Albanië zet deur op een kier 'Nestlé zou Nederland zo de rug kunnen toekeren' Reportage Economische zorgen, maar communistische leer niet in geding r&s"" Onrust in bisdom Haarlem over reglement parochiebestuur PAGINA 2 DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 In 1973 nog werden 'op last van het volk' in Albanië alle antennes van de daken gehaald waarmee buitenlandse radio- en televisie zenders konden worden ontvangen om zodoende de bevolking te vrijwaren van de verderfelijke invloeden van buitenaf. Buiten landse voetbalspelers die aan moesten treden voor een wedstrijd in Europacup-verband werden aan de grensposten gesommeerd hun haarlengte aan te passen aan de heersende norm in Albanië. Met de Albanezen viel niet te spotten als het om de juiste weg en de juiste handelwijze ging, niet qua zeden en niet qua ideologie. Auto's zijn er nog steeds taboe. Maar buitenlandse televisie, vooral die vanuit Joegoslavië, mag weer worden bekeken en hoe wel de geheime politie, de Sigurimi, contacten van Albanezen met buitenlanders in de gaten houdt, proberen velen iets op te vangen van wat er buiten de grenzen gaande is. Het straatbeeld vertoont af en toe zelfs een t-shirt en een spijkerbroek of een modieuze zonne bril. Zaken die niet te koop zijn in de staatswinkels maar wel ont vangen mogen worden als presentjes van in het buitenland wonen de familieleden. Dit soort ontwikkelingen staan in contrast met het idee dat el ders bestaat over Albanië: een strikt geïsoleerd land waar de ezels kar het belangrijkste vervoermiddel is en thijm en rieten manden de belangrijkste exportprodukten, een land waar achter elke boom en struik het geheime oor van de Sigurimi te luister ligt en de portretten van sinds de revolutie van 1944 ogenschijnlijk niet ou der geworden partijleiders het volk oproepen tot meer werk-, waak- en eerzaamheid. Staat Albanië aan de vooravond van grote veranderingen? Verslaggever Frits Schils verdiepte zich nader in die vraag. TIRANA - 'Albanië is geopend noch gesloten'. Onder dit parado xaal aandoende motto hield de 'sterke man' in de kleinste van de Balkanrepublieken, partijleider en staatshoofd Ramiz Alia, op 25 juli 1985 in de Zuidoostalbanese stad Korea een ideologisch gekleurde redevoering, waarin hij de toekom stige koers van de Socialistische Volksrepubliek Albanië uiteenzet te. Drie maanden eerder had het in gekapselde dwergstaatje Enver Hodzja ten grave gedragen, de sta linist en bikkelharde nationalist, die het land gedurende veertig jaar met ijzeren hand geregeerd had. Auto's rijden er nog steeds niet in Tirana. Hier en daar een spijkerbroek c vooralsnog bij. wat westerse invloeden betreft. "Albanië zal blijven varen op het kompas van kameraad Hodzja". zei Alia ten overstaan van de natie. "Niets kan ons daarvan weerhou den. Degenen die veranderingen in onze lijn verwachten, of die de ge bruikelijke politieke en diploma tieke daden van onze onafhankelij ke en soevereine staat uitleggen als het openen van Albanië, verspillen hun tijd". door Frits Schils Niets duidt er op dat sindsdien in Albanië essentiële wijzigingen in het politieke beleid zijn aange bracht. Drie miljoen Skipetaren leiden achter een schier ondoor dringbaar bergmassief hun geheel eigen bestaan, overtuigd van hun grote gelijk. Op het ideologische vlak blijft Albanië onbuigzaam en is er geen sprake van glasnost of perestrojka. Uitvloeisel van die koppige on buigzaamheid is bij voorbeeld dat Albanië uiterst behoedzaam te werk gaat bij het toelaten van bui tenlandse bezoekers. Vorig jaar mochten er maar zo'n 8.000 de republiek binnen