Katwijks Zeehospitium voldoet aan alle eisen Stichting Noordwijk Promotion opgericht 'Agent kon zelfs mijn kop afhakken 'Lang niet alles opgelost' '■•ay Bouwwerkzaamheden gereed: revalidatiekliniek houdt 'open huis' KATWIJK - Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk houdt op 6 november open huis in de nieuwe revalida tiekliniek. Na de officiële opening door drs. W.H.M. Aalbers, lid van gedeputeer de staten van Zuid-Holland, is het publiek vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur welkom in de kliniek. Naast een rondleiding door het gebou wencomplex, staan op het programma een tentoon stelling van materialen die bij de revalidatie worden gebruikt en een videopre sentatie van de verschillen de behandelmethoden. door Dick van der Plas De nieuwe revalidatiekliniek voor volwassenen en kinderen op het terrein van het Zeehospitium is inmiddels al enkele weken in ge bruik, tot grote tevredenheid van patiënten en het behandelend per soneel. "We zijn er aanmerkelijk op vooruit gegaan", zegt revalidatie arts E.J.K. Boldingh over het ver schil tussen het oude paviljoen Blankenheym en combinatie van nieuwbouw en verbouw op de westvleugel van het voormalige hoofdgebouw van het Zeehospiti- Boldingh drukt zich daarmee nog gematigd uit. "In het oude ge bouw konden we eigenlijk geen pa tiënten meer opnemen", vervolgt hij, "omdat het zowel van binnen als van buiten rijp was voor de sloop. Nu hebben we een onderko men dat aan alle eisen voldoet". Blankenheym is inmiddels 75 jaar oud en de afgelopen periode is er nauwelijks onderhoud aan dit pa viljoen verricht. De belangrijkste reden hiervoor was dat het toenma lige bestuur van het Zeehospitium ervan uitging dat de revalidatie zou worden ondergebracht in een nieuw te stichten kliniek in Lei den. Dat plan ketste op het laatste moment af, waardoor de Katwijkse instelling in grote problemen kwam. De bouwkundige situatie in Blankenheym was zodanig dat halsoverkop moest worden ge werkt aan de plannen voor een ver vangend onderkomen. Amputatie Een van de belangrijkste voorde len van de nieuwe kliniek is dat de behandeling van volwassenen en kinderen binnen één gebouw plaatsheeft en er niet, zoals in de oude situatie, voortdurend heen en weer hoeft te worden gereden. Door een uitbreiding van het aan tal bedden is verder de wachtlijst voor opname aanmerkelijk ver kleind. "In de afgelopen periode stonden mensen soms wel maan denlang op de wachtlijst voordat ze bij ons terecht konden", aldus Bol dingh. In de kliniek kunnen 40 patiën ten worden opgenomen, dat is 6 meer dan in de oude situatie. Van dit aantal bestaat het merendeel uit volwassenen, maar er zijn ook en kele kinderkamers. Voor de poli klinische behandeling in de revali datiekliniek bestaat geen wacht lijst. De patiëntenlijst telt hier 80 kinderen en 30 tot 40 volwassenen. De gemiddelde verblijfsduur van de patiënten in de kliniek is volgens revalidatie-arts Boldingh 70 dagen. Het gebouw op het ter rein van het Zeehospitium aan de Drieplassenweg in Katwijk is dan ook veel meer dan een ziekenhuis. Behalve een, twee en vierpersoons slaapkamers zijn er ook hobby ruimten, huiskamers en eetka mers. In bepaalde delen van het ge bouw worden de patiënten waarbij de behandeling in een vergevor derd stadium is, zoveel mogelijk gestimuleerd tot zelfstandigheid. Dat houdt onder meer in dat ze hun eigen bed opmaken en andere huishoudelijke karweitjes verrich ten. De revalidatiekliniek van het Rijnlands Zeehospitium heeft een regionale functie. De helft van het aantal patiënten komt naar Kat wijk na een behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Leiden en het resterende deel komt via het Diaconessenhuis, het Elisabeth Ziekenhuis en, een heel klein per centage, via de huisarts. Tussen de 30 en 40 procent van de patiënten die in de revalidatiekliniek wordt opgenomen heeft een amputatie ondergaan en eenzelfde percenta ge kampt met halfzijdige verlam mingen. De overige groep bestaat onder meer uit patiënten die een ongeval hebben gehad. Deskundigen De behandeling in de kliniek heeft tot doel de negatieve gevol gen van de handicap zoveel moge lijk