Leden CPN toch akkoord met jeugdwerkplan van De la Mar Bankroet Stichting Burcht vrijwel zeker Instelling van Klachtenmeldpunt Ambulante Psychotherapie Leiden Con Amore gedenkt het 75-jarig bestaan Omgeving Hooglandse kerk autoluw maken' DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 Aangekondigd tumult blijft uit LEIDEN - De leden van de CPN in Leiden zullen zich niet verzetten tegen het jeugdwerkgarantieplan van wethouder De la Mar. De communisten hebben flin ke kritiek op de wijze waar op De la Mar deze zaak heeft voorbereid. Het plan zelf heeft echter goede kanten, zo concludeerden de leden van de CPN gisteren tijdens een besloten partijvergade ring. De CPN is een van de drie partijen waaruit Links Leiden is samenge steld. Twee weken geleden uitten twee communisten tijdens een ver gadering van dit verbond forse kri tiek op de De la Mar. Ze vonden dat de wethouder met het plan - offi cieel 'tijdelijke voorziening jeugd werkgarantieplan' geheten - het verkiezingsprogramma van Links Leiden had overtreden. De twee communisten vreesden bovendien dat De la Mar op deze wijze niet kon ontkomen 'definitieve' jeugdwerkgarantie- plan van het rijk, waarbij jongeren kunnen worden verplicht de aan geboden banen te accepteren. Bij het plan van De la Mar kunnen jon geren zelf besluiten of ze al dan niet meedoen. De gang van zaken zat de twee communisten tijdens de ver gadering van Links Leiden zo hoog, dat ze een motie van afkeu ring wilden indienen. Die is toen niet in stemming gekomen. Was dat wel gebeurd, dan had dit ernsti ge gevolgen kunnen hebben voor het verbond. Symposium over sportverdwazing LEIDEN - 'Sportverdwazing, waar liggen de grenzen?' is het onder werp van een symposium dat roei vereniging Asopos de Vliet zater dag organiseert ter gelegenheid van haar vijfde lustrum. Vijf mensen die beroepshalve met dit onderwerp te maken heb ben, verlenen hun medewerking aan het symposium. Sportpsycho- loog Peter Blitz spreekt over de in vloed van mentale training op sportprestaties en de grenzen daar van. Prof. dr. Biersteker gaat in op de plaats van de sport in de maat schappij. Een inspanningsfysio loog probeert vervolgens antwoord te geven op d,e vraag of sportver dwazing fysiologisch gezien moge lijk is. Triathleet Ben van Zeist zal het verschijnsel triathlon, dat volgens de organisatoren door velen als een exces wordt gezien, nader belich ten. Hidde van der Ploeg, mede werker van NRC Handelslbad, spreekt tenslotte over de rol van de media in de sport. Het symposium wordt afgesloten met een forum discussie. Het symposium wordt gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleve- ringsplaats 1 en begint om 11.00 Actie tegen verkeerd parkeren binnenstad Overleg Het jeugdwerkgarantieplan is een project waarbij werkloze jon geren de mogelijkheid wordt gebo den 19 uur per week te werken bij de gemeente en bij aan de gemeen te verbonden instellingen. Op die manier vergroten ze de kans om la ter een vaste baan te vinden, zo wordt gehoopt. Het plan stuitte op hevige kritiek van de Jongerenbe weging en de AbvaKabo. Ze had den niet alleen bedenkingen tegen het plan, ze voelden zich ook ge passeerd en zelfs 'verraden' omdat het De la Mar niet of nauwelijks met hen erover had gesproken. Onk de leden van de CPN plaats ten gisteren flinke kanttekeningen bij de procedure die de wethouder had gevolgd. Ze waren het met de Jongerenbeweging en AbvaKabo eens dat hij veel eerder overleg had moeten plegen. Deze lout heeft De la Mar inmiddels zelf ook toegege ven. De CPN-leden constateerden aan de andere kant ze dat dat over leg nu alsnog op gang is gekomen. De