'Afslanking overheid warrig en nonchalant' SieMatic Credit Lyonnais neemt NCB over Lot brouwerij Oranjeboom in Rotterdam nog steeds onzeker EG wil vrij geldverkeer Kritiek Kamer op minister Van Dijk Franse en Britse verkoop staatsaandelen in het slop Dollar zakt verder weg Beurzen Amsterdam en New York blijven rustig Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 Papier Het Amerikaanse concern Scott Paper, 's werelds grootste fabri kant van toiletpapier, gaat ruim 250 miljoen dollar investeren in Euro pa in drie papiermachines in res pectievelijk Frankrijk, Italië en Spanje. Daardoor zai het huidige aantal werknemers in Europa (6500) de komende drie jaar met tien procent stijgen. 2.000.000-ste In de Franse stad Mulhouse is gisteren de tweemiljoenste Peu geot 205 van de band gelopen. De produktie van de kleine auto begon in november 1982. Op het ogenblik •worden er dagelijks 2400 exempla ren gemaakt in drie fabrieken. Het bedrijf in Mulhouse, dat 13.000 werknemers telt, neemt daarvan de helft voor zijn rekening. Cognac De verkoop van Franse cognac heeft dit seizoen aUe records gebro ken. In totaal werden er in de twaalf maanden tot en met augus tus dit jaar 157 miljoen flessen ver kocht, 7,3 procent meet dan in het voorgaande seizoen en ruim meer dan het voorgaande record van 151 miljoen flessen uit het seizoen 1979/80. BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Ondanks de huidige onze kerheid in de financiële wereld blijft de Europese Commissie vast houden aan haar plannen het kapi taalverkeer in Europa volledig vrij te maken. De voorzitter Delors van van de Commissie zei gisteren in het Europees Parlement dat alle kapitaal uiterlijk in 1992 vrij tussen de twaalf lidstaten moet kunnen bewegen. Volgens de voorstellen die de Commissie gisteren heeft inge diend moet er een eind komen aan de nu nog geldende belemmerin- GROEI - De afzet en de investerin gen van het midden- en kleinbe drijf (mkb) in ons land groeien nog steeds, maar in een lager tempo dan vorig jaar. Het zal voor veel be drijven moeilijk blijken dit jaar de resultaten op hetzelfde niveau te houden als vorig jaar, want de winstmarge staat duidelijk onder druk. Dit stelt de Rabobank in de jaarlijkse pubücatie Cijfers Trends, waarin resultaten en voor uitzichten van meer dan vijftig be drijfstakken worden beschreven. gen voor particuliere geldtransac ties en kortlopende leningen over de grenzen. Het zogenaamde lange kapitaalverkeer werd begin dit jaar al vrijgegeven. De Commissie wil voor Spanje en Ierland tot 1990 en voor Portugal en Griekenland tot 1992 een overgangsperiode in acht De voorstellen van de Commis sie hebben betrekking op beleggin gen in effecten met een korte loop tijd, leningen met een korte loop tijd (minder dan twee jaar) en reke ning-courantverrichtingen tussen twee landen. Iedereen moet een re kening kunnen openen in een an dere lidstaat en moet daar zonder beperkingen gebruik van kunnen maken. Voor Nederland, Groot-Bnttan- nië, de Duitse Bondsrepubliek en Luxemburg zal er wat dat betreft niet veel veranderen. Ook in België en Denemarken is het kapitaalver keer al grotendeels geliberaliseerd. De richtlijn zal vooral gevolgen hebben in Italië en Frankrijk, waar het deviezenverkeer nog aan aller lei beperkingen onderhevig is. DEN HAAG (GPD/ANP) - De hele Tweede Kamer heeft het kabinet gisteravond een dik ke onvoldoende gegeven voor de wijze waarop het een verkleining van het ambtenaren apparaat van de rijksoverheid wil bewerkstelligen. Zowel regerings- als oppositiepartijen vinden dat de regering geen duidelijke plannen heeft en dat het beleid warrig is. De Kamer is daarom niet bereid het kabinet het groene licht te geven waarmee het de vrije hand zou krijgen voor de verdere inkrimping van het ambtenarenbestand. In een motie, die door oppositie en ren met 28.000 arbeidsplaatsen, regeringspartijen werd onderte- Voor een deel moet dat worden be kend, heeft het kabinet de op- reikt door het afstoten van een aan- dracht gekregen eind januari vol- tal taken naar particuliere ondeme- gend jaar met nadere informatie te mingen (privatisering), komen