en dat is niet alleen het gevolg van ontoerei kende infrastructuur en gebrekki ge (hotel)accommodatie. Gevreesd voor verspreiding van westers, an ti-communistisch gedachtengoed. Om nog maar te zwijgen over ver schijnselen als moderne muziek (rock, disco), gokken, porno, drug gebruik, vrije sex en religieuze ui tingsvormen. Welwillend De laatste maanden doen zich binnen het Albanese isolement echter ontwikkelingen voor, die op subtiele veranderingen in het be leid wijzen. Dat Tirana en Bonn en kele weken geleden besloten diplo matieke betrekkingen aan te kno pen was op zich nog niet zo bijzon der. De laatste vijftien jaar zijn zo'n honderd landen, waaronder Neder land, de Bondsrepubliek in dat op zicht al voorafgegaan). Veelzeggend was wel het bezoek, van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, waarmee dit feit ge paard ging. Gemscher legde afge lopen vrijdag als eerste minister uit het Westen een bliksembezoek aan Tirana, waar hij zeer welwillend door de leiding werd ontvangen. De reden van deze 'voorkeursbe handeling' ligt voor de hand. Ramiz Alia ziet in nauwe banden met de Bondsrepubliek mogelijk heden om de Albanese economie op te krikken, waarbij het voor de Skipetaren vooral gaat om de ver krijging van nieuwe technolo gieën. Zonder dat soort hulp dreigt het op onderdelen sterk verouder de Albanese produktieproces blij vend achterop te geraken, hetgeen onvermijdelijk zijn weerslag zal hebben op de so wie so wankele exportpositie van de volksrepu bliek. Nog niet zo lang geleden heeft Alia in opmerkelijke openhartig heid de zwakte van de landelijke economie blootgelegd. In een toe spraak tot het Centrale Comité he kelde hij vooral de slechte presta ties bij de export van olie en chroomerts. Naast elektriciteit, waarvan Albanië grote hoeveelhe den uitvoert naar Griekenland, Joegoslavië en Oostenrijk en straks ook Italië, steunt de Albane se huishouding hoofdzakelijk op chroom, olie en koper. Alia kwam er onomwonden voor uit dat de chroomproduktie tien duizenden tonnen achterblijft bij de plancijfers. De jaarproduktie wordt geraamd op anderhalf mil joen ton, waarvan ongeveer een miljoen ton het land uitgaat. In 1984 leverde de export van chroomerts en chroomprodukten 80 miljoen dollar op. Als belang rijkste oorzaken van de stagnatie in de ertswinning noemde Alia het DIEMEN - "Twee dingen weet ik zeker. Op 1 april 1989 moet de reorganisatie rond. zijn. En dan zijn er bij ons geen 2000 volledige arbeidsplaatsen maar nog slechts 1445". Directeur R. de Man van Nestlé-Nederland windt er geen doekjes om. Het Zwitserse voedingsmiddelen concern, in zijn soort 's werelds grootste, haalt de bezem door de Nederlandse vestiging. Pakweg 500 mensen zullen daarbij hun baan verliezen. In Rotterdam moet een melkpoederfabriek (225 arbeidsplaatsen) dicht; ook de produktie van poederkoffie (Nescafé) in de Maasstad wordt stopgezet. De Maggi-fabrieken in Amsterdam en Venray blijven bij de reorganisatie vrijwel bui ten schot. door Marien van den Bos In het spiksplinternieuwe hoofdkwartier van Nestlé-Neder land in Diemen neemt De Man alle tijd om de achtergrond te schetsen van de problemen die tot verliezen bij Nestlé-Neder land en de nogal drastische sane ringsplannen hebben geleid. De sterk verminderde vraag in de wereld naar gecondenseerde melk speelt daarbij een grote rol. De Man: "De produktie is hon derd procent te groot. Dertig tot veertig procent van de wereld markt is weggevallen, en die we reldmarkt is voor een groot deel in Nederlandse handen. Lange tijd hebben we gedacht: die ex port naar warme landen komt