Overlast busvervoer in 'oud' Leiderdorp wellicht ingedamd ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 'We voldoen aan een groeiende behoefte' Diamanten paar in Wassenaar 84 en 79nog volop in de weer PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 I Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND LEIDERDORP - De kans is groot dat de overlast van bus- en vrachtvervoer voor de bewoners van de Leiderdorpse Hoofdstraat (tussen Hoogmadeseweg en viaduct) en de Hoogmadeseweg (tussen Ericalaan en Hoofdstraat) in de nabije toekomst behoorlijk wordt ingeperkt. Door het be gin- en eindpunt van lijn 46 te verleggen van het viaduct op de Hoofdstraat naar de hoek Hubrechtsplein/Mauritssin- gel hoopt de gemeente te voorkomen dat chauffeurs nog langer de lus van de Mauritssingel proberen af te snijden via de Hoogmadeseweg. Het diamanten echtpaar Evertse-Okkerse, geflankeerd door het burgemeesterlijk echtpaar Schoute. Op het dres- n trouwfoto en aan bloemen geen gebrek. (foto Holvast) Toch gepakt VOORSCHOTEN - Twee weken nadat hij een valse naam had op gegeven, pakte de politie giste ren een 18-jarige Voorschotenaar in de kraag. Zich vastklampend aan de wetenschap dat veel men sen wel een valse naam, maar geen valse geboortedatum en ge boorteplaats opgeven, had ze in Oss navraag gedaan. Er bleek daar inderdaad een jongen op de opgegeven datum geboren te zijn, die naar Voor schoten was verhuisd. De jonge man moet nu tóch de twintig gul den betalen voor het lichtloos fietsen in het donker en zal bin nenkort oog in oog staan met de Officier van Justitie. VOORSCHOTEN De Voor- schotense politie zoekt getui gen van het ongeval dat gister morgen om kwart voor negen heeft plaatsgevonden op de Leidseweg bij Beresteijn. Een jongen, die over het fietspad richting Leiden reed, werd daar door een automobilist geschept De politie hoopt dat vooral de automobilist die achter de be wuste auto reed het volgende nummer belt: 01717 - 4993. WASSENAAR - Het Wassenaarse echtpaar Evertse-Okkerse was gis teren 60 jaar getrouwd. De burge meester en zijn vrouw brachten een bezoekje en een mooi cadeau. Een leger van persfotografen leg den dit alles vast; het was gewoon weg verschrikkelijk, zegt mevrouw M. Evertse-Okkerse lachend. Meneer Evertse ontmoette me vrouw Okkerse veel eerder deze eeuw op de pinksterkermis van het Zeeuwse Schuddebaars. Dit dorp je lag vlakbij de woonplaats van Evertse (Kerkwerve) en Okkerse (Bruinesse). In 1927 trouwden de jongelieden en een werkzaam le ven vol verhuizingen volgde. Evertse werkte bij boeren en kon steeds op 1 mei zijn kleine knech tenhuisje van huisraad ontdoen, de spullen op een wagen laden en weer naar een volgend huisje rij den - in Zeeland, maar soms ook in de Haarlemmermeer. Voor de oorlog streken ze in Was senaar neer - waar veel familiele den in betrekking waren. In de oor log namen ze de verspreiding van het illegale Parool op zich en na de oorlog breidden die werkzaamhe den zich uit: ook Maasbode (later Tijd), Volkskrant en Trouw werden vanuit de echtelijke woning over het dorp verspreid. Nog weer wat later kwamen hier NRC/Handels- blad en het Leidsch Dagblad bij. Ook gisteren kwamen de twintig lopers van deze kranten haar gara ge aan de Oostdorperweg binnen vallen. Aan vitaliteit geen gebrek, maar toch geeft de 79-jarige Okkerse het agentschap langzaam maar zeker over aan een schoondochter. Die mag voortaan uittellen en organise ren. Haar 84-jarige man wil daaren tegen van geen ophouden weten: met zijn auto brengt hij nog regel matig bloemen weg. De omwonenden ondervinden veel trillingsoverlast van de bussen. Mede doordat hun huizen - zoals de meeste in het oude dorp - niet zijn onderheid. Overigens hebben burgemeester en wethouders zelf al geoordeeld dat het lijngedeelte van bus 46 tussen het Hubrecht- plein en de Hoofdstraat blijkens de ritcijfers niet erg functioneert. Men wilde echter eerst het advies van de commissie afwachten. Hoe dat advies er gaat uitzien, staat nog niet vast. Tijdens de ver gadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening/verkeer gis teravond lagen de kaarten tot het einde van de avond niet duidelijk op