'Meer woningen in Warmond' Voorschoten beslist later pas over en Animo voor sporthal op lager pitje Warmondse jager moet nog wat geduld hebben Seminar Mariënhaven PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 WARMOND - De neiging om toch wat meer aan wo ningbouw te doen in War mond, wordt sterker. Dat kan worden afgeleid uit de eerste ronde van de begro tingsbehandelingen in de Warmondse gemeenteraad, gisteravond. Zowel de WD als Progressief Warmond verrasten daar met de lance ring van kleinschalige bouwplannetjes. Het CDA lachte in zijn vuistje. Die fractie heeft altijd al de grootste moeite gehad "met het weinig produktieve bouwbeleid dat de gemeen te de laatste jaren heeft ge voerd", zoals mevrouw Den Ouden (CDA-fractievoorzit- ter) het uitdrukte. In schril contrast met de bouwdrift staat het afgenomen enthousiasme voor de nieuwe sporthal - vorig jaar nog HET item. Wat de WD betreft, die hierover altijd al het minst en thousiast is geweest, hoeft die hal er helemaal niet meer te komen. De WD is veel meer te porren voor de bouw van "kleine, gerieflij ke woningen" voor twee personen en één verdieping hoog. opdat doorstroming vanuit eengezinswo ningen een kans krijgt. Veel War- monders zouden nu hun kinderen het huis uit zijn in een te groot huis zijn achtergebleven. PW'er Schavemaker rekende voor dat voor 1988-1989 Warmond nog 57 woningen zal bouwen waar van er 30 in het "Aegon-gebied" aan de Oranje Nassaulaan zullen komen. "Een gebied waar niet veel woningzoekenden van onze lijst te recht zullen komen". Dan blijven er nog 27 woningen over waarvan er volgens PW-infor matie negen op gaan aan particu liere aanvragen tot huizenbouw. Resteren er 18. Schavemaker meld de dat PW een "kleine hap" wil doen uit die beperkte voorraad. De progressieven denken aan de Bur gemeester Ketelaarstraat, daar waar eerder een speelterrein was geprojecteerd. De WD keerde zich weer eens tegen de nieuwe sporthal. De libe ralen zijn bang dat voor zo'n bouw sel een te grote greep uit de reser ves moet worden gedaan en heb ben weinig hooggespannen ver wachtingen over de mate waarin het zal worden gebruikt. De fractie pleitte ervoor om van het bestaan de gebouw De Klimop een eenvou dige gymnastiekzaal/sportaccom modatie te maken. CDA-sportwet- houder Van Schagen herinnerde eraan dat er een unaniem raadsbe sluit is gevallen om de Klimop niet te renoveren. Ook PW staat niet meer zo te trappelen van ongeduld. De fractie besteedde vorig jaar in haar alge mene beschouwingen nog hele pa gina's aan de nieuwe sporthal en ruziede met het CDA over de vraag wie er nu het eerst met het sport hal-idee was gekomen. Fractielei der Duynhoven zegt anno 1987: "Wat ons betreft is de sporthal on derdeel van het veel bredere ac- commodatievraagstuk. Wij hebben voor de komende periode veel meer wensen en zouden het niet ac ceptabel vinden als de sporthal die onmogeli.ik zou maken". Die wen sen hebben betrekking op kinder opvang, en de aanstelling van een milieurechercheur. Trefpunt Het WD-idee om in samenwer king met de Nederlandse Her vormde Gemeente het Trefpunt aan de Herenweg te behouden en er "een gezellige ontmoetings- en recreatieruimte voor ouderen van te maken" kan op weinig bijval vanuit B en W rekenen. Dergelijke voorzieningen voor ouderen zijn er al - bij Mariénhaven - en het is bo vendien de WD zelf geweest die als plek voor de nieuwe sporthal nadrukkelijk naar 't Trefpunt heeft gekeken, memoreerden burge meester Hendrickx-Vlaar en wet houder Van Schagen. Eensgezind waren de fracties WARMOND - Progressief War mond - inclusief zijn wethouder openbare werken mevrouw Dal- huisen - heeft gisteravond tegen de verhuur van het jachtrecht