wel weer goed. Maar dat is ge woon niet zo. Onze fabrieken in Engeland, Frankrijk en West- Directeur De Man acht sanering onontkoombaar Duitsland zitten met hetzelfde probleem, maar die hebben wel een grotere thuismarkt. Neder landers gebruiken geconden seerde melk alleen in de koffie, terwijl ze het in Engeland bij voorbeeld ook als room op de vruchtensalade doen. Ja, dat vin den ze lekker". Mocht de vraag naar gecon denseerde melk na de reorgani satie toch weer aantrekken, dan is er volgens De Man geen sprake van een te geringe capaciteit. De Man legt uit: "Alle condens-fa- brieken werken met twee-ploe- gensystemen, vijf dagen in de week. Nu op zo'n 50 tot 70 pro cent van hun capaciteit. Hon derd procent lukt nooit in de in dustrie, dus ideaal is 80 tot 85 procent. Is er meer nodig dan kun je makkelijk de ploegen ver lengen of met drie ploegen gaan werken". Ondanks de grotere thuis markt wordt overigens ook de Nestlé-fabriek in het Westduitse Bad Essen gesloten, aldus De Man. "In augustus zijn daarover mededelingen gedaan en in de cember moet het rond zijn, in vijf maanden dus. Dat gaat wel wat sneller dan bij ons. Ik heb in dë- cember misschien het advies van de ondernemingsraad. Maar of de Duitse werknemers er nou uiteindelijk slechter van af zijn, ik weet het niet". Oploskoffie Naast de ingezakte vraag naar condensmelk spelen ook andere zaken Nestlé-Nederland parten. Zoals de plannen van de con- cerntop om de produktie van op loskoffie te concentreren in Dieppe (Frankrijk) en Mainz (West-Duitsland). De Man: "Het probleem met de koffie is heel duidelijk. Mensen drinken gewoon te weinig instant-koffie. Met de komst van het koffiezet apparaat is het gebruik van in stant-koffie duidelijk teruggelo pen. Koffie-drinken heeft ook iets emotioneels, zoals de gezel ligheid die Douwe Egberts er omheen creëert. Nee, echt om turnen naar oploskoffie lukt niet". De fabriek met de droogtoren voor koffie in Rotterdam moet dicht. De fabrieken elders in Eu ropa kunnen dat gemakkelijk opvangen, aldus De Man. Het is zelfs de vraag of de Zwitserse multinational, met een omzet van meer dan 50 miljard gulden en 162.000 werknemers in zo'n 370 fabrieken, de afdeling Neder land niet helemaal op zou kun nen heffen. "Nederland kan in theorie zo dicht. Het is wel een nachtmerrie-achtige droom waar we nu over zitten te praten, maar het zou kunnen", aldus De Man. Hij was wel enigszins verlegen met de bekendmaking van nieu we investeringen in Egypte, goed voor 600 arbeidsplaatsen, een dag na de mededeling dat er in Nederland ruim 600 arbeid- plaatsen zouden verdwijnen. "Dat vond ik echt heel verve lend, maar het is wel normaal voor Nestlé. We willen ook graag in die landen voet aan de grond krijgen", aldus De Man. Hij benadrukt nog maar eens dat er absoluut geen sprake is van plannen om Nederland te verlaten. De Man gelooft dat hij voor zijn reorganisatieplannen voldoende steun heeft van de hoogste Nestlé-baas, Helmut Maucher, die De Man zelf naar het concern heeft gehaald. Dat vertrouwen blijkt volgens De Man uit het feit dat hij toch 20 miljoen gulden voor investerin gen heeft 'losgebrand' bij de fir- Bonden De afloop van de strijd met de voedings- en industriebonden van FNV en CNV wil De Man niet voorspellen. "De bonden kunnen nog altijd niet wennen aan gedwongen ontslagen in de zuivel. En dat is ook wel moeilijk na 40 jaar rust. Ik zal ook alles doen om werk voor de mensen te vinden, om regelingen te treffen, om via de vut mogelijkheden te creëren. Ook de mogelijkheid van plaatsing elders wordt beke ken. Maar of we uiteindelijk met 300 of