Opvangcentra toegankelijk voor niet-Leidse kinderen 'Kwaliteit woog niet mee bij schrappen logopedie in Leiden' CBB krijgt wellicht geld voor uitbreiding Tesr Sr Links Leiden wil geld voor opknappen van het LYC Aanvaring over achting voor vrijwilligers Weer plan voor gebouw jongeren in Merenwijk Te water Anderhalf jaar cel voor oplichting Gemeente wil schuld De la Bije verhalen LEIDEN - De gemeente is bereid om kinderen van buiten Leiden toe te blijven laten in Leidse kinderop vangcentra. Voorwaarde is dan wel dat de gemeenten waaruit die kin deren komen hiervoor een bijdrage betalen. En als die gemeenten dat niet doen, zouden bedrijven even tueel plaatsen kunnen 'huren' in Leidse kinderopvangcentra. Het Leidse college stelde on langs voor om kinderen van ouders die buiten Leiden wonen, in de toe komst niet meer toe te laten in de kinderopvangcentra in deze stad. Het college deed dit voorstel nadat het rijk had laten weten dat het geen geld meer beschikbaar stelt voor kinderen die buiten de eigen gemeente in dergelijke centra wor den opgevangen. Het plan van het college stuitte op nogal wat verzet bij ouders die in Leiden werken, maar wonen in gemeenten waar geen kinderop vang aanwezig is. Voor die ouders wil het college de regeling enigs zins versoepelen. Kinderen die nu Leidse opvangcentra bezoeken, mogen dat ook in de toekomst blij ven doen. En wanneer gemeenten of bedrijven een aantal plaatsen in Leiden 'huren', mogen zelfs extra kinderen van 'buiten' komen. Ove rigens is het de bedoeling van de nieuwe rijksregeling dat elke ge meente straks haar eigen kinderop- LEIDEN - De kans bestaat dat het deze week een aanvraag ir Centrum voor Beroepsbegeleiding een bijdrage, zo vertelde w« Beroepsoriëntatie (CBB), dat der Van Dongen gisteren tijdens vang regelt. Wanneer zij daar niet in slagen, kan die bijdrage worden doorgeschoven naar een buurge meente. Met deze versoepeling zijn nog niet alle problemen uit de wereld. Moeilijkheden ontstaan bijvoor beeld voor de in de centra werken de leidsters die buiten Leiden wo nen. Wethouder Van Dongen wil hun geen opvang voor hun kinde ren garanderen. Maar om hen de gelegenheid te bieden naar andere mogelijkheden te zoeken, is ze wel bereid de overgangstermijn te ver lengen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nieuwe regeling per 1 januari van het volgende jaar zou ingaan. Dat wordt schijnlijk met een half jaar ver lengd. Uit de woorden van Van Dongen viel op te maken dat pro blemen niet op grote schaal komen. Van alle kinderen in Leid se kinderopvangcentra komen ei 21 van buiten deze gemeente. a jaar geleden in gebruik is geno- landse zaken en sociale zaken heb ben namelijk extra geld beschik baar gesteld om mensen van bui tenlandse afkomst een betere scho ling te geven. Het CBB is een insti tuut dat dergelijke opleidingen verzorgt. De gemeente Leiden dient nog vergadering van de raadscom- CBB niet alleen meer onderwijs personeel in dienst nemen, maar kan het ook het aantal lokalen uit breiden. De uitbreiding zou moge lijk nog binnen een jaar gestalte kunnen krijgen. Studenten van de Leidse Hogeschool protesteren v onderwijs in Zoetermeer. LEIDEN/DEN HAAG - Ongeveer 350 studenten van de Leidse Hoge school voor Beroepsonderwijs hebben gisteren bij de HBO-raad en het ministerie van onderwijs ge demonstreerd voor behoud van de studierichting logopedie in Lei den. 