tafel. Er zijn twee opties. Beslist i tot afstoting van het stuk route over de Hoofdstraat door verleg ging van begin- en eindpunt van de bus, dan betekent dat snijden in het voorzieningenniveau van het openbaar vervoer. Met name voor de PPR/PSP is dat een onverteer bare zaak, zo liet burgerlid Janssen gisteravond weten. Daarnaast ligt er het voorstel van WD-raadslid De Waard. Hij wil een rijverbod instellen voor alle bus- en vrachtverkeer op de Hoog madeseweg, tussen de Ericalaan en de Hoofdstraat. Alleen het bestem mingsverkeer mag er dan nog ko men en gaan. Een 'paardemiddel', zo beoor deelde wethouder Den Boeft ten slotte na enig overwegen dit voor stel. Hoe controleer je wat bestem mingsverkeer is en wat niet? Zul len de chauffeurs bovendien geen andere sluiproutes in de buurt we ten te vinden, zo vroeg hij zich af. Paardemiddel of "papieren tijger" (Stam, D66), de WD vond dit keer de PPR/PSP aan haar zijde. Voor sluiting van het stuk trégect over de Hoofdstraat door het ver leggen van begin- en eindpunt van lijn 46 waren uiteindelijk met enige moeite het CDA, D66 en de PvdA te vinden. Laatstgenoemde partij echter onder de strikte voorwaarde van "keiharde garanties", zoals PvdA-woordvoerdef Langendorff Jachtgenot Tussen het uitroeien van de dodo op het eiland Mauritius aan het eind van de 17e eeuw en het neer knallen van dieren op het eiland Koudenhoorn in Warmond lijkt geen overduidelijk verband te be staan. Het is daarom aardig eens te bekijken of zo'n verband er mis schien toch is. De dodo stierf uit mede als ge volg van de Nederlandse handels vaart op Indië. Als zoveel diersoor ten die generaties lang op een ei land opgroeien, was deze vogel der mate goed van vertrouwen - dou- do, 'n sukkel, werd hij door de Por tugezen genoemd - dat het een koud kunstje was hem met enkele het uitdrukte, van de NZH dat lijn 46 voor het overige volledig voor het oude dorp behouden blijft. Dissidenten zijn er ook: Wesse- ling (PvdA) en Rietkerk (CDA) zeg gen meer voor het voorstel van De Waard te blijven voelen. De kwes tie komt opnieuw aan de orde in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening/verkeer van 30 november. Borden weg Overigens beklaagde PvdA- raadslid Molkenboer zich er on langs tijdens de begrotingsverga dering over dat de gemeente de borden eigenhandig had verwij derd. "Dergelijke acties ontnemen het gevoel ergens tegen te kunnen protesteren", zo sprak Molken- boer. Maar volgens wethouder Den Boeft is dat gedaan omdat de pro testborden pal voor de gemeente lijke verkeersborden zijn opgehan gen. En dat kon niet, had de ge meente geoordeeld. Vooruitlopend op het nemen van klappen neer te maaien. Hetgeen dan ook door tal van zeelieden met veel plezier werd gedaan. Meege brachte huis- en roofdieren deden de rest. We zijn inmiddels wat verstandi ger geworden. Een fractieleider van een politieke partij die momen teel de Nederlandse handelstradi tie hoog in het vaandel voert, ten minste wel: "Als-ie nu meer af schiet dan nodig, heeft hij zelf vol gend jaar niets meer om op te schieten" (LD, 22-10-'87, pagina 18). De 'ie', voor alle duidelijkheid, is de jager, de man met het geweer, die vanaf 30 oktober a.s. gemach tigd is op Koudenhoorn de hoogno dige orde op zaken te stellen. De man m.et het geweer. De con troleur van zijn omgeving. Er zou rond deze figuur een, voornamelijk maatregelen heeft NZH-directeur i Leeuwenburgh de gemeente toe- I gezegd de buschauffeurs schrifte lijk te vragen hun snelheid in het oude dorp te matigen. S nelkrakers aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - Na een achtervolging op straat heeft de Alphense politie de afgelopen nacht twee snelkrakers aangehou den. Het duo had even tevoren met een trottoirtegel een winkelruit in gegooid van de onlangs geopende boetiek Van der Zalm aan de Van Boetzelaerstraat. Uit de etalage van de zaak werden zes dameshorloges weggenomen. Dankzij een directe inbraakmel ding was de politie snel ter plaatse. De daders hadden toen echter al de benen genomen. Even later wer den een 19- en 20-jarige Alphenaar aangehouden op de Aarkade. westerse, cultuurgeschiedenis te Schrijven zijn, maar daar ontbreekt