wmmm 1 'Averechts effect voor monumenten9 Bestuur Pauwhof vangt delegatie gasten in fuik* Voorschotenaren verzetten zich tegen gemeentelijke regeling Lintje voor bankdirecteur Rij -instructeur veroordeeld DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN HF KRAMT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 REGIO LEIDEN .s? De betonnen demontagewoning Benvenutolaan 31. Enkele jaren geleden was het te slecht voor verbetering en kreeg de eigenaar een sloopvergunning. Nu wordt het een gemeentelijk monument. Molenlaan 7. Aannemer Osnabrugge dient een schadeclaim in wanneer De oude. verlaten portierswoning van landgoed Berbice aan de Leidseweg. Verdere Voorschoten het pakhuis op de gemeentelijke monumentenlijst zet. restauratie komt op losse schroeven bij plaatsing op de gemeentelijke monumenten- (foto's wim Dijkman) lijst, zegt de eigenaresse. VOORSCHOTEN - Vijftien Voorschotenaren weigeren hun pand op de gemeentelijke monumentenlijst te laten plaatsen. Via de:ze lijst wil de gemeente die 'objecten' bewa ren die niet onder Monumen tenzorg vallen, maar zo karak teristiek. aantrekkelijk of inte ressant zijn dat ook het nage slacht ervan moet kunnen ge nieten. De meeste bezwaarmakers vinden het pand helemaal niet zo uniek en zien alleen maar nadelen van een plaatsing. Ze vrezen dat ze een ho gere verzekeringspremie moeten betalen, voorzien problemen met bouwvergunningen en denken dat hun huis minder waard wordt. 'Het wordt ongeschikt voor gezinsbe- woning en te duur voor zakenge- bruik', schrijft een hunner. Onder houd en restauratie van deze nieu we monumenten hoeft de gemeen te niet te subsidiëren en volgens de bewoonster van Berbice, mevrouw R. Begeer, zal ze dat ook niet doen. 'Voor de panden die op de ge meentelijke monumentenlijst staat, blijft geen cent, helemaal niets over', stelt zij keihard. Zij vindt dat dubbel zo wrang omdat de wachttijd voor een eenvoudige bouwaanvraag tot tien maanden kan oplopen. 'Waarna de aanvrager dan een kostbare en langdurige arob-procedure kan beginnen, als hij niet uit woede over zo'n behan deling de bulldozer in zijn monu ment zet'. Volgens G.P.A. Hooymans en F.J.G.M. van Oorsouw (Leidseweg 51 en 53) worden gerechtelijke pro cedures onvermijdelijk voor 'de ei genaar, die gewoon van zijn eigen dom wil genieten'. De heren van de Leidseweg hebben 'heel sterk het idee dat 'de verordening gericht is op de bescherming van het monu ment tegen uitsluitend de eigenaar van het pand'. Averechts Mevrouw Begeer denkt dat de regeling een averechts effect zal hebben voor de monumenten en in het bijzonder voor het genomineer de portiershuis van haar, rechts naast Berbice. Samen met Chr. Dockhorn van Leidseweg 279 vreest ze dat verdere restauratie plannen op losse schroeven komen te staan door de gemeentelijke voorschriften. 'Immers, voor dekreparaties, vervanging van rotte kozijnen, be vestiging van dubbel glas zijn extra vergunnningen nodig', schrijft Dockhoorn. 'En dat stelsel biedt de gemeente de mogelijkheid de uit voering op de lange baan te schui ven of te blokkeren. Op zijn minst leidt het tot vertraging en verho ging van kosten'. Het blijkt een algemene klacht. De agrariërs van Veurseweg 81 en Rosenburgherlaan 2 voegen daar aan toe dat de panden straks niet meer interessant zijn voor boeren. Aannemer Osnabrugge leidt grote schade doordat zijn Molenlaan 7 opeens een monumentaal pakhuis is geworden. De lage verdiepings hoogten lenen zich volgens hem niet voor restauratie, terwijl de be stemming ook planologisch en mil ieu-technisch 'een onhaalbare zaak is'. Schadeclaims kan de gemeente verwachten van de bewoners van Veurseweg 22 en Leidseweg 40 (vil la Helvetia tegenover het gemeen tehuis). Zijn sommige bezwaarschriften kort en weinig concreet, in andere brieven wordt de gemeente op on volkomenheden