's Ochtends trokken de actie voerders naar de HBO-raad op zoek naar de inhoudelijke argu menten die de raad er toe brachten Deetman te adviseren logopedie op te heffen, 's Middags zou een lege doos - zonder de gezochte argu menten - aan minister Deetman van onderwijs worden aangebo den. Deetman liet zich echter niet zien na eerder vorige maand enkele slechte ervaringen met betogende studenten te hebben opgedaan. Een ambtenaar luisterde daarop naar de toespraak van een van de demonstranten en nam ook een 'krimp-en-groei-monument' in ont vangst. "Het advies van de HBO-raad is zo onbegrijpelijk slecht dat wij naar de raad zijn gegaan om inhou delijke en steekhoudende argu menten te zoeken, waarop dit ad vies gebaseerd zou kunnen zijn. Wij kunnen u uitsluitend een lege doos aanbieden want wij hebben Ironisch genoeg heeft het rijk het CBB tegelijkertijd een bezuiniging opgelegd van om en nabij de 50.000 gulden. Volgens het rijk dient het centrum de materiaalkosten en de kosten voor cursistenbegeleiding terug te brengen. De verschillende gemeenten proberen de bezuini ging ongedaan te maken. Ze voe ren aan dat het CBB zich richt op mensen die, door een gebrek aan opleiding, moeilijk aan een baan kunnen komen. Bezuinigen op het centrum staat daarom haaks op het regeringsbeleid om de werkloos- LEIDEN - Links Leiden wil dat de heid terug te dringen. gemeente geld vrij maakt voor e grondige opknapbeurt pand van het Leids Vrijetijds Cen- De gemeente Leiden heeft echter het alvast 50.000 gulden opzij het geval de korting toch trum (LVC) aan de Breestraat. Dit doorgaat. Overigens wil wethouder gebouw verkeert in een zeer slech- Van Dongen de besturen van om- te staat, aldus het Links Leiden- liggende gemeenten vragen mee te raadslid Van Lint. De opknapbeurt betalen aan het eventuele tekort op kost volgens hem 800.000 gulden. Wethouder Van Dongen (onder- nabij de het CBB. Op het centrum worden namelijk niet alleen Leiden opgeleid, maar ook LEIDEN - Het CDA-raadslid Kra nenburg heeft gisteren een stevige aanvaring gehad met wethouder Van Dongen (onderwijs) nadat hij het college ervan had beschuldigd dat het minachting heeft voor vrij willigers. Kranenburg verwees met deze opmerking naar een zinnetje uit het welzijnsprogramma voor volgend jaar. Daarin heeft het col lege geschreven dat het rijk gezien al zijn bezuinigingen minachting heeft voor het welzijnswerk. Kranenburg zei gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs dat "als er al sprake is van minachting, dit toch komt van de kant van het college. En niet maar voor de vrijwilligers daarin Van Dongen reageerde verbaasd en furieus tegelijk. Ze herinnerde Kranenburg eraan dat het CDA tot voor kort even hard als andere par tijen had geprotesteerd tegen be zuinigingen op het - betaalde - welzijnswerk. Ze vroeg hem daar om of het Leidse CDA plotseling van koers was veranderd en alsnog van de beroepskrachten af wil. (Een mening overigens die onder landelijke CDA'ers onder het mot to 'de zorgzame/verantwoordelijke samenleving' steeds meer opgang doet - red.) wijs) ontkende niet dat het gebouw groot aantal cursisten uit de regio, betere tijden heeft gekend. Ze stel- Als de gemeente Leiden geld de echter dat op de afdeling welzijn krijgt voor de uitbreiding van het geen geld heeft om het pand te la- CBB, mag ze deze bijdrage alleen ten renoveren. Van Lint beloofde daarvoor gebruiken. Het is haar tijdens de begrotingsbehandeling niet toegstaan daarmee de bezuini- Kranenburg ontkende dat hij van de beroepskrachten af wil. Daarop eiste Van Dongen dat hij het welzijnswerk, zijn beschuldiging met duidelijke ■iiuriiii«ore ^orin" voorbeelden staafde. Deed hij dat niet, dan moest hij zijn uitspraken terugnemen, vond Van Don- haar eis gesteund i haar partij, de PvdA, en door de vertegenwoordi- Links Leiden en WD. instantie geen concrete voorbeel den geven voor zijn beschuldiging. Later, nadat de commissievergade ring twee uur was geschorst voor het avondeten, noemde Kranen burg de opheffing van de Leidse Jeugdactie en de Culturele Raad en de gang van zaken rond Ouders op Herhaling, waarbij onder anderen de vrijwilligers zich hebben verzet tegen een door het rijk en de ge meente geëiste