Het Nederlands past niet bij mijn stem' Opzwepende dans uit Azerbeidzjan #*>25r. vroomlp dreesmann rAL*lNA 19 Woody Allen wil boycot Zuidafrika NEW YORK(AP) - De Amerikaan se filmmaker en -schrijver Woody Allen heeft samen met een aantal collega's de Amerikaanse regering opgeroepen een culturele boycot in te stellen tegen Zuidafrika uit protest tegen de apartheid. De filmmakers, verenigd in de Filmmakers United Against Apart heid, hebben de steun van presi dent Reagan gevraagd om de film industrie zover te krijgen geen films meer te distribueren in Zuid afrika. De groep telt 100 leden en heeft een brief gstuurd aan Reagan die naast Allen was ondertekend door Jonathan Demme, Spike Lee, Mar tin scorcese en Susan Seidelman. Studiocomplex voor theater UTRECHT (ANP) - Theatermakers willen hun produkties liever nooit op tv, omdat dat meestal flutbe werkingen worden. De Sterrenbos Studio's in Utrecht moeten daar verandering in brengen, vindt di recteur Bous de Jong. In het enorme complex, dat gis teren is geopend, kunnen theater- produkties bewerkt en opgenomen worden voor uitzending op televi sie. De Stichting Sterrenbos Stu dio's verhuurt delen van het ge bouw aan bedrijfjes die iets met podiumkunst te maken hebben. De bedoeling isdat vanuit het pand radio- en tv-produkties ge maakt worden, zonder dat daar in stanties van buiten af aan te pas komen. Voordeel is dat theaterge zelschappen daardoor lang kunnen werken aan de voorbereiding van een tv-bewerking. V rouwenboeken- week in Leiden LEIDEN De vrouwenboeken week, die vrouwenboekhandel Gaia organiseert, wordt gehouden in de week van 14 tot en met 20 november. De week begint op za terdag 14 november met de prijs- uitrijking van de fotowedstrijd (14.00 uur) in de boekhandel Gaia aan de Pieterskerkchoorsteeg 1. Daarna is er een tweedehands- vrouwenboekenmarkt met muziek van vrouwengroep Ames. Op de zondag is er in het Leidse Volkshuis een filmfestival waar de films 'Anne Trister' (15.00 uur), 'Ju lia' (20.00 uur) en 'Una giornata particolare' (22.15 uur) te zien zijn. Maandag daarna is er in het vrou wencentrum een schrijfworkshop (20.00 uur) en kunnen mensen die uit eigen werk durven voorlezen dat doen. Op woensdag is er in het LVC aan de Breestraat een literaire avond met Hannie Hansson (20.00 uur). Zij signeert tevens haar nieu we roman. Op vrijdag 20 november (21.30 uur) treedt schrijfster/per- formster Carla Bogaards op in De Waag. Daarna is er een disco (23.00 uur). LEIDEN- Veel toneel, een beetje dans en een vleugje jazz. De Leid se theaters prijzen dit alles in hun agenda's in wervende vol zinnen aan. Hieronder een over zicht van de komende voorstellin gen, Elvire Jouvet De Haagse Comedie komt woensdagavond met 'Elvire Jou vet 40' naar de Leidse Schouw burg. In dit stuk van Brigitte Ja- ques gaat het blijkens een al eer der in deze kolommen gepubli ceerde recensie om een boeiende toneelles. Het betreft een lang en intens zoeken van acteurs en re gisseurs naar een zo sterk moge lijke verbeelding van een stuk. In dit geval wordt stap voor stap de ontwikkeling gevolgd van de jon ge, aankomende actrice Claudia, die zich de rol van Elvire in 'Don Juan' van Molière wil eigen ma ken. Gevoelens van weerstand, wanhoop en voldoening worden opgeroepen in een poging de angst voor onmacht en misluk king te overwinnen en grenzen in zichzelf te overschrijden. In dit stuk wordt derhalve een tipje op gelicht van de sluier die gewoon lijk