gewezen. De schoorsteen bij Veurseweg 22, be staat alleen nog maar op foto's van de monumentencommissie. In werkelijkheid is hij tien jaar gele den gesloopt. De bewoner van Veurseweg 66 wijst er fijntjes op dat niet alleen de koepel op het dak en bij de garage later bijgebouwd zijn, maar dat ook serre en bijkeu ken niet origineel zijn. Als dat alle maal in oorspronkelijke staat dient te worden teruggebracht, ziet de bewoner het leven een stuk minder vrolijk in. Verdachtmakingen Ook verdachtmakingen zijn niet van de lucht. Volgens de bewoners van Leidseweg 51, 53 wekt de ge meente 'sterk de indruk dat ze haar eigen regels en criteria willekeurig toepast'. Het is hen een groot raad sel waarom de Leidseweg 29 en 31, de kleine woningen die bij het ge meentehuis worden getrokken, niet op de lijst staan en vergelijkba re panden wel. J.B. de Graaff van nummer 41 oordeelt nog harder over de gemeente: 'Wat voor de verbouwing van het gemeentehuis in de weg staat, wordt minder op vallend genoemd en gesloopt. De bewoner wordt belast met het in stand houden van de rest, wat in uw inleiding straatwand wordt ge noemd'. Hij concludeert dan ook dat 'men veel van het originele kan weghalen of slopen, maar dat de monumumentencommissie toch alleen maar pluspunten blijft zien'. Ook de bewoner van Veurseweg 22, tussen Papelaan en de bollen schuren van Eggink, vindt dat de Burgemeester p. Cannegieter, voorzitter van de mo numentencommissie, deelt de bezwaren geenszins. Het verlenen van een extra vergunning moet niet langer duren dan het verlenen van een gewone ver gunning en de eisen zullen niet onverwacht streng zijn: "Het is ook zeker niet zo dat bij panden die niet op een lijst staan, alles mag". Vooral interessante panden - waaronder de nieuwe monumenten - wor den altijd al extra in het oog gehouden. Verhalen over waardevermindering en hogere verzekeringspremies, klinken hem vreemd in de oren. Hij oppert dat het voor velen juist gunstiger zal zijn wanneer hun pand op de lijst komt. Anders dan nu maken de bewoners kans op een subsidie. Garanties kan de gemeente niet geven, maar de in tenties zijn er wel: eerder dit jaar besloot de ge meenteraad om het fonds stads- en dorpsvernieu wing aan te vullen met ongeveer 200.000 gulden. Het grote verschil komt boven bij sloopplannen. "Daar zijn we nadrukkelijk bij", stelt hij krachtig. Over een algemeen sloopverbod voor gemeentelijke monumenten denkt hij niet, maar de gemeente zal immer de algemene belangen meewegen. Dat dit werkt heeft de geschiedenis rond de witte dokters woning aan de Veurseweg aangetoond: door plaat sing op de gemeentelijke monumentenlijst kon Voorschoten Hoogvliet van sloop afhouden en komt er nu een discussie over de toekomst. Het maakt volgens Cannegieter goed duidelijk dat er eerst een regime moet zijn en vervolgens een discussie. In die discussie zal de gemeente zich re delijk opstellen, wil ze alle schrik wegnemen en hoopt de burgemeester dat mensen trots zullen zijn op hun monument. De suggesties van mevrouw Be geer om een vast bedrag beschikbaar te stellen voor gemeentelijke monumenten, verwerpt de eerste burger. Hij wil eerst zien hoeveel aanvragen er bin nen zullen komen. Op voorhand heeft hij niet de in druk dat het hard zal lopen: "Veel monumenten ver keren, van buitenaf gezien, in redelijke staat". monumentencommissie te veel ge obsedeerd is door zogeheten plus punten. Terwijl de gekraakte woning aan de andere kant van de Papelaan in steeds slechtere staat verkeert en eigenaar Hoogvliet slooplannen blijft koesteren, blijft de commis sie het hebben over 'twee panden die de aansluiting van de Papelaan markeren'. Ook de gemeentelijke plannen roepen vragen op. Waar om verheft ze een pand tot monu ment en laat ze er vervolgens nieuwbouwwoningen naast ko men, een ontsluitingsweg er