fusie. Hij merkte toen ook op dat het ei genlijk een misverstand was. Hij had slechts duidelijk willen maken dat hij van het college meer aan dacht had verwacht voor de vrijwil ligers, wier rol door de bezuinigin gen steeds belangrijker is gewor den. En hij is een beetje teleurge steld dat het college dat die extra aandacht niet had gegeven. Maar hoewel hij zijn uitspraak iets ver zachtte, bleef Kranenburg volhou den dat het college een zekere 'minachting' had voor vrijwilligers. Volgens Van Dongen waren zijn voorbeelden niet ter zake doende. Ze het weten dat ze geen genoegen nam met zijn verklaring, maar liet de zaak daarna tijdens de commis sievergadering verder rusten. op deze zaak terug te komen. ging op het centrum op te vangen. Hij merkte op dat het college zijn werk voortdurend door duurbe- gen. Ze werd taalde beroepskrachten heeft laten door leden overnemen". Later ging de CDA'< nog een stapje verder door te stel- gers len dat het college alles doet om hel werk van de vrijwilligers onmoge lijk te maken. Jeugdactie Het CDA-raadslid kon LEIDEN - In de Merenwijk komt misschien een tweede wijkge- bouw. Dit biedt de gemeente de kans iets te doen aan het 'jongeren- probleem' in deze wijk. Wanneer Dromer (1) PvdA-raadslid Loek Geradts droomde dat in de stadstimmer- werf aan het Galgewater een mooi Leids historisch museum kwam. Toen hij wakker werd stond het monumentale gebouw natuurlijk nog steeds leeg. Geradts zou echter graag zien dat zijn droomwens bewaarheid wordt en daarom openbaarde hij die afgelopen vrijdag aan de Leidse bevolking. Gelukkig dat niet alle politici die aanvechting hebben. Stel je voer wat we dan niet allemaal moesten aanhoren. Cees Goekoop die droomt over een burgemeesterschap in Am sterdam, Henriëtte van Dongen die droomt hoe alle mannelijke rectoren de scholen worden uit geknikkerd en Hans de la Mar die droomt hoe hij met zijn ba nenplan de jeugdwerkloosheid in zijn geheel en voorgoed uit Leiden verbant, om maar eens te speculeren over de droomwen sen van een paar plaatselijke po litieke coryfeeën. De wens van Geradts valt in een iets realistischer categorie en de suggestie van een historisch museum in de al even historische stadstimmerwerf, die al sinds 1616 aan het Galgewater staat, is zo gek nog niet. Ook wethouder Jos Fase van economische zaken is ervan gecharmeerd, zo bleek afgelopen vrijdag tijdens de raadscommissie voor economi sche zaken. En wat let hen dan daar eens even flink vaart achter te zetten? Geld uiteraard. Leiden heeft geen geld voor dergelijke leuke dingen. Ook Geradts beseft dat terdege. "Daarom heb ik er ook geen echt voorstel van gemaakt. Kijk, een historisch museum in de stadstimmerwerf zou harstik- ke mooi zijn. Maar dan komt de vraag: hoe betalen we dat?" En dan past in het geval van Leiden doorgaans een somber stilzwij gen. Hoewel Geradts' droom naar zijn eigen inschatting dat stadi um niet zal ontgroeien, wil hij best even door filosoferen. "In de stad is er op verschillende plaat sen fantastisch materiaal over de geschiedenis van Leiden, die toch heel rijk is, te vinden. Kijk maar naar De Lakenhal, het ge meente-archief, de universiteit en de verschillende industrieën die Leiden heeft en heeft gehad. Dat grafisch museum waarvan sprake was, komt er ook maar niet. Met een historisch museum kun je ettelijke vliegen in één klap slaan". "En dan de plaats, de stadstim merwerf: voor de omgeving van het Galgewater, met de histori sche haven en de molen, zou een museum daar een flinke oppep per zijn. En ook voor het toeris me zou het goed zijn. Als je het zo bekijkt, heeft de komst van zo'n alleen maar voorde len". Vindt hij dan dat het ontbre ken van een historisch museum een hiaat in het aanbod van Leid se musea is? "Ik denk niet dat horden mensen handenwring end door de stad