosten moes ten laten controleren door particu liere accountants. Steensma zei dat het ministerie momenteel een aantal ontwerpen gereed heeft voor een nieuwe sub sidieregeling voor premiehuurwo- Getuige Steensma (foto anp> ningen, die fraude of gesjoemel met stichtingskosten moet uitslui ten. Een keuze is volgens hem nog niet gemaakt. Staatssecretaris Heerma, die een jaar geleden het roer van Brokx overnam, heeft in januari een tijde lijke wijziging in de subsidierege ling uit 1975 ingevoerd, volgens welke de bouwplannen van beleg gers nu globaal worden gecontro leerd. Een nieuwe regeling die Brokx inderhaast nog had ge maakt, heeft Heerma in de prulle- bak gegopid. Steensma liet de commissie ver der weten dat de voormalige Am sterdamse wethouder Schaefer, nu PvdA-kamerlid, volgens hem de hoofdstedelijke woningbouwvere nigingen in 1982 heeft opgezadeld met een onverantwoord financieel risico. Schaefer en het ABP waren overeengekomen 3.000 woningen te bouwen, waarvan de woning bouwverenigingen alle kosten voor onderhoud en andere exploi tatielasten (risico van leegstand) moesten dragen. Het ABP zou ei genaar blijven. Als deskundig topambtenaar had Steensma daar destijds ernsti ge bedenkingen tegen, maar de toenmalige minister (Nypels, D66) vond het goed op voorwaarde dat de woningbouwverenigingen de eventuele kosten niet uit hun reser ves zouden betalen. Commissielid Weijers constateerde dat "het ABP dus op langere termijn de lachende derde is". "Inderdaad", aldus Steensma.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3