achter en een busbaan er vlak voor? De eigenaar van Benvenutolaan 31 is niet minder bitter in zijn be zwaarschrift. Terwijl hij jarenlang tevergeefs gevochten heeft tegen illegale en ontsierende carports, schuurtjes, kassen, duivenhokken en garages rond het afgelegen laan tje, wordt nu zijn eigen 'bouwval' tot monument uitgeroepen. Zijn verbazing is vooral zo groot omdat de inspecteur van de volkshuisves ting in 1972 en 1975 heeft verklaard dat de woning, die van betonrepen is gebouwd, 'in dermate slechte staat ^erkeert, dat verbeteringen technisch en economisch niet ver antwoord zijn'. De inspecteur had het over een gevaarlijke situatie rond de demontage woning, die als een betonschutting is gebouwd. In 1979 verleenden B en W een sloop vergunning, aldus het bezwaar- schift. Plaatsing op de monumenten lijst kan volgens de Voorschote naar vervelende financiële gevol gen hebben voor de gemeente en heeft veel weg van 'onzorgvuldig bestuur'. Ook de eigenaar van de nummers 27 en 29 heeft het over vervelende consequenties. Hij ^kocht de huisjes een jaar geleden *en wilde ze slopen zodra de huur ders het veld hebben geruimd. Door de plaatsing op de lijst kan de gemeente dat onmogelijk maken. Blonk voelt zich in zijn belangen geschaad en voert aan dat hij de woning niet gekocht had wanneer hij de gemeentelijke plannen had gekend. De eigenaar van de panden Ben venutolaan 8 en 10, mevrouw K.V. Antal-Begeer gaat zelfs iets verder: 'Haar aftandse rechthoekige bouw sels - een weinig begaafd kind zou ze kunnen tekenen - vormen een storend element naast de ver nieuwde Zilverfabriek'. De bouw kundige staat is 'ronduit achter haald'. Tussen al deze klachten en ver wijten staan ook enkele aanbeve lingen. Ze zijn afkomstig van me vrouw Begeer (Berbice) en komen er op neer dat de gemeente een vast bedrag beschikbaar moet hebben voor onderhoud en restauratie van gemeentelijke monumenten. De Voorschotense aast op een vast be drag of vast percentage van de dorpsvernieuwingsgelden, wil de bewuste eigenaren de helft minder onroerend-goedbelasting laten be talen en begrijpt niet waarom ner gens gesproken wordt over het aanspreken van het gemeentelijke monumentenfonds. Volgens Be geer bevat dit fonds 350.000 gulden en kan toch minstens de rente van dat bedrag worden gebruikt. Bazar De bazarcommissie van de her vormde kerk Warmond houdt op 30 en 31 oktober een bazar in het Trefpunt aan de Warmondse He renweg. De opbrengst is bestemd voor de renovatie van de oude kleuterschool. Er is onder meer een rad van avontuur, er zijn stands met boeken en platen, stek jes, antiek curiosa, handwerk en levensmiddelen. De kinderen kunnen zich zaterdag vermaken met tekenfilms. De openingstij den van de bazar: vrijdag van 19 tot 22 uur en zaterdag van 11 tot 17 uur. Vanaf acht uur 's avonds volgt dan het traditionele kaas- en wijnfeest met de trekking van de prijzen van de verloting. Zingt den Heere De christelijk gemengde zang vereniging 'Zingt den Heere' geeft vrijdag, 30 oktober, een concert in de Zoeterwoudse Dorpskerk. Het koor zingt dit keer deels met bege leiding van het orgel, maar gro tendeels zonder. Het programma vormt een bonte verzamelijk van composities uit vroegere eeuwen, onder andere van Morley, Men delssohn, Brahms en Bruckner. Aanvang kwart over acht; toe gangsprijs vijf gulden. Expositie Johan Timmers exposeert van af heden tot 23 november in de ex positieruimte van de Voorscho tense bibliotheek aan de Wijn gaardenlaan. De natuur vormt het onderwerp van zowel de olieverf schilderijen als de collages van Timmers. Zijn uitbeeldingen ba lanceren op de grens van het figu ratieve en non-figuratieve. Bij zijn collages speelt het lijnenspel een belangrijke rol. De tentoon stelling is geopend tijdens de uit leenuren van de bibliotheek. BloemboIIenmarkt De zendingscommissie