met 5 gedwongen ontsla gen zitten weet ik niet. Hoe min der hoe beter natuurlijk. Maar het is absoluut nodig om de 1445 die overblijven een goede toe komst te kunnen garanderen". Temidden van teksten met Marxistische waarheden leren Albanese jon geren een vak. Maar ze mogen sinds kort ook weer televisie kijken, (foto gpdi niet tijdig binnenhalen van de ver eiste technologie en het geringe in dividuele prestatieniveau. Daarin moet nu verandering komen. In zekere zin is er dus wel sprake van 'perestrojka', een herstructure ring. Maar die dient uitsluitend de voortgang van het economisch overlevingsproces in de eigenzin nige republiek. Vorig jaar heeft de Volksassemblee drie wetten gerati ficeerd, die ruimte scheppen voor enig individueel initiatief en extra geldelijke beloning voor bijzonde re werkprestaties. Voor Albanië zijn dit absolute noviteiten, die wellicht meer effect sorteren dan de opjuinende slo gans over de noodzaak van meer en betere produktie, die miljoenen- voudig in het volksrepublikeinse landschap gegrift staan. Balkanconferentie Behalve het bezoek van Gen scher is er nog een opmerkelijk feit: Tirana is bereid deel te nemen aan een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van al le Balkanlanden. Tot dusver heeft Albanië zich alleen als lid van de Verenigde Naties op het internatio nale politieke parket gemanifes teerd. Voor de rest schitterde Tira na door afwezigheid. Al in een vroeg stadium trad Hodzja uit de Comecon, en toen de Sovjets in 1968 Tsjechoslowakije binnenvielen trad Albanië demon stratief uit het Warschau-Pact. Ook aan de Slotakte van Helsinki heeft de volksrepubliek lak, zolang atoomraketten Europa bedreigen en de Verenigde Staten en de Sov jetunie met elkaar wedijveren om de hegemonie in de wereld. Het initiatief voor een Balkantop is in april van dit jaar uitgegaan van de Joegoslavische bewinds man Dizdarevic. De Albanese mi nister van buitenlandse zaken, Reis Malile, heeft inmiddels laten weten dat zijn land voorstander is van een goede atmosfeer en dito betrekkingen op de Balkan. Voor waarde voor deelname'aan de con ferentie is wel, dat er vooraf volle dige duidelijkheid is over de agen da. Albanië wil straks in Belgrado met voor verrassingen komen te staan. Of er overeenstemming komt over die agenda, valt echter nog te bezien. Want in tegenstelling tot de meeste andere deelnemers eist bij voorbeeld Turkije dat het lot van etnische minderheden op de Bal kan ter tafel komt. Het is niet denk beeldig dat Ankara op dat stand punt blijft staan, gegevèn de aan houdende opwinding in Turkije over de misère van de Turkse min derheid in Bulgarije. Het is dan zeer wel mogelijk dat de Albane zen thuis blijven, want er zijn in het zuiden Albanië problemen met een Griekse minderheid. De socialistische premier van Griekenland, Andreas Papand- reou, zal er misschien niet op uit zijn van deze kwestie een heet han gijzer te maken. Maar de conserva tieven en de Grieks-orthodoxe geestelijkheid werpen zich wèl voortdurend op als belangenharti- ger van die minderheid, die vol gens Athene 400.000 zielen telt maar door Tirana hooguit 40.000. In die cijfermatige onenigheid weerspiegelt zich het explosieve karakter van dit probleem. Tirana zal het onder geen beding op de agenda geplaatst willen zien, hoe wel het zelf onafgebroken aan dacht vraagt voor de verlangens van de 1,5 miljoen etnische Alba nezen in het aan Noordoost-Alba nië grenzende Servische gebieds deel Kosovo. Boemerang Maar wel of geen Balkanconfe rentie, het tot dusver wereldschu we Albanië begint - naar het schijnt - in te zien