communisten kwamen giste ren met elkaar ook tot de slotsom dat er duidelijke verschillen zijn tussen het oorspronkelijke jeugd werkgarantieplan van het rijk - waarbij jongeren dus verplicht kunnen worden tot deelname - en het plan van De la Mar. Ook consta teerden ze dat het 'Leidse' plan jon geren goede mogelijkheden biedt tot scholing en werkervaring. Bovendien stelden ze vast dat de tijdelijke banen niet ten koste gaan van bestaande banen, dat jongeren daarentegen 'zinnig' werk te ver richten krijgen tegen een redelijk salaris en dat ze goede vooruitzich ten hebben om na hun tijdelijke baan een vaste aanstelling te krij gen bij de gemeente of gemeentelij ke instellingen. Volgens de CPN is het nog te vroeg om te zeggen of al deze doe len kunnen worden waargemaakt. Dat kan pas wanneer het project al enige tijd draait. Een voorwaarde voor succes is wel dat allerlei be trokken partijen, zoals de Jonge renbeweging en de vakbonden, een goede controle op de tijdelijke banen kunnen uitoefenen. De CPN-leden juichen het daarom toe dat het overleg tussen De la Mar en deze organisaties weer op gang is gekomen. De CPN'ers hebben gisteren na drukkelijk verklaard dat ze zich zullen verzetten tegen het 'defini tieve' jeugdwerkgarantieplan als jongeren daarbij worden verplicht deel te nemen. De leden deelden niet de zorg dat De la Mar met het 'tijdelijke' plan een Paard van Tro- je heeft binnengehaald - met ande re woorden: dat hij er straks niet onderuit kan de definitieve rege ling af te wijzen. Tijdens de ledenvergadering van Links Leiden twee weken geleden dreigde over deze zaak nog de vlam in de pan te slaan. Twee commu nisten waren zo verbolgen over het optreden van De la Mar dat ze zelfs dreigden de samenwerking met PSP en PPR op losse schroeven te zetten. Ze konden dat doen omdat tijdens de Links Leiden-vergade- ring in totaal maar vier CPN'ers aanwezig waren. Als toen per partij over de motie van afkeuring was gestemd, had de kans bestaan dat de CPN had moeten afhaken. Gisteren werd over deze zaak echter veel rustiger en 'zakelijker' gediscussieerd, zo verzekerden verschillende woordvoerders van de CPN. De motie van afkeuring kwam niet ter sprake en evenmin de kritiek die CPN-lid Kees Walle maandag via een ingezonden brief in deze krant uitte. Bij de vergade ring waren zestien leden aanwezig. Voor de CPN is dat, naar huidige maatstaven, een redelijk grote op komst. LEIDEN - De stichting Leids Plat form Speel-o-theken presenteert zich morgen. 30 oktober, officieel. Dat gebeurt door tijdens een recep tie haar beleidsplan aan de ge meente aan te bieden. Leiden heeft drie speel-o-theken die sinds 1984 steeds meer contact met elkaar zochten. Dit groeide uit tot en samenwerkingsverband dat zich ten doel stelt om de gezamen lijke belangen van de drie Leidse speel-o-theken te behartigen en te fungeren als platform voor overleg en advies. De gemeente heeft aan het platform een subsidie voor drie jaar toegekend, in het kader van het aandachtsgebiedenbeleid. De- Officiële presentatie platform van speel-o-theken ze subsidie is bestemd voor coördi natie (personeel en organisatie) van het speel-o-theekwerk. Het samen werkingsverband met ondersteu ning van een betaalde kracht, is overigens uniek in Nederland. De drie Leidse speel-o-theken (Duimelot aan de lage Mors weg, Wiekewaai aan het Valkenpad en Pinokkio aan de Bernhardkade) hebben tot doel kinderen de moge lijkheid te bieden gebruik te ma ken van een ruim aanbod van kwa litatief goed speelgoed en ouders voorlichting te geven over opvoe ding en speelgoed. Behalve de officiële presentatie van het platform op 30 oktober, heeft