Sterke groei vervoer van reizigers NS Kwaliteitszorg kan bedrijven 20 miljard per jaar besparen Verkoop BP-aandelen Kamer: houdt Fokker in de gaten Beurzen opwaarts Herstel dollar NEDERLANDSE SUPERMAGNEET Aankomende SCHEEPSPROPELLOR malaise in scheepsbouw Nederlandsche Bank gaat in staatsobligaties handelen VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben in de eerste acht maanden van dit jaar aanzienlijk meer rei zigers vervoerd dan in dezelfde periode van 1986. Tot en met augustus steeg het reizigersvervoer bij NS met 4,9 pro cent en verkochten de spoorwegen bijna 6,3 miljard reizi gerskilometers (6 miljard in de eerste acht maanden van 1986), aldus een woordvoerder van NS. Het beeld is overigens iets geflat teerd omdat bij die groei van bijna 5 procent ook de nieuwe Flevolijn is inbegrepen, die voor een kleine 2 procent meer klandizie zorgde. Na een teleurstellend 1986 - toen het reizigersvervoer vooral door de goedkopere benzine met een procent daalde - mikken de spoorwegen voor heel 1987 op een vervoersgroei van 3 procent ofte wel 9,2 miljard verkochte reizigers kilometers, tegen 8,9 miljard vorig jaar. Het goederenvervoer per spoor boert dit jaar, zoals overigens al werd verwacht, waarschijnlijk iets minder goed en komt naar ver wachting uit op iets minder dan 18,5 miljoen ton goederen en 215 miljoen gulden aan opbrengsten. Vorig jaar brachten 19,1 miljoen ton goederen nog 258 miljoen gul den in het laatje. Dat het reizigersvervoer nu weer toeneemt is volgens de NS bij voor beeld te danken aan het feit dat dit jaar het spoorkaartje (wederom) niet duurder is geworden terwijl i aan de andere kant de benzineprij zen redelijk op peil bleven. Boven dien hebben de spoorwegen in de I roos geschoten met een 'uitge kiend zomerassortiment kaartjes' dat er op was gericht vooral de inci dentele reiziger de trein in te lok- ken. De 'railrunner' zorgde voor veel extra klanten. Volgens die regeling mogen kinderen van vier tot elf jaar slechts voor een gulden met de trein mee mits ze worden begeleid door een betalende volwassene. Vooral dank zij dit kaartje ont stond er een run op enkeltjes en re tourtjes: tot en met augustus dit jaar 5 procent meer dan in dezelfde periode van 1986. De verkoop van abonnementen bleef in 1987 tot nu toe ongeveer op het zelfde peil als in vorig jaar. Met name ook die zomerse mee valler is voor de NS reden om over heel '87 niet Als alle prognoses worden gehaald komt de NS dit jaar weer uit op het niveau van 1985. Toen legden de reizigers tus- Economie kort Strippenkaarten De serie strippenkaarten die in het openbaar vervoer in Nederland in omloop is, wordt van begin no vember tot en met eind maart uit gebreid met een uniek soort kaart: de groene strippenkaart. Deze kaart is groen van kleur, bevat zes strippen en wordt cadeau gegeven bij een pak Groene Persil-waspoe- der. De kaart is op precies dezelfde wijze geldig als iedere 'gewone' strippenkaart, behalve tijdèns de ochtendspits van 7-9 tijdens werk dagen. sen de rails ook 9,2 miljard kilome ter af en zagen de spoorwegen het reizigersvervoer voor het eerst sinds jaren weer stijgen met 2,5 procent. Die stijging was vooral te danken aan het feit dat minister Smit-Kroes toen de spoorkaartjes (voor het eerst sinds tientallen ja ren) goedkoper maakte in plaats van duurder. De NS achtte de vervoersgroei van 1985 het tastbaar bewijs van de stelling dat forse tariefsverhogin gen alleen maar averechts werken en de mensen de trein uitjagen ter wijl een verlaging of bevriezing van de tarieven zichzelf terugver dient door een groeiende reizigers- stroom. Die stelling werd overi gens vorig jaar weer ondergraven. Philips: 4600 banen erbij in laatste vier jaar EINDHOVEN (ANP) - Het aantal werknemers bij Philips in Neder land is de laatste vier jaar gestegen met ruim 4600 tot 74.800. Dat staat in een vandaag verschenen specia le uitgave van de afdeling Perso neelszaken en Arbeidsverhoudin gen. De publikatie