en voortaan elk jaar bij de De verkleining moet verder tot presentatie van de Miljoenennota stand komen door de opheffing te rapporteren over de voortgang van een aantal functies. Er wordt van de afslanking. Minister Van daarbij van uitgegaan dat een niet Dijk (binnenlandse zaken) heeft onbelangrijk aantal functies in fei- gisteravond de Tweede Kamer toe- te overbodig is en daarom kan wor- gezegd in een rapport het afslan- den geschrapt. Het kabinet wil kingsproces van de rijksoverheid daarbij ontslagen zo veel mogelijk op een rijtje te laten zetten. Het rap port zal er rond de kerstdagen zijn. Van Dijk, die de afslanking moet coördineren, erkende dat veel plannen die de verschillende de partementen voor hun eigen af slanking hebben opgesteld, weinig inzicht geven in de uiteindelijke ef fecten. De Kamer wil mede daarom de macht van de minister van bin nenlandse zaken vergroten waar het om de inkrimping van het amb tenarenapparaat gaat. De minister bleek er zelf in het debat, gister avond in de Tweede Kamer, overi gens niet zo happig op om zo diep in het beleid van zijn collega's te kunnen ingrijpen als de Kamer kennelijk verlangde. In de plannen van de regering is het de bedoeüng het nu 170.000 mensen grote ambtenarenbestand bij de rijksoverheid te verminde- vermijden. Bij de ingrepen die gisteravond in de Tweede Kamer aan de orde waren, bleef de grote privatise ringsoperatie van de PTT buiten beschouwing. Bij de verzelfstandi ging van de PTT - die een naamlo ze vennootschap moet worden waarvan het rijk vooralsnog overi gens alle aandelen in bezit houdt - komt voor tienduizenden mensen een einde aan hun ambtenarensta- tus. VROEGE KERST LONDEN (GPD) - De regering- Thatcher staat onder grote druk de voorgenomen handel in aandelen van British Petroleum voorlopig op te schorten. De verkoop van BP-aandelen begint, naar wordt aangenomen, op morgenmiddag en tot zolang heeft Thatcher dus nog bedenktijd. De druk komt niet alleen uit ei gen financiële kringen, maar voor al ook uit het buitenland. Want in Amerika. Japan en Canada zitten verschillende banken tot over hun oren in de BP-zorgen. Ze worden bedreigd met miljoenenverliezen als de waarde van de aandelen BP morgen de verwachte catastrofale tuimeling maken. Gisteren kon het publiek nog voor het laatst zijn aanvraagformu lieren inleveren voor BP-aandelen. Bij voorgaande privatiseringsa- vonturen was zo'n laatste dag altijd een groot spektakel. Met lange rij en wachtenden bij de banken, waar dat inleveren moest plaats vinden. Maar in de grote BP-flop was van lange rijen wachtenden geen sprake. Bij de bank van Roth schild in de city werd de televisie zelfs nadrukkelijk geweerd. "Wij hebben slechts 250.000 aanvragen binnen gekregen", werd daar zuur tjes meegedeeld. De tevoren vastgestelde prijs van de aandelen bedraagt 3,30 pond sterling (ongeveer tien gulden) per stuk. Maar door de grote val op de beurs is van deze waarde allang geen sprake meer. Dat betekent niet alleen een klap voor de specu lanten, die in het spoor van British Telecom en British Airways ook met BP een gokje wilde wagen. Maar vooral ook voor de verschil lende .banken en financiële institu ten, die zich voor de vastgestelde aandelen bedragen garant hebben gesteld. Meer dan de helft van het risico wordt gedragen door 16 fi nanciële instituten in Groot-Brit- tannië die zich op hun beurt weer bij 400 kleinere banken hebben ge dekt. Maar ook Amerika, Japan en Ca nada zitten nu in de boot. Vooral Canada, waar een aantal banken met een gecombineerd verlies van een slordige 170 miljoen gulden worden bedreigd, probeert alles om de klap te omzeilen en oefent op het hoogste niveau druk uit op de regering-Thatcher. Premier Thatcher staat nu in voortdurend contact met haar buurman in Dow ning Street, de minister van finan ciën Nigel Lawson. die alsmaar confereert met financiële experts en kopstukken van de Bank van Engeland. Politiek gezien is er wei nig voordeel te behalen om de han del uit te stellen. Integendeel, het gehoon aan La- bourzijde zal niet van de lucht zijn als de regering-Thatcher haar vrienden uit de City, het finaciële