'Onze club is completer' Van der Schans komt niet tekort Schakers schuwen strijd niet Rolstóelbasketballers horen er gewoon bij Durand wint Jumping Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - De stich ting Het Nederlandse Olympiade Paard blijft paarden contracteren waarvan het uiterst discutabel is of ze straks naar de Olympische Spe len in Seoul mogen. Tijdens Jum ping Amsterdam, gewonnen door de Europese kampioen Pierre Durand die Wout-Jan van der Schans met de hakken over de sloot voorbleef, werd Expo Match- line tot en met 1988 aan banden ge legd. De berijder van het ongetwij feld talentvolle paard, de recente winnaar van het internationale concours hippique van Geesteren Dion van Groesen, hoort volgens bondscoach Henk Nooren thuis in het rijtje Laarakkers-Dufour, ofte wel NOP-ruiters die nog lang niet rijp zijn voor het grote werk. Tijdens zijn olympische voor dracht zal Nooren, indien hij conse quent is, ook melden dat binnen zijn selectie slecht twee concrete Seoul-kandidaten zitten: Van der Schans en Ehrens. Dat Nooren na de Nederlandse successen bij Jum ping Amsterdam de druk om de ei sen wat te versoepelen niet kan weerstaan, ligt echter evenzeer voor de hand. In principe heeft Nooren met zijn kritische geluiden het grootste ge lijk van de wereld, maar deson danks is hij er aardig in geslaagd zijn ruiters over de gehele linie prijsbewuster te maken. De mees ten rijden tegenwoordig alsof hun leven ervan afhangt en proberen in elke rubriek het onderste uit de kan te halen. Ook in Amsterdam bleek desondanks dat Van der Schans (tweede) en Ehrens (ge deeld vijfde) de enige twee zijn die daadwerkelijk tot de Europese top zijn gaan behoren. Daarnaast beschikt Nederland over een aantal combinaties, die zich degelijke middenmoters mo gen noemen. „Maar met vijf ruiters bij de eerste tien op een sterk bezet als Jumping Amster- Mart Moraal weer elfde op wintertriathlon ASSEN - Evenals in de vorige edi tie heeft Mart Moraal op een elfde plaats beslag weten te leggen in de vierde wintertriathlon van Assen, die ging over achtereenvolgens 22 kilometer lopen, 100 kilometer fiet sen en 40 kilometer schaatsen. De Oegstgeestenaar slaagde hierdoor niet in zijn opzet om een top-tien klassering te bewerkstelligen. Mo raal bracht een eindtijd van 5 uur 49 minuten en 25 seconden op de klokken. Zijn achterstand op eind winnaar Axel Koenders bedroeg ruim 25 minuten. Koenders haalde voor de vierde achtereenvolgende keer de eindzege binnen, terwijl Goof Schep voor de vierde keer in successie de tweede plaats bem achtigde. Erica van Duyvenvoorde uit Lisse finishte als laatste bij de dam", zei Wout-Jan van der Schans onmiddellijk na zijn succesvolle optreden, „heb je toch voldoende mogelijheden om een olympische equipe te kunnen samenstellen? Ik hoop dat het advies zo zal zijn en dat ik dan ook bij de groep be hoor". Dat laatste lijkt in elk geval buiten kijf te staan. Vorig jaar won Van der Schans met Olympic Treffer ongeveer 85.000 gulden aan prijzengeld, mo menteel zit hij ongeveer op hetzelf de totaal. Tevens is hij na zijn derde plaats in Helsinki een week eerder al bijna weer zeker van kwalificatie voor de wereldbekerfinale, die dit keer in Gothenburg wordt verre den. Toch valt het verdiende geld in het niet bij de kapitale som die het paard momenteel in de handel zou opleveren. „Als het paard van mijzelf was geweest", aldus Van der Schans, „had ik hem waarschijnlijk allang verkocht. Zelfben ik niet in de om standigheid zo'n dier te houden, daarom ben ik zeer blij met een ei genaar als Grillo. Een doorsnee- mens is niet in staat zoveel geld af te slaan, hij wel. Bovendien spelen bij meneer Grillo emoties een rol. Door de kritiek