alles bedekt wat aan toneel spelen te pas komt. Brigitte Jaques bewerkte voor dit stuk de geregistreerde toneel lessen, die Louis Jouvet (1887- 1951) voor de Tweede Wereldoor log gaf. Het stuk is bij de Haagse Comedie geregisseerd door Eddy Habbema. De rol van Jouvet wordt gespeeld door Ton Lutz, die van de actrice Claudia door Rick Nicolet. Petit Ballet De schouwburg agenda ver meldt voorts een optreden op vrijdagavond van een dansgezel schap dat gelet de naam uit de hoofdstad van ons land afkom- Rick Nicolet en Ton Lutz (recht op de voorgrond) in 'Elvire Jouvet 40'. stig is. Die naam is Petit Ballet Theatre Amsterdam. Op het pro gramma staan vier choreogra fieën, waarvan twee van de ar tistiek leidster van het gezel schap, Gwendolyn Heley. Het derde choreografische werkstuk is van Rob van Woerkom en de vierde van Agnus Losin, directri ce van het Ballet Philipines. Uit gangspunt van het kleine gezel schap is de klassieke dans. Greetje Kauffeld Greetje Kauffeld zit al dertig jaar in het vak en dat moet ge vierd. Dat wordt ook gevierd, met een jubileumconcert nog wel. Het eerste concert is zaterdag avond in de Leidse Schouwburg, drie decennia nadat Greetje haar muzikale loopbaan bij The Skymasters begon. Uitgegroeid tot een vocaliste die graag wordt gehoord op het North Sea Jazz Festival is Greetje Kauffeld ook buiten ons land bekend, vooral in Duitsland kent men haar goed. Kauffeld betitelt haar muziek als 'kamerjazz'. Wat zij daaronder verstaat en wat haar program ma met als romantische titel 'The song is you' inhoudt, elders op de ze pagina leest men er uitvoerig Candida Even over het komende week einde heen kijkend, ziet men in het schouwburgblad voor dins dagavond 10 november een voor stelling van Bernhard Shaws Candidaaangekondigd. Een voorstelling die ongetwijfeld veel publiek zal trekken, want de be langrijkste rollen in deze klassie ke komedie worden vertolkt door twee 'supersterren' van het va derlandse televisie-amusement. Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf dus. tegenwoordig beter bekend als dokter Lidy en dokter Landsbergen. Andere bekende namen zijn die van Pieter Lutz en Teuntje de Klerk, die ook mee doen. Deze door André v.d. Heu vel geregisseerde (vrije) produk- tie is tijdens de première door vrijwel alle toneelrecensenten niet al te vriendelijk ontvangen, dat zal de echte fans van 'Zeg 'ns AAA' misschien wel een zorg zijn. Tuin der Lusten De Spaanse schrijver Fernan do Arrabal zat in de jaren zestig enkele weken in de cel, beschul digd van blasfemie. In die tijd voelde hij zich sterk verbonden met het lot van zijn vader, die in 1936 wegens linkse activiteiten werd veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf Hij werd zich scherp bewust van het onrecht, dat het Franco-regime, de rooms- katholieke kerk en zijn moeder hem en zijn vader hadden aange daan. De confrontatie met zijn verleden beleefde Arrabal als een gruwelijke wedergeboorte. Kort daarna schreef hij 'Tuin der Lus ten' als een persoonlijke aan klacht tegen allen, die hem on rechtvaardig hadden behandeld. De theatergroep Carroussel heeft van dit stuk, dat woensdag avond in het LAK is te zien, een heel andere versie gemaakt. Meer dan de helft van de tekst is ge schrapt en nergens zijn Arrabals uitvoerige aanwijzingen opge volgd. Het resultaat is volgens een recensie in een andere krant een kleine groteske. En regisseur Han Römer noemt de voorstelling in de Amsterdamse