jKamer hekelt trage aanpak voetbalgeweld YOUR STYLE IN SHIRTS Van Dam hekelt aanpak verhoren Officier: bescherming getuigen vrouwenhandel Nieuwe aids-orgariisatie met argusogen bekeken Parlementair onderzoek bouwfraude Een pony in de keuken Studenten verstoren toespraak Deetman DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 !W bewoner sterk verwaarloosd huis houden. Volgens mr. P C. Porrey, direc teur Bouw- en Woningtoezicht in Rotterdam, is het lastig om bewo ners die door vervuiling ernstige overlast bezorgen uit hun huis te krijgen. "In veel gevallen geat het om mensen die uiterst wantrouwig tegenover invloeden van buitenaf staan. Vaak zien zij hun leefwijze niet als een probleem. Als je dus als overheidsdienst daaraan iets wil doen, ontkom je niet aan een zeker machtsmisbruik, aan afgedwon gen binnentreden van woningen In het onderzoek dat in opdracht van de GGD naar woningvervui ling is gehouden wordt opgemerkt dat de wijkbejaardenzorg in dat verband zeer belangrijk is, omdat onder zich onder de woningvervui- lers relatief een groot aantal alleen staande bejaarden bevindt. Artsen aan de slag UTRECHT (ANP) - De Landelijke Vereniging van Artsen in Dienst verband (LAD) begint in Amster dam een project om werkloze art sen in de gelegenheid stellen erva ring op te doen en hun vaardigheid zo op peil te houden. Aan het pro ject doen zes verpleeghuizen mee. Deelnemende artsen kunnen een halfjaar lang maximaal 12 uur per week in een verpleeghuis werken In die periode houden zij hun uit kering. Om te voorkomen dat de werklozen werk doen dat eigenlijk door betaalde krachten moet wor den gedaan, krijgen zij taken waar verpleeghuisartsen normaal niet aan toe komen, zoals wetenschap pelijk onderzoek. AMSTERDAM (ANP) - Slachtof fers van vrouwenhandel mogen bij aangifte hiervan bij de politie niet als dank krijgen dat zij het land worden uitgezet. Het automatisch toekennen van een verblijfsver gunning is echter ook niet aan te ra den. Er moet nu wel snel een duide lijk en wijs standpunt hierover ko men. Dit zei de Amsterdamse offi cier van justitie mr. R. Craemer gis teren in Amsterdam in een rechts zaak rond vrouwenhandel. Drie Amsterdammers, één man van 22 jaar, éen van 23 en een 30-ja- rige vrouw, stonden terecht we gens het handelen in drie vrouwen uit Indonesié eind vorig jaar en be gin dit jaar. Deze jonge slachtoffers werden met mooie beloften naar Nederland gehaald en moesten vervolgens als prostituee werken. Zonder geld, papieren of kennis van het Nederlands lukte het de vrouwen aanvankelijk niet zich van het benarde hoerenbestaan los te maken. Een 18-jarig slachtoffer, inmid dels bekend geworden onder de schuilnaam Adek, wist uiteindelijk te ontsnappen en deed aangifte. Hierdoor konden de twee andere vrouwen worden bevrijd. Als „dank" voor die aangifte van Adek werd zij met onmiddellijke uitzet ting bedreigd. Twee kort gedingen konden dit voorkomen. Verder werd er veel actie gevoerd door vrouwenorganisaties. Tot de uit spraak in deze rechtszaak, waar Adek als slachtoffer van ieder van de drie verdachten 1.500 gulden schadevergoeding eist, kan zij in ieder geval in Nederland blijven. De officier eiste gisteren tegen de jongste man en de vrouw 2,5 jaar gevangenisstraf. De 23-jarige man die met een van de vrouwen een schijnhuwelijk was aangegaan in ruil voor drieduizend gulden en een oude auto, hoorde een veel la gere straf eisen: drie maanden voorwaardelijk en teruggave van 1.500 gulden die hij als „getrouwde man" extra bij zijn uitkering had ontvangen. De officier achtte vooral op basis van verklaringen van de drie vrou wen bewezen dat