Stijlvol zwerven op de Oostzee en de fjorden Boete en vrijspraak geëist in Haagse abortus-affaire Snelgroeiende conifeer -VRIJE TIJD Actieve vaarvakantie vol rust en avontuur Nieuw materieel Nederlandse modelspoorbaan Acties van politie bij wedstrijd Ajax-HSV Rechtbank: Golden Ten is een verboden kansspel PAGINA 11 VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 De Leonora 3, vlak voor het afmeren aan de kade van Sonderborg. Op de achtergrond een driemaster, die aan het legendarische zeilverleden van de Denen herinnert. (Foto gpd> Denemarken. Voor velen een nog onbekend vakantieland. Maar met ongekende mogelijkheden. Een originele manier om Denemarken eens nader te leren kennen, is vanaf het water. De Deense fjorden bieden toegang tot pittoreske haventjes en voeren naar steden met uiteenlopende bezienswaardigheden en amusement. Maar ook voor anker liggen in een baai en genieten van de rust en stilte, die zo spreekwoordelijk zijn voor de Deense wateren, geven een bezoek aan dit in dubbele betekenis van het woord zo schone land een extra dimensie. Schipper-eigenaar Jan van Hasselt biedt toeristen zo'n sportieve zeil vakantie, waarbij de Deense archi pel intensief' wordt verkend. En wel op zijn fraai-ogende in 1974 in staal gebouwde en veertien meter lange Leonora 3; een replica van de befaamde Engelse Kanaal-loods- kotters van weleer. Het schip met als thuishaven Urk is authentiek getuigd en luxueus afgewerkt, ter wijl het interieur van het varend sieraad volop de Victoriaanse sfeer uitademt. Jan van Hasselt, verknocht aan Denemarken. (Foto gpd». Van Hasselt, ooit scheepsbou wer in het Overbetuwse Gendt en later technisch-directeur van een baggerbedrijf in het Midden-Oos ten, bevaart nu voor het tiende sei zoen de Oostzee. Hij is als zeiler en zeeman van kindsbeen af bekend met de natuurelementen die het zeilen zo fascinerend maken en hij kent de Oostzee en de diep land waarts binnendringende fjorden als zijn broekzak. Ooit kreeg hij, aanvankelijk in een kano, roei bootje en jolletje, de smaak van het water te pakken. Later verkende hij met grotere schepen elk rivier tje en daaraan liggend (boeren)- dorp in eigen land. Luimen In principe vertrekt Van Hasselt met zijn aangemonsterde, toeristi sche passagiers voor zijn actieve vaarvakantie vanuit de meest noor delijk in Duitsland gelegen haven plaats Flensburg. Via de fraaie Flensburger Fjord, waar de geogra fische grens tussen Duitsland en Denemarken dwars doorheen loopt, presenteert Denemarken zich in volle glorie. Hoewel de schipper-eigenaar van de Leonora 3 zijn stijlvol zeilschip alleen kan varen, biedt hij zijn betalende gas ten volop de gelegenheid daadwer kelijk mee te zeilen. Of staat hij gaarne zijn plaats achter het roer af, daarbij de meevarenden - maxi maal vier passagiers - met zowel raad als daad begeleidend. Wie tij dens de meerdaagse zeiltochten in teresse aan de dag blijkt te leggen voor het navigeren, kan rekenen op tekst en uitleg van de kant van Van Hasselt, die naast schipper ook een goed gastheer is. Van Hasselt over zijn dobberen de uitstapjes: „In korte of langere dagtochten, waarbij gedacht moet worden aan-één en nog liever twee weken, wordt zeilend gezworven door het mooie, rustige Denemar ken. Dat alles uiteraard geheel af hankelijk van de wensen van de gasten en de luimen van wind en Zeker bij een twee-weeks ver blijf aan boord zijn de mogelijkhe den ruimschoots aanwezig om de minder bekende kanten van Dene marken beter te leren kennen. In een dergelijk tijdsbestek is een be zoek aan Kopenhagen - het Am sterdam van het Noorden met zijn wereldberoemde zeemeermin - ge woonweg een ,must'. Terwijl het vaarplan dan ook verder richting de bijzondere krijtrotsen van Mön en