die er destijds op het paard was heeft hij een speciale band met het dier gekregen. Hij wil er beslist niet van af en geniet van het succes. Daarom ben ik ook niet bang dat het paard na de Olympi sche Spelen zal verdwijnen. Wel licht dat Treffer wat meer in de fok kerij actief zal worden, maar hij zal Achter de kopstukken was Mo raal bezig om een plaats bij de eer ste tien te verdienen. Zijn slechte loopprestatie (1.28 uur over 22 kilo meter) was vooral te wijten aan een langdurige scheenbeenblessure in de weken voorafgaand aan de wed strijd. Daardoor kwam de Oegst geestenaar wel in een moeilijker positie dan hij vooraf had ver wacht. Als 28e begon Moraal aan het fietsen en éénmaal terug op de Asser ijsbaan was er in deze tussen- klassering weinig verandering ge komen. Bij aankomst op het ijs incas seerde de streekgenoot wederom een tegenklap. De kaart die nodig is voor het tellen cq. de registratie op de ijsbaan bleek hij bij het om kleden voor het schaatsen kwijt te zijn geraakt. Een korte zoekactie le verde naast de gevonden kaart ook een minuut of vier vertraging op. De inhaalrace op de ijsbaan, waar Moraal zich goed handhaafde in het pelotonnetje met Schep en Koenders, léverde uiteindelijk op nieuw een elfde plaats op met een achterstand van 1 minuut en 18 se conden op de tiende stek. Kenyaan wint marathon New York NEW YORK (Rtr) - De Kenyaanse atleet Ibrahim Hussein heeft giste ren de marathon van New York, een klasieker onder de marathons, gewonnen. De 29-jarige Hussein passeerde de eindstreep in Central Park na 2 uur 11 minuten en één se conde. De Italiaan Giannni Di Ma donna eindigde als tweede, derde werd de Amerikaan Pete Pfitzin- ger. Het was de eerste keer dat een Afrikaanse atleet de marathon door de stadsdelen van de Big App le won. Het parcoursrecord staat sedert zes jaar op naam van de Amerikaan Alberto Salazar: 2.08.13. Snelste vrouw was de Brit se Priscilla Welch in 2.30.16. De Francaise Fancoise Bonnet werd tweede. Aan de wedstrijden werd door 22.000 atleten - rijp en groen, getraind en ongetraind - deelgeno- BASKETBAL- In de kwalifica- tiegroep B van de Europese titel strijd heeft het herenbasketbaj- team van West-Duitsland zaterdag in Södertalje met 95-85 gewonnen van Zweden. LEIDERDORP - Gierende ban den, gekletter van blik op blik, piepende remmen. Een middagje bij de botsautotootjes? Nee, 'ge woon' een wedstrijd van de rol stoelbasketballers van Leider dorp. Zaterdagavond kwam de eerstedivisionist in sportzaal Op Dreef voor het eerst dit seizoen voor eigen publiek in actie. Het debuut verliep niet zoals ge pland. „Plankenkoorts" gaf coach Hans Tukker als verkla ring voor de teleurstellende 35-38 nederlaag tegen Den Bosch. „We hebben genoeg kansen ge had, maar schoten die normaal door de basket vallen, gingen er nu naast. Ik denk dat iedereen gewoon te graag wilde winnen en daardoor ging forceren. Er was geen rust in de ploeg", aldus de ervaren Tukker, die voor zijn komst naar Leiderdorp onder andere werkzaam was als assis tent-coach van het Nederlands team en als bondscoach van de Bondsrepubliek Duitsland. De plankenkoorts van de rol stoelbasketballers was verklaar baar. Regine van der Goot, bege leidster van de ploeg, fysiothera peute en binnenkort bestuurslid bij Leiderdorp: „Vanavond heb ik hier al meer toeschouwers ge zien dan in een heel seizoen in Noordwijkerhout. Dan wil je na tuurlijk goed voor de dag ko men". Even zag het er naar uit dat de ontmoeting met Den Bosch niet gespeeld zou worden. De ra yonarbiters lieten zaterdag ver stek gaan, maar Tukker vond een bezoekende Engelse scheidsrech ter bereid het verkeer in goede banen te leiden. Wennen Ook voor het publiek is het nog even