weg te nemen en de mogelijk heden van het lichaam te vergro ten. De gehandicapte wordt tevens voorbereid op een zo zelfstandig mogelijke deelname aan de samen leving. Bij de revalidatie zijn dan ook een groot aantal deskundigen betrokken. Naast de arts, de ver pleegkundige en de ziekenverzor gende, zijn dat de fysiotherapeut, Revalidatie-arts E.J.K. Boldingh, Zeehospitium-directeur F.H. Goudswaard, Vierbot-directeur B.K.M. van Rooij en architect K. van Velzen (staand van links naar rechts) in de nieuwe revalidatiekliniek van het Zeehospi tium. (foto Dick Hogewoning) de ergotherapeut, de logopedist, de maatschappelijk werker en de pe dagoog-psycholoog. Er is verder een othopedisch in strumentmaker die onder meer prothesen vervaardigt en een reva- lidatie-technicus die is gespeciali seerd in individuele aanpassingen. Voor de begeleiding van de patiën ten kan verder een "beroep worden gedaan op de activiteitenbegelei der, de onderwijsdeskundige, de pastoraal werker en de sportin- structeur. De arbeidsexploratie- deskundige bekijkt verder of de patiënt na de revalidatieperiode zijn oude beroep weer aan kan of is aangewezen op aangepast werk. Van groot belang bij de opvang van met name jeugdige revalidatie- patiënten is de aanwezigheid van een mytyl school, 'De Vierbot', bij de kliniek. "Een revalidatiecentrum is pas echt volwassen als er ook een school aan vastzit", aldus directeur B.K.M. van Rooij van De Vierbot. Ook deze school is tijdens de open dag op 6 november te bezichtigen. Tot ongeveer 15.00 uur zijn de loka len in gebruik en worden er de- monstratielessen gegeven. Voor de bouw van de revalida tiekliniek is door het ministerie van WVC 5,7 miljoen gulden be schikbaar gesteld, een voor de ge zondheidszorg onwaarschijnlijk laag bedrag. "Daarbij moet dan ook bedacht worden dat de kliniek er in principe staat voor een perio de van slechts tien jaar", zegt archi tect K. van Velzen van het architec tenbureau D T van Manen en H. Bik uit Noordwijk. "Als we hadden gewerkt volgens de officiële nor men zou het drievoudige zijn uitge geven". In het midden van de jaren ne gentig moet voor de revalidatiekli niek namelijk worden gezocht naar een meer centrale vestiging in de Leidse regio. Het meest waar schijnlijke is dat dan aansluiting wordt gezocht bij een van de zie kenhuizen in de streek, maar dui delijkheid bestaat daar nog niet De kosten van de kliniek konden verder laag blijven omdat werd ge bouwd op een vleugel van het voor malige hoofdgebouw van het Zee- hospitium. Op de eerste verdieping van deze vleugel werd een etage ge zet, waardoor een combinatie van nieuwbouw en verbouw ontstond. Met de aanpassing van de bestaan de ruimten, het wegwerken van achterstallig onderhoud en de in richting kwamen de totale kosten op 7 miljoen gulden. Ter Aar schrapt verkoopverbod voor condooms TER AAR - Condooms mogen binnenkort in Ter Aar ook in het openbaar worden verkocht. De gemeenteraad wordt deze week althans voorgesteld een verbodsbepaling op de handel in voorbehoedsmiddelen te schrappen uit de politieveror dening. Dit maakt het boven dien mogelijk om in de ge meente een condoomautomaat te hangen. In artikel 93 van de Ter Aarse politieverordening staat het verbod omschreven '...midde len ter voorkoming van zwan gerschap buiten besloten ruim ten op voor publiek toeganke lijke plaatsen te verkopen, ter verstrekken of in warenauto- maten voorhanden te hebben'. Volgens het college van B en W betreft dit een 'duidelijk verou derde bepaling'. De voorlichtingscampagne van de rijksoverheid tegen de ziekte aids heeft voor het colle ge de doorslag gegeven om het beleid te wijzigen, zo blijkt uit het raadsvoorstel. B en W schrijven: "Weliswaar realiseren wij ons dat er bij be paalde groepen uit de bevol king principiële bezwaren be staan tegen het gebruik van (en dus verkopen van) voorbe hoedsmiddelen. Doch ons in- j ziens kan niet meer worden aangenomen dat het hier een al gemeen aanvaarde gedachte betreft". 