door de Deense Rivièra met Svendborg en Troense kan worden uitgestippeld. Maar ook voor wie minder vaar- dagen ter beschikking heeft, blijft het bezeilen van Denemarken een boeiende ervaring. Ongetwijfeld wordt dan via de Alssund Sonder borg binnengelopen; een typisch Deens (haven)stadje. waar prettig kan worden .gewinkeld' in de luxe winkelstraten, terwijl een bezoek aan het cultuur-historisch muse um, waar de Deense geschiedenis zorgzaam wordt gekoesterd, ook zeker de moeite waard is. Attractie Vanuit Sonderborg wordt de ontmoeting met Denemarken ver volgens via een diep landinwaarts lopend fjord uitgebreid. Terwijl van boord het ooit door gletsjers glooiend afgeslepen landschap aan uw oog voorbij trekt en slagscha duwen bezit nemen van de velden en landerijen rondom u heen, neemt Van Hasselt graag op ver zoek Dyvig in zijn vaarschema op. „Een heerlijke baai," aldus om schrijft hij Dyvig zelf. „Een attrac tie ook om er binnen te lopen. Want vanaf de fjord zie je die baai hele- Modelspoorliefhebbers die de Ne- derlands(ch)e Spoorwegen tot voorbeeld hebben kunnen hun hart weer ophalen. Fleischmann introduceert begin volgend jaar een model van de Wadloper, een treinstel van de NS dat zijn werk terrein in de twee noordelijkste provincies heeft. Het model dat eerst in de N-schaal op de markt zal worden gebracht en is gebaseerd op een soortgelijk type van de Deutsche Bundesbahn, is het der de NS-treinstel van Fleischmann. Eerder bracht Fleischmann model len uit van de Sprinter en het be kende Plan V-treinstel. Bij de firma Philotrain gaat de produktie van Nederlands mate rieel nog steeds rustig voort. In weerwil van de hoge prijzen is de vraag naar produkten van de enige maal niet liggen. Je moet zo onge veer met je boegspriet een pal aan de oever staand huisje rammen, eer je het gaatje ontdekt dat toegang tot de baai geeft". En even later ma noeuvreert hij zijn varende trots behendig op de motor naar binnen. Dyvig is inderdaad een fraai oord vol natuurschoon, dat karakteris tiek is voor Denemarken. De rust is er zo overweldigend, dat het ijle ge- zoef van een in de verte rijdende auto als bijna onduldbare geluid hinder wordt ervaren. Voor wie verlost wil worden van stress of an dere spanningen, is Dyvig de aan gewezen plek. In de verste verte is er nauwelijks bebouwing aanwezig kleinserie producent van messing modellen in ons land zo groot dat het aantal werknemers inmiddels tot vijf is vergroot. Bij Philotrain wordt op dit moment gewerkt aan de assemblage van de laatste loks van de serie 1700. Van dit type wer den vanaf 1899 135 eenheden voor de toenmalige Staatsspoorwegen gebouwd. Op zich is de modelpro- duktie van dit type een verdienste op zich, want deze 2B lokomotief kende vele variaties. Voor insiders zeggen de termen Hartjes, Fluitke tels en Overkokers in dit opzichte genoeg. De 1700-en reden ondanks hun hoge leeftijd tot het einde van het stoomtijdperk in Nederland rond. en wie proviand wil inslaan voor de komende vaardagen. moet een wandeling van enkele kilometers tussen de glooiende, goudgele koolzaadvelden niet schuwen. Overigens ligt aan de met stilte ge vulde baai een restaurant, waar het niet alleen goed toeven is, maar waar tevens het befaamde Deense .smörebrod' niet is te versmaden. Gevarieerd De dag erop gooit Van Hasselt de trossen weer los en koerst met de Leonora 3 naar Augustenborg. An dermaal spreidt zich voor de ogen van de gasten een prettig aandoend Andere modellen die hun wor tels ,in eigen bodem' hebben en die op dit moment worden geleverd zijn 15 tons gesloten goederenwa gens van het type NS CHD, een zeer grote serie die tussen 1899 en 1916 door de toenmalige HSM werd besteld, koelwagens (bana nen, vis en Intertrigo), een