EIDEN D66 slikt kritiek op Goekoop in Secretariaat huurcommissie volgend jaar naar Den Haag LEIDSCH DAGBLAD Pleidooi voor bijzondere medewerker bij de politie Boek over kunstbezit Hoogheemraadschap Stroom in 1988 bijna een cent duurder LDM wil uitbreiding waterwinning duinen BBO^I DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 In verband met nevenfuncties burgemeester LEIDEN - D66 heeft de kritiek op de vele nevenfuncties van burge meester Goekoop ingetrokken. Raadslid P. Langenberg; deed dit nadat de burgemeester gisteren tij dens de begrotingsbehandeling door de commissie bestuurlijke aangelegenheden al zijn neven functies bekend had gemaakt. Het D66-raadslid concludeerde dat de uitoefening van de hoofd taak van de burgemeester - de ver antwoordelijkheid voor politie en brandweer - niet in gevaar kwam door de nevenfuncties. Langen berg zei een achttal aanwijzingen te hebben die bij hem het vermoeden hadden doen ontstaan dat de hoofdfunctie van de burgemeester in de knel kwam. Hij baseerde dat onder meer op het in zijn ogen te laat verschijnen van nota's. Goekoop raakte gisteravond dui delijk geïrriteerd door de vragen LEIDEN - D66-raadslid P. Lan genberg vindt dat er een beleids medewerker bij de politie moet ko men. Volgens Langenberg is het niet de taak van de korpsleiding om "het zwoegende werk van not a's schrijven te verrichten". Het raadslid denkt ook dat door toevoe ging van een beleidsmedewerker aan de politie nota's sneller kunnen verschijnen. Burgemeester Goekoop zei gis teren tijdens de begrotingsbehan deling door de commissie alge meen bestuurlijke aangelegenhe den het idee van Langenberg te steunen. Hij gaat op zoek naar geld om de arbeidsplaats te creëren. "In Amsterdam zijn er tien mensen in geschakeld om te coördineren tus sen stadhuis en politie. Voor Lei den lijkt een functionaris mij geen overbodige zaak", zei Goekoop. van Langenberg. Hij wilde dan ook van de D66'er weten of zijn fractie hem steunde in zijn onderzoek of de burgemeester wel genoeg tijd heeft voor al zijn taken. Langen berg antwoordde dat hij vanzelf sprekend door zijn fractie werd ge steund. Goekoop toverde toen een kranteknipsel tevoorschijn, waarin Langenbergs fractiegenoot Hoe- kema had opgemerkt dat het bur gemeesterschap in Leiden best door een parttimer kan worden vervuld. Volgens Hoekema had de burgemeester 16 uur in de week over en was 22 uur per week vol doende voor het uitoefenen van het burgemeesterschap. "Hoekema maakte het nog niet zo erg als Links Leiden, die meende dat ik met 16 uur toekon". Langenberg kon geen waardering opbrengen voor de redenering van de burge meester. Hij vond de handelwijze van Goekoop "een Amsterdamse politieke truc". Met tegenzin gaf de burgemees ter toch inzicht in alle nevenfunc ties die hij bekleedt. Zo is hij onder meer lid van de politiecommissie van de vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), bestuurslid LEIDEN - De huurcommissie ver dwijnt uit Leiden. Het secretariaat van de commissie wordt per 1 juli 1988 ondergebracht in Rijswijk. De zittingen van de huurcommissie zullen nog wel in Leiden plaatsheb ben. De huurcommissie beslist in conflicten tussen huurder en ver huurder over de huurprijs van woonruimte. De commissie houdt nu nog iedere ochtend spreekuur in het kantoor aan het Schutters veld. De samenvoeging van het secre tariaat met dat van Den Haag is een bezuinigingsmaatregel. In totaal wordt het aantal secretariaten van huurcommissies in Nederland te ruggebracht van 22 naar 16. In Leiden wordt in een kantoor aan het Schuttersveld het secreta riaat gevoerd van de huurcommis sie voor de gebieden Leiden, Al phen aan den Rijn en Gouda. De se cretaris van de commissie, me vrouw .Ydema-Berends, denkt dat er een drempel wordt opgeworpen voor huurders uit de Leidse regio om zich tot de den. "Nu houden wij elke dag spreekuur in Leiden. In de toe komst wordt dat eens in de