lopen van: oh, was er maar een historisch muse um", antwoordt Geradts die vraag ontkennend. "Kijk, als het er is, vinden mensen het mooi; is het er niet, dan hoor je er niets Dromer (2) De PvdA-man heeft wel enkele ideeën waar eventueel wat geld valt te halen. De universiteit zou een steentje kunnen bijdragen door materiaal beschikbaar te stellen en het bedrijfsleven zou om bijdragen kunnen worden gevraagd, al voegt Geradts daar onmiddellijk aan toe dat die al worden overstelpt met aanvra gen voor sponsoring. "Maar dan nog, dat zou onvoldoende zijn. Als je hieraan serieus gaat wer ken, betekent het ook dat er van de gemeente geld wordt ver langd". En dat is nou net niet aan de or de. Wethouder Fase kan dan wel gezegd hebben dat ze de wens van de PvdA'er zou overbrengen naar haar collega's, maar veel hoop put Geradts daar niet uit. Van de driftig bezuinigende overheid verwacht hij evenmin veel. /vis nij aan zo somber is, waar om is hij er dan over begonnen? "Ik heb geaarzeld of ik deze wens wel naar buiten moest brengen als het financieel toch niet haal baar is. Daar hebben we het in de fractie ook uitvoerig over gehad. Maar ik heb het toch gedaan, in de hoop dat de stadstimmerwerf weer eens aandacht krijgt. Er ge beurt nog steeds niets mee". Plannen zat, daar niet van. Een restaurant, het gemeente-archief en een Japanse school zijn al de revue gepasseerd. En recentelijk heeft projectontwikkelaar Erica bv het onzalige idee gekregen om van het gebouw congreszalen en appartementen te maken. Ge radts meet zich over dat plan in het openbaar nog geert oordeel aan. Maar als we even zijn droom aanhouden, dan past zo'n be stemming daar natuurlijk voor geen meter in. Toch zou hij wel een rolletje voor Erica zien. "Ik zeg tegen niks nee", antwoordt hij name lijk op de vraag of er met de Haagse projectontwikkelaar, die ook betrokken was bij het plan voor de komst van de Japanse school in de Stadstimmerwerf, geen zaken te doen zouden zijn als het op mede-financieren van een eventueel museum aankomt. "Erica speelt een hele belangrij ke rol in de stad en je zou best eens een keertje een gebaar kun nen vragen. Nee, niet in ruil voor al die opdrachten, dat kun je zo niet zeggen". Maar denken wel. een tweede wijkgebouw wordt ge bouwd, zal het aantal beroeps krachten in de Merenwijk niet wor den uitgebreid, antwoordde de wethouder gisteren op vragen van het D66-raadslid Hoekema. De gemeente heeft vorig jaar ge probeerd overlast en vandalisme van jongeren in de Merenwijk in te dammen door ze een eigen onder komen te geven: een zogenoemde nissenhut. Erg veel succes had de ze aanpak niet. Een aantal jongeren sloopte dit gebouwtje gedeeltelijk, waarna de gemeente besloot het vervolgens maar helemaal tegen de vlakte te gooien. Inmiddels houdt de gemeente zich ook bezig met de vraag wat er moet gebeuren met het huidige wijkgebouw in de Merenwijk: 'Op eigen wieken'. Dit gebouw ver keert in slechte staat. De gemeente kan nu kiezen om dit pand volledig op te knappen. Ze zou echter ook twee kleinere wijkgebouwen kun nen neerzetten, waarbij een van de ze onderkomens speciaal voor de Merenwijkse jongeren is bestemd. Een definitieve keus heeft het col lege nog niet gemaakt. Wethouder Van Dongen liet gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs wel weten dat een experiment met een twee de 'nissenhut', waarvan een tijdla ng sprake is geweest, nu voorgoed van de baan is. geen argument gevonden", zei Thom Bierlaagh, docent bij de stu dierichting logopedie aan de Leid se Hogeschool in zijn toespraak. Aanleiding voor de protestactie van de Leidse studenten en docen ten is het onredelijk geachte advies van de HBO-raad (de vereniging van hogescholen) om die studie aan hun school op te heffen. Het is een van de vijf opleidingen logope die die in