is onder meer naar vakbonden en onderwijsinstellin gen gestuurd. Volgens drs. J. Scheurer van Philips is de publika tie verschenen om een einde te ma ken aan de onrust onder de mede werkers van Philips die was ont staan na allerlei publikaties in de media over de ontwikkeling van de werkgelegenheid bij Philips. De laatste maanden is uitvoerig gepu bliceerd over allerlei reorganisaties en aanpassingen binnen het con cern, ten koste van nogal wat ar beidsplaatsen. Een woordvoerder van Philips erkent dat er alleen cijfers over het verleden in staan, terwijl onrust over de werkgelegenheid vooral op de toekomst betrekking heeft. "Maar de indruk bestond dat we ook in het verleden werkgelegen heid hebben afgestoten. Natuurlijk is het zo dat er reorganisaties plaatsvonden en plaatsvinden, maar daar staat vaak een groei bij andere activiteiten tegenover. Voor dit jaar is de verwachting dat het aantal arbeidsplaatsen in Ne derland per saldo gelijk blijft". Ondknks de ernstige verstoring van het beursklimaat van de afge lopen weken verwacht Philips dat de omzet ongeveer even sterk zal toenemen als vorig jaar; de groei bedroeg toen 6 procent. Philips verwacht ook nog steeds een ver dere verbetering van de netto winst. Vorig jaar steeg de netto winst van 919 miljoen gulden tot 1015 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA en PvdA willen een betere controle op de nieuwe steunoperatie aan de vliegtuigfabriek Fokker. Tijdens een debat met de kamercommissie voor economische zaken eisten Vos (PvdA) en Van Iersel (CDA) gisteren van minister De Korte (economische zaken) meer toezicht door minister en Tweede Kamer op de naleving door Fokker van de voorwaarden die eerder door de minister zijn geformuleerd. Het gaat om 212 miljoen gulden over heidsgeld, terwijl Fokker onder meer de kosten van de produktie van de nieuwe vliegtuigen (types 50 en 100) drastisch moet terug brengen en de leiding van de on derneming uitbreiden. De Korte kwam tijdens het over leg met de kamercommissie al met enkele compromissen voor een be ter toezicht. De bestaande onder steuning en subsidiëring van Fok ker verloopt via het Nederlands In stituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR), dat twee DEN HAAG (GPD) - Maar een heel klein deel van hel Nederland se bedrijfsleven bespaart geld door over de gehele linie op kwaliteit te letten. Toch kan een dergelijk inte graal kwaliteitsbeleid het bedrijfs leven jaarlijks 20 miljard gulden aan kosten besparen, zo heeft on derzoek geleerd. Gebrek aan be- drijfsbeheersing kost Nederland meer dan 40 miljard gulden per jaar en dat is op redelijk korte termijn tot de helft terug te brengen. De 'Projectgroep Kwaliteitsbe leid' van het ministerie van econo mische zaken, de Nederlandse Her- structurerings Maatschappij (Ne- hem) en vertegenwoordigers van enkele bedrijven en universiteiten brengt - na drie jaar studie - vol gende week advies uit aan de mi nister. Belangrijkste conclusies daarbij zullen zijn dat de Neder landse bedrijven nog te veel zijn blijven steken. Zoals directeur kwaliteitsbeleid A. Schicht van DAF-Trucks in Eindhoven op merkt: "Eind jaren zeventig zaten wij ook nog in de situatie van het controleren achteraf om vervol gens de fouten te herstellen of naar de schroothoop te brengen". De Projektgroep zal er bij de mi nister op aandringen de bewust wording bij de ondernemer van de nieuwe situatie in industrie en dienstverlening te blijven stimule ren. Dat kan volgens de aanbeve lingen met een relatief gering be drag op de begroting van Economi sche Zaken van zo'n 8 miljoen gul den per jaar. Directeur F.L.M. Welschen van het metaalbedrijf Inalfa in Venray, een toeleverancier van de auto-in dustrie, voorziet grote veranderin gen in de komende jaren. "Vroeger vroeg een bedrijf gewoon 12 offer tes aan en koos vervolgens de goedkoopste. Investeren in ont wikkeling en optimale kwaliteit was onmogelijk, want dan ging de concurrent die daar geen