PvdA: overheid op achteigrond de voorraad strekt. 'Meer particuliere bewakers' M 'Stoppen met Fokker-100' 'Geen wet voor euthnasie en atv' De Koning: geen sprak van crisissfeer in kabiret Vooral in Randstad veel criminaliteit door jeugd Van Mierlo: tactische kernwapens nog nodig MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (GPD/ANP) De PvdA vindt dat del van de overheid op gebied van econo mie, onderwijs en cultuur minder overheersend (regelend moet worden. Zo moet na het bereiken van de 36-urige werkweek niet worden gtreefd naar verdere algemene arbeids tijdverkorting. Ook meent dat PvdA euthanasie et wettelijk te regelen valt. Dat schrijft een commissie die zich in opdracht van het partijbestuur van heeft gebogen over vernieu wing van het programma van de sociaal-democraten. De commis sie, onder leiding van oud-minister (nu Tweede-Kamerlid) Jan Pronk, pleit voor een overheid die voor waarden schept in plaats van stelt, en die via onderhandelingen met bedrijven en vakbonden zoekt naar overeenstemming over het sociaal- economisch beleid. Andere punten uit het zaterdag gepubliceerde rapport, getiteld 'Schuivende panelen, continuiteit en vernieuwing in de sociaal-de mocratie': de inkomensverschillen moe ten kleiner worden; het economisch beleid en de aan pak van milieuproblemen moeten binnen de EG of wereldwijd op el kaar afgestemd worden. verbetering en versterking van de rechtsstaat is 'urgent'; ruimhartige opvang van vluchte lingen; geen ongebreidelde uitbreiding van het aantal privé-klinieken; terughoudendheid van de wetge- er moet een omroepbestel komen de huidige ODepen en commerciële zenders 1st elkaar bestaan. Pronk: geen menukaart. Opmerkelijk is dat het oport zich uitspreekt tegen een \ttelij- HILVERSUM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) heeft zaterdag voor de Tros-radio tegengesproken dat er kans is op een breuk in het kabinet wegens de problemen rond het nieuwe stelsel van ziektekosten verzekeringen. "Zo erg is het niet", aldus De Koning. "Het voorstel van de commissie-Dekker op zich spreekt ons aan, maar de inko mensconsequenties zijn nogal ern stig". Binnenland kort Anti-apartheid Zestig Nederlandse anti-apart heidsgemeenten hebben zaterdag in Den Haag een netwerk opge richt. Hiermee willen zij hun activi teiten ten aanzien van Zuid-Afrika bundelen. De gemeenten willen dat Zuidafrika afziet van de execu tie van 32 ter dood veroordeelden en vragen om vrijlating van alle po litieke gevangenen. Ook roepen, zij de Nederlandse regering op meer economische druk op Zuidafrika uit te oefenen. Fraude Een team van 20 rechercheurs van gemeentelijke sociale diensten van Geleen, Sittard, Maastricht, Nuth en Voerendaal zijn een groot scheeps onderzoek begonnen naar een omvangrijke fraude bij het Ge- leense taxibedrijf Eurotax. De di recteur van het bedrijf is aange houden op verdenking van het niet afdragen van sociale premies en loonbelasting. De chauffeurs wor den er van verdacht naast een soci ale uitkering (zwart) loon te heb ben ontvangen. Een basisverzekering vootder- een moet er in beginsel wel knen, maar het zou een 'eindfase' kinen zijn, meent de minister. Als 2 in komensgevolgen van de koende inkomstenbelastingherzienir in combinatie met de nieuwe asis- verzekering tegen ziektekost! 