van de hervormde kerk organiseert ko mend weekeinde opnieuw de tra ditionele bloembollenmarkt in 'Ons Huis' aan het Kosterspad in Zoeterwoude. De bloembollen kunnen vrijdag van drie tot zes en zaterdag van tien tot twee uur worden gekocht. De organisatie heeft als thema voo» de markt dit jaar gekozen voor 'weelde'. Door de bloembollen aan te schaffen, ontstaat een bloemenweelde én men steunt het lees- en schrijfpro ject in Noord-Ghana, aldus de or ganisatie. Tamarco Drum-, fanfare- en majoretten- korps Tamarco uit Leiderdorp houdt zondag 1 november een gro te rommelmarkt, waarbij het ac cent wordt gelegd op boeken. Aan vang tien uur. Plaats van hande ling is het clubgebouw aan de Spiinterlaan 89a in Leiderdorp. Het rad van avontuur draait daar en de kinderen worden ook niet vergeten. Filmkring Voor leden van de Filmkring - of wie dat wil worden - wordt vanavond in de Leiderdorpse Mu- zenhof de film 'Witness' gedraaid met in de hoofdrollen Harrison Ford en Kelly MNcGillis. Aan vang vanavond half negen in de filmzaal van het complex aan de Cor Gordijnsingel 4. Daar kan men zich ook als lid laten inschrij ven voor vijf gulden, inclusief toe gangskaartje. Excelsior De christelijke oratoriumvere niging Excelsior uit Leiderdorp geeft morgen het jaarlijks con cert. Ook dit keer is de Dorpskerk aan de Hoofdstraat daarvoor het decor. Er staan diverse muziek stukken op het programma, onder andere van Haydn, Stanley en Mo zart. Solisten zijn de sopraan Machteld van Woerden en de bas Rien Vis. De leiding van het ge heel is in handen van dirigent Jos Schohaus. Aanvang kwart over acht. Kaarten zijn via telefoon nummer 071-214165 en uiteraard bij de koorleden. Burgemeester bruggeman overhandigt het echtpaar Verboon schenk namens de gemeente. (foto Ellen Martens) LEIDERDORP - De directeur van de Leiderdorpse Rabobank, M. Verboon, heeft gistermiddag een eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ge kregen. Burgemeester Bruggeman speldde hem de onderscheiding op in gebouw 'Irene' aan de Hoofd straat. De nu bijna 61-jarige Verboon is ruim veertig jaar verbonden ge weest aan de Rabobank. Aanvan kelijk bij de vestiging van de toen malige Boerenleenbank in Rijpwe- tering. In 1954 volgde hij notaris Karstens als bankier op bij de Raif- feisenbank in Leiderdorp. Op deel tijdbasis fungeerde hij ook als kas sier en als boekhouder. Dit laatste moest hij in 1958 opgeven, toen de werkzaamheden bij de bank een dagtaak waren geworden. Naast zijn werk als directeur ver vulde Verboon diverse functies in het gemeenschapsleven. Zo was hij van 1956 tot 1965 secretaris/pen ningmeester van verschillende pol ders. Van de Nederlands Hervorm de Gemeente in Leiderdorp was hij zestien jaar administrerend diaken en aansluitend zes jaar administra teur. Enkele jaren was de schei dend directeur ook lid van het kleuterschoolbestuur. Van 1982 tot heden is hij organist van de Neder lands Hervormde Kerk in Hoogma- de. Actiecomité waarschuwt voor het laatst WASSENAAR - De stryd om de Pauwhof, het Wassenaarse werk centrum voor kunstenaars en we tenschappers, heeft een verrassen de wending genomen. J.F.A. Fran ken, de gast die de perscontacten verzorgde, heeft in een scherpe brief afstand genomen van die gas ten die met het bestuur van de stichting Overvoorde-Gordon on derhandelen. Volgens Franken lopen zij in een fuik omdat ze nooit van het bestuur geëist hebben dat die het besluit tot sluiting van het befaamde pen sion terugdraait. Het bestuur heeft dit besluit slechts opgeschort en de gasten tot 15 maart de tijd gegeven met plannen te komen voor het witte landgoed langs de Rijks straatweg. 'De onderhandelaren ?ijn zo doende helemaal afhankelijk van het bestuur, stelt Franken. 