'Jubileum' fietsachterlicht niet echt reden tot vreugde Reportage 'Adoptie-ouders draaien als enigen op voor alle problemen' Bisdom Roermond begonnen met evangelisatie-kiosken PAGINA 2 VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 urn Mm: Torn um Hou wmtok m u 'h $tuku srozp, mm VttGAT U 5" MAAL OH HAHP Oir Tf $T£KW PVHPr AF5LAAM0 H&FT GttH UFttcroRm Gtm fter$g& oh ACHrtPïpArfriïp Hitr Hirfówfy,^ ZETTEN/BOEKELO - Ouders die een - buitenlands - kind hebben ge adopteerd, zijn volkomen rechte loos. Zodra ze een kind hebben ge accepteerd, hebben ze alleen nog maar plichten. Een nu bij de Twee de Kamer liggend wetsvoorstel tot regeling van buitenlandse adoptie beveiligt adoptie-gezinnen op geen enkele wijze tegen "verborgen pro blemen" bij de kinderen. Volgens het wetsvoorstel zullen ook in de toekomst de bemiddelingsorgani saties, vanaf het tijdstip van ver trek van het kind naar Nederland, op geen enkele wijze aansprakelijk meer zijn. door Rob Hirdes Vice-voorzitter Truus van Hul- zen-Eggink uit Boekelo van de Landelijke Oudervereniging Ge- zinsproblematiek Adoptie (LO- GA): "Adoptie-ouders zijn en blij ven ook straks volkomen vogel vrij". De belangenvereniging voor adoptie-gezinnen met problemen zal zich morgen tijdens haar offi ciële oprichting in Utrecht dan ook tot minister Korthals Altes (justi tie) wenden met een dringende op roep om alsnog in de nieuwe wet een betere aansprakelijkheidsrege ling op te nemen. "Een regeling", zo legt Truus van Hulzen uit, "die de adoptie-bemid delingsbureaus zal dwingen tot een zorgvuldiger beleid ten aanzien van het onderzoek naar de licha melijke en psychische gezondheid van de voorgestelde kinderen". De ouders, die het kind voor aan komst meestal alleen nog maar kennen van een polaroid-fotootje, worden ook in de op stapel staande wet volledig aansprakelijk gesteld voor alle risico's. Truus van Hul zen: "Medische verklaringen, die de kinderen meekrijgen in het land van herkomst en die soms niet meer omvatten dan één zinnetje op een receptenpapiertje, worden door de bemiddelingsorganisaties als voldoende geaccepteerd. En waarom ook eigenlijk niet? Die or ganisaties kunnen wettelijk nooit aangesproken worden. Alle risi co's, ook financieel, zijn voor de adoptie-ouders". Sterven "Sommige kinderen blijken bij aankomst in Nederland, ondanks een medisch fiat van de bemidde ling, ernstig ziek. Of ze zijn licha melijk dan wel geestelijk gehandi capt. Het komt zelfs voor dat de kinderen zo ziek zijn, dat ze onder weg naar Nederland sterven. Kin deren, van wie men niets weet, vaak niet eens de juiste leeftijd, worden zonder grondig onderzoek en zonder enige voorbereiding in Nederlandse gezinnen geplaatst. Dat vraagt om problemen en die zijn er dus ook". Veel adoptie-kinderen redden het wonderbaarlijk goed in ons land. Heel wat anderen echter, van wie later bleek dat zij door een plaatsing in een gezin alleen maar verder achterop raakten, onder vonden èn veroorzaakten vaak die pe ellende in de adoptie-gezinnen. Velen van hen zitten inmiddels in kinderbeschermings-internaten en in instellingen voor kinder- en jeugdpsychiatrie. Verpleging en verzorging kosten gezinnen en de Nederlandse overheid nu reeds gir ganfische bedragen. De LOGA, die is ontstaan vanuit die vaak binnenskamers verstopte problematiek, wil zich inzetten voor deze groep ouders en kinde ren. En dat is hard nodig. De kinder- en jeugdpsychiater K. Stibane uit het Betuwse Zetten, die als eén van de adviseurs voor de LOGA optreedt: "Veel van die pro blemen liggen in het sociaal-emo tionele, psychologische of psychia trische vlak. e zijn meestal terug te voeren op ondervoeding, verwaar lozing en soms mishandeling". Deskundigen, zoals Stibane, ver wachten dat we in ons land pas aan het begin staan van een probleem- golf op dit gebied. Sinds 1970 zijn meer dan 17.500 kinderen uit het buitenland geadopteerd door Ne derlandse ouders. Truus van Hun- zen, zelf een adoptie-ouder: "De j babies