Karpov: zekerheid voor alles Munster: 'Actie politie bij Ajax is voorbarig' Blok en Salvo voor beker uitgeschakeld Doelpuntenregen in zaalvoetbalstrijd Corrosie kost miljarden Extra maatregelen bij Feyenoord blijft thuis 'Bom' eerste punt bij UEFA-vergadering Deskundigen verklaren corrosie de oorlog Achterlicht Bukman PAGINA 18 DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 SEVILLA (GPD) - Na schuifpartij hebben Gaiy Kaspar ov en Anatoly Karpov gisteravond hun 8e duel van de match om de wereldtitel na 42 zetten afgebro ken. Karpov had opnieuw de vei ligheid weer hoog in het vaandel. Hij koos een ongebruikelijke ver dediging, bereikte een passieve, maar redelijk veilige stelling, ging staan en deed er verder weinig aan. Kasparov schoof zijn stukken van hot naar her en weer terug en kon aanvankelijk geen ingang vinden. Tegen het afbreken van de partij slaagde hij er evenwel in om op de koningsvleugel tot daden te ko men. De afgebroken stelling ziet er kansrijk uit voor de wereldkampi oen, maar duidelijk is de zaak geenszins. Zijn staf zal er zeker de handen aan vol hebben, doch de taak van het vijandelijke kamp is nog veel moeilijker. Niets vergt zo veel energie als de verdediging van een positie, waarin afwachten de boodschap is. Vandaag wordt het gevecht voortgezet. Achtste partij. Wit: Kasparov Zwart: Karpov. Engelse Opening. 1. c2-c4 e7-e5, 2. Pbl-c3 d7-d6. Verrassend. In de zesde partij was Karpov redelijk succesvol met de z.g. Gesloten Verdediging 2...Pc6. Ditmaal heeft hij een ander, eveneens zeer veilig systeemin ge dachte; hij vermijdt tevens een eventueel voorbereid nieuwtje van wit. 3. g2-g3 c7-c5. In de jaren zestig placht Botwin- nik deze formatie heel virtuoos te behandelen. Zwart offert het be langrijke centrumveld d5, maar daar tegenover staat een stevig blok op de zwarte velden en een ge makkelijk door te voeren ontwik keling van de lichte stukken. 4. Lfl-g2 Pb8-c6, 5. a2-a3 g7-g6. Hier speelde Botwinnik meestal eerst nog 5...a5 om de komende op mars voorlopig af te remmen. 6. b2-b4 Lf8-g7, 7. Tal-bl Pg8-e7, 8. e2-e3 0-0,9. d2-d3 Ta8-b8,10. Pgl- e2 Lc8-e6, 11. b4-b5. Zo zet hij een paard buiten spel, maar dit is door Karpov uiteraard voorzien. Weldra blijkt dat de witte acties op de damevleugel weinig kans van slagen hebben. ll...Pc6-a5, 12. Lcl-d2 b7-b6. Voor een centrumstoot was het nog te vroeg. Na 12...d5, 13. cxd5 Pxd5, 14. Pxd5 Lxd5, 15. Lxd5 Dxd5, 16. 0-0 Dd8, 17. Del b6, 18. Lxa5 komt wit in het voordeel. 13. 0-0 Pa5-b7. Nu dreigt zwart met 14...d5 het initiatief te nemen. Dit verklaart de volgende zet van wit. 14. e3-e4 Kg8-h8,15. Ddl-cl f7-f5. In dit type stelling wordt ook wel 15...Pg8 gespeeld, om daarna pas de f-pion naar voren te brengen. 16. Lcl-g5 Dd8-e8, 17. Lg5xe7 De8xe7,18. e4xf5 Le6xf5. Na 18...gxf5 komt vroeg of laat f2- f4. Zwart geeft de witte velden over, maar zijn stukken blijven be wegelijk. 19. Pc3-d5 De7-d7, 20. Dcl-d2 Pb7-a5. Dit lijkt een wat vreemde zet, want weldra keert het paard weer terug. Karpovs gedachte is de vol gende: Mijn positie is gezond. Alle stukken staan op goede posten en ik kan mijn stelling niet verster ken. De opmars a3-a4-a5 moet ik in elk geval verhinderen, want anders wordt de a-lijn een welkome aan- valsbasis voor wit. Ik behoef het spel niet te maken; met remise ben ik tevreden. Laat hij dus maar pro beren om door mijn linies heen te breken. 21. Pe2-c3 Tb8-e8,22. Pc3-e4 Pa5- b7, 23. a3-a4 Pb7-a5, 24. h2-h4. De enige manier om iets te pro beren. Na 24. f4 exf4 wordt Lg7 plotseling een krachtfiguur! 