kosten voor maakte er met de order van door". Integraal kwaliteitsbeleid en het samen met de auto-industrie ontwikkelen van nieuwe produk- ten zijn voor Welschen de antwoor den om concurrerend en winstge vend te blijven. Als internationaal toeverancier voor met name de automobiel-in dustrie (paradepaardjes van Inalfa zijn op dit moment de hele achter klep van de nieuwe Volvo 480 en de luiken op de cabines van de nieuw ste DAF-trucks) moet je mee met de hogere kwaliteitsnormen en de snellere looptijden van de model len. "Van toeleverancier tót co-ma- ker", aldus Welschen. DAF-Trucks voert op het gebied van toeleveringen een zeer syste matisch beleid, waarbij te kleine of kwalitatief mindere bedrijven van de lijst worden geschrapt. In twee jaar tijd leidde dat tot een vermin dering van 1175 bedrijven voor de directe produktie van trucks naar 950. Met 200 daarvan, goed voor 80 procent van de toeleveringen, zijn kwaliteits-overeenkomsten geslo ten die bovendien elk jaar worden doorgelicht. Maar niet alleen DAF, ook Océ- Van der Grinten, Philips, Volvo, Rank Xerox en bijvoorbeeld de Ford-fabrieken in Belgie voeren een dergelijk beleid. Als een toele verancier eenmaal aan de kwali teitseisen van een van deze bedrij ven voldoet, hoeft de ander minder strenge keuringen te verrichten, al dus J. Snijder, directeur inkoop en logistiek van DAF. Eenzelfde overweging heeft bij AC Restaurants gegolden. In het Interne Jaarverslag over 1986 kon AC-directeur E. Bezaan trots mel den: "We hebben het gehaald. AC is uit de rode cijfers". In 1984 is AC met kwaliteitsbe leid gestart, nadat ombudsman Frits Bom een jaar eerder ernstige kritiek had geuit op de verhouding prijs/kwaliteit in AC-restaurants. Het bedrijf leed in die tijd miljoe- nenverliezen en het management was zich volgens Bezaan toen iets te veel bewust van de beschermen de paraplu van het moederconcern Ahold. AC is thans nog doende met de verbouwing van alle restaurants, heeft een nieuwe formule ontwik keld waarin het woord service vet gedrukt staat en heeft het perso neel opnieuw opgeleid. Dit jaar wordt weer winst gemaakt en de waardering van de klanten groeit, aldus Bezaan. De directe opbrengst van inte grale kwaliteitszorg voor de indivi duele bedrijven blijkt moeilijk te berekenen. Voor DAF heeft het de eerste tijd alleen geld gekost, maar wordt nu gesproken over minder verlies aan inkomsten van zo'n 20 miljoen gulden in de afgelopen drie jaar. Een heel bedrag bij een winst van 20 miljoen per jaar. Bij Inalfa zijn de kosten van 'de ver borgen fabriek' aanzienlijk bene den de 15 procent gemiddeld voor deze industrie gebracht, aldus Wel schen. Maar niet uit te rekenen is bijvoorbeeld wat er anders aan or ders zou zijn misgelopen. KLM PDM De vakbonden en de directie van PD Magnetics (PDM) in Ooster hout hebben overeenstemming be reikt over een 'sociaal plan indien de samenwerking van PDM met Agfa-Gevaert in Leverkusen door gaat. Van de 600 banen bij PDM zullen er 250 tot 300 verdwijnen. Voor 1 oktober 1988 zullen geen ontslagen vallen. Tot die tijd voor ziet het sociaal plan in bij- en om scholing en herplaatsing van per soneel. Koopvaardij De werkgelegenheid in de Ne derlandse koopvaardij is in een jaar tijd met vijftien procent afge nomen. Uit een door het Centraal Arbeidsbureau voor de Scheep vaart (CAS) in Rotterdam uitge voerde enquête onder de Neder landse rederijen blijkt dat er medio juli van dit jaar 11.105 zeevarenden op Nederlandse koopvaardijsche pen werkzaam waren. Dat is 1.946 zeevarenden minder dan medio maart van het vorig jaar. Staking Een meerderheid van de bauxietarbeiders in het plaatsje Moengo in Oost-Suriname is dins dag een proteststaking begonnen. Dat is gisteren vernomen van reizi gers uit dat gebied. De arbeiders zouden het werk hebben neerge legd uit onvrede met de behande ling van een collega door de Mobie le Eenheid, een combinatie van po litie en militaire politie. De KLM heeft besloten de eerder