de receptie, die gehouden wordt op Breestraat 117, tevens tot doel meer bekendheid te geven aan het speel-o-theekwerk. LEIDEN - Onder de mantel van het Platform Kleinschalige Psychia trie Zuid-Holland Noord begint eind van deze week een Klachten meldpunt Ambulante Psychothe rapie te draaien. Het doel van dit meldpunt is om klachten over de psychotherapeutische behande ling in Riagg-verband of bij een vrijgevestigde psychotherapeut te registereren. Ook wordt begelei ding aangeboden bij het doorlopen van de (komende) interne klach tenprocedure van het Riagg Zuid- Holland Noord. Het spreekuur van het klachten meldpunt is donderdags van 18.00 tot 19.00 uur. Vanwege de tijdelijke sluiting van het Inloophuis aan het Rapenburg wordt het telefonisch spreekuur tot half december ge houden bij de Stichting Welzijn, te lefoon 254654. Over de rechtspositie van tal van patiënten- en cliëntengroeperin gen in de gezondheidszorg is al ja ren veel te doen. Onderdeel van de rechtspositie van de cliënt is het klachtrecht. In dit verband wordt bij de nieuw gevormde Riagg's al geruime tijd aangedrongen op het instellen van een interne klachten procedure. Maar sommige cliënten schro men om met hun klacht te stappen naar de hulpverlener of de instel ling waaraan deze is verbonden. Zij vrezen dat dit het behandelings contact zal schaden. Hoewel in sommige Riagg-klachtenprocedu- res de mogelijkheid van anonieme melding wordt opengehouden, blijven cliënten bevreesd. Soms gaat de klacht juist over niet ver trouwelijke omgang met cliëntge gevens. Het meldpunt wil deze klachten registreren en gebruiken om tot verbetering van de zorg te komen. Het zoekt daarbij samenwerking met landelijke organisaties als de Cliëntenbond. Klachten over vrij gevestigde psychotherapeuten worden in elk geval geregistreerd. Indien mogelijk, kan het beginnen van een tuchtrechtelijke procedure worden begeleid. LEIDEN - De Christelijke Oratori um Vereniging Con Amore viert za terdag haar 75-jarig bestaan in de Pieterskerk aan de Kloksteeg. Zon der pauze zal 90 minuten lang het Requiem van Guiseppe Verdi wor den gezongen. Aan dit jubileum concert dat om 20.00 uur begint, verlenen verscheidene solisten hun medewerking. Zo zullen Henk Smit (bas) en Jennie Veeninga (mezzo-sopraan) hun stem laten horen. Bovendien treden ook Ber- nadette Degelin (sopraan) en Jan Derksen (tenor) op. door Sharinné Martijn De Oratoriumvereniging Con Amore werd op 21 november in 1912 door een zekere Van Wijk, een onderwijzer, opgericht. "Naar wij vermoeden heeft hij enige kennis sen benaderd met het voorstel het koor op te richten. Toen er vol doende leden waren heeft hij het koor opgericht. Omdat Con Amore al lang bestaat, is de ontstaansge schiedenis moeilijk te achterha len", aldus voorzitter P. Prins, die sinds twee jaar voorzitter is van het koor. Wel weten de leden dat het koor - - een kleine naamsverandering heeft llct ten ëehore l?ra1fTh^ bestond ondergaan. Het koor heette eerst ult Engelse als Nederlandse Christelijke Zangvereniging Con ,u 'jr?ni het binnenland zeil Amore. Later is de naam veranderd heeft het koor altijd eén keer per in Christelijke Oratoriumvereni- j?ar een £ro°' concert gegeven, ging Con Amore. "Dit moet voor de Rond kersttijd wordt een bijbelver- oorlog zijn gebeurd", vertelt een haal de Messiah van Bach gezon- ander lid. Zij zingt al 34 jaar in het gen. Vlak voor zo n concert trek- koor. Con Amore betekent: met ken de koorleden een hele zaterdag se kerk een concert gegeven. "In het Sint Jacobskerk in Haarlem na men we in 1955 deel aan een opna me voor de NCRV-radio. Een deel van het repertoire