drie-as- sig personenrijtuig van het type HSM C 8 (NS C 4101-4193), vier-as- sers van de serie NS C 6101-6188 (ex SS 861-948) en een fraai model van een vooroorlogse Amstelbier- wagen. Voor het nieuwe jaar staat de le vering van het model van de stoomlokserie 2100 op het pro- en landschappelijk gevarieerd na tuurschoon uit. Gaande de zeiltrip wordt het steeds duidelijker, waar om de schipper-eigenaar van de na gebouwde Engelse Kanaal-loods- kotter gekozen heeft voor het zei lend zwerven op de Oostzee. Een onuitwisbare ervaring, die hij jaar lijks tussen tussen eind april en half september graag deelt met zijn passagiers... Nadere informatie over deze en soortgelijke watersport-vakanties vol avontuur, actie en romantiek, zijn verkrijgbaar bij World Wide Water Wishes bv., Appingedam. (tel: 05960-20400). gramma. Een 2B-lok die destijds snelle treinen reed, en ondermeer de roemruchte Pullmantrein Etoile du Nord aan de haak had. De Blik ken Tinus, zoals de bijnaam voor een 2100 luidde, kreeg deze laatste taak omdat het dienstgewicht van 61 ton het toeliet om over de Moer- dijkbrug te rijden. Trams worden in Apeldoorn niet vergeten. Voor de prijs van 1550 gulden kan men volgend jaar in het bezit komen van een GLT 8, de mo derne gelede Haagse tram. Van het stoomtramfront eveneens goed nieuws. In het najaar van volgend jaar wordt een aantal interessante goederenwagens geïntroduceerd. Wanneer een wintergroene haag moet worden geplant, valt de keuze al heel snel op een conifeer. Ze vor men een goed gesloten afscheiding die zomer en winter nieuwsgierige blikken voorkomen. In de jaren zestig verscheen een conifeer op de markt die zeer snel furore maakte en tot op de dag van vandaag ui terst belangrijk is: de Cupressocy- paris leylandii. Het is een kruising tussen Cupressus macrocarpa en Chamaecyparis nootkatensis, in het begin van de twintigste eeuw ontstaan. Deze hybride wordt vooral ge roemd vanwege de zeer snelle groei. Onder gunstige omstandig heden is een meter per jaar zeker niet exceptioneel. Dit is zeer be langrijk omdat de andere soorten bepaald niet zo erg uit hun slof schieten als het om de groei gaat. Special Taxus, hoe mooi ook, is be paald geen vlotte groeier. Cupressocyparis leylandii heeft een zuilvormige groeiwijze. Er be staan een aantal exemplaren die meer dan 20 meter hoog zijn. De blaadjes, schubjes eigenlijk, zijn dondergrijs-groen van kleur. Er be staan cultivars die geelgroen loof bezitten, de Castlewellan. De twijgjes hangen wat af. De winterhardheid is goed, hoewel in strenge winters aan de windkant vaak wat bruine twijgjes ontstaan Een en ander wordt echter veelal snel gecompenseerd door de krachtige groei. Snoeien wordt zeer goed verdra gen. U moet er wel rekening mee houden dat een haag van deze coni feer op den lange duur wel wat breed gaat worden. De maat 60-80 cm is uitstekend geschikt (en niet zo duur) om als haag te gebruiken Plant er drie op een strekkende meter. Laat aanvankelijk de bijge leverde stok staan, dan groeien ze mooi rechtop. Het gaat hierbij om de NTM K 16, een zogeheten koppel wagen. Op het net van deze Friese onderne ming reden trams met specifiek tram trek- en stootwerk. Voorts ko men de NTM E 52 en E 97, tramgoe derenwagens met en zonder rem- systeem en zandwagens van de se rie G 15-18 en 21-35 op de markt. Van deze modellen worden ook bouwsets geleverd. Tot slot de mededeling dat Philo train in de toekomst ook spoor 0- modellen (schaal 1:43,5) gaat leve ren. Uitgangspunt is dat ze nor- maalspoor (1435 mm) als basis moeten hebben en de nieuwe pro dukten moeten al eerder in het HO- programma van Philotrain zijn ge weest. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (ANP) - De gerucht makende affaire van ongeveer zes maanden oude foetus, die vorig jaar in het Haagse Leyenburg-zie- kenhuis werd geaborteerd en le vend ter wereld kwam, is gisteren voor de rechtbank in Den Haag als een nachtkaars uitgegaan. De vraag over de levensvatbaarheid van de foetus, die na de geboorte in een vensterbank werd gelegd om daar te sterven, liep als een rode draad door de zaak heen, maar bleek niet te beantwoorden, ook niet door de verschillende geraad pleegde deskundigen. "De rechter wordt opgezadeld met een medisch-technisch pro bleem" zei één van de raadslieden, mr. G. Spong. Tegen twee gynaeco logen, een 64-jarige arts en zijn 65- jarige collega, werd door de officier van justitie mr. R. Schimmel res pectievelijk 7500 gulden boete (we gens het toebrengen van letsel na kalm beraad) en vrijspraak geëist. De zaak speelde zich af in februa ri 1986. De 64-jarige arts, hoofd van de afdeling pmaecologie, werd door een bevriende huisarts opge beld met de mededeling dat zijn 16- jarige dochter in verwachting was. Het meisje, dat per se een abortus wilde, zou de gynaecoloog hebben AMSTERDAM (ANP) - Golden Ten is een verboden kansspel. Tot die conclusie kwam de Amster damse rechtbank gisteren in een strafzaak tegen het Amsterdamse Golden-Tencasino De Leijdse Club en het personeel van dit casino. De veroordeling door de rechtbank van club, organisator en personeel betekent dat er voorlopig duide lijkheid is over het verboden ka rakter van het spel. Tot nog toe werd dit niet als strafbaar beoor deeld. Een voorlopige uitspraak, want advocaat mr. P. Huisman van de club en het personeel kondigde al aan in hoger beroep te gaan. De discussie over het karakter van het Golden-Tenspel speelt al enige tijd. In 1985 schoten Golden- Tencasino's in het hele land als paddestoelen uit de grond nadat de Hoge Raad een jaar eerder een Gol- den-Ten-organisator vrijsprak. Ca- sino-exploitanten zagen hierin een vrijbrief om weer Golden Ten te or- I ganiseren. i Na dit belangrijke arrest van de Hoge Raad echter bepaalde TNO in Delft dat Golden Ten wel degelijk een kansspel is en geen behendig heidsspel. Daarmee zou het dus een verboden zijn. Het onderzoek van TNO werd uitgevoerd in op dracht van de Raad voor de Casino spelen. i Het openbaar ministerie in Am- sterdam zag in het TNO-onderzoek een mooie mogelijkheid om de vele Golden-Tencasino's in de hoofd- verteld dat ze hooguit 16 weken in verwachting kon zijn. Haar vader schatte de zwangerschap op 18 we ken, de gynaecoloog op ongeveer 19. De abortuswet stelt dat er alleen abortus mag worden verricht op vruchten die niet ouder zijn dan 20 weken. Het meisje werd niet gecontro leerd met de zogenoemde echo- graaf, een apparaat dat een ongebo ren kind op een beeldscherm laat zien. "Ik wilde haar dat niet aan doen. Ze had al vier maanden rond gelopen zonder dat ze wist hoe ze haar zwangerschap aan haar ou ders moest vertellen. Bovendien kan met een echograaf alleen de grootte van het kind worden vast gesteld, niet de leeftijd", aldus de gynaecoloog. "U bent dus volledig van uw pa tiënte uitgegaan", constateerde stad aan te pakken. Vorig jaar wer den brieven gestuurd naar deze ca sino's met de waarschuwing dat zij hun activiteiten moesten stoppen. De Leijdse Club sloeg die waar schuwing in de wind en ging rustig door met het organiseren van het spel. De rechtbank veroordeelde de Club evenals het Opleidingsinsti tuut Spel en Service BV (OSS), ei genaar van vijf casino's, waaronder de Leijdse Club, conform de eis van de officier tot 30.000 gulden boete. De personeelsleden meest croupiers, kregen 750 gulden boete voorwaardelijk jianwel onvoor waardelijk en voor sommigen van werden tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. Deze drie maanden