en peuters van weleer zijn ot worden inmiddels pubers en jong volwassenen. De problemen blij ken juist in deze periode heel sterk toe te nemen. Gaan we uit van het cijfer van 17.5000 geadopteerde buitenlandse kinderen en van die tien procent van ernstige pro- bleemgevallen, dan verkeren 1750 gezinnen nu reeds in grote moei lijkheden. De hulpverlening is hierop helaas onvoldoende voorbe reid en is hiervoor ook onvoldoen de toegerust". Stibane: "De kinderen om wie het hier gaat, hebben in tal van ge vallen in het land van herkomst veel ellende ondervonden. Zo zijn ze al heel jong in ernstige mate ver waarloosd. Ook emotioneel heb ben ze veel schade opgelopen, die zich pas op latere leeftijd in alle he vigheid zal openbaren. Ouders hebben vanuit ideologische ideeën die kinderen hierheen gehaald en hopen, dat al die problemen met in schakeling van hulpverleners weer goed komen". "Maar in heel veel gevallen wordt die hoop niet bewaarheid. Omdat de kinderen, bij wie de pro blematiek van jongs af aan al diep is geworteld, zich onvoldoende hebben weten te hechten en te bin den aan hun adoptie-ouders. Niet alleen de kinderen, maar vaak ook worden de ouders er door de bui tenwacht op aangekeken". Veel adoptie-kinderen doen het goed, heel wat anderen ondervinden e veroorzaken diepe ellende. <foto AN HEERLEN (ANP) - Als eerste Limburgse stad met een winkel- promenade is in Heerlen een py- ramidevormige evangelisatie kiosk van het bisdom Roermond geplaatst. Na de overigens voor tijdig verwijderde reclamebor den langs de autowegen is hert mobiele informatiekantoortje het tweede actiepunt van de herevangelisatiecampagne, zo deelde de directeur van het acti viteitencentrum van het bisdom Roermond, Wim van der Valk gisteren bij de opening van de ki osk mee. Het informatiecentrum zal tot en met Sinterklaas in Heerlen blijven. Het ligt in de bedoeling om drie van deze kiosken aan te schaffen. Zij zijn voorzien van een lectuurstand en een praat- hoek waar belangstellenden met de medewerkers, allen vrijwilli gers, over geloofskwesties kun nen van gedachten wisselen. Voor de volwassenen is er gratis koffie en voor de kinderen snoepgoed. De 36 medewerkers voor de ki osk in Heerlen hebben een apar te cursus gevolgd over de wijze waarop zij contacten kunnen leg gen met het winkelende publiek. Voordien hebben zij een éénjari ge geloofscursus gevolgd en ook nog een vieijarige catechese-op leiding, aldus Van der Valk. Een infokiosk kost ongeveer 50.000 gulden. De campagnekos- ten worden uit een apart fonds gedekt en komen niet ten laste van het tiisdom. De financiering van de campagne verloopt naar wens. Komend jaar wordt tevens be gonnen met huisbezoek om men sen te bekeren tot het roomska- tholieke geloof of terug te voeren naar de kerk. Medezeggenschap leken in RK Kerk. De bisschoppensyno de over de leek in de RK Kerk heeft weliswaar het principe aan vaard dat leken recht hebben op medezeggenschap in de kerk, maar is er niet in geslaagd een ge schikte weg te vinden om aan die medezeggenschap vorm te ge- Dat heeft mevr. M.Th. van He- teren-Hogenhuis, die als waarne mer heeft deelgenomen aan de synode, medegedeeld tegenover het rooms-katholieke persbu reau CIC in Rome. In de Duitstalige werkgroep, waarvan zij deel uitmaakte, is de toelating van de vrouw tot het ambt van diaken aan de orde is geweest. De prefect van de Con gregatie voor de Geloofsleer, kar dinaal Joseph Ratzinger, die i deze werkgroep deel uitmaakte, had erop gewe zen dat een diaken niet alleen een sociaal ambt is, maar ook een voorbereiding is op het priester schap, waarvoor vrouwen niet in aanmerking komen. Mede daar om is toelating van vrouwen tot het ambt van diaken niet moge lijk. De 54 aanbevelingen, waar over de synode gisteren heeft ge stemd, bevestigen de gelijkwaar digheid van man en vrouw in de kerk maar gaan minder ver dan vele waarnemers hadden ge dacht. Nu luidt een van de aanbe velingen: "In het leven van de kerk hebben