24...Pa5-b7, 25. Kgl-h2 Te8-b8, 26. Tbl-al Pb7-a5. Daar is htf weer. Voor een speler als Kasparov is dit wel om dol te worden. 27. Tal-a3 Tf8-f7, 28. Dd2-c3 Tb8- d8, 29. Ta3-a2. Zuchtend gaat de wereldkampi-, oen verder; hij kan het nog niet vin den. 29...Lg7-h6, 30. Pe4-g5 Tf7-f8, 31. Ta2-e2 Lh6-g7, 32. Dc3-c2 Td8-e8, 33. Pd5-e3 Lg7-h6, 34. Lg2-d5. Aflossing van de wacht op de commandopost. Gaat er werkelijk nog iets gebeuren? 34...Lh6-g7. Omdat Pa5 geheel ooff sideo staat heeft wit een overwicht op de koningsvleugel. Nu er nog iets mee te doen; dat is een levensgroot pro bleem. 35. Dc2-dl. Nu wordt het oppassen voor Kar pov. De opmars van de g-pion komt aan de orde. 35...h7-h6, 36. Pg5-e4 Dd7-d8, 37. Te2-a2 Lf5-c8, 38. Pe4-c3 h6-h5. Er was ditmaal geen sprake van tijdnood. De openingsfase was door beide spelers langzaam be handeld; maar het middenspel ging hen tamelijk vlot af. 39. Ld5-e4. Eindelijk een dreiging. 39...Te8-e6 Vooral niet 39...Kh7?? 40. Dxh5 40. Pc3-d5 Lg7-h6, 41. Pe3-g2 Kh8-g7, 42. f2-f4. Eindelijk komt er leven in de brouwerij. In feite is dit voor Kasparov het ideale moment om af te breken. Hij kan met zijn staf in alle rust een aanvalsplan uitwer ken. Karpov gaf hier zijn 42e zet on der couvert af. Vandaag wordt ver der gespeeld en ongetwijfeld gaat de zwartspeler een moeilijke zit ting tegemoet. HANS BOUWMEESTER DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft gisteren tijdens de be handeling van de politiebegroting in de Tweede Kamer een klemmend beroep gedaan op T TT de Amsterdamse politie komende woensdag af te zien van acties tijdens de voetbalwed- V aj] LLclllCilCIÏl strijd Ajax-HSV. Volgens de bewindsman gaat het hier om een „destructieve actie", die niets bijdraagt aan een oplos sing van de onenigheid rond de on- gemakkentoeslag voor de politie. Hij noemde de aangekondigde ac ties van de politie „rijkelijk voorba rig, zeker als die acties de normale dienstuitoefening verstoren". De voorzitter van de Nederland se politiebond, Van der Linden, kwalificeerde de uitlatingen van de minister als „regelrechte stem mingmakerij". „De minister heeft ongetwijfeld met de burgemeester van Amsterdam contact gehad en moet dus weten dat het helemaal niet om een destructieve actie gaat", aldus Van der Linden. Om wille van het verrassingseffect wil de hij niet zeggen welk karakter de actie zal dragen, maar verwacht wordt dat ongeveer 500 agenten op de tribune via spandoeken hun on genoegen over het beleid van Van Dijk kenbaar zullen maken. De wedstrijd, waarvoor volgens de Amsterdamse politie „de ge bruikelijke veiligheidsmaatrege len" zijn getroffen, zal overigens worden bijgewoond door slechts 500 Westduitse supporters. Van de tweeduizend toegestuurde tickets stuurde HSV er 1500 retour. Uit* veiligheidsoverwegingen zullen die kaarten niet in de verkoop wor den gebracht. Dat betekent, dat het Olympisch Stadion woensdag avond niet helemaal uitverkocht zal zijn. Het stadion van PSV is reeds ge ruime tijd uitverkocht voor de EC- return tegen Rapid Wien. „De vei ligheidsnormen die worden gehan teerd", aldus manager Ploegsma van PSV, „zijn dezelfde als tijdens een gewone competitiewedstrijd. Concreet betekent het naast onze eigen veiligheidsdienst, zestig man politiepersoneel, fouilleren bij de ingang van het stadion en een leeg vak tussen de Eindhovense aan hang en de 150 Rapid-supporters". Volgens Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum moeten de Rotter damse supporters woensdagavond