werd door een dubbelkwartet gezongen". Aan de 350ste geboortedag van Rembrandt in 1956 hebben oude koorleden nog een mooie herinne ring. In het Pieterskerk gaven zij met grote toewijding hun bijdrage aan de viering. Op uitnodiging van het Nederlands Bijbels Genoot schap in Haarlem is medewerking verleend aan de opname van een grammofoonplaat ter gelegenheid van het 155-jarig bestaan van de Heemsteedse Oratorium Vereni ging. In de Haarlemse Sint Bavo- kerk werd de plaat met geestelijke liederen opgenomen. Het koor heeft gedurende zijn 75- jarig bestaan verschillende reper toires van bekende buitenlandse componisten gezongen. Werken van de Duitse Schopfün.de Franse Le Roi, Bach. Nicolas Cantate tot moderne werken van Gloria Po- lanc. Bekende dirigenten zoals Si mons C. Jansen, Jan Pasveer en -Piet Kiel junior leidden het koor. Con Amore heeft ook in het bui tenland opgetreden. In 1982 reis den de koorleden naar Engeland op te treden. Het repertoire dat LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) houdt zater dag een anti-parkeeractie in Lei den. Vrijwilligers van deze organi satie trekken die dag door de stad om stickers te plakken op auto's die hinderlijk of gevaarlijk foutge- parkeerd staan. Met deze actie wil de ENFB duidelijk maken dat het foutparkeren in Leiden danig uit de hand is gelopen. LEIDEN - Het faillissement voor Volgens de bond is het soms vrij- de stichting De Burcht lijkt onaf- wel niet meer mogelijk om normaal wendbaar. De stichting verkeert op het trottoir te lopen door de vele momenteel in surcéance van- beta- auto's die tegen de regels^in op de ling. De bewindvoerder, LEIDEN - De voormalige Marnixschool aan de Maresingcl wordt mo- vingen. Aanvankelijk had de gemeente de bedoeling het oude gebouw te menteel gesloopt. Op de plaats van de school wordt een nieuw gebouw renoveren. Dat bleek echter zo duur te worden dat voor hetzelfde geld een neergezet voor volwassenenonderwijs. Bovenop dat pand komen 18 wo- nieuw gebouw neergezet kon worden. <f0to wim Diïkman» grote toewijding. Hoogtepunten "Het eerste Oratorium van het koor was 'Die Zerstörung Jerusa- lems'. Later zijn nog verschillende oratoria, voornamelijk in de Pie terskerk, ten gehore gebracht. Ge durende de 75 jaren waren er veel hoogtepunten. Zo "heeft het koor tijdens het regeringsjubileum van Wilhelmina in 1948 in de Hoogland- Vóór maandag moet bestuur geld op tafel leggen stoep staan geparkeerd. Ook r Muller, heeft het bestuur opgedra- ten fietsers voortdurend de rijbaan gen voor maandag geld op tafel te Hi t op fietspaden gestalde wa- brengen om aan de lopende ver- gens te omzeilen. Mensen die met deze actie willen meedoen, kunnen zaterdag stic kers ophalen bij de ENFB-stand op de Haarlemmerstraat. plichtingen te voldoen. Als de stichting failliet gaat, bete kent dat overigens nog niet dat de Burcht als cultureel centrum ver dwijnt. Het bestuur heeft een plan opgesteld om de galerie en de so ciëteit in het Burcht-complex te be houden. Dat plan kan ook in wer king treden bij een bankroet van de stichting. Of dat ook gebeurt, is afhankelijk van de opstelling van de gemeente, de beheerder van het Burcht-com plex. Wethouder Kuijers heeft de stichting nog niet willen toezeggen bij een faillissement opnieuw in aanmerking te komen voor exploi tatie van De Burcht. Eén van de grondslagen van het reddingsplan dat de stichting in de Boekhistoricus Prof. dr. Paul Raube. germa nist en boekhistoricus, houdt don derdag 5 november een lezing met dia's over 'Buch und Zeits- chrift in literarischen Expressio- nismiLs'. De bijeenkomst wordt gehouden in het centraal facili teitengebouw aan de Cleve- nngaplaats 1. zaal 005. Aan vang 20.00 uur. FNV De afdeling Leiden van het FNV houdt dinsdag 3 november een najaarsvergadering in het AbvaKabo-gebouw aan de Drift straat 49a om. 