op Kou- denhoorn en omliggende gebieden aan plaatsgenoot Verhoef gestemd. CDA en WD, samen goed voor een meerderheid, (7-4) stemden voor. Toch kan Verhoef nog niet gaan schieten. Duidelijk is gewor den dat hij een ontheffing nodig heeft van het ministerie van land bouw en visserij. Zijn 'jachtterrein' is doorsneden door water en dan gaan er speciale regels gelden. De behandeling van zo'n aanvraag kan maanden duren. Los daarvan, zo werd gister avond in de gemeenteraad duide lijk, zal Verhoef het gezien de vele reacties vanuit het dorp, toch wel uit zijn hoofd laten om heel binnen kort te gaan schieten. Hij zal zich voorlopig alleen bezig houden met de opstelling van een faunaplan. Burgemeester Hendrickx-Vlaar moest het collegevoorstel verdedi gen. Wethouder Dalhuisen, de meest betrokken wethouder, is met haar fractie van mening dat er eerst een faunaplan op tafel moet komen. Dan kan er altijd nog wor den bezien of een jager nodig is om orde op zaken te stellen in de wild- populatie op het recreatie-eiland. De burgemeester had een stevige aanvaring met PW-fractieleider Duynhoven. De laatste noemde het voorstel "haastig en onvolkomen". Bovendien is er alleen nog maar in de raadscommissie financiën over van WD, CDA en PW in hun roep om meer controle en toezicht op Koudenhoorn. Burgemeester Hendrickx-Vlaar ziet wat dat be treft wat meer licht aan het eindt van de tunnel. Ze wees erop dat de landpolitie nu dan toch op volle sterkte is teruggebracht (de water- politie nog niet, red.) en er zouden al afspraken zijn gemaakt dat de politie "een substantieel deel van het toezicht op het recreatiegebied op zich zal nemen". Financieel expert van het CDA, J.J. Bonnet, ging - met instemming van de andere raadsleden - het be lastingvoorstel van de WD te lijf. Alle tarieven in Warmond blijven in 1988 hetzelfde op de afvalstof fenheffing/reinigingsrechten na. Die moet in verband met de geste gen kosten van de vuilverwerking eigenlijk met 7,7 procent omhoog maar B en W vinden dat te ver gaan en willen die verhoging over twee jaar uitsmeren. De WD echter wil in één keer die 7,7 procent doorvoe ren. De liberalen koppelen daaraan het voorstel de ogb voor gebrui kers te laten dalen met 3,85 procent zodat de Warmondse belastingbe taler er netto niet op achteruit gaat en het dekkingspercentage van de vuilverwerkingskosten zo hoog mogelijk blijft. De ogb, zo rede neert de WD, is toch altijd al maxi maal in rekening gebracht. Dat kan nu wel wat minder. CDA'er Bonnet echter rekende voor dat inwilliging van de WD- wens vooral de "villabewoners" blij zal maken terwijl het streven er toch gericht op zou moeten zijn "de zwakke groepen" te helpen. Die worden juist getroffen met een ver hoging van de afvalstoffenheffing. Aandacht van het CDA ook, via raadslid mevrouw van Schie, voor het "scheuren van weilanden", een item dat ook PW'er Schavemaker aansneed. Van Schie meldde dat de kleinere veehouders in War mond door melk- en mestquota het steeds moeilijker hebben om het hoofd boven water te houden. Sommigen zetten hun weiland om in bouwland. Om dit tegen te gaan, zo vindt Van Schie, moet er een "scheuringsverbod" komen. Bur gemeester Hendrickx-Vlaar vertel de dat het bestemmingsplan Zwan- burgerpolder scheuren verbiedt maar dat voor het overige de be stemmingsplannen scheuren niet tegengaan. Ze stelde de discussie: willen we eiland houden of mag het bollenland worden, in het vooruit zicht. Andere opmerkelijke punten uit de eerste ronde waren de voorzich tige CDA- en PW-pleidooien voor de invoering van mini-containers, het niet ingaan door de burgemees ter op Van Dams (PW) betoog over openbaar onderwijs, het idee van PW en WD om de eenpersoons huishoudens minder afvalstoffen heffing te laten betalen en de aller gie van WD en CDA voor het be kende PW-plannetje om de hon denbelasting af te schaffen. Wel zijn de raadsleden te porren voor de aanstelling van een milieure chercheur en ook de gedachte om hondebezitters de poep met een schepje en zakje te laten opruimen is nog niet 'afgeschoten'. eweg 39 en 41 in Voorschoten. 