een examen afleggen. Misdragen de voetbalaanhangers zich tijdens het EC-duel met Aberdeen in de Kuip, dan verwacht Kerkum onge twijfeld sancties van de UEFA. De Europese voetbalbond heeft Feye noord een pakket extra-veilig heidsmaatregelen toegezonden, waaraan .woensdag moet worden voldaan. Elke bezoeker (tot giste ren waren er een kleine 20.000 kaar ten verkocht) zal bij het betreden van de Kuip worden gefouilleerd. „Ik hoop dat er geen sinaasappel naar het stadion zal worden meege nomen", verwees Kerkum naar het bomincident van vorige week woensdag. „Het bestuur van Feye noord betreurt de verwikkelingen tijdens de interland ten zeerste en de club zal alles in het werk stellen om het geweld in het stadion te voorkomen. We plegen voortdu rend overleg met de locale over heid om tot een oplossing van het probleem te komen anders is het betaalde voetbal niet meer te red den. Het gedrag van onze suppor ters woensdag is dus vreselijk be langrijk". Overigens opent de Kuip de poorten alsnog voor 200 Schotse fans. De Rotterdamse burgemees ter Peper wilde de supporters van Aberdeen aanvankelijk weren. Pe per verwachtte wraakacties na de vernielingen die de Feyenoord- aanhang twee weken geleden aan richtte op weg naar Schotland. De groep Aberdeen-supporters staat echter bekend als ongevaarlijk. Na overleg met de Schotse politie en Feyenoord kwam Peper op zijn be sluit terug. VERONA (GPD) - Wim van Hane- gem, assistent van Han Berger, stapte gistermiddag niet in het vliegtuig richting Italië. Van Hane- gem bleef thuis met toestemming van de voorzitter en trainer Han Berger. Ze accepteerden de privé- problemen die de voormalig inter national als reden voor zijn weg blijven opgaf. Voor de eerste cup wedstrijd tegen het Oostenrijkse LASK bleef Van Hanegem weg zonder bericht van verhindering, dit keer ging een gesprek met voor zitter en trainer aan zijn absentie vooraf. Gisteren op de ochtendtrai ning voor het vertrek naar Verona deelde van Hanegem zelf aan de spelers mee dat ze het ook deze cupwedstrijd in den vreemde zon der 'praatpaal' moesten doen. LEIDEN - In de tweede ronde van het bekertoernooi werden de vrou wenteams van Blok '77 en Salvo door lager spelende tegenstanders uitgeschakeld. Respectievelijk de volleybalploegen van Valken en VCS zorgden voor deze verrassin gen. Het in de tweede klasse uitko mende Valken versloeg eersteklas ser Blok '77 met 3-1 (15-8, 15-7, 8-15 en 15-4). De équipe uit Val kenburg, in de competitie nog on geslagen, was in grote vorm. Voor al de serves van Trijnie de Wit en de smashes van Jeanette van de Nagel zorgden voor onrust in de Katwijk- se gelederen. Ook VCS hield een hoger spelende opponent onder de duim. Salvo, dat dit seizoen lang niet onverdienstelijk debuteert in de eerste klasse, was niet bijster ge motiveerd voor de in Sassenheim afgewerkte bekerontmoeting. VCS was veel attenter en won dik ver diend met 3-0. De vrouwenploeg van Liusna had weinig moeite met derdeklas ser MVKV. De formatie uit Lisse pakte de winst binnen vijftig minu ten via scores van 2-15, 10-15 en 3-15. In de tweede set diende Lius na een 9-2 achterstand ongedaan te maken. VCO klopte Utopia eveneens met 0-3 (12-15, 2-15 en 8- 15). VCO speelde een goede wed strijd en had in aanvalster Maijan Witteman een uitblinkster. Utopia acteerde nogal nerveus en kon geen lijn in zijn spel brengen. De wedstrijd Setumup-DVO werd uitgesteld. S '70-LUSV eindigde in 2-3. Dit LEIDEN - Keepers en verdedi gers hebben gisteravond duidelijk een snipperdag