wennen. Met schrik wordt gereageerd als weer eens iemand uit zijn stoel valt, maar de spelers en speelsters (de ploeg is ge mengd) hebben daar zelf geen moeite mee. Een groot aantal heeft in het dagelijks leven ook geen rolstoel nodig. „Basketbal in een rolstoel wijkt eigenlijk nauwelijks af van de variant op twee benen, je hoeft er niet eens invalide voor te zijn", vertelt Van der Goot. Het verschil met de wandelende variant zit uiteraard in de rolstoel. Een wed- strijdstoel (prijskaartje: 2200 gulden!) weegt tien kilo en alleen het allernoodzakelijkste zit er aan. De wielen staan enigszins schuin, zodat bij contact met een andere speler de wielen wél, maar de vingers niet tegen el kaar komen. Ook de voetenplank is aan een verplichte hoogte (elf centimeter) gebonden, want an ders zouden die bij botsingen over elkaar schuiven. Frits Streijl van Leiderdorp houdt balbezit nadat hij tijdens een break naast zijn stoel is beland: „Niets aan de hand, gewoon doorspelen (foto Loek Zuyderduin) door Hans Jacobs De 'loopregel' bestaat logi scherwijs niet, maar onbeperkt rijden met de bal op schoot mag ook niet. Twee keer pushen, dan moet er weer gedribbeld worden. Het is duidelijk dat daar enige behendigheid bij te pas komt. In ternational Frits Streijl gaf te gen Den Bosch enkele malen een gave demonstratie van de moge lijkheden. Met één hand dribbe len, met de ander pushen en bij sturen, remmen, keren, en in de gaten houden dat er onder de basket maar vijf seconden ge parkeerdmag worden. „Streijl werd veel te weinig vrijge- speeld", legde Tukker na afloop de vinger op de zwakke plek. Samen met de dit seizqen van Aalsmeer overgekomen Streijl (40) is Koos van Eek (36) één van de meest ervaren spelers van Lei derdorp. Hij heeft ook in het ver leden veel gedaan om de rolstoel basketballers uit hun natuurlijke isolement te halen. Als bestuurs lid van Parker en Elmex Leiden organiseerde hij jaarlijks een wedstrijd tegen de eredivisie- ploeg. Van der Goot: „Dat was al tijd een succes. Je kon zien dat spelers met een goede techniek na één speelhelft de slag snel te pak- ken,kregen. Schieten en passen gaan nu eenmaal hetzelfde. Randy Wiel had er altijd veel ple- Kinderziekten Van Eek zette de besprekingen in gang die deze zomer uiteinde lijk leidden tot de opname van de basketbalt'ak van Sleutels in BV Leiderdorp. Voorzitter Sjaak Westrate noemt het een logische stap: „We zijn als club completer, want de rolstoelbasketballers ho ren er natuurlijk gewoon bij. Dat blijkt ook wel, want ondanks de kinderziekten die we nog hebben is de integratie nu al geslaagd te noemen. Eén van de spelers van het rolstoelteam geeft bijvoor beeld training aan onze mini's". Streijl: „Zo moet het natuurlijk ook. Die samenvoeging was voor mij één van de redenen om naar Leiderdorp te gaan. Bij Aals meer is het rolstoelteam juist weer losgekoppeld". Toch zijn de rolstoelbasketballers er in Lei derdorp op een aantal punten op achteruit gegaan. Van der Goot: „Omdat alles pas laat rond kwam kunnen we maar één keer per week en dan nog maar in een halve zaal trai nen. De entourage in Op Dreef is natuurlijk slecht. Er zijn geen douchestoélen en dat is voor spor ters die niet zonder hun rolstoel kunnen wel erg vervelend. Ook i nvalide-parkeerplaatsen ont breken en we hebben ook nog geen oplossing gevonden voor het opbergen van de rolstoellen" „Laatst was het materiaalhok een puinhoop. Jij en ik kunnen dan wel over de toestellen klaute ren om achterin iets te pakken, maar voor iemand zonder benen is dat onmogellijk. Die moet op een gewone manier bij zijn spul len kunnen. Als jij gaat trimmen vraag je toch ook niet aan ie mand anders om je schoenen te pakkenDie rolstoelen kun