'Meer vrouwen schoolleiders met Alphense beleidsnota' ALPHEN AAN DEN RIJN - De PvdA in Alphen wil dat de nog uit te brengen gemeentelijke emanci patienota aandacht gaat besteden aan de vermeende scheve verhou ding tussen het aantal vrouwelijke en mannelijke schoolleiders in het basisonderwijs. De eerstkomende jaren moeten volgens de PvdA uit sluitend vrouwen als directeur worden aangesteld. Bij de begrotingsbehandeling heeft de partij een motie gepresen teerd, waarin een voorkeursbehan deling voor vrouwen wordt ge vraagd bij sollicitaties voor school leider. Omdat voor de motie geen steun kwam van andere partijen in de raad, is het voorstel weer inge trokken. De PvdA laat het er echter niet bij zitten en zal via het in de emancipatienota omschreven be leid proberen de scheve verhou dingen binnen het onderwijs recht te trekken. 'Toeristische structuur Noordwijk moet verbeterd worden' NOORDWIJK - De Stichting Noordwijk Promotion (SNP) is, met de benoeming van een bestuur en het opstellen van statuten, nu officieel opgericht. In het bestuur zitten vertegenwoordigers van de bevolking en het bedrijfsleven. De twee nog vacante plaatsen in het bestuur worden opgevuld door vertegenwoordigers van toeristi sche organisaties. nTTur-nrmr. r De eerste taak die het bestuur RIJNSBURG - In de drooggelegde Vliet in Rijnsburg wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een nieu- van de SNP op zich neemt, is het we boogbrug, ter hoogte van de Koestraat. De eerste fase van de restaura tie moet begin januari gereed zijn. Tot opstellen van een actieplan voor de 1990 worden de kademuren van de één kilometer lange Vliet en twee bruggen vervangen. Totale kosten: bijna zes verbetering van de toeristische miljoen gulden. (toto wim Dijkman) structuur van Noordwijk. In een brief aan burgemeester en wethou ders kondigt het bestuur aan half januari met een plan te komen voor verbeteringen op het gebied van het toerisme die zonder al te veel geld of tijd kunnen worden doorge voerd. Vervolgens wil de stichting zich buigen over het opstellen van een planning voor de langere termijn. Niet alleen de manier waarop recla me moet worden gemaakt voor Noordwijk als badplaats, ook de verbeteringen van-Noordwijk als dorp, worden door het bestuur on der de loep genomen. Noordwij ker Vis beste banketbakker NOORDWIJK - De Noordwijkse banketbakker George Vis mag zich de komende twee jaar 'Banketbak ker van het jaar' noemen. Vis won eind oktober de nationale vakwed- strijd die om de twee jaar wordt ge houden. Aan de wedstrijd, georganiseerd door de Banketbakkers Onderne mers Verenging in samenwerking met de Stichting Propaganda Ban ketbakkerijen, deden 40 bakkers uit het hele land mee. De deelne mers moesten zeven produkten, waaronder bonbons, een Breton- taart en petit-fours insturen. De Noordwijker, die nog nooit eerder aan wedstrijden had deelge nomen, had het hoogste gemiddel de en werd hiervoor beloond met een oorkonde, diploma en zilveren champagnekoeler. Snelkrakers ALPHEN AAN DEN RIJN - Na een achtervolging op straat heeft de Alphense politie de afgelopen nacht twee snelkrakers aangehou den. Het duo had even tevoren met een trottoirtegel een winkelruit in gegooid van de onlangs geopende boetiek Van der Zalm aan de Van Boetzelaerstraat. Uit de etalage van de zaak werden zes dameshorloges weggenomen. Dankzij een directe inbraakmel ding was de politie snel ter plaatse. De daders hadden toen echter al de benen genomen. Even later wer den een 19- en 20-jarige Alphenaar aangehouden op de Aarkade. Het vluchtende duo bleek in het bezit te zijn van de gestolen horloges. Alphense politie zou Marokkaan hebben bedreigd: ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie onderzoekt een klacht van M. Tabou die door twee agenten zou zijn bedreigd. De man, die van Marokkaanse af komst is, zegt dat twee agenten in juli dit jaar zijn woning heb ben bezocht en deze zonder zijn toestemming hebben betreden. Toen hij liet weten dat de agen ten hiertoe niet bevoegd waren kreeg hij van een te horen dat 'hij als agent tot alles bevoegd was en zelfs zijn kop kon afhakken'. Tabou heeft korpschef J. Vol- werk schriftelijk gevraagd een duidelijk standpunt in te nemen over de handelwijze van de agen ten. Twee agenten, een man en een vrouw, belden op 9 juli aan bij Tabou. "Tot