genomen bij het zaalvoetbal. Het regende in ieder geval opnieuw doelpunten: 66 stuks in vijf wedstrijden; als op het veld zo'n zelfde gemiddelde (13) wordt gehaald kan het best weer eens druk worden langs de lijn. De meeste treffers vielen in Spijkenis- se, waar Hoogeboom het door het niet aangomen van een drietal spe- De overige uitslagen in de inter regionale klasse: Neptunus - Glas bergen 0-6, Datagold - Silva Boys 8- 5, Ceverbo - De Maas 7-7. I de hoofdklasse won Van der Plas met 7-1 bij Lisse en had Cleijn Duin te gen Van Egmond in de eindfase het meeste geluk: 5-3. BERN (ANP) - De gebeurtenissen bij de wedstrijd Nederland - Cyprus zijn het eerste punt bij de verga dering van de strafcommissie van de Europese Voetbal Unie. De negen leden tellende commissie zal tenminste volgende week donderdag zijn twee daagse zitting beginnen met de wedstrijd van 28 ok tober in Rotterdam. Die wedstrijd is lang niet het enige dat op de rol staat. Er zijn nog vijftien andere zaken aan de orde. „De agenda zal bovendien nog uitgebreid kunnen worden, als er dinsdag en woensdag bij de wedstrijden voor de Europese be kers zaken gebeuren, die de strafcommissie moet beoordelen", stelde gisteren René Eberle van de UEFA in Bern, waar de voetbalunie is gevestigd. De behandeling van de zaak Nederland - Cyprus is vol gens Eberle, woordvoerder bij afwezigheid van de eerste man voor Public Relatons Rothenbühler, een strict ambtelijke. „De beslissing van de commissie wordt uitsluitend genomen op basis van de rappor ten van scheidsrechter Philippi en waarnemer Del- court. De betrokken partijen worden niet gehoord." Hoogeboom - Zwarte Wolf 19-2 Doelman Wim Eradus, Marcel Valk en Wim de Roo kwamen gis teravond wegens autopech niet aan in Rotterdam. In sporthal De Ak kers werd vervolgens nog 25 minu ten gewacht, alvorens besloten werd om toch maar af te trappen. Met vier man gaven de Leidenaars nog knap en sportief verweer, maar 'eer' viel er aan de ongelijke strijd niet te halen: 19-2. Warnaar scoorde acht maal voor de thuisploeg. Neptunus - Glasbergen 0-6 De hand van de nieuwe boven meester Wijnands is al duidelijk zichtbaar bij titelverdediger Glas bergen, die gisteren voor het eerst dit seizoen weer eens ouderwets flink uithaalde. Zonder de gebles seerde Huug Aandewiel, maar voor het eerst met Hennie Koet in de ge lederen gingen de Rijsburgers voortvarend van start. Koet nam zelf de eerste twee treffers voor zijn rekening, daarna maakten Ben de Roo, Gert Aandewiel (2x) en Johan de Kroon het half dozijn vol. Cleijn Duin - Van Egmond 5-3 Beide teams gaven elkaar in Kat wijk niets toe. Leen van der Plas opende de score voor de thuis-- ploeg, maar Piet van Egmond trok de stand direct weer gelijk. En zo ging het de hele wedstrijd heen en weer, totdat Leen van der Plas en Arie van Duyn (2x) in de slotminu ten toesloegen en Cleijn Duin van 2-3 naar een 5-3 overwinning til den. Richard Gottmer en Marcel van der Burg scoorden de twee overige Leidse goals, Piet van Duyn nam de resterende Katwijk- se treffer voor zijn rekening. FC Lisse - BMW/Van der Plas 1-7 De koploper in de hoofdklasse had een heerlijk avondje in de Ter Speckehal. Doelpunten van Marco van der Plas (3), Kees Varkevisser (3) en Jaap van Duyn namen de Katwijkse produktie op zich. Hen nie van der Weijden redde de eer voor Lisse. betekende een tegenvaller voor de ploeg uit Woubrugge, die LUSV in de competitie nog met 3-0 had ver slagen. Spannend was het zeker in sporthal Oudendijk, waar S '70 in het vijfde bedrijf