'te onaangename' inkomensge\lgen blijkt te hebben is de conusie 'wellicht' dat het nog niet k«, al dus minister De Koning. Zijn collega Korthals Alte van justitie gaat ervan uit dat hetabi- net in staat is tot een oplossg te komen. Voor de Vara-micfoon zei de minister dat het kabinen de euthanasiezaak en de anti-ecri- minatiewetgeving voor veel Itere vuren heeft gestaan. ke regeling van euthanasie. Het is beter juridische normen en proce dures op te stellen waarvan de na leving door medici zelf wordt ge controleerd. De beslissing van een arts zou wel achteraf door de rech ter moeten kunnen worden ge toetst. In het rapport over de vernieu wing van het programma van de PvdA wordt geconstateerd dat het samenvallen van vier trends heeft geleid tot een 'trendbreuk' in de sa menleving. De vier ontwikkelin gen betreffen de wereldwijd drei gende schade aan het milieu en schaarste aan grondstoffen en een in toenemende mate internationaal opererend bedrijfsleven. Verder stelt de commissie dat het econo misch en cultureel bestel overhoop wordt gehaald door de opmars van de informatie-technologie. Ten slotte wordt geconstateerd dat de sociale controle van familie, buurt en kerk geleidelijk is geweken voor individuele onafhankelijkheid. Tot welke exacte politieke keu zen die vier ontwikkelingen voor de PvdA moeten leiden, laat de commissie in het midden. Bij de presentatie van het rapport in Utrecht vermeed Pronk zaterdag concrete uitspraken over bijvoor beeld de mate waarin de inko mensverschillen nog verkleind kunnen worden. Hij volstond met op te merken dat het werkstuk 'geen menukaart' is, maar "een programma van opties en moge lijkheden, waarover de partij zelf het laatste woord heeft". De commissie-Pronk is een van de drie commissies die vorig jaar november binnen de PvdA werden ingesteld na de voor de sociaal-de mocraten zo teleurstellende ver kiezingsuitslag. De PvdA won in mei 1986 weliswaar zetels, maar slaagde er weer niet in in de rege ring te komen. Een commissie on der leiding van fractievoorzitter Wim Kok boog zich over de politie ke strategie van de PvdA. Het werk van die commissie is ernstig ver traagd, waardoor er pas over een halfjaar een rapport van verwacht wordt. Een derde rapport, over de reorganisatie van het partijbe stuur, zou vandaag gereed komen. DEN HAAG (GPD) - De helft van alle Nederlandse jongeren tus sen 12 en 18 jaar heeft zich in het vorige schooljaar schuldig ge maakt aan strafbare feiten. Slechts één op de 25 echter kwam als gevolg daarvan in aan raking met politie en justitie. In de Randstad blijkt de criminali teit bovendien veel groter te zijn dan op het platteland. Randstad jongeren maken zich tweemaal zo vaak schuldig aan geweldple ging en diefstal. Deze cijfers zijn het resultaat van een onderzoek onder 1300 jongeren uit alle delen van ons land, uitgevoerd door het Weten schappelijk Onderzoeks- en Do cumentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie. De uitkomsten werden gister middag bekendgemaakt via de VARA-radio. Aan de jongeren werd ge vraagd welke delicten zij in het schooljaar 1985-'86 hadden ge pleegd. Achttien procent noem de geweld tegen mensen, twaalf procent winkeldiefstal, elf pro cent vernielingen, negen procent brandstichting en zeven procent heling. Ook zwartrijden, bedrei ging en fietsendiefstal werden vaak genoemd. Volgens de onderzoekers kun nen uit de enquete geen gevolg trekkingen worden gemaakt over mogelijke groei van de jeugdcriminaliteit, omdat verge lijkend cijfermateriaal niet voor handen is. Het onderzoek is het eerste in zijn soort. Mevrouw Junger-Tas, die het onderzoek leidde, zei dat de meeste jongeren op hun vijftien de criminele activiteiten begin nen. Tachtig procent houdt daar na enige tijd weer meer op. De groep die doorgaat, bestaat uit jongeren die thuis en op school slecht functioneren. DEN HAAG - Het is inmiddels 25 jaar geleden dat Nederland de laatste kolonie in'de oost', Nieuw Guineakwijtraakte. De Papoea's die bij die ge legenheid naar Nederland vluchtten vragen sindsdien aandacht voor de onderdrukking door Indonesië, de huidige bezetter. De stichting 'Hulp aan Papoea's