PORT Cruijff weer enthousiast over Ajax SPCÏTV Avanti neemt met groot gemak eerste hindernis WH UEFA wil EK'sturen' Mannenploeg kansloos in eerste EC-ronde Feyenoord komt er in klassieker niet aan te pas Unieke solo van Van Swieten Van Basten wellicht onder het mes Doelman Charitou: 'Nederland verdient geen diskwal icatie' MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Vilé: 'Overheid betaalt pasjes' HILVERSUM (GPD) - Op korte termijn wordt bij de 'risicovolle clubs' Ajax, PSV, Feyenoord, FC Utrecht en FC Den Haag een pas jes-regeling ingevoerd. Volgens mr. Eric Vilé, oud-voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, zal minister Van Dijk (binnenlandse zaken) het kabi net voorstellen de aanloopkos ten (1 miljoen gulden) voor reke ning van de overheid te laten ko men. Mr. Vilé laakte gisteravond in de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws de uitspraken van minister Korthals Altes van justi tie, die voor de radio de hoop heeft uitgesproken dat de bom- gooier in de Kuip een zware straf zou worden opgelegd. „Het lijkt wel alsof de minister de officier van justitie de opdracht heeft ge geven deze zware straf ten laste te leggen", aldus Vilé. Desge vraagd zei Vilé dat dit jaar slechts zeventig mensen wegens vandalisme zijn veroordeeld, hetgeen gezien de grote hoeveel heid wekelijkse rellen erg weinig MÜNCHEN (ANP) - De Eu ropese Voetbal Unie heeft be sloten de indeling voor de strijd om het Europees kampioen schap 1988 sterk te sturen. Be halve het organiserende land West-Duitsland zullen nog drie ploegen voor de loting een vas te plaats toebedeeld krijgen. Die posities zijn voorbehouden aan de drie landen, die over de plaatsingstoernooien voor het wereldkampioenschap 1986 en het EK 1988 het beste gemid delde behaald hebben. Oorspronkelijk was Euro pees kampioen Frankrijk voor zien als groepsaanvoerder van het tweede viertal, de Westduit sers zijn als eerste geplaatst in groep 1. Doordat Frankrijk de eindronde niet haalde werd voor de andere oplossing geko zen. In het klassement over de twee plaatsingstoernooien be zet Engeland op dit moment de eerste positie voor Italië, Ne derland en Spanje. Haalt Enge land het eindtoernooi in West- Duitsland en wijzigt de rang lijst zich niet ingrijpend, dan worden de Engelsen dus aan voerder van de tweede groep, die zijn drie wedstrijden achter eenvolgens speelt in Stuttgart, Düsseldorf en Frankfort. De nummer twee van de ranglijst komt bij West-Duitsland in de groep en nummer drie bij de Engelsen. Waarbij de als sterkst ingeschatte landen elkaar pas in de laatste groepswedstrijd ontmoeten. De vier overblij vende landen zullen via het lot over de twee groepen verdeeld worden. Deelneemsters Spelen aan de pil CALGARY (AFP) - De deelneemsters van de Olympische Winterspe len van Calgary in februari mogen aan de pil. Dat heeft dokter Bob Baynton, voor het organisatiecomité in de Canadese stad verantwoor delijk voor de dopingcontrole, gezegd. Het is voor het eerst, dat atletes van dit anti-conceptiemiddel gebruik mogen maken bij Olympische Spelen. Volgens Baynton heeft de medische commissie van het Internatio nal Olympisch Comité (IOC) positief gereageerd op een verzoek van Amerikaanse deelneemsters. In het verleden mocht de pil niet wor den geslikt, omdat die bepaalde stoffen bevat, die voorkomen op de lijst van verboden middelen. Bij de dopingcontrole met urinemon sters zal, stelde Baynton, rekening worden gehouden met degenen die de pil gebruiken. HAZERSWOUDE/BOEDAPEST - Het vrouwenteam van Dextro/A- vanti heeft de eerste hindernis op weg naar prolongatie van de Euro pa Cup voor landskampioenen met groot gemak genomen. Door een eenvoudige 5-2 overwinning op FTG Frankfurt schaarden de Ha- zerswoudse tafeltennissters zich zaterdagavond in eigen huis moei teloos bij de laatste zestien. De mannen daarentegen gingen gis termorgen