je ook niet zo maar ergens neerzetten, want het is al gebleken dat de jeugd van Leiderdorp graag ra- „Wat dat betreft is de integra tie al geslaagd" voegt ze er iro nisch aan toe. Van der Goot is voorstander van een 'open deur' beleid: „In principe moet ieder een die dat wil kunnen rolstoel basketballen, maar de meningen daarover zijn verdeeld". Coach Tukker bijvoorbeeld vindt dat deze tak voorbehouden moet blij ven aan anders-valide sporters. Die zijn zich niet altijd bewust van de mogelijkheden. Drempel Van der Goot: „Iemand met slechte knieën of een voet die ver brijzeld is mag van de dokter vaak niet meer sporten. Rolstoel basketbal is dan een alternatief. Daaraan wordt echter nog veel te weinig gedacht, ook door hulp verleners. De drempel is vaak let terlijk en figuurlijk te hoog. Men sen slaan achterover van het woord 'rolstoel'. Anderen scha men zich voor hun handicap. Die zijn nog niet klaar met het aan vaardingsproces. Als ze eenmaal een keer hebben meegedaan is het zo over. Rolstoelbasketbal bevat alle elementen die ook het valide basketbal zo aantrekkelijk ma ken". De sport kwam pas na de twee de wereldoorlog onder Ameri kaanse invloed goed op gang. In Europa werd aanvankelijk geko zen voor netbal, een mixture van korf-en basketbal, maar dat was bedoeld als therapie. „Van dat image hebben we nu nog last. Rolstoelbasketbal is sport, geen therapie", aldus een felle Van der Goot. De eerste gehandicapten vereniging werd overigens al in 1955 in Leiden opgericht onder de naam 'De Rollende Leeuwen'. Een erfenis van de therapeuti sche benadering is het internatio naal nog van kracht zijnde pun tensysteem. Tukker: „Pas als dat goed geregeld is wordt de sport volwassen". Iedere speler krijgt, afhankelijk van de zwaarte van zijn handicap, een aantal pun ten toebedeeld, variërend van éen punt (de zwaarst gehandi capte) tot en met vier punten voor iemand als oud Trotters-coach Frans Kales. Kales kan door slechte knieën alleen nog in een rolstoel basketballen. Bij internationale ontmoetin gen mag het vijftal dat in het veld slaat de 13'h punt niet overschrij den. Op die manier houden ook zwaar gehandicapten een kans om op topniveau te spelen, maar in de praktijk worden allerlei trucs bedacht om onder de regel uit te komen. Zo probeerde de al sinds 1971 bij Sleutels spelende Noordwij- ker Koos van Eek eens een lage klassering te krijgen door bij een 'aanrijding' uit zijn stoel te val len. 'Aan uw buik te zien dacht ik dat u een dwarslaesie had (waardoor hij niet zou kunnen lopen, hj), en wilde ik u een twee geven, maar toen ik u weer in de stoel zag stappen, heb ik er vier punten van gemaakt', aldus de keurende arts. Ook rolstoelbasketballers gaan geen obstakel uit de weg om te Yep Kramer (foto) en Robert Vunderink. twee oud-kernploegleden, na men de marathonschaatser Richard van Kempen in de tweede wedstrijd om de KNSB-beker in de voorlaatste bocht gewiekst in de tang. Vunde rink, de stayer, offerde zich op voor de rappere Kramer. Op het juiste mo ment liet hij voor zijn kopman een gat vallen. Kramer vertrok en Van Kempen moest eerst de zich oprichtende Vunderink ontwijken alvorens in de achtervolging te kunnen gaan. Hoewel de rietdekker nog angstig dicht in de buurt kwam, ontglipte de zege de 30-jarige Kramer, zijn tweede op kunstijs, niet. (foto anp) zeker voor de topsport behouden blijven". Slechts één ruiter kon gisteren gelijke tred houden met Van der Schans en dat was Europees kam pioen Pierre Durand. Op het beslis sende moment bleek hij met het fantastische paard Jappeloupe twee tienden van een seconde snel ler dan zijn 26-jarige tegenstander uit Lunteren en dat scheelde in geld uitgedrukt precies 50.000 gul den. Van