in Nood' uitte haar protest zaterdag in Den Haag. (foto anpi AMERSFOORT (ANP) - Totdat het evenwicht in conventionele bewa pening niet op een aanzienlijk la ger niveau is gebracht zijn tacti sche kernwapens nodig voor de vereniging van West-Europa. Van daar dat niet een vermindering van tactische kernwapens de volgende stap moet zijn na een akkoord over kernraketten voor de middellange afstand (INF) maar het verminde ren van de conventionele bewape ning. Dit heeft D66-fractieleider Van Mierlo zaterdag in Amersfoort ge zegd op het congres van zijn partij. "Laten we voor ogen blijven hou den dat je met conventionele wa pens in tegenstelling tot nucleaire echt oorlog kunt voeren," aldus Van Mierlo. Hij wees erop dat er een ongelijkheid is in conventione le bewapening ten gunste van de Sovjetunie. "Die moet met over dreven worden, maar die is er wel en dat heeft Gorbatsjov zelf er kend." Van Mierlo sprak de vrees uit dat het INF-akkoord tot gevolg kan hebben dat de wedloop in conven tionele bewapening heviger wordt. "Zo'n escalatie acht ik veel gevaar lijker dan de nucleaire en dan is de functie van het INF-akkoord alleen geweest dat de ene bewapenings wedloop wordt ingeruild voor de andere en zou je moeten betreuren dat het tot stand is gekomen". Volgens Van Mierlo betekent een INF-akkoord onvermijdelijk dat er een grotere militaire en poli tieke samenwerking in integratie van strijdkrachten in Europa tot stand moet komen. Om deze inte gratie tot stand te brengen is vol gens Van Mierlo extra geld nodig, zodat het helemaal niet zeker is dat in de komende jaren de defensie uitgaven meteen al omlaag zouden kunnen gaan. Kabinet Van Mierlo ging ook in op het feit dat het kabinet er nog niet in is ge slaagd het eens te worden over een nieuw stelsel voor de financiering van de volksgezondheid. Het kabi net is zijn innerlijke samenhang kwijt, zijn overtuigingskracht en maakt een uitgewerkte indruk, zo concludeerde hij. Van Mierlo noemde het helemaal niet onwaar schijnlijk dat er eerder dan in 1990 verkiezingen komen. Hij deed een oproep aan PvdA en WD zich te realiseren dat zij de enigen zijn die in een gezamenlijke houding een einde kunnen maken aan de vanzelfsprekendheid waar mee het CDA altijd aan de macht is. "Die nu zeventig jaar durende van zelfsprekendheid is in zichzelf een ongezonde situatie, die steeds on gezonder wordt". Minister Korthals Altes wil politie ontlasten DEN HAAG (GPD) - Minister Kort hals Altes (justitie) vindt dat de particuliere veiligheidsdiensten in ons land sterk moeten worden uit gebreid om de politie te ontlasten. In ons land zijn ongeveer 35.000 po litiemensen en 12.000 mensen van particuliere bewakingsbedrijven aan het werk. Drie van de vier men- VjRKENS verongelukt sen in de veiligheidsbranche zijn politieagenten. In naburige landen als Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Zweden werken in deze sector relatief veel meer parti culieren. De Nederlandse politie is vol gens de bewindsman niet efficient genoeg, onder meer omdat veel tijd verloren gaat aan oneigenlijke ta ken zoals bewaking van gebouwen en arrestanten en begeleiding van uitzonderlijk vervoer. Die taken zouden door particulieren moeten worden overgenomen. Korthals Altes denkt dat voor nog eens 10.000 mensen werk te vinden is in de veiligheidsbranche. "Het is in het buitenland heel gewoon dat be drijven voor hun veiligheid beta len. De Verenigde Staten tellen meer particuliere veiligheidsmen sen dan politieagentenaldus de minister. Korthals Altes voelt er echter niets voor de bevoegdheden van particuliere veiligheidsmensen uit te breiden. "De opsporingsbe voegdheid is voorbehouden aan de politie, die daarvoor een opleiding van 21 maanden