in Boedapest kansloos ten onder tegen de Hongaarse kam pioen Spartacus: 5-0. Het treffen tussen Avanti en Frankfurt was het aanzien nauwe lijks waard. De Duitse kampioen, van wie veel verwacht werd, was een speelbal voor Avanti. In tegen stelling tot vorig jaar is Frankfurt aan een matig seizoen bezig, het geen de vijfde positie op de natio nale ranglijst al aangeeft. De ploeg van coach Dieter Schreiber heeft geen geldmiddelen meer ofn (inter nationaal aan de weg te timmeren. Vorig seizoen kon dat nog wel en toen huurde men de Joegoslavi sche topspeelster Branka Batinic in om het landskampioenschap te behalen. Buiten de landsgrenzen ging het trouwens ook niet slecht met Frankfurt, dat in de kwartfinales van de Europese beker uiteindelijk de weg versperd zag door Spartak Vlasim (3-5). Die Tsjechische for matie kwam later in de finale te genover Avanti te staan, dat toen opnieuw in het belangrijkste Europese toernooi voor clubteams mag uitkomen. Zonder buitenlandse steun blijkt succes te boeken. Schreiber (15-21, 21-18, 12-21) en Ullman (14-21, 20- 22) waren iets te taai voorde Leidse studente. Avanti komt op 21 december in de kwartfinales uit tegen de win naar van het duel tussen het Belgi sche TTC Corenne en Kremlin Bi- cetre uit Parijs. De mannenploeg van Avanti hoeft zich niet verder te orienteren. Het debuut van de landskampioen leverde volgens verwachting een nederlaag op tegen het sterke en met acht Cups gelouterde Sparta cus Boedapest. In de Hongaarse hoofdstad zag trainer Gerard Bak ker zijn pupillen gisteren kansloos ten onder gaan: 5-0. Meer dan twee games waren er voor de Avanti-strijders niet weg gelegd. Rob Turk snoepte er één van international Zsolt Kriston af (13-21, 21-12, 12-21) en Tibor Kreisz wilde zijn vaderland ook niet zon der game-winst verlaten: 16-21, 21- 13,19-21 tegen Ferenc Simon. Daar bleef het bij. De Hongaren waren verder oppermachtig en voor Avanti viel er geen eer te behalen. Turk had geen verweer tegen Si mon (12-21,9-21), Kreisz moest Zol- tan Kaposzias de hand reiken (13- 21, 16-21) en ook de zich goed ver werende Gerard Bakker junior had in Kriston een tegenstander van te groot formaat: 15-21, 17-21. WIM VAN WANROOY Miijam Kloppenburg maakte zaterdag gehakt van haar tegenstandsters. AMSTERDAM (GPD) - Vijfmaanden na het succes in de Europa Cup heeft Ajax de draad weer opgepakt. De Amsterdammers, die zich tot dusverre met schijnbare tegenzin in de de Cup veroverde (5-3) en daardoor competitie voortbewogen, voetbalden gisteren in De Meer tegen Feyenoord bij vlagen met het elan van vorjg seiZOen. Het keerpunt lag ruim anderhalve week geleden in Ham burg, waar Ajax dank zij de verrassende 0-1-zege op HSV de verbrokkelde gelederen wist te sluiten. De 3-1-winst op Feyenoord was het logische vervolg, ook al omdat de Rotter- Frankfurt een middelmatige ploeg, dammers kwaliteit en overtuiging misten om de opgevrolijkte aartsrivaal terug te sturen naar het tranendal. die internationaal ook niets melk te brokkelen heeft. Zeker niet als die geconfronteerd wordt met De 97ste editie twee Europese toppers in de perso- Bettine Vriesekoop de nationale voetbalklassieker, die door toe- J doen van het soevereine PSV al bij Miijam Kloppenburg. Het Oranje- voorbaat veel van zijn waarde had duo had per partij nauwelijks een verloren, werd, afgezien kwartier speeltijd nodig verzet te breken. Vermakelijk wa- die partijen allerminst. Vriese- ste tien minuten en de periode tus- i de 45e en zestigste minuut, ge heel en al beheerst door Ajax. De koop en Kloppenburg hadden Amsterdammers kenden, op Hen- moeite om warm te draaien en de concentratie te bewaren, dan dat zij rekening moesten houden met het slagenrepertoire Duitse vrouwen. Vriesekoop kwam drie keer ach Meijer na, gisteren geen uitge sproken zwakke plekken. Zelfs probleemkind Johnnie Bosman de bleek de frustraties overboord