Aanstekelijke vertoning van 'The Young Messiah' MOZART MESSIAH Expositie Griekenland en de zee THE YOUNG THE YOUNG rim AMadeus DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 KUNST PAGINA 25 Groenoordhal als sfeervolle muziektempel iffMiwaiMn nu de compact discs van de London Chorale en Vicki Brown tijdelijk 36,90 BEKROOND MET EDISON EN GOUDEN PLATEN TOM PARKER'S HANDEL EN MOZART OP DE'POPULAIRE'LP. MC EN CD 1 STUK VOOR STUK SCHITTEREND! Nw. Beestenmarkt 30 (bij Molen de Valk) Leiden. WOLFGANG MOZART^ Emancipatie van jonge vrouw in 'Een stuk van twee dagen' duktie Blauwe Maandag Compagnie Antwerpen/Theaterunie Amster dam. Met: Judith Hees, Luk Perce val, Frank Focketijn. Lieneke Le Roux, Hans Man in 't Veld en Koen van Impe. Regie: Guy Joosten. Ge zien op 28 oktober in het LAK-thea- ter. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - De dertigjarige Ma ine stuurt na tien jaar huwe lijk haar echtgenoot Bruno weg. Ze wil alleen met haar zoontje blijven. Hoe komt Marianne op dat idee? Eigenlijk is het geen idee, maar een 'Erleuchtung', een plotseling inzicht. Zo staat het letterlijk in het verhaal 'Die linkshandige Frau' van Peter Handke (1976). Het komt met in zo veel woorden in 'Een stuk van twee dagen' voor - een nario dat Guy Joosten met Handkes verhaal als vertrekpunt heeft geschreven. Het bewustwordingsproces, het zelfonderzoek of het emanci patiestreven van een jonge vrouw zijn veel gebruikte om schrijvingen voor de thematiek van het verhaal, dat overigens vanwege vermeende clichéma tigheid en oppervlakkigheid niet door iedereen enthousiast werd ontvangen. 'Een stuk van twee dagen', een Belgisch-Nederland- se coproduktie, gaat allerminst op de tobberige of zweverige toer. De verhaallijn grotendeels volgend, is er juist opvallend veel ruimte voor enkele hilari sche momenten gevonden. Ene Franciska bijvoorbeeld komt ^arianne overhalen om zich met haar zorgen bij een vrouwenpraatgroepje aan te slui ten. Lienéke Le Roux speelt de rol van Franciska met een aan stekelijke lach, die haarscherp aangeeft, met wat voor een hys terisch genot zij zich op Marian nes zorgen stort. Zo zijn alle per sonages rond de hoofdpersoon enigszins karikaturaal verteken de figuren geworden, zodat maar al te goed voorstelbaar is, dat Ma rianne zich van hen wil losma ken. het lijkt steeds, alsof Judith Hees in haar spel een spottend lachje moet onderdrukken. Ver dér blijft ze vooral charmant, te rughoudend en afstandelijk. Op een soort feestje ontmoeten de ex-echtgenoot, Franciska, een schrijver en diens chauffeur el kaar, die zich zo nodig over de eenzame Marianne menen te moeten ontfermen. Natuurlijk weet Hans Man in 't Veld van de schrijver een prachtige vreemde vogel te maken. Luk Perceval als Bruno heeft eveneens enkele sterke momenten, maar is in de beginscènes met zijn lompe reac ties als afgewezen echtgenoot nog veel beter. Toch krijg je de indruk, dat deze scène van het feestje het ritme van de voorstel ling verstoort en in gekte net iets te ver doorslaat. Daartegenover staat een fasci nerend toneelbeeld. Een woon kamer met enkele zwarte stoelen in een verder geheel wit interieur is verbonden met een vooruitste kende, in het midden liggende hal, waar zich een telefooncel be vindt. We zien Bruno vanuit die cel naar Marianne bellen; dat zijn van die schrijnende momenten, die deze voorstelling ook in vol doende mate kent. WIJNAND ZEILSTRA The Young Amadeus en de Young Messiah. The New Londen Cho rale in Concert. Met Vicky Brown, Madeleine Bell, Gordon Neville en Tom Parker. Het Groot Koor bestaande uit het Westlandkoor Concordia en The Chapelsingers. Dirigenten Wim Bredenhorst en Gerard Breas. Gehoord op 28 oktober in de Groenoordhallen. AMSTERDAM (ANP) - „Reis ver weg en ga dan ook Oost en West doortrekken langs vele prachtige plaatsen: wat zul je niet ontdek ken. Vreemd zul je vaak staan te kijken, maar mensen zijn anders, overal". Deze woorden van een zeven- tiende-eeuwse Griekse dichter sprak de Griekse minister van cul tuur. Melina Mercouri, gisteren in de Nieuwe Kerk in Amsterdam bij de door prinses Margriet verrichte opening van de tentoonstelling 'Griekenland en de Zee'. Met zo'n 300 kunstvoorwerpen afkomstig uit talrijke Griekse mu sea en particuliere