hart van Londen, buiten schot houdt. Gezien de hoge winsten die de nu bedreigde instituten eerder bij andere privatiseringen hebben gemaakt is er voor hen ook maar weinig sympathie nu het tij eens een keer zeer nadrukkelijk tegen zit. Maar zoals gezegd, de klappen zullen hard en genadeloos zijn. En een BP-debScle op morgenmiddag zal de gemoedsrust in de Londense City en elders zeker niet ten goede komen. Frankrijk Het Franse privatiseringspro gramma komt elke dag dat de aan delenkoersen op de Parijse beurs kelderen meer onder druk te staan. De Fransen geloven niet meer in het 'volkskapitalisme van de regc- ring-Chirac. Gisteren daalden de waarden op de beurs in Parijs ge middeld met 9,21 procent. Minister van Financien Edouard Balladur besloot daarom de eerste beursnotering van de bank Suez een week uit te stellen. Aandelen van deze bank zouden vandaag voor de eerste maal kunnen wor den verhandeld. De Franse be windsman houdt dit tegen omdat hij bang is dat de prijs per aandeel beneden de staatsverkoopprijs zou dalen. Het zo voorspoedig begonnen privatiseringsbeleid van Balladur loopt sinds de krach op de beurs- vloeren zware klappen op. De klei ne aandeelhouders hebben na het ineenstorten van de beurs massaal hun waardepapieren verkocht. In de meeste gevallen ging dat ver on der de prijs die zij er eerder voor hadden betaald. Vorige week nog stelde de Franse minister de ver koop van aandelen van het elektro nica- en wapenbedrijf Matra uit 'met enkele dagen of enkele we ken', maar was er volgens hem geen sprake van, dat de privatise ringen zouden worden opgeschort. AMSTERDAM (ANP) - De Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) wil de Nederlandse Credietbank (NCB) overnemen van de Chase Manhattan Bank. Volgens de VK- BV, een organisatie van werkne mers bij banken en verzekerings maatschappijen, staan hierdoor 1000 arbeidsplaatsen op de tocht- .De NCB is met een balanstotaal van 10,5 miljard gulden de zesde al gemene bank in ons land. Drs. A. Nollen, lid van de raad van bestuur van Credit Lyonnais Bank Nederland, vindt het nog te vroeg om te praten over aantallen banen, maar hij sluit niet uit dat er overlappingen blijken te zijn bij beide organisaties. Vakbonden en- ondernemingsraden is gisteren verteld, dat onderhandelingen zijn begonnen over de overneming van de NCB. Volgens Nollen is het stre ven erop gericht de onderhandelin gen binnen enkele maanden af te ronden. De NCB telt omgerekend naar hele banen bijna 1800 werknemers in ons land en heeft 61 kantoren. Credit Lyonnais Bank Nederland, voor bijna 91 procent in handen van de Franse bank Credit Lyon nais, telt 67 kantoren. Volgens de VKBV had de NCB eerder dit jaar al een sanering aangekondigd, waarbij 400 arbeidsplaatsen moes ten vervallen. De NCB maakte vo rig jaar een winst van 7,7 miljoen gulden, maar dat cijfer was voorde lig beïnvloed door een boekwinst van 24,4 miljoen gulden, volgens de VKBV voornamelijk als gevolg van de verkoop van dochteronderne ming FMN. Credit Lyonnais kreeg een stevi ge voet in ons land door de overne ming van Slavenburgs Bank. CL BN wil het marktaandeel en de dienstverlening in ons land aan zienlijk uitbreiden. Samen zijn CL- BN en NCB goed voor een balans totaal van meer dan 2 miljard gul den. Voor Credit Lyonnais betekent een overname ook een belangrijke stap in het verstevigen van de posi tie als een van 's werelds grootste financiële instellen en tevens een voorbereiding op de integratie van de financiële markten in de EG in 1992. Credit Lyonnais heeft nu een balanstotaal van meer dan 250 mil jard gulden. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is van ochtend op de Amsterdamse wis selmarkt gedaald. Na een slotnote- ring van 1,9710 gulden op woens dag, toen er bijna drie cent van de koers afging, lag de koets aan het begin van de handel vandaag met 1,9530 gulden alweer bijna twee cent lager. De daling is een voort zetting van de gang van zaken in New York en Tokio. Gisteravond lag de dollarkoers op de wisselmarkt van New York zelfs even onder de 1,95 gulden. In Tokio zakte de dollar verder weg met 3,20 yen tot 137,55 yen tot vlak bij het historische dieptepunt van 137,25 yen. De dollarkoers trok zich niets aan van opmerkingen van de Ja panse minister van financiën, Miyazawa. Deze verklaarde dat de Japanse centrale bank geen andere keus blijft dan op grote schaal op de wisselmarkt in te grijpen wan neer de dollar onder de 140 yen is gekomen. De Japanse centrale bank zal alleen interveniëren in co ördinatie met de centrale banken van de andere industrielanden, al dus de minister. Airbus De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten hebben een crisis over vermeende oneerlijke subsidies aan het Europese vlieg- tuigbouwconsortium Airbus In dustrie weten af te wenden. Tij dens overleg op hoog niveau in Londen is overeengekomen te on derhandelen over een regeling voor overheidssteun aan de civiele vliegtuigbouw. Toerisme Het herstel van het toerisme uit de Verenige Staten naar Amster dam zet zich door. Tot en met au- gustus van dit jaar steeg het Ameri kaans bezoek aan de hoofdstad met ruim 17 procent vergeleken met de zelfde periode in 1986. In totaal ver bleven tot en met augustus bijna 156.000 Amerikanen in de hoofd stad, AMSTERDAM De Sint is nog niet eens langs geweest, maar in een tuincentrum in Amsterdam-Osdorp wordt al weer aan een vroege Kerst gedacht. Men is al druk bezig met de voorbereidingen voor dit feest, (foto anpj NEW YORK - Op de effectenbeurs op Wall Street is de Dow Jones-in- dex van 30 industriële fondsen gis teren een fractie hoger geëindigd: volgens een voorlopige telling sloot de Dow Jones 0,33 punt hoger dan dinsdag, op 1.846,82. De index was in het eerste half uur met 63 punten gedaald, maar herstelde zich aan het eind van de ochtend tot 35 punten boven de sluiting van dinsdag. Er leek vanochtend bij de hervat ting van de handel op de Amster damse effectenbeurs ook een flauw zonnetje door te breken. Van een wérkelijk herstel kon tijdens het eerste uur van de handel nog niet worden gesproken, maar de grote daling was eruit. Het Beursplein volgde daarmee in grote lijnen de trend van Wall Street en handela ren toonden zich opgelucht dat de neerwaartse trend van de beurzen in het Verre Oosten niet doorgolfde naar Amsterdam. Hoewel het nog wat vroeg was om daar na een klein uur handel al van te spreken putten handelaren toch moed uit het lich te herstel van fondsen als Konink lijke Olie en Unilever. Gisteren moesten op het Damrak veel nog van de hoofdfondsen weer verhezen slikken van ongeveer 10 procent. Het onroerend-goedfonds Vastned laat zich overigens door de slechte tijden niet weerhouden van een beursintroductie. Op 4 novem ber komen ten minste 300.000 aan delen beschikbaar tegen een afgif- teprijs van 106,90 gulden per aan deel bedragen, zo blijkt uit het pro spectus. Directeur drs. K. Streef kerk zegt in de recente beurskrach geen enkele aanleiding te hebben gezien de introductie van het fonds uit te stellen. Buitenland In Londen sloot de FT-SE index gisteren 44,9 punten lager dan dins dag, maar eerder op de dag was de index ruim 105 punten lager ge weest. De effectenbeurzen van To kio en Hongkong hebben zich niets aangetrokken van de iets betere stemming op de beurs van New York en zijn gisteren weer onderuit gegaan. Geleid door de daling van de dollarkoers zakte de Nikkei-in dex van de 225 aandelen in Tokio in de eerste drie kwartier van de han del al met 371 punten. De index sloot uiteindelijk op 22.033,89 pun ten, 534,64 punten lager dan woens- Ambtenaren in Drente krijgen extra salaris ASSEN (ANP) - Gedeputeerde Staten van Drenthe zijn van plan alle provinciale ambtena ren een salarisverhoging te ge ven van 1,3 procent. Hiervoor is op de begroting een bedrag van 250.000 gulden gereserveerd. Drenthe corrigeert hiermee het landelijk beleid dat uitgaat van 1,3 procent voor hogere en 0,3 procent voor lagere ambte naren. Het voorstel zal begin november in Provinciale Sta ten aan de orde komen. Gedeputeerde H. Weidgraaf gaat er van uit dat het ministe rie van binnenlandse zaken de Drentse provinciale begroting ook op dit punt zal goedkeuren. Een woordvoerster van het mi nisterie van binnenlandse za ken verklaarde desgevraagd