gevangenisstraf legde de recht bank op aan twee directieleden die eveneens 30.000 gulden boete zul len moeten betalen. De bedrijfslei der van de Leijdse Club werd ver oordeeld tot één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf en 15.000 gulden boete. De officier van justitie had iets hogere straffen geëist. In de overwegingen van de rechtbank wordt gesteld dat de conclusie dat Golden Ten een kansspel is en geen behendigheids spel vooral gebaseerd is op de ob servaties door politiemensen die ongeveer 400 keer infiltreerden in de Leijdse Club en zich daar opstel den als goklustige burgers. rechtbank-presidente mr. P Ko ningsveld. "Dat is immers de taak van de arts", antwoordde de gynae coloog. "Maar het ongeboren leven is ook iets!", wees Koningsveld hem terecht. De rechtbank-presi dente vroeg zich af waarom het meisje eigenlijk gespaard moest worden: "Ze vond zichzelf wel oud genoeg om omgang te hebben met een jongeman". De 64-jarige gynaecoloog heeft de abortus niet zelf verricht, zo bleek donderdag. Hij meldde zich ziek en gaf zijn assistent opdracht de klus te klaren. De officier van justitie zei deze assistent niet te zul len vervolgen omdat hij slechts deed wat zijn baas, een ervaren gy naecoloog, hem had gezegd. Erg dik De assistent, vertrouwend op de DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) voelt er niets voor de groep van zogenoem de marine-Molukkers in aanmer king te laten komen voor de Riet kerk-uitkering. Aanvaarding van voorsteller) van CDA en PvdA in de Tweede Kamer om ook deze cate gorie de (jaarlijkse) uitkering van 2.000 gulden toe te kennen heeft hij gisteren 'met de meeste klem' ont raden. Van Dijk voerde twee argumen ten aan voor zijn opstelling: er is een wezenlijk verschil in positie tussen enerzijds de vroegere KNIL-militairen en anderzijds de specifieke groep van marine-Mo lukkers en hij vreest een prece dentwerking naar andere groepen uit de Molukse samenleving. De groep zogenoemde marine-Moluk kers zijn Molukkers die niet uit dienst zijn ontslagen. Het betreft 60 personen. Van Dijk bleek wel bereid tege moet te willen komen aan een an dere wens van vrijwel de gehele Kamer: de uitkering ook ten goede DEN HAAG (GPD) - De PTT mag geen kleine postkantoren op het platteland meer sluiten zonder toe stemming van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) Daarmee is de PTT ten aanzien van haar openstellings- en vestigings beleid in feite onder curatele ge plaatst. In een brief aan de Tweede Ka mer laat de minister weten dat zij voor het eind van het iaar een eva ervaring van zijn baas, begon met het toedienen van het abortus-mid del Nadalor. Kort daarop consta teerde een verpleegster dat de buik van het meisje toch wel erg dik was. Twee andere artsen onder zochten haar en schatten de leeftijd van de vrucht op 24 tot 26 weken. Het verplegend personeel sprak schande en trok zich terug. Tijdens de wekelijkse gynaecologen-verga dering, een dag na het begin van de behandeling van het meisje en een dag voor het overlijden van de foe tus. werd gezegd dat het best eens zou kunnen dat de baby levend ter wereld zou komen. Dal gebeurde ook. In de vergade ring was besloten het kind, mocht het levend ter wereld komen, niet meer te verzorgen tot het gestorven zou zijn. Daartoe heeft de assistent op dat moment, als verantwoorde lijke man op de afdeling, ook beslo- Geen uitkering voor 'marine- Molukkers' te laten komen aan repatrianten, te weten die Molukkers die terug keerden naar Indonesië of naar een ander land. Hij verbond daaraan wel de voorwaarde dat betrokke- nen inmiddels (weer) naar ons land zijn teruggekeerd Op een verzoek van de Kamer om de groep van Molukse ex- KNIL-militairen, die in 1950-1951 om