aangekondigde uitgifte van winst bewijzen in Zwitserland voor on bepaalde tijd op te schorten. De be doeling was om met deze eerste emissie 50 miljoen Zwitserse fran cs aan het eigen vermogen van het bedrijf toe te voegen. De KLM acht het met het oog op de huidige situa tie op de effectenbeurzen niet ver standig nu met een emissie te ko men. NUREMBERG Deze propellor dient ter vervanging van het gangbare zeil op zeilboten. Het is een soort windturbinewaarmee de boot kan wor den aangedreven. In de haven kan de generator gewoon worden gebruikt om elektriciteit voor aan boord op te wekken. Dit apparaat is te zien op de uitvinderstentoonstelling in de Duitste stad. (foto AP) LONDEN (AFP/Rtr) - De Britse re gering heeft gisteren bekendge maakt dat zij doorgaat met haar plan om haar resterende aandelen in British Petroleum Co. te verko pen aan het publiek, ondanks het inzakken van de aandelenprijzen. De minister van Financiën, Nigel Lawson, deelde het Lagerhuis mee dat hij had besloten de verkoop volgens plan te laten plaatshebben, ondanks pleidooien van financiële instellingen om haar uit te stellen. Lawson zei dat speciale maatrege len zouden worden genomen om de verliezen van een aantal banken te beperken. Een aantal Amerikaanse, Cana dese, Britse, Japanse en Europese bankinstellingen heeft zich name lijk garant gesteld voor de verkoop van BP-aandelen voor een prijs van 3.30 pond sterling. De interna tionale val in aandelenprijzen heeft voor BP betekend dat zijn aande len nu worden verhandeld voor niet meer dan 2.62 pond sterling. Voor de banken dreigt daardoor een groot verlies. De verkoop van British Petrole um werd door de Britse premier Magaret Thatcher gezien als de 'pa rel in de kroon' van haar ambitieu ze privatiseringsprogramma dat miljoenen Britse burgers tot aan deelhouders moet maken. De ver koop van BP, die zo'n 7,2 miljard pond zal opbrengen, is het grootste privatiseringsproject in Europa, maar kwam in problemen door de enorme koersval die zich vorige week op de beurzen voordeed. De daling van de koers van de BP-aandelen vormde een netelig politiek en economisch probleem voor de regering-Thatcher, die zich voor de keuze gesteld zag de uitgif te van de BP-aandelen in te trek ken - en zich daarmee het verwijt op de hals te halen dat zij de grote financiële instellingen beschermt - of door te gaan met een emissie waarvoor niemand belangstelling heeft. Deskundigen verklaarden dat de door Lawson aangekondigde rege ling bedoeld is om paniek en verde re koersdalingen te voorkomen. "Het uitgiftesyndicaat zal nog steeds verlies lijden, maar niet zo veel als wanneer er niets was ge daan", zo zei een deskundige. Daarentegen hekelde Labour- woordvoerder John Smith de be kendmaking van Lawson. Hij riep de regering op het privatiserings programma te staken. LOBITH (ANP) - Scheepswerf 'De Hoop' in Lobith (300 werkne mers) is de zoveelste scheepswerf die in problemen raakt. De werf gaat surséance van betaling aan vragen. Het bedrijf is als gevolg van vertraging in de Financiële af wikkeling van opdrachten in pro blemen gekomen. De surséance is vandaag bij de rechtbank in Arn hem aangevraagd, zo deelt de di rectie mee. DSoor de problemen is De Hoop is niet in staat deze week het perso neel te betalen. De salarissen zul len volgens directeur C. Verdonk vertraagd door de bedrijfsvereni ging worden uitbetaald. De liquiditeitsproblemen zijn het gevolg van het feit dat twee re ders, een Italiaans en een Neder lands bedrijf, niet kunnen betalen voor twee door De Hoop afgelever de vaartuigen. Het gaat om respec tievelijk een duikmoederschip ter waarde van 200 miljoen en een booreiland van 100 miljoen. De Nederlandse reder, Amethyst BV, kan niet aan zijn verplichtin gen voldoen omdat het ministerie van verkeer en waterstaat geen in vesteringspremie zeevaart (ipz) wil uit keren. Het ministerie heeft aan het verlenen van deze premie een aantal nadere voorwaarden ver bonden. Volgens Verdonk