verzamelingen beslaat de tentoonstelling de gehe le geschiedenis van Griekenland, vanaf de bron der beschaving tot onze tijd. De meeste geëxposeerde voorwerpen zijn nooit eerder bui ten Griekenland te zien geweest. De oudste voorwerpen zijn uit het zevende millennium voor Christus. Het jongste werk dat te zien is, zijn schilderijen en aquarel len tot in de jaren zeventig van on ze eeuw. Hoogtepunten zijn objec ten uit de minoische beschaving, kunstvoorwerpen uit het klassieke tijdperk en de periode van het Hel lenisme en een reeks ikonen uit de Byzantijnse tijd. Het centrale the ma van de tentoonstelling is de communicatie tussen de volkeren en naties en de rol van de zee en de bevruchtende wisselwerking tus sen culturen die hierdoor tot stand kwam. De Nieuwe Kerk is voor de ten toonstelling ontdaan van alle losse meubilair en in de lege ruimte zijn zeventien eilanden van glas ge bouwd. Elk eiland vertegenwoor digt één periode in de Griekse ge schiedenis en, bevat vijftien tot twintig kunstvoorwerpen. De be zoeker maakt als het ware een reis van eiland naar eiland-over de wa teren van de zee. De tentoonstelüng, de grootste ooit in de Nieuwe Kerk gehouden, is een bijdrage van Griekenland aan de manifestatie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa. De expositie duurt tot en met 10 december. Tweede dwars fluitconcours in Scheveningen DEN HAAG (GPD) - Slechts ze ventig fluitisten jonger dan 30 jaar zullen worden toegelaten tot het tweede Internationaal Muziek Concours, dat van 11 tot 18 april 1988 in Scheveningen zal worden gehouden. Omdat de organiseren de Adama Zijlstra'Stichting uitgaat van een veel groter aantal aanmel dingen, is besloten de kandidaten werk van C.Ph.E.Bach en J.Ibert te laten insturen. Hoewel er nog geen namen kun nen worden gegeven, heeft de Sov jet-Unie toegezegd met een delega tie van Russische fluitisten naar Scheveningen te komen. In elk ge val zal Alexander Korneev als lid van de internationale jury van de partij zijn. De jury onder voorzit terschap van Manus Willemsen be staat verder uit Andras Adorjan uit de Bondsrepubliek, de Amerikaan Geoffrey Gilbert (leraar van James Galway), de Zwitser Peter-Lukas Graf, de Fransen André Jaunet en Maxence Larrieu, de Belg Barthold Kuijken en de Nederlanders Emile Biessen en Abbie de Quant. Aan de Nederlandse componist Tristan Keuris is opgedragen een stuk te schrijven voor fluit en or kest dat als verplicht werk zal wor den gespeeld op de finales. De Groenoordhal omgetoverd t Expositie met werk van Fer Hak kaart, t/m 8 november. Galerie Deni- Stephan, Bakkersteeg 18-20, Lei den. Geopend vr. t/m zo. van 13.30- 17.30 uur. LEIDEN - De afbeelding var "Paar met omgevallen tafel' siert de aankondiging van de ex positie met Fer Hakkaarts werk vanaf 1983 bij de galerie van s Stephan. Dit schilderij - de blikvanger bij binnenkomst - met gestileerde, enigszins acade misch gemodelleerde figuren, laat een lichtheid en helderheid i de compositie zien die ontbrak i het nieuwe werk, dat Hak kaart voor het eerste exposeerde op de vorig jaar in de Waag ge houden Zomertentoonsteliing. Op de expositie in de Bakker- steeg wordt duidelijk dat Hak kaart al in 1983 begonnen was met experimenteren. Zo radicaal als deze omwenteling van realistische naar een (semi-) ab stracte werkwijze was, zo v zichtig introduceerde Hakkaart nieuwe werk. Aanvankelijk signeerde hij zijn doeken met 'Aischen'. later met 'Aischen Hakkaart', terwijl hij nu zijn sig natuur helemaal achterwege laat T oneelwedstrijd AMSTERDAM Het gebrek aan Nederlands repertoire zit Toneel groep Amsterdam kennelijk niet lekker. Om daar wat aan te doen heeft dit gezelschap een toneel wedstrijd uitgeschreven voor schrijvers niet jonger dan 14 jaar en niet ouder dan 22 jaar. De maxima le duur van het toneelstuk mag 35 minuten bedragen en er mogen niet meer dan zes personages in voorkomen. Scripts moeten getypt en in drievoud worden ingeleverd bij Toneelgroep Amsterdam, Mar- nixstraat 427,1017 PK Amsterdam. Het winnende toneelstuk zal op za terdag 23 april worden opgevoerd in de Stadsschouwburg door spe lers van het voornoemde gezel schap. Er zijn twee verschillende jury's samengesteld. Eén jury bestaat uit jongeren. De reden daarvoor is dat