'Het be stuur kan aan het einde van de rit zijn veto over oplossingen van on derhandelaren uitspreken en is dan weer vrij de Pauwhof te slui ten'. Doordat de ondrhandelaren zich 'uitkleden voor het naar bed gaan' kunnen de échte actievoer ders onmogelijk met sponsors on derhandelen. De gast kent partijen die geld en diensten beschikbaar willen stel len, maar die partijen zijn niet ge steld 'op een bestuur dat zich in de nesten heeft gewerkt' en geen an dere bestemmingen voor het pand ziet. De bestuurders zouden alleen nog maar in staat zijn tactische zet ten te doen, zoals het beschikbaar stellen van een bestuurszetel voor de onderhandelaren en de gasten. Ander probleem is de grote zwijgzaamheid van bestuurders en onderhandelaren. Zij zwijgen niet alleen richting pers, maar laten ook de vertrouwde gasten van de Pauwhof in grote onzekerheid. Tij dens een genoeglijk samenzijn met een van de onderhandelaren had Franken even het gevoel wat infor matie te zullen loskrijgen. Van toe gezegde rapporten kreeg hij slechts slappe weergaven, zoals hij dat zelf noemt, en hij besloot dat aanval de beste verdediging is. Fuik Onderhandelaar Strooker ziet dat anders. De demarches van Franken vond en vindt hij niet zo gelukkig en hij laat de laatste brief helemaal voor de rekening van de jurist ("hij zorgt-steeds voor onaar dige verrassingen"). De professor wiskunde onderhandelt niet graag met een mes op tafel en vreest geen enkele fuik: "Daar zijn we toch ze ker zelfbij?". Met de zwijgzaamheid valt het volgens hem wel mee. De partijen hebben alleen afgesproken dat ze geen controversiële uitspraken richting pers doen, al meldt hij over de beschikbaar gestelde be stuurszetel dat er "inderdaad be paalde afspraken zijn gemaakt met het bestuur". Aan de gasten willen de onderhandelaren zoveel moge lijk informatie verstrekken. Hij vindt Franken, "met zijn aanzien lijke temperament", wat voorbarig en vraagt zich af waarom de pr- man van de gasten niet eerst con tact met hem heeft gezocht. "Blijk baar is hij verslaafd aan perscon tacten". De laatste zin van Frankens brief spreekt dat tegen. De man weigert niet alleen elke verantwoordelijk heid, maar heeft tevens besloten al zijn activiteiten voor het behoud van de Pauwhof stop te zetten. Hij heeft voldoende gewaarschuwd en vindt het tijd voor een strategische zet. Over de diepe achtergronden van de strategie laat hij zich - als be roepstacticus - niet uit. Wel deelt hij mede alle vertrou wen te hebben in een stralende toe komst voor het hof, waar vroeger zoveel voortreffelijke kunstenaars en vyetenschappers rust, inspiratie en een bed vonden. DEN HAAG/WASSENAAR - Een veertigjarige rij-instructeur uit Le lystad, die in december 1985 een dodelijk ongeval op de Wassenaar- se Landscheidingsweg had veroor zaakt, is vanochtend door de Haag se rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van zes we ken cel en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, eveneens voor waardelijk. Ook is de man een boe te van 1800 gulden opgelegd. Eer der onderging hij al een straf in de vorm van dienstverlening. De voormalige Wassenaarder was destijds met een snelheid van 140 kilometer per uur ingereden op een voor het verkeerslicht wach tende auto. Bij dit ongeval kwam een vierjarig meisje om het leven en raakte haar anderhalf jaar oude zusje zwaar gewond. De rij-instruc- teur heeft altijd verklaard niet te weten hoe het ongeluk heeft kun nen plaatshebben. Ja, zend mij 'het Leidsch Dagblad gedurende 7 weken voor 25,-, Ja, ik wil een: maand ab (automatische betaling) a f 23,25 kwartaal ab. a 68,95. halfjaar ab. a 137,90 jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb daardoor recht op het Leidsch Dagblad kado. naam: straat: postcode:plaats telefoon: bank of girorekening U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. ivm bezorg kontrole

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14