Uit-krant 'in alle opzichten een experiment' Een voorstelling, waarin twee speelstijlen worden gecombi neerd: toneel en mime, en iets wat de richting uitgaat van muziek theater Samuel Beckett Voorts staat deze week in het LAK-theater Samuel Beckett cen traal. Zo brengt F Act donder dagavond het drieluik Niet ik. Niek Pancras, Michiel Weidner 'Becket I'. Theater II, Adem en komt op za terdagavond De Salon met Bec kett 1 In de voorstelling van F Act laat regisseur Albert Hoex het publiek in drie stukken van Sa muel Beckett kennismaken met diens kale, alles relativerende wereld, dat het werk van Beckett vele kanten heeft wil De Salon in een aantal voorstellingen, waar van Beckett I, geregisseerd door Annemarie Prins er één is, aan- Poppenkast De zondagmiddagvoorstelling in het LAK wordt verzorgd door theater Poppenkeet, die als nieu we produktie 'Pommer en Kwel' heeft uigebracht. In deze voorstel ling worden alle rollen door drie spelers vertolkt en er doen naast hen ook poppen mee. De avontu ren van een padvindersduo staan in het stuk centraal. De voorstelling is speciaal bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Greetje Kauffeld viert jubileum in Leidse Schouwburg 'Even mijn vlees uitdraaien', zegt Greetje Kauffeld als zij de telefoon opneemt. Billy Holiday zou zich een tweede Bourbon hebben ingeschonken. Zo niet onze Greetje. Later in het gesprek zal ze verklaren, dat het met dat woeste leven dat jazzmusici zouden leiden allemaal nogal meevalt. LEIDEN - Greetje Kauffeld. Haar naam roept herinneringen op aan de jaren vijftig, toen moe ders wil nog wet was en de Mexi caanse hond nog meezong op de radio. Greetje ook, niet Greet: wij verkleinen wat ons lief is. door Cees van Hoore De carrière van Kauffeld is echter zeker niet klein. Zij begon bij de Skymasters. De leider van deze band zocht in 1957 een zan geres en na een auditie werd Greetje uitgekozen. Vanaf dat moment is zij niet meer van de podia verdwenen, al zorgde de stormachtige opkomst van de popmuziek ervoor dat zij haar werkterrein vooral in Duitsland moest zoeken. Nu, dertig jaar na haar debuut, is 'die Kauffeld' weer terug op Nederlandse bodem. Op 7 no vember viert zij in de Leidse Schouwburg haar jubileum als zangeres met een programma dat prachtige songs zal bevatten van grote componisten zoals Jerome Kern, George Gershwin, Irving Berlin en Cole Porter. Ze zal daarbij muzikaal worden bijge staan door de gitarist Peter Nieu- werf en de tenorsaxofonist Ruud Brink. Centraal in dit evenement staat de 'song', het lied dus, waarvan de tekst niet alleen maar een 'vulmiddel' is, maar een verhaal dat de luisteraar dwingt tot enige intellectuele in spanning. Waarvoor die luiste raar dan ontroering terugkrijgt. Een van de zaken waaraan Kauffeld bij haar optredens gro te aandacht besteedt, is de uit spraak van de Engelse teksten. Kauffeld:'De uitspraak van het Engels is bij teksten zoals die van Cole Porter uiterst belang rijk. Eén verkeerde klemtoon en de melancholiekste tekst wordt een lachertje. Je ziet dat wel bij Aznavour. Hij is een zeer goede zanger, maar zodra hij Engels be gint te zingen, dan word ik niet goed.' Hoewel Kauffeld ook Neder lands heeft gezongen - onder an dere op het songfestival van 1961 in Cannes met het liedje 'Wat een dag!' - houdt ze zich nu uitslui tend bij Engelse teksten. 