Politiek bang voor verlies groene hart Ramp bedreigt naaldbossen Algemene beschouwingen Zoeterwoude Oegstgeester school klaar voor gebruik WD verdeeld over nieuwbouw raadhuis Wellicht sluiting buitenbad Waterbos iWEEK nK& /genda ZOETERWOUDE - "In de komende jaren zal iedereen in onze gemeente zich sterk moe ten maken om het groene gezicht van ons Zoeterwoude te behouden. Wij kunnen kiezen voor een dorp met een groot buitengebied, waar de werkzaamheden van de boeren samen gaan met de recreatie van de stedeling, of voor een verstedelijkt dorp waar het groen on dergeschikt gemaakt wordt aan de belangen van de inwoners. Met deze stellingname begon fractievoorzitter Hogenelst gister avond de algemene beschouwin gen op de begroting voor 1988. Hij noemde het in dit verband zeer droevig dat het bestemmingsplan Landelijk Gebied nog niet gereed is. Plastisch beeldde raadslid Ooyendijk (P.Z.) de vrees van zijn fractie voor het behoud van groen Zoeterwoude uit. Met het tevoor schijn halen van een halve kaas toonde hij aan dat in de laatste 40 jaar reeds de helft van het groen verdwenen is. Rijksweg 11 deelt het overgebleven deel in twee stuk ken, Rijksweg 4 neemt er een homp af, een projectontwikkelaar wenst krijgt een plak en na verloop van de realisering tijd is er nog maar een heel klein stukje over. Hij vroeg dan ook om op de vernieuwing van de Dorps straat en op het onderhoud van de scholen. Op dit laatste vindt thans een overschrijding op de rijksbij drage plaats van 300.000,- en dat vindt men wat veel. De V.V.D. gaat akkoord met de verhoging met de ijf procent o.g.-belasting. Ook de niet De V.V.D. wenste een ecocontai- ner aan de Hoge Rijndijk. In het welzijnsprogramma wenst P.Z. de 3% korting op de subsidies te v^n. schrappen. Door de opbrengst van aantasting van de financiële reser- de verhoogde onroerend goed be- 3 vindt men verantwoord, omdat die voor 1988 een vierde deel van de totale reserves bedraagt. Hoog op de prioriteitenlijst staan bij alle partijen de te nemen ver- keersveiligheidsmaatregelen. Na jaar plannen maken en praten spoedig mogelijk n veilige school- routes en maatregelen tot het we- sluipverkeer. Het C.D.A. koers waarlangs doelgericht noemde drie schoolroutes: die v gewerkt kan worden uit de Weipoortseweg naar de Bloe groot mogelijk deel van het groene menweide; die vanuit de Zuid- hart te behouden. Een onderdeel hiervan kan zijn het onderbrengen van kleinschalige bedrijven in pan den van vroegere boerenbedrijven. P.Z. vreest dat door de plannen van B en W om een aantal grote in vesteringen voor de komende jaren te realiseren uit de financiële reser- 1990 geen geld meer i buurtseweg naar de Westwoud- school en die vanuit de Zwetkade naar de Bloemenweide. Om het sluipverkeer in het dorp tegen te houden wenst de V.V.D. belemme ringen bij de Nieuweweg, de Van Santhorstweg en de Dr. Kort- mannstraat. P.Z. stelde kritisch dat het dagelijks bestuur niet heeft ge- voor het behoud van het groene daan waarvoor het was aangesteld, hart. Men stelt dan ook voor om de nl. knopen doorhakken. Men eiste reserves minder aan te spreken, daarom verwezenlijking van deze Dat kan o.a. door de door het colle- maatregelen binnen 3 maanden, ge voorgestelde verhoging van de De zorg voor het milieu leidde bij onroerend-goed belasting met vijf de drie fracties tot verschillende procent wensen naast de reeds bestaande manieren van afvalverwerking. Zo De C.D.A.-fractie vond het inves- steide P.Z. voor om voor mensen teringsprogramma zeer indruk- die dat willen compostvaten tegen wekkend, maar had moeite met de gereduceerde prijs beschikbaar te voorgestelde verhoging van de stellen, o.g.