vrouwen zonder discriminatie deel te hebben aan de voorbereiding van besluiten en verklaringen". Maar niet wordt geadviseerd de gewijde ambten van lector en acoliet voor vrouwen open te stellen. Amerikaanse bisschoppen zien in de aanbevelingen een stil zwijgende goedkeuring van de hervormingen waarnaar vrou wen in de V.S. en elders hebben gestreefd. Men kon niet verder gaan, aldus een Amerikaanse bisschop, omdat in sommige ont wikkelingslanden de rechten van de vrouw nog niet worden erkend "en de kerk moet nu een maal voor alle culturen spre ken". Handleiding bij 'Een vlucht regenwulpen'. Een kerkelijke handleiding bij twee boeken van Maarten 't Hart, is dat niet als waarschuwing voor de lezers be doeld? „In het geheel niet. Ik neem heel duidelijk stelling te gen de kritiek, vooral uit vrijge maakt gereformeerde hoek, op het hoofdstuk 'Ouderlingenbe zoek' in 'Een vlucht regenwul pen'. Ik wil kerkelijke mensen juist laten zien dat kerkverlaters als Maarten 't Hart nog steeds heel erg met geloofsvragen bezig zijn". Dit zegt Francis Hijszeler, af gestudeerd in de Duitse taal- en letterkunde en wederhelft van de gereformeerde predikante van Glanerbrug, over de handleiding die hij bij „Een vlucht regenwul pen" en „De Jacobsladder" van Maarten 't Hart heeft samenge steld. De handleiding is als bijla ge van het blad .Toerusting' uit gegeven door de Hervormde cen trale voor vormingswerk te Drie bergen. Volgens Hijszeler is Maarten 't ïfart steeds milder over kerk en geloof gaan denken. Dit zou vooral uit „De Jacobsladder" blijken. 't Hart was niet voor een reac tie bereikbaar. Boycot van Shell. De Ameri kaanse United Church of Christ, een protestants genootschap met 1,7 miljoen leden, heeft zich aan gesloten bij de boycot van de oliemaatschappij Shell, vanwege de banden van dat bedrijf met Zuidafrika. De kerkeraad besloot gisteren tijdens een vergadering deel te nemen aan de uitgebreide boy cot. De woordvoerder van het ge nootschap, Beverly Chain, zei dat de UCC de eerste grote pro- testahtse kerk is die deelneemt aan de boycot. Strijd tegen racisme. De We reldraad van Kerken heeft de steun aan Zuidafrikaanse bevrij dingsbewegingen voortgezet. Het programma tot bestrijding van het racisme (PCR) heeft voor humanitaire hulp ruim 400.000 gulden beschikbaar gesteld aan het ANC in Zuidafrika en de SWAPO in Namibië. In totaal keert het het speciale fonds van het PCR dit jaar 539.000 dollars (ruim een miljoen gulden) uit aan 55 organisaties die over de gehe le wereld de apartheid bestrij den. Er wordt geen controle op de besteding van de gelden uit geoefend. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Amstel- veen-Buitenveldert tot predi kant bijzondere werkzaamheden voor verpleeghuis Vreugdehof: H. E. H. Hendricks te Wormer- Knollendam; aangenomen naar Kootstertille en Twijzel: J. H. Strubbe te Ballum-Hollum (Ameland). Toegelaten tot evangeliebedie ning: H. Pais, Skanormeen 16, 3844 CC Harderwijk; J. W. Slok, Middenstraat 45, 4156 AG Rompt; toegelaten tot evangelie bediening en beroepbaar ge steld: J. Beider, Achterstraat 8, 6686 AA Randwijk; B. G. Hinde rink, Klavermeent 29, 1218 AM Hilversum; Mevr. C. den Boon, Kruisdwarsstraat 33, 3581 GL Utrecht; Mevr. A. M. Booy, Fur- kabaan 25,3524 ZA Utrecht; P. J. Krijgsman, Albert Cuypstraat 60. 2981 CA Ridderkerk; Mevr. R. Oldenboom, Blasiusstraat 48 lh, 1091 CT Amsterdam; G. Toes, Veldkersmeen 79, 3844 RG Har derwijk; J. Kok, Javastraat 79 3h, 1094 HB Amsterdam; P. van der Waal, Waalstraat 23 3h, 1078 BP Amsterdam. Beroepen te Nijkerkerveen: A. van de Beek te Genemuiden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Harkstede: drs. H. Makkinga, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; beroepbaarstelling: drs. H. Mak kinga, kandidaat te Harkstede. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Roodeschool: drs. J. Koelewijn, kandidaat te Kam pen. Christelijke Gereformeerde Kerkenke Beroepen te Alblasserdam: M. C. Mulder, kandidaat te Amster dam. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat het IWACC in de naaste toekomst in ieder geval gedeeltelijk zijn zin krijgt. De Directie Verkeersveilig heid van het ministerie van Ver keer en Waterstaat is momenteel bezig een kwaliteitsplan voor de fiets op te stellen in overleg met de industrie en de consumentenorga nisaties. Dat zal dan met name de remmen, de sterkte van het frame en de verlichting betreffen. Een verplichting zal het wel niet wor den, eerder wordt gedacht aan een certificaat voor produkten die ge test en goedgekeurd zijn door bij voorbeeld het TNO. Zijreflector Zestig jaar achterhcht op de fiets geeft weinig reden tot vrolijkheid. Maar ook voor de manier waarop begin dit jaar de verplichte zijre flectoren zijn ingevoerd, hebben de medewerkers van het IWACC geen goed woord over. Ook daarbij wreekt zich het ontbreken van be palingen in de Warenwet over de fiets. Waren die er wel geweest, dan had de overheid de fabrikanten kunnen verplichten met ingang van een bepaalde datum al hun produkten van banden met reflec toren te voorzien, net als destijds bij de invoering van autogordels is gebeurd. Dan was tevens voldaan aan de eis, dat de reflecterende cir kel zo groot mogelijk moet zijn. Praktisch voordeel zou bovendien zijn, dat de reflector op tijd wordt vervangen. Normaal gesproken heeft zo'n laag een langere 'levens duur' dan een band. De overheid stelt weliswaar be paalde eisen aan de reflectoren, maar Ruurd Groot heeft de indruk, dat daar niet altijd even goed de hand aan is gehouden. De invoe ring moest gewoon veel te snel. Ge volg is te kleine cirkels, die zelden helemaal rond zijn. Groot: "Op het ministerie denken ze: als het maar opvalt. Maar wat is opvallen? Dat is aandacht trekken en dat gaat altijd ten koste van de aandacht voor iets anders. Er wordt alleen over de luidheid van het signaal gepraat, niet over de vorm of de inhoud" "Watje daardoor krijgt is een wa penwedloop tussen de verschillen de verkeersdeelnemers om aan dacht. Het kwalijke van die kleine reflecterende 'cirkels' met die vreemde vormen, is dat de herken- ningstijd te lang is. En juist dat gaat ten koste van de waarneming van de andere verkeersdeelnemers". Groot is wel te spreken over de reflectoren op de achterkant van de fiets: die rode reflector in het midden, die gele pedaalreflectors en die ietwat slingerende gang die zo eigen is aan fietsers. Wie dat ziet weet onmiddellijk waar hij aan toe is. Nadeel van de plaats van de re flector is wel, dat deze bijzonder kwetsbaar is. Tassen kunnen het zicht er op wegnemen en omdat men de fiets in het algemeen juist op die plaats vastpakt, kan hij ge makkelijk stuk gaan. Groot: "En daar komt dan nog bij, dat de overheid soms ook nog op een hele vreemde manier met de eisen sjoemelt. Volgens een van die eisen moet een reflector twee be vestigingspunten hebben. Het is al eens gebeurd, dat een fietsenfabri- kant het ministerie belde, om te zeggen dat hij een Italiaanse reflec tor kon krijgen met ëen bevesti gingspunt, maar wel met twee plas tic nokjes. Die waren een stuk goedkoper, of die niet ook moch ten. Je kunt wel nagaan, dat die nokjes binnen de kortste keren af breken, maar hij kreeg wel toe stemming. Het gevolg was, dat de Nederlandse fabrikant die zich keurig aan de regels hield, zijn or der kwijt was." Veel problemen met het achterlicht kunnen worden voorkomen als de overheid toestaat van achterlicht en ach- terreflector één geheel te maken. (achieffoto) Op 1 november is het zestig jaar geleden, dat het rode achterlampje voor fietsers verplicht werd. Jarenlang is het daar, wat de wettelijke eisen aan de zichtbaarheid betreft, bij gebleven. Tot op 1 november 1979 de rode achterreflector en de reflec terende trappers verplicht werden en op 1 januari dit jaar de zijreflectie van de wielen. Zestig jaar achterlicht betekent zes tig jaar ellende. Een poging wan een lichtjesfabrikant de kwaliteit van zijn produkt