'Bouwplannen maanden en maanden in behandeling' VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense collegepartij CDA vindt het vreemd dat burgers zonder vooraf gaande informatie moeten verne men dat hun woning op de ge meentelijke monumentenlijst is gezet. Ze valt erover dat bouwplan nen 'maanden en maanden en maanden in behandeling zijn', zon der dat aanvragers weten waarom, 'of erger, vanwege futiliteiten'. Ook zit het de christen-democraten hoog dat het tijden duurt voordat een raadsbesluit over een voor- rangsweg wordt uitgevoerd. Dit bleek gisteravond tijdens de begrotingsvergadering in de brandweerkazerne. Naast deze on verhulde kritiek waren er ook wat wrevelige CDA-vragen: 'Wanneer hakken we nu eindelijk knopen door over al dan niet privatiseren in de sport (met of zonder kunst grassen), van het zwembad, van het beheer van de gebouwen voor soci aal-cultureel werk of met betrek king tot de rol van woningbouw verenigingen? Op een gegeven mo ment is duidelijkheid nodig'. Ook de WD drong aan op duide lijkheid over privatisering en, daar mee samenhangend, een geleidelij ke vermindering van het ambtelijk apparaat. Om de 'torenhoge collec tieve lasten' omlaag te krijgen kan de gemeente de rijkskorting op so- c#iaal-eultureel werk voor het volle pond doorberekenen, zonder aan afbraak te doen. De scholenbouw moet goedkoper kunnen en de on- derhoudsbesparende maatregelen acht de WD helemaal niet zo be sparend. Koudenhoorn bij het aanbreken van de herfst. Jager Verhoef heeft het jachtrecht voor het eiland binnen maar heeft nog een ontheffing van het ministerie van landbouw en visserij nodig (foto wim Dijkman) gesproken terwijl het veel meer thuis hoort in openbare werken en/of algemene bestuurlijke aange legenheden. Dat de gemeente de jager inschakelt bij het opstellen van het faunaplan, zit de fractie ook helemaal niet lekker. Waarom is die wel ingeschakeld en zijn bij voorbeeld de stichting milieubiolo gie en de stichting duinbehoud niet ingeschakeld, vragen de pro gressieven zich af. Vraagtekens zet ze ook bij de "urgentie" ("Moet het voor de kerst?"). PW zou liever een eenmalige afschotvergunning ver lenen. De progressieven zijn tegen het aangaan van een zesjarige ver bintenis met Verhoef. Burgemeester Hendrickx-Vlaar ging staande de vergadering op zoek naar een "tussenoplossing". Uit het "oogcontact" dat zij had met de in de raadszaal aanwezige Verhoef, leidde ze af dat deze niet al voor kerstmis wil gaan schieten en eerst aan het faunaplan wil wer ken. Daarmee kweekte ze echter geenszins goodwill bij PW maar haalde ze zich juist de woede van PW-voorman Duynhoven op de hals. "Oogcontacten met direct be trokkenen tijdens de beraadslagin gen in de raad vind ik onjuist. We gaan nu toch ook niet naar andere betrokkenen, sollicitanten, luiste ren?". Hendrickx-Vlaar: "Nou, dan trek ik mijn tussenvoorstel toch weer in. Wat wilt u nu eigenlijk?". De discussie liep af en toe hoog op. Van tevoren stond echter al vast dat CDA en WD voor zouden stemmen. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense gemeenteraad bekijkt in ja nuari of, hoe en hoeveel er bezui nigd moet worden. B en W hadden voorgesteld om structureel 300.000 gulden te bezuinigen om vanaf 1989 ruimte voor nieuw beleid te houden en een tekort in 1990 te ver mijden. De partijen voelden daar gister avond, bij de behandeling van de begroting, onvoldoende voor. Om de bezuinigingsdiscussie goed te kunnen voeren, komen burge meester en wethouders tijdig met een nota over de reserves en voor zieningen en geven ze een over zicht van de financiële situatie op dat moment. Volgens wethouder van financiën Van Dalen dienen zich de laatste weken zowel tegen vallers als meevallers aan, waarvan de bedragen niet allemaal vast staan. Het opschuiven van de discussie lag helemaal in de lijn van het CDA-betoog. Deze grootste colle gepartij zag meevallers, constateer de dat de reserves in zes jaar ge groeid zijn van 36 naar 56 miljoen en 'zag geen reden om op voorhand drie ton te bezuinigen. Want als het vlees al van het bot is, dan gaan die drie ton bezuinigingen flink pijn doen', aldus de partij die 'de toe komst niet somber tegemoet ziet' De fractie van PvdA/PPR. de kleinste collegepartij, stelde zich harder op. Ze raakte niet overtuigd door de verhalen over zuinigheid ?n voorzichtigheid, die ook gister- tvond weer werden afgestoken loor de wethouder van financien, /olgens deze gemeente-bestuur der liggen veel van de reserves vast, vertonen andere een onder dekking en dalen de broodnodige rentegelden door het uitputten van reserves. Oververzekerd De radicaal-socialisten zien dat anders. Ze noemden Voorschoten een 'arme rijke gemeente', die 'oververzekerd is door het extra geld dat steeds maar groeit en weer terug is op het niveau van 1985, het hoogtepunt van alle bezuinigings opdrachten'. Wanneer Voorscho ten verschillende reserves wat uit- dunt en van andere r te niet langer bijschrijft, kunnen heroverwegingen achterwege blij ven en hoeft de burger niet verder te worden belast. Volgens een officieel PvdA/P- PR-voorstel levert het eerste, inci- dendeel, 463.381 gulden op. Het laatste kan structureel 118.255 in het laatje brengen, al moet de ge meente de eerste twee jaar voor zichtig omspringen met dit bedrag. Vervolgéns liet de fractie een bege rig oogje vallen op het 'jaarlijks po sitieve saldo op de begroting'. Van de 300.000 gulden kan, zonder om buigingen, 100.000 gulden blijvend worden gebruikt. Tijdens de vergadering zag de partij van stemming over de voor stellen af. Ze kreeg weinig echte steun en werd door de WD zelfs keihard aangevallen. De partij waakt voor al te optimistische ge luiden en verzet zich tegen het beeld van een oppottende (WD) wethouder van financiën. Ze is best bereid de reserves en voorzie ningen door te kammen, maar wil daarvoor geen bezuinigingsopera tie uitstellen. Door een dergelijke verschuivingspolitiek heeft de PvdA op landelijk niveau al vol doende schade aangericht, zei frac tievoorzitter H.J. Willemsen fel. Als het aan -hem ligt, blijft bij de operatie de kaasschaaf in de kast, maar geeft de gemeente precies aan wat ze wel en wat ze niet be langrijk vindt. Voor de WD staat het instandhouden van gemeente lijke voorzieningen als wegen, plantsoenen, sloten en brandput ten voorop. "Dat is onze primaire taak als gemeente", stelde liberale voorman. Volgens hem zijn de be zuinigingen daar al 'ver genoeg ge vorderd'. Verloedering Het CDA kan dat niet goed over zien en wil discussiëren aan de hand van goed onderbouwde stuk ken. D66 ging juist verder. De par tij heeft met 'eigen lekenogen kun nen zien dat dat onderhoud aan we gen, groen en gebouwen tot bene den een aanvaardbaar niveau is ge daald'. Deze 'verloedering' zal over een aantal jaren voor onevenredig grote kostenposten zorgen en zal steeds sterker een 'mentaliteitsver loedering in de hand werken', al dus de partij. Eerder deze maand had ook de dienst openbare werken de nood klok