dat voortduren de afzondering ook de werking van een boemerang kan hebben. In Al banië is anno 1987 misschien nog geen sprake van 'glasnost' of wat daar voor'doorgaat. Maar er lijkt wel sprake van een voorzichtige opening naar het Westen, ingege ven door economische noodzaak. Het besef dat het land dat nu 3.,040.000 inwoners telt, rond het j jaar 2000 door ruim vier miljoen I mensen bewoond zal worden, het- j geen niet geringe sociale en econo-1 mische implicaties met zich brengt. HAARLEM (ANP) - De „onver wachte en onverhoedse aanbie ding" van het nieuwe reglement voor parochiebesturen heeft „schade" berokkend aan de kerk van Haarlem, zo vindt de pries terraad van het bisdom Haarlem. Kern van dat nieuwe reglement, waarover de bisschoppenconfe rentie in december een definitie ve beslissing moet nemen, is dat niet langer een leek, maar de priester voorzitter is van het pa rochiebestuur. De priesterraad is verontrust over de verwarring die is ont staan naar aanleiding van de plannen, zo bleek op zijn verga dering deze week. Bij het be stuur van het bisdom zijn de af gelopen fijd al zo'n negentig re acties binnengekomen vanuit verschillende parochies. Daarin wordt kritiek geuit op het con cept-reglement: het zou de eigen verantwoordelijkheid van leken in de kerk miskennen en de groei naar het „samen kerk zijn", zoals dat jaren geleden werd ingezet, abrupt afbreken. De priesterraad neemt de kri tiek serieus en heeft het bisdom bestuur daarom geadviseerd een studie- en adviescommissie te vormen vanuit de verschillende organen in het bisdom. Deze zou de kwestie in breder verband moeten bespreken en de bis schop moeten adviseren. Vol gende maand praat het bisschop pelijk bestuur van Haarlem met de commissie die het concept voor het .reglement heeft opge steld. Sinds er in het begin van de ja ren zeventig een nieuw regle ment voor het bestuur van de pa rochies werd ingevoerd, is het in vele parochies gebruik gewor den dat een leek als voorzitter van het parochiebestuur fun geert. In het kader van hun be sluit de regels van de Nederland se RK Kerk aan te passen aan het kerkelijk wetboek hebben de bisschoppen besloten dat met in gang van 1 januari het voorzitter schap van het parochiebestuur altijd aan de pastor toekomt. Veel bisschoppen dachten dat er in de praktijk niet zoveel hoef de te veranderen omdat de pas tor altijd een vice-voorzitter kan^ aanstellen, die in feit alle taken* van een voorzitter vervult, zo ver klaarde de hulpbisschop van Haarlem, dr. J.F. Lescrauwaet, vorige maand. Na een consulta tie van de adviesraden is bij het bestuur van het bisdom Haarlem volgens Lescrauwaet de gedach te opgekomen aan Rome te vra gen voor Nederland een uitzon dering te vragen op de bepaling in het kerkelijk wetboek. Visum geweigerd. De Zuid- afrikaanse autoriteiten hebben een visum geweigerd aan twee delegaties van de Lutherse We reldbond die een pastoraal be zoek aan Zuid-Afrika en Nami bia wilden brengen. De delega ties moesten zich in opdracht van het bestuur van de Wereld bond van 27 oktober tot 4 novem ber op de hoogte stellen van de stappen die de blanke evange- lisch-lutherse kerken in Zuid- Afrika en Namibia hebben geno men om de eenheid met de zwar te kerken te bevorderen en alle sporen van apartheid uit hun kerk te verwijderen. Beide dele gaties zouden op 4 november in Bulawayo in Zimbabwe samen komen om hun ervaringen uit te wisselen. In 1984 besloot de assemblee van de Wereldbond het lidmaat schap van de Duitse Evange- lisch-Lutherse Kerk in Namibia (12.000 leden) en de Evangelisch- Lutherse Kerk in de Kaappro vincie (6.600 leden) op te schor ten, totdat deze kerken het apart heidssysteem duidelijk zouden veroordelen. Alleen blanken zijn lid van beide kerken lid, die zijn voortgekomen uit het zendings werk van de lutherse kerk in Duitsland. Het bestuur van de Wereldbond besloot in juli dit jaar de schorsing te handhaven. Het riep beide kerken op de strijd van de zwarte christenen in Zuidelijk Afrika te steunen en de kerkdiensten en het avondmaal ook voor niet-blanke lutheranen open te stellen. De synode van de Namibische kerk besloot in augustus van dit jaar het overleg met de Wereld bond te staken. Volgens de kerk heeft de wereldbond de ontwik kelingen in de kerk niet goed ge noeg gevolgd. De synode heeft ook geweigerd een delegatie van de Wereldbond te ontvangen. Baptistcnunie. „Vandaag achten wij de tijd gekomen een streep onder de moeilijkheden te zetten om ons gezamenlijk bezig te houden met ons eigenlijke werk". Dat zei de voorzitter van de Unie van Baptistengemeen ten, ds. Jac. Schouten, in zijn openingstoespraak van de 107de Algemene Vergadering (AV) gis teren in Delfzijl. Met die moeilijkheden doelde Schouten op de verontrusting rond de eigen predikantenoplei ding, die de Unie de laatste jaren heftig heeft beroerd. De ver wachting is dat voor het eerst sinds enkele jaren, de AV niet wordt beheerst door de discussie rond het seminarium. Sinds het vertrek van rector dr. J. Reiling en conrector drs. Th. van der Laan en de benoeming van de nieuwe rector dr. O.H. de Vries, begin dit jaar, is de rust groten deels weergekeerd. Volgens Schouten hebben de problemen het werk van de Unie bemoeilijkt en onvruchtbaar ge maakt. Hij noemde het opmerke lijk dat in het jaar dat de proble men heel duidelijk aan de opper vlakte kwamen, ook de groei tot stilstand kwam. Voor het eerst in vele jaren vertoonde het ledental over 1986 een lichte daling van acht leden. Per 1 januari 1987 tel de de Unie 12.251 volwassen ge doopte leden in tachtig aangeslo ten gemeenten. Schouten, die dit jaar na ruim zes jaar voorzitterschap aftreedt, noemde zijn termijn niet de ge makkelijkste periode. Juist de afgelopen jaren kwamen reeds lange tijd sluimerende proble men binnen de Unie steeds meer aan de oppervlakte. Stemadvies Amerikaanse bisschoppen. Vooruitlopend op de presidentsverkiezingen in 1988 hebben de Amerikaanse bisschoppen een verklaring uit gegeven met stemadviezen voor de gelovigen. Voorkeur moeten die kandidaten hebben die blijk geven van een „samenhangende ethiek" ten aanzien van kernbe wapening, abortus en armoede. De bisschoppenconferentie waarschuwt de kiezers zich niet vast te bijten in één onderwerp, maar de kandidaten te beoorde len op „het hele scala van onder werpen en hun optreden, filoso fie en persoonlijke integriteit". De „samenhangende ethiek" is het morele kader voor de beoor deling van alle zaken, zo schrij ven de bisschoppen in hun ver klaring. De bisschoppelijke verklaring is in bepaalde kerkelijke krin gen, vooral onder fervente anti abortusactivisten, nogal omstre den. Ze beschouwen de aan dacht die de bisschoppen voor diverse onderwerpen vragen als een poging de bezorgheid over abortus te doen afnemen. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Loon op Zand en te Streefkerk: J. Beider, kandi daat te Randwijk. Aangenomen naar Nieuwland en Oosterwijk: W. van den Bom, kandidaat te Hierden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te IJmuiden: J. J. Burger te Bussum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Borssele: J. Mijn- ders te Veenendaal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2