week of wellicht eens in de twee weken". Mevrouw^ Ydema denkt dat huur ders zich na 1 juli tot postkantoren of gemeentehuizen moeten wen den voor voorlichtingsfolders. De secretaris zegt overigens wel begrip te kunnen opbrengen voor de financiële argumenten die zijn gehanteerd. "Aan het voeren van een secretariaat zijn veel kosten verbonden, terwijl de voorziening voor de burgers praktisch kosten- loos is". Door de samenvoeging van de secretariaten gaan overi gens geen arbeidsplaatsen verlo- Actie van vakbond FNV tegen bezuinigingen gezondheidszorg LEIDEN - De FNV gaat in de week van 2 tot en met 6 november actie voe ren voor een goede, toegankelijke gezondheidszorg voor iedereen. Deze periode is gekozen, omdat de Tweede kamer volgende maand over veran deringen in de gezondheidszorg beslist. De FNV en het comité 'Stop eigen risico' houden op het ogenblik hand tekeningenacties voor onder meer een volksverzekering met behoud van tenminste het huidige ziekenfonds- en awbz-pakket, met een premie naar draagkracht en zonder eigen risico's en eigen bijdragen. Alle in Leiden verzamelde handtekeningen worden op maandag 2 no vember aangeboden aan de landelijke actiekaravaan van de FNV. Deze stopt om half twee op het terrein van het Academisch Ziekenhuis, op het parkeerterrein achter de oude polikliniek aan de Wassenaarseweg. van de politie-opleidingsschool, zit hij in het dagelijks bestuur van de regionale brandweer en vervult hij tal van promotionele taken zoals het voorzitterschap van de Pieters kerk en deJThorbecke-stichting. Goekoop maakte al enkele we ken geleden bekend welke activi teiten hij ontplooit die niets te ma ken hebben met het burgemees tersambt. Zo is Goekoop onlangs benoemd tot voorzitter van de Mo- numentenraad. Hij weigerde ech ter steeds bekend te maken welke functies hij vervulde uit hoofde van zijn burgemeestersambt. "Dat is zo afgesproken in het college. De wethouders maken ook niet be kend welke nevenfuncties zij heb ben die voortvloeien uit hun porte feuille". Langenberg vond overigens dat een aantal van de nevenfuncties niet voortvloeide uit het burge meesterschap van Leiden. "Het lid maatschap van de politiecommis sie van de VNG is niet per se een taak van de Leidse burgemeester". Goekoop is het met die redenering niet eens. "We hebben met alle ge meenten de VNG opgericht. Dat betekent dat iedere gemeente een deel van de functies die er bij het VNG zijn, op zich moet nemen". De burgemeester kreeg gisteren tijdens de discussie steun van het CDA. Fractie-voorzitter Walen kamp vindt dat de burgemeester zijn tijd zinvol besteedt en dat het rendement van zijn inspanningen 'interessant' is voor de stad. Hij had echter geen goed woord over voor de weigering van de wethouders om de functies die voortvloeien uit hun ambt, bekend te maken. Walenkamp noemde dat een schandelige zaak. "De stad is opge zadeld met zeven wethouders. Die zijn verplicht om duidelijk te ma ken dat zij al hun tijd nodig te heb ben voor hun taak". Walenkamp is nog altijd niet overtuigd van de noodzaak van de zevende wethouder. "Er zijn vol gens mij twee mogelijkheden. De eerste is dat de wethouders de helft van de dag duimen zitten te draai en, de tweede dat de bureaucratie intussen zo heeft toegeslagen dat zij zichzelf werk hebben bezorgd". LEIDEN - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft vanmiddag in het Rijnlandshuis aan de Breestraat het eerste exem plaar ontvangen van de catalogus van het kunstbezit van het Hoog heemraadschap van Rijnland. De minister kreeg de catalogus, geti teld 'Tot hun contentement ge- maeckt' uit handen van de dijk graaf van Rijnland, ir. E.H. baron van Tuyll van Serooskerken. De kunstcatalogus geeft een be schrijving van het kunstbezit van Rijnland, zoals schilderijen, hens- bekers, penningen, glas, meubilair en kaarten. De collectie kent enke le topstukken als werken van Lie- vens, Van Everdingen en Maes