de eerste twee verdachten hen uit Indonesië had den gehaald en hier hadden ge dwongen tot prostitutie. Het geld dat de prostitutie opbracht moes ten de drie afgeven. Een van hen moest zelfs de prikpil accepteren. De 18-jarige Adek had het het zwaarste te verduren. Enkele maanden lang speelde zij voor hoer in een peeskamertje in de Stoof steeg in de Amsterdamse rosse buurt. De twee andere vrouwen hadden „maar" enkele dagen als hoer gewerkt. Tijdens de zitting bleek dat de vrouwelijke verdachte enkele jaren geleden zelf als slacht offer van vrouwenhandel uit Indo nesië was gehaald en hier vervol gens tot prostitutie was gedwon gen. Haar contact met de 22-jarige Amsterdammer bracht de twee tot dezelfde „lucratieve" handel. De rechtbank doet uitspraak op 11 november. AMSTERDAM (ANP) - De Natio nale Commissie Aids-bestrijding is niet gelukkig met de onverwachte oprichting van een particuliere or ganisatie voor aids-bestrijding. De ze Nederlandse Aids Stichting vraagt onder andere bedrijven om geldelijke steun voor „nationale en internationale activiteiten". Voorzitter E. Roscam Abbing van de nationale commissie raadt de aangeschreven bedrijven aan eerst goed na te gaan, waaraan het geld wordt besteed, alvorens de bijgevoegde acceptgirokaart in te vullen. Hi j noemt het een „wonder lijke zaak", dat genoemde stichting op geen enkele wijze contact heeft gezocht met erkende aids-deskun- digen en instanties. De stichting verstrekt ook on juiste informatie, aldus Prof. Ros cam Abbing. Het aantal slachtof fers van aids wordt bij voorbeeld veel te hoog voorgesteld en het ge noemde aantal seropositieven slaat nergens op. Roscam Abbing denkt nog „niet direct aan knoeierij", maar heeft grote twijfels over de stichting. Te gen de komst ervan is wettelijk echter niets te ondernemen, zegt de commissie-voorzitter. Waar schuwen kan wel en wat dat betreft is hij „afhankelijk van de media". De brief van de Nederlandse Aids Stichting is ondertekend door dr. H.J. de Ranitz. Die is bij Ros cam Abbing en andere aids-des- kundigen onbekend. Zegsman van de stichting blijkt G. van der Velde in Den Haag. Die verklaart desgevraagd dat de stichting met het binnengekregen geld begin 1988 in „hartje Amster dam" een centrum wil stichten waar aids-testen kunnen worden gedaan. Het moet tevens een distri butiecentrum en „lectuurhal" wor den voor allerlei voorlichtingsma teriaal over aids. Van der Velde meent dat het bestaan van een par ticuliere stichting naast een Natio nale Commissie „niet verwarrend" hoeft te zijn. „De overheid heeft een eigen taak, wij de onze. Dat bijt elkaar niet". Afgelopen vooijaar was er ook al eens sprake van de komst van een particulier Nederlands aidstest- in stituut. Dat instituut kwam er niet en onduidelijk is, wie er precies achter zat. Roscam Abbing weet ook niet of er verband bestaat tus sen het destijds aangekondigde in stituut en de nieuwe stichting. Twaalf miljoen bej aardenoorden TERNEUZEN (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft twaalf mil joen gulden extra beschikbaar ge steld voor verdere verbetering van de zorg in de bejaardenoorden in ons land. Dat maakte hij gisteren bekend bij de opening van het nieuwe verzorgingshuis in Terneu- De provincies kunnen nog dit jaar een beroep doen op het extra potje. Brinkman wil het extraatje in de eerste plaats bestemmen voor het inzetten van meer personeel. De minister meldde in Terneuzen ook dat de ministerraad heeft inge stemd met zijn voorstel nu defini tief over te gaan *tot het instellen van een raad voor het ouderenbe leid. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft de mond vol over allerlei maatregelen om het voetbalvandalisme de kop in te drukken, maar er is nog geen enkel concrete daad uit voortgekomen. De Tweede Kamer was gisteren eensge zind in haar kritiek op het uitblijven van een regerings standpunt over het eindrapport van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme. Verwaarlozing groeiend probleem ROTTERDAM (GPD/ANP) - Niet drugs- of alcoholverslaafden, maar oudere mannen die na het overlij den van hun vrouw alleen komen te staan, zijn degenen die hun wo ning het sterkst verwaarlozen en het niet meer zo nauw nemen met hun persooonlijke hygiëne. Tot die onverwachte conclusie komt de werkgroep Hygiënische Probleem gevallen van de Rotterdamse GGD. Woningvervuiling blijkt een groeiend probleem dat vooral voor komt in de oude stadswijken van de grote steden. Zo ontving de Rot terdamse GGD in 1982 twintig klachten van buren die vooral last hadden van stank, maar ook van geluid. In het afgelopen jaar ging het om 187 géregistreerde gevallen, maar het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk tegen de duizend, zo zei voorzitter Frank Jacobs van de werkgroep gisteren op een studie middag in Rotterdam. Op de bijeenkomst werden schokkende dia's getoond. Zo trof de Roteb, de Rotterdamse ont- smettingsdienst, na klachten van buren in een woning een tot paar- destal omgebouwde keuken aan met daarin een pony. In de gang stond, tussen het hooi, nog eens een bok terwijl op de eerste etage van het huis een aantal konijne- hokken werd ontdekt. Een andere woning, die van een alleenstaande man in Rotterdam-Zuid, bleek te zijn veranderd in een kattenkerk- hof. Niet minder dan 30 kattekada- vers werden er in de ijskast van de bejaarde aangetroffen. Tussen het vuil, dat in sommige kamers tot kniehoogte reikte, werden nog eens 20 nog levende, verwilderde katten aangetroffen. Hoewel de huisvervuilers nau welijks een echte bedreiging vor men voor de volksgezondheid, wordt toch vanuit gezondheids oogpunt vaak ingegrepen. Dat bin nenkomen kan slechts op basis van een bouwverordening. In Rotter dam, zo kondigde wethouder Hen derson aan, wordt eraan gedacht om de algemene politieverorde ning zodanig te veranderen dat al in een vroegtijdig stadium kan worden ingegrepen in een door de Die eindrapportage, gesties worden gedaan om het ge weld in en rondom de stadions te beteugelen, werd ruim drie maan den geleden overhandigd aan het kabinet. Nog steeds wacht de Ka mer op een eerste reactie van de kant van de regering. Onder druk van het morrende parlement zegde minister Van Dijk (binnenlandse zaken) gisteren uiteindelijk toe binnen drie weken het regerings standpunt naar buiten te zullen brengen. Het debat dat daarop zal volgen, zal overigens volledig in het teken staan van de vraag wie voor de kos ten van de invoering van een pas jessysteem in de eredivisie moet opdraaien, een van de voornaamste aanbevelingen in het LOV-rapport. Zowel het kabinet als de KNVB lie ten al eerder weten daar weinig voor te voelen, bang als men is als eerst verantwoordelijke voor de rellen te worden aangewezen. Het elkaar toeschuiven van de rekening is er wel de oorzaak van dat het pasjessysteem nog altijd niet meer is dan een idee, terwijl het aanvankelijk in de bedoeling S&l nen. Met name die kink in de kabel MM is bijna alle fracties in het verkeer- de keelgat geschoten. Het kamerlid Worrell (PvdA) bij- jon voorbeeld vroeg zich af waarom er -pp, zo lang getreuzeld moet worden, wanneer het benodigde geld (ge- te raamd op ongeveer 1,2 miljoen gul den) simpelweg te financieren is amt uit de P°t ter bestrijding van de g te kleine