der Schans, tiie onder meer wereldkampioene Gail Greenough ver achter zich liet, be hoefde zich hiervoor absoluut niet te schamen. De laatste tien maan den heeft Durand met Jappeloupe een dusdanig niveau bereikt, dat hij amper nog te verslaan is. Schapers plaatst zich voor Parijs PARIJS (AFP) - Michiel Schapers heeft zich gisteren gekwalificeerd voor het met 820.000 dollar gedo teerde tennistoernooi in Parijs dat vandaag begint. De Nederlander versloeg in de derde ronde van de kwalificaties de Fransman Paul- Antoine Torre eenvoudig in twee sets: 6-1,6-3. De andere drie spelers uit de voorronden die het hoofd schema haalden zijn de Israëliër Gilad Bloom, de Sovjet Aleksandcr Volkov en de Iraniër Mansour Ba- hrami. De Westduitse Steffi Graf heeft gisteren overeenkomstig de ver wachtingen het internationale ten nistoernooi in Zürich gewonnen. De als eerste getipte Graf zegevier de in de finale over Hana Mandlik- ova uit Tsjechoslowakije: 6-2, 6-2. Het toernooi was gedoteerd met een prijzengeld van 300.000 gulden. De 18-jarige Graf bftekte in Zü rich haar tiende toernooizege. Voor haar vierde triomf in vijf ontmoe tingen met Mandlikova ontving Graf 60.000 gulden. Graf en Mand likova waren als eerste en tweede geplaatst. Graf had zich ten koste van Manuela Malejeva uit Bulga rije voor de eindstrijd geplaatst. Mandikova had zich zaterdag ster ker getoond dan de Francaise Nat halie Tauziat. Ix'nd] rijker ANTWERPEN (GPD) - Ondanks een gebrek aan motivatie („Ik heb deze week vaak gedacht: ik kap er mee, feliciteer mijn tegenstander en neem het eerste vliegtuig naar huis") was Lendl goed genoeg om het tennistoernooi van Antwerpen voor de vierde keer winnend af te sluiten. Zijn landgenoot Mecir, vo rig jaar ook al verliezend finalist, mocht nog zo veel precisie in zijn slagen leggen, na drie uur en acht tien minuten was de Slowaak toch een geklopt man: 5-7, 6-1, 6-4, 6-3 Het tekende de professionele in stelling van Lendl, die per wed strijd dik een ton(!) incasseerde. Die Leythe wint N ovembervieren"' AMSTERDAM - Tijdens de 'No- vembervieren', een tijdrace op de Amstel uitsluitend voor vieren, hebben de roeiers van Die Leythe vlak voor het einde van het seizoen hun Olympische aspiraties na drukkelijk onderstreept. Jos Com- paah en Valeria van Groningen wonnen met Marijke Zeekant en Karin Hommers met zes seconden voorsprong de dubbelvier van een Nereus-combinatie met daarin Harriette van Ettekoven. Coach Rob Robbers volgde het goede voorbeeld van zijn pupillen toen hij zondagmiddag bij de mannen gestuurde vieren samen met Ro nald Florijn, Frans Göbel en junior Jaap Krijtenburg en stuurman Da ve Dijkhuis verrassend winnaar werd. Op twee seconden achter de ze Die Leythe-Hoop-combinatie eindigde Okeanos, de ploeg van de Vrije Universiteit met Nico Rienks en Henk Jan Zwolle op de slag plaatsen. Vlak achter de Amster dammers eindigde de nationale vier, die in Kopenhagen tijdens de wereldtitelstrijd zesde werd in de stuurmanloze vier en voorgedra gen zal worden voor de Olympi sche Spelen in Seoul. Afgebroken partij eindigt in remise SEVILLA (GPD) - Het werd zater dagavond uiteindelijk toch remise in de zevende matchpartij tussen Anatoly Karpov en Gary Kasparov. Beiden kloven hun eindspel tot op het bot af en toen na bijna 80 zetten een theoretische remise-stelling dreigde te ontstaan gaven ze er ein delijk de brui aan. Over de afgebroken stelling wa ren de meningen van de experts verdeeld. Er was een groep die meende, dat Karpov voortreffelij ke winstkansen had, maar anderen dachten zelfs dat het nauwelijks de moeite loonde om de partij voort te zetten. Beide groepen kregen onge lijk. Er werd gespeeld, buitenge woon fel zelfs, maar