dat - zoals bekend - het inko mensbeleid voor de ambtena ren is voorbehouden aan het kabinet en niet aan provincies en gemeenten. ROTTERDAM/BREDA (ANP) - Het voortbestaan van de Oranje boombrouwerij in Rotterdam is nog steeds onzeker. Onderzoek naar verzelfstandiging van de brouwerij in afgeslankte vorm heeft tot nu toe geen haalbaar plan opgeleverd. Allied Breweries, eige naresse van de Rotterdamse brou werij, is echter bereid de studie voort te zetten. Begin december wordt de definitieve uitslag ver wacht. De directie van Allied Bre weries, dochteronderneming van het Britse Allied Lyons, heeft dit gisteren meegedeeld. Het plan van de Oranjeboom- werknemers P. Roos en A. Rovers voor zelfstandige voortzetting van de Rotterdamse brouwerij is volle dig van de baan, zei directeur G. Eissens van Allied Breweries giste ren in een toelichting op de be kendmaking van het bedrijf. Het plan van de twee werknemers is in de oorspronkelijke opzet niet haal baar. Daarom is een vervolgstudie is ingesteld, die moet uitwijzen hoe de brouwerij kan worden behou den. Enkele maanden geleden kon digde Allied Breweries aan haar bieractiviteiten te gaan concentre ren in de vestiging in Breda. Dat plan hou(it sluiting in, over drie jaar, van de vestiging in Rotter dam. Hier werken 270 mensen. De maatregel is volgens de directie no dig om het rendement van de bier- activiteiten te herstellen. De aange kondigde sluiting veroorzaakte grote emoties onder het Rotter damse personeel, dat in mei van dit jaar het bedrijf bezette. Allied Breweries bleef en blijft vooralsnog vasthouden aan slui ting van de Rotterdamse vestiging, maar verklaarde zich in juni bereid een studie te laten verrichten naar voortzetting van de brouwerij. Uit- ROTTERDAM Sommige auto's worden vaker gepoetst dan dat erin wordt gereden. De lievelingsauto van wij len Elvis Presley is er zo een. Deze Stutz uit 1971 met het interessante chassisnummer 00001 wordt op de kade van de Rotterdamse haven opgepoetst ter gelegenheid van de twintigste Internationale Motorshow, een grote au- (foto anp) totentoonstelling in het Duitse Essen. gangspunt was hierbij het plan van de twee medewerkers van de Rot terdamse brouwerij. Zij willen de brouwerij overnemen en met 60 tot 70 werknemers de produktie van bier voortzetten, op de eerste plaats voor de export. Een vervolgstudie, zo blijkt uit Eissens woorden, heeft geen be trekking op het plan van Roos en Rovers, maar op een 'heroriëntatie op de biermarkt' van het Engelse moederbedrijf, de drankengigant Allied Lyons. Dat concern kan mo gelijk goed gebruik maken van een kleine leverancier van export-bier ten behoeve van de Engelse markt, aldus Eissens. Japan bereid tot voortrekkersrol wereldeconomie TOKYO (Rtr) - Japan staat klaar om verdere stimulerende maatre gelen te nemen om de wereldeco nomie te helpende hand te bieden, indien de Amerikaanse economie stagneert als gevolg van de daling van de aandelenkoersen. Dit heeft de Japanse minister Tetsuo Kondo van economische planning giste ren gezegd. "Indien de economische groei in de VS stagneert als gevolg van de beurscrisis of de gevolgen van de pogingen om het begrotingstekort terug te dringen, moeten wij klaar staan om dit op te vangen", aldus Kondo. „Dit is de verantwoorde lijkheid van de Japanse economie, op dit moment de sterkste en meest dynamische economie in de wereld". Sommige economen hebben de vrees uitgesproken dat de beurscri sis zal leiden tot een forse vermin dering van de consumentenuitga ven in de VS, waardoor de Ameri kaanse economie en uiteindelijk ook de wereldeconomie in een re cessie terecht zou kunnen komen. Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaars in uw huis staat. Kompleet inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien., 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Meubetplein 9 ie e: age Minders reutelen )Le<fcrteyp Tel 071-41*615 Goedhart Bouwhuis Alphen M Rijn Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel 01720 - 22100 Openingstijden 8 30-12.30 uur-en 13.30-17 30 uur. Zaterd. 10 00-16 00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7