houden die verband met de slechte markt situatie voor rederijen. Als gevolg van de liquiditeitspro blemen kan De Hoop echter zijn vooraden niet op peil houden. Door een gebrek aan onderdelen moest onlangs een opdracht voor de bouw van een binnenschip wor den overgedragen aan de Rotter damse werf Van der Giessen-De Noord. Volgens de scheepswerfdirec teur is De Hoop na de reorganisatie eerder dit jaar, waarbij 100 banen sneuvelden, een gezond bedrijf dat kwalitatief hoogstaand werk afle vert. Hij heeft dan ook goede hoop dat mr. J. W. Bijvanck uit Nijme gen, die als bewindvoerder in de surséance van betaling zal funge ren, erin zal slagen een oplossing te vinden voor de liquiditeitsproble men. Het over de brug komen van het ministerie met de IPZ is vol gens hem daarbij de sleutel van de hele zaak. Tijdens de surséance hoopt de Lobithse werf gewoon door te kunnen werken met behulp van een boedelkrediet. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Nederlandsche Bank treft voorbe reidingen om te gaan handelen in staatsobligaties. Dit verklaarde de president van de Nederlandsche Bank, dr. W. F. Duisenberg giste ren op de negende Dag van het Aandeel. Duisenberg zei dat de bank een portefeuille in staatsobli gaties ter grootte van drie miljard gulden wil opbouwen. Het is de centrale bank overigens alleen maar toegestaan om staatsobliga ties te kopen en te verkopen, ande re obligaties zijn taboe. Het nieuwe instrument is be doeld om meer invloed te kunnen uitoefenen op de hoeveelheid geld in omloop in Nederland. Het kopen van overheidspapier zal overigens niet gaan betekenen dat de Neder landsche Bank de overheid finan ciert. dat zou tot inflatie (geldont waarding) kunnen leiden, aldus Duisenburg. Het voornemen van de Neder landsche Bank, waarover nog over leg wordt gevoerd met het ministe rie van Financiën en het bankwe zen, past in het streven om op mo netair gebied de teugels steviger aan te halen. Door de recente beurskrach is dit alleen nog maar versterkt. Naar aanleiding van de recente koersval zei Duisenburg niet pessi mistisch te zijn over de ontwikke ling van de aandelenkoersen. Vol gens hem zullen deze binnenkort weer stijgen. Aanwijzingen daar voor ziet hij onder meer in de da lende rente en de toenemende nei ging tot samenwerking tussen de VS, Japan en West-Duitsland. Volgens de directeur van de Ne derlandsche Bank is de omvang van de val van de koersen van de laatste twee weken niet gerecht vaardigd. De winstcijfers van be drijven zijn in het algemeen goed en de vooruitzichten voor econo mische groei 'nogal bemoedigend'. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar is vandaag op de wis selmarkt van Amsterdam omhoog gegaan. Rond 11.00 uur noteerde de Amerikaanse munteenheid 1,95,75 gulden, bijna anderhalve cent meer dan de slotkoers van gis teren van 1,9430 gulden. Gister avond was de dollar al in koers om hoog gegaan in New York en ook in Tokio werd een stijging geregi streerd, nadat aanvankelijk meer dan drie cent was prijsgegeven. De uitspraken van de voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie, dat Washington bereid zou zijn de dollar te laten wegglij den tot 1,60 mark, hebben gisteren de koe^s van de Amerikaanse munt nadelig beïnvloed. Later haastte een woordvoerder zich de uit spraak van Delors te corrigeren. Hij wees op de officiële tekst van Delors' rede, waarop de frase niet meer voorkwam. De woordvoerder kon echter niet tegenspreken dat de opmerking voor het parlement wel degelijk is gemaakt. De goudprijs is gisteren gedaald. Bij het slot van de handel in Zürich werd 471,75 dollar per ounce (31,1 gram) genoteerd, ongeveer vijf dol lar minder dan de slotprijs van woensdag. maal per jaar aan de minister rap porteert. Voor de extra steunverle ning wil de minister die rapportage uitbreiden tot vier keer per jaar. Op basis hiervan en met de regelmati ge rapportage van de Nationale In- vesterings Bank (NIB) wil hij de Tweede Kamer en