mijn verbazing wa ren de eerste woorden der man nelijke agent: 'Mijnheer Tabou, je moet naar mij luisteren en doen wat ik zeg' (dit werd vier tot vijf keer herhaald)", aldus Tabou in de brief. Vervolgens werd hem te verstaan gegeven dat hij zich niet mocht bemoeien met de be nedenburen. Toen hij wilde vragen waar het allemaal om ging, werd weer ge reageerd met "Je moet naar mij luisteren". Volgens de brief stap te de agent vervolgens de gang binnen. Toen Tabou vertelde dat de agent hiertoe niet de bevoegd heid had, 'kreeg ik als antwoord dat hij als politieagent tot alles bevoegd was en zelfs mijn kop eraf kon hakken'. Vijf minuten nadat de agenten waren vertrokken, zag Tabou de twee bij zijn benedenburen kof fiedrinken. "De mannelijke agent zwaaide toen zelfs met een dreigend gebaar naar mij", aldus de brief. Een bezoek aan het politiebu reau om een klacht in te dienen, leverde niets op. Sterker nog, het verzoek een proces-verbaal op te maken werd geweigerd. Wel werd hem beloofd dat een van de agenten hem thuis zou komen opzoeken om te praten over het voorval. "Dit is echter nooit ge beurd", aldus Tabou. Volgens Tabou werd hij op de ze manier behandeld omdat hij van buitenlandse afkomst is. Zijn slechte ervaringen heeft hij daarom onder de aandacht ge bracht van verschillende instan ties waaronder ATAR (Alphen Tegen Apartheid en Racisme). Dit mede omdat de laatste is be trokken bij de voorbereiding van het meldpunt voor discriminatie in Alphen. De bedoeling van de brief aan zowel de korpschef als de raads commissie voor algemeen be stuurlijke zaken is dat deze wordt behandeld als een klacht tegen de agent. Door een duide lijke uitspraak van de korpschef hierover kan volgens Tabou een bijdrage worden geleverd aan een toekomstige vertrouwde om gang tussen de gemeentepolitie en de inwoners van buitenlandse herkomst. Korpschef van de Alphense politie, J. Volwerk, laat weten nog geen commentaar te kunnen geven. "De klacht wordt onder zocht op juistheid. Vervolgens krijgt de klager bericht. Als er stappen worden genomen tegen de dienstdoende agent, dan breng ik alleen maar advies uit aan de burgemeester, het hoofd van de politie". ALPHEN AAN DEN RIJN - Met vreugde hebben de Alphense in stellingen gereageerd op de plotse ling toegezegde extra subsidie bij het begrotingsdebat in de gemeen teraad van vorige week. De finan ciële bijdragen gaan naar de open bare bibliotheek, de Alphense kin derboerderijen en de stichting Open Bejaardenwerk. Echt tevre den zijn deze organisaties nog lang niet, want de (geringe) steun is veelal ontoereikend. "Natuurlijk waren we verrast en blij", zegt H. Puister, directrice van de openbare bibliotheek in Al- Alphense instellingen over gulle gemeente phen. De bieb mag van de gemeen teraad 43.000 gulden een nieuw personeelslid aan te nemen. "We zullen het geld zo nuttig mogelijk besteden, maar daarmee is nog lang niet alles opgelost". De biblio theek heeft elf betaalde volledige arbeidsplaatsen, maar komt nog vijf mensen te kort. Dat werk wordt uit nood gedaan door vrij willigers. De stichting Open Bejaarden- werk is subsidie toegezegd voor de activiteit Meer Bewegen voor Ou deren. Hiermee wordt wekelijks in de bejaardencentra gymnastiek ge geven, volks- en stijldansen, alsme de de sport- en spelinstuif. Het be drag van drieduizend gulden wordt besteed aan de vervanging van spelmateriaal. "Dit was één van on ze verzoeken", zegt coördinator T. Elstgeest. "Het gaat om weinig geld en daarom beschouw ik het besluit van de raad als een princi pe-uitspraak, waarmee toch maar duidelijk wordt gemaakt dat er aan de ouderen wordt gedacht". De stichting had onder meer ook ge vraagd om een beroepskracht voor dienstencentrum Driehoorne. De afgelopen maanden zijn er drie rapporten verschenen over de taakverdeling binnen de nieuwe stichting. Met name de rol van de VW, een instantie die zich nu als enige bezighoudt met het promo ten van de badplaats, heeft lang ter discussie gestaan. De nieuwe SNP heeft, zo blijkt uit de brief aan het college, de drie rapporten terzijde gelegd. De taakverdeling komt pas ter sprake als er een actieplan voor