te hebben gegooid en liet de teller, die woensdagavond tijdens Neder- ter de tafel. Andrea Ullman (21-11, land- Cyprus bij vijf treffers 21-13), Conny Reckziegel (21-10,21- gestopt, tegen Feyenoord als eerste 11) en Anke Schreiber (21-13,21-17) ratelen. Omdat aanvoerder John Kloppenburg hakte Reckziegel op het middenveld strak in handen (21-18, 21-5) en Schreiber (21-9, 21- hielden, bleef de ploeg in staat om, 11) in de pan. Voor die vijf punten zoals Cruijff dat zo graag noemt, De Meer niet in waren geslaagd de kar te trekken. Mario Been kreeg geen moment controle over zijn ei gen team, laat staan dat hij de Aja- cieden voor lastige opgaven kon stellen. Ben Wijnstekers had het te druk met de aalgladde Brian Roy en hoefde niet te denken aan aan vallende tegenacties, terwijl er om de soms toch bijzonder nuttige An- dré Hoekstra gisteren alleen maar gelachen kon worden. Enthousiasme Bijvoorbeeld in de vierde mi nuut, toen de ijverige middenvel der na een steekpassje van Troost sleeptouw te nemen, kun je alleen maar heel tevreden zijn". Breekpunt Richard Witschge kreeg gisteren overigens geen gelegenheid de woorden van zijn coach te on derstrepen. Het broertje van inte rim-linksback Rob Witschge was geschorst. Brian Roy was wel van de partij en had zelfs een basis plaats toegewezen gekregen, om dat Johan Cruijff geen heil meer ziet in Jan Sörensen. De zeventien jarige publiekslieveling beschaam de het vertrouwen niet. Hij stond met een korte slalom in de veer- tiende minuut aan de basis i alleen op het doel van Menzo af- openingstreffer, die, met Blind als s vijf kwartier tafeltennis nodig. Het optreden van Ellen Bakker in haar eentje duurde vrijwel net zo lang. Alleen slaagde de verdedig ster er niet ,'anuit de organisatie te voetbal len". Fey'enoord-trainer Rinus Israel daarentegen moest constateren, stormde, maar de bal te zich uitspeelde, waardoor de Am sterdamse doelman met het been .kon redden. „Afgezien van dat mo ment en een kopbal van Been kort na rust hebben we eigenlijk geen serieuze mogelijkheden gehad", erkende Israel. „Onze kracht lag vanmiddag achterin, met name bij Hiele, Monkou en Troost. Verder zou ik er geen spelers uit kunnen lichten. Althans, niet in positieve Voor Cruijff was dat eenvoudi ger. Cruijff overdreef, toen hij stel de, dat Ajax het publiek had laten smullen en „waarschijnlijk heeft gezorgd voor een volle bak tegen HSV", maar begrijpelijk was zijn enthousiasme wel. Nu Bosman en de absolute uitblinker van giste ren, Aron Winter, de geest weer hebben gekregen, Wouters snel herstelt van zijn meniscus-operatie en de slepende Rijkaard-affaire bij na achter de rug is, lijkt de ergste heibel verleden tijd. „Daarbij ben ik momenteel bijzonder gelukkig met de ontwikkeling van jeugdige spelers als Roy en Richard Witsch ge. Als je ziet hoe makkelijk ze zich aanpassen aan dit niveau en zelfs in staat blijken het team soms op tussenstation, op naam kwam Bosman. Daarna bleef Roy de Feyenoord-defensie bestoken met zijn dribbels. Het had in de 62e minuut de 2-0 door Van 't Schip tot gevolg. Een voorzet van Roy werd teruggelegd door Bergkamp (vrijwel de gehele wedstrijd bij Monkou in de tang), die zijn aanvoerder pas in tweede instantie raak zag schieten. „Dat was voor ons het breekpunt", ver klaarde Israel de ineenstorting van zijn elftal, dat in de personen van Barendse, Monkou en Molenaar drie keer door arbiter Van Swieten met geel werd bestraft. Kaarten en doelpunten liepen trouwens ge heel synchroon in De Meer, waar Winter Feyenoord met een fraaie derde treffer definitief op de knie- en dwong. Ajax kreeg een gele kaart te incasseren (Van 't Schip) en in blessuretijd toch ook nog een tegentreffer, die op naam kwam van Hofman. Luttele minuten daarvoor had Spelbos verzuimd het verschil tussen Ajax en Feye noord verder te doen oplopen. Zijn strafschop, toegekend omdat Wijn