conditionele pro blemen kreeg. Setstanden: 15-12, 9-15, 14-16, 16-14 en 5-15. SKC ten slotte verloor in eigen huis met 1-3 van InUpGo. Het Leidse team verdedigde in het achterveld uit stekend en maakte het InUpGo knap moeilijk. De ploeg uit Roelof- arendsveen miste hoofdaanvalster Karin van de Tang en draaide mede daardoor niet op volle toeren. Setstanden: 15-10, 14-16, 14-16 en 13-15. Mannen Bij de mannen had RW de grootste moeite tweedeklasser VCO onder de duim te houden. De Rijnsburgers zegevierden uitein delijk met 2-3. In de beslissende set stond VCO met 14-11 voor, maar waren het de bezoekers die aan het langste eind trokken (14-16). GGV-DVO kende een eindstand van 0-3 en Aspasia-S- KC eindigde in 2-3. Liusna speel de in Katwijk voor de verandering eens met één spelverdeler tegen Blok '77. Daardoor ontstonden er nog wel eens misverstanden, maar fataal werden die de ploeg niet. Blok namelijk had het moeilijk ge noeg met zichzelf en verloor met 1-3 (10-15,15-12,7-15 en 12-15). Bij Liusna kreeg jeugdspeler Peter van Beelen de kans zijn kunnen te tonen. WVC kon het zelfvertrouwen wat opvijzelen met een 0-3 overwin ning op het geenszins complete S '70. Er kwamen scores van 5-15, 2-15 en 7-15 op de borden te staan. Aarlanderveen had van het povere WW weinig te duchten. In Wassenaar won hel met 0-3 (8-15, 10-15 en 9-15). Aarlanderveen ging twee sets mee in het trage spel van zijn tegenstander. De derde reeks gebruikten de Veners om wat aanvalscombinaties uit te pro beren. In Zoeterwoude- Rijndijk was Orion te sterk voor Utopia. Het werd daar 0-3 (8—15, 15-17 en 10-15). De mannenploegen van Valken en Ridderveld maakten er een goe de wedstrijd van, die de Valken burgers met 3-1 (15-7, 13-15,. 12-15 en 15-4) wonnen. Beide teams hadden geen wisselmoge lijkheden, maar dat mocht de pret niet drukken. Valken had aanval lend wat meer in huis, al scoorde het soms via plaatsballen. Voor de competitie werd ook nog een wed strijd gespeeld. Het derde team van Leython (mannen) versloeg het derde van Gemini/Kangeroes met 3-1 (15-13,13-15,15-11 en 15-4). Gemini had problemen met de pass. Bij Leython viel het degelijke werk van de spelverdelers op. Bo vendien had de ploeg in Ruud-Lu tjeshuis een veel scorende aanval ler. EERSTE KLASSE: Walty sport-RGC 5-4, Jonc Boys-Eigeman 4-5, Medo-Martin 7-2, Leny'i Boys/Verbaan-de Amstel 5-2 MEDO 6-11 Jong Boys 7-S Eigeman 6-8 KRV 5-4 Odessa 4-7 Martin 3-2 RGC 6-7 de Amstel 6-2 L.B./Verbaan 5-6 de Hanepoel 3-1 Wally sport 7-5 TWEEDE KLASSE A: Ouweh.Vis-Hoogkamef Ass.3-3, Paoloni-Stomp. Boys2-6, Warmun- da-de Heulboys 10-4, Jipi's-vd Geest sp. 10-2 Stomp. Boys 4-7 McDonald's 3-4 Jipi's 4-6 Paoloni 4-4 Tav/AAB Boys 5-6 A.Heemskerk 4-2 Ouweh. Vis 4-5 De Heulboys 5-2 Hoogkamer 5-5 vd Geest sp. 5-3 Warmunda 5-5 TWEEDE KLASSE B: Nehpla Muda-Madonna 5-3, van GoozervStoof 5-3 Nehpla Muda 5-9 van Goozen 5-4 de Sleutels 4-8 Odijk 4-3 SJZ 4-6 Stoof 4-1 de Rolleman 5-6 Grasshoppers 3-0 Madonna 4-5 Vandien 4-0 VNA 4-4 DERDE KLASSE A: Genie-Woubrugge 0-2 Woubrugge 5-9 ZWC/deWolf 4-2 Arbouw 6-7 A-Team 5-2 Un. Leiden 3-6 LeidschD. 5-1, Genie 5-5 Gr.Rest. 01. 