verbeteringen op korte termijn ge reed is. Het nieuwe bestuur heeft, zo schrijft de SNP, het vertrouwen van de Noordwijkse Ondernemers Vereniging, de VW en de Horeca- vereniging. Hoewel het bestuur uit vertegenwoordigers van bedrijfsle ven en bevolking bestaat, is het de bedoeling dat de SNP als neutraal orgaan opereert. "Er is geen zake lijke binding met welke organisatie dan ook", aldus het bestuur. Zodra de stichting het korte-ter- mijnplan gereed heeft en de eerste uitvoerende taken ter hand worden genomen, Wordt er ook een mana ger benoemd. Hij of zij moet de co ördinatie tussen de verschillende bij de stichting aangesloten organi saties, verzorgen. Financiën Het bestuur van de SNP gaat, zo blijkt uit eeiveerste voorlopige be groting, uit van begrotingsbedrag van 700.000 gulden. Via de toeris tenbelasting derikt de stichting 366.000 gulden binnen te krijgen. Het Noordwijks bedrijfsleven (de Noordwijkse Ondernemers Vere niging en de horeca-ondernemers) leggen daar nog eens 200.000 gul den bij. Uit sponsoring en diverse baten moet 134.000 gulden vrijko men. In eerste instantie wil het be stuur het grootste deel van de in komsten, 225.000 gulden, besteden aan zogeheten marktbewerking. Voor de algemene doelstelling, het verbeteren van Noordwijk als toe ristische trekpleister, wordt 166.000 guden opzij gelegd. De or ganisatie van evenementen kost 125.000 gulden en aan huisvesting en personeelskosten verwacht de stichting 184.000 gulden uit te ge- De gemeentelijke adviescom missie toerisme geeft in haar verga dering van maandag 16 november een oordeel over de concept-statu ten van de stichting en de samen stelling van het bestuur. DINSDAG 3 NOV. n zaal 1 Veen, Roe lof arendsveen. Alphen eerste les cursus 'Weet wat u eet', van de Alphense kruisvereni ging, Fazantstraat 114, aanvang 20.00 uur. thema-avond over het milieu in De Thermen, Cantharel 4, aan vang 20.00 uur. voorlichtingsavond Vrijmetse- de Oud-Katholieke kerk Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. meiden-café in t Breehuys aan de Breestraat, vanaf 21.00 uur. najaarsvergadering van de FNV, afdeling Leiden, aanvang 10.30 uur in het Abvakabo-ge- bouw aan de Driftstraat 49a; om 21.00 uur, spreekbeurt over voor genomen bezuinigingen in de ge zondheidszorg door Elske ter Veld. film: 'Not all love story', waarin de porno-industrie aan de kaak wordt gesteld, aanvang 20.00 uur in het pand van de jongerenbe- wegig aan de Koppenhinksteeg 2. Rijnsburg concert van de muziekvereni ging Wilhelmina en het mannen koor Jubilate, aanvang 20.00 uur, Immanuelkerk aan de Kerkstraat. WOENSDAG 4 NOV. Alphen informatie-avond over bezuini gingen in de gezondheidszorg in gebouw Contact, Hortensiastraat, aanvang 20.00 uur. onderwijsmanifestatie in Icht- us-mavo om 14.00 uur. Lelden spreekuur verkeersveiligheid van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis aan de Lange- Evangelische Kerk aan de Hoog landse Kerkgracht 28, aanvang 10.00 uur. jaarmarkt met producten vèn handenarbeid en gebruikte artike len, voorts tal van attracties, van 10.00 tot 18.00 uur, Huize Room burg aan de Zaanstraat. kindervoorstelling 'Richard de Koning' door Dwarl-Jeugdtheater. aanvang 14.30 uur. Kapelzaal K nist Joop de Vries en Theun Schippers op cornet, aanvang 20.00 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, 20.00 tot 22.00 uur bij Ver. Centraal Wonen, Ge- restraat 20. optreden van het Trio Alliance, mmv Uhlhorn, Piveteau en Ste- genga, werk van Beethoven en Schubert, aanvang 20.15 uur. Ka pelzaal K O. Oude Vest. eetgroep voor vrouwen van 17.30 tot 19.00 uur in de Sjelter, Heemraadlaan. Noordwijk schrijfster Margreet van Hoorn leest voor uit eigen werk in de bi bliotheek aan de Weteringkade, tussen 10.00 en 12.00 uur. poppenspel voor kinderen in het gebouw van K O aan de Sluiëweg, aanvang 14.00 uur. DONDERDAG 5 NOV. Alphen speelgoedbeurs in buurtcen trum Elckerlyc, Havixhorst, inkoop van 9.00 tot 11.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur, verkoop van 20.00 tot 21.30 uur. Leiden lunchconcert met Caro Wie- ring, altviool, werken van Reger

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14