veiligheidsredenen naar ons land kwam, ook onder de wer kingssfeer van de regeling te bren gen, ging Van Dijk niet in. In het Kamerdebat over de zoge heten Rietkerk-uitkering werd door vrijwel alle woordvoerders met zorg gesproken over de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt voor in het bijzonder de Moluk kers. CDA-woordvoerder Koetje luatie van het PTT-vestigingsbe- leid verwacht. Aanvankelijk was afgesproken dat de PTT pas vol gend jaar haar beleid zou evalu eren, maar de minister wil daar niet meer op wachten. Er is grote onrust ontstaan sinds de PTT bekend maakte honderd kleine postkantoren en agent schappen op het platteland uit kos- tenoogpunt te willen opheffen. Het gaat om loketten waar jaarlijks ten. "Hoe erg ik het ook vond." Het kind werd op een aanrecht gelegd, en vervolgens in een bak in de vensterbank gezet, boven de centrale verwarming die lager werd gezet. De geboorte had om half vijf plaats, om half zes was de toestand slecht en om kwart voor zeven werd de baby als overleden beschouwd. Het lichaampje werd in een doek gewikkeld en in een koelkast gelegd. De oudere gynaecoloog heeft te veel op zijn routine gedreven en heeft veronachtzaming en opper vlakkigheid ten toon gespreid, al dus de officier van justitie. Hij heeft bewust het risico genomen dat het kind te oud zou blijken. Mr. Spong wees nog op de tragiek van de assistent. "Hij was de enige die zei dat het kind wel eens levend ter wereld zou kunnen komen, hij werd overruled door de rest van de vergadering. En uitgerekend hij moet nu terecht staan". Volgens Spong werden er in 1986 300 vruchten van 25 en 26 weken oud geboren. "Daarvan zijn er tien tallen aan hun lot overgelaten. Het is een algemeen aanvaarde prak tijk". Uitspraak 12 november. sprak in dit verband over een alar merende situatie en zijn PvdA-col- lega Buurmeijer constateerde dat op het terrein van de werkgelegen heid 'niet of nauwelijks vooruit gang is geboekt'. De WD'er Wie- benga plaatste vraagtekens bij het realiseren van het zogenoemde 'duizend-banenplan' voor Moluk kers en citeerde de Molukse bewe ging Badan Persatuan „dat nog geen enkele arbeidsplaats is inge vuld". Minister Van Dijk bestreed dat laatste. Dat is, zo zei hij. volstrekt niet waar. Hij becijferde het aantal gerealiseerde arbeidsplaatsen on der Molukkers op dertig. De minis ter zegde de Kamer toe over enkele weken met nadere gegevens te ko men over de uitvoeririg van het ba nenplan. Na deze toezegging be sloot de Kamer - tot grote teleur stelling van minister Van Dijk - tot schorsing van het overleg over de Rietkerk-uitkering. Pas als de door de Kamer gevraagde informatie over met name de werkgelegen heidssituatie onder de Molukkers is ontvangen wordt het debat voortgezet. minder dan 4000 handelingen wor den verricht Volgens de PTT wor den bij deze loketten gigantische verliezen geleden: 56 miljoen gul den. De Tweede Kamer vroeg de mi nister onlangs om opheldering. Ze zegde toe de kwestie in onderzoek te nemen. Na overleg met de PTT besloot Smit-Kroes, zo blijkt nu, de opheffing van kantoortjes te onder werpen aan haar goedkeuring. AMSTERDAM (ANP) - De bom ontploffing bij de voetbalinterland Nederland-Cyprus en de daarop volgende onderbreking van de wedstrijd zijn voor de Amsterdam se afdelingen van de politiebonden geen aanleiding af te zien van de aangekondigde acties volgende week woensdag bij de Europacup wedstrijd Ajax-HSV. Voorzitter G. Putman van de Christelijke Politie bond ACP in Amsterdam zei dit gisteren. Problemen met supporters be staan al lang, vindt Putman. „De poütie kan niet verantwoordelijk voor alles worden gesteld". De Am sterdamse ACP-voorzitter zegt niet bang te zijn voor negatieve reacties van de kant van het