geluid over het onderhoud, maar weigerde portefeuillehouder J. Visser de raad om extra gelden te vragen. D66 vindt dat te slap en wil de begrotingsruimte van 300.000 gulden gebruiken om meer te doen aan het onderhoud van wegen, groen en gebouwen. Volgens de Wethouder Van Dalen partij betekent dit niet de gemeen te al haar ruimte verorbert. De begrotingen sloten altijd al met een behoorlijk positief saldo en altijd al zwom Voorschoten in het reserve-geld', stelt ze. En: 'De PvdA/PPR-fractie heeft al aange geven dat ook uit de reserves en fondsen ruimte is te putten'. On danks deze positieve gegevens be speurt de oppositiepartij een men taliteit van 'het gaat nu nog wel goed, maar dat zal niet zo blijven'. D66 ziet de gemeenteraad huive ren voor blijvende investeringen en vindt dat 'de mogelijkheid ont nomen wordt een wezenlijk beleid op langere termijn te voeren'. Zo constateerde de fractie dat de ge meente eerst rigoureus bezuinigde en vervolgens de rekeningover schotten incidenteel werden ver deeld. 'Het bezuinigingsdossier was afgesloten en in de la gelegd, de slachtoffers waren de mond ge snoerd... de aandacht ging alweer naar een volgende zaak'. En: 'De raad springt van project naar pro ject en verliest steeds meer de gro te lijn uit het oog'. Het Wedde Afsluitend deed de partij een voorstel dat 'iedere bezuinigings ronde overbodig maakt' en een vol doende overschot garandeert, zón der dat" bestaand gewenst beleid wordt gefrustreerd. Het voorstel spoort de gemeente aan om per 1 januari 1989 jaarlijks een kwart miljoen te besparen op de exploita tie van zwembad Het Wedde. Om die besparing te halen mag de ge meente het bad afstoten, maar moet ook in de toekomst aan de wensen van gemeente en vereni gingen worden voldaan. Uit een ge heim gehouden rapport had hij be grepen dat dat mogelijk moet zijn. Welzijnswethouder L. Marselis maande D66 tot voorzichtigheid met bedragen, maar was bereid een discussie aan te gaan. CDA-fractie- voorzitter F. ten Have vindt het 'be stuurlijk onjuist' om te doen alsof de gemeente het kwart miljoen al heeft. Evenals zijn wethouder gaat hij een discussie over de toekomst van het zwembad echter niet uit de weg. WARMOND - Het tiende van het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven handelde vandaag over 'dagbehandeling psychogeri- atrie'. De tiende aflevering viel sa men met het éénjarig bestaan van 't Baken, de dagbehandeling van Ma riënhaven zelf. De belangstelling voor de Mariënhaven-seminars is groeiende. Deze keer was gerekend op honderd deelnemers maar het werden er twee keer zo veel. De or ganisatoren zagen zich genood zaakt de inschrijving stop te zetten. Een dagbehandeling maakt het ouderen mogelijk om langer in het eigen thuismilieu te verblijven. Op de dagbehandeling worden steeds LEIDERDORP - In twee wonin gen in Leiderdorp, aan de Vron- kenlaan en de Anemoonzoom, is gisteren ingebroken. In beide ge vallen kwamen de daders binnen door het forceren van het slot op de achterdeur en werd een groot deel van de woning doorzocht. meer varianten bedacht zoals dag opvang in verzorgingstehuizen en dagopvang in wijkcentra. De zeven plaatsen die 't Baken .telt, zo heb ben Mariënhaven-functionarissen al vaker beklemtoond, is veel te weinig. In de loop van volgend jaar zal duidelijk worden hoeveel plaat sen dagbehandeling er voor deze regio (Leiden en Bollenstreek) be schikbaar zullen zijn en hoe deze over de regio zullen worden ver spreid. Met de zeven plaatsen van Mariénhaven kunnen 15 mensen worden geholpen. Het seminar bestond uit vier in leidingen van dr. H. Diesfeldt (di recteur van de psychogeriatrische dienst van de stichting verpleeg huizen Nederland), drs. H. Nies