criminaliteit, aangevuld met t de een kleine bijdrage van alle direct betrokkenen. Katten kije nin- dan Het is nog steeds onduidelijk ine- waaraan de veertig katten zijn ge- in storven die twee weken geleden in met een schuur in Poeldijk werden ge vonden. De geneeskundige dienst van voor dieren in Gouda heeft zes ka- ind- davers onderzocht en geen doods- uit oorzaak kunnen vaststelleri, aldus lan- de politie. De zes kadavers worden rva- door de universiteit in Utrecht ver- oxe der op vergiftiging onderzocht. De wél Haagse eigenaresse van de schuur irti- wordt ervan verdacht voor de bont- vol- handel in Duitsland te hebben ge- telt werkt. 10. Pronk De Pvd A-fractie heeft het kamer- ana lid Pronk, oud-minister voor ont- de wikkelingssamenwerking, aange- ide- wezen als woordvoerder over Suri- lan- name. Pronk neemt de plaats in ens van zijn collega Knol, die zijn Iba- woordvoerderschap vorige week Iba- moest opgeven na slecht gevallen :ds- uitlatingen voor de radio over het functioneren van Nederlandse journalisten in Suriname. Knol blijft wel deel uitmaken van de ife PvdA-fractiecommissie buiten- hu landse zaken, aldus een woord- het voerder. Flat Het merendeel van de bewoners van de in opspraak geraakte flat in Leeuwarden wil hun flatwoning wel verlaten. Het gemeentebestuur en de woningstichting hebben de bewoners maximaal 4.000 gulden verhuiskosten en gelijkwaardige vervangende huisvesting toege zegd. De verzekeringsmaatschap pij Aegon liet begin oktober aan de woningstichting weten vanwege het vandalisme in en rond de flat, het gebouw niet meer in de verze kering te willen hebben. Door het vandalisme zijn nog maar 32 van de 109 wooneenheden bewoond. De woningstichting wil de flat nu ont ruimen en overgaan tot renovatie of sloop. Schoolbus In Zwolle zijn speciale buslijnen voor scholieren en studenten in ge bruik genomen. Zwolle heeft de primeur van dit soort vervoer. Van maandag tot en met vrijdag wor den dagelijks meer dan 6.000 scho lieren en studenten via deze aparte lijnen vervoerd. De buslijnen voor scholieren zijn aan de stadsbus dienst toegevoegd vanwege de sterke concentratie van lesinstitu- ten in Zwolle. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft drie ton beschikbaar gesteld om de exploi tatie van de nieuwe lijnen sluitend Brand Twintig voor de handel en sloop bestemde autobussen zijn gister: avond bij een brand op het terrein van het centraal autoherstelbedrijf in Utrecht verwoest. De politie sluit brandstichting niet uit. De schade bedraagt naar schatting zo'n 200.000 gulden, aldus een poli tiewoordvoerder.- De Utrechtse brandweer, die met groot materieel uitrukte, had de brand snel onder controle. De bussen, voorheen in gebruik bij het Gemeentelijk Ver voerbedrijf Utrecht en streekver voerder Centraal Nederland, zou den eerdaags worden doorver kocht aan handelaren en slopers. Stylemoster presenteert de mode in uw stijl. Liever een markant kwaliteitskarakter rzz dan een vluchtige trend. pi n— VuiiemasWi m h i wi KATWIJK AAN ZEE: HANS VAN OEN OEVER MAN SHOR PRiNCESTRAAT 21. LEIDEN: BERT SCHRIER, BREESIRAAT 152-154 LEIDERDORP: BERT SCHRIER, WINKELHOF 31 OEGSTGEEST:KLAVER FASHIONS. IRISLAAN53 SASSEN- HEIM: JAN mim. HOOFDSTRAAT 190 GROEN SCHIJF MISSER (ANP) - De ruim twee jaar geleden geïntrodu ceerde groene schijf voor het grensoverschrijdend verkeer - bedoeld voor verkeer dat niets heeft om aan te geven - "moet worden beschouwd als een gevaarlijke misser". Gevaarlijk omdat het verkeer de schijf gebruikt als vrijbrief, waarmee een grenspost met grote snelheid kan worden ge passeerd. Dit staat in het Douaneblad, het periodiek van