hier de ruimte voor. Feit is evenwel dat twee politieke groeperingen in Warmond, die ook in het landsbe stuur de dienst uitmaken, hem als een geijkte oplossing voor een pro bleem beschouwen. Feit is ook dat niet op alle dagen kan worden ge jaagd, in Warmond in ieder geval niet op "mooie zomerse dagen". Dan ligt het namelijk vol met jach ten, want we blijven graag een va rend volkje. Al gaat het niet meer richting Mauritius, maar langs dat eiland waarop "beesten" zich niet "ongebreideld" hebben te verme nigvuldigen. Dat is uitsluitend aan ons Men sen voorbehouden. L.W. de Does Prins Hendriklaan 15 2341 JA Oegstgeest Kunst langs Engelendaal LEIDERDORP - De Leidse kunstenares Fredy Wolf-Wubben zal het kunstwerk vervaardigen dat langs het fietspad aan de Leiderdorpse En gelendaal komt te staan. Het gaat om een sculpture van 4,30 meter hoog. Aan de bovenkant gemeten is het kunstwerk 2,5 meter breed. Het werk 'hoort' bij sociaal-cultureel centrum de Muzenhof. Het werk van Fredy Wolf-Wubben is uit elf inzendingen gekozen door een selectiecommissie, bestaande uit kunstenaars, gebruikers van de Mu zenhof en de gemeente. Gistermiddag presenteerde de kunstenares een mo del van het werk. De definitieve versie wordt eind deze maand of begin de cember geplaatst. (foto Holvast) Twintig jaar georganiseerde kinderopvang in Leiderdorp LEIDERDORP - "Een kinder crèche: een plaats waar moeder de vrouw haar kind, of desnoods haar kinderen, een poosje kwijt kan. Waarom toch die zucht van de moeders om een poosje van die zorg ontlast te willen zijn? En moeten we dit dan nog subsidi ëren ook? Dat lijkt wat ridicuul. Er is in Leiderdorp een nuchter begin, maar het dreigt spaak te lopen. Wellicht omdat onze plaatselijke gemeenschap er nog niet rijp voor is". Het Leiderdorps Nieuwsblad was er in mei van het jaar 1968 duidelijk in. De peuterspeelzaal, die een jaar eerder door toedoen van drie Leiderdorpse vrouwen werd gevestigd in de Schep- pingskerk, kon niet onverdeeld positief worden beoordeeld. Het initiatief van de drie moeders is echter nooit spaak gelopen. Inte gendeel, deze maand wordt het twintigjarig bestaan gevierd van wat inmiddels de Stichting Kin deropvang Leiderdorp (SKL) is. Connie van de Broek, sinds een paar jaar voorzitter van het bestuur van de stichting, citeert het Leiderdorps Nieuwsblad van bijna 20 jaar geleden met een lachje. De tijden zijn immers ver anderd en kinderopvang is in middels in brede kringen aan vaard als nuttig voor zowel ou ders als kinderen. Van de Broek: "Hoewel natuurlijk nog lang niet iedereen daarvan overtuigd is. Het is niet eens zó lang geleden dat ik iemand hoorde beweren dat een peuterspeelplaats een uitkomst is voor sherrydrinken- de moeders". Studie Van de Broek heeft als doel stelling van de stichting heel an dere zaken in gedachte. "Natuur lijk is het voor ouders wel eens lekker om je handen vrij te heb ben om bij voorbeeld je huis door te lopen of een studie af te maken. Maar tegenwoordig is het toch zo dat mensen heel be wust kiezen voor kinderen en daar dus ook hun leven naar in delen en de verantwoordelijk heid voor nemen. Kinderen worden dus niet naar de peuterspeelzaal 'ge stuurd' om de ouders te ontlas ten, maar eerder in het belang van het kind zelf. Veel kinderen zijn thuis alleen, terwijl ze op de speelzaal vriendjes van hun ei- Connie van de Broek m één iemand hoorde beweren dat e (foto Holvast) zn de speelzalen die Leiderdorp rijk is: 'Het is niet eens zo lang geleden dat ik z peuterspeelplaats een uitkomst is voor sherrydrinkende moeders....' gen leeftijd vinden. Ze leren er in groepsverband te functioneren en dat moeder wel eens een tijdje weg is, maar altijd weer terug komt. Bovendien leren ze hier dat ze de aandacht die moeder al leen voor hen heeft, ook wel eens met andere kinderen moeten de len". En daarmee voldoen de speel zalen aan een groeiende behoef te, aldus Van de Broek. "Een aantal jaren geleden, toen het economisch hard achteruit ging, zag je ook een afnemende be langstelling voor de peuterop- vang. De speelzaal was kennelijk een van de eerste zaken waarop werd bezuinigd. Nu het weer wat beter gaat, moeten we echter weer