-belasting met vijf procent. De ze fractie wil niet verder gaan dan Het C.D.A. zou graag een experi- drie procent. Het resterende tekort ment zien met huisvuilcontainers. lasting kan die korting ongedaan gemaakt worden, vindt deze frac tie. C.D.A. en V.V.D. vinden dat de verenigingen met de in de begro ting genoemde bedragen rond moeten komen. De V.V.D. doet een beroep op de creativiteit van het particulier initiatief, waardoor men kan komen tot "Beter door min der". Wel zijn de drie fracties het er over eens dat de subsidieverorde ningen voor de bibliotheken, de peuterspeelzalen en de muziek scholen aan een herziening toe zijn. In overleg met deze instellingen moet er een regeling komen, waar bij er een jaarlijks vast te stellen budget wordt vastgesteld, dat niet mag worden overschreden. Op dit moment is er sprake van subsidies met een open eind. Niet altijd zijn de raadsfracties tevreden met het gevoerde beleid van B en W. Zo vindt de C.D.A.- fractie de afwikkeling van de zaak rond het Aloysiuscomplex geen staaltje van voortvarend handelen. De V.V.D. vindt dat er in de maan den voorafgaande aan de vaststel ling van de begroting een te groot aantal besluiten moest worden ge nomen, dat de beleidsinvloed van de raad voor het komende jaar te sterk reduceert. De scherpste kritiek had P.Z. Deze fractie vindt dat de begroting 1988 het karakter heeft van "Na ons de zondvloed". Na 1990 is het geld op! Daarnaast kan men geen slag vaardigheid ontdekken in het be leid van het college. VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 De verbouwde Oegstgeester Montessoribasisschool/Floraschool is gister middag officieel in gebruik genomen. Adjunct-directrice mevrouw Pie- ters-Terlouw mocht daarbij het voortouw nemen omdat zij zich altijd heel sterk zou hebben gemaakt voor de verbouwing waardoor de vroeger aan de Aert van Neslaan ondergebrachte 65 kleuters nu ook aan de Lange Voort terecht kunnen. De verbouw behelst voorts twee nieuwe lesloka len, alsmede speellokalen. De school telt in totaal 209 leerlingen. Helft wil verbouw Wilhelminapark OEGSTGEEST - De achterban van de Oegstgeester WD is verdeeld over de vraag of er in de gemeente een nieuw raadhuis moet worden gebouwd. Ongeveer de helft van de WD-leden die gisteren een 'mini- volksraadpleging' bezochten, vond dat het oude raadhuis aan het Wil helminapark moet worden ver bouwd. Duidelijk werd wel dat de WD vindt dat, als er tot nieuw bouw wordt besloten, dit de burger geen cent extra mag gaan kosten. De Oegstgeester WD raadpleeg de gisteren de achterban omdat het gemeentebestuur binnenkort een besluit moet nemen over het ge meentehuis. Fractievoorzitter Rijks noemde de bijeenkomst van gisteravond zeer belangrijk omdat dit onderwerp in geen van de poli tieke verkiezingsprogramma's is genoemd. Juist dit plotseling tot 'hot item' gebombardeerde vraag stuk is menig burger in het ver keerde keelgat geschoten. Een WD-lid: "Het lijkt wel of met de komst van een nieuwe ge meentesecretaris het raadhuis plotseling te klein is geworden. Twee jaar geleden heeft de ge meente het oude postkantoor kun nen kopen om dit pand voor amb- tenaren-werkplaatsen te kunnen gebruiken. Toen was er blijkbaar nog helemaal geen sprake van te krappe werkruimten". Rijks bracht daartegenin dat de onwerkbare situatie waarvan de laatste tijd melding wordt ge maakt, al geruime tijd geleden door diensthoofden aan de ge meentesecretaris is gerapporteerd. "Het raadhuis is acht jaar geleden helemaal opgeknapt, maar toen werd de enorme groei van Haaswijk nog niet voorzien. Daar door kwamen er meer inwoners en meer ambtenaren. Bovendien heeft de automatisering de laatste jaren veel ruimte gevergd". Volgens Rijks zijn er "naast nieuwbouw uiteraard een aantal renovatie- of aanbouwmogelijkhe- den te noemen. De bijgebouwen aan Wilhelminapark 25 en 27 zijn uitgewoond en zullen ongetwijfeld grondig moeten worden opge knapt. Dat kost 182.000 gulden en dan is er nog geen extra ruimte ge schapen". Varianten Verschillende variaties passeer den gisteren de revue, zoals het ge bruik van het pand aan de Rhijn- geesterstraatweg 2. Ook werd ge opperd de gebouwen Wilhelmina park 25 en 27 af te breken en er nieuwbouw voor in de plaats te zet