3-4 DERDE KLASSE B: niet gesp. VIERDE KLASSE A: Burg Utd-FC Pieca 3-12 FCPieca 4-8 West End 4-3 Burg Utd 5-8 Cronestein 5-2 EBR 3-6 Kraan Saloon 3-1 j Koudekerk 6-6 Kasteel J. 4-0 TIB de Boer 5-10 Voorschoten Hoogvliet 5-8 Du Prie inter Jo 5-7 SimonizBoys Ceres 4-5 Kooi Querelle 5-5 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 3 win naars elk f 100.000, derde prijs: 49 winnaars elf f6117.10, vierde prijs 3633 spelers krijgen elf, f 82.50, vijfde prijs 50687 spelers krijgen f 5.00. Toto 44'. Eerste prijs: 1 winnaar ontvangt:! f21.449.80, tweede prijs: 38 winnaars f376.30, derde prijs 528 spelers f 67.70. Toto gelijk: eerste prijs geen winnaar, tweede prijs 1 winnaar f357.20, derde prijs 25 spelers f71.40, vierde! prijs 519 spelers f5.50. WELLINGTON (Reuter) - Een Nieuwzeelandse rechter heeft maandag een rugby-speler die een opponent in een wedstrijd een oor had afgebeten, veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf. Volgens rechter John Caden- head behoort het afbijten van iemands oor niet tot de regels van het spel en ook niet tot het geven en nemen in een sport wedstrijd. De 29-jarige Latu Vaeno kwam tot zijn opmerke lijk daad, nadat een tegenstan der in de scrum hard tegen zijn schouder was aangelopen. ADVERTENTIE ROTTERDAM - Is erg als het in elkaar klappen van Wall Street? Als men naar de kale cijfers kijkt, zou je haast geloven van wel. Corrosie kost ons ruwweg tussen de 12 en 15 miljard gulden. En dat elk jaar! Per inwoner komt dat neer op een verlies van een dubbeltje per uur. door Bas Hoppel Maar wat is corrosie eigenlijk? Voor de meesten is het waarschijn lijk de vervelende ontdekking van een roestplek op de auto of van een bijna doorgeroest hekje van het balkon. Een bedrijf als Fokker, dat door corrosie-problemen aan de F- 50 in grote problemen is gekomen, ging er echter bijna aar. onderdoor. Het in Rotterdam gevestigde Ne derlandse Corrosie Centrum (NCC), een club van metaaldeskun digen, heeft de oorlog verklaard aan de corrosie. Volgens het NCC kan die gigantische schade betrek kelijk gemakkelijk tot ongeveer de helft worden teruggebracht. Corrosie is niet hetzelfde als roest: corrosie is het proces, roest het produkt. Van dat corrosie-pro- ces blijken we nog maar heel wei nig van af te weten, meent ir. Johan H. van der Veen. Hij is directeur van hét Corrosiecentrum en wordt beschouwd als de deskundige bij uitstek als het om corrosie gaat. Van der Veen is dan ook nauw be trokken bij de organisatie van de vakbeurs Corrosiedagen en het be geleidende driedaagse congres dat vanaf 10 november a.s. in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehou den. "Het is merkwaardig", zegt Van der Veen, "hoe weinig mensen in de ontwerp-fase iets van corrosie af weten en er daardoor ook geen re kening mee houden. Door bijvoor beeld een onderhoudsgevoelige ketel of tank op een ongemakkelij ke plek in de fabriek neer te zetten. Corrosie-beheersing begint echter al op de tekenplank", aldus Van der Veen. Een van de handicaps bij het aanpakken van het omvangrijke corrosie- probleem is het ontbre ken van geschikte literatuur voor mensen op de werkvloer. "Alle be staande boeken zijn voor mensen, die er al heel veel van afweten", zo ontdekte Van der Veen. Het NCC wil daar nu verandering in brengen door het uitgeven van begrijpelijke publikaties, die de mogelijkheid bieden om de ingewikkelde mate rie toegankelijk te maken. Dat aan corrosie-deskundigen behoefte bestaat - er zijn er in to taal niet meer dan zo'n 600 in ons land - bleek onlangs bij een van de grote olie-maatschappijen. Die nam er vier in dienst, waarna het corrosie-probleem zich plotseling verviervoudigde. Van der Veen: "Dat is juist de moeilijkheid. De corrosie bestond daar natuurlijk al, maar het werd tot die tijd niet als zodanig herkend. Het was onder deel van het normale onderhoud". De oorlogsverklaring varr het NCC aan de corrosie betekent