het controle-in stituut van de Kamer, de Algemene Rekenkamer, vaker gaan informe- Vos en Van Iersel, gaan deze toe zeggingen niet ver genoeg. Met de bodemloze put van het RSV-con- cern nog vers in het geheugen wil Vos dat de Algemene Rekenkamer vrij toegang krijgt tot de gegevens van Fokker. Ook Van Iersel vindt het controlebeleid dat de minister 'op afstand' wil voeren onvoldoen de. Door de afslanking van het mi nisterie blijft mogelijk niet vol doende kennis in huis om de juiste controle uit te kunnen voeren, al dus de CDA-woordvoerder. De steunoperatie aan Fokker, die de overheid samen met het ban- kenconsortium van ABN, Amro en TOKIO/HONGKONG (Rtr/UCN) - De aandelenkoersen op de effec tenbeurzen in het Verre Oosten hebben vandaag, in tegenstelling tot gisteren, de stijging van de beurs van New York gevolgd en zijn ruim hoger gesloten. Ook de stabiele dollarkoers droeg aan de goede stemming bij. In Tokio boekte de Nikkei-index zelfs de op twee na grootste stijging met 731,15 punten (3,3 procent), waar mee het verlies van ruim 534 pun ten van gisteren ruimschoots werd weggewerkt. Bij het slot van de beursdag stond de index op 22.765,04 punten. Er werden onge veer 850 miljoen aandelen omge zet. Hongkong liet zich aanvankelijk ook inspireren door de beurs in New York, maar die inspiratie boette gaande de handel aan kracht in. Uiteindelijk kwam de Hang Seng-index de index uit op 2242 punten, 40 punten meer dan gisteren. Het slot was overigens maar een fractie hoger dan maan dag, toen de koersen volledig wa ren ingezakt. NIB op poten heeft gezet, stond tij dens het kamerdebat nauwelijks meer ter discussie. Op D66 na stemde de Kamer e De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn gisteren flink gestegen. De Dow Jones-index voor de dertig belangrijkste indus triële fondsen, die woensdag vrij wel onveranderd sloot, boekte een winst van 91,51 punten en kwam daardoor op 1938,33. Ook de indi ces die een breder beeld geven van de koersontwikkeling gingen flink omhoog. De Amsterdamse effectenbeurs heeft gisteren een licht herstel te zien gegeven van de zware klappen die de dag tevoren werden toege diend. Bij een drukke handel kwa men 100 van de 241 genoteerde aandelenfondsen hoger uit. Er slo ten 96- fondsen sloten lager en 45 bleven onveranderd. De stem mingsindex steeg 0,8 punt tot 69,5. De beurs was daarmee in lijn met de belangrijkste Europese beurs, Londen. De dollar trok in de loop van de ochtend dankzij interven ties wat aan en dat bleek een steun tje in de rug dat de beurs hard no dig had. Maar handelaren waren ui terst voorzichtig met hun taar. Minister De Korte zei verder te hopen dat de bestaande aandeel houders van Fokker (naast particu lieren bezitten ABN, VMF en de Amerikaanse vliegtuigfabriek Nor throp aandelen) gebruik zullen ma ken van de claim-emissie, die Fok ker eerder deze week heeft aange kondigd. Dat zou in het gunstigste geval kunnen betekenen dat de overheid niet voor de maximale 49 procent aandeelhouder hoeft te worden. Maar de kans daarop sloeg hij niet erg hoog aan. Fokker kondigde eerder aan het aandelenkapitaal te willen verdub belen met een claim-emissie, waar bij bestaande aandeelhouders voorrang hebben in te tekenen. De uitgiftekoers werd op 20 gulden ge steld, waardoor de koers van de aandelen op de Amsterdamse Ef fectenbeurs al snel in die richting zakte, nog los van de algehele in- eenschrompeling van de koersen van aandelen in de afgelopen da gen. NIJMEGEN - Onder het toeziend oog van drs. R.W.R. Dee (r) van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) stelt ir. L.J. Kruijff van Smit Nijmegen een supergeleidende magneetspoel in werking. Deze spoel is be stemd voor de in Zwitserland gevestigde internationale testinstallatie voor supergeleiders (Sultan), waarin het ECN namens Nederland deelneemt Dit is de eerste supermagneet die compleet in Nederland is ontwikkeld en ge bouwd. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7