ten en een stukje aan te bouwen aan het huidige raadhuis. De goed koopste oplossing blijft echter om nieuwbouw te laten plegen door een projectontwikkelaar en de ruimte van hem te huren. Daarmee zou de felbegeerde 2170 vierkante meter werkruimte efficiënt in een nieuw gebouw worden onderge bracht. Vanuit de achterban kwam giste ren de vraag of het ambtelijk en be stuurlijk apparaat van de gemeente niet gescheiden kunnen worden ondergebracht. "Het raadhuis kun nen we dan houden voor trouwerij en en raadsvergaderingen terwijl er een nieuw (niet te duur) pand komt voor de ambtenaren". Rijks verklaarde dit voor onmogelijk, aangezien de gemeente de op brengst van het oude raadhuis no dig zal hebben voor de financiering van nieuwbouw. Toch had de WD zelf ook al aan het scheiden van ambtenaren en bestuur gedacht. Maar dan niet in combinatie met nieuwbouw, maar met het Drieluik, dat op acceptabe le afstand van het raadhuis ligt. De huidige gebruikers van het Drie luik zouden naar het multi-functio- neel centrum in Haaswijk kunnen gaan. De meningen onder de WD-aan- hang bleven gisteren verdeeld. Zo meende iemand dat het oude raad huis wel afgebroken mocht wor den. "Hoe vaak kom je er nu? Drie keer per jaar? Bouw op die plek lie ver iets groters". Dodelijke scliimmeLziekte (nog) niet te genezen (Vervolg van pagina 1) NOORDWIJK - De zure regën wordt gezien als een van de meest waarschijnlijke oorzaken voor de schimmelziekte die op grote schaal is geconstateerd in de naaldbomen van de boswachterij Hollands Duin in Noordwijk. De deskundigen ver moeden dat de ziekte ontstaat door een verhoogd stikstofgehalte in de naalden. Naar de oorzaak van dat hoge gehalte wordt momenteel nog onderzoek gedaan. In Hollands Duin is het afgelo pen jaar niet alleen het aantal aan getaste dennen explosief gestegen, ook de ernst van de aantasting is sterk toegenomen. De schimmel ziekte kan scheut- of taksterfte ver oorzaken. Aantasting van takken brengt, door de belangrijkere func tie die deze vervullen, meer schade toe aan de dennen dan scheutsterf- te. Juist de aantasting van de scheuten is nu omgeslagen in een taksterfte op grote schaal. De taksterfte treft in de regel slechts minder vitale bomen. Bos- RIJNSBURG - Bij het opstellen van plannen om het tekort het zwembad Het Waterbos in Rijns- burg te verminderen, staat het slui ten van het buitenbad ter discus sie. Het binnenbad moet volgens het CDA en het college behouden blijven voor Rijnsburg, met name voor zwemlessen. Dit bleek gister avond tijdens de begrotingsbehan deling. Aan het begin van de begrotings- Kwekerij doopt nieuwe chrysant TER AAR - Het Ter Aarse verede- lingsbedrijf Revecu houdt volgen de week woensdag een nieuwe chrysant ten doop in de veiling van Aalsmeer. Aan de ontwikkeling van het nieuwe ras is vier jaar van teeltproeven aan voorafgegaan. Revecu is onderdeel van de Chris- anthemum Breeders Association. De onderneming heeft zich toege legd op veredelingstechniek (klo nen). Revecu houdt open huis van 2 tot en met 6 november en laat daarbij zijn nieuw sortiment zien aan een breed publiek. De onderneming is te vinden aan de Paradijsweg 88. Op maandag heropent landbouw schapvoorzitter Varenkamp het bedrijf, dat betrokken is geweest bij de reconstructie van de glas tuinbouw in Ter Aar. debatten hadden de WD en het CDA opgemerkt dat de tekorten niet verder mogen oplopen. Samen met het zwembadbestuur moet naar 'drastische' oplossing worden gezocht. De WD hoopt dat een be drijf wil deelnemen in de exploita tie van het zwembad. CDA'er A.J.C. van Dijk wees er gisteravond op dat al jaren wordt gezocht naar oplossingen. "Het be stuur heeft van alles geprobeerd, zoals lagere tarieven, speciale acti viteiten en meer promotie. Het te kort bleef echter toenemen tot 800.000 gulden. Daarom moet vol gend jaar een échte oplossing uit de bus komen". Wethouder W. Glasbergen meent echter dat het terugbrengen van het tekort lange termijn