te verbeteren liep een aantal jaren geleden nog op niets uitomdat de Nederlandse fietsenfabrikanten een prijsverho ging van drie cent veel te gek von den. Inmiddels is er volgens des kundigen van het IWACC met al die verschillende reflectoren eeh wedloop losgebroken om de aan dacht van de weggebruiker. door Sietse de Vries De letters IWACC staan voor In terdisciplinary Workshop for Arti ficial Color Conditions, maar dat is niet belangrijk vinden de deelne mers. Het in het Noordhollandse Oudendijk gevestigde instituut doet onderzoek naar de visuele waarneembaarheid van tweewie- Iers. Men adviseert de overheid en verschillende verkeersorganisaties over de veiligheid van tweewieler- berijders. De wettelijke eisen waaraan een fiets moet voldoen, zijn ondanks de aanpassingen van de laatste jaren hopeloos verouderd, vindt Ruurd Groot van het IWACC. Kwaliteits eisen bijvoorbeeld worden niet ge steld. Weliswaar moet een achter lampje over een bepaalde minima le lichtsterkte beschikken, maar in de praktijk wordt die norm lang niet altijd gehaald. Ruurd Groot: "Bij het testen worden altijd 'nette' lampjes on derzocht met een keurig recht gloeidraadje. Maar de lampjes die in de winkel worden verkocht, hebben vaak een scheef gloei draadje en die geven minder licht af. Bovendien draait de fietser zijn lampje zelden in dezelfde stand in de houder als bii de meting". Om diezelfde reden hebben de pogingen van de fabrikanten om de lichtsterkte te vergroten met lenzen en spiegelreflectoren niet altijd evenveel succes. Het gebruik van halogeenlampjes, zoals tegen woordig wel wordt gedaan met de koplampen, is eveneens tot mis lukken gedoemd. Het lampje zou veel te klein worden. Roest Dat wat betreft het achterlicht zelf. Maar dan is er ook nog het massaprobleem. Het schroefje waarmee het achterlicht op het spatbord bevestigd is, wil nog wel eens gaan roesten, waardoor het achterlicht geen zogenaamde 'mas sa' meer heeft. Hetzelfde gebeurt natuurlijk als het spatbord zelf roest. Een aantal jaren geleden bood een fabrikant, Spanninga uit Joure, een achterlicht met roest vrijstalen schroef aan. Daar bleek helaas geen markt voor te bestaan. Voor de fietsfabrikanten was het prijsverschil van drie cent onover komelijk. Later is het overigens toch nog gelukt met dat schroefje. Als het met het lampje en met de massa in orde is, heb je altijd nog kans dat de draad los raakt. Of dat iemand in de stalling de boel stuk rijdt, want het achterlicht zit op een buitengewoon kwestbare plaats. En zijn alle onderdelen toch pico- bello. dan kun je nog zonder licht komen te zitten door een slippende dynamo in de sneeuw. Problemen zal het achterlicht al tijd wel blijven geven, verwacht Groot, maar toch zou al veel ellen de voorkomen kunnen worden als de overheid toestaat het achterlicht een geheel te maken met de achter reflector. Die plaats is volgens hem lang zo kwetsbaar niet als de huidi ge. Verder zou heel wat te verbete ren zijn door gebruik te maken van betere materialen. Maar daar wil de consument niet aan, weet Ruurd Groot. "De men sen willen niet meer dan 300 gul den voor een fiets uitgeven. Terwijl ze 130 gulden voor een paar mist lampen op de auto geen probleem vinden. Ja, voor een aërodyna misch bidon leggen ze zonder aar zelen 45 gulden op de toonbank, maar je moet ze eens horen als ze acht gulden voor een dynamo moe ten betalen. Dat is toch een afwij king in onze cultuur". Volgens het IWACC munt de overheid inzake het beleid voor de fiets uit in onverschilligheid. In te genstelling tot een land als de Vere nigde Staten waar veel minder wordt gefietst, is er in de Neder landse warenwet geen enkele kwa liteitseis voor rijwielen opgeno men. Zelfs in een land als Taiwan dienen frames aan bepaalde eisen te voldoen en moeten die dus ter keuring aan de overheid worden voorgelegd. Niet gekeurde frames kunnen in ieder geval nog naar Ne derland worden geëxporteerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2