niet dat nieuwe materialen in stelling zullen worden gebracht. Die zijn er overigens wel, want de technische ontwikkeling staat niet stil. Zo be staan er beschermlagen voor de huid van een schip waardoor sche pen vijf jaar lang buitengaats kun nen blijven. De gevolgen hiervan zijn de scheepsreparatiesector in ons land dan ook niet ongemerkt voorbij gegaan. Het corrosiecen trum zoekt het echter meer in ken nisoverdracht naar de werkvloer en in kwaliteitszorg. Verder is we tenschappelijk onderzoek van groot belang voor de strijd tegen Tenslotte, en dat ligt Van der Veen het meest aan het hart, zijn er plannen voor de oprichting van een 'Actieve corrosiedienst in Neder land'. "Er is veel behoefte aan kort lopend onderzoek en snel advies op corrosiegebied. Daarom moeten we iemand op pad kunnen sturen om ter plekke, zoals in de bouw, de voedingsindustrie of in de chemi sche industrie een bepaalde situa tie te kunnen beoordelen. Want corrosieproblemen los je niet op vanachter je bureau". DEN HAAG - Het zo onderhand al bekendste boek van 1987, 'Perestroj ka' van de Russische partijleider Gorbatsjov, is officieel uit. De Russische ambassadeur in Nederland, Blatov, ontving gisteren tijdens een informe le bijeenkomst een exemplaar van de Nederlandse vertaling van het boek, dat Gorbatsjov naar verluidt heeft geschreven tijdens zijn vakantie. Om dat deze nogal lang, zes weken, duurde, gingen al geruchten de ronde dat er een poging was gedaan om de partijleider te vergiftigen. (foto anp> Op 1 november zou het verplichte rode achterlampje voor fietsers haar zestig jarig jubileum vieren, aldus de reportage door Sietse de Vries in deze krant van 30 oktober. Volgens mijn geheugen een mis verstand, aangezien ik mij goed herinner dat na 1927 zelfs de car- bidlantaarn in combinatie met een simpele rode reflector op het ach terspatbord nog menig jaar aan de gestelde eisen voldeed. Omstreeks 1935 werd vooreerst het witte ach terspatbord verplicht gesteld. Het wettelijk voorgeschreven 'rijks- keur' rode achterlampje kwam eni ge jaren nadien aan de orde, zodat mijns inziens thans met meer recht het gouden jubileum aangekon digd kan worden. Echter...ondanks de bijna pro bleemloos bestaande voorzienin gen op dit gebied gooit een toene mende modieuze trend roet in het eten in de vorm van karavanen fiet sers, die het ondanks enorme risi co's eenvoudig vertikken verlich ting te voeren. Het in dit geval zo genaamde 'lichter trappen' berust bij gebruik van een goede dynamo op nonsens en evenzo op een van zelfsprekend onverdedigbaar standpunt. Ie en naar het lijkt intussen geac- cepteerde tijdsverschijnsel? J. Kouwenhoven Heilige Geestweg 59 Noord wijk I Minister P. Bukman (ontwikke lingssamenwerking) heeft weer eens van zich doen spreken, door aan te dringen op een dialoog tus sen de Sandinisten en de Contra's ondanks de gruwelen die de laatsten uithalen in de grensgebie den van Nicaragua. Met deze oproep beledigt onze minister niet alleen de bevolking van Nicaragua, maar toont ook weer eens zijn marionettenmenta liteit t.o.v. Washington. Enige jaren geleden schroomde hij - toen nog voorzitter van het CDA - het ook niet, om in navolging van de heer Straus (minister-president van de deelstaat Beieren) de internationa le beweging van "Artsen tegen Kernwapens' verdacht te maken. Toen betrof het de voorzitters van laatstgenoemde beweging wegens het verkrijgen van de Nobelprijs voor de vrede. A.G. de Kruyf J. Catslaan 75 Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18