heeft gevolgd". De minister verwerpt ook de suggestie van de commissaris van de konin gin in Groningen. Vonhoff, die er onlangs voor pleitte particuliere veiligheidsmensen te bewapenen. "Daar is geen sprake van", aldus Korthals Altes. De Tweede Kamer debatteert vandaag verder over de problemen bij de politie, die onder meer kun nen worden opgelost door een her ziening van de taken. "Wij maken zelf gebruik van particuliere dien sten, bv. bij het fouilleren van reizi gers op Schiphol. Ook in het be drijfsleven begint men het nut van dit soort organisaties in te zien. De meeste warenhuizen beschikken al over particuliere beveiligingsagen ten". De bezinning op de taak van de politie is nodig, omdat de rijks overheid geen extra geld voor de politie beschikbaar heeft. De onge- makkentoeslag, die het kabinet in de afgelopen jaren tientallen mil joenen guldens teveel heeft gekost, moet daarom omlaag. De politie bonden verzetten zich daar fel te gen. Vorig week protesteerden meer dan 14.000 politiemensen te gen de voorgenomen korting. Asiel land Vluchtelingen die in 01 asiel zoeken, kunnen niet Amsterdam worden opgevangen. Elke maand komen zo'n duizend vluchtelingen naar ons land, waar van de helft onderdak zoekt in de hoofdstad. Wethouder Jonker zei voor de VARA-radio, dat Amster dam met de huidige 1400 vluchte lingen op het maximum zit. Het ge meentebestuur zal nieuwe asiel- Telefoon De PTT heeft vandaag het tele foonnummer voor het aanvragen van internationale telefoonge sprekken veranderd. Het nieuwe nummer - 06-0410 - dat ook conti nue bereikbaar is, komt in de plaats van 0010. Bij 06-0410 kunnen aanvragen voor gesprekken naar niet-automatische bestemming (nummers die men niet zelf kan bellen) in het buitenland worden aangenomen, zonder dat daarvoor bemiddelingskosten in rekening worden gebracht. Kamerzetels De WD en het CDA blijven ste ken op 75 Kamerzetels. Dat bleek zaterdag uit de jongste Rooie Haan-enquète volgens de methode De Hondt. De uitslag van de enquê te met tussen haakjes de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezin gen vorig jaar luidt: WD 23 (27), CDA 52 (54), PvdA 56 (52), D66 10 (9). PPR 2 (2), PSP 2 (1). SGP 3 (3), GPV 1 (l)en RPF 1 (1). BEEK - Op de autoweg Maastricht-Eindhoven in politie. De 39-jarige chauffeur moest met behulp van Beek (Limburg) is zaterdagxiddag een vrachtwagen- snijbranders door de brandweer worden bevrijd. Hij combinatie met 300 varkensgekanteld. Daarbij kwa- werd met diverse breuken opgenomen in het Acade- men 100 dieren direct om. Dioverige zijn in het slacht- misch Ziekenhuis in Maastricht. Volgens de rijkspolitie huis van Sittard afgemaakt 1 mdat zij door het ongeluk is het ongeluk te wijten aan het feit dat de vrachtwagen teveel hadden geleden, en wi nog geschikt bleken voor tijdens een inhaalmanoeuvre een klapband kreeg en noodslacht maar niet meer uor export, aldus de rijks- daardoor kwam te kantelen. (foto anp» Ex-topman: geld zie je nooit meer terug TEXEL/HOORN (GPD) - Bij een grootscheepse politie-actie op Texel is zaterdagnacht een partij van ruim 2.300 kilogram hasj met een straatwaarde van vijf tot zes miljoen gulden onderschept. Vier Amsterdammers en drie inwoners van Hoorn zijn gearresteerd in ver band met deze grootste hasjvangst die ooit op Texel is gedaan. Twee personenauto's, een bestel wagen, een jacht en twee vuurwa pens zijn in beslag genomen. Bij huiszoekingen in Hoorn en Am- Sterdam werden belastende papie ren en munitie gevonden. De actie werd uitgevoerd door 25 ambtena ren van de gemeentepolitie Hoorn, Enorme partij hasj op Texel onderschept de rijkspolitie Texel, de districtsre cherche Alkmaar en de rijkspolitie te water district Leeuwarden. De politie