werk is. "Er is tijd nodig. De nieuwe voor zitter heeft echt niet een of andere toverformule. Als we het buiten bad dichtdoen, scheelt dat wel in personeel en energiekosten, maar het binnenbad moet in de zomer dan open. Het tekort loopt dan op tot 900.000 gulden", hield Glasber gen de raadsleden voor. "Uitgangs punt is dat we het zwemmen voor Rijnsburg behouden". G. Verheij, fractievoorzitter van het CDA, eiste duidelijkheid van de wethouder. "Klopt het dat het binnenbad niet ter discussie staat, maar het buitenbad wel?" De wet houder beaamde dit. Een van de mogelijkheden is om op de plaats van het buitenbad (vrije sector) wo ningen te bouwen. wachter M. Gielen van Hollands Duin erkent dan ook dat het bosge bied op dit moment niet in top-con- ditie is. Daarvoor is volgens de bos wachter een reeks van redenen op te noemen: "De lucht wordt steeds smeriger en de afgelopen winter was voor de bomen erg zwaar", zegt hij. Bemesting Om verspreiding van de schim mel zo veel mogelijk te voorko men, worden de ernstig aangetaste bomen gekapt. Meer lokale be smettingen worden bestreden door het snoeien van takken. Verdere voorzorgsmaatregelen zijn volgens de boswachter niet te treffen. Extra bemesting om de bomen in een be tere conditie te brengen, heeft vol gens hem geen zin. Boswachter Gielen is evenmin van plan delen van het bos voor be zoekers te sluiten. De schimmel kan door mensen van de ene boom op de andere worden overge bracht. Gielen: "Als we de mensen weren, blijven er altijd nog de wind en de vogels. Die kun je niet buiten het bos houden. Het Hollands Duin sluiten heeft daarom echt geen zin". Elk jaar brengen honderddui zenden toeristen en dagjesmensen een bezoek aan het bosgebied. Boswachter M. Gielen: "Een verdere uitbreiding Medische Diensten eindigt zondag Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld. Brikkenwal 19, tek: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, tel 125096, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange- za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.E. Nering Bö- gel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel: 213546. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel: 125820, spreekuur Burg- eravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, Fruin- laan 11, tel: 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Bénit, tel 720404, spreekuur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel: 173964. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: M. Lesuis, tel: 891100; zo: R. van Velzen/O. du Ry, tel: 891100; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Vlaskamp 16, tel: 891100. za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36, tel" 174955. Voorschoten za: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417; zo: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar J. Stuyfzand, tel: 12460, spreekuur. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 30/10 tot vr. 6/11 den, tel: 071-120552. Apotheek van Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel: 071-890000. Wassenaar: Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, tel: 12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, den, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidsweg 560, tel: 071- 768616. Wassenaar W. Immink, tel: 462207; J. Legel, tel 655666 en J. Roest, tel: 870893. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: M.H. van Nieuw- land, Uilenhorst 10, Leiden, tel: 071- 212959. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts R.S. van Mierlo telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar: W. Kowalski, Klaverwijde- straat 17, Zoeterwoude, tel: 01715-2025; mevr. E. van der Pias-Moes, Rijksstraat weg 632, tel: 77005. Dienst in eigen praktijk. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Automobilisten na controles meer aan de autogordel ALPHEN AAN DEN RIJN - De geleverde inspanningen hebben wel degelijk succes gehad, maar het resultaat is nog niet zodanig dat nu helemaal niks meer kan gebeu ren. Zo luidt de conclusie van de Alphense politie nadat de afgelo pen maanden regelmatig controle is uitgeoefend op het gebruik van autogordels. In juni, bij het begin van de actie, droeg ongeveer een derde van het aantal aangehouden automobilis ten de veiligheidsriem, 35,6 pro cent om precies te zijn. Nadat tot 1 september preventieve controles werden gehouden waarbij geen be keuring werd uitgedeeld, was dat percentage gestegen tot 43,8. Ver volgens werden vele, zogehoten re pressieve controles gehouden, waarbij wel een bon werd uitge deeld. Bij de laatste telling droeg de helft (50,1 procent) van de chauf feurs die werden aangehouden de autogordel. Brommers botsen NIEUWKOOP - Door nog onbe kende oojzaak zijn gistermiddag in Nieuwkoop nabij de kruising Nieuwveenseweg-provinciale weg twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Eén van hen, een 16-jarige jongen uit Zevenho ven, liep hierbij een gebroken been en vermoedelijk hersenletsel op en de andere, een 25-jarige inwoner van Nieuwkoop, verwondingen aan het gezicht. De politie in Nieuwkoop vraagt getuigen van het ongeval zich te melden (tel. 01725-3100). ADVERTENTIE Mededelingen Gemeentebestuur Leiden Lees de advertentie van a.s. zondag VRUDAG 30 OKT Alphen optreden dansschool Ruud Vermey met Alphens Mannenkoor in Avifauna, aanvang 20.15 uur. concert organist Thijs Kramer in de Adventskerk, Julianastraat, aanvang 20.15 uur. opening expositie Jean van der Harst in Expressie 70 om 19.30 uur, Hooftstraat 210. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, tot 22.00 uur. Hazerswoude bingo-avond in clubhuis Ber- nardus. Sweelincklaan, aanvang 20.00 uur. Leiden rommelmarkt van wijkver. Mui- derslot in clubhuis Morskwartier aan de Lage Morsweg 14, vanaf 19.00 uur. Beethovencyclus uitgevoerd door Martha Noguera, aanvang blaaskapellen-festival Groenoordhallen. aanvang 20.00 zangavond in de Bevrijdings kerk mmv het jongerenkoor van de Adventskerk uit Den Haag. Monttjomerystraat, aanvang 20.00 uur. bingavond bij The Koper Girls in de aula van de scholengemeen schap aan het Valkenpad. aan vang 20.00 uur. bingo in het buurthuis Morsch- wijk aan de Topaaslaan. aanvang 20.00 uur. optreden 'Bluesspirit' in de Ma- renpoort. aanvang 22.30 uur. film: 'Sid Nancy' van Alex Cox, LVC, Breestraat, aanvang 21.15 uur. Leiderdorp begrotingsvergadering vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Statendaaider. concert Christelijke Oratorium ver. Exelcior, aanvang 20.15 uur. Dorpskerk, Hoofdstraat. Voorschoten raadsvergadering in de brand weerkazerne in wijk Bijdorp, aan vang 20.00 uur. A Warmond bazar van de Hervormde Kerk, 19.00 tot 22.00 uur. Trefpunt. He renweg. Zoeterwoude concert van de christelijk ge mengde zangver. Zingt de Heere. aanvang 20.15 uur. Dorpskerk. ZATERDAG 31 OKT. Aarlanderveen reformatie-herdenking in de Gedachteniskerk aan het Noord einde. aanvang 19.30 uur. Alphen optreden van de operettever. Bonifatius in De Bron. Trouba- dourweg, aanvang 20.00 uur. optreden van Gospeitop m de Maranathakerk aan de Raadhuis- laan, aanvang 20.00 uur. Country Music Jamboree in De Thermen, Cantharel, aanvang Prins Hendrikstraat, aanvang Hazerswoude paddenstoelen-excursie IVN op het NTKC-terrein Voorweg, vertrek 10.00 uur leon in de Ridderhof. aanvang Leiden Graptade, taptoe voor en door kinderen om 12.00 uur; Taptade. muziekfestival om 20.00 uur, Groenoordhallen. schaaktoernooi in de Stadsge hoorzaal. aanvang 12.00 uur. coopertest alsmede een pres tatieloop over 5 of 10 km in sa menwerking met de Nederlandse Hartstichting, aanvang 14.00 uur bij atletiekver. De Bataven, kunst- stofbaan, Leidse Hout. rommelmarkt in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat, aanvang 10.00 uur. lezing over Zenboedhisme, aanvang 20.00 uur in Centrum Ex aan de Koppenhinksteeg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16