stafmedewerker bij de Gelderse Raad voor Volksgezondheid), dhr. Meulemeester van het verpleeg huis Breede Vliet uit Hoogvliet en dr. Wilkinson (arts in het Moor green Hospital te Southampton). Nadien was er een forumdiscussie. VOORSCHOTEN - Tijdens de gis teravond gehouden begrotingsver gadering zaaide en oogste opposi tiepartij D66 weer de felste kritiek. Richting burgemeester klaagde ze .dat hij de raad amper inlicht over het openbare orde beleid. Hij komt daarmee beloftes niet na en maakt het de raad moeilijk om op zinnige wijze verordeningen te maken, al dus D66. Van het CDA kréég D66 kritiek. De partij benadrukte dat politici 'verantwoordelijk horen te zijn voor een gedegen besluitvorming en niet voor het leveren van kran tekoppen of volksvermaak'. Partij en moeten problemen oplossen en geen 'vuurtjes stoken onder de burgerij die we niet meer kunnen blussen'. 'Dan gaat het niet aan om, zoals bij het dierenweitje, eerst de helft van de bevolking te mobiliseren en vervolgens akkoord te gaan met de oorspronkelijke voorstellen', aldus de christen-democraten. 'Dat gaat het niet aan om, uit publiciteits- zucht, elkaar bezig te houden met vragen waarop we het antwoord al (kunnen) weten. Daarmee brengen we het bestuur in diskrediet en D66 zaait en oogst de felste kritiek daar is niemand mee gebaat. Dat is geen redelijke politiek, maar goed kope politiek, ten eigen bate en niet ten algemene nütte'. Ondanks de duidelijke verwij zingen naar het dierenweitje, rede lijk-alternatieve politiek en brie ven over asielzoekers, nam D66 de handschoen niet op. Burgemeester P. Cannegieter deed dat wel. Hij begreep de tirade niet en wees haar "volstrekt van de hand". Hij heeft altijd willen praten - ook over zaken die buiten zijn portefeuille vallen. Maar hij verwacht wel dat mensen dan luisteren en niet te snel met "karikaturen komen van reactionaire en recalcitrante be stuurders", die dingen doen die niet meer van deze tijd zijn. De va derlijke adviezen over wettelijke regelingen vielen helemaal ver keerd bij de bestuurder die zich al vijftien jaar nauw betrokken is bij het politiebeleid en zitting heeft in zes adviesraden van de beide poli- tie-ministers. Zwerfvuil Volgens de eerste burger beseft D66 te weinig dat de gemeente wei nig in de melk te brokkelen heeft als het aankomt op het openbare orde-beleid. Ze kan bonnen plak ken, maar wanneer de officier van justitie niet verbaliseert heeft dat weinig zin: "Dat geeft slechts een psychische voldoening en zorgt voor extra zwerfvuil". J. Aikens (D66) zag zichzelf geenszins als een bonnenmaniak. Hij wil wél van de politie horen wat ze vindt van een kortparkeerrege- ling, de vele centrum paaltjes en de griezelige sfeer in de Voorstraat, op een late zaterdagmiddag: "Veel voetgangers durven daar dan nau welijks te lopen en ik wil weten of de politie kans ziet méér te doen dan eenmaal 1,5 minuut te surveil leren". Mededelingen Gemeenteoestuur WEEK Lees in L" van a.s. zondag onder meer over: Commissievergaderingen Psychiatrisch Ziekenhuis -Endegeest c.a. maandag 2 november a.s. Volkshuisvesting en Sport' woensdag 4 november a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken en Verkeer: donderdag 5 novem ber a.s. Verkeersmaatregelen Gedeelte Haagweg tijdelijk afgesloten. Diversen Gemeentelijke Mededelingen op de ra- Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlenen diverse bouwvergunningen. Milieu Verzoeken om en verlening van diverse hinderwetvergunningen. Vanaf zondag 1 november a.s. kunt u de gemeentelijke mededelingen ook weke lijks beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105.7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14