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte (om streeks 21.00 uur) houdt PvdA- kamerlid Elske ter Veld een spreekbeurt over de voorgeno men bezuinigingen op de gezond heidszorg. Zenboeddhisme In Centrum Ex 85 aan de Kop- penhinksteeg 15 wordt zaterdag 31 oktober een lezing gehouden over zenboeddhisme. Aanvang 20.00 uur. Leids Kerkkoor Het Leids Kerkkoor heeft vrij dag 30 oktober ter gelegenheid van zijn 121/2-jarig bestaan een zangavond in de Bevrijdings kerk aan de Montgomerystraat. Medewerking verleent het jonge renkoor van de Adventskerk uit Den Haag. Beide koren staan on der leiding van Peter Dingeman- se. Voorts worden gedichten ge declameerd. Aanvang 20.00 uur. Bingo The Koper Girls houdt vrijdag 30 oktober een bingoavond in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad. Aanvang 20.00 Bazar De Evangelisch-Lutherse kerk houdt woensdag 4 november aan de Hooglandse Kerkgracht 28 voor de 41ste keer de traditionele feestbazar. De bazar begint om 10.00 uur. Bingo In buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan wordt vrijdag 30 oktober een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. Bataven Atletiekvereniging De Bata ven houdt zaterdag 31 oktober in samenwerking met de Neder landse Hartstichting een cooper- test alsmede en prestatieloop over 5 of 10 kilometer. De cooper- test begint om 14.00 uur, de trim- loop een uur later. Plaats van handeling: kunststofbaan in Leidse Hout. toekomst geen personele verplich- professionele horeca-ondernemer tingen meer heeft. Dat betekent dat krijgt. Volgens een woordvoerder er voor de huidige directeur, B. van het bestuur is er een serieuze Walenkamp, geen plaats meer is bij kandidaat om de sociëteit te ex- stichting De Burcht. Voor hem is ploiteren. Voorwaarde is wel dat dan ook ontslag aangevraagd. Ook het besloten karakter behouden wil het bestuur dat de vaste kosten blijft. "Al moet de drempel om bin- zonder steun van de gemeente kun- nen te komen wel worden ver- nen worden betaald. laagd. De sociëteit heeft de naam T nogal elitair te zijn", meent een van Kandidaat de bestuursleden. Een andere peiler waarop het Voor het galerie-gedeelte van het plan rust is dat het sociëteitsge- Burcht-complex wil het bestuur deelte van het Burcht-complex een van de stichting sterker aansluiting LEIDEN - Het gebied rond de Hooglandse kerk moet 'autoluw' worden gemaakt. Dat betekent dat de Breestraat voor het autoverkeer opengesteld moet worden. Dit ven tileerde burgemeester Goekoop gisteren als zijn persoonlijke me ning tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke aangelegenheden. Het verkeer in het gebied rond de Hooglandse kerk - Hooglandse kerkgracht, Nieuwstraat - zorgt vooral op koopavonden en zaterda gen voor chaos. Volgens Goekoop moet van de omgeving van de kerk een 'verblijfsgebied' worden ge maakt. De burgemeester deed te vens de suggestie om op het Noordeinde eenrichtingverkeer in te stellen. Het zou alleen maar mo gelijk moeten zijn om via die straat de stad uit te gaan. "Aan de andere kant van de Breestraat zou dan ook een verkeerssluis gemaakt kunnen worden, zodat er minder door gaand verkeer door de straat gaat". Door het openstellen van de Breestraat en het belemmeren van het doorgaand verkeer wordt vol gens de burgemeester ook gedeel telijk tegemoet gekomen aan de be zwaren van de bewoners van de Witte Singel en Pieterswijk tegen de afsluiting. Goekoop denkt dat het