'Het Nederlands past niet bij mijn stem. De klankkleur van die taal vloekt ermee. Vooral aan de e's heb ik een hekel. Daarom zing ik Engels. En Duits. Dat kan gek genoeg weer wel. De enige die in staat is om een jazzy liedje in het Hollands te zingen is Edwin Rut ten'. Greetje Kauffeld, geflankeerd door de Een van Kauffelds lievelings nummers is 'Straight up and fly right' van Nat King Cole. En 'Bill' van Jerome Kern, een sfeer vol lied dat alleen nog is te be luisteren op van die oude schel lakplaten, die kraken als een grintpad onder de zolen van een doodgraver. Commercieel gezien is zoiets gewaagd. Maar dat is voor Kauffeld juist een aanbeve ling om het te zingen. 'Ik wil mijn smaak niet aanpassen aan het grote publiek. In die vervlak king heb ik geen trek. Ik zing voor mijn plezier en dat houdt in dat ik de liedjes kies die ik mooi vind. Dan voel ik mij gelukkig. Aan optreden met een geluids band heb ik een bloedhekel. Ik krijg een kick als een lied telkens weer éven anders klinkt. Eén an dere stembuiging en een tekstre gel krijgt een totaal andere 'la ding'. Ga maar eens na op hoe veel manieren je: 'Ik kan je niet meer zien' kunt zeggen. Bij zo'n live optreden moet je improvise ren, je aan de tempi aanpassen. Ik leef me dan helemaal in in zo'n tekst. Dan word ik een willig instrument dat door de jazz wordt bespeeld. Als een nummer ten einde is, moet ik weer even op de aarde terugkomen. Even 'rewinden', terugspoelen. Ik kan dan ook niet. zoals veel artiesten doen, drie, vier keer op een avond optreden. Daarvoor geef ik mij te veel.' Stormachtige plannen voor de toekomst heeft Kauffeld niet. Het enige dat zij wil is gewoon doorgaan met zingen, met nog meer gevoel, nog meer inlevings vermogen. Sterallures zijn haar vreemd. Zij heeft een hekel aan het soort verplichtingen dat het 'stardom' met zich meebrengt. 'Als je naar Rita Reys kijkt, dat is iemand die veel in de schijnwer pers staat, die in wat wij noemen de Nederlandse 'high society' verkeert. Ik vind dat soort par ties altijd erg vervelend. Ik heb er niets te zoeken. Het beste voel ik mij op mijn gemak met musi ci, op het podium. Dat is mijn thuis.' Het publiek? Is dat Greetje in die dertig jaren trouw gebleven? En zijn er ook nog jonge mensen bij gekomen? Kauffeld: 'Mijn pu bliek is in de loop der tijd niet veel veranderd. Het is met mij meegegroeid. Ik krijg nog steeds veel warme reacties van ze. Na tuurlijk zullen er wel mensen bij zijn die uit nieuwsgierigheid ko men, die bij zichzelf zullen den ken: Toch eens zien hoe die Kauffeld er nu uitziet". Kauffeld betitelt haar muziek als 'kameijazz'. Het genre dat zij brengt is 'verstaanbaar', gene reert weemoed. Over het alge meen zingt zij de zogenaamde standards', al is er daarnaast ook plaats voor mooi maar vrijwel onbekend materiaal. Kauffeld is benieuwd wat voor publiek zij in de Leidse Schouwburg zal trek ken met haar programma 'The song is you'. Gelet op haar suc ces tijdens het vorige North Sea Jazzfestival zou dit optreden, zo meldt men in de programmafol der, wel eens een definitieve doorbraak kunnen betekenen. Wie weet. De instelling waarmee Kauffeld haar vak uitoefent zou zo'n doorbraak zeker rechtvaar digen. Het jubileumconcert van Greetje Kauffeld heeft plaats op zaterdag 7 november in de Leidse Schouwburg. Naast Greetje en haar musici zal daar ook optreden de Ellen H. Band van fluitiste Ellen Helmus met Ro- bert-Jan Vermeulen, piano, Frans Tunderman, bas, en Arnoud Gerrit- Het Staatsdansenscmblc van Azer beidzjan. Gezien in de Leidse Schouwburg op 2 november. LEIDEN - De