zij waarschijnlijk het best kunnen beoordelen welke stukken jonge mensen het meest aanspreken. In deze jury zitten onder andere de winnaars van de in vorige jaren door het Publiekstheater uitge schreven toneelwedstrijd. Daar naast is er een jury die bestaat uit volwassenen die beroepshalve met toneel of schrijverij te maken heb ben. zoals regisseur Jan Ritsema, schrijfster en Gouden Griffelwin nares Harriét van Reek en acteur- cabaretier Paul de Leeuw. LEIDEN - De Groenoordhal was gisteravond omgetoverd tot een sfeervol muziekpaleis. Rond om volle tribunes. In het midden een groot vlak vol stoeltjes, tot de laatste toe bezet. Zeer in het oog lo pend -(tegen een donkerblauwe achtergrond - het grote podium waar het 150 man grote koor al staat opgesteld. Naast het koor is nog ruimte te over om een symfo nieorkest, een gitaar- en een slag werksectie te herbergen. Als de zangers hun plaats heb ben ingenomen, als Tom Parker, de bewerker van dit muziekspekta kel, achter de vleugel is gekropen en de dirigent voor zijn gelederen staat, kan de uitvoering beginnen, die zo aanstekelijk werkt dat aan het einde ervan praktisch de hele zaal al zingend staat mee te deinen en te klappen. Tom Parker lijkt zich niet vergist te hebben toen hij besloot een rockversie te arrangeren van Ham dels oratorium 'The Messiah'. Waarschijnlijk maakt nu een veel groter publiek kennis met deze ba- rok-componist. En dat alleen om dat Handel zijn pruik heeft moeten afzetten en een spijkerbroek aan heeft gekregen. De benaming 'young' roept bij mij associaties op aan het popcon- certpubliek. Maar de sfeer in de Groenoordhal was 'er een van een familieconcert. Mensen van alle leeftijden, die fijn een avond uit waren en eens van wat goede, ont roerende en meeslepende muziek wilden genieten. Mensen die ge voelig zijn voor het emotionele ge luid van de menselijke stem. Men sen op wie de aanblik en het gehoor van een 150 man sterk koor een overweldigende indruk maakt. Daarin verschilde dit koorcon- ccrt niet van andere, goed bezochte koorconcerten. Ook verschillende numemrs uit het repertoire werden bijna in klassieke versie uitgevoerd zoals het Ave Verum van Mozart, sinds jaar en dag een koortopper. Hoe het ook zij, bij jong en oud sloeg de muziek zo aan, dat velen tijdens het concert spontaan gin gen meezingen met bekende num mers, die het in de toptien al hele maal hebben gemaakt. Klassieke muziek in een modern jasje steken is geen recente uitvin ding. In de jaren zestig waren er de Swingle Singers die heel knap de meerstemmige muziek van Bach uitvoerden op een jazzy manier. Een tiental jaren later kwam Wal dos de los Rios met zijn Mozartbe- werkingen. Waarschijnlijk door de toevoeging van een mechanisch klinkende drumbeat oogstte hij ge weldig succes. En het is nu datzelf de slagwerk dat Tom Parker ook in zijn arrangementen doet en dat voor mij de zaak minder aantrek kelijk maakt. Ik kan me niet voor stellen dat een drummer er lol in heeft voor metronoom te spelen tij dens een aria van Mozart. Wie weet ben ik daar niet "young" genoeg Van links naar rechts Madeleine Bell. Neville Gordon gisteravond in The Young Messiah. <foi daarentegen het verschijnsel Ma deleine Bell. Waar Vicky Brown bij hoge zangpassages boven haar macht zong, wat een kelige en ge forceerde klank gaf, daar kwam Bell met haar warme en lenige stemgeluid weer goed terecht. Gor don Neville wilde nogal eens de he mel in turen bij gebrek aan acteer- kunst. Bell was een expressief en warmbloedig theatermens, op recht en overtuigend in al haar ui tingen. Ook kon ze met haar - toch werkelijk niet klassieke - zang techniek prachtig vorm geven aan lyrische (Handel) aria's als Who sh all abide en I know that my redee mer liveth. Handel zelf mag dan een pruik gedragen hebben en een eerbied waardig man zijn geweest, een showbink was hij in elk geval ook. Zijn muziek, ook al is het een gees telijk oratorium, doet het heel goed in deze bewerking. In Amadeus' geval ligt dat toch iets anders. Over het geheel genomen is Mozart toch iets moeilijker te verjongen. Waar dat nu aan lag is moeilijk te zeggen en het geldt zeker niet voor alle nummers. Vrolijke (tot banale) operawijsjes worden nu ook nog met veel lol meegeklapt. Het uit bundige