en is volgens het hoogheemraadschap over het algemeen van grote cultu rele waarde. "Met name omdat veel materiaal zich nog in de originele context bevindt". Het boek bevat verder schrijving van de gemeenlandshui- zen van Leiden, Spaarndam en Halfweg. Het kunstbezit van Rijn land is volgens het hoogheemraad schap geen doelbewust opgebouw de collectie. "De kunstvoorwerpen hadden niet alleen esthetische waarde, maar dienden tegelijker tijd meestal een functioneel dbel". Het is de eerste keer dat er een systematische inventarisatie van de verzameling van Rijnland is ge maakt. Met het verschijnen van de catalogus is Rijnlands bezit dan ook openbaar gemaakt en dat bete kent voorts een beveiliging ingeval van diefstal. De catalogus is opgesteld door drie in Amsterdam afgestudeerde kunsthistorici, Stefan van Raay, Paul Spies en Rob van Zoest. De inventarisatie maakten ze tijdens een stage bij de afdeling Archieven van het hoogheemraadschap. Gewonden bij twee ongelukken LEIDEN - Een 16-jarig Leids meisje is gistermiddag gewond ge raakt toen zij met haar bromfiets ten val kwam in een scherpe bocht van de Broekweg. Zij moest met vermoedelijk een gebroken rech terkuitbeen worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Een 62-jarige man raakte gister middag gewond toen hij op een voetgangersoversteekplaats op de Lammenschansweg werd aangere den door een 30-jarige automobilist uit Leidschendam. Dc man liep vermoedelijk door rood licht en is met een hoofdwond overgebracht naar het academisch ziekenhuis. LEIDEN - De elektriciteitstarie ven gaan in 1988 met 0,8 cent per ki lowattuur omhoog. De verbruiker gaat per 1 januari 16,3 cent per kwh betalen. Voor de zogenaamde dalu ren wordt ook een stijging van 0,8 cent doorgevoerd. Dat tarief gaat 11,1 cent bedragen. De tariefstijging is noodzakelijk omdat de produktiekosten van het Energiebedrijf Rijnland zijn geste gen. Het nieuwe tariefvoorstel - dat nog door de Algemene Raad van het EBR moet worden goedge keurd - is overigens opgesteld zon der dat het resultaat van het bedrijf over 1986 bekend is. De cijfers over vorig jaar worden nu pas in januari 1988 verwacht. Het is dan niet uit gesloten dat er op grond van de cij fers over 1986 een incidentele kor ting wordt toegepast. Voorts gaan de aansluitkosten op het elektriciteits- en gasnet met tien procent omhoog. Deze worden vastgesteld op 253 gulden. Tegenover de tariefstijging staat ook een voordeeltje voor de ver bruikers. Bij automatische beta ling wordt de korting verhoogd van 0,50 tot 1,50 gulden. Ook gaan de in cassokosten omlaag. Wie nu na een eerste aanmaning de energiereke ning niet betaalt, wordt 30 gulden incassokosten in rekening ge bracht. Dat bedrag wordt verlaagd tot 25 gulden. Ten gronde De studentenverenigingen in den lande zijn zich een hoedje ge schrokken van de nieuwe stre ken van minister Deetman. De man die over het onderwijs gaat heeft weer een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. We zullen u maar niet vermoeien met de naam daarvan. In ieder geval dreigt dat voorstel 'desa streus' uit te pakken voor de stu dentenverenigingen. Deetman wil namelijk studenten die be stuursfuncties bij verenigingen vervullen geen verlenging geven van de studieduur. De Plaatselij ke Kamer van Verenigingen (PKvV), overkoepelend orgaan van studentenorganisaties in Leiden, is het gedoe van Deet man dan ook geheel in het ver keerde keelgat geschoten. Ze be zinnen zich op actie. Sinds een paar jaar moeten studenten hun vier-jarige studie binnen de zes jaar afronden. Lukt ze dat niet, dan gaat ze dat geld kosten en niet zo'n klein beetje ook. De schildpadden, zo als ze worden genoemd, moeten voor het zevende jaar het lieve sommetje van 10.000 gulden aan collegegeld betalen. Daarbij ver liezen ze ook nog eens het recht op studiefinanciering, een be drag dat jaarlijks toch komt op 7.200 gulden. Je moet kortom een stel rijke