openstel len van de Breestraat weinig gevol gen heeft voor de middenstand. "Er zijn bedrijven die voordeel hebben bij een autovrije Bree straat, andere winkels hebben baat bij autoverkeer door de straat". zoeken bij de Leidse kunstwereld. De programmering zou in overleg kunnen gaan met de Stichting Kunstenaars Belangen Leiden die enkele maanden geleden werd op gericht. Een woordvoerder van het bestuur schat de jaarlijkse kosten voor de galerie op 25.000 gulden. Een gedeelte van dat bedrag zou de gemeente moeten opbrengen, een resterend gedeelte wil de stichting door middel van sponsoring op ta fel zien te krijgen. Het bestuur denkt verder aan het inschakelen van studenten kunst geschiedenis of leerlingen van de Reinwardt-academie als vrijwilli gers. De derde activiteit van de stich ting - het organiseren van activitei ten - dient zichzelf in te bedruipen. De activiteiten worden bekostigd uit de toegangsprijzen, de bedra gen die donateurs bijeenbrengen en subsidies. De woordvoerder van de stichting denkt dat het mogelijk is dat de donateurs minimaal 25.000 gulden bijeenbrengen. Directeur B. Walenkamp heeft overigens een eigen reddingsplan opgesteld. Volgens de bewindvoer der in de surcéance. mr. E. Muller, ziet het plan van Walenkamp er in grote lijnen hetzelfde uit als dat van het bestuur. Muller: "Walen kamp wil het horeca-gedeelte in ei gen beheer houden. In het verleden is al gebleken dat het exploiteren van de sociëteit een specialistische activiteit is dat door een professio nele kracht moet gebeuren". Vol gens Muller stelt Walenkamp de za ken te rooskleurig voor. "Een aan tal van zijn voorstellen zijn in het verleden al uiteeorobeerd". uit om te repeteren. "Wij leefden tijdens de repetities helemaal toe naar de concertdag en dat doen we nog steeds. Het wordt geen lange dag voor ons, iedereen kent elkaar, er zitten ook familieleden, broers en schoonzussen, in het koor. Hier door is het onderling sociaal con tact op zo'n repetitie heel hecht. Het is een stabiel koor", weet voor zitter Prins te melden. Financieel heeft Con Amore het nooit moeilijk gehad. Alle leden be talen hun contributie en het koor wordt gesubsidieerd. "De tijd wordt duurder, de subsidies lopen terug. Door koffie, zelf gekweekte bloemen en loten aan het pubhek te verkopen, weet Con Amore moeilijke financiële omstandighe den het hoofd te bieden. De hoge bedragen die zaalverhuurders vra gen kunnen toch worden betaald", aldus Prins. "Het wordt wel moei lijker om te kiezen welk orkest de concerten moet begeleiden". "Het concert van zaterdag kost ons 20.000 gulden. Van de gemeen te Leiden kregen we speciaal voor deze viering een extra subsfdie. Door dit extraatje kunnen we zater dag op een aanvulling van zeventig mensen uit Aalsmeer rekenen". Piet Kiel zal het hele concert diri geren. Na het concert is tot twaalf uur receptie in de Pieterskerk. Rijn en Vliet bestaat een kwart eeuw LEIDEN - Het verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noor- derwierlaan bestaat 25 jaar. Ter ge legenheid daarvan wordt een ten toonstelling gehouden in samen werking met de teken- en schil dersacademie Ars Aemula Natu rae. De expositie is bedoeld voor ouderen uit de regio. Er zijn 37 inzenders met in totaal 100 schilder-, teken- en beeldhouw werken van mensen van wie de ge middelde leeftijd 74 jaar bedraagt. De tentoonstelling wordt maan dagmiddag geopend door burge meester C. Goekoop om 15.00 uur. De expositie duurt tot en met 17 november en is op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen in het weekeinde van 12.00 tot 17.00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15