de Nederlandse Douanebond. Het douanepersoneel kan dikwijls niets meer doen dan zichzelf haastig in veiligheid brengen. AMSTERDAM (ANP) - Studenten hebben gisteren de opening van het post-doctorale instituut Casa, centrum voor Azië Studies in Amsterdam, verstoord uit protest tegen de aanwezigheid van minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) tijdens deze bijeenkomst. Zij ontnamen de minister het woord en probeerden door een menselijke blokkade te voor komen dat de minister de aula van de Universiteit van Amsterdam verliet. Volgens een woordvoerder van de studenten deden ruim vierhonderd mensen aan de actie mee. De actie werd uitgevoerd vlak nadat Deetman zijn openingstoespraak was begonnen. De studenten kwamen naar voren en namen het woord van de minister over. Een woordvoerder van de actievoerders noemde het "verbijsterend" dat de minister als feestvarken was uitgenodigd, terwijl hij verantwoordelijk is voor "de puinhoop rondom de studiefinanciering, collegegeldverhoging en inschrijfbeperking". "Dit is geen enkele reden voor feest", aldus de studenten. De actievoerders binnen werden gesteund door groepen studenten die buiten op de ramen van de aula bonkten om hun ongenoegen kenbaar te maken. Toen de minister later zijn toespraak wilde hervatten, bleek hij door het lawaai echter niet te verstaan, zodat Deetman zijn toesprak af brak. De minister moest het gebouw via een zijvleugel verlaten. Het besluit van Deetman het nieuwe beurzenstelsel al op 1 oktober 1986 in te voeren, ofwel vijftien maanden eerder dan oorspronkelijk de bedoe ling was is ingegeven op advies van plaatsvervangend secretaris-generaal J.Porsius van het ministerie van onderwijs en directeur J. van Schoten van de Centrale Directie Studiefinanciering in Groningen. Dit blijkt uit gegevens die Deetman heeft gestuurd aan de Kamer. 'Alsof jarenlang met geld is gesmeten' Minister Van Dijk echter weiger de op die suggestie in te gaan en liet ook de rest van het rapport voor wat het was. "Wij zien het LOV- rapport als een geheel, en zo zullen we de aanbevelingen ook behande len. Over drie weken dus. Maar ik vertel niets nieuws als ik zeg dat de pasjesregeling in eerste instantie een zaak is van de KNVB...". Aanleiding tot het debat in de Kamer vormde het veiligheidsver drag, dat ruim twee jaar geleden door de sportministers van de Raad van Europa werd gesloten als reactie op het Heizel-drama in Brussel. Hoewel reeds een maand later officieel ondertekend door Nederland, was het wachten nog steeds op de goedkeuring van het parlement. Een vertraging, die is veroor zaakt door de wens van de PvdA om de internationale overeen komst als wetsvoorstel en niet als 'hamerstuk' te behandelen. Ver spilde tijd, aangezien het meren deel van de in de overeenkomst op genomen aanbevelingen al lang en breed van toepassing is in Neder land, zoals het beschikken van af doende afscheidingen tussen beide supportersgroepen, het tijdelijk weren van vandalen uit de stadi ons, en het incidenteel invoeren van een alcoholverbod. AMSTERDAM - Studenten beletten minister Deetman gisteren een toe spraak te houden in het Azie-instituut in Amsterdam. Een woordvoerder van de studenten uitte zijn ongenoegen over het beleid van de bewinds man. Ook het spandoek sprak klare taal. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) is ten onrechte weggestuurd, meent oud-minister Marcel van Dam. Hij zei dat gisteren na afloop van zijn verhoor door de parlementaire en quêtecommissie: Van Dam had grote kritiek op de werkwijze van de enquêtecommissie. Volgens hem stralen de verhoren ten on rechte de sfeer uit dat er de afgelo pen jaren met geld gesmeten is in de volkshuisvesting. "Ik heb de af gelopen weken nog niets over één gulden fraude gehoord". Hij vreest de enquête negatieve gevolgen zal hebben voor het volkshuisvestingsbeleid. "Het kli maat is gunstig voor mensen die vinden dat de overheid zich terug moet trekken uit de volkshuisves ting. De financiering van woning wetwoningen is al buiten de over heid geplaatst, en we zien nu al wat voor problemen dat oplevert". Van Dam ontkent niet dat er fou ten gemaakt zijn. maar hij voegde eraan toe dat "als er een vlieg op het voorhoofd van je kind zit, je die niet met een bijl moet verwijde ren". Tijdens zijn verhoor had Van Dam bezwaar gemaakt tegen de voorstelling van zaken dat de volkshuisvestingssubsidies in de komende jaren veel zwaarder dan andere uitgaven op de begroting zullen gaan drukken. Volgens hem lijken de ramingen erg hoog, om dat bij die berekeningen de inflatie al is verrekend is, terwijl meerja renramingen van andere begrotin gen de geldontwaarding niet mee tellen. "Het beeld uit de enquête is dat de volkshuisvesting in de toe komst leidt tot astronomische uit gaven. Ik vind dat onzin. Vergele- Na afloop van zijn verhoor door de enquêtecommissie werd Marcel Van Dam omstuwd door verslaggevers. (foto gpdi ken met de wir-premies en de land bouwsubsidies zijn de volkshuis- vesfingsubsidies wonderen van doelmatigheid en integriteit". De commissie wilde van de oud bewindsman ondermeer weten hoe hij als lid van de Tweede Ka mer had aangekeken tegen de af spraken over rendementsverbete ring die Brokx in 1979 met de be leggers heeft gemaakt om hen weer terug te krijgen in de woningbouw. Brokx heeft daarbij een afspraak met het ABP gemaakt, die hij niet aan de Tweede Kamer heeft ge meld. Van Dam vond dat "geen goede zaak", maar hij had er eigen lijk wel begrip voor. "Het is de taak van de minister om het bouwpro ces aan de gang te houden en hij moet daarbij glijmiddelen toepas- Op de vraag van vice-voorzitter Weijers of dat dan niet in het open baar moest gebeuren, antwoordde Van Dam: "Dat zou ideaal zijn, maar denkt u dat dat ergens wordt toegepast? We kennen allemaal de belastingregels, maar ik weet zeker dat inspecteurs deals maken met bedrijven of individuen om de be lastinginning op gang te houden". Iedere afwijking van de regeling melden aan de Tweede Kamer was volgens hem onzinnig. "Er worden jaarlijks honderdduizend huizen gebouwd. Ik weet niet hoe het nu is, maar ik weet zeker dat de Twee de Kamer destijds niet zat te wach ten om geinformeeerd te worden over iedere beslissing die het de partement nam", aldus Van Dam. Het was zijn antwoord op de vraag van commissielid Van Rey waarom de Kamer niet was ingelicht over het feit dat op een bepaald moment dertig vrije sector koopwoningen in afwijking van de regeling waren omgezet in huurwoningen. T\veede-Kamerleden waren vol gens hem op de hoogte van het feit dat het ministerie afweek van be staande regelingen: "Niemand, niemand, niemand, noch in het land, noch in de Kamer, heeft er over getwijfeld dat het goed was voor de volkshuisvesting als rege lingen af en toe soepel toegepast werden. U zult de kamerleden de kost moeten geven die op het de partement kwamen vragen of be paalde regelingen in hun gebied soepel toegepast konden worden". Schneider stereo muzieksysteem met Compact Disc speler Platenspeler met automatische afslag, tuner met ontvangst van LG, MG en FM stereo. Versterker met 2 x 7-bands equalizer. Dubbel cassettedeck met high speed dubbing. Inclusief2 basreflex luidsprekerboxen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3