ouders hebben om alsnog je studie te kunnen afron den. Tot voor kort konden mensen die een jaar in een bestuur van het een of ander hadden gezeten, wat langer over hun studie doen. Een half jaar om precies te zijn. Deze regel gaf voor velen net de doorslag in hun beslissing om zich een heel jaar voor een vere niging op te offeren en de studie voor die tijd aan de kant te zet ten. De angst dat de studie met de nieuwe voorstellen van Deetman nu niet op tijd wordt afgerond, leidt er volgens woordvoerster van de PKvV, Cilian Jansen Ver- planke, toe dat niemand meer eenbestuursfunctie zal willen vervullen. "Het is al moeilijk om een vier-jarige studie binnen zes jaar af te maken. Laat staan als je daarbij ook nog eens een zware bestuurfunctie op je nek neemt". De studentenverenigingen lij ken dus 'ten dode' opgeschreven te zijn. Verenigingen zijn volle dig aangewezen op zelfwerk zaamheid. Zonder vrijwilligers valt de boel niet meer te runnen. En dat is allemaal de schuld van die Deetman. In een brief aan de boosdoener schrijft de PKvV dat de academi cus naast de wetenschappelijke kennis ook over sociale vaardig heden dient te beschikken. Nu wordt in de brief in het midden gelaten om welke sociale vaar digheden het precies gaat, de praktijk wijst echter uit dat dit neerkomt op aangenaam nutti gen van alcoholhoudende drank jes. Maar dat terzijde. Ten Gronde (2) Waarom kan een voorzitter van een voetbalvereniging het alle maal in zijn avonduurtjes doen en moet bij studenten meteen de studie buitenspel worden gezet? Volgens Jansen Verplanke zijn die twee functies niet met elkaar te vergelijken. "Als je je voor een bestuursjaar opgeeft, moet je re kenen op een belasting van 80 a 100 uur per week. Het vereni gingsgebouw is immers de hele dag «geopend. Van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht. Er moeten altijd bestuursleden aan wezig zijn. We zien het als een be drijf. We willen het de leden naar de zin maken en organiseren ac tiviteiten". Daarnaast vindt de PKvV dat Deetman een beetje een 'overval' heeft gepleegd. Op 11 oktober kregen de studenten de kwalijke plannen onder de neus. Binnen tien dagen moesten de belang hebbende organisaties daarop hun bezwaren kenbaar hebben gemaakt. Een belachelijk korte termijn. Maar een kwestie van ronduit 'onbehoorlijk bestuur' vindt Jansen Verplanke dat de wet op 1 augustus 1988 van kracht moet worden, maar wel met terugwerkende kracht tot september dit jaar. Studenten die zich voor dit jaar als be stuurslid hebben aangemeld met de gedachte dat ze wel uitstel zouden krijgen, zitten dus mooi in het schip. Pacifist De pacifisten onder ons hebben lang moeten wachten voordat zich weer een nieuwe gelegen heid voordeed in Leiden om te laten zien hoezeer zij gruwen van ales wat met het leger te maken heeft. Is er niet jarenlang gepro testeerd tegen een aftands mari neschip dat tijdens de viering van het Leids ontzet in het water bij de Morspoort lag en toegan kelijk was voor het publiek? Nu kunnen de spandoeken echter wederom uit de kast worden ge haald. Aanstaande zaterdag wordt in de Groenoordhallen de Taptade gehouden onder de titel British Tattoo. Ter gelegenheid daarvan komen uit Engeland vier bands naar Leiden om de Taptade op te luisteren. Mede-organisator van het evenement, H. Ladan, vindt dat die Engelsen daarvoor wel mochten worden beloond. Hij vroeg aan burgemeester Goe- een zeer vredelievende groep. koop of hij ze niet in zonnetje wil de zetten en jawel, dat wilde hij. Goedkoop nodigde de Britten daarom uit voor een receptie in de Burgerzaal van het stadhuis. De wethouders moesten daar voor natuurlijk nog wel toestem ming geven. Geen vuiltje aan de lucht zo leek het, maar toen bleek dat het ging om militaire bands zoals de Band of the 1st Bn The Queen's Lancashire Regiment, krabbelde Links Leiden wethouder Hans de la Mar zich toch wel even ach ter de oren. Als lid van de pacifis