stekers de frommelende Meijer op de hakken liep, werd door Hiele tot hoekschop gestompt. AMSTERDAM (GPD) - Een unieke solo-actie van arbiter Ig- nace van Swieten betekende gis termiddag in de Amsterdamse Meer bijna het einde van Ajax- Feyenoord. De kleine spelleider legde na 28 minuten 'voetballen de wedstrijd stil, omdat de bal, die in het F-side vak was beland, door de Amsterdamse aanhang niet werd geretourneerd. Toen Van Swieten de beide elftallen naar de kleedkamer dirigeerde, werd de bal ijllings terugbe zorgd. Enkele seconden later hervatte Van Swieten de partij. zijn ingrijpen- puhliek Gevraagd i de maatregel, refereerde de I scheidsrechter na afloop onmid dellijk aan het toespraakje, dat Ajax-aanvoerder John van 't Schip vlak voor aanvang van het duel had afgestoken. Via de sta dion-microfoon richtte de Ajaci- ed zich, zoals het afgelopen weekeinde bij alle betaald-voet balwedstrijden gebeurde, tot het publiek. „We hebben allemaal kennis genomen van wat zich woensdagavond bij Nederland- Cyprus heeft afgespeeld. Na mens alle spelers, trainers en scheidsrechters in Nederland vraag ik u het gedrag van voet balvandalen sterk af te keuren. Helpt allen het vandalisme te be strijden en let een beetje op uw buurman in het stadion. Een nieuwe succes-periode voor het Nederlandse voetbal mag niet door een enkeling verziekt wor den". Van Swieten: „De geloofwaar digheid van ons allemaal stond vanmiddag op het speL We mo gen ons niet langer door een stel snotapen laten piepelen. Je kunt wel zéggen, dat het niet ernstig is als er eens een keer een bal niet wordt teruggegeven. Maar ik vind, dat het ook met dit soort za ken, die te lang zijn getolereerd, afgelopen moet zijn. Ik dacht: de voetballerij moet nu maar eens laten zien, dat het menens is. Voor die taak staan we met z'n al len". De arbiter, die toegaf impulsief („maar daarom niet verkeerd") te hebben gehandeld, is geen mo ment van plan geweest op eigen initiatief tot het het definitief sta ken van de wedstrijd over te gaan. „Mijn bedoeling was om met de trainers van de twee clubs alsmede met de voorzitters Ker- kum en Harmsen overleg te ple gen. Ik zou hebben gevraagd: wat doen we? Is het nu niet het moment om te laten zien dat we niets, maar dan ook niets meer over ons kant laten gaan? Staken zou dan een gezamenlijke beslis sing zijn geweest Wanneer ze zouden hebben gezegd: Van Swieten, niet aanstellen, maar voetballen, dan had ik dat ge daan. Ik zou het een goede zaak vinden wanneer mijn initiatief door andere scheidsrechters werd nagevolgd. Er moet snel een andere mentaliteit worden gekweekt, want daar zijn we ei genlijk al te laat mee begonnen". Het bomincident van vorige woensdag hield ook het afgelopen weekein de de gemoederen op en rond, de voetbalvelden bezig. In stadion De Baan dert, de thuishaven van Fortuna Siltard, hing zaterdagavond dit span doek. Toch werden er ook gisteren weer voetbalsupporters aangehouden. Het ging om 17 Feijenoord-supporters die in de trein op weg naar het duel Ajax-Feijenoord en op het station van Diemen racistische en antisemiti sche leuzen hadden gescandeerd (foto anpi Tb DEN HAAG (GPD) - Marco van Basten krijgt vandaag van het be stuur van AC Milan te horen of de club akkoord gaat met het advies van dokter Marty van het AMC-zie- kenhuis in Amsterdam om zich te laten opereren aan zijn rechter en kel. Van Basten heeft reeds geruime tijd hinder van een blessure aan zijn rechtervoet, een kwetsuur, die vermoedelijk is ontstaan doordat hij zijn rechter enkelgewricht te veel heeft belast na een operatie aan zijn andere enkel. Röntgenfo to's hebben uitgewezen, dat de banden van het gewricht dusdanig zijn opgerekt, dat een operatieve ingreep gewenst is. Probleem met name voor AC Milan is, dat Van Basten dan zeker vier maanden niet zal kunnen spelen. Van Basten, die zijn ploeg giste ren op eigen veld met 0-0 