greep in, toen de partij hasj vanuit een motorjacht in drie auto's werd geladen. Dat gebeurde rond drie uur, in zeer dichte mist op de zeedijk enkele kilometers ten zuiden van Oudeschild. Ter plekke werden vijf mensen gearresteerd. Kort daarop werd het reeds wegge varen motorjacht door een vaartuig van de rijkspolitie te water geën terd en werd de tweekoppige Hoornse bemanning aangehou den. De actie was het resultaat van een enkele maanden geleden tegen één van de opvarenden gestart on derzoek op verdenking van drugs handel. De herkomst van de aange troffen honderden plakken hasj, die in plastic waren gewikkeld en in tientallen jutezakken verpakt, is nog onbekend. De partij wordt op korte termijn vernietigd. ADVERTENTIE SCHIPHOL (GPD) - Fokker moet zo snel mogelijk stoppen met de produktie van de F100 en alle ken nis in de F50 stoppen. "Het is een doodlopende straat. Je kunt door gaan met geld storten, maar je ziet het nooit meer terug". Dat zegt A. de Kort, voormalig chef van de ser- -vice-afdeling bij Fokker, vandaag in een interview met de Volks krant. Volgens hem prijst Boeing straks met een nieuw toestel de F100 uit de markt en blijft Fokker met alleen schulden zitten. Volgens De Kort is Fokker on voldoende kundig en niet opval lend genoeg, als het gaat om het maken van (nieuwe) vliegtuigen. Zelf was hij nauw betrokken bij de produktie van de F-27 en F-28. Hij concludeert dat Fokker kennelijk niets van eerder gemaakte fouten heeft geleerd. Over de financiële steunoperatie van de regering zegt hij: "Toen Van Eekelen nog staatssecretaris van Defensie was heb ik hem gewaar schuwd: Fokker is altijd veel te op timistisch met zijn steunaanvra gen. Nu wordt er dus weer 500 mil joen ingeplempt.... Eigenlijk schrijft de overheid het geld al af, De Kort noemt de F100 "een aar dig vliegtuig", dat technisch niet echt tot de top behoort. Of de eerste F100 inderdaad begin 1988 aan Swiss Air geleverd kan worden be twijfelt hij. "Planmatige seriepro- duktie, dat heeft Fokker nooit ge kund. De onderneming miste de ervaring van massaproduktie uit de laatste oorlog, maar er is ook nooit moeite gedaan die kennis in huis te halen door Engelse of Ame rikaanse produktiespecialisten aan te trekken". Fokker is volgens hem veel te veel produktiegericht. "In Ameri ka dicteert de markt. Daar krijgen de constructeurs als dienstverle ners opdracht een machine te ont werpen die volledig aansluit bij de wensen van de klant. Bij Fokker is het niet zelden andersom" Plastic grafkist hindert ontbinding EINDHOVEN (ANP) - Het toenemend gebruik van kunststoffen in het uitvaartwezen is een bron van zorg. Dat zei voorzitter dr. G. Borrie van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie zaterdag in Eindhoven. "Bij het begraven belemmert al dat kunststof de na tuurlijke ontbinding. Dat is nadelig voor de volksgezondheid en de ar- beidshygiëne op de begraafplaatsen". In crematoria veroorzaken de kunststoffen rook- en geuroverlast. Goede filtering is echter voldoen de om daaraan een einde te maken. Borrie toonde zich ook ernstig bezorgd over het toenemend aantal crematoria in Nederland. Eind 1987 telt Nederland 33 crematoria met een gezamenlijke capaciteit van 85.000 crematies per jaar. In 1986 von den in Nederland ruim 50.000 crematies plaats. Er is, aldus Borrie, dus nu al duidelijk sprake van een overcapaciteit. Wie slim iskooplmeteeneenlotWantookdezemaandzi]nermeerdan1miljoenprijzentewinnentegenoverzo'n2mil)oenloten. Verdeeld over3 trekkingen. Alles b>| elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen Van een tientje tot het half miljoen Eerste trekking volgende week woensdag. i. Alles bi| elkaar ri ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3