tische PSP kon hij daarin onmo gelijk meegaan en dus stemde hij tegen. "Op zich heb ik helemaal mets tegen die Engelse mar- chingbands. Als er echter ook militaire hotemetoten zoals een gouverneur en kolonel aan te pas komen, hoeft het voor mij niet". De Engelse bands vertrekken om 15.00 uur vanaf de Molen de Valk voor een parade naar het stadhuis. De ontvangst in de Burgerzaal is om 15.30 uur. DEN HAAG/REGIO - De Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) wil meer water winnen in de duinen tussen Wassenaar en Katwijk. Mr. R.S. Meijer, raadsman van de LDM, pleitte gisteren tijdens een zitting van een provinciale beroep scommissie, voor een verdere uit breiding in het duingebied Berk- heide-Zuid. Gedeputeerde staten van Zuid- Holland (GS), het dagelijks bestuur van Zuid-Holland, heeft de LDM toestemming gegeven bijna een miljoen kubieke meter water per jaar meer te winnen, nog geen der de van wat dc LDM heeft gevraagd. De Leidse Stichting Duinbehoud keert zich tegen een verdere uit breiding van de waterwinning. Meijer betwistte gisteren de be voegdheid van GS om de uitbrei ding te beperken. Volgens hem heeft de LDM krachtens een ver gunning op basis van de Grondwa terwet het recht om tot uitbreiding met drie miljoen kuub per jaar over te gaan. Nu stellen GS echter dat aan de uitvoering van de benodig de werkzaamheden geen toestem ming kan worden gegeven omdat daardoor de duinen te erg worden aangetast. Meijer vergeleek die handelwijze met de bouw van een huis, waar voor een vergunning wordt ver strekt onder voorwaarde dat bij de aanleg van een rioolaansluiting de aanwijzingen van de gemeentelijke dienst openbare werken moeten worden opgevolgd. Als die aanwij zingen dan niet worden gegeven, kan het riool niet worden aangeslo ten en als gevolg daarvan het huis niet worden gebouwd. De verleen de bouwvergunning is dan een waardeloos vodje papier gewor den, aldus Meijer. Hij keerde zich bovendien tegen de wijze waarop GS de waterbe hoefte en de leveranties hebben vastgesteld. Volgens Meijer is er wel degelijk behoefte aan een uit breiding van 3 miljoen kuub. Ei genlijk is die behoefte zelfs groter, maar de LDM heeft zelf al een be perking opgelegd om de duinen niet te veel aan te tasten. GS hebben verder voorgesteld dat de LDM water koopt van ande re waterproducenten. Maar dat biedt veel te veel onzekerheden, al dus de woordvoerder. Die leveran ties zijn geen definitieve oplossing en bovendien is de kans groot dat ze in gevaar komen doordat er geen contracten bestaan en ook de toe voer via leidingen "technisch niet veilig en verzekerd" is. Hij wees erop dat een toevoerlei ding naar Scheveningen in 1986 twee keer buiten werking moest worden gesteld. Als dat gebeurt, is er een watertekort, aldus Meijer. "Reserves zijn in het GS-plan niet voorzien". Bovendien is de laatste tijd gebleken dat het water van de andere producenten duurder is. De advocaat beklemtoonde dat de uitbreiding absolute noodzaak is voor dc LDM, die anders niet meer aan haar wettelijke verplich ting kan voldoen. De Leidse Stichting Duinbe houd keerde zich tegen een verdere uitbreiding van de waterwincapa- citeit. Volgens de stichting is de uitbreiding gebaseerd op een stij ging van de behoefte van 25 pro cent. "Wij zijn van oordeel dat de prognose verre van reëel is", aldus A.H.P.M. Salman, secretaris van de stichting. "Reëler is het om een schatting te hanteren van vijf tot vijftien procent". De Stichting Duinbehoud had in eerste instantie problemen met alle uitbreidingen maar kunnen nu, na dat een deel van de plannen is aan gepast, wel daarmee instemmen. Volgens de stichting zijn de overi ge uitbreidingen uiterst onwense lijk, omdat de herstelmogelijkhe den van de duinen na de werk zaamheden gering zijn. Over enige tijd zal de beroep scommissie advies uitbrengen over de waterwincapaciteit. STAD LEIDFN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13