Kasparov kwam toch niet wezenlijk in ge vaar. Het secondantenteam had vermoedelijk wel goed geanaly seerd. Een opmerkelijke gebeurte nis deed zich voor rond de 65e zet. Een bepaalde stelling kwam drie maal achtereen voor, maar niet met dezelfde speler aan zet. De wereld kampioen bleek het niet precies te weten en vroeg aan arbiter Geurt Gijssen of hij in zo'n geval ook re mise mocht claimen. Dat bleek niet het geval. Zelfs een groot kampi oen kan dus moeite hebben met de reglementen. Rónd de 70è zet kwam Karpov in ernstige tijdnood en zag geen kans meer om te noteren. Kasparov waarschuwde hem toen hij zijn 72e zet had gedaan: tijdnood voorbij! Dit kan betekenen dat de sfeer tus sen beide spelers iets verbeterd is. Gijssen meldt dat er geen persoon lijke moeilijkheden zijn. Hij werkt de gehele dag hard om alle proble men rond de organisatie opgelost te krijgen, maar hij blijkt elke situ atie goed in de hand te hebben. Voorlopig behoudt Karpov zijn voorsprong: 4-3 is de stand. De afgebroken positie was: DIAGRAM: wit: Khl, Dg6, Tfl, pi. a4, g2 (Karpov). Zwart: Kh8, Dd7, Lf6 pi. a7, b6, el, h4. (Kasparov). Het vervolg W42! Dg6-h5+ Kh8-g7, 43. Tfl-f4 Dd7-d2, 44. Tf4-g4+ Kg7-fB. 45. Dh5-fij Dd2-cl 46. Khl-h2 Dcl- c7+, 47. Df5-f4 Nu moet zwart de dames ruilen, omdat anders h4 verloren gaat. 47...Dc7xf4+, 48. Tg4xf4 KfB-e8. 49. Kh2-gl a7-a6 Dit kan omdat op 50. Tb4 een voudig 50...Kd7 volgt. Wit kan dan niet op b6 nemen wegens 51...Ld4+ met torenwinst. 50. Kgl-f2 Ke8-d7, 51. Kf2-e2 Kd7-d6, 52. Ke2-d3 Kd6-c5, 53. Tf4- c4+ Kc5-d5, 54. Tc4-c7 a6-a5 Op den duur onvermijdelijk. Ge vaarlijk was 54...b5 55. a5, gevolgd door 56. Ta7. Wit verkrijgt dan een gevaarlijke vrijpion. 55. Tc7-c4 e7-e5 Als pionnen oprukken worden ze soms gevaarlijker, maar soms ook kwetsbaarder. Kasparov heeft zijn kansen goed getaxeerd, zoals weldra blijkt. 56. Tc4-g4 Lf6-e7 Hier was de eerste tijdcontrole weer gehaald. De volgende is na zet no. 72. 57. Tg4-g7 e5-e4+, 58. Kd3-e3 Le7-c5+, 59. Ke3-e2 Lc5-d4 De pointe van de verdediging. Kasparov ziet in, dat hij wellicht een pion moet verliezen, maar de passieve witte koning is daarvoor zijn compensatie.. 60. Tg7-g5+ Kd5-c4, 61. Tg5-f5 Kc4-c3, 62. Tf5-h5 Men zou hier wellicht 62. Tf4 ver wachten, maar dan verschaft zwart zich met 62...b5 een sterke vrijpion. 62...Kc3-c4,63. Th5-f5 Kc4-c3,64 Tf5-g5 Kc3-c4 Zetherhalingen winnen tijd. 65. Tg5-h5 Ld4-f6,66. Th5-b5 Lf6- d4, 67. Tb5-h5 Karpov was hier in grote tijd nood geraakt. 67...Ld4-f6, 68. Th5-h6 Lf6-d4, 69. Th6xh4 Aanvaardt het onvermijdelijke. Er komt nu geforceerd een dame eindspel op het bord. dat totaal re- 69...b6-b5! Steeds de reddende zet. 70. a4xb5 a5-a4,71. Th4xe4 a4-a3, 72. b7-b6 a3-a2 "Je bent door de tijdnood heen", sprak Kasparov tot zijn tegenstan der, die door tijdgebrek zijn aante keningen niet had bijgehouden. Hij was niet verplicht geweest om dit te zeggen. De stelling is trou wens eenvoudig geworden. 73. Te4xd4+ Zonder dit offer gaat het ook niet. Na 73. b7 alD, 74. b8D Da2 75. Kf3 Dxg2+ maakt zwart gemak kelijk remise. 73...Kc4xd4,74. b6-b7 a2-al D, 75. b7-b8 D Beide spelers namen hier hun pion van het bord en ietten er een koningin voor in de plaats. Dit is volkomen reglementair, maar de computer kon een en ander niet zo snel registreren en dientengevolge ontstond er enige consternatie in de commentaarzaal. De oplossing was uiteraard eenvoudig. 75...Dal-a6+, 76. Ke2-f2 Da6-f6 77. Kf2-gl Kd4-e4, 78. Db8-b4 Ke4-f5, 79. Db4-el Df6-d4+ Nu zou na 80. Df2 Dxf2+, 81. Kxf2 Kf4 een bekende remisestel ling ontstaan. Daarom werd hier na ruim vier uur spelen het punt ge deeld. Remise! HANS BOUWMEESTER

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19