Nederland zouden moe ten verdwijnen. Docenten en studenten vinden het bovendien onlogisch als het ad vies logopedie op te heffen wordt opgevolgd. De opleiding is twee jaar geleden begonnen, waarbij "kosten noch moeite zijn ge spaard". De docenten hebben in korte tijd een uitstekende oplei ding opgezet. Ook gaf de minister kort geleden toestemming voor nieuwbouw, in hoofdzaak ten gun ste van logopedie. De actievoerders werden bij de HBO-raad, waar zij bij verrassing binnenvielen, te woord gestaan door voorzitter Gevers en directeur Verburgt. Studenten en docenten voerden een discussie van ruim een uur met het tweetal. Volgens Ruben Kofman, een van de actie voerders, slaagden zij er niet in om maar een inhoudelijk argument op tafel te leggen. "Gevers gaf toe dat er maar twee dingen ten grondslag lagen aan het advies. In de eerste plaats is dat de spreiding en ten tweede de grootte van de oplei ding. Hij gaf toe dat er niet naar kwaliteit is gekeken". Minister Deetman is van plan om in december een beslissing te ne men over het advies van de HBO- raad. Tot die tijd willen docenten en studenten acties blijven voeren. Zo worden kamerleden en de mi nister door de actievoeders afzon derlijk bestookt met briefkaarten, waarop zij hun persoonlijke visie op het voorstel geven. LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Koudekerk aan de Rijn is gister middag met zijn bromfiets in de Nieuwe Rijn beland toen hij tracht te een botsing met een auto te voor komen. Op de kruising Utrechtse Jaag pad/Kettingstraat wilde de brom fietser en de automobilist beiden rechtdoor rijden. De automobilist, een 24-jarige vrouw uit Wenen, ver leende de bromfietser geen voor rang. Om een botsing te voorko men week de bromfietser uit, bots te tegen een verkeerspaal om ver volgens met zijn bromfiets in de Nieuwe Rijn te duiken. De jongen slaagde er in uit eigen beweging weer op het droge te komen. DEN HAAG - Een 58-jarige man uit Leiden is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf overeenkom stig de eis van de officier van justi tie. De rechtbank achtte verduiste ring en valsheid in geschrifte bewe- De man heeft, volgens zijn zeg gen uit wraak, een half miljoen gul den weggenomen bij Katholieke Schoolstichtingen in Den Haag en dat door het toilet hebben ge spoeld. Hij zou dat gedaan hebben omdat hij in zijn werk als admini strateur gepasseerd zou zijn. LEIDEN - Het college wil de recht bank vragen om ontbinding van de huurovereenkomst met het waters portbedrijf De la Bije. Volgens het college laat de huurbetaling van het bedrijf zeer te wensen over. De la Bije heeft een schuld bij de gemeente van bijna een ton. Het college wil ook beslag leggen op de goederen van het bedrijf om het be drag alsnog binnen te krijgen. Het watersportbedrijf huurt sinds 1978 het terrein aan de Am- phoraweg. Al spoedig werd door de gemeenteraad de huur aangepast. Die bedroeg aanvankelijk 50.000 gulden en werd - na een tijdelijke verlaging tot 20.000 - vastgesteld op 35.000 gulden per jaar. Al eerder heeft de gemeente overwogen om de huur op te zeggen. In 1983 be-* sloot het college de overeenkomst nog niet te ontbinden. Burgemeesters en wethouders denken dat het bedrijf niet in staat is om de huurachterstand te vol doen. Volgens het hoofd van de af deling grondzaken, W. van der Hoeven, staat de huurprijs die voor de grond wordt gevraagd in een zeer redelijke verhouding tot de waarde van het terrein. Van der Hoeven denkt niet dat het watersportbedrijf onmisbaar is voor Leiden. "Er zijn meer van dit soort bedrijven. De levensvatbaar heid van De la Bije heeft met de aanwezigheid van die andere be drijven te maken". De eigenaar van het bedrijf wil geen commentaar geven op het be sluit van het college. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11