gelijk zag NICOSIA (GPD) - Vier dagen na het bom-incident in Rotterdam lijkt doelman Andreas Charitou van Cyprus zich volkomen te heb ben hersteld van de gebeurtenis sen in de Kuip. Hij stond gisteren dan ook gewoon weer in het doel bij Omonia in de wedstrijd tegen het laaggeplaatste Echnikos. Erg succesvol verliep die wedstrijd overigens niet voor de thuisclub, want Omonia kwam niet verder dan een 2-2 gelijkspel, een uitslag, die voor Omonia niet bepaald hoopgevend kan worden genoemd met het oog op de EC-wedstrijd van woensdag tegen Steaua Boeka rest. Charitou, die vrijdag alweer aan de slag was gegaan bij de bank waar hij in dienst is, maakte met bij de tweede tegentreffer van Echnikos geen al te sterke in druk. Maar of dat een gevolg was van de gebeurtenissen van woens dagavond kon de weinig spraakza me keeper niet zeggen. „Lichamelijk ben ik in elk geval weer helemaal in orde", aldus Cha ritou. „Vlak na die ontploffing had ik wel veel pijn aan mijn rechter oog - daardoor kon ik nauwelijks iets zien - maar dat is nu gelukkig weer helemaal over. Net als de doofheid, ontstaan door die enor me knal". Charitou ontkent evenals de by het gesprek aanwezige ploegge noot en international Evagoras Christofi vervolgens met kracht dat er pogingen gedaan zijn om het Cyprische team om te kopen. Uitla tingen van de in Athene spelende Cyprioot Sawides zijn volgens hen „door de pers verkeerd geciteerd". „We gingen terug in het veld omdat de scheidsrechter onze veiligheid garandeerde. Hoe hij dat kon doen weet ik ook niet", aldus Christofi, „maar onze officials besloten dat we terug moesten. Ze zeiden dat de vent die de bom gegooid had was gearresteerd". Erg in de stemming om verder te j spelen was het Cyprische team ui teraard niet geweest. „Het gescan deerde 'Cyprus!, Cyprus!' van het Nederlandse publiek na elk tegen- goal maakte het alleen maar ei»ger voor ons. Niet gewend te spelen voor een groot publiek (20.000 toe- I schouwers in Cyprus is veel) waren we daardoor snel geintimideerd". Al voor het begin van de wed strijd, tijdens de warming-up was hen de losbandigheid van het Ne derlandse publiek opgevallen. „Appels en sinaasappels, genoeg om een supermarkt mee te begin nen", aldus Christofi, „vlogen over het veld. Terwijl een aantal grap- penmakkers er met een Cyprioti sche bal vandoor ging". Dat de po litie toen al niet ingreep, begrijpen beiden ook nu nog niet. Volgens Charitou is hij na de ont ploffing overeind gebleven tot de scheidsrechter het spel onderbrak, j „omdat ik bang was dat Nederland zou scoren. Toen pas ben ik gaan liggen om de medische verzorgers te alarmeren". In tegenstelling tot vele Cyprio ten is de 26-jarige Charitou, die be gin dit jaar als een nationale held werd binnengehaald, nadat hij in Warschau bijna eigenhandig het Poolse nationale team op een 0-0 gelijk spel hield, tegen diskwalifi catie van Nederland door de UE FA. „Nederland is een topteam en het beste team verdient door te gaan naar de finale". spelen tegen Torino: "Dat is na tuurlijk bijzonder vervelend voor beide partijen, maar aan de andere kant ben ik toch opgelucht dat ik nu weet wat er aan de hand is". Het bestuur van Ajax hoopt vandaag licht te kunnen brengen in de kwestie Rijkaard. Achter de schermen is het afgelopen week einde gezocht naar een oplossing, waarbij behalve Sporting Lissabon en AC Milan ook Olympique Mar seille betrokken schijnt te zyn. MAANDAG 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanora- ma. Met beelden van de wed strijd Liverpool-Everton, een onderwerp over de winter-tria thlon in Assen, en het doelpunt van de week met Ronald Koeman. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.25-22.00 SKY: Motorsport News. 22.00-23.00 SKY: Spaans com petitievoetbal. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Brits voetbal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11