publiek. De hoofdbesturen van de Neder landse Politiebond en de Alge meen Christelijke Politiebond zijn niet gelukkig met de „wilde" actie van de Amsterdamse leden. Beide partijen bespraken woensdag- Anti-apartheids- organisatie stopt contact met de Britse regering JOHANNESBURG (GPD) - De brede, multiraciale anti-apart- heidsorganisatie UDF (Verenigd Democratisch Front) heeft al haar contacten met de Britse regering met onmiddellijke ingang opge schort. Aldus blijkt uit een open brief, welke woensdag door het uit voerende comité van het UDF aan de Britse premier Margaret That cher is verstuurd. Het opschorten van de contacten met de Britse regering en haar ver tegenwoordigers in Zuidafrika is het gevolg van een beslissing van een Britse openbare aanklager om een aanklacht tegen vier blanken in te trekken. Deze stonden in Lon den terecht op beschuldiging van het voorbereiden van ontvoerin gen van ANC-leiders De vier blanken - Frank en John Larsen, Jonathan Wheatley en Dennis Evans - werden eerder dit jaar door de Britse poütie gearres teerd, maar de openbare aanklager bepaalde vorige week, dat ze vrijuit kunnen gaan 'omdat de staatsvei ligheid in het geding is', maar ook omdat het bewijsmateriaal onvol doende zou zijn. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de vier bij hun ontvoe ringsplannen nauw samengewerkt met de Britse geheime dienst MI 5. avond dit meningsverschil, maar de Amsterdamse afdelingen (de grootsten binnen beide bonden) handhaafden hun plannen. Als het aan burgemeester Van Thijn van Amsterdam figt gaat de Europacupwedstrijd volgende week gewoon door. Hij heeft er „het volste vertrouwen in dat de poÜtiebegeleiding tijdens deze wedstrijd hetzelfde zal zijn als bij andere wedstrijden". De woord voerder van de burgemeester heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek dat Van Thijn had met de voorzitters van de Amster damse afdelingen van de politie bonden en hoofdcommissaris Nordholt. Volgens de woordvoer der twijfelt de burgemeester er niet aan dat de veiügheid tijdens de wedstrijd gewaarborgd blijft. Mi nister Korthals Altes (justitie) ziet in een pasjesregeling.de mogelijk heid het voetbalvandaüsme in te dammen. Daarnaast vindt hij ook een betere centrale registratie van voetbalsupporters die van stadion- bezoek moeten worden uitgesloten noodzakelijk. De bomontploffing zal volgens de minister zeker invloed hebben op de inhoud van het rapport over het voetbalvandalisme waaraan de regering momenteel de laatste hand legt en dat over enkele weken aan de Tweede Kamer wordt ge presenteerd. De Stichting Oss Promotion heeft gisteren keeper Chantou van het nationale voetbalelftal van Cy prus en enkele van zijn naaste ver wanten uitgenodigd om naar Oss te komen. De reden hiervoor is de aanhouding van een inwoner uit Oss, die wordt verdacht van het gooien van de bom. De stichting zegt met het gemeentebestuur van Oss en vele anderen het gebeurde in de Rotterdamse Kuip te betreu ren. Burgemeester Peper van Rotter dam wil supporters van de Schotse voetbalclub Aberdeen, die volgen de week in de Rotterdamse Kuip een Europacup-wedstrijd speelt te gen Feyenoord, weren uit de Maas stad. Het voornemen van Peper is een gevolg van de moeilijkheden die zich vorige week in Schotland voordeden met Feyenoord-suppor- ters, toen de Rotterdamse club daar tegen Aberdeen speelde. Secretaris Blankemeijer van Feyenoord reageerde verrast op de uitspraak van Peper. „Officieel heeft Feyenoord nog niets van Pe per vernomen. Aberdeen heeft tweehonderd kaarten van Feye noord ter beschikking gekregen en wij zullen de Schotten gastvrij ont halen". Minister gaat beslissen over kleine postkantoren

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11