met wachtlijsten werken". In totaal beheert de Stichting Kinderopvang Leiderdorp nu zes speelzalen verspreid over het dorp. In elke zaal werken twee leidsters die ongeveer twintig kinderen van twee tot vier jaar opvangen. Bovendien is er nog het kinderdagverblijf aan de Lijnbaan, waar plaats is voor tien baby's en twintig peuters van overwegend werkende ouders. De gemeente Leiderdorp draagt per jaar 140 a 150.000 gulden bij aan de exploitatie van deze op vangmogelijkheden. Vlucht Waarschijnlijk hebben zelfs de initiatiefneemsters van twintig jaar geleden niet kunnen bevroe- den dat de kinderopvang in Lei derdorp zo'n vlucht zou nemen. Hoewel het van het begin af aan wel heel goed liep. De eerste maanden, toen de crèche nog door moeders werd bemand, meldden zich zoveel baby's en kleuters aan dat amper een half jaar na de opening de eerste pro fessionele leidster kon worden aangetrokken. Na twee jaar was het team zelfs al uitgebreid tot drie leidsters en kon de vijfhon- derste peuter worden ingehaald. De gemeente, die daarin het bestaansrecht van de kinderop vang erkende, besloot in 1970 om het peuterwerk te gaan subsidi ëren met aanvankelijk 8.420 gul den per jaar. Dat was ook wel no dig om de opvang betaalbaar te houden. In de begintijd kostte de opvang van een peuter een gul den per ochtend, als de moeder dan tenminste wel een handje meehielp. Werkte een van de ou ders niet mee in de speelzaal, dan kostte de opvang 2,50*gulden. Daarvan moesten dan de huur, het speelgoed en het salaris van de leidsters worden betaald. Inmiddels varieert de contri butie van 3,50 tot bijna elf gulden per ochtend, afhankelijk van de draagkracht van de ouders. Maar een vetpot is het voor de kinder opvang bepaald niet. Van de Broek: "De leidsters krijgen een minimaal salaris. En als ik dan zie wat ze daar allemaal voor moeten doen. Ga er maar eens aan staan: met zijn tweeën twin tig peuters verzorgen. Dat is echt gigantisch". Bedrijven Ze begrijpt dan ook niet waar om het rijk nog steeds doorgaat met het bezuinigen op de kinder opvang. "Aan de ene kant wil de overheid bevorderen dat bedrij- dienst ne men, aan de andere kant wordt gekort op de kinderopvang-die dat mogelijk zou maken". Voor de SKL was dit overigens een van de beweegredenen om Lei derdorpse bedrijven te benade ren om tot meer opvangmoge lijkheden binnen die bedrijven te komen. De gesprekken daar over zijn echter nog in een pril stadium. Van dè gemeente heeft de SKL al eens de suggestie gekregen de moeders weer te betrekken bij de peuterspeelzalen. Hoewel de eer ste crèche destijds door louter moeders werd bemand, wil de stichting daar nu niet meer aan. Van de Broek: "Daar zijn we principieel op tegen. Het zou de hele professionaliteit weghalen. Moeders kunnen prima met kin deren overweg, maar zijn niet ge wend om met zo'n grote groep om te gaan en voor de kinderen zelf zou het ook helemaal niet prettig zyn. Bovendien wordt het verloop dan zo groot dat de vaste peuterleidsters er alleen maar een grotere werkdruk door zou den krijgen". Handicap Van de Broek benadrukt dat professionele begeleiding van de kinderen erg belangrijk is. "Neem alleen al het feit dat zes procent van 'onze' kinderen met een sociale en/of medische indi catie op de speelzaal terecht is gekomen. Het gaat dan bij voor beeld om kinderen met een han dicap, van wie de ouders zijn ge handicapt of om kinderen met ontwikkelingsstoornissen" Verdere bezuinigingen zijn volgens Van de Broek dan ook onmogelijk. "Ik wil er niet eens over nadenken wat dat voor ge volgen zou hebben. Gelukkig is het zo dat de gemeente Leider dorp niet onwelwillend tegen over onze stichting staat. De ge meente doet erg haar best om te behouden wat we hebben opge bouwd. De werkdruk die de leid sters nu ondergaan, kan niet nog groter worden gemaakt. Dan zouden we eenvoudigweg een bewaarschool worden, en dat kan nooit de bedoeling zijn". De SKL viert het twintigjarig be staan op 7 november met festivitei ten als een kinderkennis en een op treden van Appie en Flappie in de Muzenhof. Burgemeester Brugge- man opent het kinderfeest om half twaalf.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12