Halleluja maakte diepe in druk evenals het plechtige Ave Verum. Maar in de reeks bewerkin gen kwamen me toch iets te vaak dezelfde elementen terug, terwijl er uit Mozarts muziek toch zoveel variatie te halen valt. Het kan ook zijn dat de erkend moeilijke een voud van Mozarts muziek de uit voerenden parten heeft gespeeld. De akoestische problemen van de hal was men te lijf gegaan door een woud van microfoons op te stellen op het podium. A deze sig nalen werden door een team van technici opgevangen in het midden van de zaal. Achter een levensgroot schakelpaneel met de bladmuziek in het zicht werden de sounds ge mixt en versterkt door luidspreker- torens weer terug de zaal inge stuurd. Dat voldeed uitstekend op een enkele uitzondering na, waar ik het geluid gewoon te hard vond. Ook de belichting was een kunst op zichzelf. Grote lichtmasten als bij een sportveld stonden rondom het podium opgesteld. Bovendien werd er vanuit de zaal nog een ex tra spot op de solisten gericht. De lichttechnici zetten op hun eigen manier kracht bij aan het applaus door ritmische lichtpulsen. De grootse manier waarop het geheel gestalte had gekregen was niet mo gelijk geweest zonder een degelijk Financieel fundament. Op een eigen wijze presenteerde zich tijdens dit concert de geldge ver door de leden van het orkest - het Viotta Ensemble - te laten spe len achter een haag van standaards in de vorm en de kleuren van een zeer exclusief en bekend sigaret tenmerk. In elk geval is gebleken dat de Groenoordhal niet misstaat tussen de overige 'muziek-mekka's' als het Circustheater in Scheveningen en de Doelen in Rotterdam. MONICA SCHIKS Melina Mercouri bij opening in Amsterdam Het werk van Fer Hakkaart brengt vele momenten van her kenning. In de composities ver mengen zich beeldelementen, sporen van de geschiedenis van de moderne schilderkunst, met elkaar. De voorbeelden zijn niet altijd benoembaar, maar kleur gebruik of de in de werken Figu rerende stier en narren wijzen onder andere in de richting van Picasso. Het getoonde werk heeft niet de afmetingen van de monumen tale doeken uit de Waag. Echo's van deze grote composities zijn waarneembaar in 'Baron van Münchhausen' en 'Twee narren strijden om de gunst'. De vlak- vullende, opgebroken vormen le veren een onrustig beeld op. In beide gevallen sluit de beweeg lijkheid aan bij het onderwerp, maar de angst voor het lege vlak in sommige doeken overdondert de bezoeker nogal. Bij de werken op papier is de overdaad aan vor men minder. Beperking komt het werk duidelijk ten goede en mijn voorkeur gaat dan ook uit naar werk van een kleiner for maat, met name de abstracte composities. Een titelloos stuk. geschilderd op krantenpapier toont overduidelijk invloed van het Kubisme in het materiaal- en kleurgebruik. Het resultaat is dan wel niet oorspronkelijk. Hakkaart weet hierin beter raad met zijn ideeën. Het beeld van Hakkaarts werk van de afgelo pen vier jaar wordt bepaald door de forse opzet en bonte verschij ning, waarbij het publiek gecon fronteerd wordt met teveel ver wijzingen naar bestaand werk. Hoe deze ontwikkeling verder zal gaan moet afgewacht worden. NANCY STOOP Minister Melina Mercouri werd bij haar aankomst op Schiphol hartelijk begroet door de Griekse ambassadeur in Nederland Panayotis Eccmomou. (foto ANPl Vlaams Boekenweekgeschenk LEIDEN (GPD) - De Vlamingen hebben nu ook een Boekenweekge schenk. Het is een novelle, geschreven door Hugo Claus. De titel ervan: 'Chateau Migraine', oftewel: 'Hoofdpijnwijn'. Bij aankoop van 500 frank of meer aan boeken ontvangt men het werkje gratis. De novelle gaat over een uitstapje van een groepje Nederlanders naar België. Ene Jan-Hein brengt het gezelschap bij de grens in problemen. Claus laat de douanier die het onze landgenoten moeilijk maakt onver valst Vlaams klappen. De beambte moppert: 'Ge peinst dat ge met nen dwazen Vlaming te maken hebt. Dat ge met nen dwazen Vlaming zijn kloten kunt rammelen, hè?' Maar goed: uiteindelijk wordt het toch nog een aardig dagje. Een dagje dat wordt afgesloten met een diner in een hoogst bizar etablissement, waar de baas een voortreffelijke 'Chateau Migraine' serveert. speciaalzaak in compact discs ISCDtoOD©

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25