volksdanskunst kent in Azerbeidzjan een eeuwen oude traditie. In prehistorische rotsschilderingen kunnen we al het prototype aanschouwen van de zeer populaire reidans. Onder de meer dan vijftig professionele volksdansgroepen in deze repu bliek neemt het (nu tien jaar oude) staatsdansensemble de eerste plaats in. In de ogen van ons westerlingen lijkt de ene Sovjet-republiek op de andere, maar bij het ondergaan van de klanken en de kleuren van de gisteravond uitgevoerde dans kunst besef je opeens, dat dit oos terse tradities zijn, gelijkend op beelden uit 'duizend-en-een nacht'. Zeker waar het de verschijning der vrouwen betreft komen wel haast sprookjes tot leven. Met klei ne, onzichtbare trippelpasjes zweefden ze voorbij in een werve ling van gekleurde, flonkerend be- sterde gewaden. Hun rol is Vooral: sierlijkheid uitbeelden in gracieu ze houdingen en met soepele en fijnzinnige handgebaren. Waar het manvolk zich uit in krachtige, felle bewegingen en grote sprongen, daar houden de meisjes zich in en draaien om hun as en in trage krin gen om elkaar. Tegenover de op zwepende mannen-trommeldans zien we de vrouwen opkomen met vingerhoedjes-getik op schoteltjes en rinkelende glaasjes; middelen om hun behendigheid en soepele gratie te vertonen. De mannen heb ben een vechtlustig voorkomen, hoge voorhoofden boven edele haakneuzen. Ze dansen met van opwinding schitterende, lachende ogen. De ogen der vrouwen zijn donker en (ver)groot. Sommigen hebben werkelijk het uiterlijk van prinsessen. In de toelichting mag dan heel ly risch gesproken worden over het wezen van het volksleven, in het programma staat droogweg aange kondigd, dat nu zal zingen: de "ver dienstelijke artiest" Islam Rzajew en even verderop wordt zelfs aan gekondigd: de "volksartieste" Ze- jnab Chanlarowa. De laatste is een zeer gevierd en op handen gedra gen zangeres die - in zilver gekleed - een geweldige entree maakt. Op ADVERTENTIE hoge hakken-stelten beweegt zij zich over het toneel en spoort de zaal aan tot ritmisch meeklappen. Maar het publiek wordt een beetje overdonderd door het groepje in smetteloos wit geklede heren van het orkest, dat gezeten op het podi um zich al meer en meer door de muziek laat meeslepen en hoe lan ger hoe wilder gaat spelen. Enkele prozaïsche opmerkingen bij deze warmbloedige voorstel ling: het begin van de avond werd voor een deel van het publiek even vergald door de schijnwerpers van een filmer die ons letterlijk ver blindde. Bovendien werd er afge weken van het aangekondigde pro gramma, want wat we ook te horen kregen, daarbij waren géén walsen van Chopin (u leest het goed). Het ensemble zal nog tot en met 14 november op verschillende plaatsen in ons land te zien zijn. MONICA SCHIKS De poppenkast kan beginnen Geef thuis je eigen poppenkastvoorstelling. V&D heeft er alles voor nniiirffl in huis. Een echte ouderwetse poppenkast met decor. Doos met 5 bekende poppenkastfiguren waaronder natuurlijk Jan Klaassen en Katrijn. i8*14.- Tekening Van Dijck bij Sotheby geveild 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON AMSTERDAM (ANP) - Een teke ning van Anthonie van Dyck(1599- 1641) bracht op een veiling van te keningen van oude meesters bij So theby ruim 276.000 gulden op. De richtprijs van de tekening, drie stu dies van vossekoppen in inkt, pen en gewassen krijt, was 35.000 gul den. De totale veiling bracht 1- 145.240 gulden op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19